Odkedy topánky namiesto capačiek?

aimi.n
1. máj 2009

Ahojte, prosim vas skusenejsie maminy,
odkedy ste dali detickam napr. sandalky s pevnou podrazkou?

Treba davat uz ked sa deticky stavaju na nozky, alebo az ked behaju?
Nasa je sice len v choditku, ale velmi zle sa jej chodi v capackach - vytaca si nozicky, vyzuvaju sa jej.
Neublizim jej s normalnymi sandalkami?

Dakujem za kazdu radu!

hanuky
1. máj 2009

fiha, to ja neviem poradit, len sestra davala tusm skor, ked maly zacal capotat s nozickami v choditku...

danu
1. máj 2009

nevytaca si nozicky len preto ze je v choditku a snazi sa odrazat?

chasencha
1. máj 2009

ahoj,mmmm to robi to choditko ze vytaca nozicky...ja by som ho nepouzivala,teda 5 minut denne neublizi ale aj tak,ja som kupila eme topanocky s klenbou ked sa sama postavili a zacala sa postojacky pohybovat okolo nabytku,doma je len v ponoztickach 🙂

stvura
1. máj 2009

No ja som na rady mamiciek co maju viacej deticiek kupila malemu uz normalne topanocky, lebo sa mi stavia na nohy, chce len a len chodit. Capacky si beztak vyzuva...doma chodime v ponoztickach, no von davam uz topanocky. (inac nie lacny spas, 20euro)

sirinka
1. máj 2009

aimi ublizit jej mozes akurat tak tym choditkom 😔
po dome je podla mna najlepsie nechat na boso, ak nemate studenu dlazku...alebo papucky urcene uz na chodenie...
nie je nutne, aby mali topanky vyvysenu klenbu, kedze aj tak vacsina mamiciek kupuje topanky o cislo az dva vacsie, ta klenba tlaci zbytocne tam, kde nema...ja preferujem rovne topanky...

lulu723
2. máj 2009

chas ma pravdu ked sa zacne stavat treba kupit papucky po clenky a z klenbou.stoja cca 10eur.a mala ked ich ma obute tak uz nespickuje,ale uz stoji na celej nozke 😉

mata642
2. máj 2009

ahojte ja tiez uvazujem nad tym od kedy papucky alebo topanocky...nasa Alex ma 6 mesiacov a tiez sa velmi stavia na nohy ale zda sa mi to este zavcasu...ak mozte napiste priblizne vek odkedy ste davali topanocky alebo papucky

fifinna
2. máj 2009

na chodenie po byte stacia protismykove ponozky, je zbytocne dietatu davat obuv, jedine ak by ste mali studenu dlazbu. Topanocky stacia az , ked dieta zacne chodit von a chodit. Neviem co myslite pod pojmom capacky, ale sa mi zda, ze som citala clanok, ze su pre male deti, ktore sa este len ucia chodit nevhodne.

aimi.n , neviem ako vytaca nozicky, mas choditko vyskovo nadstavitelne ? Môze byt chyba v choditku, ale aj v tom , ze malej capacky nedrzia dobre na nozicke. Ked chces , tak malej kup papucky, ale v klasickej slovenskej obuvi. Ale, myslim, ze by pomohli tie p.ponozky. 😉

susik77
11. okt 2010

Ahojte, obnovujem temu...
Rozmyslam ci je uz cas dat malej nej. vhodne topanky na prve krocky-ma 13 mesiacov, chodi zatial len pri nabytku a uz dokaze sama stat. Zatial ma len capacky-t.j. take latkove papucky s drsnou podrazkou-protismykovou. mame plavajuce podlahy, tak myslim ze je nevhodne nechat ju naboso. Starsej dcere som dala prve topanky asi v 11 mes., a zacala chodit sama az v 15. tak som jej tym skor asi uskodila. + som ju vodila za ruku ☹

lenocka84
11. okt 2010

ahojte
ako nahle dietatko zacne vstavat a robit prve kroky vtedy treba dat papucky urcene pre prve kroky, preto sa tak aj volaju!
ziadne ponozticky protismykove, dieta ma mat nozku v pevnom aby sa naucilo pekne chodit, a aby sa mu clenky nevykrucali.

