Obdobie vzdoru u dieťaťa. Ako si s tým poradiť?

umatko
2. jan 2007

Ahojte mamicky, my sa nachadzame s nasim Viktorkom na vrchole obdobia vzdoru, hadže sa nam o zem ked nie je co by si on prial, bije od hnevu a ten plač!Chcela by som poprosit o radu ako sa zachovat ked ma od hnevu tresne, ci tresnut spat alebo si ho pritulit k sebe a opakovat mu stale ze ho lubim a ani ja ho nebijem, ja postupujem takto doteraz a som toho nazoru ze nasilie sa nasilim nikdy nevyriesi ale co mam robit ked nas ocko zareaguje na podobnu situaciu nasilim v podobe buchnutia po zadku. Prosim poradte

stardust
5. mar 2011

@vodnarky mne to tiez nepripada normalne...je to sukromna organizacia, ktorej clenom nie som, tie stretnutia su bez poplatkov aj pre neclenov, nikto ma tam nenuti chodit, takze tam ani chodit uz nebudem. Ked tak sledujem svojho starsieho syna, je od prirody taky zivy, kym ostatne deti vyzeraju akoby boli na tabletkach.

vodnarky
6. mar 2011

@stardust -ani ja by som tam uz nesla...take obmedzovanie sa mi vobec nepaci... 😖

stardust
6. mar 2011

@vodnarky ani mne, ja som za slobodnu vychovu...za sociku nasich rodicov obmedzovali ako sa dalo a vysledky sa mi moc nepacia.

bibione
7. mar 2011

Vyborna tema toto 🙂 u nas to zacalo este nemal maly rok a je to riadny diablik,robi presne to,co u kazdeho z vas...rev na cele kolo,jacanie,dupanie,hadzanie sa o zem a pod...v momente,ked sa mu nieco nepacilo a moja tvar bola k nemu dostacne blizko,mi vedel taku utat,ze by som ho razom roztrhla 😠 haluz,aku vie mat silu,ked chce...ked mi slahol autom o hlavu...dost velke auto to bolo a ten naraz ma riadne zaskocil,veru...vyletela mi ruka 😔 ...nastastie to bolo len raz,vychocny efekt to samozrejme nemalo ziaden a tak,ked mi tresol,tak som uz som urobila Au a drzala som si miesto,kde ma trafil a celkom pochopil...zaskoceny na mna civel,ze co sa stalo,potom prisiel ku mne a zacal ma hladkat kde ma trafil 😵 bubacik zlaty...a odvtedy to uz nerobi...krikom sa nikdy nic nevyriesi,takze zasadne nekricim ani nezvysujem hlas,skor zabera taky ten hrozivy sepot a prisny pohlad...ked sme doma a zacne vrieskat,vacsinou v stolicke,ked ho krmim...tak mu za kazdy vreskot dam riadnu pusu na licko...po prvom nechapal 😀 druhy tiez, a pri tretej puse sa uz rehotal 😝 ...nevrvy su hlavne pri jedeni,lebo manzel ho naucil na telefon s aplikaciami a ja take nemam a vobec co sa ma co hrat,ked jeme?? 😠 tak ked zacne vymyslat,tak mu kludne poviem.ze hrat sa budeme potom,teraz papame...zabera zatial na 90% ale ked je tam manzel,tak reve jak sialeny
v obchode? to neviem koho mam trestat,ci maleho ci muza...milionkrat mu poviem,nech malemu neukazuje to ci ono,lebo just to chce a nemoze to mat...hlavne,ked je to auto pre 5 rocne dieta za 130eur alebo nejaka blbost,ktora ho zaujima len v obchode a doma sa na to ani nepozrie,tak sa nam kopia hovadiny,co mu manzel kupil...ked sa mi prvy krat hodil v obchode o zem,ani som nemrkla...az som cumela,ze ani manzel...povedal: ked sa vie hodit o zem,vie sa aj sam postavit a nechal ho tak...jasne,ze ludia kukali ale prevazne sa smiali ako sme nad nim stali a cakali,kedy sa umudri...a lezal tam dobrych 10 minut a pritom rev a plac,.slzy jak niagari....nuz ako vysvetlit decku,ze taky vozik pre deti co maju v hypermarketoch si domov nemozme vziat 😅 take to nakupne auticko...no naposledy v takom sedel...inak je velmi rozumny,chape niekedy az moc...ked mu muzovi tresol jeho fajnovy telefon o zem,tak to bola podivana 😀 To co si urobil Niky???!! Co to bolo??!! a maly len hladel na neho,taky smutny v kute,ze ho sklamal a ze sa a neho hneva...tak muz sa robil urazeny,sa snim nebavil....maly tam stal pol hodinu,zarazeny co mu to tato povedal,potom nenapadne sa zacal k nemu priblizovat a nosit mu jedno auticko,druhe auticko,muz stale nic...az si na neho vyliezol a zacal sa hihnat...tak tak je to unas 🙂

