Ochvíľu 3 roky a nerozpráva

nani89
16. okt 2018

Mamičky mám problém? Moja dcéra o 4mesiace ma 3 roky. Nechce sa jej rozprávať. A keď rozpráva tak ani ja jej nerozumiem iba nejaké slovko. Moja mama vravi ze sa jej dostatocne nevenujem lebo neovlada suvislu vetu. Čoskoro škôlka ja sa bojím či ju vôbec vezmu. Keď niečo chce buď ukáže alebo slovko čo chce aj to dobre nerozumiet. Máte niektorá také dieťa? Dakujem
...

yna1
30. okt 2018

@ellieellie vela urobi aj to ako sa detom venujeme, ale je dobre brat do uvahy aj to, ze kazde dieta je uplne ine a tak je dobre aj detom pristupovat, individualne sa im venovat. Ale myslim, ze kazde potrebuje isty cas 🙂

ellieellie
31. okt 2018

@yna1 Samozrejme, že každé dieťa je iné. Ale ako sama píšeš, dieťaťu sa treba venovať - individuálne, podľa jeho potrieb, možností a schopností.

venusa85
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lusy9911
1. nov 2018

Ahoj. Ja by som skúsila návštevu logopéda. Môj synček keď mal 3roky tak rozprával stále len tou svojou detskou rečou. Vlacik bol vlajo, vtáčik kajo, lopta gól a podobne.tiez som s nim isla logopedicke. Odporučila mi knihu vola sa Kniha o detskej reči. Postupne sa rozrecnil a aj škôlka mu pomohla. Návštevou logopéda nič nepokazís.aj my ešte stále chodíme na logopediu. Držím palce.

petrofka
1. nov 2018

Moj sa teraz rozrecnuje ako nastupil do skolky. 3 roky mal v júli. Nechcel vobec opakovat slova, hneval sa na mna, ked som ho to skusala učiť. Teraz aj ked este nerozprava pekne, opakuje a snazi sa povedat kazde slovo. A to s nim citam hrrrrby knih od malinkateho babatka. Kazdy den sa tesim, ked povie nieco nove, niekedy až s muzom odpadavame a pusa sa mu po skolke nezavre cele poobedie. Pochopil, ze ak sa chce s detmi hrat, musia spolu komunikovať. Vsimla som si jeho snahu, ked som sa na fotkách pytala ako sa volaju jeho spoluskolkari. Myslela som si, ze nema dost obratny jazycek, ale ked vidim ako sa dokaze oblizovať, bolo mi jasné, ze tam chyba nie je. Ale fajn su aj lizatka, zmrzlina na cvicenie 🙂 dokonca pistalka. A aj DVD Lucinka pusinka, tam je par cviceni pre jazycek, to ho bavi. Uvidíme casom, ci bude treba logoped, ked mu to zacalo ist necham to este nejaky cas tak. A viem, ako ho velmi nove situacie stresuju, tak ho tam nechcem moc tahat este. Niektore detičky idu postupne, ine skokom. A sú sikovnejsie v inom 🤷 Napriklad vidim, ze nasa kamarátka ma dceru, co krasne rozpravala uz pred druhym rokom, ale vobec nerozumie svetu okolo seba, vie pesnicky a riekanky, ale opakuje ich ako papagaj, co sa ich nauci bez vyznamu, kdezto moj maly nerozpraval, ale rozumel pocasiu, vesmiru, hviezdam, burkam, co sa preco robi, proste mnohooo veciam. Teraz sa to u nich vymiena. Ona zacina chapat obsahu toho co hovorí a on zacina rozpravat. Je dolezite pozorovat, ci ma zaujem komunikovať aj inak (moj nevedel rozpravat, ale naucil sa niektore slova po anglicky ako cikat povedal pí a s ucitelkami sa tiez nejakym zazrakom dorozumel natolko, ze si vypytal chlieb krajat nie na polky, ale na štvrtky). A myslim si, ze ked mas pocit, ze by si mala niekam ist, k logopedovi a tak, tak by si ist mala. Ale ak to je len kvôli tomu, ze mama mi povedala, zvazila by som to.

