Odkedy je bezpečné spať s dieťaťom v posteli?

freefamme
3. sep 2011

Sú dva tábory, samozrejme. Ja som sa chiac-nechtiac zaradila medzi mamy, ktoré nespia spolu s dieťatkom v posteli, pretože ma strach neustále budí a nedovolí mi vyspať sa tak, ako keď je synček vo svojej postieľke (možno poznáte ten polosen, keď rozhrabete v panike celú posteľ - kde je??? a ono si spokojne spinká vedľa). Aj v 14-tich mesiacoch sa mi ale stále budí a keď si ho nechám po kojení u seba (ešte aspoň 1x za noc, uf), spí trochu lepšie, takže by som chcela vedieť, kedy je podľa vašich skúseností dieťa už tak zrelé, že by sa vedelo odokryť samo alebo zaplakať, ak by som ho náhodou prikryla svojou perinou alebo by malo nejaký iný problém?

ilona3
3. sep 2011

Všetky deti som kojila a najmenšie stále kojim a spáva s nami. Vlastne väčšinu nocí spime všetci 5 v jednej posteli 🙂
Aby som to uviedla na pravú mieru: najstarší syn s zvykol spať v našej posteli od malicka lebo ked sme sa v noci kojili spočiatku som ho po napapani prelozila spat do detskej postielky(ktorá je zhodou okolnosti hneď vedľa mojej a delia nás len tyčky detskej postielky). Po pár týždňoch som to vzdala a nechcelo sa mi ho prekladat tak zostal s nami do rana a kojenie bolo jednoduchšie lebo kým som ho nakojila ( niekedy aj 45 minút) zaspala som. Hoci je uz "veľký" každý večer sa zjednáva či môže ísť spat da našej postele hoci vie že nedovolím a ze zaspat musí vždy vo svojej. Ale mame dohodu, že ked sa v noci zobudi môže prísť. A on z 10 noci 9 krát pride 🙂 S dcérou to bolo tiež tak ale kedže nás bolo v tej posteli uz viac a miesta menej ona sa sama ked bola väčšia pytala do svojej postielky. Teraz však v noci (aj ked menej často) príde ku nám.
No a nás krpec zaspava každý večer pekne vo svojej postielke a v noci sa okolo 2 budí na kojenie no a potom uz samozrejme zostava "pricucnuty" do rana. Mne to absolútne vyhovuje pretože sa v noci vyspim. Ked sa zobudi len si ho prelozim na druhy prsnik, zavrem oči a spim. Som egoista ktorý sa chce vyspat a neriesim či pije alebo ma má ako cumel. 🙂 Nikdy sa nám nestalo že by som niektore z deti prilahla určite nie kým boli maličké. Myslím si že každá matka da podvedome pozor na to aby dieťa neprilahla. U nás je problém skôr v tom že nás je veľa na dve valendy( nemáme manzelsku posteľ) a veľké deti sa hádajú kto sa na koho tlači a kto ma viac miesta. takze občas je to celkom sranda lebo sme tam ako sardinky. No ale ako som pisala Dcera chodi len občas takze väčšinou sa "zmestime"
Podľa mna sa ti uz maly"ubráni" prípadnému prilahnutiu alebo zakrytiu, aspoň u nás to tak je a vzdy aj bolo 🙂

lucka1987
4. sep 2011

ked sme s mm spavali s posteli s nasim krsniatkom (18 mes )a to mame manzelsku ako riadne letisko 2.10 X 2 metre. tak sme si maleho supli medzi seba.... no to sme sa nebali ani tak o neho ako o seba a kedze uz som bola tehu mm mal len strach aby ma nedokopal maly. lebo to sa taaak nemozne vrti ten krpecek ked spi.. toci sa pocas noci. .. zaspi s hlavickou pri nasich hlavach a o pol hodinu ma pri nasich hlavach nozicky 😀 neskutocne noci to boli 😀 tiez sme davali pozor az ho neprikryjeme paplonom nahodou kedze sme mu nasli hlavu kdesi pri nasich bruchach 😅

diid
4. sep 2011

podla mna to neni bezpecne vobec. Ja som skusala deti nechat v posteli asi 5 krat, a raz som nasla dieta pod perinou, raz pod nohamy, raz nad hlavamy, raz manzel prilahol nozicky, a mala som dost. Deti pekne spia v postielkach, su zvyknuty a zaspavaju bez problemov. Dieta moze spat v posteli bez problemov 50 krat, len raz sa stane to, co sa nema a bude neskoro. A vela ktrat sa to stava, pred rokom takto v susednom meste prilahli 1 rocne dieta, zomrelo.

