Otravné deti na ihrisku

andrejka1983
4. sep 2012

milé mamičky, chcem sa opýtať na váš názor na deti ,ktore vypytuju na ihrisku od druhých jesť alebo piť. Chodime na ihrisko partia mamičiek, ktore si medzi sebou kupujeme napr.chrumky alebo džusiky ci lizatka pre svoje detičky. Teraz tam zacalo chodit jedno dievčatko...pozname sa z videnia aj s jeho maminou ale nekamaratime sa.....nuž a ono ked sme tam že napr. sami alebo aj nie, a moja dcerka vytiahne keksik, hned pride či si može odhryznut???alebo ked jej dam chrumky, tak hned dojde že jeeej ake ma pekne šaty a ruku ma už v sačku s chrumkami 😕 ,dnes napr. sa mi vysypali chrumky a ja som povedala svojej aby ich nechala tak, že pride havo a popapa...a došlo to dievča a všetky ich pozbieralo a zjedlo... 😅 raz bola aj jej mamina na ihrisku aj s jej malým bratom asi dvojročným,a moja dcerka aj s kamaratkou sedeli na lavičke a papali tyčinky, on pribehol a hned sa ponukol, no keby si vzal raz dvakrat...ale trhal im to z ruk kým nezjedol všetky...a jeho mamina sa kukala a asi dvakrat ho upozornila aby jedol pomalšie nie tak rýchlo 😀 namiesto toho aby mu povedala že už si sa ponukol a stačilo.....teda aspon ja to tak učim svoju dceru,ona je ešte ten typ že sama si ani nevezme ked ju nukaju, musim jej ja dovolit. nie som ani skupa ani nič,mile rada dam,ale štve ma ta vychcanost deti alebo rodiča že sa pridem, najem a odidem...a ked nič nemaš tak ťa ani nepoznam 😒

mima4
4. sep 2012

@andrejka1983 nie je to dobre pre tvoju dcerku, ze z nej nebude egoistka?

sisaha
4. sep 2012

@andrejka1983 no a čo tak povedat dietatku, ze daj si jedno a ze ked este chce, tak musi povedat svojej mamicke ze je hladne.... 😉. Ja osobne som za uprimnost, ak ti to prekaza, tak to povedz rovno tej mame, ze rada ponuknes, ale nie, ze kazdy den budes krmit okrem svojich aj jej deti. 😉

katren
4. sep 2012

@andrejka1983 tiez by som sa uz ozvala a minimalne s mamickou hodila rec.....mne by stacila len ta jej poznamka, ze ma jest pomalsie 😅 na nastartovanie 😠
my sa tiez pozname a vieme ake su nase deti.....a ked jedna povie svojmu, ze stacilo, tak ta druha to respektuje a neponuka dalej 😉

lentilka29
4. sep 2012

tak ja som minule malej davala tycinky z tasky....jeden chlapcek to uvidel na ihrisku a chodil mi sam do tasky...asi 10x prisiel a jeho mamina,kt.nepoznam mu zakricala,ale podakuj tete. 🙂 to bolo vsetko z jej strany.....bolo to jedno nevychovane drze chlapca,nie maly chlapcek,4 ci 5 rocny chlapec a jeho mama sedela asi 10 odo mna.a on si chodil do tasky a bral a ja som len kukala....potom som mu povedala,ze uz nie je,ked nam v taske ostala jedna tycinka.moje dieta ak by toto urobilo,mimochodom ma 20 mesiacov,tak ju zastavim po 1 tycinky,spytam sa ci to prekaza,prip.kupim tej mamicke tycinky.

katren
4. sep 2012

@lentilka29 no ja si cudziemu do tasky liezt nenecham 😅 ....po prvej tycinke by som sa spytala maminky, ci by jej nevadilo, ze jej cudzie dieta chodi do tasky....

