Obdobie vzdoru u dieťaťa. Ako si s tým poradiť?

umatko
2. jan 2007

Ahojte mamicky, my sa nachadzame s nasim Viktorkom na vrchole obdobia vzdoru, hadže sa nam o zem ked nie je co by si on prial, bije od hnevu a ten plač!Chcela by som poprosit o radu ako sa zachovat ked ma od hnevu tresne, ci tresnut spat alebo si ho pritulit k sebe a opakovat mu stale ze ho lubim a ani ja ho nebijem, ja postupujem takto doteraz a som toho nazoru ze nasilie sa nasilim nikdy nevyriesi ale co mam robit ked nas ocko zareaguje na podobnu situaciu nasilim v podobe buchnutia po zadku. Prosim poradte

alysea
14. jan 2007

viamka, vies Petko je tak vytuzene dietatko, ze ja som ho informovala o navstevach este aj ked bol v brusku. Ja s nim vsetko riesim, este aj ked mam pracovne povinnosti , neodkladam ho niekam ale beriem ho zo sebou , je cely moj zivot. Andrejka , skusala som s nim raz varit a nedopadlo to dobre, ale inak robi vsetko co mi, snazime sa mu povolit co najviac cinnosti ktore ho nijako neohrozuju

alysea
14. jan 2007

viamka to bola aj reakcia mojho manzela, kym som nesla do skoly na skusku a on s nim stravil sam cele dopoludnie.Tesil sa do prace ako male dieta

certica
14. jan 2007

alysea a neni moc naviazany na teba trebars a ked pride manzel z prace alebo pripadne nejaka navsteva, t.j. cudzi ludia prenho - ci takto neprejavuje isty druh ziarlivosti na teba, ze si aj s inymi ludmi v kontakte. mozno blbost, len ma to tak napadlo. Ak sa tak ale prejavuje aj ked ste spolu len vy dvaja, asi to nebude prava pricina.
my sme 7.2. 🙂 . este si nespominala, ci sa stretavate aj s inymi detmi priblizne v jeho veku a ako sa sprava k nim

alysea
14. jan 2007

certica, mame kamosov, stretava sa s detmi, vtedy ani neviem , ze je. To ked k nam pridu, mna vyhana u izby , ze on sa hra

viamka
14. jan 2007

alysea teraz si ma definitivne potesila a ani nevies ako. ja som robila presne to iste s mojim synkom, nikdy som ho nedavala nikam a nikomu, vzdy som vsetko zariadila tak, aby mohol byt so mnou... aj prac. stretnutia aj restika -nefajciar, v praci herna, vyuzivana kde kym! a pod. potom neviem poradit! kojila som ho dva roky a bojovala s celym svetom, ze som na materskej a chcem sa starat a nie odkladat. podporoval ma len manzel. svokrovci ho stale pytali na noc a pod..............

my sme mali na psychu stastie, ale dochadzali sme za nou viac ako 100 km....

fafa
14. jan 2007

Viamka, ja som tak nejako s oboma detmi, ale totalne sa na mna "pricucli", teda hlavne mala a nevie mi odpustit, ked sa od nej vzdialim. Je na mne absolutne zavisla...

alysea
14. jan 2007

certica, mame 3 stalych kamosov v Petkovom veku s rozdielom 5 az 15 dni, s dievcatami superi, s chlapom sa lubia, pusinkuju sa .Ale vo vseobecnosti sa s nimi rad hra, na prechadzke sa s nimi drzi za ruku a pod. Aj so sesternicami o 5 rokov starsimi sa velmi rad hra. Aj s mojou maminou, ale v piatok, ked som bola na skuske, aj do nej hadzal veci. Aj ja som premyslala, ci neziarli ale robi to aj ked sme sami, tak to asi nebude v tom. Viamka, podla mna dieta nie je vec, ktoru odlozime ked nam momentalne nevyhovuje, mne tiez kazdy , ze k starkej aby som ho dala a pod, ale mne to takto vyhovuje. Som rada, ze nie som sama.

