Pochutinky pre najmenších bez cukru a soli. Poraďte

hanka274
8. máj 2007

Ahojte, tak co papate vy, resp. chrumkate??
Chcem Hanke nedavat pochutinky, co obsahuju cukor, sol a ine pre najmensich nevhodne zlozky co najdlhsie. Mozno si poviete, ved uz ma rok, uz moze sem tam sladke-slane. Parkrat mala piskotky, marina keks. Ale osobne zastavam nazor, ze miesto piskot /aj ked detskych/ dam radsej chlebik. Dieta nevie, ze to je "len" chleba a sladkost je nieco viac. Teda pokial sa to tak nenauci. Chrumkame aj kukuricne chrumky-nesolene. Ale co poznate ine? Ved chrumky a chlebik dokola... 🙄 . To uz aj mne by asi usami liezlo. Nedavam jej to do ruky len tak, iba medzi obedom-vecerou-ranajkami. Ked viem, ze nieco chce, ponuknem banan a ine ovocie, chlebik, alebo chrumky.

Ale ake su aj ine pochutinky? 🙂

babulka
8. máj 2007

Hanka, ja som raz kupila v Auparku v Biobio take ovsene dukatiky - boli bez cukru, len s ovocim, samozrejme bio. Stali dost, ale boli vyborne, Matik si pochutil. Ale zas je pravda, ze u nas sa stale nieco chrume, ja davam aj piskoty, Bebe keksy, brumik lodicky 🙂

hanka274
autor
8. máj 2007

no jasne, veci pre deti je vela, staci ist do obchodu, ale prave tie nehladam. Hladam vyslovene bez cukru, soli...Je toho malo, viem.
A tie dukatiky neboli tvrde? Ja si ich mozno predstavujem ako pre dospelych tie vselijake Emco, Vitalis...

zuzu13
8. máj 2007

http://www.bio-obchod.sk/
http://www.biologika.sk/
hanka skús pozrieť...určite si niečo vyberieš 😀

titkovamiriam
8. máj 2007

my papame aj brumikov,no aj tak najviac mu chutia tie nesolene chrumky.

kitka123
8. máj 2007

Ahojte, aj my kupujeme ty Dukaty, jsou jedine keksy bez cukru a umelych sladidel co jsem nasla, maji merunkove, oriskove a jablickove. Jsou tvrdsi, ale aspon to muze dlouho cumlat a s jednim keksikem si vystaci dost dlouho. Potom ty krupky ruzne obmenujeme: kukuricne, psenove, pohankove... No a jeste davame susene ovoce a nebo upecu nejaky jednoduchy kolacik bez cukru. Kdyz uz je treba neco prisladit tak pouzivam ruzne sladenky co prodavaji ve zdravych vyzivach, ma to konzistenci jako med, ale neobsahuje to jednoduchy cukry, nebo javorovy sirup.

hanka274
autor
9. máj 2007

zuzu, diky, pozriem tam.
kitka123, bojim sa, ze si to odkusne a prehltne, ale pravda je, ze som odvcera este v Auparku nebola, takze kukne a budem mudrejsia.
A chumky som videla len kukuricne...kde kupujes tie ine? Normalka napriklad v Tescu, alebo skor v tych zdravych obch. Biobio a tak?
A este jedna otazka: ked pecies kolacik, tak bez cukru sa normalne podari? mozno je to blba otazka? ale este som taky nerobila 😀 , a co s praskom do peciva? myslis, ze uz neni taky nevhodny? dik!

kitka123
9. máj 2007

Jasne ze se ti podari pect aj bez cukru, kdyz se tam da napriklad hodne rozinek, tak je to aj tak dost sladky. A prasek do peciva se tiez da koupit bez Ecek v nejakej bioprodejne.
Ty chrumky se daj koupit i v Tescu, byva tam jeden regal akoze zdrave potraviny, nebo potom jeste mivaji neco v DM drogerii. Tak to jsou alternativy, ale nejlepsi vyber je samozrejme v bioprodejnach.

hanka274
autor
9. máj 2007

🙂 🙂

kitka123
10. máj 2007

Hanka s tema chrumkama jsem te mystifikovala, ted jsem se divala a jsou se soli 😢 . No ja tu sul tak neprozivam, hlidam hlavne cukr a ecka.

certica
10. máj 2007

hani, miesto cukru mozem dat napr. javorovy sirup, ja kupujem v dm-ke bio. sice to neni lacne, ale zas nepecies sladke kazdy den

kitka123
11. máj 2007

Javorovy sirup taky pouzivam, dokonce existuji i javorove lizatka, ale to u nas zatim nehrozi, zatim sladke moc nedavam.

