Prečo malá nechce ísť ráno do škôlky? Prejde ju to?

helen
4. aug 2009

Ahojte,
prosím vás o radu. Moja dvojročná dcéra nastúpila do súkr. škôlky a ráno plače, keď sa má oddeliť odo mňa. Pred tým chodila rok k opatrovateľke, kde boli štyri deti a zvládala to v pohode. Dnes je v škôlke len druhý deň, minulý týždeň tam bola tri krát na hodinku až tri, aby si zvykla, a to bolo v pohode, ale včera aj dnes ráno začala dosť zúfalo plakať, kým ju odo mňa učiteľky zobrali. Jasné, že sa snažím, aby sme sa nijako dlho nelúčili, aby som ju niečím zaujala, no nepomohlo 😢 Poobede, keď ju vyzdvihnem, je veselá a spokojná a tvrdí, že ešte chce prísť. No ráno je to horšie :( Prejde to? Čo robiť? Pomôže, keď ju bude voziť radšej manžel? Mám pocit, že je na mňa teraz veľmi naviazaná... tak mi je strašne smutno z toho.

denisse
28. jan 2010

julia .. ja by som ju nerada tyrala, ak na tie jasle este nedozrela, ale na druhej strane si myslim, ze to tam dokaze zvladnut, lebo to uz fakt bolo dobre ...
a tiez teraz nechcem ustupit, lebo viem, ze uz je dost mudra na to, aby chapala, akym sposobom sa jej to podarilo docielit a tak by to skusala stale ... takze ja to urcite nechcem zanedbat (budem pozorovat, pytat sa jej aj tiet, doma sa sama od seba hraje na jasle, tak budem pocuvat, ci nepovie nieco, co by mi pomohlo to cele pochopit), ale budem ju tam dalej davat ...

dakujem vam, baby, za nazor .. ono cloveku pomaha aj to, ze to co citi, sformuluje do viet .. sam potom tomu lepsie rozumie a moze to skor riesit ... diky ....

juliagregor
28. jan 2010

denisse držím ti pästičky aby ste to spolu zvládli 🙂

erika222
5. feb 2010

ahojte maminky.som smutná malá mi začala 1.2. začať chodiť do škôlky, veľmi plače keď ju odo mna učiteľka odtrháva,je to hrozné:( chce ísť len domov byť s nami, ja som ešte momentálne doma-hľadám prácu:( a na obed musím pre nu chodiť strašne sa poteší ked ma zbadá,a ked sa jej pýtam ako bolo že dobre,ale nehovorí to nejako extra nadšene. včera mala horúčku,v noci sa mi budí a plače za mnou /čo ona predtým vôbec nerobila,je veľmi odvážna/ aj všetci naokolo sa čudujú ako to celé zobrala,pretože nemá problém byť s hocikým. tak neviem mám obavu aby nemala z toho nejakú traumu. poradíte mi čo s tým? ďakujem

tonicka
5. feb 2010

Erika222, ja mam zase naopak velmi citlive dieta, nikdy s nikym inym nebola a este aj mala strach z deti. Preto sme zvolili sukromnu skolku, zacinajucu, takze malinko deti a teraz sme uz za vodou. Podla nazorov psychologicky, pokial dieta place zo sna a riesi veci zo sna, znamena to, ze si to riesi a nebude mat z toho blok. Karolinka to takto robi od 8 mesiacov, mavame az nocne mory. My sme poprosili ucitelky aby mala karolinka somostany pristup a to taky, ze ja sa na nu v skolke chvilku pozeram ako ju dam do herne a teraz ma uz sama posle domov. chdime od 21.9.09 a vlastne az teraz pred 2 týždnami zacala s tymto. Obcas jej to pride luto, ale uz malokedy. Karolinka sa zacala cez obedny spanok v skolke pocikavat, ale rychlo to preslo(dovtedy sa nikdy nepocikala ). A tiez zacala mat soplik, a strasne kaslat ked som odisla domov, tiez to ale preslo, ale dokola som jej vysvetlovala, ze maminka sa vzdy vrati a ze aj ked kasle ale nie je chora pojde do skolky...
Ked je Vaneska v skolke bez teba, je vesela, alebo poplackava stale? Toto je velmi dolezite....

erika222
10. feb 2010

tonicka ďakujem veľmi pekne za odpoveď 🙂 tento týždeň sa vyriešil sám malá začala ešte v sobotu pokašliavať a byť taká zachuchmaná, teplotu nemala,tak som si myslela,že to bude o.k. ale v pondelok to bolo zlé tak som radšej volala doktorke a odporučila mi ju nechať doma celý týždeň. každý deň sa pýta či nejdeme do škôlky a je jej hovorím,že nie pretože kašle a myslím,že sa poteší ☹
no a neviem ako sa správa v škôlke však pomáli sa tam so mnou nikto neporozprával,ani sa mi p.u. vôbec nepredstavili,nič.skrátka majú moc roboty ☹ som z toho trocha sklamaná. a ked som sa jej pýtala,že ako to zvládala /sú traja noví/ tak že už je to o.k. len im prechody robia problémy. t.z. ked už sa ráno zkludní tak je pohoda a ako idú na desiatu do jedálne tak zase plač všetci 3 /neviem kto začne,či jeden od druhého-mám málo informácií/ po chvílke sa skludnia a je dobre a potom sa vracajú do triedy a zase plač zas sa ukludnia a je fajn a tak sa to opakuje aj na obed. tak neviem. 😒

veverca
15. feb 2010

Môj syn ráno plakával prvých 5 týždňov. Poobede nechcel ísť domov, chcel sa ešte hrať, ale tie rána.... V septembri nás to čaká s dcérou...som zvedavá, čo nás čaká.

