Od akého veku nechávate dieťa samo doma?

blanblan
25. jún 2012

Moja mala bude mat 5 rokov a prosim nekritizujte ma, nemienim ju v blizkej ani vzdialenejsej buducnosti nechavat samu doma, je to len teoreticka otazka. prave naopak, ja sa bojim ze ju samu nenecham aspon tak kym sa nevyda pri tom vsetkom co sa vo svete deje 😅 😀

luciferkax
25. jún 2012

Môj má štyri roky a ostáva doma sám asi na minútku, kým idem vyniesť smeti, alebo k poštárke po list.. samozrejme za predpokladu, že nič nevarím, nemám vedla neho horúcu žehličku a on má "svoju robotu" 🙂

andrejka1983
25. jún 2012

moja dcera bude mať 2 roky a nechavam ju samu v izbe na poschodí( mame zavoru na schodoch ktore sa zamyka) kým idem napr.skontrolovat polievku alebo otvoriť okna na prízemie alebo dole do chladničky po jogurtik napr....) a vonku na dvore ju necham samu behat, hra sa na trave s hračkami a ja ju sledujem cez okno, teraz v lete ho mavam otvorene a ked niečo chce tak na mna zakričí 🙂....pomaly ju trenujem a učím samostatností, leb čím neskoršie tým to bude ťažšie, a možu nastať dva extremne prípady:1.že sa od teba neodputa a všade budeš musieť chodiť s nou alebo ona stebou(aj na zachod či na strednu školu 😀 alebo 2.prípad...pri prvej priležitosti ti zdrhne lebo ju budeš maximalne obmedzovať, aj ked z lasky ale je to tak 😖 ....ja si pamatam že ako troj-štvorročna som držala malu sestru v perinke na rukach a nepohla som sa z postele kým maminka neprišla z obchodu,verila mi a ja bola som hrda že som sama strážila a že som to zvladla 🙂 ale zas ty musíš nalepšie poznať svoje dieťa či je schopne ostat same doma( a nič zle nespraviť), respektíve ten dovod,prečo ju nechceš nechať samu doma....

nonika
25. jún 2012

Moja ma 7 rokov a este som ju nenechala a ani sa nechystam 😉

careamell
25. jún 2012

Mám 7 ročnú dcérku a prvý krát bola sama doma asi pred rokom. Bolo to možno aj na dve hodinky, volali sme jej skoro každú pól hodinku. Sama bola rozhorčená, prečo jej stále volám. Musím ale povedať, že je veľmi rozumná a zodpovedná. Naviac sa hrala a pozerala rozprávku, mala čo robiť. Teraz mi dá dokonca pozor aj na malého, keď ja odbehnem do obchodu, ale to najviac na 15 minút.

aduskatt
25. jún 2012

tak na pol hodku asi od siestich.............bohuzial, ked konciol prvy rocnik, boli sme nuteni ho nechavat sameho, ked prisiel zo skoly az dokial sme neprisli domov my, takze to bolo bud hodinu, alebo dve.teraz ma osem a vydrzi doma sam v pohode, ale nenechavame ho zbytocne a dlho, urcite nie na pol dna, ale tak hodku, dve zvladne

katy1979
25. jún 2012

My budeme mat teraz 5 a na par minut ho necham sameho doma. Presne vyniest smeti pre postu ci ak vybehnem k susedom. Nejako zacat treba.

evickapooh
25. jún 2012

no moja ma 6 ,a asi 2 krat na 10 min som ju nechala doma...ale susedka necha dcerku doma zamknutu od 8 rokov(teraz ma 12)..na 2-3 hodinky...a moja znama ktora studuje na vyske(pravo) uz t o komentovala ze podla zakona by sme nemohli dieta nechat samo doma do veku13 rokov....neviem asi je na to zakon...keby sa nieco stalo s dietatom tak by rodic bol na vine....resp. zodpovedny ...

