Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Piate dieťa

oravese
20. júl 2014

Ahojte chcem sa spytat ako je to u vas s okolim kto ma pat deti, lebo ja mam taku skusennost, ze vsetci zazeraju a komentuju ze tolko deti, hotova materska skolka. Clovek ktori ma 5 deticiek to ani tak hrozne neberie ako okolie, teda aspon u nas je to tak.

mawka
20. júl 2014

@oravese to je kazdeho vec, kolko deti ma. pokial ich zvladne uzivit, ak je to jeho ciel, ak to cloveka naplna, preco nie? co je na tom? a na blbe poznamky inych z vysoka kaslem. ja teda 5 deti nemam, ale neodsudzujem to. nech maju aj 7 aj 10. proste ked sa da, nie je co riesit.

mawka
20. júl 2014

@oravese len bohuzial, dnes nevedia ludia uzivit jedno alebo sa hrnu do divnych vztahov. pripadne si urobia deti tri aj ked pred tym vedeli, ze nebudu financne zvladat. to je uz potom tazko.

esterba
20. júl 2014

@oravese Neviem, lebo ja nemám v blízkom okolí nikoho ani len so štyrmi. Ale keďže je to čerstvý zážitok, musím povedať, že včera som v obchode videla mamičku so štyrmi, z toho jedno mala na lakti zavesené vo vajíčku. A tak komandovala tie zvyšné tri, že tomu vo vajíčku skoro otrieskala hlavičku o rúčku nákupného vozíka (také čudné plytké vajíčko to bolo). Tak to som si veru pomyslela, že prečo má, preboha, ona štyri deti, keď je na ne sama a nie je v jej silách ich ukočírovať tak, aby to nevyzeralo na ohrozovanie zdravia (tým netvrdím, že ja by som to zvládla lepšie, ale veru po štyroch deťoch aj preto netúžim - u seba to nazývam zodpovednosť ;) )

maznacik007
20. júl 2014

Niektori komentuju ci mas jedno dieta ( si karieristka a pod ) alebo pat ....

osobne si myslim ze toto je na rozhodnuti kazdeho manzelskeho paru kolko bude mat deti ...

nekomentujem ... aj ked par co ma styri deti ... a preziva len zo socialnych davok a milodarov co sa zlutuju nad detmi urobi dalsie dieta ... tak mam chut si zaklopat na celo ci im nepreskocilo (takyto par poznam davala som im veci po detoch )

reni1512
20. júl 2014

je tazka doba...preto tak mozno reaguju, prave ti co si ti mozu dovolit maju jedno, alebo ziadne a opacne...ale je to kazdeho osobna vec, pokial im viete dat co potrebuju a patricnu vychovu a lasku, tak aj keby ste mali 15 🙂 radsej stastne, zdrave, vychovane, no vase...Ludia su rozny a niekto sa posmieva, no niekto by s vami mozno hned menil..

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mawka
20. júl 2014

@kinna no, suhlasim, az na toho Boha, lebo poznam mnohodetne rodiny, ktorrym Boh nepomohol, urobili si, aj vychovali sami 😉 niekedy sa k Bohu nestaci modlit a netreba mu dakovat, pretoze podla mna, za vas to Boh neurobil, deti si vychovavate sami, tak nebudte skromni a pochvalte sa sami. samych seba. lebo naozaj, ze klobuk dole. takze ja chvalim vas. teba, manzela, ze to zvladate.

milovala som serial 7. nebo. Mat peniaze a nebyvat na Slovensku, iste by som mala tiez viac deti. A samozrejme, chcelo by to takeho fajn chlapa, s ktorym by som ich mala. Preco nie. Mozno je to narocne, ale ma to aj svoje vyhody ako si opisala, deti si pomahaju navzajom, socializovani su odmalicka a navyse su urcite timovi hraci. to je skvele. 🙂