ikke
11. okt 2010

@susik77
@lenocka84
opak je pravdou - aspon pokial som ja informovana - dieta ma mat na prve kroky len ponozky alebo capacky (papucky s kozenou podrazkou, teda nie pevnou), prezote pri prvych krokoch potrebuje citit povrch pod nozickami, potrebuje sa akoby zachytavat prstekami na nohach. topanky s klasickou podrazkou (gumennou, ale stale co najmaksou) az ked chodi min. 3 mesiace.
😉

lenocka84
11. okt 2010

@ikke no tak to neviem kde pisu ale nam aj dr. pri synovcovi aj neterke povedala ze ked zacina chodit, inak ze to podporuje vykrucanie clenkov, a spickovanie

ikke
11. okt 2010

@lenocka84 tak odporucaju tu v NL, ale aj inde napr.
http://www.familyresource.com/parenting/clothin...
http://www.todaysparent.com/baby/article.jsp?co...

ale je pravda, ze po slovensky som nasla prakticky iba ten nazor, co ty pises...

lenocka84
11. okt 2010

@ikke ja nikomu nekazem ani nezakazujem, len je to moj nazor ze dieta ma mat spevnene clenky,

ikke
11. okt 2010

@lenocka84 ved v poriadku, ja zas pisem, aky nazor poznam ja 😉
inak keby to naozaj tak bolo, ze deti maju mat od zaciatku chodenia pevne topanky, lebo inak sa im budu vykrucat clenky a budu chodit po spickach, cela afrika a pol azie by spickovala a mala vykrutene clenky 😅

ludusik
11. okt 2010

ahojte, pridám i ja svoj názor...my máme druhý prstík na nohe krivo postavený a to na oboch nožičkách...boli sme u viacerých ortopédov a majú len jeden názor na nosenie topánok....nenosiť....teda pokiaľ dieťa nezačína reálne samo chodiť ( t.j. okolo nábytku a v pavúkovi sa neráta..iba samostatná chôdza bez pomôcok)...a vtedy nosiť topánky iba vonku alebo ak je veľmi tvrdý povrch v dome/byte..t.j. pokrytie dlažbou na obytných pochôdznych plochách...(kúpeľňa a kuchyňa sa neráta)... tak my nosíme iba protišmykové ponožky podľa ich odporúčania..capačky nám neodporučili...a samozrejme v lete sme behali úplne naboso po tráve, piesku...vraj nič pre dieťa lepšie urobiť nemôžem...tak my topánky nemáme a kúpime ich až pri "ozajstnom chodení"...

susik77
11. okt 2010

@lenocka84: my sme v CR a tiez nam to tu pediatricka a rehabilitacna rozpravali...potom zase na cviceni kam sme chodili do detskeho centra mi zase ta cvicitelka povedala, ze ky mal prevazne nestoji na nozickach a nechodi-vacsiu cast dna, tak nema mat este topanky...
ja sa obavam prave tej nasej plav. podlahy...

teraz vaham, ked mala este sama nechodi, ci jej mam uz kupit normalne zimne topanky al. zatial len take zateplene do kocika...

dobko
25. nov 2010

Ahoj vsetci, dufam ze sa este niekto ozve na tuto temu. Ja mam tiez take informacie ze diatatku sa davaju topanocky resp. papucky ked chodi uplne samo a uz len po dvoch lebo pri stvornozkovani to nerobi dobre. To mi ale momentalne sposobuje problem. Mam trosku omeskanu dcerku. Teraz ma 13 mesiacov a este len zacina chodit popri nabytku ale stale preferuje po styroch. Ale pri tom sa jej stale vyzuvaju ponozky a kedze je uz chladno tak ma nozky ako cencule. Neviem zohnat ziadne makke topanocky resp. capacky na jej nozku, lebo vacsinou sa to robi pre mensie deti. A este aj niektore capacky maju tvrdsiu podrazku a to sa mi nepaci lebo pri lezeni ohyba nozku a to by jej prekazalo. Viete mi niekto poradit?

rainee
11. dec 2010

@dobko prinajhorsom skus dat tie podkolienko-papucky s antismykovou podrazkou ked ine nic nezozenies, tie len tak lahko nevyzuje. My ich teraz na zimu nosime a pod to este tensie ponozky, mame plav.podlahu a dlazbu a len v ponozkach by nachladla.
Ja som uplne bezradna s topanockami, tiez neviem ci jej mam dat topanky alebo nechat len tie ponozko-papucky alebo capacky, ale tie su nam uz pomaly tesne a ako pises vacsie sa nevyrabaju. Dcerka zatial stvornozkuje, chodi len trosku ked ju drzim za ruku. Kupila som uz aj prve ortopedicke topanocky z protetiky, lenze mame taky problem ze ma tucnu nozicku a este pri obuvani zovrie prstiky takze jej ich ledva horko-tazko obujem v tenuckych ponozkach, ale pätu ma stale vo vzduchu aj ked chodi - a tym padom sa jej chodi velmi zle. Myslim ze by stacilo keby tie topanocky robili viac otvorene - ten jazyk aby sa dal uplne uvolnit a tym padom by tam nozka krasne vosla... 😒