zuzkat1
25. jún 2012

moja ma 2 a pol roka a doma ju samu tak skoro nenecham...tipujem ze tak mozno ako 10 -11rocnu podla toho ako na tom ona sama bude... momentalne je samostatna asi natolko ze (mame maly byt len 2 izby) ked varim tak ona sa sama zatvori do obyvacky a tam sa hra... ked jej otvorim dvere tak sa "hneva"🙂 alebo v herni sa sama zahra - aj ked to som jej stale za zadkom lebo vymysla hluposti... inak ona ma potrebuje mat v dohlade teda aj ked sa hra sama rada vie kde som... bojim sa ze bude problem v skolke ked je taka mala prisavka..ale v tom nechavani doma ti davam uplne za pravdu... cely cas budem mat pocit ze mi ju niekto vezme z bytu kym ja som napr. na nakupe... a chodenie domov zo skoly ze sama-tak to je tema sama osebe...nehrozi minimalne do druheho stupna ZS...MINIMALNE...

hajanka
25. jún 2012

mojho syna som sa odvazila nechat (aj on sa odvazil) 🙂 doma na takych 15min. prvy krat v 7 rokoch na cas ked som potrebovala odbehnut skoro rano do obchodu na ranajky (nie daleko), kedze uz bol skolak, zo zaciatku sme fungovali tak, ze som ho vcasnejsie budila a chodil so mnou celu zimu (aj mi toho bolo luto, takeho zaspateho), lebo chcel, az v druhom polroku to bolo ked sme sa dohodli, ze ho necham pospat, nebudem ho budit a ja budem chodit sama, cize niekedy bol v tom case uz prebudeny, inokedy este spal (ale dopredu vedel, ze rano pojdem do obchodu, aby nebol prekvapeny a nebal sa).
Samozrejme sme sa o tom vela rozpravali, lebo zo zaciatku nechcel ostavat sam, ale je velmi rozumny a pochopil, ze mu nic nehrozi a nemusi sa nicoho bat, takze to bolo AZ po vzajomnej dohode (ked to aj on akceptoval), inak by som ho sameho urcite nenechala 🙂 zo zaciatku sa budil spolu so mnou a cakal ma pred telkou pri rozpravkach, potom sa to striedalo a dnes este spi ked sa vratim z obchodu a aj napriek tomu ho mam potom problem zobudit 🙂
v inych pripadoch doma sam este neostal (ak nepocitam vynesenie smeti a odbehnutie dole k postarke), zatial by som ho na dlhsie sameho doma este ani nenechala 😉 tak ze na hodiny.... nebolo to ani potrebne 🙂

lucia20
25. jún 2012

asi nukamenuju teba ale mna. 😀 ja mam doma 6 rocnu dceru a tu nechavam doma samu. ovsem moji rodicia byvaju na jednom dvore, ale ju necham doma, ona nevie, ze ju po ocku sleduju. kym idem do obchodu a chce tu ostat sama, tak ju nehcam. samozršejme vzdy dostane rovnaky navod co moze a co nemoze. 😀 zatial klop-klop sa estše nikdy nic nestalo. je rozumna. nechavam ju aj ked idem niekam tu naokoli von. byvame na samote, takze tu jej nic nehrozi. ale vzdy som do nejakych 200m pri dome. myslim, ze uz taketo deti treba trosku zvykat na samostatnost.

nibiru
25. jún 2012

takže podla seba tak mna nechali ked som mala 5r. našla som lak na nechty chcela som si nalakovat nehcty a lak bol suchy tak ma nenapadlo nič lepsie ako ho zohriat nad šporakom to bola rana a kuchyna od laku na nechty potom som ho chcela zotret ale palilo ma to nic nebolo po ruke len babika a chytila sa jej od ohna noha nastatie som ju hned hodila do umyvadla pod vodu 🙄 🙄 🙄 mama bola na pošte takže ja svoje možno ked bude mat 10.12r vtedy som bola dostatočne rozumna dokonca som musela varovat večne bratou a neraz sme boli sami doma (čo ja robit nemienim) skor nie ale stane sa teraz tiez ked spi vybehnem vyniest rychlo smeti alebo poštarkapride tak zbehnem dole no v ruke mam babyfon.

