Obdobie vzdoru u dieťaťa. Ako si s tým poradiť?

umatko
2. jan 2007

Ahojte mamicky, my sa nachadzame s nasim Viktorkom na vrchole obdobia vzdoru, hadže sa nam o zem ked nie je co by si on prial, bije od hnevu a ten plač!Chcela by som poprosit o radu ako sa zachovat ked ma od hnevu tresne, ci tresnut spat alebo si ho pritulit k sebe a opakovat mu stale ze ho lubim a ani ja ho nebijem, ja postupujem takto doteraz a som toho nazoru ze nasilie sa nasilim nikdy nevyriesi ale co mam robit ked nas ocko zareaguje na podobnu situaciu nasilim v podobe buchnutia po zadku. Prosim poradte

atrami
12. máj 2010

momin, šikulka 🙂

momin
13. máj 2010

Tak holky jeste jeden dotaz.. mam pocit ze dneska nedelam nic jineho nez ze chodim od maleho pryc a nebo ho nosim do pokoje at se vyzuri.... 😎
Je pravda ze kdyz mu nedam po ruce-nepleska ani on me-teda dneska to zatim neudelal-mozna ma jen dobrou naladu nebo sem ho jeste tak moc nenastvala.. 😀 😎

Takze ten dotaz.. je normalni ze to deti ze zacatku jakoby nechapou.. Jako Danik se uklidni to jo.. pak je chvili v klidu-hrajeme si,ale za chvili se zase vzteka.. a tak porad dokola... chape ze to delam proto aby nezuril???

atrami
13. máj 2010

momin,
on len skúša. Treba vydržať! Syn to robil v obchode. Bol rozmaznaný a keď niečo chcel, tak to dostal. Raz som povedala dosť. Z obchodu sme ho vliekli na silu.Časom to pochopí, 😉 Hlavné je dať preč veci, na ktorých by si mohol ublížiť.

mobilo
13. máj 2010

momin my keď sme boli v tej najťažšej fáze tak presne stále plakal- teda zjapkal...boli sme vonku chcel zobrať z ihriska čo nebolo jeho vreskot aj celú cestu domov, potom doma niečo nedostal začal zjapkať som mu povedala, že plačom nič nevyrieši nech sa ukľudni a bude...alebo som ho nechala poplakať a za chvíľku dorazil...no a obchode zjapkot predavačka asi aj zabudla ako sa volá ale fakt sa to potom upravilo pochopil, že tade cesta nevedie a teraz to nerobí,,,teda začne plače 10 sekúnd a potom sa začne na sebe smiat..
ale vraj aj pomáha odpútat pozornosť nieím iným...

berenika39
13. máj 2010

jojo,, momin, tak to je, pochopí......má to svůj vývoj, bude to jen lepší. neví, co se s ním děje, emoce s ním mávaj a on neví, jak to řešit, proto reaguje vztekem a pláčem.
nemáš možnost si někde půjčit nebo koupit knížku Věda zvaná rodičovství? Je to tam hezky rozebraný, pochopíš, co s nima děje a jde to snáz, když víš, proč to je.......

mamutka
14. máj 2010

berenika - od Margot Sunderland? nejake state som si tento tyzden nasla na nete a super citanie, idem ju zhanat.....
najlepsie je, ze ju dam nastudovat mm, nech pochopi hned, co mu musim po lopate vysvetlovat a hlavne, ze to nie su moje nazory, ktore musi konzultovat s kolegami este, ale ze su to fakty! 😀 😀

waitinka7
14. máj 2010

Mobilo, moj Tomáško sa správa rovnako ako tvoj synček. On napríklad nikdy nechce ísť z ihriska od detí, vrieska celú cestu domov, nedokážem ho ani na rukách niesť, ešte doma potom reve 20 min. Takisto v obchode ma vobec nerespektuje, chce tam triediť jablká alebo preberať rožky, no proste hrozné. Doma sa snažím byť trpezlivá a nechám ho tak, nech sa vyreve...len čo v prípade, keď sa ráno o pol siestej ponáhlam do práce, dieťa dávam do jasličiek a mám presne na minútu vyrátané, čo robiť, aby sme stihli autobus atd...Nemozem ho vtedy odignorovať a čakať, kým sa úmudri a prestane plakať - teda ziapať, v tom amoku.
Neviem,dokedy toto obdobie bude trvať, ale dakedy som z toho naozaj zúfalá.