maminuska
4. sep 2012

@lentilka29 tiež by sa mi nepáčilo keby mi cudzie deti chodili do tašky, moje deti si nedovolili ani psa pohladkať bez dovolenia majitela a ani si neviem predstavit že by bez opýtania išli do tašky cudziemu človeku.
Zas na druhej strane ak by sa pristavilo cudzie dieta pri nás ked vyjedáme vonku , tak ponukneme aj jeho, bolo by mi nanajvýš nepríjemné keby na nás pozeralo.
Ja sa s takýmto niečim stretvam práve u detičie ktoré su príliš striktne držané v strave. Príkladom je moja kamarátka,ktorá stravuje dcérku veľmi zdravo , všetká čest,ale niekedy to naozaj preháňa, potom dám na stôl u mna hrozienka v čokoláde, a moje deti si idu zobrat trocha a idu preč, ona sa nemohla dojest, darmo jej mamina to zakazovala a stále ju upozornovala.Nakoniec som to musela dat preč

cicimotinka
4. sep 2012

andrejka1983 je to podľa mňa vychcanosť rodiča...dieťa nerozumie, čo robí, robí to preto, že nemá hranicu, čo smie a čo už nie...no priznám sa, moje dieťa "žobre"... každého sa pýta "máš dajaký cukrík?"... nechávam to zatiaľ na ľuďoch niekto povie "mám" a ponúkne mu, niekto povie "nemám" a nemá a nedá... keď vidí niekoho niečo jesť, hneď "si také prosí"... proste ho to nemôžem odučiť (nikdy som ho to ani neučila)... proste on malička chodil a komunikoval a ľudia mu dávali sami od seba (aj keď som vždy vravela, že netreba, že máme dosť)... takže teraz očakáva akosi automaticky, ak neponúknu, vypýta si... ale zase poprosí, poďakuje, nevezme si, pokiaľ nedovolím... takže dá sa povedať, že aj keď s tým veľakrát nesúhlasím, mám to "skoro pod kontrolou" 😀 😀 😀 nie je to nijaký extrém... ale v tej situácii, kedy by som kŕmila iné dieťa pravidelne, by som malého poslala za jeho maminkou, nech si vypýta (on by bol schopný... 😀 😀 😀 ) a inak - pokiaľ by mamina reagovala, ako píšeš, ja by som tomu dieťaťu proste nedovolila vziať si... vezmem balík keksíkov, tyčiniek a pod. do ruky a dám len svojmu, keď príde iné dieťa, ponúknuť viem, 1-2x, ok, keď vidím, že sa trebárs jeho mamina kukne, usmeje, poďakuje... ale keby sa to dieťa prišlo každý deň "najesť" a mamina by mala hlúpu poznámku, držím v ruke a nedám... je to moje a môjho dieťaťa... 😝

andrejka1983
autor
4. sep 2012

baby dakujem že si myslite to čo ja....ja vždy ponuknem aj cudzie deti aj tie čo nepoznam, ved je to fajn, nech deti vidia že sa treba podelit a my ako rodičia im musime ist prikladom, rovnako učim malu aj aby požiciavala hračky...čo u druhých deti je tiež problem....ale važne, už mam na to trocha nervy, aby som teraz nič nemohla rozbalit ak tam bude to dievčatko alebo jej brat lebo hned mame pri sebe "kobylky"....ale čo som počula tak oni su vraj socialne slabší prípad a su zvyknutí že im ludia davaju veci...no ked vidim mamičke na nohach značkove topanky tak neviem neviem...ale to je ich vec, mna do toho nič...mne ide o to, aby určila svojim detom hranice, a neposielala na ihrisko vyjedať druhe deti,... 😝 aspon mne to tak teraz pride 😕

andrejka1983
autor
4. sep 2012

@mima4 vieš som rada že z nej nebude egoistka,ale aby nebola ani hlupa...že ja jej budem mastit desiaty do školy a druhe deti ju budu vyjedať 😀 tvoja otazka mi pride ako by sa ma to pýtala prave mamička detí čo vyjedaju druhých prepáč 😅 🙂

anetka1020
4. sep 2012

moja najstaršia dcera mala v zš asi v 2. triede spolužiaka ktorý nedostaval desiatu, a cez velku prestavku vyjedal desiaty druhym. nikto to neriesil, ani ja až kym som sa o tom nedozvedela. 😝 ale ja by som na tvojom mieste tej mamičke aj tim detom nieco povedala.

