Obdobie vzdoru u dieťaťa. Ako si s tým poradiť?

umatko
2. jan 2007

Ahojte mamicky, my sa nachadzame s nasim Viktorkom na vrchole obdobia vzdoru, hadže sa nam o zem ked nie je co by si on prial, bije od hnevu a ten plač!Chcela by som poprosit o radu ako sa zachovat ked ma od hnevu tresne, ci tresnut spat alebo si ho pritulit k sebe a opakovat mu stale ze ho lubim a ani ja ho nebijem, ja postupujem takto doteraz a som toho nazoru ze nasilie sa nasilim nikdy nevyriesi ale co mam robit ked nas ocko zareaguje na podobnu situaciu nasilim v podobe buchnutia po zadku. Prosim poradte

michalag
19. júl 2007

baby, viem o com hovorite. My ked mame zachvaty vzdoru, tak to je preto lebo mu nieco nedovolime ako u vacsiny. Vtedy ho dame do ohradky a nevsimame si ho, kym sa neukludni. Vacsinou to prejde rychlo. My sme vyskusali vsetko, ale najviac zabralo toto. Pre deti to je najhorsi trest, ked si ho prestanete vsimat.
Minule som bola s malym v izbe a hral sa, potom zacal hadzat hracky a nakoniec hadzal aj po mne. Povedala som mu raz, dvakrat, trikrat a nakoniec som mu buchla trosku po zadocku a on... udrel ma naspat. Vtedy som nevedela ci sa mam smiat, kricat, tak som musela odist z izby a tam som sa ukludnila.
Aj napriek tomuto obdobiu ho milujeme 🙂

tretulka
30. aug 2007

nas Matulo ma zajtra rok a veru sa vie riadne zlostit, napr, ked mu nieco nedovolim spusti taky rev, az sa okna trasu, ale snazim sa nepovolit, minule sedel na zemi predomnou v obyvacke a rumazgal, lebo som mu nedovolila trieskat po tv, tak som ho otocila chrbtom ku mne, ze ked prestane plakat moze za mnou prist, chvilku este plakal a nakoniec odisiel do izbicky k hrackam a vykaslal sa na mna 😀 ...snazim sa mu vysvetlovat, no nie vzdy to zabera...tak do troch rokov sa mam na co tesit 😒

maca793
1. sep 2007

u nás to tiež beží už 2 mesiac, ako krpec zistil, že je osobnosť, tak dosť vyvádza. keď niečo nepovolím, bác na zem, zobrať ju zo zeme, strach. samé metanie sa a kopanie. ale po chvíli to prestane a tvári sa akoby sa nič nestalo. pri duách som to nezažila. bolo to tým, že boli dve a vedeli sa doplňať a hrať sa spolu.

vodniicka
9. sep 2007

ahojte 😀 no tak to mam teraz potvrdene ze je to obdobie vzdoru..a do kedy to ma trvat sa vravi? to fakt do 3 rokov? 😀 az ma zalial pot ..
by ma zaujimalo ze aky je vas nazor preco u niektorych deti sa to nevyskytuje a u inych ano ..som rozmyslala ze ci to nieje preto ze sme maleho nevedomky rozmaznavali..a ze ho vsetci obdivujeme a tak..
tiez nema problem sa hodit o zem..vtedy ho necham tak..niekedy mu poviem ze co a ako ale nemyslim si ze to ma velky vyznam nieco v zachvate vysvetlova..teda on nereve nejak velmi len sa hodi o tu zem

julkaxxx
9. okt 2007

Baby, a to kedy zacina toto obdobie? Je mozne ze nas maly, co bude mat 1 rok za dva tyzdne, ma uz toto obdobie? Asi posledne 3 tyzdne je dost zmeneny, ale ja si to vysvetlujem ze je to zubkami. este ani sam nevie stat, ale o zem sa uz hodi, vlastne sa prehne v chrbatiku ako luk, ked stoji a ja ho drzim a pritom serdcervuci place

