Popôrodná depresia - máte s tým skúsenosti?
Ahojte, ma s tym niekto skusenosti? Kedy to prejde? Mam psychologa, ale potrebujem si s niekym o tom debatovat....
•
23. mar 2019@oliviaolivova0 ahoj, nemám osobnú skúsenosť, ale moja naj kamarátka mala vážnu depresiu, museli jej zastaviť laktaciu, potom sa jej uľavilo.. treba o tom hovoriť ❤️ držím Ti palčeky ❤️❤️
@janulka257 hm....fakt jej pomohlo zastavenie laktacie? Ako dlho jej trvala depka? A uz je uplne ok? Tiez nad tym zastavenim pracujem... Dakujem velmi pekne, ze si mi napisala 😍
@oliviaolivova0 u kazdeho to trva asi inač, skus si dať Magnézium a b-komplex, ako to vlastne riesis, co ti radil alebo predpisal lekar?
@loliki no, mam antidepresiva... a lieky od gynka na zastavenie laktacie. Zacala som chodit na terapiu k psychologovi...
@oliviaolivova0 no mala stavy, že chcela malú nechať niekde a odísť preč, uvedomovala si, že by ju mala ľúbiť, ale nič k nej necítila, plakala a tak.. 3 týždne sa trápila a gynekológ jej doporučil zastaviť laktaciu, takmer hneď sa jej uľavilo. Vôbec to nie je hanba.. netreba sa odsudzovať a tak. Dobre bude, musíš myslieť hlavne na seba ❤️
Trva to niekedy aj roky (aj do 3rokov a aj dietata), ale je to individualne. Ja som mala depresiu kvoli tomu,ze sa maly nechcel prisat, zastavila sa mi laktacia, ale toto obdobie u mna trvalo kym neprisla jar/leto, rodila som v decembri. Mna to vzdy zmohlo ked zapadlo slnko
@janulka257 ďakujem👍, toto potrebujem "počuť". 😪 Mne je už lepšie ako predtým, len ešte to nie som stále ja. Nič pozitívne k nikomu necítim... A ubíja ma ta zodpovednosť za to dieťa ....
@olino17 ani mne sa nechcela prisat... Utekala som k laktacnej,keď malo babo 5 dni a 2x potom ina laktacna bola u nas. Bola som si ista ze budem kojit min. rok. a kojila som mozno 3x 😣. Toto som povazovala za najvacsie zlyhanie zivotne... Ale toto je asi este horsie... Musela som skoncit na praskoch po narodeni vytuzeneho babatka... 😥
@loliki v tehotenstve som brala vitaminy a magnezium aj 3x denne nakolko mi hrozil predcasny porod, teraz neberiem...
@oliviaolivova0 precitaj si nieco o tom, na co je Mg potrebne a vitaminy tiez. A co sa stane, ked ti niektore veci zacnú chýbat. Odkedy mas depresiu, kolko uz trvá?
@oliviaolivova0 uplne ti rozumiem. Aj ja som bola xy krat s laktacnou a nepomohla, iba som videla ako mi maly place a ako sa trapime. Ale prejde to a nakoniec si na to spomenies, ze skoda, ze si si to male neuzila viac. A budes ho lubit 100x viac ako obycajne. To puto sa vytvori, ked zatial medzi vami nie je. Aj ja som to brala tak, ze som zlyhala a nie som ozajstna matka, ze nekojim. A ani som nebola u dr s tymto, ale nejak som sa popasovala s tym sama - totizto ani som nevedela, ze mam depku a ze sa to da riesit. Nikto mi na to nic nepovedal, pred ludmi som to skryvala, so slzami v ociach chodila po vonku a vravela, ze mi nic nie je. No proste, keby mi niekto povedal co mi je, mohlo to skoncit skor... Dr ti pomoze a prejde to. Vela sil a lasky, pre to male si cely svet, ver mi. Mam 15mes.babo a denno denne vidim ako strasne ma lubi a potrebuje, ved pre nich sme uplne vsetkym
@oliviaolivova0 Vitamíny skupiny B majú významný vplyv na duševné zdravie. Ich nedostatok sa spája s vážnymi duševnými chorobami, ako je hlboká depresia. Absencia thiamínu, alebo vitamínu B1, vedie k depresii, úzkosti, pocitom strachu a podráždenosti. Riboflavín, teda vitamín B2, zase zodpovedá okrem depresie aj za psychózy.