blumka
4. sep 2012

moje obidve dcery su z tych deti, ze bezia tam kde sa je, resp. kde sa vytahuju sladkosti a kadejake tycinky a chrumky atd....neviem preco, v strave ich nedrzim nakratko, ako tu bolo spomenute, doma maju aj sladkosti, niekedy podla mna az moc. Samozrejme ze sa snazim im vysvetlovat ze nemozu len tak prist a zobrat si, ony si ani same neberu ale proste pridu a pytaju si, hoc aj od cudzej tety na ihrisku...a tety bud daju lebo im je blbe nedat ked uz davaju svojmu dietatu alebo povedia ze uz nie je a nedaju. Mladsia dcera si dokonca vsimla jednu mamicku, ktora zakazdym na ihrisku rozbali cukriky, tak ked ju vidi prichadzat tak uz k nej bezi "das mi cukrik?"
Ja zas napr. nechapem naco na ihrisko maminky nosia cukriky, cokoladky, chrumky, tycinky, piskoty atd atd atd....chapem ked sa ide niekde na pol dna, ze zbalim desiatu resp. olovrant, ale ak niekto pride na ihrisko na hodinku, vyjde z bloku, ktory je rovno pred ihriskom, dieta sa este ani nezacne hrat a maminka uz otvara keksiky a kadeco ine...toto mne nejde do hlavy....potom jasne ze sa moje deti rozbehnu k nim, kedze ja na ihrisko nosim max. vodu na pitie.
Ked nieco predsa len v taske mam, tak mi nerobi problem rozdelit sa aj s inymi detmi...samozrejme do tasky mi cudzi liezt nebude ani moje deti nelezu...

katren
4. sep 2012

@maminuska len je ine, ked ponuknes a ked sa ponuka samo....a este aj z tasky 😕

ja tiez ponukam cudzie, ved nebude na nas pozerat, ale aj sa spytam maminky, ci moze....prave pre tie dovody striktneho dodrziavania toho, co moze a co nie....a este aj alergie

tanaalexdenis
4. sep 2012

No ja by som sa tiez ozvala na tvojom mieste,tiez ponuknem,ale moje deti su na prvom mieste to keby som mala vsetky deti nukat tak skrachujem.Este k tym znackovym topankam kludne ich mohla mat aj zo sekaca.

stardust
4. sep 2012

@blumka toto branie kolacov, keksov na ihrisko atd. mi tiez strasne vadi...a je uplne jedno, co mam v taske pre svoje deti, oni chcu zasadne to, co maju ostatni....

tanaalexdenis
4. sep 2012

@blumka nas Denis stale ked niekde prideme vylet,kupko tak hned si pyta,ze a co mame jest?Ale on iba od nas od cudzich by moji chlapci nepytali a uz vobec nie zeby isli do tasky to uz je aka drzost.

katren
4. sep 2012

my berieme vzdy len piskoty 😀 😀 😀 😀 keby ste vedeli, ake su vtedy vzacne 😀 😀 😀 a samozrejme kazdemu flasu vody 😉

tanaalexdenis
4. sep 2012

@blumka je tvoje dievcata sa narodili v rovnaky den 🙂

koniarova
4. sep 2012

@blumka Máš absolútnu pravdu. Také kvantá potravín,čo maminy vyťahujú z tašiek sú mi až smiešne. 🙂 Absolútne nechápem význam. Veď keď sa idem pohrať na hodinu niekde, stačí mi predsa voda na pitie. Nejdem sa tam napchávať, ale hrať sa. Veď každé dieťa predtým raňajkovalo a o chvíľu sa zase ide obedovať.Chyba nie je v deťoch, ale v matkách, čo už od dobroty nevedia, čo pchať stále do detí.

blumka
4. sep 2012

@koniarova
@stardust no ja som kvoli tomu prestala na isty cas chodit na ihrisko. Moje deti su totiz srotovniky, ony jedia vsetko...ked vidia niekoho jest, pytaju si. A je jedno ci pred chvilou jedli doma. Niekedy sa zda ze nemaju ani dno, hlavne co sa tyka cukrikov a takychto blbosti. No a na ihriskach to uz pre mna teda bolo neunosne. Kolkokrat som im dohovarala aby nechodili "zobrat", nie vzdy sa to da ale odsledovat. S jednou som na smykacke, druha niekomu vyjeda tycinky a potom naopak..Ak sa to tym maminam nepaci, tak sa treba ozvat...mozno by to pre tie deti bolo aj lepsie, kedze vela deti viac respektuje druheho dospeleho ako vlastnu mamu 😉