anjelicek26
25. jún 2012

Saska este sama doma nebola, zajtra ma 6.. teda take ist do zahrady ci smeti neberiem... byvame v rodinom dome... ja si myslim, ze dieta vzdy moze prijst na nejaku hovadinu, pripadne dojst niekto cudzi a boh vie co sa moze stat... Neviem, kedy ju necham prvy raz samu, ale zatial ma to nenapadlo.

tamichloe
25. jún 2012

ahojte,ja som nechala same dieťa doma od 10rokov...všetko je nanašu zodpovednosť...a to sme často volali.....

dominika1202
25. jún 2012

Mám 5r. dcéru 😅 a už asi rok ju nechávam samu doma tak na 10-15 minút pokiaľ vyvenčím psa. Nedávno som ju nechala vonku samu hrať sa s deťmi, ktoré tam tiež boli samé. Všetky mamičky však často pozerali z okien ako sa ich deti hrajú.

adriana7
25. jún 2012

...ja som totálne predposratá na takéto veci a decká nechávam doma samé len krátko (vďaka bohu za moju najstaršiu sparingpartnerku), a aj to ich vkuse kontrolujem mobilom...viem, som hrozná, ale liečim sa 😀
..ešte ma napadla jedna príhoda... moja mama robila celý život v detskom domove...raz prišli krásne, asi dvojročné dvojčatá, ktoré matka nechala samé doma v zamknutom byte...boli tam samé asi 4 dni a našli ich jesť múku a cukor na kuchynskej linke...moja mama im prvé ráno v detskom domove vraví: dáte si čajík? ...a oni, že: čo je čajík? alebo mliečko, kakao? a oni zas nevedeli, čo to je...tak moja mama, veselá kopa vraví: kurník, no a čo vám teda dávala piť mama? a oni, zlatí, citujem: "pifó a kocholu" 😀 😀 😀

njonja
25. jún 2012

NO, ja si este neviem predstavit mojho nechat sameho a ani neviem, kedy tak urobim. Zavisi to od vyspelosti dietata a prostredia, v ktorom sa budeme pohybovat.
Ale ked som zila v Taliansku, tam je zo zakona zakazane nechavat doma deti mladsie ako 15 rokov! A dokona to aj kontroluju - zo skoly telefonuju pravidelne domov detom, aby im dali rodicov k telefonu, ci su naozaj tam. Kamaratka tak bola kontrolovana viac raz, kym sa presvedcili, ze naozaj nenechava 13 rocneho syna po skole doma....

lenka_da
25. jún 2012

u nas to zatial sice nie je aktualne, lebo starsia dcerka ma len necele 4 roky, takze len tak teoreticky uvazujem... podla mna dieta, ked nastupi do skoly, by mohlo zvladnut byt chvilku same doma, napr. kym odbehnem do obchodu pri dome... a postupne pridavat par minut navyse, aj ked, vsetko to zalezi od zrelosti a povahy dietata. Strazit 13-rocne dieta mi pride prehnane, moja generacia v 14-tich rokoch uz predsa byvala na internate (my sme mali 8-rocnu ZS)

cmulinko
25. jún 2012

su temy a otazky,ktore su nebezpecnejsie ako sa na prvy pohlad zdaju...tato je jednou z nich 😀

svetielkoand
26. jún 2012

Mna nechali doma rodicia samu a na starosti vtedy dvoch bratov ked som mala asi 6 rokov cca pol hodinu, pricom som vedela, ze keby nieco, mam klopat susede, tak isto aj pred bytovku sme chodievali vsetky deti same uz v predskolskej, avsak doba sa zmenila, jazdi viac aut, ludia su viac nevsimavi a tiez ja som bojazlivejsia ako moja mama, takze deti necham same doma nie skor ako okolo 10 roku aj to na nevyhnutny cas, nejaku hodinku, dve. Syn ide mat 6 rokov a este som ho nepustila bez dozoru na ulicu (kedze tu jazdia na autach a na motorkach ako blazni). Celkovo je dieta zvycajne pripravene ostat chvilu same doma okolo 11. roku (dievcata obvykle o nieco skor), kedy vedia realne zhodnotit nebezpecenstvo 🙂