vodnarky
7. mar 2011

@bibione -sranda to u vas... 😀 ...inak mate dobry system... 😉 ...u nas mame podobny,az na to,ze mala robi bordel iba doma...vonku je ako medik...ale iba dovtedy,kym zas nedojdeme domov... 😔 ..ale musim priznat,ze uz to nieje az take,ake to bolo,ked mala 1,5 roka... 😉

kinsi
7. mar 2011

Moja malá (presne 8mes) sa posledných pár dní nedá položiť na chrbát, lebo túto polohu vyložene neznáša. Ak može, tak sa hneď pretočí, ale ak sa jej nedá, napr na prebalováku, chytí ju neskutočná zlosť a začne kričať a revať. Niekedy už fakt nemožem ani prezliecť plienku. INak doteraz sa skoro stále smiala, usmievala, má rada ľudí, doteraz sme sa veľmi tešili, akej parádnej je povahy. Chcem sa opýtať ako na túto situáciu reagovať? Vyhovieť jej?Alebo už keď vydím, že ležať nechce ani ju radšej neprezliekať?

gaby21
7. mar 2011

@kinsi Tak toto je presne u nas, prebalovanie je hotovy boj. Riesim to tak ze podam do ruky nejaku zaujimavu vecicku, ktoru normalne nemoze, napr. kremik alebo nieco podobne, to ho na chvilu zaujme a ked ani to nepomoze, normalne zvysenym hlasom, a zdvihnutym prstom mu poviem, ze no no, to vzdy zabere, sice reve ako tur, ale ani sa nepohne 😀

kinsi
7. mar 2011

@gaby21 To s tou malou vecičkou do ruky robíme i my, ale niekedy ani to nepomože. Ona ale začne tak hulákať, že susedia si musia myslieť, že ju mučím. Je to také zvláštne,lebo inak neplače skoro vobec. Obliekam už bežne pri ležaní na bruchu, prípadne v sede...lenže s plienkou to nejde, to nedokážem.

gaby21
7. mar 2011

@kinsi Tak, to uz zabere, iba ten zvyseny hlas, musis jej dat najavo, ze sa ti to nepaci, som si ista, ze velmi rychlo pochopi, aj ked je taka malicka 😉

bibione
8. mar 2011

@gaby21 tak toto je presne 😀 ako u nas...vyuziva to skor muz,ja ho slovne prinutim s ana mna pozriet a ked ma vnima,tak sa ho pytam,ze co to robi...ci chce dostat na zadok a ze mi moze verit,ze na holej prdelke to boli 😝 hned prestane,ale ide ma prebodnut pohladom alebo si vzdychne

gabka24
8. mar 2011

ahojte, potrebovala by som radu od vás bojujúce maminky....náš malý mal rok a posledné asi dva týždne začína riadne trucovať, hádže sa o zem, reve ako pavián a čo mi najviac vadí je, že keď nie je po jeho udrie ma, keď sme na ihrisku s inými deťmi a nechcú mu niečo požičať tiež ich capne, dosť sa za to hanbím a neviem ako mám reagovať. Keď sme doma tak ho aj vyhreším, zvýšim hlas, nechám ho tak a veru už mi aj ruka ušla ☹ ale nepomáha nič. Bojím sa, že ak správne nezakročím bude to stále horšie...takže volám o pomoc

