Obdobie vzdoru u dieťaťa. Ako si s tým poradiť?

umatko
2. jan 2007

Ahojte mamicky, my sa nachadzame s nasim Viktorkom na vrchole obdobia vzdoru, hadže sa nam o zem ked nie je co by si on prial, bije od hnevu a ten plač!Chcela by som poprosit o radu ako sa zachovat ked ma od hnevu tresne, ci tresnut spat alebo si ho pritulit k sebe a opakovat mu stale ze ho lubim a ani ja ho nebijem, ja postupujem takto doteraz a som toho nazoru ze nasilie sa nasilim nikdy nevyriesi ale co mam robit ked nas ocko zareaguje na podobnu situaciu nasilim v podobe buchnutia po zadku. Prosim poradte

majdiska
30. okt 2010

@blandik presne ako píšu dievčatá tu 😉 náš malý sa tiež pýta stále dookola prečo a ja stále odpovedám a nakoniec už ani neviem, o čom bola reč na začiatku, kedže sa dostaneme úplne k inej téme 😀
inak včera som to zakríkla, malý robil večer taký cirkus, umývať sa nechcel, srdil sa a jačal.. no bolo ho isto počuť až na prvé poschodie.. si susedia museli myslieť, čo s ním robíme.. 😝

vodnarky
30. okt 2010

@majdiska -tak to ako keby ste boli u nas... 😉 ..

alysea
9. nov 2010

@diabambulka no jediné čo aj s odstupom času môžem poradiť je obrniť sa neskutočnou trpezlivosťou (čo sa mne stále nie vždy darí, hlavne keď prídem unavená z práce a malý je plný energie a chce robiť 1500 vecí naraz) na Peťka zaberalo a stále zaberá rátanie do 3. To znamená, že ak urobí niečo zlé, upozorním ho že ak neprestane, začnem rátať do 3. Jasne že pokračuje tak to začína: 1, 2, 2 a pol, 2 a trištvrte sú aj, 3 a ked poviem tri ide do kuta (jediný trest an ktorý reaguje, ak kričím plače, tak to nerobím, a ísť do kuta to je pre neho najgorší trest lebo tam musí stáť a nič nerobiť, jasne že tam vydrží max. 5 minut ale on má pocit že tam bol pol dňa a je pokoj) Ale kedže som v tomto smere bola vždy dosledná v poslednej dobe sa dostanem tak maximálne ku 2 a už seká dobrotu 🙂 Ale naozaj je pravda že ak nie som nervozna a na akékolvek jeho zmeny nálad reagujem pokojne rýchlejšie sa upokojí. Ak som nervozna naše negatívne energie sa znásobia a to už potom nie je dobre. Takže fakt veľa veľa trpezlivosti, pevných nervov a vieru, že toto obdobie prestane, lebo ono fakt prestane.

skrecok
9. nov 2010

Ahojte,
po nejakom case sa ozyvam... 🙂
Ako to vyzera u nas s obdobim vzdoru, je to uz ovela lepsie, oproti minulemu mes. sa malokedy hadze o zem, kope, bije a place. Dufam, ze to bude len menej a menej. Fakt to chce trpezlivost, ale aj tak niekedy vybuchnem ked mam toho vela... 😖
Len coraz viac chce robit sam, vsetko ja..kazdy den 100 krat sa opyta "toto co je to"? a zaciname s otazkami "preco"? 😅

dupinka
18. nov 2010

Ahojte!

to my dnes máme deň. keď na všetko vraví "nie" aj keď nepr. chce, súhlasí a tak. 😒
Ale som rada, že dnes na plávaní nevyvádzal ako naposledy, keď sa hádzal, vrieskal na celý bazén, lebo nechcel robiť to, čo sa od neho žiadalo.