zdenkaamarosko
11. máj 2007

náš malý má rád Raciolky - tyčinky, Racio chlebíky, alebo tie rôzne pufované chlebíky 😉

hanka274
autor
12. máj 2007

vcera som ich akurat kupila v tescu, take zelene, ryzove, je tam sice sol ☹ ... su aj bez soli?
kitka, chrumky ja kupujem-nesolene, take velke balenie v Reme a v Bille, inde to neviem najst.
dakujem vsetkym za tipy!!! ale piste, piste dalej, ved nie je to len pre mna 😉 😉

vavka33
12. máj 2007

Hani,upec jej z listkoveho cesta vselijake tvary a to moze vy 😉 chrumkavat.
Ja som malej pekavala aj kolaciky z ovsenych vlociek,nedala som tam cukor a bolo to super.

hanka274
autor
12. máj 2007

ahoj vavka, a recept na ovseny kolacik??
a co je v tom listkovom ceste? nic "dangerous"??

vavka33
12. máj 2007

Lístkové cesto tvoria vždy tieto základné suroviny: múka, voda, tuk 😉

ja s toho najradsej peciem a je to aj "dietne"Mozes je urobit napr.s tvarohom,dzemikom,alebo len vykrajovat,potret vajickom,posypat makom,ci sezamom,ale mozes upiect len take suche bez nicoho. 😉
Ovsene:100g masla,1vanilkovy cukor/nemusis,ked to chces pre malu/,1vajce,100g polohr.muky,1éég ovsenych vlociek,50g hrozienok,1lyzicka sody-zmiesame dokopy,urobime male placocky a pecieme na papieri na pecenie

hanka274
autor
12. máj 2007

vavka, dik za recept, snad to 1 vajce nebude az taky prehresok, vcera sme boli na rocnej poradni a ze bielok tak do 2 rokov, ale to je len rada od nej. a listkove cesto kupujes nie? diky, ahoj!!! 🙂

vavka33
12. máj 2007

Nemusis dat cele vajicko,daj dve zltka a bude to o.k. 😉
Ano listkove kupujem,ale mozes si ho aj urobit,ked si chces byt ista kvalitou 😉

zdenkaamarosko
12. máj 2007

Ja mám tiež jeden recept na ovsenné koláčiky, volajú sa Mlynárove pusinky:
80 g tuku (palmarín), 200 g ovs. vločiek, 60 g kryst. cukru, 1 vanilkový cukor, 65 g hladkej múky, 1/2 prášku do pečiva, 2 vajíčka, 2 PL hrozienok, 50 g posekaných orechov.
Vločky najskôr opražíme na tuku cca 7 min. ( pozn. ja to celé pripravujem v hlbokej panvici s dvojitým dnom). Potom pridáme cukor s vanilk.c., miešame, kým sa nerozpustí a necháme vychladnúť. Pridáme múku s práškom do pečiva, hrozienka, nasekané oriešky a vajíčka. Všetko spolu dobre premiešame. S dvomi lyžičkami kladieme na plech vyložený papierom na pečenie malé kôpky - placečky. Pečieme v rozohriatej rúre, teplota 200 °C.
Zatial som to neskúšala bez cukru, ale myslím že to v pohode môže byť. A ako píše Vavka vajíčko nahraď iba žĺtkami. Ja malému dávam už aj bielok, keď robím koláč. Oriešky môžeš vynechať a pridaj o trochu viac múky. Môžeš si tam pridať nasekané sušené jablká, slivky ,... osvedčené. 😉

vavka33
12. máj 2007

vdaka za receptik 😉 skusim to niekedy urobit,mam rada take kolaciky

vavka33
12. máj 2007

dobre su aj lokse,taky mali krpci sa s nimi radi babru,ked papaju.

Lokše

1 kg zemiakov, 300 g hladkej múky,
Umyté zemiaky uvaríme v šupke v osolenej vode/nemusime potom solit cesto/deň vopred. Pred prípravou ich ošúpeme a postrúhame alebo zomelieme na mäsovom mlynčeku. Pridáme múku a vypracujeme hustejšie cesto, ktoré na pomúčenej doske rozgúľame na valec s priemerom 5 až 6 cm. Potom valec pokrájame na kolieska hrubé 1 až 1,5 cm a z koliesok vyvaľkáme tenké placky, ktoré pečieme priamo na sporáku alebo liatinovej platni.

vodniicka
21. dec 2007

ahojte
ja som uz malemu trosku povolila, zo zaciatku som bola velmi prisna v tych cukroch a tak, ale mam nepocuvnych svokrovcov :(
ale inak ked je doma tak na chrumkanie mu dam bud chrumky, teraz ma oblubene mandarinky, a ma rad aj varenu zeleninu napr. brokolicu, len take uvarene ruzicky, alebo nakrajanu mrkvu, alebo kukuricku mrazenu mu uvarim a to dzobka 😎 alebo hrozienka susene alebo marhule tie obsahuju dokonca zelezo som niekde citala..a susene ovocie ak je konzervovane sirou tak to treba oplaxnut vodou..