jana_eyre
1. nov 2018

@ellieellie ja mam tri deti - prvy zacal rozpravat po 3tich narodeninach, druha zacala rozpravat od roka vety a treti ma dva a teraz sa mu trocha rozvazuje jazyk.. najviac som mala cas sa venovat prvemu, lebo bol sam 20m a aj tak rozpraval neskor.. som jedna mama a predsa mi kazde dieta rozpravalo uplne inak, takze to s tym venovanim nebude ako pises 😉

sissik
1. nov 2018

Stresovat sa netreba, ale logopeda navstivit treba. Pokial uz prebehli ine vysetrenia a su ok, tak treba zacat pracovat s dietatom za pomoci logopeda. V skolke mala nasa dlho obdobie, ked sa hrala sama, obcas sa vraj pochytila s detmi, ked si nerozumeli. Ale nikdy sa nestazovali, ze by deti napadala. Uz v priamom spore o konkretnu vec nevedela "argumentovat" ak sa toto slovo da pouzit u skolkarov. Zacali sme trenovat spravnu techniku reci a zacalo sa to pomalicky rozbiehat. Naozaj pomalicky, hlaska "k" trvala 2 roky. V 4r stale vela hlasok nahradzanych hlaskou "t". V 5r vyvodene l,č. Velmi pomohol pripravny rocnik pre deti s poruchami reci. Teraz ma 7 a melie od rana do vecera. Obcas sa stane, ze nerozumiet, hlavne ked chce povedat vela a rychlo. Je to beh na dlhu trat, ale za logopedom treba urcite ist

ellieellie
1. nov 2018

@jana_eyre A čo že každé tvoje dieťa bolo inak šikovné? Veď to je normálne, každé dieťa sa vyvíja iným tempom a má iné danosti. A potom je tu prístup osoby, ktorá sa o dieťa stará a môže dieťa buď podporovať a rozvíjať, alebo mu dokonca škodiť a brzdiť ho. Keby to tak nebolo a keby sa dieťaťu nedalo v rozvoji reči pomôcť, asi by neexistovala logopédia. Keď neveríš, pozri si, koľko žien tu v rôznych diskusiách o reči písalo, že im logopedička pomohla. A Kniha o detskej reči. Takže neviem, čo vlastne na mojej odpovedi popieraš. Sú deti, ktoré sú šikovné a netreba ich nijako špeciálne stimulovať a aj tak sa budú vyvíjať podľa tabuliek. Sú deti, ktoré nie sú až také šikovné a matka sa môže venovať maximálne a aj tak ten vývoj bude pozadu. Sú deti priemerné, ktoré pri správnej stimulácii budú robiť veľké pokroky, ale ak sa to zanedbá, dieťa nebude napredovať tak, ako by mohlo.

jana_eyre
1. nov 2018

@ellieellie a preco ze sa tak rozculujes, hned z rana? nepopieram z tvojej odpovedi nic, ani nehovorim nic k tomu ze by som neverila len som reagovala na tvoje poznamky o svagrinach, ako mali pocit obe ze sa venovali dostatocne, ale deti rozpravaju inak.. no ale ked si taka popudliva, uz som ticho.. 🤷

martinka150
1. nov 2018

@jana_eyre v roku zacal rozpravat vety? No tomu neverim, ze vety 😏

jana_eyre
1. nov 2018

@martinka150 zacala, ano jednoduche (ako ja papat a podobne) samozrejme nie na svojej oslave v 12m ale v priebehu roka, ak neveris, co uz ja sem nepisem aby som si nieco dokazovala.. doteraz je mala sikovna a popredu oproti svojim rovesnikom..

ellieellie
1. nov 2018

@jana_eyre No neviem,mrzí ma, že ti moja odpoveď znie rozčúlene. Asi tam chýba nejaký smajlík 🙂 Písala som rýchlo a normálne som ti vyjadrila svoj názor. Žiaľ, cez internet veľa vecí vyznie inak ako by znelo osobne. Áno, švagriné majú pocit, inak koľko mám si počula povedať, že sa dieťaťu nevenujú,, prípadne venujú nedostatočne či nesprávne? Ja žiadnu 🙂 Takže asi tak. Z môjho pohľadu zo strany jednej švagrinej úplne zanedbaná výchova - v tomto smere, je mi ľúto to tak narovinu povedať, mám obe rada, ale áno.. a nemyslím si to na základe hodinových návštev - keď sa stretneme, so švagrinou a neterou som min. 4-5 dní vkuse a vidím ako sa jej venuje od rána do večera. Od malinka napr. malá keď stále všetko zbierala a podávala veci druhým do rúk, povedala: “Áno, máš”. 100x denne. Dinosaura, varechu, šálku, plienku? Čo má? Nič nepopisovala, nevysveľovala, nerozprávala s ňou, neopisovala jej činnosti, ktoré robia. Žiadne knižky, obrázky. Zato od 10 mesiacov tablet pri jedle, telka, mobil. Výsledok - bez televízora sa malá nenaje, keď sa o to pokúšajú, robí neskutočný cirkus a vzdajú to. Na záchod IBA s tabletom! Zaspávanie IBA s tabletom - pozerá videá a tak zaspí. Pritom je známe, že tablet, telka, rádio odďaľujú nástup reči, nehovoriac o ďalších negatívnych dopadoch.