katecameron
20. nov 2010

@kiwanecka23 kukni sem

u2jana
21. nov 2010

tak aj my vzdorujeme vo veľkom ☹
najhoršie je, že som unavená, tehotná, manžel stále v práci, tak jej občas zo zúfalstva capnem po zadku, prípadne urobím krik... občas už fakt neviem, čo s ňou 😠

zlobilek
21. nov 2010

timi má 2r a 4mes. prosím kedy prejde obdobie vzdoru? je to nejako podla veku? viem, že trpezlivost, ale žial to ja velmi niesom, tak to chudák niekedy schytá, no čo, nikdo nie sme dokonalý.

zlobilek
21. nov 2010

nerada to píšem, ale vdaka "bitke" po holej ritke sa naučil sám aj obliekat slipy, len aby nedostal. nechce sa mu vela vecí robit sám, čo by už mal vediet a vždy čakal, že ho ja pobliekam. pár krat som mu pekne povedala, že je velký a určite to sám zvládne, ale ked nemal ani snahu to skúsit, tak dostal na holú(nie velmi) a hned sa to naučil. ale to som praktizovala iba s obliekaním, že ked zostane holí, tak sa lepšie bije po zadočku som mu vysvetlila.

zlobilek
21. nov 2010

a ako mu vysvetlit, že mi ublížil a ma to bolí, ked ma udrie - nielen mna. on povie, že timi nebolí. som mu skúsila vrátit, ale on hrdina aj tak povie nebolí a zas tak silno ako on, to mu vrátit nechcem. znáročky mi búcha/jazdí motorkou do nohy a poviem, že ma to bolí a on kludne to robí dalej. ked sa rozplačem, tak sa rozplače tiež, ale mám pocit, že to nepochopil, len sa asi zlakne mojho plaču a nemožem ho potom utíšit. to neni vtedy vzdorovitý plač, ale je mu mna lúto. lenže nejak nevie pochopit, že prečo plačem a robí mi au znovu. on aj povie, že mi robí au, ale fakt mám pocit, že si to neuvodomuje. ked sa buchol o stol sám, tak som mu povedala, že ho to bolí tak ako ked maminku udrel, ale ani to nepomáha.

jenny2009
25. nov 2010

No je to teda boj kto z koho a zasadne prehravam, tiez neviem ako ho naucit ze hracky sa po sebe upracu, ze veci sa nerozhadzuju, ale on co vidi pokope uz to musi byt po celom byte, sem tam pozbiera hracky ale len ked je dobra nalada, mna to neskutocne vytaca az by som ho najradsej vytala, no neviem ako reagovat ale su chvile ked sa neovladam a kricim na neho neviem totiz inak.
som uz z toho aj unavena lebo som na neho sama teraz uz dlhu chvilu.

u2jana
25. nov 2010

@jenny2009 tak neviem, ako ti poradit, my mame doma to iste, hracky vysypane na koberci a potom sa o ne potkyna.
Nejakom mudrom clanku som citala, ze treba dietatu hovorit, ze je dobre, lebo ak mu hovorime, ze je zle, takze fakt bude zle.
Tak to teraz skusam na nu po novom.
Dobre deti si hracky upracu, a ty si dobra.
Takze teraz, si sama hovori, ano ano upracem / ale zas to nie je na sto percent.
A este u nas zabralo, ked som jej povedala, ze neupratane hracky je zoberie kozkar :D
tak uz "prisla" o lego, tak jej teraz hovorim, ze ked bude dobra, tak jej to zas vrati...
no neviem, fakt je to s nimi tazke. Chce to svatu trpezlivost a more diplomacie... ale to je niekedy fakt tazko :P

kalerabka33
25. nov 2010

moja ročná dcera si neustale vyžaduje moju pozornost tým, že ked sa jej nahodou sekundu nevenujem podla jej predstav, tak začne vrieskat, pištat strašnou intenzitou, až pokial nedosiahne svoje... okrem toho ma bije, ked jej to nedovolim, bije seba... čo mám v takej chvili robit? myslite, že ročne dievča sa može takto prejavovat? inak je to malý škorpion svojsky od narodenia, to v nej za žiadnu cenu nechcem potlačat, je to silná osobnost, nebojí sa cudzích ludí, ani detí... je smejko, len ten vzdor, ked sa veci nedeju podla nej .... 😝