janina0909
6. nov 2007

juuuj babenky, u nas je to takto, misko ma 2roky a 2 mesiace, rozprava, celkom vpohode, no dorozumieme sa. Teraz zacal odvravat, odmietat a provokovat. Viem ,ze sa necham vytocit a tak ma mprovokuje dalej a dalej, tak mu dohovaram, vysvetlujem,odputavam pozornost na nieco ine, no on stale po svojom, tak zacnem kricat, dostane na zadok ,poslem ho niekam inam plakat. On na to o chvilku zabudne a ide to odznova.
No najhorsie na tom je,ze JA sa citim ako zla mama,neschopna a slaba. NIe ja misulka nijako netyram ani nic podobne, len som ja nervacka, to mam v sebe od malicka a nechtiac to prenasam aj na syna a to ma mrzi najviac! Inac misko je sikovny chlapcek uz viem aj 3 riekanky naspamat,hmm, len nieviem ci aj ja nepotrebujem nejaku vychovu ☹ a posledna vec, stane sa,ze kvoli synkovy nastane zvada s manzelom a je ticho den-dva.
Viem toto nema byt roman, ale pomohlo mi to,akoby som sa vykacela kamoske, ktoru vlastne ani nemam. Dik a drzte sa 🙂

mimma
7. nov 2007

Julka, to ešte nebude obdobie vzdoru, môže to byť hocičo, napr. aj tie zúbky, ako si písala, alebo máš doma malého jedoša- každé dieťatko má inú povahu, moja je napr, kľudné dieťatko, poväčšine každého hladká a môj malý synovec je taký zurvalec, strašne zlatý, ale furt okolo seba mláti tými ručičkami 😖
Janina, aj ja som nervák 😠 , ale už som sa naučila a stle učím, sa lepšie ovládať, ale ver mi, že aj tak mi to možno päťkrát vyjde a raz nie...ale aj to je pokrok! 🙂 A nie si zlá, veď si jeho mama, ľúbiš ho tak, ako nikto iný na svete, aj keď si nervák. Ono je asi najlepšie, keď ťa prestane počúvať, alebo ťa provokuje, s tým už dopredu počítať a mať vymyslený plán. Keď marcelka dostala záchvat zúrivosti, tak som ju dala do inej miestnosti, tam sa vyzúrila a keď prišla, tak sme si to vždy krátko vysvetlili a takto dookola. A teraz ju niekedy chytí amok, ale nie je to tak často. Ale pravda- čím staršie, tým to vie viac nahnevať.

janina0909
8. nov 2007

mimma, dakujem si zlata, jeej ty si z Bytce, nepoznas nahodou Daniela Durdika?? stary kamarat🙂 ok tak sa drzte aj vy pa

milhaus
8. nov 2007

odkedy začina to obdobie vzdoru lebo mojej volačo nedam a ona to chce a začne pistat

mimma
12. nov 2007

Janina, nepoznám, som prisťahovalec 😉
Milhaus- začína to okolo dvoch rokov, toto je ešte nič! 🙂 😉

milhaus
12. nov 2007

ja mam pocit že to robi už teraz, začina sa hadzat o zem lebo sa nechce teplo obliect ked ideme von a nechce sa prebalovat a ked jej volačo zakazem tak sa rozplace ale to tak falosne mrkotom ale to môže byt s tym zakazanim aj preto že manžel jej vela veci dovoli aj čo by nemal

mimma
14. nov 2007

Milhaus- tak to áno, aj moja Marianka, keď ju volám, že ideme sa napr. prebaliť, obliecť a pod., hneď uteká schovať sa za záves, just ma obchádza a ešte sa pri tom smeje, tiež sa hnevá, keď si zmyslí, že niečo chce, tak ďakujem pekne, vie sa pekne rozčuľovať. Ale okolo tých dvoch rokov je to ešte horšie- keďže ti už veľmi dobre rozumie a vie aj čo to odpovedať, alebo už normálne rozpráva, tak nechce robiť vôbec nič, čo ty vymyslíš, provokuje, naťahuje ti nervy...ale nie u každého je to rovnaké, tak neboj, to príde tak postupne. Ono je furt čosi. 🙂