nikolenka29
1. nov 2018

@nani89 moj dcera bude mat vo.februari 3 roky tiez to nie je bohvieco vsetkemu rozumie ale rozprava pomenej zakladne frazy ovlada ale co sa tyka svojej reci zije si svoj svet....venujem sa jej, citame, ucim ju spravne vyslovovat, kreslim jej, pomenovavam obrazky co kreslim, ked sme vonku.ukazujem na.predmety a pomenovavam, ide to tazko ale ide, moj syn.tiez.tazko.zacal rozpravat teraz je ako radio...ono to pride verim tomu

jana_eyre
1. nov 2018

@ellieellie ja som tiez len vyjadrila svoj nazor a ani slovom som nenaznacila, ze by som neverila v pomoc logopedie, ako si mi napisala..

ja som svojim prispevkom chcela povedat asi tolko, ze nemozes vediet ci by dievcatko co zle rozprava, nerozpravalo zle aj keby vyrastalo pri svagrinej, ktora vsetko pomenuvava a vysvetluje..

preto som spomenula velke rozdiely pri mojich detoch a to som len jedna mama, ktora ma blizsie k vysvetlujucej vychove co sa tyka reci, co mam niekedy pocit, ze u mojich chalanov posobilo tak, ze sa vlastne ani nesnazili to povedat sami, lebo ved som to pomenovala ja.. prvy bol uplne lenivy a pomalsi vo viacerych veciach a druhy sa snazi viac uz skor.. ale aj ked si so svagrinou niekolko hodin, nevies ako to u nej funguje 24h denne, 7dni v tyzdni takze tazko posudzovat ci konala alebo nekonala spravne a ako..

ty to robis inak, ona to robi inak, ona ma ine dieta, ty mas ine dieta, kazde ma inu povahu a to vsetko ked sa zmiesa do kopy, tak nieco ine z toho vzide a to nie len co sa tyka reci, ale vsetkeho..

shmoulinka1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
danieli
28. apr 2020

U nas 2 a polrocny povedal len mama tata a dalsi rok trvalo kym pridal dalsie slovka, od 3 a pol roka pridaval jednoduche slovka sedi, dalsi rok naberal slovnu zasobu vo velkom style, to uz mal 4 a pol ked uz pekne komunikoval, nabehli sme na logopediu 1x mesacne, kde som sa ucila ako a co podporit, ktore pismenka tvorime, l sykavky, š,č, a od 6 teho do 7 meho roku sme doladili posledne pismeno R, ktoremu sme davali cas a do skoly mi nastupilo sikovne spokojne dieta, ktore naozaj krasne rozprava, iba potreboval cas a pohodu, pre porovnanie dcera melie od roka a R jej nabehlo same v 4 a pol rokoch

katrin21
28. apr 2020

Dolezite je ze aspo nieco hovori... moja prva taka bola..rozumela vsetko, ale slov hovorila len par aj to po svojom... inak bola sikovna,ziva,mudra..abecedu poznala v 2r, vsetko co potrebovala nam nejako rukami nohami vysvetlila,ukazala,chapala reci.. , v skolke jej najprv nerozumeli ale rychlo sa rozhovorila medzi detmi ,aj ked jej nebolo spociatku dobre rozumiet.. hlasi sa na medicinu,je uplne ok.😉
Druha mi zacala v 2r hovorit vety...myslim,ze je to fakt rozne ale rozdiel bol aj v tom,ze druha pozeravala Spievankovo asi od 20mes.. neskutocne jej ten rytmus pesniciek pomohol,bolo.vidno ,ze zrazu hned na to zacala s hovorit viac... a nasledne som o tom aj citala,ze dieta na rozvoj reci potrebuje chapat rytmus slov a hydba pomaha...
Tal mozete vyskusat...
Spozornela by som ak by nehovorila nic ,ani jedno- dve zrozumitelne slova,ak by nechapala ,co od nej chcete a nevedela ti povedat cp chce,alebo by celkovo nemala rada socialne kontakty atd..

omary1
13. jan 2021

Dobrý deň mamičky🙂... ja som od fachu, pracujem v súkromnom centre v tt ako logopéd. Ak by ste potrebovali odbornú pomoc, neváhajte a napíšte mi🙂

cevricek40
13. jan 2021

Tiež mám 3rocne dieťa,malo výprava, pôjdeme doktorke, či nás náhodou nepošle logopedicke, tiež si musíme , že v škôlke sa vyrozpráva.

omary1
13. jan 2021

Keď dieťa málo rozpráva v 3 rokoch, je zatiaľ ešte v poriadku. Dôležité je, či rozumie čo mu rozprávate , či je v reči porozumenie. Obyčajne sa dieťa s nástupom do materskej školy naozaj rozrozpráva. Ak nie, kontaktujte potom nejakého odborníka.