atrami
14. máj 2010

waitinka,poznám. Najprv reve lebo sa mu nechce ísť von, potom reve lebo musí ísť domov 😠 Nám ušli 3 autobusy lebo odmietol nastúpiť.

mobilo
15. máj 2010

waitinka ja keď sa niekam ponáhľam a musím tam byť prresne na čas tak ho proste obliekám on plače, uteká mi, oblečieme sa a ideme a jeho to prejde...alebo mu odpútam pozornosť niečím iným, hračkou, ponožkami neviem ...ja som bola od malička zvyknutá,že bol uplakané babo takže mi to nejak nepríde ..neviem keby máme niekam íst tak ráno viem, musí to byt tažké ..my sme tak chodili o 6 ráno keď bol uplakané bábo po vyšetreniach na krv a mal ísť na lačno a to bolo ti poviem..každé obdobie raz skončí ,,,
ja už mojho nosiť nemožem , lebo čakáme druhé ale keď sa hádzal a nechcel ísť tak mi tiež sem tam nervy tiekli ale tvárila som sa, že sa nič nedeje a potom išiel alebo som mu povedala, že ideme niečo pozrieť, strom, šišku, havka a on akoby zabudol

lenka1smejka
16. máj 2010

Baby moja mala zacala mat hystericky plac nekedy to trva aj pol hodinu.Toto je to obdobie vzdoru???

germik
16. máj 2010

lenka - no u nas to začalo asi pred týždnom, najprv som si myslela že jej idu zubky alebo ju niečo bolí ale myslím že len vzdoruje 😒 niekedy je to fakt na nervy, najhoršie že to skuša stale na mne, u tatina si až tak nedovolí...lenže ja som s nou celý den,že?!!

lalus
17. máj 2010

lenka a germik...to sú len prvé pokusy presadzovať si svoju vôľu 😉 aj u nás to tak bolo, napr. keď sme nešli vonku, kde chcel on a pod.....okolo roku a pol až dvoch príde ešte oveľa intenzívnejší vzdor, takže užívajte, kým sa dá 😀

germik
17. máj 2010

no lalus, to mi hovorili všetky kamošky, že toto čo malá predvádza je nič....že prídu ooooovela horšie časy 😠
A také to bolo kludné a poslušné dieta 🙄 dnes ideme doktorke tak sa spýtam či nevymysleli nejakú vakcínu proti vzdoru 😀

marorlinko
17. máj 2010

moj maly a jeho obdobie vzoru,hotovy horor,al eprisl asom nato,ze ak sa zacal hadzat o zem,ked hadil pomn ehracku,ked ma buchal a pod. tak po hadzani sa na zem koli niecomu,som ho ignorovala,alebo zacal asa smiat,maleho hnev presiel a z hadzania sa o zem,vznikla hra ,smial sa a hnev zmizol, ke dpomn edaco hodil,dostal po ruke,alebo po zadku s vysvetlenim,ze preco to nesmie,po plakani casto bez slz som ho ignorovala a povedala mu,ze ho lubim a ublizije mi,o buchani to iste,teraz vie,ze to sa nema,nikdy si netreb adiet apritulit,ked hodi daco po vas alebo udrie,estew horsie zcne byt agresivny,pretoze bude vediet,ze mma ma objima a pod. dietatu treba ukazatkto je panom domu, da sa to aj bez nasilia a kriku,u nas to zafungovalo, maly pocuva a ked len troska zvysim hlas,hned pride sam objime ma a pod. obdobie vzdoru je to najhorsie,ale ak dokazeme to zvladnut,tak tak skoro sive nebudeme 😉

spalka
17. máj 2010

aj moja elina prisla na to, ze ma aj ona svoju volu a plany a niekedy sa daju presadit placom a hnevanim...nepaci sa prebalovanie, obliekanie, ciapka...pri tom prebalovani sa otaca hned na brusko a leze prec, tak ju musim vzdy pridrziavat nasilu, to place asi 10 sekund, potom si hodi prstek do pusy a je klud...robim to strasne nerada, najradsej by som ju nechala robit co chce, ale tak by sme sa asi nedopracovali nikam, neda sa vzdy odputat pozornost inam...ale prisla som na to, ako predist placu ked sa hra s niecim co nema, neda sa jej to len tak zobrat, to sa jeduje velmi, jedine vymenit za nieco ine, to je v poriadku a neplace

atrami
17. máj 2010

No u nás už to pomaly nastupuje. Najprv sa odúval a potom odišiel z izby a teraz aj záchvaty zlosti. Trvajú kratučko, tak uvidíme ako ďalej.