@oliviaolivova0 Nízka hladina horčíka (magnesium) v organizme zase vedie k zložitejšiemu prežívaniu stresu a psychickej záťaže. Dôsledkom nedostatku magnézia sú prejavy v podobe zmien osobnosti, osobnostných rysov, úzkosti, depresie a precitlivenosti.
Ja som mala... Našťastie som vedela, čo sa so mnou deje a pomohla som si sama. Veľmi ľutujem maminky ktoré nevedia, čo im je a trpia pre to aj ich detičky
Aj ja som mala - dokonca pri oboch deťoch. Pri prvom to prešlo po 3 mesiacoch, potom som ho začala strašne ľúbiť, tešila som sa na každé ráno s ním a ľutovala som, že som si ho tie prvé 3 mesiace vobec neužívala. No a pri druhom to isté. Nechápala som, ako sa to mohlo stať ešte raz, tie isté čierne myšlienky, snáď ešte horšie, a ešte to aj trvalo dlhšie, hoci rozumom som vedela - z vlastnej skúsenosti!!!, že to sú len hormóny, že budem zas ľutovať, ale proste nedalo sa s tým bojovať. Ale tiež to prešlo, neboj sa 🙂
@olino17 to sa mi prave nechce verit, zeby som mohla byt pre nu dolezita... Spociatku, keď som mala byť najviac s ňou, tak mi vsetci pomahali, kazdy ju krmil, nosil, dokonva v noci k nej stavali za mna... Ako sa s tym da popasovat? Ja si kazdy den hovorim, ze bude lepsie a vecer zistim,ze zas to nebolo ktovie co..... Najprv to malo byt 2 tyzdne, potom mesiac, potom do Vianoc a uz je april a ja este stale nie som uplne ok.
@loliki ďakujem, už som si dala riboflavin aj magnezium... Denne uzivam 2xAD,2xmedocriptone ci ako sa to vola na zastavenie mlieka, 1x rispen a teraz mg a riboflavin s D...cez den rozmyslam co som si dala a ci som nezabudla... Ďakujem ti veľmi pekne, si strašne zlatá, ze mi takto pomahas 😘
@ewana ja už 5.mesiac... je to lepšie ako to bolo, ale... Vždy som si myslela, že budem mať 2 alebo aj 3 deti a teraz...radšej to ani nenapíšem... Ono je to moc ťažké, príliš zodpovedné... ona je v mojich rukách...fakt to stojí za to mať deti? Je to fakt dobrý pocit? Ako si sa z toho dostala, co ti pomohlo? A dakujem, že si mi napísala 😍
@oliviaolivova0 vedela som, že mám poporodnu depresiu, necitila som nic k svojmu synovi, ked vecer plakal nemohla som byt pri nom mala som hrozne nervy, vybuchy, doma krik, jedno stastie ze sa o neho v týchto zlych dnoch staral moj muz. Snažila som sa prísť na to, kedy sa tento stav zhoršuje, zistila som ze pri kojeni alebo odsavani mlieka viem ze to znie dost blbo ale bolo mi to vyslovene odporne uz ked sa blížil cas krmenia tlacili sa mi slzy do oci a zároveň vo mne zas rastla ta hnusna zlosť... Ani ma nenapadlo bojovať, chodit za laktacnou alebo kade tade. Vydrzala som to prvy mesiac aby mal maly aspon toľko moje mliecko, po mesiaci som nabehla do lekarne kupila umele, prsia sa mi odvtedy naliali uz len raz, cez zuby som odsala nakrmila maleho a tymto skoncilo moje kojenie aj moje trápenie. Kazdym dnom mi bolo lepsie, po mesiaci sa mi ulavilo psychicky uplne a zacala som si maleho konecne užívať. Tymto nechcem nikoho odhovarat od snahy dalej kojit, ale ako sa hovorí ze "udrie zene mlieko do hlavy" je to fakt pravda, vždy som to povazovala za blud kym som to neokusila na vlastnej kozi
@oliviaolivova0 AD je na zrak a kosti, zajtra si kúp, alebo nech ti niekto kupi ak ty nemozes B-komplex forte a Magnézium Galvex ; nezáleží na tom kolko tabletiek uzivas, ale aké a ci ti pomahajú; ja som mala syna a potom dvojičky , musela som fungovat; nikto z nás nie je perpetum mobile, ani auto nejde bez benzinu s prazdnou nadrzou; na materskej dovolenke musis byt natankovana v kuse za dvoch. Dokážeš to.
