Od kedy má mať bábätko vlastnú izbu?

lenka_da
10. mar 2008

Vlastná izba pre bábätko???Vie mi niekto poradiť, v ktorom mesiaci (týždni) je vhodné umiestniť bábätko do vlastnej detskej izby? Izba je hneď vedľa spálne rodičov, pre istotu sme kúpili baby vysielačku, aby sme dieťatko 100% počuli aj v noci. Myslím si, že ak navyše necháme otvorené dvere na detskej izbe aj na spálni, nemal by to byť problém. Neviem, či je to vhodné hneď ako prídeme z pôrodnice. Ale stretla som sa s názormi, že bábätko musí byť nejaký čas umiestnené v spálni rodičov. Čo si myslíte? Poraďte mi prosím.
😕

bihan
10. mar 2008

My sme malú odsťahovali v 4 mesiacoch (pred pôrodom som myslela, že s nami v izbe ani nebude 😉). Do troch mesiacov som vstávala na dojčenie, takže by ma asi nebavilo chodiť stále do druhej izby. Trošku som z toho mala divný pocit, ale teraz sa všetci skvele vyspíme. V posteli s nami nespávala nikdy.

kisorka
10. mar 2008

Nedavno som citala zaujimavu studiu na tuto temu, opisovali tam spravanie a zvyky matiek z krajin celeho sveta. vtipne bolo ked sa matky z juznej ameriky alebo azie pytali ci je v europe zakazane dotykat sa dietatka, ked videli fotky a dvd ako sa maminka sklana a prihovara dietatku bez dotyku alebo ako babo spi same v postielke.
no ako sa vravi iny kraj iny mrav. ja osobne si myslim, ze na vytvaranie vlastneho priestoru a "odlucenie" dietatka je dost casu, najprv by mala vzniknut tkzv. primarna vazba. psychologovia tvrdia ze deti ktore su v prvom roku dost "naviazane" na matku su potom v zivote ovela viac samostatnejsie a sebavedomejsie, lebo maju v sebe zakodovany pocit istoty od matky na cely zivot. ale kazdy sme iny typ, tak to zase netreba znasilnovat. mne by puklo srdce keby som malinke babo mala nechat spat same v inej izbe. mame to zariadene tak ze k manzelskej posteli je prisunuta postielka, bez jednej strany, takze sme vsetci spolu, nocne kojenie je jednoduche, mala sa vlastne ani uplne nepreberie, lebo nemusi plakat aby ma privolala, takze po nakojeni v momente zaspi. a vsetci mame svoj priestor na spanok.

jaaty
10. mar 2008

Ahoj, my sme dali Hanku do svojej izbičky od 6,5 mesiaca to asi týždeň na to, čo sa naučila prespať celú noc (Kažé dieťa sa vie naučiť spať). Neľutujem, Hanka prespí celú noc, zobudí sa okolo pol siedmej. Máme baby vysielačku aj monitor dychu a osobne si myslím, že my sme ju pri spaní rušili (chrápanie, pretáčanie na postely, atď). Tiež si myslím, že teraz to brala úplne v pohode a v neskoršom veku by s tým mohla mať problém resp. stres či traumu.

tweety22
10. mar 2008

u nas Misko prespinkal celu noc asi od 4-8 mes. ale potom zacal lozit, chodit za ruku, behat a v noci je trosku viac rozruseny a byva hladny, stale sa budi 1x na papanie ale pomaly mu zariadujeme izbicku a bude asi spinkavat sam pretoze sa mi zda, ze ho tiez vyrusujeme, staci sa len pretocit 🙂 ale doteraz by som presun neriesila to sa mi zdal az prilis maly a ja som na nho velmi naviazana, keby bolo na mne nedala by som ho inde ani teraz 😉

karotky
10. mar 2008

Ahojky!
My ještě nemáme hotový pokojík,ale už jsem na manžela začala tlačit,ať s tím trochu pohne. 😅
Jednu chvíli jsem si totiž myslela,že Ádu budíme tím,jak se převalujeme v posteli,ale naštěstí to bylo "jen" zoubky.Trvalo to 2 měsíce a teď už je to zase v pohodě. 😵
Takže teď vlastně nevím,kdy ho mám dát do "izolace".Pořád si nedokážu představit,jak bych pak klidně spala,když bych neslyšela jak dýchá.Asi bych umřela strachy. 😀

letuskah
10. mar 2008

karo toho presne sa bojim aj ja, ked ho dame do svojej izbicky asi nebudem mesiac spat kym si zvyknem 😀

