Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prečo ľudské deti nechcú spať a jesť?

moe
28. sep 2012

Čaute baby.
Nejako ako tak sledujem to svoje ako i iné dietka, začínam mať pocit, že niečo s tými našimi deťmi ako i nami asi nie je v poriadku. Mám tým na mysli, že mi príde divné aby mali malé deti (dojčatá) problémy so spánkom či jedením. Veď to sú predsa prirodzené činnosti a každé mláďa v prírode ich prirodzene vykonáva. Teda až na tie ľudské.
Prečo ľudské deti nechcú spať a jesť?
Robíme my mami niečo zle, že je to tak alebo sú naše deti mimo?
sme už tak veľmi odtrhnutí od prírody, že inštinkty na prežitie u našich detí sú "mŕtve"?
Majú takéto problémy aj mamy v tzv. prírodných kulturách a ak áno ako ich riešia?
Ak ich nemajú, tak prečo?
Takéto a podobné otázky mi víria hlavou už dlhšie.
Mám pocit, že je niečo nesprávne v našej kultúre (to ako zaobchádzame s deťmi), ale neviem čo.
Mám pocit, že sa točím v bludnom kruhu väčných otázok bez odpovedí a pritom je odpoveď na dosah.
Mami, čo si o tom myslíte?

sympa1
28. sep 2012

tazka psychologia toto....nemam pocit zeby s "ludskymi" detmi nieco bolo

samantha342
28. sep 2012

@moe presna nad tymto aj ja uvazujem

lenja123
28. sep 2012

@moe myslím, že celá naša kultúra je "neprirodzená" , ani dospelí sa nesprávame prirodzene, tak ako sa majú správať naše deti? Žijeme v umelom prostredí, jeme umelé potraviny a máme umelý režim dňa. Ráno vstávame keď zazvoní budík, nie keď sa vyspíme, obedujeme často vtedy, ked je v práci obedňajšia prestávka, nie vtedy ked máme hlad. Aj deti od mala učíme spať vtedy, ked to vyhovuje nám, alebo jednoducho ak máme pocit, že teraz je ten správny čas a dieťa by malo spať. Kŕmime ho vtedy, ak si myslíme že je hladné, a presne odmeranou dávkou pre jeho vek. Sledujeme, vážime, či priberá, ak to nie je podla tabulky, hned riešime. Neakceptujeme, že jedno dieťa je prirodzene tučko, iné chudučke - pritom obe môžu byť zdravé. Ale s tým nič nenarobíš, sama to nezmeníš - jedine že pôjdeš žiť niekde medzi prírodné kultúry ako si spomínala. U nich sa takéto problémy nevyskytujú, ked, tak minimálne. Poviem to možno trochu surovo, ale u nich prežívajú naozaj len tie najzdravšie deti, ak niektoré trpí nechutenstvom, má jednoducho smolu.

tinki
28. sep 2012

@moe psíky a mačičky nedávajú svojím mláďatkám umelé mliečko..Ak nechcú mláďatká jesť, tak si ich nikto nevšíma..Buď to malé prejde, ale umrie..
My sme ľudia..svojim deťom sa venujeme a snažíme zistiť, čo im je..Stále sa bojíme, že ak nechce jesť, je to zlé...Niekedy je naše dieťa až prejedené, alebo má potravinovú alergiu..Ako dlho my kojíme naše mláďatká? Zvieratá dávajú svojim mlieko až kým sa im nemení chrup na trvalý..Neodstavia ich nasilu a nenúkajú kravské mlieko..Preto u nich nenastáva tráviaci problém a s ním súvisiaci problém spánku...
Problém spania..Kde spia mláďatká? Majú svoju vlastnú postielku, vo svojej vlastnej izbe..? Nie..Kým nevyrastú spia pri maminke a jej prsníku...
Toť môj pohľad..na tvoj problém... 😉

ervenka
28. sep 2012

Preco? Preto.... 😝
A teraz vaznejsie: V jednej mudrej knihe je napisane ohladne jedla, ze my velkaci rozhodujeme kedy a co dieta zje a dieta rozhoduje kolko. Podobne je to zo spankom. Navyse male deti sa musia NAUCIT rezim dna. Ze ditko kope v brusku o 3 rano neprekaza, ale ked sa narodi, moze sa stat, ze aspon v prvych tyzdnoch sa bude tiez budit o 3 rano.
Nie instinkty u deti nie su mrtve. Ako to riesia v prirodnych kulturach? No ako asi. Podobne ako my- daju dieta spat, ak sa dietatu nechce, tak su rodicia tiez velmi "stastni"- podobne ako my. Len my mame tu vyhodu, ze ak dieta ma nejake zdravotne problemy, mozeme to riesit, ale v Tongu asi nie- t.j. ak je to nieco vazne, dieta zomiera. No ak mas pocit, ze ti europska kultura nevyhovuje, odstahuj sa do Afriky.A to myslim vazne, ani ako vysmech. Ak este nemas rodinu, nie je problem si odskusat ako to ludia inde riesia na vlastne oci. Co tak napr. cez cerveny kriz, alebo inu organizaciu ako dobrovolnicka?
A vies co, v poslednej doby si myslim,ze ludia hladaju problemy aj tam kde nieeeeeeeeeeee su... 😉