milhaus
17. nov 2007

tak to teda neviem čo budem s nu robit potom ked už teraz blbne

zuky
17. nov 2007

...ja používam metódu odpútavania, keď sa začne hádzať o zem, či plakať....hneď začnem inú činnosť
...napr. začnem čítať knižku a on sám pribehne, alebo staviam vežičku...atď
....pri prebaľovaní máme tiež protesty- najlepšie funguje, keď mu dám do rúk mobil....
....čo sa tíka obliekania, tak mu najprv ukážem čo mu idem obliesť, sústredím ho na to aký má pekný obrázok na bodynkách a on si to chce potom ihneď obliecť..
...a keď máme protesty v kočiari, tak ho "napchávam", ale to je len chíľková pomoc........

...no v každom prípade aj mne niekedy idú prasknúť nervy a keď už nevládzem, tak si ho jednoducho nevšímam podobne ako iné mamičky

PRAJEM VEĽA TRPEZLIVOSTI !!! 😀

milhaus
19. nov 2007

chlapi si povedia často že aj oni by boli radšej na materskej ale som zvedava kolko by to vydržali

tretulka
19. nov 2007

milhaus - suhlas 😀
velmi vtipny clanok na temu materska dovolenka je v MAMINE, som sa fakt z chuti zasmiala...
ja sa musim riadne ovladat, niekedy ma ten nas drobec vie tak vytocit, ze hruza, mam pocit akoby bol hluchy, ked mu nieco zakazujem absolutne nereaguje, som si robila minule srandu, ze na najblizsej poradni poviem dr., ze ma problem s usami, nepocuva mamu 😀 ...a strasne rad provokuje 😠 ...a to je podla vsetkeho este len zaciatok, dufam, ze moje nervy to vydrzia 😀

milhaus
19. nov 2007

aj na žena.sk čo je na internete časopis bolo tiež o tzv. materskej dovolenke, že nie len slovenske ženy su z toho deprimovane

marorlinko
21. nov 2007

od 2rokoch, hm, tak potom sa zblanim,ked uz teraz sa idem,ked daco nedostane,ked ja mam nieco.
snad to nebude az take zle, snazim sa utesovat sa.

milhaus
22. nov 2007

marolinko moja to robi už davno, spusti taky piskot a vysplha sa pri mne na nohy a otravuje ma

marorlinko
22. nov 2007

ja s amu venujem stale,dakedy ma omrzi jeho plac tak mu to dam,ale on mava niekedy take stavy,ze aj ked mu to dam, hodi to o zem ako naschval, potom jaci ,chce to naspat a zase to hodi na zem, potom mu to uz nedam, chce stale moju pozornost,ale to sa neda stale, treba aj daco robit doma.
tazko to vysvetlit malemu

milhaus
22. nov 2007

tak ho nechaj tak, jeho to po chvili prejde a začne sa hrat, to sa vždy neda byt pri tom dietati

julkaxxx
23. nov 2007

Ja teraz skusam toto: ked ma "rapel" -tak sa u nas tomu kedysi hovorilo - tak rychlo odvediem pozornost, vacsinou ho zoberiem stat na parapetu k oknu a on sa ukludni ked vidi auta na ceste ako chodia alebo hocico alebo mu podam ruky a zacneme spolu chodit po byte, to tiez zabera(on este sam nechodi). Ak nic z toho nezaberie, polozim ho na koberec, odidem prec tak aby som nanho videla, on sa za chvilu vyjeduje a vacsinou sam pride za mnou, uz kludny a obtiera sa mi o nohy ako male maciatko. To mi tym asi naznacuje, ze uz je dobry a nemam sa ani ja nano hnevat 🙂 Ale ked zacal byt takyto jedosko, bola som z toho rozladena, lebo dovtedy bol usmievave babo, a takto sa zmenil zo dna na den. No co uz, deticky sa menia 🙂

