Od kedy má mať bábätko vlastnú izbu?

lenka_da
10. mar 2008

Vlastná izba pre bábätko???Vie mi niekto poradiť, v ktorom mesiaci (týždni) je vhodné umiestniť bábätko do vlastnej detskej izby? Izba je hneď vedľa spálne rodičov, pre istotu sme kúpili baby vysielačku, aby sme dieťatko 100% počuli aj v noci. Myslím si, že ak navyše necháme otvorené dvere na detskej izbe aj na spálni, nemal by to byť problém. Neviem, či je to vhodné hneď ako prídeme z pôrodnice. Ale stretla som sa s názormi, že bábätko musí byť nejaký čas umiestnené v spálni rodičov. Čo si myslíte? Poraďte mi prosím.
😕

gabca1
10. mar 2008

Já jsem malou dala do svého pokojíčku ve 2 měsících, ale spím u ní, mám tam postel. V noci po prvním papání chodím spát vedle k manželovi. Takto to chci praktikovat do půl roku. Pak už bude spinkat sama. Zvykla si hned druhý den. Je v pohodě, když odejdu spát vedle.

katika1
10. mar 2008

no ja si neviem predstaviť, že by bol malýv inej izbe.. hlavne preto, že často mu treba podať cumlík, alebo keď chce papať, ani nezleziem z postele a dám mu.. a chodiť do druhej izby bz sa mi v noci ozaj nechcelo.. ja ho mám natlačeného úplne pri posteli a keď má zlé sny, prestrčím ruku cez mriežky, pohladkám a spinká ďalej.. do druhej izby chodiť by bolo asi dosť namáhavé..
a po pôrode ti aj bude lúto ho dať do inej izby..
ja ho plánujem dať do vlastnej izby tak od 1 roka a vyššie 🙂

melory
10. mar 2008

tiez som chcal od roka, ale kedze je tam aj hugo, tak sa bojim co by s nou porobil, tak asi do dvoch bude s nami v spalni.

sue
10. mar 2008

Lenka, podľa mňa je to čisto na vás... my sme doteraz fungovali dokonca v jednej posteli - teraz takmer týždeň sme už relatívne bez problémov v postieľke, ale pravdu povediac... mne je to o dosť nepohodlnejšie... pretože musím sa musím v noci zobudiť, vstať, nakojiť a zas dieťa vložiť späť do postieľky... predtým som sa len otočila, vyhrnula košeľu a dala malému prsník do pusy a spala ďalej... takto som oveľa viac hore a oveľa menej vyspatá + oveľa viac sa bojím SIDS a udusenia a všetkého ostatného... keby jemu nebolo pohodlnejšie vystretému vo vlastnej postieľke, ako mne na rukách alebo niekde na gauči alebo tak, tak by sme naďalej fungovali tak ako do minulého týždňa... Dieťa do roka by som stopro nedala do vlastnej izby... ale to je na každom rodičovi ako sa rozhodne a čo jemu a jeho dieťatku viac vyhovuje...

sylvar
10. mar 2008

my plánujem tenhle měsíc nechat Sofi v ložnici, z té jí uděláme pokojík,ale koupíme tam rozkládací sedačku a dle potřeby tam budem spát 😉 Ona jí ještě pořád 2x za noc, tak se mi z lenosti nechce přicházet z druhého pokoje 😵

ssissi
10. mar 2008

Ahoj, naša malá spinká v izbe s nami. Tiež máme izbičku, ktorá sa raz stane detskou, ale neriešili sme to ani počas tehotenstva a ani teraz. V spálni máme komodu, v ktorej má všetky potrebné veci na prezliekanie a prebaľovanie a svoju postieľku hneď vedľa nás. Hniezdo som upravila tak, že na ňu vidím a to mi úplne vyhovuje. Aj nočné a ranné vstávanie je fajn, maličkú nikde nemusím prenášať keď zavíta v našej posteli - v noci ju kojím poležiačky (kojenie posediačky bol po pôrode dosť problém), niekedy si tak aj pospíme. Bude mať 3 mesiace, takže zavinovačku už veľmi nemusí a stáva sa občas, že ju v noci prikrývam, takže opúť nemusím nikam chodiť. Plánujeme zmenu až neskôr, keď bude malá väčšia.

