Odkedy skúšať nechať dieťa samé doma?

mamanadruhu
15. aug 2010

Kladiem si otázku, odkedy skúšať nechať dieťa samé doma. Syn o inom nehovorí, nesmierne túži zostať sám doma, dokonca si to zaželal k svojím blížiacim sa 6. narodeninám. Ako dobrí rodičia si uvedomujeme, že na to nie je ešte zrelý (je mnoho krajín, kde je to do 12. roku dokonca protizákonné), ale nedalo nám to a nedávno sme ho otestovali na 10 minút, odskočili sme si do pekárne, náš milý synček nás potom nechcel vpustiť domov, že to bolo ešte veľmi krátko, nestihol vraj nastaviť takmer žiadne pasce a bol neskonale sklamaný, že za taký krátky čas nestihol prísť žiadny zlodej. Čo s tým?

latvia
15. aug 2010

ja by som tak male dieta same doma nenechala ani na minutu...moze sa stat cokolvek...urcit hranicu, kedy uz ano je dost problematicke....muselo by mi dokazat, ze vie o vsetkych moznych nebezpecenstvach a rizikach a nebude sa hrat na akcneho hrdinu....cca tych 12 rokov zhruba...nepozeral tvoj syn nahodou Sam doma??? mozno to ma odtial...

juliap
15. aug 2010

@mamanadruhu ucite by som ho nenechavala sameho doma uz len preto, co si napisala ... nevie este rozlisit realitu od iluzie /filmu/, berie to tak, ze sa chce stat postavickou z filmu a to sa mu moze vypomstit, treba sa s nim o tom ale aj porozpravat, a vysvetlit mu, ze vo filme to vsetko urobi niekto iny, rekvizitari a pod. a nie ten maly chlapec ...

renab
15. aug 2010

mamanadruhu: Náš malý bude mať v decembri 7 rokov a v pohode ostane sám doma. Vždy ho poučím a nechávam ho doma len na nevyhnutný čas. Sám chcel ostať doma prvý raz, keď sa mu nechcelo ísť so mnou do obchodu. Je však dosť samostatný a už sa teší, ako bude od septembra sám chodiť autobusom do školy a späť. Aj jeho dvaja starší súrodenci boli už od 6 rokov dosť samostatní, takže mi to neprekáža. Skôr sa tomu teším. Otázky typu: čo všetko sa môže stať, si nepripúšťam. Nie som typ matky, ktorý vodí donekonečna dieťa za ručičku. Každá matka aj dieťa sú však iné. Ty najlepšie poznáš svoje dieťa a vieš sa podľa toho zariadiť. Nik z nás ti nedokáže poradiť, lebo tvoju situáciu nepozná. Daj na svoj materinský inštinkt a nič nesiľ. Všetko má svoj čas.

traktor
15. aug 2010

...si myslim, ze je velky rozdiel ak je dieta tak samostatne ako u
@renab a ak je dieta take ako ma
@mamanadruhu , tam jasne vidiet, ze ma velku fantaziu, co je super, ale bude bezpecne ho nechat sameho doma?...ak vas nechcel vpustit domov..a vsetko okolo toho, myslim si , ze este nie je pripraveny...ja mam 7 rocneho a tiez by som ho nenechala sameho, hoc je samostatny ale ma taku bujnu fantaziu..ze si ani nechcem predstavit, co by vymyslel, kebyze bol dlhsie doma sam...jemu staci aj 10 minut a vymysli toho tolko, ze az...takze by som radsej pockala a vynahradila mu to niecim inym...ako potrom lutovat....