@oliviaolivova0 no ja som bola odkazana sama na seba a na muza. Moja mamina byva 400km odo mna a svokor sa na to vysral. Pred maminou som to "tajila". Ja mam este aj fotku urobenu kde som uplakana a aj v albume ju mam zalozenu, predsa to patrilo ku mne, taka som bola, nie je sa za co hanbit. Muz sa staral o maleho kym bol doma a cez den som prezivala. Rano som vstala a odratavala som aj 10hodin kym pride mm domov, bola to vecnost. A chudak potom ked prisiel bol s malym a ja som prekecala cely cas len o tom ako odidem a ze oni to daju aj sami. Ze pojdem do zahranicia a obcas sa pozrem na maleho. Muz uz bol zo mna na prasky.... A to sme nevedeli co mi je on si fakt myslel, ze mam normalnu mysel a chcem odist
No ja som mala tiez, navyse maly mal problem s jedenim, mlieko som mala, ale on ho odmietal, kazde kojenie bolo uplne peklo, decko vkuse rucalo, mna islo mrdnut. Co mi pomohlo? Povedala som si nebud pi*a nevdacna. Mas krasne zdrave dieta a ty sa tu lutujes ako najvacsia chudera. Dieta nieje len radost, ale aj starost, tak sa vzchop a nelutuj sa, o tom je ta dospelost. Sice som sa pri nom vela naplakala, a mala som ho kolkokrat chut uskrtit alebo vyhodit z okna, ale miesto lamentovania okolo poporodnej depresie som sa radsej motivovala byt lepsou resp. silnejsou.
@senticka hm...mne sa neprisala, bojovala som s tym len týždeň, potom som už riešila lekárov kvoli depresii...mlieko sa mi tvori doteraz, ale už užívam lieky na úplne zastavenie. Niekedy mám pocit, že už nikdy nebude dobre... Neviem si predstaviť, že by som mohla byť šťastná...a je mi ľúto toho bábätka, že má takú mamu. Cítim sa uplne neschopne...
@loliki ako si to myslela že AD je na zrak a kosti? Neviem si to predstavit ako si to zvládla... Ja mám pocit, že nezvládam ani toto jedno dieťa. Kedy si varila pre seba, deti a kedy si upratovala? Veď to sa nedá...
@olino17 hm... to môj mm sa s ňou chvíľu pohra a je z nej potom nervózny a už sa mu nechce venovať jej... Čo ti pomohlo? Ako si si sama pomohla? Mne sa zdá že to nikdy neprejde... Ako sa dá zvládnuť dvojité varenie, dieťa a upratovanie?
@luccki no wau, to ti závidím... Ja myslím, že som to od začiatku pokaslala a to dieťa to vie, preto sa na mňa neusmieva a plače mi hoci pri inych je to pravý opak. Nikdy neviem, čo práve potrebuje, hoci iný to vedia.
Tu začni písať odpoveď...
Odošli