@tanaalexdenis aj u nas bolo take obdobie, ked sme dosli na ihrisko, ze mami co mame jest? ale to bolo prave kvoli tomu, ze to videli na inych detoch. Ja mam teda dost, trepat na ihrisko kadejake bicykle, formicky a este aj kabelu plnu jedla...takze berem naozaj len vodu, pripadne ak nestihame desiatu tak nejake ovocie....U nas je pravidlo, ze sa najeme doma, kto neje, ostava hladny...ale vravim ze su vynimky, ked sa nestiha...ale v takom pripade zas neberiem tycinky a keksiky a sladkosi 😉 a zas ked je na ihrisku nejake dieta banan alebo jablko tak pri nom urcite nie je taka sora ako pri tom co vyjeda tycinky a keksiky 😀

koniarova
4. sep 2012

Ak mi to vadí, tak mám len dve možnosti. Buď mám guráž a poviem "nie" mame aj jej dieťaťu, alebo na ihrisko nebudem nosiť sladkosti ani moje deti nebudú brať od druhých. Naučia sa, že budú mať až doma.Potichu si mrmlať popod nos, určite nepomôže.

dejnas
4. sep 2012

uff, tak "potrava" na ihriskách... my sme sa kedysi chodievali "iba" hrať (s fľašou vody)... ale skutočne tam každá mamička dojde s detičkami nabalená pohostením (keksíky, cukríky, žuvačky, piškóty, chrumky, čokoládky a pod)... a samozrejme, moji krpci hneď pýtali... staršia, je už rozumná, nebola drzá, ale kukala, tak ju ponúkli... mladší (vtedy 2r.), napriek mojim neustálym snahám vysvetliť mu, že sa to nepatrí si ide vypýtať sám.... mne osobne to je fakt nepríjemné, so sladkosťami to síce nepreháňame, ale určite nie sme ani extrém, že deťom nič nedám... takže sme začali chodiť s "jedálenskou výbavou" už aj my, aby decká nemuseli pýtať od iných, resp. aby sme sa revanšovali, ak ponúkne niekto ich... ak mám pravdu povedať, ja som mala skôr opačný "problém", mali sme asi šťastie na milé, pohostinné mamičky a babičky 😀 takže vždy, keď som deťom povedala, že už stačilo, poďakujte sa a viac nepýtajte... dotyčné mamičky povedali, len nech si deti berú pokojne ďalej 😅 na jednej strane milé, na druhej strane trochu kontraproduktívne voči mojim snahám...
inak tiež nemám problém ponúknuť cudzie detičky (najskôr sa spýtam rodiča, či môže) a tiež chodievama teraz na ihrisko s našou škôlkárskou kámoškou a to vždy keď sa "baby" stretnú, tak jedna druhej núkajú: pozri čo som pre teba priniesla 🙂
@andrejka1983 problém "otravné deti" podľa mňa nie je až tak o deťoch, ale o prístupe ich rodičov... ale myslím, že ak aj takému dieťatku povieš, na dnes už stačilo, bude ťa bolieť bruško, tak tým nikomu neublížiš 🙂

mirka285
4. sep 2012

suhlasim s mamickami,ktore si mysla,ze jedlo na ihrisko nepatri...tiez ma to vytaca ,ked idem doobeda s malou von a kazda druha mamicka tam nieco vybali 😠 hlavne ked deti sa rypu v piesku,behaju po preliezkach a potom sa napchavaju kadecim s tymi spinavymi rukami 😖 ja mojej dcere nedovolim od cudzich nic,aj ked ju ponuknu a vsimla som si,ze uz na mna cudno pozeraju..minule jedna mamicka hovori mojej dcere,ze jaaj ty vlastne nemozes 😖

dominikabartlova
4. sep 2012

@mirka285 a preco jej to na rovinu nepovies??? lebo to ti povedala ironicky... ja by som ju úoslala ze ci je kompletna davat dieta ako zrat zvieratu????? ze ci to aj tak doma jedavaju????

dominikabartlova
4. sep 2012

@andrejka1983 tak po prve havo nieje vysavac!!!!!! a nieco mu moze uskodit.... a mi mame tiez take dievcatko vo vchode a furt pyta aj hracky aj jedlo....ale to vidno ked pochadza z takej rodiny....to by si musela vidiet a pocut ako sa s nou rozpravaju.....

dominikabartlova
4. sep 2012

@cicimotinka a raz pride skaredy ujo ked sa bude sam hrat a ponuknemu cukrik a dalej snad poznate vsetky.....

digysa
4. sep 2012

Tak mne sa este nikdy nestalo, ze by mi niekto lozil do tasky.
Ale, ked pride nejake dieta a slusne si poprosi o cukrik, ci keksik, tak by som to dietatu nemohla nikdy v zivote odporiet. Mne to pride absolutne neludske..... dieta nemoze za to, ze jeho matka prisla bez akejkolvek "dobrotky"...alebo prisla priamo z roboty pre dieta a utekali sa zahrat do parku este pred vecerou...