prom
9. mar 2011

@gabka24 ahoj, mam doma podobnu certicu. Dievcatko, ale akokeby mala v sebe 10 chalanov. Takisto sa zacala takto prejavovat uz v roku. Je velmi temperamentna, nebojacna, samostatne dieta odmalicka.
Takze bitie nepomahalo, este sa tomu smiala. A ako som neskor nastudovala, tak to nie je dobry pristup, lebo dieta si bude mysliet, ze bitie je normalne, ved ked to robi aj mama. Takze su pravidla - chladnym tonom, 1-2 slovmi - velmi strucne .. vysvetlit ze nesmie bit. nikoho. Ziadne dlhodobe vysvetlovanie. Ked to opakovanie nepomaha, zobrat dieta z centra zabavy a odist. Viem, je to neprijemne, tesite sa na ihrisko, ale treba konat tak. Tak si dieta uvedomi, ze ak bude mlatit ludi, chovat sa tyransky - tak nasleduje trest - ten najhorsi - koniec zabavy cize odchod z ihriska atd. Ked sa ti hodi o zem, reve, nevsimat si toho, normalne ho zober a odchod. Hlavne ziadne kricanie z tvojej strany, dohadovanie, snaz sa tvarit nad vecou. Dieta len skusa mantinely, ked vidi, ze jeho cirkus nema pozornost divakov, tak prestane. Na ostatnych ludi sa vykasli, nech si myslia co chcu, nech aj komentuju, ty ich ignoruj. Ty si matka a on je tvoje dieta, cudzi ludia su len cudzi
Ja som sa bola poradit v tejto teme https://www.modrykonik.sk/forum/staram-sa-o-dietatko/kniha-respektovat-a-byt-respektovany/ ked tak si precitaj co napisali mne druhi

ella1980
10. mar 2011

Ahojte maminky,chcela by som poradit co mam robit. Mam 1,5 rocneho syna a cakame druhe, syn zatial moc nevzdoruje, hlavne este nie na verejenosti, ale bojim sa ked to zacne, lebo: chodime von a zvycajne tam je viac deti, vacsinou starsich a tie si uz vedia branit svoj majetok, niektore su az surove. Syn este nevie hovorit, nevie si hracku vypytat, nevie sa branit ked mu ju ine deti beru. Aj ked su tam rovesnici tak jedno dievcatko co tam chodi je priam agresivne a trha z ruky vsetkym detom co maju. Jej mama zasahuje, ale neda sa to vzdy, lebo mala to robi sustavne a ja sa citim jak na bojisku a nie ze si pridem von oddychnut. Som asi jedina z tych mam co beham za malym a snazim sa ako tak ustriehnut aby tam len tak nestal s prazdnymi rukami. Dohovarat cosi tej malej mi pride blbe, ale ked uz mala v jednej ruke nasu lopatku, v druhej hrablicky a este malemu vytrhla z ruky zaja co dostal od inej maminy ako "cenu utechy" tak ja uz neviem. Jeho mama samozrejme zasahuje len ked sa pomaly schyluje k bitke, ved inak predsa nejde o nic. Ja by som chcela aby maly aj vedel pozicat druhym, aj si vedel to svoje obhajit, aj si vedel od druhych pozicat, ale u tak malych deti mi nedava zmysel drzat dajaku vychovnu kazden ked o sekundu tam mame opat niekoho co mu daco vezme. Asi to je vsade tak, ze? ale aby mi syn vonku plakal pripadne odkukal take spravanie, no neviem, neviem co mam robit a zachvilu tu mame druhe babo tak neviem ako to budem stihat riesit za neho, aby sa naucil a videl ako sa to ma, alebo to nechat tak, nech sa to snazi vydobit? hm, on potom radsej ujde dalej ked mu na 10 vec poviem, nech ju neberie majitelovi a hra sa so svojim, aby bol pokoj, a potom pride ine dieta a to si samorezjme nepyta tu jeho vec...ako to riesite vy? vdaka

berus222
10. mar 2011

ahojte baby. potrebujem poradit. je toto obdobie vzdoru alebo sa len nudi? maly zacal hadzat hracky o zem, kopat do nich, robi zle inym detom, neche jest, ked robi zle a hresim ho, tak sa na mna usmieva a robi to dalej, von nechce chodit a ked aj tak ideme, tak nehce ist domov, hadze sa o zem, stipe, kuse,... toto nikdy nerobil. nestacim sa cudovat co robi a bojim sa s nim niekam ist, lebo sa hanbim. este stale sa snazim dodrziavat, ze ked poviem nie, tak to plati. ci dobrovolne alebo nasilim, ale plati. takze mu niekedy aj capnem, ale nic nezabera. alebo moze citit ze som tehotna a zacina ziarlit?

blandik
10. mar 2011

@berus222 - mě to příjde jako klasický vzdor se vším všudy. Že jsi těhotná, pokud o tom nemluvíte před ním, to asi netuší..