langkofel
15. aug 2010

mamanadruhu to si robis srandu? Myslim s tym ze vas nechcel pustit dnu 😕 , ja zijem s malou sama, prednedavnom mala 5, doma ju samozrejme nenechavam samu (dako dlhsie myslim), ale proste ked musim skocit rychlo po mlieko a cerstvy chlieb (do 20 minut som spat) zostane doma v pohode sama, pozera telku a ani ju nenapadne vymyslat. Ja jej ale necham nahradny kluc na policke a zamknem dvere ja!
Ale zase musim uznat ze moje dieta je dost kludne, nikam nelezie, nic nevymysla 🙂 , vacsinou ju najdem sediet tam kde sedela ked som odchadzala.
Tak ako pise traktor, deti su rozne a my matky musime vediet, co si mozme dovolit a co nie.

mamanadruhu
autor
16. aug 2010

Mamy, napíšte, čo vaše deti vyparatili, keď zostali samé doma, nech vieme predvídať, čo sa môže v ich hlavách zrodiť. Pomôže to nám, čo pomýšľame pomaličky ich nechávať na skúšku samých. Ako som spomínala, my sme testovali na 10 minút a náš syn zalepil lepiacou páskou kľúčovú dierku (zvonku aj zvnútra), aby sme sa nedostali domov, a mohol zostať sám čo najdlhšie.

Náš syn nikdy film Sám doma nevidel. Fantázie mu teda Pánbožko nadelil veľkoryso (večer pred spaním nerozprávame rozprávky my jemu, ale on nám - rodičom, samozrejme, vlastné, vymyslené, a stoja fakt zato.)

renab
17. aug 2010

@mamanadruhu Môj starší syn asi pred 14 rokmi ostrihal svoju sestru. Keď som prišla domov, nestihla som sa diviť. Vraj "maminka, vlásky padali". Z dlhých vlasov sme ju museli dať zostrihať strojčekom, aj to ešte mala na hlave lysiny.

beaska
17. aug 2010

@mamanadruhu mas super syna , buduci spisovatel?je uz malo ludi s fantaziou, tak drzim palce nech m u to vydrzi, moj syn byva doma sam uz od skolky ked som musela vybehnut do obchodu teraz mame obchod dalej tak ma svoj mobil a hovorim keby nieco nech hned vola...... je rad sam doma aj ja som bola rada, jedine co vyjedal granko, ci sladkosti..........inac je rad ze moze v pohode a v klude pozerat rozpravku lebo inokedy nechcem aby stale cumel do televizora 🙄 ale moji surodenci vyskocili z balkona, najprv vyhodili madrac a potom skocili oni ,este ze byvali na prizemi, mama skoro osedivela a oni na to ze chceli lietat 😀 teraz by to bolo uz v televiznych novinach.........

bets
17. aug 2010

ja nechavam deti, len ked potrebujem odbehnut napr. do garaze, alebo obchodu hned naproti (cca 10 minut). nemam odvahu ich nechat dlhsie samych.
moj syn strcil noznice do zasuvky, lebo chcel otestovat, ci tak vypne radio. ked mi to po odzneni soku rozpraval, tak este v takom zmysle, ze ono mu to fakt vyslo, ze sa to radio vyplo. noznice mali zdeformovane konce a stastie bolo to, ze to boli pogumovane noznice, takze sa mu nic nestalo, ale vyhodilo druhy hlavny istic (dovtedy som ani netusila, ze mame dva istice). a to som bola doma, rano sme sa chystali do skoly a skolky.

mateson
17. aug 2010

náš bude mít za mesíc šest a vubec si neumím predstavit nechat ho doma samého. Teda když jdu s odpadkama tak ano ale to jsou 3 minuty.

atrami
17. aug 2010

Najstaršieho-8 rokov úplne vpohode-má telefón, ale len vtedy ak idem do obchodu, mám to asi 400 m, ale prostredného ani omylom. Záleži na deťoch a na ich povahe.

mokiri
17. aug 2010

Takže: vypnúť plyn, zatvoriť okná, resp. nechať len vyklápačku, ukryť lieky, ortuťový teplomer, lepidlá, čistiace prostriedky, zápalky, ostré predmety ... aj nožnice (vtedy ani neodstrihne lepiacu pásku, ani ich nestrčí do zásuvky, ani neostrihá súrodenca či samo seba)... Píšem si...