shela
10. mar 2008

lenka...my sme pre malu kupili krastnu postielku a kopec inych veci do jej vlastnej izbicky..od kedy sa narodila tak si pri nas 😅 mne neda ju dat prec od seba ..som na nu dost naviazana..a tiez to bolo prakticke ked som ju kojila..a aj teraz ked potrebuje cumlik...a do vlastnej izbicky pojde od rokov...aspon dufam 😀

froschka
10. mar 2008

ja som malinke dala asi od 3 mes so ich izbycky a nelutujem...sice sa nabeham aj teraz v noci ale je to pohodlnejsie pre nas, lepsie sa vyspime,nebudime sa nakazde meknutie a deti zaspia same

je to na kazdej z nas, niekomu vyhovuje mat dietatko stale pri sebe a tak je spokojny
a inej to zase vyhovuje ucit dieta na svoje sukromie,svoju postel a prostredie....

mata79
10. mar 2008

My to zatial neriesime, lebo byvame v jednoizbovom byte.
Ale kamoska ma syna, ktory spaval dlho s nimy a nechcel spat ani v postielke. A ked mal 2 rocky a bol dost velky, aby mu vysvetlili, ze dostane krasnu postel, ktora bude len pre neho v jeho izbicke, tak to vzal a spi bez problemov v nej.
Ale mam aj kamosku, co je tehotna a uz zariadili babenku izbicku, ze bude hned spavat sam vo svojej izbicke.
Uvidime,do kedy ju to bude drzat....
Lebo ja by som maleho ani teraz v samostatnej izbe nenechala. Som rada, ze ho mam na dohlade.

shela
10. mar 2008

mata79...suhlasim...sme rovnake.. 😀 ja len nechapem jednemu mamicky co stale hovoria o tom ako je dobre nosit deticky na rukach( babyvakoch) a daju male spat do vlastnej izby..ja to robim opacne..cez noc je blizko pri mne a cez den sa stale hrajeme ale samozrejme nie na rukach..

froschka
10. mar 2008

shela a nerobia to tie mamicky preto lebo ich deti su moc nepokojne?
nie je pohodlnejsie vesat pradlo a umyvat riad s kludom ako s revucim malym tvorom?

ja som neni z tych ktore by deti nosili nonstop na rakuch a ani babyvak nemam...len myslim ze mamicky na to maju svoje opadstatnenie preco to tak robia

ja sa s detmi vyhram cely den...ked ich dam do izby tak dolezu za mnou,najdu si ma 😀 a vecer pekne ich ukladam do svojich hniezdociek aby vedeli ze "mama je tu pre mna cez den a v noci treba spinkat,a ked budem hladne mamicka pride"

letuskah
10. mar 2008

ja som na zaciatku chcela aby maly spal vo vlastnej izbicke s tym, ze tam budem mat postel a budem spavat s nim, aby ked bude vacsi sme ho nestresovali zmenou postredia. ale nakoniec to skoncilo tak ze spi s nami v izbe. neviem si predstavit chodit kazdu noc za nim, niekolkokrat a krmit ho a potom spet do spalne, to uz by som tu asi nebola. spinka vo svojej postielke, je to sice namahave a moj chrbat uz je uplne odpaleny ale chcem aby spal vo svojom. izbicku mu chceme pripravit okolo roka, ked uz nebudem musiet tak casto k nemu vstavat.
jedinu nevyhodu to ma v tom, ze muz chodi do prace na smeny a rano ked vstava spi v inej izbe aby nas nebudil budikom a zase ked ma poobedne tak chodi neskor domov a vzdy sa boji ze maleho zobudi, obcas sa mu to aj podari, takze to je asi jedina nevyhoda ktoru vidim.
ale zas kazdy rodic pride na vlastny system a kazdemu vyhovuje nieco ine takze treba asi poskusat co je najlepsie.