lenka_da
autor
11. mar 2008

Baby, ste strasne zlate, ze ste sa pripojili do diskusie. Ked to tak citam, asi bude maly nejaky cas s nami v spalni, kym ho prestahujem do detskej. Sice postielka bude nalepena na manzelskej posteli (este neviem ako ho budem z nej vyberat!!!) lebo mame malicku spalnu a velku manzelsku postel. A tiez si pri manzelovi velmi neoddychneme, lebo vstava velmi zavcasu 😨 Ale asi budem kludnejsia, ked na maleho budem vidiet. Ale budem vdacna za kazdy dalsi nazor, ktory sem napisete, co si myslite o vlastnej izbe pre novorodenca, asi som dost nerozhodna matka - dufam, ze sa to zmeni, ked sa narodi 😉 kazdu chvilu kukam, ci ste nieco pridali 🙂

briketa
11. mar 2008

dobry nazor, ze v zap. Europe, aj USA je bezne, ze dieta je samo. Hej ale vo vela pripadoch je tam na noc pestunka, takze matka vobec nekoji a nevstava 😉

karotky
11. mar 2008

Lenka..............já si myslím,že by mimi mělo spát s maminkou v jedné místnosti alespoň do 3.měsíců. 😉
A když ta maminka ještě kojí,..............no nevím,...............mě by se 2krát(někdo kojí v noci častěji)za noc nechtělo běhat do jiné místnosti. 😝
Já byla ráda,že jsem Ádu vytáhla z postýlky,přebalila si ho na posteli,nakojila a šoupla hned do postýlky.Kdybych bývala vstávala,tak bych pak už znovu nezabrala a čuměla celou noc do stropu. 😀
Ale je asi na každém,jak mu to vyhovuje. 😉

tweety22
11. mar 2008

briketa, velmi zriedka som sa stretla s tym, zeby musela aupair alebo pestunka vstavat v noci k dietatu... aj ked samozrejme nevylucujem a poznala som take pripady

shela
11. mar 2008

briketka...no tu to je asi tak matky spia s malickymi do takych 3 meisacoch a potom davaju do izbicky...ale to sa neda porovnavat u nas a tu...podla mna vsade na celom svete je to rovnako...aj tu je vela mamiciek co maju babatka pri sebe na noc..to su len nejake blbe statistiky..podla mna kazda matka robi ako mysli za hodne 😉 ale ja osobne by som malu nedala od seba

adetka
11. mar 2008

Mirka spi od narodenia vo svojej izbycke... ale ja spim spolu s nou 🙂 (kedze chcem, aby sa aspon manzel poriadne vyspal, kedze pracuje casto do druhej v noci)... a kedze si aj tri razy za noc zobudi (s placom) a upokoji ju iba cajik... neviem si zatial predstavit od nej odist... snad v roku a pol, v dvoch rokoch 😅

titulienka
11. mar 2008

.....tak ja sa pridavam...ja mam 3 deti ...prve spalo s nami na posteli do 2 rokov....2 spinkala do roka a pol pretoze uz potom chcela spat so sestrickou v izbe a teraz mame 6 mes.babo a spi s nami tiez na posteli...je to samozrejme pre mna lepsie pretoze ju kojim...a mzslim si ze ak partnerom nevadi ak je babo pri nich potom je vsetko.o.k.... a vobec nemali neskor strach ostat same vo svojej izbicke.... 🙂

adetka
11. mar 2008

izbickeeeeee... to je hrubkaaaa... prepacte 😕

nikitka26
11. mar 2008

Ahoj, tak my jsme Čendu dali do pokojíčku, když mu bylo přesně 5 měsíců. Naskytla se k tomu skvělá příležitost, protože jsme se přestěhovali do nového domečku. Máme jen přízemní, takže dětský pokoj je hned naproti ložnici. První noc jsme měla zapnuté chůvičky, ale slyšela jsme ho dříve,než to snímla chůvička, takže od té doby jsme na noc bez nich,jen pootevřené dveře a v pohodě. první noci jsme to nesla špatně, divnej pocit, ale pak jsme si zvykli, malej je taky v pohodě, krásně usíná, v noci se mi teda budí 1-2 na kojení, ale nemám s tím problém, dojdu si pro něj, kojím v posteli a pak ho zase odnesu do postýlky a hned zase spinká. Přijde mi, že je to lepší i pro malého, manža dost chrápe, tak ho aspoň neruší, já jsem zvyklá si v posteli číst a to bych ho taky rušila...takže já jsem moc ráda, že jsme ten krok udělali a že spí sám v pokojíčku 🙂 jo a máme monitor dechu, takže to mě hodně uklidňuje, když ho nemám vedle sebe, že je v pořádku 😉