blandik
10. mar 2011

@ella1980 - když syn ještě nemluví, v roce a půl ani není divu..tak bych mluvila za něj...že není nutné, aby pokaždé půjčil hračku, když si s ní hraje, tak ji prostě nepůjčí (v tom bych respektovala synovo přání), když bude chtít něco půjčit, tak můžete jít spolu a ty se zeptáš...když někdo něco udělá, co malého zraní, tak se ho zastaneš...ty děti ještě nechápu nějakou hierarchii, že někdo jim dá ba'nu, tak že jsou otloukánci, potřebují i vlastní zkušenosti, ale jakmile vycítíš, že tě potřebuje, že si říká o tvou pomoc, tak bych mu ji nabídla. TO, jak si má říkát o hračku mu ukážeš ty, a bude ještě trvat dost dlouho než si sám řekne a ještě dýl než se naučí dělat o hračky...děti tohle neumí, takhle malé ne, pro ně je všechno jejich...

berus222
10. mar 2011

@blandik a nevies nahodou ako dlho to potrva 😅

ella1980
10. mar 2011

@blandik dakujem za odpoved. ved to, viem ze to nevie a zatial sa nevie ani branit, potom nas bude cakat ze on nebude chciet pozicat, takze sa to vymeni...no uvidime, vsak ked sa narodi druhe tak sa to vsetko asi zmeni....

blandik
10. mar 2011

@ella1980 - já myslím, že nemá cenu v tomto tlačit na dítě, ono musí samo pochopit, že něco není jeho nebo že něco chce půjčit...

@berus222 - většinou nastupuje kolem 1,5 roku a trvá standartně tak do tří let, někdy i do pěti let...nebývá to v kuse, ale přichází různá období...já mám trošku jiný výchovný přístup, jsem zastánce partnerské výchovy.

sylvka
12. mar 2011

Ahoj,tak můžu říct že na nás taky došlo a cca.před měsícem začalo období vzdoru. ☹ je to něo hrozného,pořád si nemůžu zvyknou na to jak odmlouvá,neposlouchá,když ho potřebuju svlíknout,musí to udělat sám a samo šnečím tempem,když potřebuju jít na autobus a říkám mu ať jde rychle,schválně jde pomaleji,nebo si lehne na zem a řve jak tur,že na autobus nechce.úplně nejhorší to je,když je unavenej před polednem,jakmile přijdem domu později než v jedenáct,řve, ječí,fňuká,nic nechce,nic nebude,vše musí být po jeho.jsem výbušnej člověk a i když se snažím ovládat,někdy se bojim aby na mě sousedi nezavolali policajty že ho týrám.co ještě dřív pomohlo(zvýšení hlasu) je mu dneska úplně jedno.na zadek nepomáhá,řve ještě víc.začal odmlouvat i našim - chová se jako fracek.chjoooo,doufám že to brzy přejde a ajá přežiju bez úhony.pevné nervy všem bojujícím.

meleri
12. mar 2011

tak se mi to zdá a nebo jsou jenom kluci takoví rošťáci? máme to doma už ted lepší ale taky si užiju...

meleri
12. mar 2011

@sylvka musíme to vydržet! snad se to po třech letech spraví!

sylvka
12. mar 2011

já se teda těším do práce a doufám,že v kolektivu školky se trochu uklidní.

babulinkab
12. mar 2011

no popravdě vám nechci kazit radost, ale já mám syna 3,5 roku a je to to stejný 😀 😀
doufám, že letos už ho vezmou do školky, taky doufám, že mu kolektiv prospěje

evi3
12. mar 2011

No aby som pravdu povedala, dcéra má 3roky a 4 mesiace, chodí do školky - ale stále to ešte asi nie je ono 😀 ... keď to na ňu príde, hodí sa na zem, jačí, trpí selektívnou hluchotou ... v školke je v pohode, povačšinou aj doma, len má občas svoj deň, alebo chvíľu 😉

evi3
12. mar 2011

@sylvka keď mladá jačí v chodbe pri obliekaní (buď sa jej nedarí, alebo som jej nedajbože chcela pomocť, prípadne len sa opýtam, či pomocť nechce ) už otváram dvere na schody, bývame v paneláku, susedia to aj tak počujú, tak ak pojdu okolo, nech vidia, že ju netýram 😉