My sme sa vzdy rozdelili, NIKDY som nepovedala nie....vela krat som vsak povedala, ze uz nemame. Ked sme mali napr. nejake tycinky a detom som dala kazdemu jednu a uz viac nebolo.

Taketo veci mi pripadaju, ako keby sa deti ucili lakomosti uz hned od zaciatku zivota.....

Samozrejme tieto "zajedky" sa nosia na verejne miesta len do urcitej doby.....My uz nosime zo sebou iba Vodu a nejake to ovocie.

AK by som vsak stale mala problem iba s jednym dietatom a s jednou matkou, ktora by sustavne nenosila nic pre dieta...tak by som sa asi jemne ohradila a zacala si vymyslat: "priniesla som iba pre Katku, prepac, nabuduce prinesiem viac".... "Katka je prechladnuta, nemoze sa delit o jedlo koli bacilom,".... "Katka je velmi hladna, lebo nejedla obed, ked zostane, tak ti dame.....
Ono sa to tazko vravi dietatu- nie, nedam ti..... Mne sa este nestalo, ze by niekto dobiedzal o jedlo...
Ale vela krat sa nam stalo, ze moje deti chceli to, co ine a tie druhe deti chceli to, co maju moje........tak sme menili... 😵

rose1988
4. sep 2012

no urcite mas pravdu aj ty ale naozaj so sladkostami na ihrisko? No a to uz mam najradsej ked tam pridu deti so zmrzlinou. Ako urcite ta mamicka o ktorej píšeš, mala zasiahnut aspon ja to tak robim, no vies niektoré deti su jednoducho take a nesuvisi to velmi s výchovou co vidia u iných chcu aj oni a to je cista provokácia ze tam príde niekto s taskou sladkosti a cuduje sa ze deti jej nedaju pokoj. No ako hovorim mas pravdu ta mamicka by mala zasiahnut a nosit so sebou nieco aspon chrumku cim by ju oblbla. Ja osobne svoju dceru na ihrisku nekrmim, no mam pri sebe vzdy chrumky, inak by v kociku neposedela.

cicimotinka
4. sep 2012

@dominikabartlova ja nevidím veci tragicky, pred mnohými vecami v živote ho neuchránim, ani ho neučím vyhŕňať gate, keď brod je ešte ďaleko... ale moja teória je keď bude mať 5 rokov, bude tomu chápať viac, budeme vysvetľovať... ťažko sa to vysvetľuje do 3 rokov... a navyše... som s ním, takže ujo dostane cez držku... on to bude mať vo všeobecnosti ťažšie ako iné deti... je rómsky a je z decáku... veľa vecí si zlizne za iných a mnohí (nielen deti) mu dajú pocítiť, že je "iný"... takže hypotetická úvaha o "ujovi" je pre mňa v tomto veku a pri jeho konštelácii úplne inde... 😀

nanulik
4. sep 2012

no priznám sa že moj malý je tiež taký že sa sám obsluži 😀 😝 ale vždy som s ním a hned ho upozorním, napr. aj v materskom centre ked sme, je mu jedno z akej flaše pije 😀 ,
ale vždy ho okríknem že to nie je jeho. a beriem mu to

andrejka1983
autor
4. sep 2012

@digysa to nie je o lakomosti...teda aspon u mojho dieťaťa, ta by rozdala aj dušu,učím ju aby sa podelila s jedlom aj hračkami 🙂 ak si si dobre prečitala co som písala, vravela som že VŽDY ponuknem,každé dieťa,a aj ked si prišlo pýtat to dievčatko, dala som mu 🙂 ...no ked stalo predo mnou kým nevyjedlo mojej dcérke pol sačku chrumiek (bolo mi trapne jej ho zobrať a zavrieť pred očami ) tak ako pardon,a vadí mi to lebo sa to opakovalo niekolkokrat...a dnes ma to už jednoducho naštvalo 😅 ...moja dcerka jedla chrumky,na chodniku boli dalšie rozsypane...hned ako došla, prbehla k nam,že čauuute 😲 a už bola ruka v sačku....tak som to zabalila, a začala sa balit že ideme domov...a zrazu pozeram ona vyzbierala všetky chrumky zo zeme a ziedla 😝 😅 ....tak neviem či v tomto pripade sa deti učia nie ku lakomosti, ale k pažravosti....lebo je rozdiel ak sa niekto ponúkne, a ak niekto niekoho vyžiera 😖