monika15
4. sep 2011

hmm, nas nespal s nami vobec... som sa bala ze ho prilahneme......... :(((((

martinka17
4. sep 2011

@freefamme už je na to dosť veľký...iste by ti dal vedieť, že ho niečo tlačí, a lebo že je mu tesno.
Ináč ja som kojila do 2,5 roka a to len v noci, niekedy keď liezli zuby aj každé 2 hodinky 😉 Ale aj tak spal malý v postielke a páčilo sa mu tam, len ak bola zlá noc, tak som siho vzala k sebe. Obom nám to tak viacej vyhovovalo, aj keď mám sama manželskú postel a dostatok miesta. Ja som skôr mala problém, že priveľmi v spánku cestuje po posteli a pár krát z nej spadol v spánku aj keď som mala zábrany, ich proste preliezol. Takže prekonaj samú seba a skús to. Len popravde, ja by som ho už na tvoju postel neučila, len ak budete mať zlú noc, postielka má viacej výhod, aspoň ja to tak vnímam 😀 😀 😀 😀

gabika7706
4. sep 2011

@freefamme my sme so starsou zo zaciatku nespavali vobec, bali sme sa (az ked mala nieco po roku zacala k nam skakat z postielky na postel sama...), so synom sme spavali v jednej posteli cca od 4. mesiaca a spavali sme takto vsetci styria 😎 uplne v pohode, cca do jeho roka sme spavali spolu vsetci styria v posteli, potom sa nam podarilo dceru (4,5 r) nejako delozovat do detskej izby a ked mal synator 19 mesiacov, zacal spavat v postielke prirazenej k nasej posteli,bocnicu mame dole, takze mame take mensie letisko - pre neho, kedze cestuje v noci ako sa mu zachce.
Nechcela som verit, ked mi pri dcere vraveli, ze ju urcite neprilahnem, teraz uz viem, ze fakt ten instinkt mame 😉
Ak mas moznost dat postielku tak ako mame my, je to jedno z rieseni, aj spi s Tebou, aj ma miesto pre seba...Ale 14 mesacny sa uz vie aj sam odkryt aj zaplakat, ked nieco nie je v poriadku 😉

malinovka333
4. sep 2011

môm malý spal celý čas v pôrodnici somnou na posteli,keď sme prisli domou tak isto asi 3týždne, potom zacal spinkať sám v postieľke a teraz si ho zasa dávam pri seba, pokiaľ máte vy pokojný spánok a aj malý nemá sa čo sať,ja sa hneď zobudím akonáhle sa pomrví,treba si vedieť aj ľahnúť aby sme ho neprivalili,odkedy sa narodil spím v úplne inej polohe ako pred tým.

hameeda
4. sep 2011

asi to zavisi aj od dietata alebo od vas, petoze u mna je to skor naopak deti spia s nami od narodenia do tych 5 - 6 mesiacov, potom idu do svojej postielky, a nikdy sme ziadny problem nemali, ani som nikdy nenasla dieta v inej polohe ako sme zaspali, mi sa prykryvame len dekou, takze to je tiez ina vec ako hruby paplon, ale moje deti sa neprikryvaju, dcera doteraz sa neprykryva 9 rokov, nikdy deti nespia prikryte lebo to neznasaju, s kazdym jednym rovnaky proces sto krat som vyskusala po zaspati pomaly ich prikrit ale to boli za sekundu hore tak sme to vzdali, ja ked spim s dietatom tak ho drzim celu noc, neviem uz niejako automaticky, potom ked uz spia lepsie, a nebudia sa kazdu sekundu tak ich po zaspati prelozim do postielky, za tyzden dva si pekne zvyknu spat v postielke a aj zaspavat,,bat som sa nebala, prave naopak zda sa mi to bezpecnejsie ked je pri mne pod kontrolou, v postielke som sa bala ze co ak sa zacne dusit alebo nieco a ja to nebudem pocut, ja este doteraz v noci par krat vstavam kontrolovat deti a to vsetky aj tu najstarsiu, minule mi tak syn rocny dostal vysoke teploty a keby som ho neskontrolovala tak ani o tom neviem, pretoze si spinkal dalej a vobec mu nevadilo ze ma teplotu,,,takze taka jedna vec,,,od prveho dna kedy sa dietatko narodi do konca nasho zivota sa uz nevyspime a cim skor sa s tym zmierime tym lepsie pre nas 🙂
nemysli ze ked dieta vyrastie budes mat pokojny spanok...... 😀

lenka_da
4. sep 2011

Moje deti spavali v postielke tak prvych cca 6 tyzdnov. Kedze som kojila (a synceka stale kojim), bolo potrebne ich niekolkokrat za noc vyberat a zase vkladat do postielky. Raz som bola taka strasne vycerpana, ze som pri takomto vyberani z postielky malickej buchla hlavicku o postielku, straaasny rev, hrozne som sa zlakla, odvtedy som ju uz v noci do postielky nedavala. Iba na denny spanok, ked som nemohla byt s nou v spalni. Maly spi tiez so mnou na posteli, ked sa prebudi na kojenie, len sa pootocim, v polospanku sa nacucka a spinka dalej. Odkedy mam deti, mam lahky spanok, zobudim sa aj na najmensie pomrvenie alebo zamrnkanie. Maly je spokojnejsi a mne to vyhovuje. Ale ty pises, ze sa lepsie vyspis, ked mas maleho v postielke, tak preco to vobec riesis? Kojenie jedenkrat za noc nie je dovod davat ho k sebe do postele, ked ti to nevyhovuje...