sunset
28. sep 2012

Nad tymto som aj ja uz neraz uvazovala 🙂 a okrem toho co baby spominali mi napadlo aj to, ze ludsky mozog je zlozitejsi ako ten zvieraci, z toho asi plynu aj problemy so spankom, kedze ludske mlada ma zrejme viacej REM spankovych faz. To len taky dohad.

ichbinich
28. sep 2012

@moe:
Presne tymto sa zaobera kniha Princip kontinua 😉
Miestami sa mi zdalo, ze trochu prikrasluje ten kmen indianov a ich zivotny styl, a uplne odusdzuje nasu tzv. civilizaciu. Ale urcite je to velmi zaujimave a poucne citanie.
Jasne, ze v nasej civilizacii sa neda zit uplne 100% v sulade s prirodou. Ti, co pracuju, asi tazko budu presviedcat sefa, ze pridu do roboty, ked budu vyspani...
Napriek tomu je mozne a podla mna aj potrebne a dolezite dat najma babatkam tu moznost, zit tak, ako ich na to pripravila evolucia. Tym myslim kojenie, neustaly alebo co najcastejsi telesny kontakt, a brat na ohlad jeho potreby. Nie hodiny, tabulky a spol.
Ja som napr. nechcela pred porodom spolocnu postel. Hold, moj syn ma "prenaucil". Nespal inak na NA jednom z nas. Tak som nepocuvala mudre rady kadekoho, ale potreby svojho dietata a pocuvala svoj instinkt.
Az neskor som sa dostala ku kniham od Dr. Renz-Polster o evolucii (tie su ale v nemcine) a o detoch od Dr. Sears a tie ma potvrdili v mojej intuicii a ze nerobim nic zle, ale naopak, prirodzene 🙂
Bohuzial nasa civilizacia nas odnaucila od nasich instinktov a veci, ktore nas naucila a na ktore nas pripravila evolucia.
Pocuvat svoje city a nie mudre rady je podla mna lespie ako sledovat hodinky, vahu a tabulky. Teraz nehovorim o chorych detoch, ktore potrebuju odbornu pomoc. To je samozrejme obrovska vyhoda nasej civilizacie, ze mame zdravotnu starostlivost k dispozicii. Ale o tom tato diskusia nie je 😉

Skus si najst minimalne tu prvu spomenutu knihu, najdes v nej odpovede presne na tvoje otazky!

zebra41
28. sep 2012

@moe moje chce spat aj jest. a to nie je kojene dieta a spi vo svojej postielke. ale ak ak jest nechce,tak ho nenutim a ked nechce spat,tak ide ku mne do postele.

lussy23
28. sep 2012

lrebo ľudia sú ľudia a zvieratá zvieratá. Zvioeratá nie sú tak inteligentné ako človek, nemajú takí rozum.

stardust
28. sep 2012

asi by sme sa mali porozpravat s matkami divej svine, hrocha, kravy, hyeny, leva, lastovicky aj simpanza ako su spokojne so spravanim sa svojich novonarodenych potomkov.

moe
autor
28. sep 2012

@ichbinich koncept kontinua som čítala. zaujímavé čítanie, ale dosť ťažko uplatniteľné v praxi. Ja tiež spím s dcérou v spoločnej posteli a cítim sa ako schizofrenička lebo s ňou spím hlavne kvôli nej a nočnému dojčeniu a nie je to bohvieako pohodlne čo mi vadí, ale zase na druhej strane milujem ten pocit keď sa ku mne privinie, prisaje sa a dá mi ruku na krk. Teda až kým ma nezačne niečo bolieť lebo dlho ležím v jednej polohe 🙂
Takže ono sa tá kniha krásne číta. Človek cíti, že to aj chce tak robiť, že je to tak správne, ale potom zistí, že jeho dieťa sa nechce nosiť ani v nosiči ani v šatke, ale preferuje kočík. A že keď človek to dieťa nosí, tak si nemôže zobrať nič iné čo kočík odnesie a navyše sa dieťa dosť pri nosení spotí takže ho vonku nemožno z nosiča ani vybrať a kopu iných praktických nevýhod nosenia🙂
Je to ako so spaním v spoločnej posteli. Chvíľu je to krásne, ale celú noc a každú noc je to otrava.