atrami
17. aug 2010

@mokiri 😀 😀 😀 😀

alexo
19. aug 2010

Naozaj to záleží od vyspelosti dieťaťa.Ja som začala nechávať samého od 7,5 roka, dokonca začal sám -na jeho žiadosť-chodiť do obchodu a je to úplne v pohode a mám v ňom dôveru.Do toho veku by som sa určite bála, nebol vyspelo rozhodujúci.Som rada, že je to už ok. 😀
Dokonca včera išiel k susedovi domov a večer mi rozprával, že boli doma samy a nič nevyviedli!!! Pekne sa rozprávali a hrali.Človek by tomu ani neuveril, keby ich dvoch niekto videl von...
Takže tvoj synček určite nieje pripravený zostať sám doma 😢 mal z toho iné scifi...
Neboj, prídeš nato sama. a pá

atrami
19. aug 2010

Veľa deti vyspeje, keď začne chodiť do školy. Jednoducho musí. Keď si spomeniem aké trdlo bol najstarší syn minulé leto 😕 , tak vidím ten obrovský skok. Je to už jednoducho veľký chlapec.

inkinka
5. feb 2011

dievcence dakujem vam za nazory, ktore ste napisali do povodnej temy https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/samo-doma/
Ja som dceru cez letne prazdniny nechavala doma ako devatrocnu, cca 10 hodin, tak isto boli same doma aj susedovie deti, 9 +-1 rok, kontrola telefonom niekolkokrat denne, kedze za pracou dochadzame do ineho mesta a v pripade potreby by sme sa mohli domov dostat najskor za hodinu, trpla som, co sa doma deje...ja som byvala doma sama v noci od 12 rokov, 4-5 x do mesiaca, ked mama mala nocnu, aj s mladsou sestrou, mala 6 rokov.
@miroslava72 mala si to tazke, ale ked nie je ine vychodisko, musi sa...vacsinou deti situaciu chapu, citia, ze rodicia sa na nich spoliehaju a doveruju im a akosi skor dozrievaju a su zodpovednejsie.

miroslava72
5. feb 2011

@inkinka presne ako pises,ked nie je ine vychodisko ,musi sa...a samozrejme tiez som trpla,bala sa,no nedalo sa inac.Tu neslo o to ze stratim pri ocr peniaze -islo o to,aby som samozrejme nestratila pracu-ako samozivitelka som si to nemohla dovolit.....a s odstupom casu viem,ze to bolo tak dobre-syn sa naucil samostatnosti,zodpovednosti a dalo sa a da sa na neho spolahnut. Ale musel byt sam,vtedy bol rozumny,horsie to bolo cez prazdniny,ked boli i ine deti doma,to som sa bala duplovane. 😒
Dufam,ze i pri dcere sa mi podari vypestovat samostatnost,zodpovednost a spolahlivost i ked to je i bude ine-sme uz na nu min.dvaja,vlastne traja aj so synom.😉
a premyslat uplne o tom co sa moze stat sa neda a ani nesmie....stat sa moze nieco kedykolvek i ked sme prave s nimi

filipal
5. feb 2011

kocky, ked pisete o tych skusenostiach....tak moj syn robil chemicky pokus a to uz mal 14 rokov a my sme boli doma!!(takze to do tejto temy az tak nepatri)....
robil ho vo svojej izbe, testoval bod topenia nejakej latky.....na druhy den mi volali zo skoly do roboty, ze synovi je zle a priznal sa, ze sa tej latky asi nadychal....tak zostal na Kramaroch na pozorovani 3 dni! nastastie do bolo bez nasledkov!
a to je akoze bystry chlapec, ale s tou jeho zvedavostou som si uzila! 😝 😅
pokusy robil uz aj pred tym, nasli sme spalene kruhy na stole ale nedal si povedat....
az tato "nemocnicova" priucka mu pomohla!
a nakoniec ani nesiel studovat chemiu 😀 😀 😀 😀

jankas87
7. feb 2011

no moja dcerka uz mala 7 rokov ale v ziadnom pripade by som ju nenechala samu aj ked ona by velmi chcela ale je hyperaktivna a nechcem si to ani len predstavit co by bolo kym by som sa vratila. podla mna to vsetko zavisi od vyspelosti dietata ako sa sprava a ci uz je schopne sa o seba postarat (a nevymyslat hluposti).