cecil36
26. jún 2012

fuu tak teraz budem ukamenovana ja 😀 Ja som od malicka ucila dceru zodpovednosti a samostatnosti. Dcera sla prvykrat sama do obchodu ked mala 4 roky. Nebolo to daleko, ziadna velka cesta a poslala som ju aby mi doniesla nejaku drobnost. Postupne si zvykla a chodievala kupovat prastarej mame noviny či mne po smotanu alebo tak. Ked mala 6 rokov dokazala starej mame zavolat zachranku ked odpadla a dcera sa u nej varovala. Sama v byte bola v predskolskom veku, ale vzdy bol niekto nablizku (stary otec v susednom byte, moj brat a podobne) a vzdy to bolo na chvilku az postupne na hodku. Dnes ma dcera 13 rokov a dokonale sa dokaze postarat o polrocneho brata. Ked sme boli na koncerte (bolo to poobede) dve hodky ho kocikovala, dala mu papat..... Ziadnej au pairke ci opatrovatelke neverim viac v starostlivosti o krpca ako mojej dcere. Deti treba ucit samostatnosti co najskor lebo potom budu nalepene na maminej sukni. Inak co sa tyka maleho, tiez by som z neho chcela vychovat samostatneho a zodpovedneho cloveka, tak snad sa mi to podari.

pastelka74
26. jún 2012

Moja staršia dcéra ostávala doma sama od 6 rokov,kedže som pracovala od 6.00 hod rána.....sama sa vystrájala do školy,zamkýňala byt,obliekala,česala.....teda ako prváčka toto všetko dokázala sama.....dnes má desať rokov a pokojne jej zverím na hodinku-dve aj mladšiu dcéru....tá ma dva roky....samozrejme mobilom kontrolujem situáciu.....vôbec nemám obavu a ani strach....čo by som určite nikdy neurobila,nenechala by som ich v noci samé....vždy mám ku nim opatrovateľku.... 🙂 🙂

siusinocka
26. jún 2012

ja som nechala predvčerom prvý krát 8 ročného syna doma samého kým som odbehla na vedľajšiu ulicu odniesť malého k mame. asi 30 min... ešte to neriskujem. nikdy človek nevie čo vyvedie alebo čosa aj bez jeho zavinenia môže stať.. ale asi som príliš ustráchaná o moje deti 😀 aj ked do obchodu chodí asi od 5 rokov sam ale mame ho na našej ulici, takže z okna vidím ako ide a pod. ale už od tohto školeského roku chodí sam do školy aj zo školy... to sú také bežné veci, ale doma samého nenechávam

elka74
26. jún 2012

u nás to fungovalo takto.. do práce som nastupovala, ked mali deti 12, 9 a 5 rokov. Večer som im pripravila všetko na další deň, porobila desiate do školy a budila som ich mobilom do školy. Sami sa poobliekali a najmladšiu cestou do školy odviedli aj do školky. Bolo to takto každý tretí týždeň, kedže som chodila na tri smeny. Zo začiatku ráno chodila na nich dozrieť moja mama ale postupne to ani nechceli. Proste to zvládali. Samozrejme mali telefon, keby niečo. Dnes sú z nich samostatní mladí ludia a nebojím sa, že by nezvládli sa o seba postarať. Teraz , ked máme malú Vanessku, v pohode sa o nu dokážu postarať ak niekam potrebujem odísť. Viem, že to v tej dobe nebolo ideálne, ale inak to vtedy nešlo.

