Obdobie vzdoru u dieťaťa. Ako si s tým poradiť?

umatko
2. jan 2007

Ahojte mamicky, my sa nachadzame s nasim Viktorkom na vrchole obdobia vzdoru, hadže sa nam o zem ked nie je co by si on prial, bije od hnevu a ten plač!Chcela by som poprosit o radu ako sa zachovat ked ma od hnevu tresne, ci tresnut spat alebo si ho pritulit k sebe a opakovat mu stale ze ho lubim a ani ja ho nebijem, ja postupujem takto doteraz a som toho nazoru ze nasilie sa nasilim nikdy nevyriesi ale co mam robit ked nas ocko zareaguje na podobnu situaciu nasilim v podobe buchnutia po zadku. Prosim poradte

pavlina05
13. feb 2010

Ahoj 🙂
I já se přidávám k Vám 😅
náš Aleš má 20 m.Byl docela hodný, ale teď začíná prostě mít svoji hlavu.
Nechce se oblékat, lítám za ním s oblečením klidně půl hodiny.On ječí a vzteká se. NA vycházce nechce chodit,neustále vyžaduje nošení (má 13 kg 😝 ) a pokud vezmu kočár,tak v něm sedět nechce 😅 .
Včera dokonce utekl a zvonil u sousedů na poltě na zvonek!!!
venku běhá jako uličník, neposlouchá a když jdu pro něj,tak ještě přidá na rychlosti.
Když už se začne vztekat,tak to naštěstí trvá krátce.

Já dám sem tam na zadek a po ručičkách, ale štve mě to...jak to řešit? Dá se to vydržet? 😅 😀

kordulky
13. feb 2010

Ahojky mě moje mudr stále připravuje na to že bude hůř! Někdy se mi to vymkne že nevím co sní a tak zkouším že ji chytnu říkam že ji miluji a někdy taky dělám to co ona to ji teda rozčílí jěšte víc 😀 ale za chvily se mi začne smát že jsem ji smešná a já ji hned začnu vysvětlovat že taky nemám co bych chtěla a že musim třeba čekat až budu mít narozeniny a tak 😀 je to těžké 😀

dadkaa
13. feb 2010

Ahojte tak u nas je to celkom podobne.... nie na vsetko, obliekanie, papanie, prebalovanie, umyvanie.... lebo jej to prave nevyhovuje a musi sa hrat, pozerat tv atd. A ked ten zachvat placu pride, nemozem ju len tak nechat samu v izbe, nejde to, ona zacne ziapat este viac az je cela fialova.... u nas pomaha stisnutie na rukach, nic ine nefunguje iba chytit do narucia, tak to robim tak, neviem ci to je dobre ale niekde som tu citala ze aj to je sposob. najviac ma vsak hneva ze nechce byt pri partnerovi, uplne sa od neho odtahuje uz to trva asi mesiac, nemoze sa k nej ani priblizit uz je plac a len mamamama a na ruky. neviem kde robime chybu alebo jej to musi prejst samo ??? trapi ma to ked ho vidim ako mu to je luto, pritom ta * horsia* som ja lebo iba ja stale na nu nakricim alebo dam na plienku ( samozrejme nie casto) len chcem povedat ze on sa tomuto vyhyba lebo to uz neviem ako by dopadlo. Ked je s nou sam je to o inom, to chodi za nim ako psik ale ked som nablisku ja tak si nevydychnem ani na chvilku, stale je na mna navesena. Myslite ze aj toto je to obdobie vzdoru a ako pride tak odide ???

aj ja prajem vsetkym pevne nervy mne uz tiez riadne vytekaju ☹ ☹ ☹

pavlina05
13. feb 2010

dadkaa malý je na mě také pořád přilepený a pořád mamíííí...