viera27
8. feb 2011

mojho sme zacali nechavat "sameho" asi od 10,5 roka. Pricom je dohoda neustale mobil pri sebe a instrukcie na vsetky mozne aj nemozne pripady 😀 . Vsetky susedky naokolo su na materskej, takze ked nieco tak odbehli cez plot skontrolovat. Sam nas z domu vyhana, chce mat klud na pobehovanie medzi PS, TV a PC a vyzieranie mojich tajnych zasob sladkosti 😀. Akurat cez letne prazdniny sa vzdy velmi ponahlam z prace, lebo to je nervozny ked je sam, nemoze totiz do bazenu. Tam je dohoda jasna, v lete bazen a v zime korcule na jazere len za nasho doprovodu.
Na noc este nebol sam a to ani nechcem.

katkabg
10. jan 2016

Prosim vas maminky....mam 6 rocny dcerku,v decembri mala 6.Ide o to ze ju vychovavame sami dvaja ja s muzom....Zijeme v zahranici a sme tu sami.Je tu len muzova babka.Ako a ona mi vkuse vravi ze malu len rozmaznavam ze ona by uz mala ostat sama doma ked treba.Mala je namna navizana kedze je stale somnou....mne to nevadi ja ju ani nerozmaznavam.Len mi uz lwzie na nervy toto vecne......treba malu uz nechavat aj samu doma ked treba....hadam by ta babka nedbala keby som jej kluc uz od domu dala a nech sa stara.Ja neviem ja si tzketo volaco nepametam ked som bola mala.Podla mna vsetko dojde spotntanne a samo.Ja si myslim ze este je skoro aby ostala sama,akosi si to neviem predstavit.

evittam
10. jan 2016

@katkabg Ako v prvom rade - a s kým ju ešte chceš akože vychovávať? 😉
Ja si práveže pamätám, že v prvom ročníku som chodila sama do školy,zo školy - mala som to cca necelých 10min od domu, normálne som nosila kľúčik na krku ale doma som sama nebývala v tom veku. V dnešnej dobe by som sa ale bála - syna som v prvej triede vodila do školy,zo školy. Teraz chodí ráno spolu so spolužiakom-treba začať pomaličky, doma bol sám párkrát a to len max.hodinku a cca od 7 rokov. Treba ich pomaly učiť aj trošku samostatnosti. 😉

katrin21
10. jan 2016

@katkabg ked sme boli mali, dostali sme kluc na krk a boli sme doma , ked bolo treba, aj vonku na dvore s inymi detmi.. kto by sa o nas staral cez prazdniny, alebo aj po skole bezne? Jasne, ze sme byvali sami doma a uz aj 6-7rocni, a aj mensi.....
Prvacik bezne nosil do skolky aj surodenca rano, ked rodicia museli ist na 6.00 do prace, doma nachystane ranajky, oblecenie a islo sa.... a to ani mobily nebolil...
6r dieta vydrzi v pohode same doma nejaku hodinku ... a uz aj celkom rado niektore... Samozrejme, musi byt dobre poucene, ze nema otvarať cudzim, musi vediet odomknut a zamknut a musi vediet, ze nema robit niektore veci ( pustat plyn a pod) ...
My sme boli ovela samostatnejsie ,ako su dnesne deti a myslim, ze to bolo lepsie.. Nebojme sa na deti preniest trochu zodpovednosti samych za seba, lebo raz sa to nam rodicom podla mna vypomsti..... Vychovava sa tu generacia deti alla " mamin cecok"... tak to nasi chlapi volaju .. proste bez samostatnosti, rodicia maju vacsi strach ako deti, podcenuju ich, pritom sami ako deti mnohe veci davno zvladali... Dieta ,za ktore rodit vsetko robi, bude v dospelosti mat problem nieco riesit same, bude stale hladať maminu suknu.... nenauci sa, ako reagovať v roznych situaciach a ze niektore ciny maju svoje nasledky... a tiez nie je na skodu vediet byt aj chvilku sami...