milhaus
23. nov 2007

oni to na nas skusaju či im dame to čo chcu ked sa budu jedovat

marorlinko
23. nov 2007

moj sa ukludni po case,ked ho ignorujem, dam mu ine veci, najradsej ma krabice, hracky ho omrzia hned po chvili, tak mu davam veci s ktorima sa da hrat.nemava stale take stavy, dakedy je dobry cely den, nie casto,ale niekedy ano,alebo ho vezmem vonku,vtedy ani necekne, pokial nejdeme dnu do obchodu, rozculuje sa, dam mu nieco do ruky, nejaky tovar, pohra sa a je kludny, vacsinou, nejaku malu hracku,ale aj chlieb alebo inu lahku balenu potravinu, iba to chyta,ale je kludny.
potom platim, take okusane dakedy,ale nevadi.

milhaus
26. nov 2007

lucia vždy chyta nervy ked sme v tesku a odtial sa neda vymotat tak dlho, ona chce proste chodit a nie len sediet v kosiku

vodniicka
29. nov 2007

no tak mne to nedalo lebo ked som mojmu malemu dala parkrat na zadok tak som sa citila hrozne previnilo..tak som sa musela poradit s mojimi znamymi - so psychologmi, ze co na to vravia odbornici..
tak tu su dva nazory 😀
1. ze pokial dieta citi, ze ho lubime tak sa nic nedeje ze ked vie ze spravil chtiac nieco zle a dostane na zadok..ked nechtiac tak je to dost nefer.. for je v tom, ze my dospeli sa potom citime previnilo ale deti na to rychlo zabudnu, kym my sa stale este trapime..ale kazdopadne ze dieta treba nechat sa pometat po zemi a vyzurit sa..ze ono nieje nahnevane na nikoho len potrebuje vybit nejaku energiu zurivu zo seba..a ze detom ktorym sa to brani su potom nejak frustrovane..
a
2. ze je ponizujuce sa vyvrsovat na dietati, lebo je to len uvolnovanie vlastneho hnevu..teda nieco v tom zmysle mi bolo povedane..a ze dieta bud treba nechat a ignorovat, prip. dat na ine miesto, dotycna zatvarala dieta nachvilu v kupelni ale nie za tmy ..nech sa tam ukludni..
a ked robi zle ale nie az tak ze by mohlo sebe alebo niekomu ublizit, tak po chvili ignoracie ho to prejde..

tak mozno si z toho zoberiete nieco.. 🙂

danar
5. dec 2007

Viete mi povedať, kedy začína prvé obdobie vzdoru? Moj syn má 16 mesiacov a za posledné asi 2 týždne úplne ignoruje všetky zákazy. Do nekonečna mu opakujem, že kvety sa nesmú trhať, do televízora sa nehádžu hračky, po sklenej skrinke sa neudiera hračkami, adť, ... Vôbec to nepomáha. Teraz mi začal vyhrabávať hlinu z izbových kvetov. Aby som nevedela, že má špinavé ruky, tak si ich utiera do koberca a keď sa spýtam, kto to spravil, povie, že Bobo - to je jeho ujo. Už som mu vysvetľovala pekne, čo sa nesmie, už som kričala, dostal aj po rukách /len tak symbolicky/, vyhrážala som sa, že to poviem tatinovi, .... ale nič nezaberá. Ako riešite takého situácie?

danulka2
5. dec 2007

ahoj danar, to ako keby som videla mojho maleho 😅 Keby si videla nasu oskalpovanu dracenu, tak sa riadne nasmejes 😀 Uz to totiz neni palma ale kmen palmy so zvyskami listov 😀 😀 😀

danar
5. dec 2007

Viem, že to robia takmer všetky deti, ale tiež viem, že deti sa biť nemajú a mne občas újdu nervy a sem-tam mu capnem po ruke, alebo po zadku. Po zadku ani nemôže cítiť, veď má plienku a po ruke je to tiež len také výstražné. Nie je týrané dieťa, ale potom mám aj tak výčitky.