JJ,pevné nervy to budeme potřebovat 😉

pavlina05
13. feb 2010

melanche s chozením to je u nás stejné ☹

melanche
13. feb 2010

pavlina, aspon nejaka utecha ze v tom nie som sama... no ja akurat mam plan, ze ju skusim naucit znova na kocik. zoberiem so sebou nejake knizky, pripadne hracky a hadam ju to na chvilu zaujme. aj vcera sme boli vonku a max. len 10 min. uz zase zacala vystrajat tak som ju schytila a sli sme domov. tak super. clovek si chce trochu vyvetrat hlavu na prechadzke, ked je v tejto zime zavrety cely den doma a takto to dopadne. nic to, skusim ten kocik ked ani ten nezaberie, tak uz fakt neviem. ale na jar to bude hadam lepsie, budem ju bravat na ihrisko aj ked uz tusim ze aj tam bude par neprijemnych zachvatov (ked ju budem chciet dostat domov). 😒

pavlina05
14. feb 2010

mela, no já dám do kočárku jídlo a on tam snad i vydrží 😀 😉
NA jaře to bude lepší, to je budeme zase takat domů 😀

pavlina05
14. feb 2010

Holk, a tedy trestáte nějak? Jak vychovávat????

berenika39
14. feb 2010

pavlina05, petr taky to oblíkání vyloženě miluje 😝 😝 , jakmile řeknu že jdem ven a jdem se oblíct, ukáže mi jako katata,čepici...vytáhne triko ze skřínky...a zdrhá. Už jsem to ale přestala řešit: prostě si připravím hromádku oblečení na jedno místo, chytím ho, donesu, dám na klín a přes protesty na jeden zátah oblíknu. Je fakt, že on se nějak extra nevzteká, nebrečí, spíš nadává a diskutuje a brání se a svlíká si to zase a tak. Ale už to pochopil, že i když magoří, stejně ho oblíknu, a ted už sice uteče, ale pak se nechá tak nějka oblíct v klidu. To lítání a přemlouvání a oblíkání desítky minut je asi špatně, oni si myslej, že jim to prochází, maj to jako zábavu a zkoušejí, co vydržíme...

Chození venku je taky ted docela na prášky, hodinu nám trvá tak 300m kolem domu 😉 😉 . Stojí, kouká, jde naopak, když řeknu "tak pjd, jdem dál", zastaví se a vrtá sníh....klasika, období vzdoru. Taky se už modlím aby bylo jaro🙂)))

pavlina05
14. feb 2010

bereni,díky.No nakonec jej také pevně chytím a oblékám, ale on se prohýbá,brečí a vzteká se.

Koukám,že je to normální...teď jen vydržet 😅

lalus
14. feb 2010

babenky, je to normálne, nebojte 😀 Jedujú sa takto všetky detičky, niektoré s väčším, niektoré s menším cirkusom. Začne sa to upravovať po druhom roku, takže vydržme a zhlboka dýchajme - oni tie detičky teraz za to fakt nemôžu - na to myslite, keď budete chcieť trestať. Sú tak emocionálne nestabilné, že ich rozhodí úplne všetko.

tu je stručný popis detičiek 12 - 24 mesiacov z knihy: najšťastnejšie batoľa v okolí

12-18 mesiacov
Žije tu a teraz. Slovko „nie“ je obuškom, ktorým nás „udrie“ pri každej situácii. Prvé kroky, prvé slová

18-24 mesiacov
Obdobie slov „ja, moje, nie“. Odmieta objatia, čmára na stôl – robí prvé naschvály. Je prirodzene zvedavé, emocionálne rozkolísané, koná skôr ako myslí, je negatívne, vzdorovité, energické, väčšinou šťastn0, neschopné dlhšie sa sústrediť.
Štípe, hádže vecami, mláti okolo seba. Niekedy sú tak rozhodnuté byť negatívne, že jačia aj potom, čo dostali vec, ktorú chceli. Je nesústredené, impulzívne a aktívne tak veľmi, že o niekoľko rokov by mohlo byť označené ako hyperaktívne.

mia.k
14. feb 2010

lalus, no a čo píšu potom,po tých dvoch rokoch?

lalus
14. feb 2010

24-36 mesiacov
Na konci tohto obdobia si už bude pospevovať texty obľúbených piesní.
Dieťa začína jesť bez toho, aby trúsilo okolo seba, má záujem o nácvik čistoty, vie porozprávať čo sa stalo včera. Ustane kúsanie, škrabanie a záchvaty vzdoru.
Je zvedavé, pozornejšie, veľmi zamestnané, rado robí radosť, je láskavejšie, poriadnejšie a komunikatívnejšie. Je trpezlivejšie, viac sa hrá v sede a viac sa sústredí na hru s rukami. Začína kresliť obrázky. Dbá na dodržiavanie presných pravidiel - nezabudnúť dať dobrú noc obľúbenej hračke.
Stáva sa divokým dieťaťom schopným plánovania. Cíti sa bezpečne, ak sa udalosti odohrávajú podľa pravidiel. Pravidelnosť je dôležitá. Obľúbenou hrou je upratovanie. Poriadok musí byť – jačia ak sa napr. na tanieri mrkva dotýka zemiakov. Je pre neho problém stále sa rozhodnúť a vybrať z viac ako 2-3 možností.
Chce sa stať naším priateľom. Používa úsmevy a nie krik, ak chce zaujať, je láskavejšie a deliace sa (s maminkou, nie inými deťmi).