lenka1smejka
17. máj 2010

U nas je najhorsie rano vstaneme ideme sa najest na serblik a prezliect sa a potom ju dam na ztem a chcem ist varit ale ona ma nechce pustit.V jednom kuse place az hystericky a chce byt na mojich rukach dam jej hracky dovolim jej aby vytahovala hrnca ale ona nie ona chce byt len na mojich rukach ale uz je tazka a mna to nebavi chcela by som aby sa naucila,ze mama musi aj varit a upratovat.Mam ju ignorovat?Lebo uz 2 dni ju ignorujem a robim si svoje a ako si porobim idem sa snou hrat.Mam v tom pokracovat?Ked ona tak straaaaasne place

lalus
17. máj 2010

lenka, a čo tak nosič, alebo babyšatku a dať si ju na chrbát? Nie si prvá ani posledná, ktorej dieťa má obdobie, že skutočne chce byť na rukách, resp. pri niekom.....ja som si s drobcom v šatke na chrbte užila asi skutočne všetky domáce práce - od varenia, cez vysávanie, umývanie podlahy, vystieranie prádla a pod....zváž - možno je to skutočne len pár dňové obdobie lebo ju niečo trápi a ako prišlo, tak odíde...
a tým, že ju ponosíš, budete spokojné obe - malá, že je pri Tebe a Ty, že nemusíš byť nervozna z jej plaču 😵

lalus
17. máj 2010

a som nedopísala 😅 ona si možno pri Tebe pohovie len chvíľočku, aby sa uistila, že môže, že ju tam chceš a potom ju to možno prestane baviť, lebo sa začne nudiť a bude sa chcieť ísť s niečím hrať, alebo robiť niečo aktívnejšie, ako len sedieť nalepená na maminke a kukať 😉

lenka1smejka
17. máj 2010

no mame klokanka ale mne to nevyhovuje a nechcem ju takto nosit potom ju budem musiet este aj v 2 rokoch nosit a to teda neunesiem 🙂

mobilo
17. máj 2010

lenka1smejka skús si prečítať článok o náročných deťoch 😉 ja som také tiež mala proste sú to deti ktoré potrebujú neustálu pozornost, ja absolutne pri nom nič neurobím ale trošku sa to už zlepšuje ale rok a pol bol asi najťažší, preto teraz pre mňa aj toto obdobie vzdoru bolo úplne v pohode ja som bola zvyknutá na iné veci 😵

lalus
17. máj 2010

Lenka, o tomto by som diskutovala....nosenie a to že máš dieťa pri sebe je len o vnútornom nastavení 😅 a ver tomu, že v dvoch rokoch ju už nosiť nebudeš. Moja vlastná skúsenosť 😀 ja som malého nosila do jeho 14mesiacov (Tvoja princezná má ešte len 13 😉 ) fakt intenzívne v šatke - aj niekoľko hodín denne a robila som to rada a uvládala som 😎 V 14 mesiacoch začal chodiť a to si mala vidieť, ako sa ten rozbehol 😀 😀 😀 zastavil sa asi až o dva mesiace, že bol schopný a ochotný zase chvíľku v kľude sedieť. Aj teraz ho ešte nosím, ale už to mám len ako prepravný prostriedok (v Tvojom prípade asi miesto kočíka - ten nepoužívame už hoooodne dáááááávno a aj keď sme používali, tak veľmi poriedko), keď sa niekam potrebujem dostať a malé cupitajúce nožičky by ma zdržiavali - tak si ho šupnem na seba a ideme. A nosenie doma? možno 1x do mesiaca v čase nejakej krízy? alebo keď ho ja cielene potrebujem mať v bezpečí, aby mi na chvíľu nezavadzal pri nejakej práci (ohrádku neuznávam 😝 ), tak si ho dám na chrbát...takže si nemyslím, že dieťa nosením rozmaznáš.... ono má svoju hlavičku a chce skúmať svet 😵

prepáč, že som sa tak rozšupla 😀 😀 😀 😀 to nie je v zlom, len mi nedalo 😀 😀 😀

lenka1smejka
17. máj 2010

ja som nechcela napisat,ze by som si ju tym rozmaznala lebo moja mala je rozmaznana totiz ked ideme nikam kde su deti tak nasa je stale pri mne ani na meter sa nevzdiali a ked sa neake dieta priblizi k malej tak reve ale asi to ma po zlej skusenosti s jednym chlapeckom on jej vyskubol vlasy takze bude musiet pochopit,ze su dobre deti a trosku horsie 😒 No mala este nechodi tak dufam,ze ked zacne tak sa mi trocha ulavi ach jaj inak je to zle ja som uz z nej taka vycerpana 🙂