anta
29. nov 2010

@kalerabka33 - my to měli už asi 4x to bití maminky, ale já Honzovi vyrobila boxovací polštáře, kdyby ho to náhodou chytlo, tak ať se vyboxuje, ukázala jsem mu, jak na to 😀 😀 . Prostě jí řekni, ať tě nebije a říkej jí to do "aleluja", ona to pochopí. Hlavně jí nebij ty přes zadek nebo tak. To je pak špatný příklad, ono jí to pak ani nedocvakne, že ona tě nemá bít a ty jí dáš na prdku, byla by zmatená 😉 No pokud se jí věnuješ pořád, je potřeba, aby si zvykla na to, že nejsi její otrok a tudíž, že když potřebuješ vařit, či si jen sednout, udělej to, ona si za chvíli zvykne, vždy to okomentuj "maminka je unavená a musí si sednout nebo maminka musí vařit atd.", ono to chvíli potrvá, ale určitě to půjde, Musí pochopit, že prostě jsi taky jen člověk, který má své potřeby. Měj ji třeba u sebe v kuchyni, ať na tebe vidí, ať ti tahá hrnce a "pomáhá vařit", třeba ji to zabaví. Musí znát hranice, u nás to taky trvalo než Honza pochopil, že nebudu skákat dle něho pořád a neustále 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anta
29. nov 2010

@fidka79 - nás flákání se o zem kupodivu obešlo. Ale je jasný, že u nás taky občas letí chlazená na prdku, ono to občas fakt jinak nejde, když se dítě dostane do tranzu. Není to žádná ostuda 🙂

terez34
30. nov 2010

no super tema tyka sa aj nas mame podobny problem ale ked varim alebo upratujem proste vykonavam neaku cinnost mam zlate dieta ktoremu ked este zapnem detske pesnicky tak pomaly neviem ze ju mam ale ako nahle si sadnem uz je pri mne a pod sa hrat a dotial bude dobiedzat kym nejdem niekedy je to pre mna take unavne ze by som pri hrani aj zaspala
rozhadzane hracky ktore sa nechcu same upratat aj u nas rozhadzat vsetko co pride pod ruku aj u nas a neposluchat a neupratovat aj u nas uz som z toho zufala kolko krat uvazujem nd tym ci to aj tie starsie tak robili ale ani zasvet sa neviem rozpamatat ale urcite to tak bolo
u nas najlepsie na upratovanie zabera ked jej poviem ze ideme vonku vtedy sa tak snazi upratovat ako nikdy predtym ale ked prideme domov vsetko je zase v starych kolajach

terezt
1. dec 2010

Ja se sem musim prijit uklidnit a vypovidat. Vasikovi je 2 a pul a je to hooodne zive, temperamentni dite. Doted jsem to jakztakz zvladala a prechazela s nadhledem, ale ted uz toho je na me moc. Neustale se vzteka, ma 2 hracky - mobil a auticko, bez kterych neudela ani ranu, pokud je nekde polozi a nahodou je nema, hned je hleda a vyzve vsechny (vetsinou teda me) okolo, aby mu auticko nebo mobil nasli. Oblekani je naprosta katastrofa - kdyz nekam jdeme a chci ho prevlict, hned zacne skakat po posteli a ze je jako nejvetsi legrace ho chytat... Takze oblikani misto 2 minut trva minut 20! V kolektivu - napriklad na cviceni - naprosto neposloucha zadani cvicitelky, abych ho ke kazdemu cviku nutila - Vasik si skotaci a lita z jednoho rohu telocvicny na druhy! S tim vztekanim - hruza. Kdyz jsem mu rekla, aby mobil nechal doma, ze ho venku ztrati, tak se rozzuril do cervena s revem, ze ne. (Pote, co jsem mu 30x rekla, at polozi mobil, protoze si ma umyt ruce, at polozi mobil, protoze si ma vzit tricko, at polozi möbil, protoze mu jdu oblect svetrik, bundu). No krize. Jaka je vase rada na vztekani? - predchazet, ja vim. Ale kdyz uz k tomu dojde? Trvat na svem a nechat mobil doma, nebo jit s mobilem? Ja, jak uz jsem byla vytocena, jsem mu rekla, ze si ho vezme cert, coz byla samozrejme ta nejhorsi varianta! Tak ted mam stresy taky z toho... Manzel rika, ze si tim snazi ziskat pozornost, protoze mame 2 mesicni mimco. Asi to bude castecne pravda. K sestricce se ale chova krasne, snazim se chvalit, karat oba, mazlit se s obema, ale nekde je neco spatne.... ☹