adetka
26. jún 2012

Mirka má 5,5 a zatiaľ neuvažujem ju nechávať doma dlhšie ako na vynesenie smetí... a aj to sa ona radšej okamžite oblečie a ide s nami... von dievčatá samé nepustím asi až do ich dospelosti 😀 ... no dobre od cca. 12-14 rokov.... asi som paranoidná.. ale stále mám strach, že ich unesie nejaký šialenec... alebo im puberťáci v rámci "zábavy" vonku ublížia...

xenicka13
26. jún 2012

no moji ako 4 rocny marodi vydrzia hodinu pri dvd, kym ja nakupim a ked dvd skonci a potrebujem ist este von so zdravym dietatom tak pustim na dalsiu hodku dvd 🙂

katecameron
26. jún 2012

no ja poznam dievcene ktore boli same doma uz vo veku 7rokov na cely den ako predskolacky uz chodili same do skolky a to velky kus cesty -toto je podla mna nezodpovednost lenze zial ich matka nemala na vyber bola sama bez akej kolvek pomoci rodiny moje su uz vo veku 9,8rokov a byvaju uz samy doma v klude na 2-3hodiny samozrejme maju mobil keby nieco musia sa ucit aj ked ja mam strach kedze ich poznam aky su motaci 😎

benne
26. jún 2012

U nás v škôlke môže 7-ročný súrodenec vziať mladšieho poobede zo škôlky domov, takže ostať doma sám kým je rodič napr. v obchode by mala byť samozrejmosť. Najnáročnejšie pre mňa je vymenovať pred odchodom všetky zákazy, nech to majú v čerstvej pamäti: neotvárať, nezapínať plyn, mikrovlnku, okná, nevystrájať, nebehať, nebabrať kam nesmú.. 😅 Tiež záleží od dieťaťa, každá si to svoje poznáme, ja môžem Monču nechať doma samu na moment bez problémov, kamoškina "hyperaktívna" by asi zrovnala dom so zemou.

vefi89
26. jún 2012

u mňa to ešte nie je aktuálne, ale rodičia nás nechávali s bratom samých doma veru od bratových piatich rokov (ja som mala 3).. začalo to hodinkou, dvoma, samozrejme ak niečo, klopať susede. 🙂 neberiem to zo strany rodičov ako zanedbanie, skôr to pomohlo (hlavne bratovi, ja som bola expert) k zodpovednosti a samostatnosti... na noc nás nechali samých keď sme mali 12 a 10 rokov 🙂

katka1191
26. jún 2012

ja mám pomali už 11 ročného a od minulého roka býva sám doma. Chodí zo školy sám domov ( nechodí do družiny, lebo mal tam problémy s p. učiteľkou) Keď dojde domov tak hneď volá. Zo začiatku som bola dosť z toho nervózna, ale teraz už nie. Zistila som že mu to prospelo a viem že sa vie vynájsť ak sa niečo nezvyčajné prihodí, napr. minule mi nešla elektrina ( bola porucha) doma tak nemohol mi zavolať, keďže je telefon viazaný na elektriku tak vyšiel na ulicu a vypýtal si mobil od okoloidúcich a zavolal mi. Paťka som naučila aj cestu ku mne do robotky a ku tete. Síce musí ísť cez bajkalskú ( prestupovať), ale v tomto je zodpovedný a dáva si veľký pozor. Keď si neni istý, tak sa pri prechode cez cestu schováva za niakeho dospelého a ide zarovno s ním 🙂. Je to môj šikulka. Ja si myslím, že je to v pohode vek na samostatnosť. Ja som tak tiež bývala sama doma.

skeptik
26. jún 2012

Od 10 rokov.
Vobec nechapem ako mozete nechat 4-5 rocne deti same doma, ani na chvilku, ved ked sa nieco stane, tak vas zavru! To je normalne zanedbanie zodpovednosti. Dieta v takom veku nema este dostatok skusenosti ani rozumu na to odhadnut nebezpecenstvo. Nechape, co moze sposobit ohen, voda, elektrina, atd. No a vrchol uz je 7 rocne nechat zobrat mladsieho surodenca zo skolky, to ako 7 rocny prebera zodpovednost? To si tu asi srandu robite.