blondyblond
4. sep 2011

Moja skusenost je taka ze jedno aj druhe som mala pri sebe od zaciatku este aj v porodnici mali spal somnou,stacilo ze sa pohol a bola som hore,nikdy som nepritlacila ani jedno dieta je to instinkt. 😉 A jedno aj druhe babo od narodenia ma citili pri sebe a spinkavali celu noc,myslim ze preto sa nikdy nebudili citili sa v bezpeci.Moj nazor.

syslica
4. sep 2011

Súhlas s blondy... takisto som oboch mala pri sebe už v pôrodnici, hoci to sestričky nerady videli... doma potom väčšinu času až do svojich troch rokov strávili s nami v manželskej posteli, v detskej postieľke sa vyskytovali len sporadicky a od troch rokov majú vlastné veľké postele v detskej. Nezakrývala som ich paplónmi, ale strčila do spacieho vaku... v tom nemohli toľko cestovať 😉 , nikdy sme žiadnemu neublížili... no ani sme sa 100 % nevyspali, ale myslím, že to stálo za to 🙂 .

zuzana76
4. sep 2011

my spime spolu , v postielke spavali len prvy mesiac - dva, kedze som dojcila a stale dojcim je mi pohodlnejsie spat s dietatkom v spolocnej posteli, strach nemam

diid
4. sep 2011

a ako vam tie deti zaspavaju v manzelskej posteli? lebo nase deti chodia spat o 20hod, a my 22hod. tak by museli vo velkej posteli same. Teraz ich dame do postielok, precitame knihu a same zaspia do 5 min a vobec by nezaspali v manzelskej posteli. Ja s manzelom sa radi prehadzujeme v posteli ,neviem spat bez pohybov.

estterka
4. sep 2011

od prveho dna doma spime spolu 😵

@diid jasne,je sama v posteli,kym ideme aj my spat. a teda prehadzujeme sa uplne v pohode 😉

diid
4. sep 2011

@estterka ale ved take rocne dieta sa uz samo vie prevalvoat a moze spadnut, Ja som syna polozila do stredu postele na 30 sekund a uz hlavickou padol na zem. Dalsi problem sme mali ,ze deti sa skotulali dole k manzelovi, ten je tazsi a mtrac pod nim isiel do spadu tak mu rovno lezali pod chrbatom. a mame dvojicky takze bolo to ovela narocnejsie v posteli, ale som rada ze su zvyknuty na postielky a my sa vklude vyspime.

blondyblond
4. sep 2011

Nas drobec napriklad zaspava pri telke ked pozerame spravy (asi ho nudia 🙂 ) a potom som ho prelozila do postele ,teraz uz spava skoro rok vo svojej posteli v deckej izbe,tak ho davam tam.Ked bola dcera mala,bolo to podobne.Prisiel cas kedy zacala sama chodit do postele spinkavat.A nikdy som nemala problem ze by neprespali celu noc,teda okrem noci ked boli chory a to si ich este aj teraz vezmem do postele ak su chory.

estterka
4. sep 2011

@diid postel mame v rohu a z druhej strany postielku ako zabranu,teda nepadne pocas spanku. ako komu vyhovuje,ja som spokojna,ze spim spolu s nou a ze si na mna vylozi nozku ked si lahnem k nej a tak 😵 .

zuzana76
4. sep 2011

@diid moj spi na valande ku ktorej je pripojena mala postielka, takze zabranu tam ma a nespadne, tiez idem spat az ked deti zaspia, starsi spi pri mne z jednej strany a mladsi z druhej strany, kde je ta postielka, starsi uz z postele nepada, mame v detskej 2 spojene valandy plus ta postielka detska, prehadzujeme sa vsetci v pohode, aj starsi 4- rocny, aj mladsi rocny- toho este dojcim, spim pri nich pokojne, pokojnejsie ako by som spala bez nich

blondyblond
4. sep 2011

Moj mali ma 2 roky a 2mesiace rok spava vo svojej posteli bez zabran,prehadzuje sa ako kazde dieta podkladam ten sedaci vak vedla postele ak by nahodou spadolaby si neublizil ale este som ho na nom nenasla 😉 Ked bol mensi spaval v strede manzelskej postele a ja s manzelom sme boli ako take zabrany aby nespadol dolu. 😀

sue
4. sep 2011

Zdravá matka, nealkoholička, nikdy svoje dieťa nezaľahne 😉 nikdy.