mysti
6. máj 2008

Ahojte babenky!
Dietatko sice este nemam, ale moja sestra je odo mna mladsia o desta rokov, takze ked sa narodila, ja som uz bola "velka slecna" a viem, ze od narodenia spavala vo svojej izbe vo svojej postielke (aj to len asi do mesiaca) a potom uz spavala na velkej posteli, lebo v postielke byt nechcela a ked ju mamca dala na postel-bolo dobre. A neodcudzujem za to mamku, ani sestra tym nijak netrpela. Ja ked budeme mat male, bude s nami asi tak do roka a potom bude vo svojej izbicke.
Ale mame v rodine taky pripad, kde mama spava s dcerou, ktora ma uz 3 a pol roka v manzelskej posteli a jej manzel spava v detskej. to si neviem predstavit. A mala do detskej vobec nechce ist a vravi, ze je to ocinkova izba - to je zvratene, nikdy ju tam nedostanu. A navyse aj v spanku ju musi jej mama drzat za ruku aj stale cez den, je to az moc, lebo aj ked pride k nim niekto cudzi-nie je to kazdemu prijemne drzat vkuse cudzie dieta za ruku, raz jej to aj jedna znama naznacila, ze jej nie je prijemne ked ju mala drzi vkuse za ruku a ona sa na nu urazila. A ked pridu k svokrovcom, tak mala spava s nimi v manzelskej posteli a nevyspi sa tam nikto...ale rodicov to zjavne netrapi, ze sa stari rodicia pre ich decko vobec nevyspia a vzdy ju musia drzat...neodcudzujte ma za to, co som tu napisala, ale mala to uz prehana a jaj mama ju v tom podporuje... 😖

romca3
6. máj 2008

Tak já jsem spala s malou v pokojíčku do půl roku. Pak jsem jednou byla hodně nastydlá, nosila jsem roušku a tak jsem raději spala v ložnici. najednou jsem zjistila ,že se vyspím mnohem lépe, protože se nebudím tím, že se malá otáčí v postílce. když bala malá, tak jsem tam musela spát nejenom na kojení, ale ona je závislá na dudlíku a dokud si ho nepodala sama, tak jsem musela já

prasiatko30
6. máj 2008

ja som mala malu v spalni do takych 8m -9m - na zaciatku to bolo hlavne preto ze bola velmi malinka a predsa len cloveku je luto ju mat tak daleko od seba - a nie len luto ale som sa aj bala ze ju nebudem pocut sice sme mali aj vysialcky ale mne to nevyhovovalo, a pri nocnych kojeniach v tych prvych mesiacoch tak to bola parada lebo som sa len natiahla vytiahla som ju z kosika a bolo po parade. ked uz vsak zacala spavat viac cez noc tak som si uvedomila ze aj my ju rusime a tak sme ju pekne prelozili do jej izby - ta prva noc bola nic moc ja som sa budila kazdu chvilu ze ci ju pocujem, asi tak do tyzdna sme si zvykli a teraz uplna pohoda. je jasne ze ak je mala chora tak si k nej idem lahnut. ale inaksie mala teraz v 18m spava bez jedneho zobudenia 11 - 12h. a vysielacky ani nepouzivame - mam ich niekde v skrini, proste vacsinou som tak naprogramovana ze este pred tym ako zacne plakat ja som uz hore - a to aj v noci - to bude asi tym materinskym instinktom 😝

maakule
6. máj 2008

Ahoj, naše malá spinká už od narození ve vlastní postýlce (nemáme v ložnici místo na postýlku), myslím, že je to fajn, malá se krásně vyspinká, má svůj klid no a my vlastně taky. Chodím za ní na kojení, takže v noci neruším manžela. Jsem s tím moooc spokojená. Všem doporučuju 😉

kalo
6. máj 2008

Myslím, že to není problém, aby mělo dítě pokojíček už jako malinké...Musíte k tomu mít ale přizpůsobený byt. Naše malá spí s námi v ložnici a chceme jí udělat pokoj tak v roce a půl až dvou...Ten pokojíček je totiž přes celý byt daleko od naší ložnice...Ani kdyby byly otevnřené dveře, tak bych ji neslyšela. Tak až bude větší...