shela
10. mar 2008

froschka...ano niektore chapem ..ked su deticky zle tak to nemam pol slova ale kopec mamiciek to robi len preto zevraj nejaky lekar vravel to a to...zevraj dieta potrebuje citit matku...no poznam niektore co maju deticky ako medik a stale ic nosia ..nenechaju sa male same zabavit nic...aby si si nemyslela nieco zle..ja si malu tiez obcas vezmem na ruky ale to fakt ked placka..inac si sedi , lezi, pretaca,hrame sa spolu.. alebo je v chodaciku a nahana nasu macicku 😀

lenka_da
autor
10. mar 2008

No, som uplne zmatena, este dovcera som si myslela, ze je normalne, ze ked pridem z porodnice, tak male bude spinkat vo vlastnej izbe ale teraz fakt neviem... Vcera mi jedna znama povedala, ze to by nemohla urobit ziadna matka, tak sa citim ako taky krkavec. Aj ked, myslim, ze v zapadnej Europe je celkom bezne, ze babatko spinka od narodenia v detskej izbe, mylim sa? Ale zase nechcem, aby male utrpelo nejaku citovu ujmu.... A este sa chcem spytat, to davate na babatko pozor aj v noci? Je mi jasne, ze ked zaplace, tak k nemu hned pobezim, len som si myslela, ze dietatko moze normale spat vo svojej izbe...

biba12
10. mar 2008

Ja spim s malym v jeho izbe, tiez je mi pohodlnejsie ho iba prelozit, ako behat z izby do izby. A nad ranom ho necham u seba v posteli, potom mi dlhsie spinka ako v postielke. Aj ked viem, ze to nie je dobre a dufam, ze to krpec nebude zneuzivat. Vstava teraz cca 2-3 krat v noci, mal obdobie , ze sme boli hore kazdu hodinu. Neviem si predstavit lietat z izby do izby. Ja patrim k matkam, co maleho nosia dost casto. Ale nie preto, ze niektory lekar povedal.... Ale preto, ze maly ako si v 3 mesiacoch zacal sadat s pomocou, tak malokedy vydrzi lezat. Teraz ma 5 mesiacov a dufam, ze sa uz konecne nauci sediet aj sam, bude to pre mna mensia zataz. Tak striedame nosenie. hranie na zemi, chodacik este nemozeme, kedze sam poriadne nesedi. Ale strasne sa nato uz tesim, pretoze ma maly skoro 9 kil a tazky je na mna dost. On si to prosto vyzaduje, pokukame von z okienka, pospievame, potancujeme.....
Ak chces, aby malo male vlastnu izbuu, tak to podla mna nie je problem. Je to len na Teba, co bude viac vyhovovat. Krkavcia matka urcite nie si... Poznam ine adeptky... 😉

maja22
10. mar 2008

lenka, nemusíš sa cítiť ako krkavec 🙂 pred pôrodom si maminy všeličo predstavujú a po pôrode zistia, že to môže byť aj inak 😀 sama uvidíš, čo ti bude najlepšie vyhovovať... myslím, že keď človek zaspí (a je jedno, či má mesiac alebo 30 rokov...), nevníma veci okolo seba, hlavne nech je mu dobre - teplo, s neškŕkajúcim bruškom... Podľa mňa dieťatko vycíti, či ho máme radi alebo nie a to, že sa naučí zaspávať od útleho veku samé ťa zbaví problému, ako naučiť dieťa spať vo vlastnej postieľke, keď bude väčšie. Ale aj ja patrím k mamám, ktoré majú svoje bábo pri sebe v spálni. Vo vlastnej postieľke, k sebe si ho dám len na kojenie a zasa späť - obaja potrebujeme svoj priestor... Ráno však máme v mojej posteli 5 - 10 min len pre seba a to je také milé, keď sa tvoj drobček na teba usmieva a bľaboce ti do uška 🙂

zuzula
10. mar 2008

kazda mamicka je ina a kazde dietatko je ine...niekomu vyhovuje spat s dietatkom v 1 posteli, ina ho da od narodenia do vlastnej izbicky...ak to vyhovuje obom, je to skvele a niet co riesit 😉
my sme dali maleho do vlastnej izbicky od 9 mesiacov lebo sa nam zdalo ze ho budime...a hned zacal pekne prespavat noc bez budenia, spi az do 5, to ho nakojim a spinka dalej...krasa 😵 u nas v spalni sa budil aj 4-5x na cumlik.