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mawka
20. júl 2014

@kinna tak ano, len tu na slovensku je to uz pomaly fanatizmus, v zahranici ti pomaly kazdy farar povie, ze na spoved ist netreba do kostola, spovedas sa srdcom, sama a je jedno, kde si. to je uz na svedomi kazdeho z nas. prijimanie ti urobia aj doma, bez problemov. povedia ti, ze kostoly su len budovy, Boha mas mat v sebe a modlit sa mozes mimo kostola. tento koncept sa mi paci. je moderny, ale aj tak uci, kde je to prave miesto pre Boha. 🙂
Ja neverim v tohto magickeho pana. ale verim, ze je nieco, co nie je prebadane a asi ani nebude. ako sa hovori, nieco medzi nebom a zemou. a s tym sa stretavaju aj veriaci aj neveriaci. boh je stav duse a mysle, cista psychologia, ktora pomaha ludom "prezit". keby bol Boh jedinny, nemali by sme tu alaha, budhu ani nic podobne. ludia si vzdy musia nieco mystifikovat.
ale keby som si mala vybrat, ci budem verit nasim politikom alebo Bohu, tak radsej zacnem chodit do kostola 😀
co teda ja obcas idem len tak a pre moje ateisticke okolie je to strasne nepochopitelne, normalne sa mi minule smiali, ze ja, neveriaca, volnomyslienkarka idem do kostola. nniektori ludia su fakt sprosti a obmedzeni....

emilia25
20. júl 2014

My s muzom sme hned chceli 4deticky snad sa nam to aj splni zatial mame 3.ked mam ist zo vsetkymi doktorke na nejaku kontrolu vzdy sa objedname tak aby tatino bol doma neviem si veru predstavit zo vsetkymi sama len ja.tak isto do obchodu chodi len muz vzdy sa mu povie co ma kupit a ked ide z prace ide do obchodu.a byvame so super svokrou takze aj perfektna vecera len ja a muz si mozme dovolit.

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hori
20. júl 2014

ano, ako tu uz ktosi pisal, je rozdiel mat pat deti a zit z davok alebo z nadpriemerneho manzelovho platu, byt na deti sama, alebo mat blizku rodinu, ktora je ochotna kedykolvek pomoct, mat divny vztah alebo stabilny, tlacit sa v malom byte alebo mat velky dom, mat na deti cas alebo dat im kluc na krk...

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
esterba
20. júl 2014

@kinna ved ja viem, ze su ludia, co tolko deti zvladnu 🙂 to bol len "zazitok" zo vcerajska a ta mamicka veru mnohodetnym neurobila dobru reklamu. Ono može sa stat, ze normalne aj jej ma kto pomoct, len vcera jej to nevyslo, ale smutne bolo vlastne to, ze tie tri deti tak vehementne buzerovala, pritom ony nerobili nic zle, iba sa tmolili okolo. Akurat nie v tom poradi, ako si predstavovala a nie dost rychlo. A kvoli tomu bola schopna zabudnut na to stvrte vo vajicku. Hold, niekomu nadeli deti, ale rozumu nie. Zase treba dodat, ze by ho nemala ani pri dvoch detoch a vyzeralo by to mozno rovnako.

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
filipal
20. júl 2014

ja si myslim, ze pri planovani deti, by sme mali mysliet aj na ne, nie len na svoje potreby. nie co chcem ja, ale co by chceli oni. chceli by zit v takej rodine?
ako napriklad ty Kinna spominas : aj keby som zila v malom byte.
dalej treba uvazovat aj o buducnosti. nielen ako je to, kym su deticky male, ale aj ako to bude, ked budu na druhom stupni, strednej skole.
zmesti sa im aspon postel a pisaci stol do izby? mozem si dovolit zaplatit im plavecky kurz, lyziarsky vycvik? budem im moct plnit potreby, na ktore ma kazde dieta narok?

teraz sa nechcem prezentovat ako materialista, ale su urcite "materialne " potreby, ktore by malo kazde dieta mat. dalej, vsetky deti maju pravo na pozornost rodicov. ich cas, predovsetkym. ani jedno by nemalo byt prehliadane. to akosi v tychto diskusiach zanika....vsak sa postaraju jeden o druheho, vsak pomozu stari rodicia, rodina... ale na to su tu rodicia. fyzicky, ani psychicky nie je mozne, individualne sa venovat vsetkym im potrebam. kazde dieta chce byt aj individualita. nie len jeden zo suredencov.

kazdy ma samozrejme pravo mat deti kolko chce, ale prava maju aj deti. ja osobne si myslim, ze viac deti s minimalnym odstupom nie je ideal. predsa sa daju viacdetne rodinky planovat s urcitym odstupom, nie?
preco sa mlade mamicky tak ponahlaju, ved rodit mozu do styridsiatky. to je samozrejme len moj nazor, ako si mam stale pocit, ze sa nepatri druhemu do tychto veci hovorit.

emilia25
20. júl 2014

@kinna dakujem snad sa to uz podarilo tento mesiac snazime sa uz dlho.a svokru mam naj na svete stara sa o nas a to uz ma 70rokov a stale vyzera NA60.TAK ISTO ISLA S NAMI DO NASHO DOMU A SVOJ BYT KDE VYCHOVALA 4 DETI PREDAVA.TAKZE AJ S TOHO JEJ BUDEM NEKONECNE VDACNA A MOC SI JU ZA VSETKO VAZIM A LUBIM.