alysea
14. jan 2007

fafa, Petko ma skor problem ak prejavim naklonnost inemu dietatu, a zoberiem na kolena jeho kamosa, hned pribehne aj on, inak nema zaujem. Uz mi aj povie, ze mamina ubim- akoze ma lubi, ale nemam z neho pocit, ze je nestastny, ked nie je so mnou.Mozno je aj rad, ked ma chvilku nevidi, lebo sme vkuse spolu .

alysea
14. jan 2007

Dakujem za vase prispevky, musim koncit, akurat sme vstali. Drzkajte sa a prajem Vam z celho srdca co najmenej problemov s detickami.

lenadka
5. mar 2007

Ahojte,
aj moja mala je samy truc. Vidim ze vekom sme na tom rovnako narodky ma 18.1. My skusame najskor dohovorit, ked vsak na 3 x nereaguje musime zakrocit. Najcastejsie ide na chodbu, tam sa vyreve a vrati sa kludna. Casto nam to kazi babka, ta ju lutuje a potom je plac a vzdor vzdy dlhsi. Uz sa mi stalo, ze ju bola s tej chodby vziat, no minule som malej rucicku vytiahla so svokrinej a pekne som ju poslala spat na chodbu kym neprestane bez priciny plakat. Ona spusti hned ako jej nevyhovieme, vcera vytahovala so suflika ostri noz a tiez mi vybehla von neoblecena. Najlepsia je ked som s nou doma sama. Ale akonahle je v kuchyni babka-svokra je to o 50% horsie, vie ze ona sa jej bude zastavat. Pri mne a manzelovi je lepsia. Inak ked nezabera chodba dostava po zadku, casto to je tak slabe ze to snad ani neciti, ale reve ako pavian.
Inak niekedy sa za seba hambim ze mi ujdu nervy a ruka, no casto je to aj preto ze ma mala svojim spravanim vystrasi az az- napr. vytrhne sa mi na prechadzke, behne na cestu a ide auto, alebo zacne pchat prsteky do zasuvky, alebo ked taha na seba obrus a na stole cosi horuce..to som ako hysterka. Tera z ma strasne mrzi, ze som jej vcera vecer dala jednu po holej ☹ nechcela plienku a tak sa vrtela, vrestala a kopala nohami ze sa mi skoro strieskala zo stola a to vsetko preto ze nechcela ist spat. Po vychovnej uz vsetko slo len s fikanim, ale poviem vam ze ma to mrzelo cely vecer a najradsej by som sa niekam nakopala 😒

alysea
5. mar 2007

Lenadka, netrap sa, ked jej das po zadku, neublizis jej tym. Ja nie som priaznivec telesnych trestov, ale na nasho maleho zabera len capnutie na zadok. Netesi ma to, ale je to tak. Aj od hadzania do ludi som ho odnaucila tak, ze za kazdym som mu capla, teraz ked vidim, ze chce nieco hodit staci sa ho opytat, ci chce dostat a hned to polozi. Niekedy aj ked sa snazime byt tie najlepsie maminy a vysvetlovat tak to zial nepomaha. Ja som sa snazila vyhnut tomu ako sa len dalo. Pevne nervy. pa