tweety22
10. mar 2008

lenka_da, ano na zapade je to uplne bezne, robila som v nemecku 3 roky pocas studia au-pair a vsetky deticky spinkavali uz od narodenia vo vlastnej izbicke... musim uprimne napisat, ze mne sa to nepaci pretoze do roka je podla mna dost nebezpecne nechavat dieta v noci bez dozoru obzvlast ked sa teraz velmi casto vyskytuju u tych deti SIDS, koliky alebo reflux kedy je dieta velmi nepokojne, zvracka a moze sa zadusit, je lepsie ho *monitorovat* ale samozrejme je to kazdej osobna vec

froschka
10. mar 2008

shela ano to je v pohode co vravis a tiez neuznavam prehnane nosenie deti, to sa potom odzrkadli neskor ked sa nebudu moc same hrat a vsade bude musiet byt mama prilepena...

preto spavaju nase aj same v izbe aby si budovali vlastnu osobnost a neboli prehnane zavisle na rodicoch...

za to ale chapem mamicky ktore maju svoje vytuzene dietatko a bojovali aby mohli otehotniet a bez babetka sa nevedia nikam pohnut...to uznavam

tweety co myslis ze je nebezpecne nechavat dieta same?ano nahla smrt dietata je nieco coho sa kazda z nas boji, preto si niektore kupuju monitory dychu ale mysliz ze by si zbadala v noci ked mas dieta pri sebe a sama spis ze prestane dychat??
nechcem byt vobec morbidna ale co sa ma stat stane sa ci mas dieta pri tebe alebo v inej izbe

ine je ked ma dietatko teploty,je chore alebo ma reflux vtedy je to samozrejmost ze si ho necham pri sebe ale spat v mojej posteli...

ale pokial je dietatko zdrave nevidim dovod nechavat ho do roka v rodicovskej spalni....

schnek
10. mar 2008

my jsme Ondru odtěhovali z ložnice v necelých 3 měsících. Od začátku jsme věděli, že s námi moc dlouho nebude. Máme malé místnosti a normální postýlka se nám do ložnice prostě nevejde. Koupili jsme vysílačky a ok 😉

tweety22
10. mar 2008

froschka, ved v pohode, pisem , ze je to kazdej osobna vec, ja sa s tym ale nestotoznujem a hotovo , okrem toho je vela pripadov ked matka zistila, ze jej dieta prestalo dychat a dopadlo to nastastie ok... taktiez nikdy nevies kedy ti dieta napr. ten reflux dostane, moj maly ho mal od 4.mesiacov a tiez sme to zistili len tak, ze sa v noci zacal z nicoho nic dusit, podla mna pri detoch opatrnosti nie je nikdy dost, tymto som samozrejme nechcela napisat, ze ty alebo niekto kto nechava dieta spat same v izbe je nezodpovedny, ja by som to vsak nedokazala

bledulka
10. mar 2008

tak já odmalička našeho prcka dost chovala (a stále se sním moc mazlíme) v noci jsme spali v jeho pokojíčku na zemi (máme malý byt a svou postel máme v patře a tam bych ho nevzala ani omylem)a bylo to tak,že v noci usnul v postýlce a budil se s námi v posteli...a i přes to,že větší část strávil u nás v posteli,vstáával po cca hodině a půl až dvou hodinách -tak to bylo do 7 měsíců...tak jsme ho zkusili nechat v pokojíčku samotného a odstěhovali se do vedlejšího pokoje..a ejhle-on spoinká po cca 4 hodinách v kuse (pro mě dřív nevídané a neskutečné) a intervaly má tendenci prodlužovat...takže jsme na něj asi působili rušivě 😉 ale máme malý byt,takže stále slyším,když knourne-mám tedy otevřené dveře....takže jemu to vyhovuje (zato já bych si ho v noci kolikrát ráda přivinula k sobě 😉 takže ač jsme původně nechtěla,tak musím říct,že vlastní pokojíček klidně ano (v jeho pokojíčku máme jednolůžko,tam ho kojím atd..v případě potřeby si tam můžu lehnout...např při nedávné střevní viroze...)