meleri
2. dec 2010

@terezt chtěla sem tě uklidnit aspon s tím cvičením... 😅 já na takové věci nechodím ale min týden přišla nějaká paní z baletu a začala předcvičovat takové ty jednoduché cviky pro děti, bylo tam asi 15 dětí ne li víc, z toho většina chlapečků v rozmezí 2-4 let, holčičky asi 4. po 5 minutách to všichni kluci vzdali včetně mého a vrátili se ke svým klouzačkám, autům, tunelům, a paní měla smůlu, předcvičovala tam už jenom pro maminky a asi 3 holčičky které to nadchlo.....hold je asi problém pak sehnat do divadla dobré tanečníky.... 😀

já to řeším tak že pokud chce nějakou hračku sebou ven, a chce vždycky tak ho nechám s ní jít...já totiž dělala to samé asi do 12 let 🤐 vždycky jsem chodila ven s nějakou oblíbenou věcí tak si ještě pamatuju že je to pro ty děti fakt důležité..

diabambulka
2. dec 2010

@alysea daaaaakujem vyborna rada, hned pri najblizsej prilezitosti to zacnem takto riesit🙂))moc moc dakujem.-)))

alysea
3. dec 2010

@diabambulka no tak mi potom daj vedieť či to zaberá 🙂 držím palčeky

diabambulka
4. dec 2010

dakujem, zatial u nas zabera nieco podobne v poslednej dobe som mu zacala hovorit veci si treba upretat a bodka, jedna rozpravka a bodka, oblecies sa teraz a bodka viac sa o tom nebavim, je to podobne a vie ze ked poviem bodka nedebatujem viacej. manzel sa minule smial na jednej komedii "nocne rande" bolo to ako vystrihnute z normalneho zivota na zaciatku a mamicka mala dve male deti a tiez vzdy ratala do troch a potom vzdy s takym velkym usmevom dodala "ratanie do troch vzdy zaberie🙂))" 😉

terezt
5. dec 2010

@meleri Diky za podporu. Ted uz je jiny den a divam se na to jinak. Clovek proste nesmi byt vystresovany a zvlada vsechno dobre. Jenomze to vzdycky nejde... Ja se jen obavam skoly, to s tou jeho hyperaktivitou bude proste zahul!!!

jajinka80
8. dec 2010

Ahoj holky, taky máme doma vzteklouna. Postupně mu to graduje asi od 17 měsíců. Máme mlátičku o zem a hlavně bouchá se hlavou o zem, skříň nebo o zeď, až tam má modřiny. Máte s tím některá zkušenost? Snažím se ho nebacat, ale taky občas jednu na prdel chytne, protože mám nervy na pochodu. Mírnější vzteky zvládáme odchodem do pokojíčku, kde se sám po chvilce uklidní. Pak jsou velké vzteky a to už si sám se sebou asi neví rady, tak ho chodím konejšit a snažím se odvézt jeho pozornost jinam. Je teda makačka jeho zmítající tělíčko udržet. Opravdu občas nevím, jestli křičet, dát lepanec na zadek, nevšímat si nebo konejšit.