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hori
20. júl 2014

@kinna juuuj, tak ja by som viac deti iba do ukazkovo vyhovujucich podmienok plus este by som musela byt taky ten typ maminy, ktora si to materstvo uziva a citi sa medzi tymi detmi ako ryba vo vode... a ked si pomyslim, ze mas pravdu, ze casom sa podmienky mozu zmenit a clovek sa musi uz len prisposobit, ci uz mensiemu bytu, nizsiemu platu... joooj, to by som ja tazko niesla ako sa poznam, preto mnohodetne rodiny maju moj obdiv (a v kutiku duse by som aj ja chcela), ale je tam to priznacne "uff"... 😉

emilia25
20. júl 2014

@kinna JE ICH ISTO VIAC NIE VSETKY SVOKRY SU ZLE. 🙂

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hori
20. júl 2014

@kinna ano vlastne mas pravdu, to clovek nemoze tak brat, ze co ak sa nieco stane... 🙂

altaya
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
piacere
20. júl 2014

@kinna ja ťa len opravím.... gréckokatolíci majú tiež "ušnú" spoveď 😉 🙂

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
horana
20. júl 2014

Ja mam sice "klasiku" 2, ale obdivujem vsetky viacdetne, co som mala za svoj zivot cest s takymi tak to boli vsetko super matky a to v tom najlepsom slova zmysle. Ze niekedy uz nieco prehliadali a neboli take detailistky, to uz patri k veci, inak sa neda. Z pohladu niekoho kto si pipla len to svoje jedno to bude vyzerat ze taka mama vzdy nezvlada, nakolko ono sa uz potom hraje trochu iny scenar nez vypiplavanie k dokonalosti, ale nic zle na tom pre zivot deti nie je. Ked by aj nebolo na najlepsie skoly, mame dnes kopec prekvalifikovanych, nedokazucich sa uplatnit, ktorych dali rodicia na dobre skoly len preto aby to niekam dotiahli, vsak nemozu mat dvaja VS rodicia svoje jedine na ucnovke, to by neprezili a aj ked mozno k tomu diete nema sklony a potom susedovie remeselne zdatne dieta bude raz zarabat niekolkokrat tolko...ale nie o tom som chcela. Take deti s viacdetnych rodin byvaju nezriedka dravejsie a ked na to maju, dokazu sa poobracat, aj ked im nik cesticku nedlazdi.
A k tomu ze je dnes tazka doba, ludia ja zasnem, historicky sa mame dosial najlepsie co sa tyka materialna, nikdy, opakujem nikdy takto dobre na zemi v znamej historii nebolo co sa tyka sirsich vrstiev obyvatelstva, aj slabsi priemer na SK ma toho viac ako 93perc. ludi na tejto planete co sa tyka prustupu k zdrojom. Neviem uz ci sa chce mat kazdy ako Kleopatra, inak to nema zmysel, ale je fakt ze pri sucasnom nastaveni vyuzivania zdrdojov ake je, by cela zem neutiahla jednoducho ani to, ze by sa kazdy chcel mat tak ako priemerny slovak. Jendoducho na to niet, niekomu inemu treba ubrat. A fakt ze casto si ludia mylia nadbytok s bohatstvom a potom sa im zda ze by deti nevedeli zabezpecit. Nakolko vsetko sa toci len okolo konzumu, ziadne moralizovanie ale je tak, ze nakoniec na slabu porodnost a snahu do "dani vsetko" menej detom civilizacia jednoducho vykape a pokracovat bude ta, ktora bola viac zivotaschopna...

ellca123
20. júl 2014

musi byt zlozite utiahnut nakup co i len topanociek a
vybava na zimu pre 5 deticiek

ja mam "len " 3

Tu začni písať odpoveď...

Odošli