blumka
6. máj 2008

ahojte, tak my tiez uvazujeme nad vlastnou izbou pre Terezku. Mam pocit, ze ju v noci budime a o tom ze ona budi nas netreba hadam ani pisat 😉. O mesiac a pol sa stahujeme, tak si myslim zeby to bol vhodny okamih. Len sa bojim toho ci ju budem pocut ked sa v noci zobudi. Teraz len zamrauci a uz jej davam papat. Ak ju nebudem pocut, tak sa rozjeduje, rozplace a mame po spani cely dom 😀. tak neviem ako to riesit

julova
6. máj 2008

My sa chystame v blizkej buducnosti kupovat vacsi byt (teraz mame 1i, takze sme vsetci pokope - inak sa ani neda 😀)...a potom uz (asi) budeme Terezku nechavat v izbicke...a tiez si myslim, ze mam tak vycibreny "materinsky" sluch, ze ju budem pocut aj bez vysielaciek...ale ja mam celkovo uz dlho "plytky" spanok...takze snad do konca roka uz to byvanie budeme mat poriesene a Terezka k prvemu rociku dostane vlastnu izbu 😉

sue
6. máj 2008

Babulky, s ktorými deťúrence spinkajú v posteli a babulky čo spávajú s deťmi bez manžela - sorry za indiskrétnu otázku, ale ako funguje intímny život manželov 😕 Viem, že kedysi celá rodina spávala prakticky v jednej posteli, ale podľa mňa našťastie tak už nefungujeme... ako to riešite? Teda ani nie ako... ale kedy? 😕 (ešte raz sa ospravedlňujem za indiskrétnosť, ale teda nepokladám sa len za matku, ale aj partnerku... )

maakule
6. máj 2008

Já mám malou na chůvičce. Jak se trochu pohne, tak se chůvička aktivuje, takže jí mám stále pod kontrolou.

johanda
6. máj 2008

sue, vzhledem k mé lenosti v noci vstávat,bude se mnou děcko spát do ukončení kojení. Spí na mé polovině manželské postele, kterou máme nadstandardně velkou, takže k milování máme celou vééélkou polovinu manželovy části + gauč, křesla, zem v obýváku + vanu a další příslušenství koupelny + stůl v kuchyni, fantazii se meze nekladou, sex na jednom místě je nuda, ne? 😉

berynka
6. máj 2008

Vyčetla jsem, že nejlépe od půl roka by mělo mít dítě vlastní pokoj. Ale to je jen teorie.
Každý si to zavede, jak mu to vyhovuje. Někdo má dítě i ve své vlastní posteli 😅 . My jsme třeba omezeni prostorem, protože máme 2+1. V šestinedělí jsem spala s malou ve vedlejší místnosti, postýlka byla hned u mé postele, abych nemusela nikam cestovat a manžel se v klidu vyspal. Když už se vytvořil jakýsi režim a tak často jsem v noci nevstávala, tak je Hedouš s náma v ložnici a má svůj pidi koutek 🙂 .

sue
6. máj 2008

Johanda, to jasné 😀 len sa asi nebudeme rozvaľovať na stole v kuchyni dllllho, nie? 😀 však asi vieš ako to myslím...

johanda
6. máj 2008

sue 😀 , moc dlouho je to stejně otrava 😀

kacka79
7. máj 2008

Tak my jsme dali Filípka spinkat do svého pokojíčku v 9 měs, ale u dalšího mimi bych začala určo dřív, cca od 3 měs...jinak my máme nábyteček PALI

gedren
8. máj 2008

Pokud se budete skutecne pidit po vyzkumech (krasne to shrnuje knizka Our Babies, Ourselves, v cestine bohuzel nevysla) a ne si jen prectete prvni casopis, co vam prijde pod ruku, tak zjistite, ze miminko neni designovano k tomu, aby spalo samo. Minimalne do pul roku (presne to ted nevim) potrebuje spat s rodicem, protoze lidska mladata se rodi oproti jinym zviratum nedovyvinuta a musi se od rodicu ucit spankove rytmy dychani, tepu apod. Nerikam, ze nemuze spat od narozeni samo, vetsina deti to prezije, ale opravdu je to nebezpecne a neprirozene.

Zhruba od toho pul roku az roku dal to asi pak uz zalezi na tom, jak to vsem stranam vyhovuje. Nase batole ma postylku vedle nasi (otevrenou smerem k nam), casem ji dame velkou, no a vlastni pokoj dostane, az bude chtit. Pokud ho chtit nebude, at si tam s nama spi klidne do 15, mne to neva 🙂

Sexualni zivot beru jako ten nejmensi problem, kdyz dite spi, lhostejno kde, tak uz se nejaky misto najde.