36-48 mesiacov
Dieťa je zhovorčivé, nadané fantáziou, milujúce, logické, súhlasiace, dávajúce a prijímajúce, zábavné, pripravené na všetko. Je tvorivé, kreslí, pospevuje si, stavia hrady z krabíc, diek a stoličiek, neprestáva vymýšľať nové veci. Je schopné dlhší čas sedieť a skladať puzzle, hrať hry na počítači, či sledovať mravcov v mravenisku.
Vie kresliť úhľadnejšie obrázky a presnejšie ich vyfarbovať.
Otázky, otázky, otázky...kto? čo? Kde? Kedy? Prečo? V tomto poradí 
Začína byť schopné deliť sa, pustiť niekoho prvého, počká, kým na neho príde rad a rado spolupracuje. Rodí sa zmysel pre humor, vie prekrucovať pravidlá.
Začína prvá puberta- mení sa z miminka na veľké dieťa. Menia sa mu nálady – nie je to také tornádo ako vzdor v 2 rokoch, ale sú to krátke intenzívne búrky..

lalus
14. feb 2010

to sú moje výpisky, preto je to tak rýchlo skopírované 😀 😀 😀 a nad 48 mesiacov už kniha deti nerozoberá 😅

pavlina05
14. feb 2010

lalus 😔 díky za milá slova 😉
Knihu mám doma, musím ji zase otevřít 😉

Jo,dnes pustil na zem sklenici ze sirupem,takže tady všechno lepí 😀 Np hlavně že se máme rádi 😀

lalus
14. feb 2010

veru otvor. Ja som si ju dnes prelistovala asi po 4 mesiacoch a zistila som, že zas z nej potrebujem niečo iné a že veľa vecí som pozabúdala 😅

berenika39
14. feb 2010

pavlina, petr zas ted navzdory nekonečnejm zákazům sundavat si plínku na spaní přišel do obýváku, prdel holou (pardon 😉 , v ruce plínku, no a rovnou pokakanou..ne moc, ale chtěl mi to ukázat 😀 😀 😀

pavlina05
14. feb 2010

😉

bere 😀 😅

surynka44
14. feb 2010

Ahojky, nevím jestli to patří zrovna sem, ale zkusím. Dnes malá dostala jeden pleskaneček na zadek a začla plakat a z toho se dusit. Já u toho přesně nebyla, manžel ji uspával a pořád utíkala, tak dostala opravdu jednu.Já ji slyšela jak začla plakat a pak ticho.Jak jsem doběhala nahoru, už nedychala, otočili jsme ji hlavou dolů a zatřepalli a já že poběžím volat záchranku, nevím, jak dlouho to trvalo (mě to přišlo jako věčnost)...ale nakonec se nadechla a začla plakat. Je mi hrozně, pořád to mám před očima a bojím se o ní. Nemáte s tím některá zkušenost? Mohla se třeba jen leknout jak dostala po zadečku??

lalus
14. feb 2010

ahoj, je tu na to téma...teraz som ju nenašla, ale volá sa to, že sa dieťa "zájde" skús dať do vyhľadávača. Treba myslím vtedy na dieťa fúknuť, ovlažiť tváričku alebo tak niečo 😅

berynka
14. feb 2010

surynka44, podle mě v tomhle věku si z plácnutí děti dělají spíš legraci a myslí si, že je to hra a nebo prostě si ještě neuvědomují, že je to trest 😝 . Takže si spíš nemyslím, že by "dušení" byla reakce na to. Ale některý zuřivější děti jsou pak "bez sebe" 😅 .