mobilo-ja viem tie clanky v mama a ja citam ich pravidelne ale moja sa trocha odlisuje aj ked nikdy ale nikdy sa nehrala sama

lalus
17. máj 2010

lenka, tvoja malá je ešte maličká na to, aby sa prehrala sama....to skutočne chce čas. a nemusí byť rozmaznaná za to, že sa drží maminkinej sukne - jednoducho je taká povaha 😅 uprednostňuje bezpečie, s tým nič nenarobíš...teraz asi nič nenavymýšľaš, len potrebuješ prijať situáciu taká aká je: nechce a nevie sa hrať sama, vyžaduje ťa pri sebe a pod......tak sa zbytočne obe netrápte tým, že ju budeš násilím premieňať 😖
možno, ak sa rozbehne, bude Ti ešte ľúto, že Ťa ani objať nepríde, lebo na to nebude mať čas 😝

No ale každopádne k téme - to, že Ťa "nepustí" navariť, to podľa mňa nie je prejav vzdoru, ale jej povahy, alebo len úzkostlivejšieho obdobia, ktoré prejde. u nás skutočný vzdor začal v 18 mesiacoch, keď sa mladý pán začal hádzať o zem a vrieskať od jedu tak, že mi praskali ušné bubienky....to spoľahlivo spoznáš, keď to na vás príde 😠 😠 😠

zelmirka1
17. máj 2010

lenkasmejka neboj, len co zacne sama chodit tak za chvilu sa nenazdas a utecie ti 😀 to nie je rozmaznanost ze je pri tebe, proste sa tak citi lepsie a ma istotu, kazde dieta je ine, ja som tiez bola unavena ked maly reval aj ked som isla na zachod a dnes si ani nevsimne ze som zmizla....inak babetko je velmi napojene na maminu, takze ci chceme alebo nie tak my na neho prenasame svoje pocity, nalady, presvedecenia, takze skus byt viac v pohode ty a uvidis ze aj mala to vyciti, vlastna skusenost, lebo prvy rok sa mne zdal neuveritelne tazky a stale som nieco riesila a citila som unavena a dnes sa tomu smejem.

lalus
17. máj 2010

zelmirka 😀 😀 😀 napísali sme to trošičku ináč ale v podstate to isté 😀

vidíš Lenka, niečo na tom bude 😎 😎 😎

zelmirka1
17. máj 2010

lalus 😉 😉 😉 vzdor veru vyzera inak, ked sa maly prvykrat hodil o zem tak som sa smiala...dnes uz sa nesmejem 😀

germik
18. máj 2010

no baby, písala som,že malá má asi 1 týžden obdobie vzdoru /teda asi je to len taký vzdorík - nehádze sa na zem, len plače vkuse bez príčiny,hlavne ked niečo nedostane, ked sme vonku a treba už íst domov tak sa rozreve lebo ona nechce....atd/.
No a včera bola uplne poslušná, bez plaču 😨 To tak býva že mavajú detičky prestávku vo vzdorovaní? 😲 Boli sme včera na očkovaní MMR, tak neviem,či to nemože mat na jej správanie vplyv, čo myslíte? Ale to sa ma dostavit reakcia až cca 6ty den, tak neviem

lenka - ja si tiež myslím že nosením nič neskazíš, malá jednoducho potrebuje byt pri tebe a ked sa rozchodí ta už nebude tak potrebovat. Potom ti ešte bude chýbat, že je stále niekde v akcii, ja som malú musela včera pol hodinu nahánat po čakárni u doktorky čo nevydržala ani minutku pri mne sediet

zdenkaxyz
19. máj 2010

ahojte. Náš malý má 15 mesiacov a strácam niekedy už úplne nervy. Čím viac mu niečo zakážem, tak tým viac to robí. Stále sa opakujem, no no no, toto nesmieš, ale on stále dokola robí, to, čo nesmie. Taktiež sa hádže o zem, zúri, vrieska, hlavu si búcha o stenu, o zem...sem tam ma aj capne. Vôbec si neviem dať rady. Nechce chápať vôbec nič, alebo to chápe???

berenika39
19. máj 2010

germik, jojo, u nás to tak bylo, dny, kdy byl jak zlatíčko a dny, kdy mi tekly nervy....nevím proč, nepřišla jsem na to. ale my přece taky máme svoje dny, někdy je sluníčko, někdy je to všechno na palici🙂))))