izaza
6. mar 2007

Naša Peťka je tiež poriadny tvrdohlavec. Keď si vydobíja to čo chce a my jej nechceme dovoliť tak začne dupkať nohami a kričí "cem plakáááť". Tak jej povieme, že keď chce plakať, tak nech odkráča do svojej izbičky plakať. Väčšinou poslúchne, zrejme aj podvedome vie, že sa tam ukľudní. Niekedy nás potom ani nechce pustiť k nej dnu, povie nám, že "sa teraz hlám a mám lobotu". Ale pár krát mi predviedla scénu v obchode. Raz keď sme čakali v dlhokánskom rade na mäso. Požičala si od dievčatka čo stálo za nami takú vrtuľku a začala ju ničiť, tak som jej ju vzala a vrátila dievčatku. Peťula pustila takú sirénu a nedala sa ukľudniť, že nás všetci ľudia čo stáli v rade pred nami rýchlo prepustili k pultu, aby som rýchlo nakúpila. Zrejme aby som čo najskôr vypadla "s tým uvrieskaným deckom". Vonku som sa ju snažila upokojiť - márne. Tak som sa jej aspoň poďakovala, že sme tak rýchlo vďaka nej nakúpili na nemuseli čakať v rade. Plakala ďalej, cupitala za mnou domov s plačom a doma sa potom ukľudnila. Jednoducho som ju ignorovala, keď sa nedalo podobrotky. V týchto situáciách je asi všetko márne. Počula som už aj taký názor, že dieťa mnoho krát aj zabudne prečo sa vlastne hnevá, ale len sa proste potrebuje ventilovať a dostať zo seba niektoré nepríjemné pocity čo ho ťažia. Vraj je to aj prospešné na formovanie osobnosti a celkovú pohodu. Nuž, tak len musíme asi prečkať toto obdobie. Ale mamičky - hlavu hore - bude aj horšie 😀 😎 😖

izaza
6. mar 2007

Inak, ešte k tomu capnutiu po zadku - tiež praktikujeme občas. Ale pomáha len zriedkavo. Dokonca sa jej raz jedna ušla aj po ústočkách. Pľula na mňa a na všetko okolo. Tak som ju upozornila pár krát, že to sa nesmie. Peťula ale pľula ďalej a s ešte väčším nasadením. Tak som ju upozornila, že dostane po ústach - na to sa jej rozžiarili očká a s maximálne škodoradostným úsmevom ma opľuvla. Tak dostala na ústa také troška silnejšie pohladkanie, ale nepomohlo - provokovala ďalej. Tak som ju znovu upozornila a keď to zasa nezabralo tak dostala silnejšiu (ale nie takú silnú aby tam mala otlačku - len takú aby to pocítila). A div sa svete - zabralo. Dokonca ani plač nebol, len kútiky úst stiahla dodola a odkráčala žalovať ockovi, ktorý ju samozrejme nepochválil a povedal jej že tak jej treba. Tak odišla do deckej a pol hodinu sa tam hrala ani sme o nej nepočuli. Odvtedy máme s pľuvaním absolútny pokoj.

lenadka
7. mar 2007

No nasa mala je posledne dva dni celkom dobra, dokonca nemusim na nu ani kricat, staci upozornit. Capnutie po zadku u nas zabera, dokonca staci len naznak - teda dat len symbolicky a uz huuukaaa. Manzel dokonca vymyslel varechu, nikdy s nou nedostala ale staci nou pohrozit a je dobre. Niekedy ju sice zoberie a akoze nas s nou bije a chce aby sme plakali, alebo sace sama sebe na ritku. Dokonca mi ju pcha do ruky nech jej dam 🙂. Najviac ma vie vytocit, ked po viacerych upozorneniach neposluchne, potom jej poviem ci chce dostat po zadku a ona povie ze "nooo"-normalna provokacia. 😕

izaza
8. mar 2007

Heh, Lenadka - tak tú provokáciu dokonale poznám. Tiež ma ide rozhodiť. 😒

lenadka
8. mar 2007

izaza, inak moj manzo malu naucil plut 😒 nemyslel to zle, pluli do vody a ucil ju vypluvat zubnu pastu. A ona teraz hocikedy zastane na ulici a zacne plut na zem. Alebo aj doma na koberec. Ach jo, nastastie to nerobi casto. 🤐

certica
8. mar 2007

lenadka, tak tu zubnu pastu naucil maleho vypluvat aj moj muz. zatial sa nastastie triafa len do umyvadla 😅

izaza
8. mar 2007

ako ste to dokázali -naučiť vyplúvať pastu? 😕 Ja keď ju to učím a názorne na sebe ukazujem, tak ma ide od smiechu pocikať.