janocka
20. jan 2011

myslim, ze je to tak ako pise @ikke 😉 nedavno som videla reportaz, v ktorej sa hovorilo, ze nohy sa ludia zacali mat problemy s nohami az ked ich zavreli do topanok, dovtedy ziadne degenaracie chodidiel neboli..... napr. ja som odmalicka nosila ortopedicke topanky a plochejsie nohy ako mam ja asi nemozu byt 😅

anjelicek26
21. jan 2011

@dobko - v H&M maju od velkosti 20/21 mokasiny, to je podla mna idealne 🙂 kozene do vysky chodidla a potom ako ponozka, aj teple, aj sa s tym da bezkat keby bolo treba...

dobko
26. jan 2011

Tak som skusila tie papuckove ponozky a neuverite, ona vyzuje aj to. Uz som to vzdala a davam jej klasicke papucky na snurovanie. Dvakrat zahrckam lebo nepozna lepsiu zabavu ako rozvazovanie a vyvliekanie snurok. A drzi na 100 %.Tie papuckove ponozky ma trosku sklamali su sice vysoke ako podkolienky ale pri dlzke 13 cm su dost siroke takze na chodidle ju neobopinaju ale su volne. MOzno preto jej nedrzali. Teraz je to uz jedno. Dufam ze coskoro bude chodit.

rainee
26. jan 2011

@dobko tie nase su rovnako stare a mame tusim stale tie iste problemy 😉 ale nasa vyzuje uplne vsetko. aj tak na doma davam tie ponozkopapucky, pripadne ked bezkame tak klasicke papucky..... zatial bezka len za ruku, som zvedava kedy zacne chodit normalne, ved uz ma aj cas...

babulina
26. jan 2011

mne ortopedi (dvaja nezavisle od seba) pri oboch detoch povedali, obuvat topanky od prvych krokov, doma papucky s pevnym clenkom, iba na makkom nerovnom povrchu naboso, vacsina z nas ma doma plavajuce podlahy a je to tvrdy rovny povrch, takze preto tie papucky

kablika
26. jan 2011

@dobko nedávno som v DM našla také zapadnuté "držiaky na ponožky" 😀 Skús dať malej protišmykové ponožky a na to toto. Je to super! Naša tiež pri štvornožkovaní s stavaní všetko vyzúva..... Bolo to pri sieťke proti hmyzu na kočík - sock on sa to myslím volalo...alebo sa opýtaj predavačky 😉

dobko
28. jan 2011

Myslim ze uz sa k papuckovym ponozkam nevratim. Stvornozkovat vie aj s papuckami a okrem toho lepsie sa jej chodi ked ma nohu v pevnom. Skusame ju motivovat tak ze musi prejst sama odo mna k manzelovi a potom spat na take dva metre to zvladne. Ale ked nema papucky citi sa neista a vacsinou zlezie na kolena.

dariakeriova
29. jan 2011

Ahoj 🙂 My sme capačky úplne vynechali. Podľa mňa neplnia žiadny účel, len "imidžový". Malej sme kúpili topánočky, ked mala pol roka a do dnešného dňa ich nosí. Asi 10 párov capačiek, ktoré dostala, môžem predať alebo posunúť iným maminám, ktoré si zakladajú na tom, aby ich ratolesť bola obutá 🙂
Aj do chodítka ju dávame len v tých topánočkách. Odkedy sa stavia na nožičky, tak stojí celým chodidlom na zemi (a nie na špičkách). Topánočky sme kúpili v športovom obchode, sú to botasečky , ktoré majú zapínanie na zuché zipsy, takže nôžka je pevne fixovaná.
Toľko k mojim skúsenostiam s capačkami 🙂

sladkasue
28. apr 2011

@dariakeriova pripojim sa - ak mozem... nie su capacky ako capacky - samam som sa to dozvedela len nedavno... tiez som si myslela ze su len na ozdobu, ALE...

http://www.liliputi.sk/index.php?option=com_vir...

http://www.liliputi.sk/index.php?option=com_con... - SU TO VLASTNE KOZENNE CAPACKY, RESP. AKO ONI HOVORIA: TOPANKY S MAKKOU PODRAZKOU...
takze na "normalne" topanocky nacas zabudneme🙂

vrabcek154
29. apr 2011

Ahojte, moja dcerka ma 3 mesiace, ale ja vobec nedavam capacky, nosime len ponozticky, nevadi to ?

sladkasue
29. apr 2011

@vrabcek154 my mame o par dni 8mesiacov a sme zatial stale v ponozkach(alebo naboso ked je doma teplucko)