berynka
8. dec 2010

@jajinka80 , dcera taky hodně mlátila hlavou o zem. když se normálně vztekala, tak jsem jí nechala, ale jak bouchala tou hlavou, nakonec pomáhalo na ní hodně hlasitě zakřičet, ať hned přestane! Pořád lepší leknutí než otřes mozku 😉 .

terezt
8. dec 2010

@jajinka80 Ja se snazim nevsimat, ale je to opravdu tezky. Casto taky placnu, snazim se nekricet (to mi prijde lepsi placnout, nez jecet). Zalezi na situaci. A taky na veku. Nas uz se do situaci, kdy o sobe nevi, moc nedostava. Spis se na necem totalne zasekne. To mu pak reknu, ze uz se o tom s nim nebudu bavit a tecka (tu radu jsem tady na webu taky nekde vycetla) a uz se o dany veci vubec nebavim.

zuzkat1
10. dec 2010

ahojte🙂 ani neviem ci sem akoze uz patrime🙂 ma len o tyzden 11 mesiacov,a le stale trucuje za vsetko, ked ju obliekam, ked ma jest, ked ju dam na chvilu do ohradky a ona nechce... atd... ani to neviem poriadne popisat mrnci a jeduje sa.. netrva to dlho len par dni... chcem sa opytat moze to byt tym ze som dostala ms? este ju kojim a moze to vnimat? je to druhykrat od porodu a prvykrat ked som dostala tak bola tiez divna ale nie az takto... ona vrci a napina sa ako struna a sklbe sebou od jedu...

evaviki
8. jan 2011

tak ja sa pridam s malym vzteklounem.. na vsetko krici niee, nieee, nechce ma pustit ani na zachod (vtedy vacsinou zaberie, ze ma inak bude boliet brusko), ked nieco robi, tak ma sekyruje, kde si mam sadnut a pod. V pripade, ze mu nevyhoviem,. tak zacne vrestat a breci a breci.. takto je to cely den, cez den spi hodinu, vecer zaspava cca o pol desiatej.. Uz ani nechce chodit na nocnik, sice sa sam nepyta, ale ked som ho posadila, tak sa vzdy vycikal.. Teraz zacne plakat, akoby som mu ublizovala.. tiez som sa uz neovladla a dostal na zadok, bezne po nom jacim, pretoze ked mu nieco vravim, tak ma totalne ignoruje.. strasne. A do toho sa ma manzel stale pyta, ze co mi je, preco sa neusmievam, preco sa mracim. A pritom vie, ze som unavena a mam plne zuby hluku, uz nemam ani naladu rozpravat sa.

evaviki
11. jan 2011

tak nam pomohlo, ze ho manzel vzal na cely den prec, isiel k rodicom na chatu.. ja som si oddychla a sebik sa "unormalnil!.. sice stale na vela veci krici nie, ale je to lepsie ako predtym.. takze ak sa to zhorsi, zase ich niekam vyslem 😀

terez34
11. jan 2011

ahojte tak pribeh zo svojim vzteklunom co pisala evavikiako ten moj no a teraz po vianocach sto krat horsie vsetci boli doma a naraz nikto tak dnes bola aj varechove prinaucenie a trochu zabralo ked opetovne krici tak sa jej opytam ci mam doniest varechu a je klud no stasny su ty krpci ja mam este dve dievcata teda uz starsie ale oni take ceremonie nerobili ako tato a ked mi rozkaze ze sa mam ist hrat tak si trva na svojom a ja musim ist ked varim tak cely cas sedi na linke a kybicuje a neustale sa pyta ked ju nahodou nepocuvam tak po mne zkrici az sa mi usi trasu a dnes sme mali vynimocne zly den mozno preto ze bolo v datume tolko tych jedniciek 11.1.2011