sofiela
12. mar 2007

izaza- toto presne i ja chcem vediet-ako naucit vypluvat pastu...niekto?

certica
12. mar 2007

baby, nas krpcec to len jednoducho odkukal od nas, nic viac nic menej 😕

certica
12. mar 2007

som sa asi blbo vyjadrila pred tym,ze muz ho "naucil". pozorovanim sa ale decka fakt toho vela naucia

sofiela
12. mar 2007

certica- moja pluje hocikedy, ale nie po zubkoch 😉 najcastejsie, ked pije a uz ju to nebavi, nie je smadna, ale ide sa s tym hrajat, tak si to vypluva kade -tade...😉

certica
12. mar 2007

takze ide v podstate len o to, aby ju bavilo vypluvat aj tu pastu. moj je tvrdohlavec, takze keby to sam nechcel, nedonuti ho nic a nikto 😝 😀

yanikovamamina
30. mar 2007

Detsku zubnu pastu vraj netreba vypluvat, pokial jej vela naozaj neje, vraj nie je taka silna, citala som niekde.

Vdaka za prispevky, myslela som si, ze to mame tazke, ale obcas si od srdca zarevat ako vidim, nie je nic v porovnani s vami. Obcas som sa poriadne zasmiala, prepacte, viem, ze byt v tej situacii nie je neviemco- ako ked si ludia myslia, ze maly sa ide udusit, ked je cely cerveny a uz ani nelapa po vzduchu ani nic nepocut, ale stale v najväcsom zachvate placu po nejakom zakaze. Ale teraz to budem brat z nadhladu- trpezlivost je cenna vlastnost, clovek sa moze potrenovat.

escada17
30. mar 2007

baby - a kedy sa to uzasne obdobie skonci ? 😢

certica
30. mar 2007

escada, myslim, ze este taky rok si pockame 😅

escada17
30. mar 2007

certica- nieeee 😢 neda sa to preskocit alebo urychlit? 😢

yanikovamamina
1. apr 2007

Ludia, neviem, ci vas povzbudim, alebo mi budete len zavidiet 😀 Nas maly bol velmi kludne a poslusne dieta a jedneho krasneho dna akoby ho ktosi vymenil, zacal nam vrieskat, neutisis ho nicim, a to aj na verejnosti, samozrejme. V dolezitych veciach sme nikdy nepopustili a robili sme presne to, co vy tu pisete, vela noveho sa vymysliet asi neda. A uz treti den sa zda byt zase pokojny- huraaaaaa. Snad nam to vydrzi aj dlhsie. Ma teraz 13 mesiacov. Nestracajte nadej.

escada17
1. apr 2007

escada17- ja robim vedu z toho, ze malicka mi spravila ozaj maly vystup len parkrat ( na jednej ruke mozno )- ked nechcela ist domov, ked sme boli von,..ale snazim sa pripravit, co ak pride horsie? Ale celkovo-nejaka je kludna vo vseobecnosti, tak nech sa to zase nepokazi...

slaviks
19. júl 2007

no naša malá má 15. mesiacov a tiež má také záchvaty vzdoru, ale všetko sa jej snažím vysvetliť a keď nezaberá tak kričím, a prinajhoršom ju capnem po zadku. Tiež nie som zástancom telesných trestov, ale keď sa inak nedá tak jej capnem a je pokoj.Je ťažke sa zdržať aby mi nevyletela ruka častejšie. Som večne nevyspatá, chodím čiastočne aj do práce, popritom stíhať domácnosť s ukričaným deckom, a poznámky svokry, že ona vždy všetko stíhala s dvoma deťmi ,no hrôza.Fakt nemám čas malej niečo 100-krát opakovať, keď aj tak nepočúvne.