surynka44
14. feb 2010

Ona nezuřila ani se nějak nevztekala, ještě mě napadlo, jestli ji nezaskočila třeba slina a tím se začla dusit. 🙄 no hlavně,že to dopadlo,jak dopadlo. Stejně to pořád vidím před očima.
lalus: zkusím to najít, díky

berynka
14. feb 2010

surynka44, já už si přesně nepamatuju, kde jsem to četla (a pak u nás samozřejmě taky pozorovala 🙄 ) právě k tomu vzdoru, že děti prostě zlobí, dělají, co nemají (ať už náhodou, nebo úmyslně) a okolí má tendenci je usměrňovat... buď poslechnou, nebo ne... ale prostě za nějakou dobu jakoby ten pohár přeteče a ta zlost vyjde najevo v nějaké reakci, která prostě odpovídá temperamentu toho dítěte. Ten poslední a spouštěcí okamžik může zapříčinit pak úplná banalita 😉 . Právě mi to napadlo, jak si psala, že malá před tím zlobila-nechtěla spát a to plácnutí už muselo přijít 🙂 .

surynka44
14. feb 2010

JJ, to tak bude, že už ten pohár přetekl 😖 jen mě vyděsilo a to hodně, to co následovalo potom ☹

mia.k
15. feb 2010

lalus vďaka za výpisky z knihy.Tie druhé ma potešili. 😉
surynka,keby jej zabehla slina,začala by sa drhnúť a kašlať.Toto bolo pravdepodobne niečo iné,ale netrúfam si povedať čo.

eppik.m
15. feb 2010

ahoj, zastesknu si za obdobím kdy můj syn byla panenka na hraní, která papala, plakala, kakala, čůrala a ležela, občas i spala 😀 pak seděla, stála, lezla, chodila nejistým krokem ... tento měsíc mu budou dva roky a už je to samostatná myslící jednotka, která všemu rozumí i když moc toho neřekne ale svým způsobem s námi komunikuje a spousty věcí už umí sám a proto se z něho stává nezávislý človíček který má taky potřebu vyjádřit své pocity a potřeby a záleží teď na mně jak se spolu domluvíme ... snažím se o kompromis pokud to jde, jinak když se jedná o jeho bezpečí a zdravý tam není co řešit ... myslím že hlavně to chce zachovat chladnou hlavu a být v klidu i když to nejde alespon se o to pokusit, samozřejmě taky přesná pravidla a mantineli už musí znát to bez debat .... daleko lépe se pak s Míšou domluvím a jsme oba šťastný když je doma pohodááá ... když nejde o život jde o .... vždy teď už ty naše děti budou mít jenom více a více rozumu a více a více potřeb a přání s kterýma se boudou chtít s námi podělit ... teď začně štafeta psychologie ... držím nám všem palečky ať se vzájemně chápeme nejenom s dětmi ale aj s partnerami či rodinou 😉 😵

fairy
15. feb 2010

Holky mate nektera zkusenost s odmitanim jidla v tom obdobi vzdoru? A kdyz jo jak to resite?

pavlina05
15. feb 2010

😲 koukám,kdo to napsal ten úžasný přízpěvek a kdo jiný,než eppi 😀 😀 😀
Četeš ,i z duše Eppi 😉
tAké to tak cítím 😔
Dnes u nás pohoda, Ája si prostě se mnou rozumí,MM často vylítne z kůže a pak je tady napětí 😔
Dnes jsme tady sami a vše ok 😉

pavlina05
15. feb 2010

Mě jí dobře,ikdyž se u jídla někdy také čertí,tak jej zabavím nebo nenutím. 😔

eppik.m
16. feb 2010

jééé pavli ahoj, já už moc na koníka nechodím 😉 ale zajímá mě chování všeobecně tak občas nakouknu, ale uvědomila jsem si jednu věc, že to my dospěláci ty naše dítka furt jenom škatulkujeme a kroutíme hlavami nad jejím chování ... ale už nevidíme to naše chování k sebe samým natož ke svým partnerům či babičkám, rodině (vím o čem mluvím, bydlíme v paneláku kde stěny mají uši ...) pokud začneme u sebe (i snažení se cení) tak hned jde všechno jinak a hlavně nezapomínejme že naše děti jsou vždy naladěné na nás, jsou to takové naše zrcadla ... vím to z vlastné zkušenosti ... vše se odvíjí od rodičů, atmosféry jaká doma panuje 😉 🙂