moe
autor
28. sep 2012

Ja si len myslím, že je divné, že ľudia sa rodia od kedy je človek človekom a my stále nemáme vyriešené základné detské potreby ako je spánok a potrava.
A pritom lietame do vesmíru a skúmame oceány...

brumka111
28. sep 2012

smiem vediet, co ta viedla k takejto uvahe? Tvoje dieta ma aky vek? od kedy badas taketo spravanie - ze odmieta papat a ma problem so spankom? Nemyslim si, ze tvoj prispevok je "mimo". Moja skusenost: moja dcerka, uplnbe idealne babatko, krasne spinka, ci denny,ci nocny spanok, krasne papka materske mliecko, vydrzi sa hrat aj sama,ak treba, stale sa smejka, rano nas privita tak, ze sa v posteli medzi nami smeje a vzdy nas necha vyspat, ked vidi, ze este spime...no, ale jedneho dna prisiel ZVRAT. Pred tymto dnom sme boli 2 tyzdne predtym na ockovani. A zacali sme si vsimat, ze zreazu sa nase krasne dievcato nesmeje, stale pisti, nevie sa hrat sama, nechce cez den spavat, len v kociku alebo aute, prestala dzavotat.....vedela som, ze to neni v poriadku, to nebolo moje dievcatko. Hned som vedela, ze to je nasledok ockovania. Tak som pekne krasne navstivila homeopatku, dala jej jednorazovo homeopatikum proti neziaducim ucinkom ockovania. No a hned v ten den som zacala badat aklo sa nasa dcerka dostava do "povodneho stavu" :-}. Uz je opat taka ista a ja som nesmierne stasna, ze sme tento problem uspesne vyriesili. Ockovanie nam moze deti zmenit k nepoznaniu.

barbyes
28. sep 2012

@brumka111 práve pre toto neočkujem...ako som to čítala až sa mi srdce zastavilo, ešteže ste mali šťastný koniec 😵

brumka111
28. sep 2012

hej hej stastny koniec...dalsie ockovania uz nedame 😉

moe
autor
29. sep 2012

@brumka111 nemáme problém so spánkom. dcérka má 9 mesiacov. máme problém s papaním takmer od narodenia. K úvahe ma vedie to, že by som za tie tisíce rokov čo je ľudstvo na svete očakávala, že takéto problémy nebudú. Že už predsa dávno budeme vedieť ako na to. A my nevieme.
Naša generácia odmieta to čo robila generácia našich mám a oni zase odmietali generáciu ich mám. Príde mi to choré. Veď skúsenosti s deťmi by sa mali predávať z generácie na generáciu. Veď deti predsa nie sú počítače či mobily, žeby sa stále menili. Sú stále tie isté. S tými istými potrebami a inštinktami a predsa sa starostlivosť o nej čo generáciu mení. Čo bolo niekedy priam prikazované je teraz zakazované a naopak.
Človek je zahltený protichodnými informáciami, ťažko povedať čo je správne.
Či inštinkty, či múdre knihy a či skúsenosti predchádzajúcich informácii.

ichbinich
1. okt 2012

@moe:
Z casti si si dala sama odpoved: dnes sa zatracuje vsetko, co robila generacia pred nami. Tym, ze v nasej civilizacii nezije niekolko generacii pod jednou strechou, nemame sa ako doslova naucit napr. starostlivost o deti. Kedysi sa uz deti starali o deti, videli ostatnych a tak sa ucili. Tak potom, ked sa sami stali rodicmi, uz neboli neskuseni. V dnesnej dome sa casto stava, ze prve babo, ktore ludia vobec drzia v rukach, je ich vlastne. A ze sa citia strasne neisti a z casti nevedia, ani ako ho chytit, je potom logicke. A zaroven smutne.

Pritom nehovorim, ze vsetko, co robili nase predchodcovia alebo robia tzv. prirodne kmene, je to spravne a neomylne. Len preto, ze je nieco tradicia, to ani zdaleka nemusi byt dobre (brutalny priklad je obriezka, najma zenska). Alebo su napr. kmene, ktore odmietaju dat novorodencom prve mliecko-kolostrum. Ano, aj tie kneme prezivaju uz starocia, ale dnes vieme, ze to je velmi cenne mliecko. A naopak, na druhej strane samozrejme neplati, ze to, co dnes leti ako vydobytok civilizacie a je to najnovsi vykrik mody alebo to povedal nejaky lekar, ze to je 100% pravda a ze to treba (bez kritiky a bez zamyslenia sa) nasledovat.

Co sa tyka kojenia, casto su deti v prirodnych kmenoch kojene dojkami, ak vlasnta matka ma problemy s kojenim. V istych spolocnostiach koji prave ta matka, ktora sa stara o krdel rozny deti, resp. ktora je prave "po ruke".