My spávame spolu od narodenia a je nám takto fajn... trochu dúfam, že kým bude prvák, tak sa odsťahuje do vlastnej postele, ale zatiaľ nám to vyhovuje 🙂

karmelka77
4. sep 2011

Hlavne by som to uz teraz nerobila v ziadnom pripade lebo sa tu o dva roky budes pytat ako ho z tej postele dostat🙂)) nas maly spi skoro od narodenia sam v izbicke a malokedy som ho zobrala k nam iba ked bol chory aby som nemusela stale k nemu behat a veru velakrat to potom skusal ked bol zdravy dostat sa k nam...ak sa ti v noci budi hladaj pricinu a neries to takto. My sme napr. spravili radikalne riesenie koli budeniu sa take ze sme ho uz dali na velku postel, postielku sme pekne zbalili na poval a dali sme ho na valandu, lebo sa budil preto ze velmi cestoval v noci a buchal sa do tyciek na postielke. A odvtedy krasne spinka dokonca aj cez den da aj tri hodky...takze ak mozem poradit nedavaj si ho do postele, skus inak riesit tuto situaciu🙂))

olifcek
4. sep 2011

suhlasim so @sue, preto kopirujem

,,Zdravá matka, nealkoholička, nikdy svoje dieťa nezaľahne 😉 nikdy.

My spávame spolu od narodenia a je nám takto fajn... trochu dúfam, že kým bude prvák, tak sa odsťahuje do vlastnej postele, ale zatiaľ nám to vyhovuje 🙂 "

len detail.. kym bude prvacka 😉

kukucg
4. sep 2011

Aj my sme spavalai od narodenia spolu, nebala som sa, ani manzel sa nebal, nikdy sa nic nestalo, naopak, nasli sme v tom len obrovske mnozstvo vyhod 😵 syn ma teraz 4 a pol a asi od styroch spava vo svojej postielke vo svojej izbe, a sam to chcel, bez problemov ci placu si zvykol, samozrejme obcas k nam prikvitne 😅

pimpulienka
4. sep 2011

Od narodenia spime vo svojej postieľke, snáď len jednu noc v pôrodnici sme spinkali spolu, čo som samozrejme vôbec nespala a len pozorovala ten môj malinký zázrak. Nie som za to, aby dieťatko spalo spolu s rodičmi.. Proste má spinkať same vo svojej postieľke

diid
4. sep 2011

nesuhlasim s tym, ze len alkoholicky prilahnu dieta. Manzel nepije vobec, ale zobudila som sa ako lezi synovi na nohach do pol pasa, a keby to bola hlavicka asi by sa tiez nezobudil. dufam, ze ja som deti neprilahla, ale budila som sa kazdu pol hodinu a nedychala som, kym som nenasla dieta v posteli, par krat s manzelom sme zo spanku skocili, lebo sa nam zdalo ze dieta je pri nohach, boli to stresy. Poznam pripad kde rodicia prilahli dieta ktroe zomrelo, tiez neboli alkoholici a prvy rok sa im to nestalo, kedze dieta uz malo vyse roka. Staci len jedna nestastna chvila..

susann83
4. sep 2011

My sme spali od porodnice az do 6 mesiacov spolu v manzelskej posteli. Krasne chvile 🙂) Ani raz sa nestalo, ze by sme maleho prilahli, a to sa manzel pocas noci prehadzuje o 106. Teraz spinka vo svojej postielke, ale ta je pritlacena k nasej a je bez bocnice. Ked sa zobudi, len ho nakojim a dam naspat. Vela tam cestuje, ale to mi nevadi, ma tam dost miesta 🙂)
Na tvojom mieste by som to neriesila, ked kojis len raz za noc. Ja niekedy aj kazde dve hodiny...

pingu1
4. sep 2011

podla mna sa nemoze stat, ze by mama prilahla svoje dieta... to by musela byt asi na mol aby sa tak stalo

daniela1974
4. sep 2011

@pingu1 moze sa to stat a moze to dietatko aj zadusit. fakt. A moze byt aj triezva.

pingu1
4. sep 2011

@daniela1974 tak to potom musi mat sakramentsky tvrdy spanok. ja som s malou v posteli nespavala, ale poobede sem tam ano. viem, ze ked sa trosku pohla, hned som bola v strehu

zuzanockamt
4. sep 2011

@freefamme my mame krpca pri sebe v posteli od narodenia bez akehokolvek problemu, boli pokusy aj s postielkou, ale vykaslali sme sa na to 🙂 ... ja by som uz ani spat nemohla, keby nebol vedla mna 🙂