sense
10. jan 2016

@katkabg ako 6 rocna som dostala kluc na krk a nebol problem...deti treba ucit sj samostatnost....a viac im doverovat

luciferkax
10. jan 2016

Fííííííha, podla mna idete na to z opačného konca.. môj 6 ročný syn už v tomto veku ostával doma sám, na chvílu, kým som prebehla do obchodu, alebo neskôr na dlhšie, do škôlky, teraz ked spí, tak ho nebudím, dám mobil na stolík, napíšem odkaz, že ked vstane, nech volá.. do hodinky nie je problém ho nechať.. ALE... vie čo smie, a čo nesmie.. smie ísť pozerať telku, smie sa ísť hrať, ale v žiadnom prípade sa nesmie zamykať, či robiť pasce, alebo ísť na okno či do zásuviek... nooo.. musíš zvážiť, ako na tom dieťa je... treba deti viesť k samostatnosti.....

evittam
10. jan 2016

@katrin21 V niečom s tebou súhlasím ale v niečom nie - môj syn ani dcérka nie sú "mamkin cecok" a učím ich samostatnosti ale je to o dobe, ktorá je úplne iná. Ja sa napríklad bojím v tejto dobe plnej všelijakých ľudí poslať dieťa samé do školy, ktorá je dosť ďaleko....Áno iné je to na dedine a podobne ale určite nie v meste. Bohužiaľ je zlá doba. 😉

tomasko27
10. jan 2016

Nikto nechce mat z dietata mamkin cecok alebo co,ale pokial chce vymyslat pasce a nevpustit rodicov dnu tak myslim ze este nie je zreli nato aby zostal sam doma.Ked vymysli pascu nevie predvidat ze ake moze mat ta pasca nasledky takze asi sam doma este nie🙂

nanulik
10. jan 2016

Moj maly bol prvy krat sam doma ked mal 4 roky. Bolo to ken desat minut. Dostal kiahne tak som letela do lekarne. Pustila som mu rozpravku a pekne si skladal puzzle. Teraz ho uz nechavam tak max na 10, 20 minut ked musim vybehnut do potravin vedla domu. Vzdy mu poviem ze hned pridem a aby pekne pozeral rozpravky. Vzdy ked pridem sedi pekne na gauci.
Najdlhsie bol "sam" hodinu. Muz spal po nocnej, ja som mala dolezite stretnutie kam som maleho zobrat nemohla. Zatial poskladal lego, zlozil si vlacikovu drahu a sam si zobral zemlu z chlebnika.
Do skoly ho minimalne prvy rok budem vodit, pretoze po trase je dost frekventovana cesta a krizovatka.

katrin21
10. jan 2016

@evittam toto hovoria rodicia vzdy, je ina doba.... ano, je, ale deti su na nu prisposobene, pre ne je to normalna doba a rodicia sa boja viac, ako treba.. deti su rozumnejsie, maju vymozenosti ,ako je mobil, takze su viac v bezpeci , ako my, ked sme boli deti.. ved aj vtedy sa dialo kadeco , ale nehovorilo sa o tom tolko, hlavne v spravach.... nepozeraj spravy a budes spokojnejsia.....

evittam
10. jan 2016

@katrin21 Ja správy už roky nepozerám a môj syn mobil nemá.....A keď vidím tie individuá čo sa ráno prechádzajú okolo nášho paneláku alebo čo stretneme po ceste - tak mi je zle.....Ale veď ako som už písala, už chodí ráno sám so spolužiakom.....Nie som úzkostlivá matka.