Co sa tyka spania, to je iba nas pojem o spravnom spanku resp. nase moderne chapania spanku, kvoli ktoremu mame stale dojem, ze s nasimi detmi nieco nie je v poriadku. V inych civilizaciach su bezne ine spankove cykly, to je iba nas moderny ideal, spat v kuse bez pipnutia 8 hodin v kuse (aby sme na druhy den mohli ist do roboty). Navyse je dokazane, ze spankove cykly spoluspiacich sa po urcitom case zosynchronizuju a teda sa spolu budia a spolu zase zaspia. Problem nie je v tom, ze sa zobudime. Problem je v tom, ze nezaspime jednoducho zase a nespime dalej. Najma my dospeli potom zacneme rozmyslat nad kadecim, co bolo a bude a mohlo byt, a tym branime sami sebe v tom, aby sme jednoducho zase zaspali s spali dalej...

Ano, sme zahlteni protichodnymi informaciami a nevieme (alebo nechceme?) sa nechat riadit instinktom. Zase na druhej strane nam instinkty v akejkolvek podobe oducaju uz v skole ☹

Alebo ma clovek dojem, ze vsetci naokolo vedia najlepsie, co je dobre pre moje dieta. A pritom staci pocuvat najma to dieta. Velmi dobre vedia dat najavo, co potrebuju a co nie, uz novorodenci. Staci ich pozorovat a reagovat na ich signaly. Dieta sa brani a vypluva caj, ktory mu treba podla kadekoho davat? No tak mu ho nedam! Radsej ho nakojim, ked je smadne. Ani len na pusti detom netreba liat vodu a caj. Zeny v pusti Kalahari proste koja deti aj kazdych 15-20 minut. A hovori sa niekde o tucnych obyvateloch puste Kalahari? Nie! Na druhej strane, ked je moje dieta spokojne a pyta si pit/jest kazde 4 hodiny, tak ho nebudem nutit pit castejsie. Uzivam si tie 4 hodiny spanku v noci...

Pre mna samu bolo ale napr. spolocne spanie tiez proces ucenia. Tiez ma vsetko bolievalo. Zvlast, ked sa synovi zhorsil spanok v 6 mesiacoch a museli sme sa obaja zase naucit spat spolu, lebo vstavanie kazdu hodinu bolo pre mna neunosne. Ale naucili sme sa obaja. Takisto ma kazdu noc ine potreby. Niekedy je na mne nalepeny, a ja sa pomaly nemozem otocit, a su noci, ked sa pyta ist do svojej postielky a tam spi. Ale nenutim ho ani k jednemu, ani k druhemu.

Pre nemecky hovoriacich odporucam knihy od Dr. Herbert Renz-Polster: Kinder verstehen. Born to be wild: Wie die Evolution unsere Kinder prägt. Druha knizka je tensia a lahsie sa cita, ale nie je tak obsiahla: Menschenkinder: Plädoyer für eine artgerechte Erziehung.
Tam nie je ziaden navod, ale diskusia o tom, na co nas pripravila evolucia, a ako je to v casto protiklade s nasou civilizaciou. Napr. vysvetlenie, preco babatka a deti preferuju sladke a nechcu brokolicu 😉
Co je ale pre koho spravne, na to si kazdy musi prist sam...

moe
autor
1. okt 2012

@ichbinich konečne som našla niekoho s kýmsi môžem o tom pokecať. Viem, že to nevyriešime, ale už len to že môžem zdielať s niekým myšlienky je potešujúce. A inak, dala si mi odpovede na niektoré moje otázky. Škoda, že neviem po nemecky aby som si mohla prečítať tie knihy. V slovenčine niečo nepoznáš?

ichbinich
1. okt 2012

@moe:
To som rada, ze som predsa len nieco vedela odpovedat 🙂
Bohuzial v slovencine nepoznam nic, aj ten princip kontinua som mala len nahodou v cestine. Niekto tu niekde dal link, tak som to hned ulozila 😉 A potom citala popri robote na pocitaci 😅
Zijem uz dlho v Rakusku, tak ani nemam prehad o knihach na slovenskom/ceskom trhu. Tu prvu knihu Born to be Wild dostal manzel od jeho rodicov pred narodenim syna 😉 Myslim, ze on ju ani necital, ale nevadi, ja som mu sem-tam nieco porozpravala 😀
Zase tolko casu na citanie ani nemam, a tzv. krasnu literaturu som naposledy citala v porodnici, asi tak 😉
Ak chces, mozme si rady este pokecat, aj cez IP. Dnes sa mi uz sef "vyhrazal", co vsetko sa na mna dnes navali, ale vsak uvidime. Najprv musia makat ini, az potom som na rade ja 😉 😀

Tu začni písať odpoveď...

Odošli