froschka
10. mar 2008

tweety ano ja respektujem tvoje rozhodnutie, a suhlasim ze kazdemu vyhovuje nieco ine 😉

zdenka26
10. mar 2008

Ahojky,tak malý spí od narození ve svém pokojíčku,ze začátku jsem tam spala sním,máme tam postel,ale poslední dobou malý spí tak do pěti do rána,tak spím v ložnici a k ránu si lehnu k němu do pokojíčku.Každému to ale vyhovuje jinak 😉

syrael
10. mar 2008

Behem prvnich mesicu bych ti rozhodne doporucila mit mimco u sebe v loznici - potrebuje citit tvoji blizkost a navic muzes pripadne kontrolovat atd. Oddelit mimco behem noci od mamy v prvnich mesicich by bylo zbytecne krute - proc taky? Jen at pekne citi tvoji pritomnost - uz tvoje vune pro nej predstavuje moment bezpeci. Na druhou stranu my jsme zjistili, ze zhruba od pateho mesice nase pritomnost mimco v noci vylozene rusila a budila. Tak jsme se presunuli do vedlejsi mistnosti - budouciho detskeho pokoje. Kubu jsme nechali na svem miste, kde je zvykly. Fakt se to osvedcilo, protoze Kubik se prestal v prubehu noci budit - mel zkratka uz svuj klid, ktery potrebuje - na rozdil od maleho mimca.Ted se chystame polozit v detskem pokoji podlahu a vratit se do loznice a mimco uveklebit v jeho pokoji...(9 mes)

lula5
10. mar 2008

Kazdy nech si robi ako sa mu chce a ako mu najma vyhovuje, nikoho sposob sa neda kritizovat...

Mala ma 3 a pol mesiaca.
Od narodenia spavala s nami v spalni vo svojej postielke.
Faza dva bola, ze som bola leniva ju tam davat a tak spala od prveho zobudenia s nami v posteli.
Lenze potom ma zacalo budit, ze je hore (hoci neplakala, len si mrmlala a slintala a cmukala) a tak nastala faza tri kedy som ja odchadzala spat inde a ona ostavala s partnerom (ktoreho jej zvuky nebudili) a instiktivne som chodila ju kojit.
Vtedy mi niekto povedal, ze casta nespavost babatiek je sposobena tym, ze sa navzajom s rodicmi rusia a zacala som zurivo zariadovanie jej izbicky (hoci zatial len na internete) s tym, ze ho uskutocnim v aprili a od maja ide vedla.
Do toho prisla faza styri kedy spava zasadne len vo svojej postielke (cize napriek tomu, ze pri kojeni obe zaspaime sa premozem a supnem ju do jej postielky) a mam dojem, ze obe spime lepsie a ak aj slinta a mrble nepocujem to az do postele ako pred tym, ked mi to robila pri uchu).

A teraz je otazne ci ju v maji vedla dam alebo nedam, ale zatial myslim, ze hej. To bude mat 5 mesiacov. Samozrejme podotykam, ze ak by som nemala monitor dychania tak tieto veci vobec neriesim a je s nami....

susik77
10. mar 2008

lula: ja som to mala rovnako, moment. sme vo fazi 4 🙂 .inak, ona spi najlepsie, ak ju uspime, dame do postielky a sme vedla-ked napr. pozerame telku.akonahle prijdeme do spalne, tak sa vacsinou zobudi 😎
najradsej by som ju supla do detskej, ale este nemame zariadenu, zariadujeme cely byt, mame este vacsie ine priority.
jee, hodte link na zariad. detskej izby, ak mate nieco zaujimave 🙂

lula5
10. mar 2008

www.truva.sk (minimalne inspiracie)

susik77
10. mar 2008

vdaka 🙂

letuskah
10. mar 2008

lenka nepokladaj sa za krkavciu matku zato ze chces pre svoje dieta vlastny priestor, ja si ale myslim ze pokial budes kojit bude pre teba pohodlnejsie mat babetko pri sebe, ci v postely alebo vo vlastnej postielke, jednak sa male v noci nepreberie moc a hned rychlo zaspi a aj ty budes menej unavena nez keby si mala behat hore dole, ale sama zistis ako to bude pre vas najlepsie. my sme mali dlho hodineove intervaly a to si neviem predstavit ze by nebol maly s nami.
je pravda ze aj my uz zaciname maleho rusit ked ideme spat neskor ako on tak som uz zacala uvazovat ze mu zariadime izbicku a supneme ho tam skor ako sme planovali. bude tam postel takze ked bude chory budem pri nom.
myslim ze sids hrozi len pri novorodencoch pri vacsich babetkach uz nie takze to by som uz asi neriesila.