civediamo
28. apr 2011

😉 tak už sem patrime aj my,,Ninka začala mať obdobie vzdoru a ja som v koncoch,doma to ešte zvladam,proste si ju nevšimam,nech sa vyreve ked si mysli,že jej to pomože,,,ale čo vonku??? ☹ nechce sedieť v kočiku a reve na cele sidlisko,nechcela som jej ustupiť,ale nevydržala som a tak som ju vybrala 😒 osudova chyba,odvtedy ju do neho nedostanem ani keby som jej nohy poskladala,,,a pekne chodime všade pešo,,,mne by to vyhovovalo aj sa unaví nie?!no ale po par metroch sa zvrtne a zas berie na ruky a vreštííííííííí na cele kolo,ked ju otočim aby išla dalej, a tak zas ju vezmem na ruky ,,,,najhoršie že toto začala praktizovať aj doma,ani navariť,ani umyť riad,ani najesť sa mi už pri nej neda a to bola take zlate dieťa(asi som ju prechvalila 😉 )stale sa drži mojej nohy a nedaj bože aby som sa približila k linke že idem jej urobiť niečo papať alebo piť,už reve na cele kolo,ja neviem čo mam robiť,snažim sa ju ignorovať,aj ju pomojkam,skušam všetko možne,len sa už bojim,že na mna zavolaju susedia socialku 😀
no a ešte musim povedať že ked som pri nej hra sa sama nepotrebuje,aby som sa s nou harala,aj ked len vidi že som v izbe nič ine nepotrebuej,len ked začnem niečo robiť konec sveta,,moja mama mi vravi že je rozmaznana,čo si nemyslim,nema byť prečo,alebo si myslite že je to v tom a nie vo vzdorovitosti???....viem že každe dieťa si tym musi prejsť,len by zaujimali vaše tipy ako ju troška spacifikovať,teda zmierniť prehnane revy🙂)velmi vam dakujem za každu radu.j.

brisalek
28. apr 2011

myslim, ze na obdobi vzdoru je jeste brzo🙂. pokud jde o to delani cekohokoli, meli jsme take takove obdobi a preslo to. jen musi mala delat vse se mnou . Posadim ji na linku a muze mi davt cukr, mouku nebo ji dam misku s necim at si to presypa....Pokud jde o ten kocarek...trvala bych si na svem, ale snazit se byt v klidu, rikat ji to hezky, mile...ze ma svoje nozicky a kdyz nechce do kocarku musi po svych..nenecchat ji uplne dostat se do toho revu, pak uz nic nevnima, ale take se snazit neustoupit. nnevim, jestli to umim vysvetlit🙂.

civediamo
28. apr 2011

@brisalek -ale ja je všetko hovorim kludne,lenže ona ked nema po svojom to neni že stupnovanie revu ona spusti hned v sekunde na plne obratky,,,,no skušam dalej po dobrom 😉

lenusiknr
30. apr 2011

@civediamo moj kubko je neico podobne akurat ze on je zavesany na mne stale, ja sa nemozem vzdialit ani ked sa hra, po par minutach si to vsimne a uz aj spusti plac a hlada´ma. nejake dva tyzdne je to uz o nieco lepsie, vonku sa zahra tak 10 min. sam co je pre mna krasa, no stale som jedina co stale beha za dietatom, ine maminy sedia pri piesku a je im jedno co robia deti, ze robia inym zle atd.. kukbo ten natahuje rucku a musim ist, este totiz nevie povedat pod mama🙂
tiez mal obdobie ze nechcel byt v kociku a po par minutach chodenia na ruky, ked som ho nevzala rev na celu ulicu a aj tak potom siel na tie ruky... jedina rada treba vydrzat ono to prejde.. u nas to trvala tak mesiac.. teraz na rukach vobec nechce byt a aj pekne sedi v kociku🙂 no len ako dlho 😕
ja uz varim ked maly cez obed spi, cez den sa to proste neda, jedine ak stihnem rychle jedlo, polievku.. ale aj to nam uz vela krat prihorelo... alebo varenie vecer je super.. ja som sa tomu uz tak prisposobila, proste je moje dieta na mne zavisle tak mu nerobim naschvaly.. on uteka somnou aj na zachod.. u nas uz normalka..
rozmanaznana urcite nie je.. moja mama mi to tiez povedala no podla mna sa taketo deti este nedaju rozmaznat.. podla skusenosti viem, ze to vsetko su iba prechodne obdobia... a my musiem vydrzat... mali sme dni kedy som bola uz total na dne.. v stolicke jest nechcel, obliekat sa nechcel, prebalit ani za nic, vonku len na rukach a k tomu vstaval o 5.30 a hned mal chudacik nervy.... ale preslo to .. stale sa jeduje ked nema to co chce on, ja ho nebijem, nedavam mu ani po rucke.. skor po nom kricim, ale to fakt ked ma uz vytoci... este to moze byt zubami- my s tym mame velke problemy v noci sa stale budime a ked mu vychadzali stolicky tak cez den to bol horor- tym bol vlastne zly, nervozny este viac ako inokedy...