loren
2. mar 2010

ahojte poradite mi dcerka bude mat tento mesiac 3 roky a zacali sme chodit do skolky v pondelok a ona ze vraj cele 3 hod co tam je preplace aj ked su von neplace len ked s nimi robia daku aktivitu je mi jej luto nebude mat daku blok so skolky?ona je hyperaktivna a spolocenska deti miluje a tam v skolke uplny opak je samotarska a smutna

lelask
5. mar 2010

loren je to uplne normalne,ze dieta v skolke reaguje inaksie ako doma. Kedze je ako vravis hyperaktivna nove prostredie je pre nu dost neiste a ona chudatko nevie co so sebou. Ta neistota vyvolava plac -nahromadena energia sa tak ventiluje von.
Bolo by dobre spriatelit ju s nejakym dietatom - napr.ist spolu so skolky,pohrat sa mimo skolku,zobrat si hracku alebo fotoalbum s vasimi fotkami,kt. bude moct ukazat v skolke, atd. Bude mat pocit vacsej istoty ked tam uvidi znamu tvar 😉
verim,ze coskoro to prejde 🙂

lindda
6. mar 2010

aj moj maly je v skolke uplne iny ako doma rano robi sceny place a tak potom sa sice hra ale vobec nepocuva ucitelku. Ale ved nech si poradia ja tam niesom aby som ho usmernila tak musia oni si nejako poradit. Stale nieco maju ze ked isli po schodoch tak utekal a ze nechce jest a povedal ze do kelu podla ucitilky strasna nadavka pod najprv som si to strasne brala k srdcu ,ale potom som povedla ,ze to proste nepocuvam. Kazdy den bojujeme aby tam vobec siel a to tam je zatialz 3 tyzden iba doobeda ,tak uvidime ,ze ako to pojde :-ň

lelask
6. mar 2010

lindda dufam,ze ti hovoria aj tie dobre veci 🙂

myslim,ze by ta nemali "informovat" uplne o vsetkom ( pokial to nieje pre nich uz neunosne 😝 ),je to krasny chlapcek s krasnym menom 🙂 a to vsetko patri k veku.
ak vsak maju prilis vela deti v triede kazde "'nevhodne" spravanie moze byt prilis 😲

dai
7. mar 2010

denisse,
neviem, ale ked mas tu moznost nechat ju doma, tak ju nechaj nejaky pol roka , tristvrte... asi sa v tej skolke - jaslickach... naozaj nieco stalo co zranilo jej dusicku, nemyslim ze hentaky spravanie je normalne.
Moja mala chodi teraz do skolky 2-hy tyzden , mala minuly tyzden jedno zle rano, kedy plakala, ale inak v pohode... ma uz kamaratky ( boli sme na adaptacii v januari a velmi sa jej pacilo ) a hovori mi kazdy den ze je tam dobre. Ked sa jej spytam ci chce ist do skolky,povie mi ze ano. Teraz cez vikend mi sice tvrdila ze uz tam nepojde, ze uz tam dost bola, ale ked som s nou vecer lezela v posteli tak mi rozpravala ake pyzamko jej mam nabalit, co si oblecie a tak... co si myslim ze je dobre znamenie...

denisse, davam svoje dieta tiez skor do skolky ako v 3-roch rokoch, ale ja som uz od jej 2-och rokoch mala pocit ze kolektiv deti potrebuje, sama ho velmi vyhladava a ked je z detmi podobneho veku alebo starsimi,tak sa citi ako ryba vo vode ( vadia jej len babetka - tych sa boji, dnes mi vysvetlila ze nevedia rozpravat len tak divno mrncia a preto sa ich boji 😅 ), ja tiez pritom chodim do prace uz od jej 15-tich mesiacov - tam som ale mala pocit ze by este nemala byt v kolektive - kvoli chorobam po prve, a po druhe mi este neprisla dost sebestacna...preto bola u nas doma s mojou opatrovatelkou...

denisse, na tvojom mieste by som skusila este hovorit s ucitelkami, pripadne tam jeden den byt a nejak nenapadne odsledovat co sa deje ( ci nejake dieta jej nerobi zle, alebo nejaka ucitelka sa k nej divno nesprava... ) ... ale asi by som ju z tadial vzala - hovoris ze si vedela ze je to zle... pravdepodobne jej tie jaslicky nevyhovuju - niekedy staci vymenit skolku a deti sa omnoho lahsie adaptuju... jednoducho im viac vyhovuje ine prostredie, ini ludia...

denisocka
13. sep 2010

@hanka274 kurnik,som sa dobre nasmiala na tvojej hlaške,že mu tam aj ubližuju. naš maly reve detto,a nemožem s nim pustit manžela,lebo ten ho cely víkend vypočuval asi takto - prečo tam nechceš ist,bije ta niekto? ano , kriči na teba učitelka? ano, aj ta zbila? ano .... deníííí , maly pojde radšej k svokre,šak nemusi chodiť do školky 😀 .takže keby ho bral do školky on,tak by ho bud doniesol nazad,alebo po ceste vzal svojej mame 😀

ale zato mi je aJ TAK do plaču,ked vidim,že týžden chodil celkom Ok,nadšenie a teraz 3dni ho ťahame smykom,dnes ho zo mna museli trhať,ovesil sa mi za nohu a kuľhajuco som nejak došla do triedy,tak chvílku bola a nakoniec ho aj tak museli odtrhnuť a doma teraz prežívam nervy,čo tam robi

my sme mu narobili take stresy za posledny čas - stahovali mu pinda,čo mu nešlo pretiahnut /dokonca včera na krstinach v kostole vravel,že fararovi pinda neukaže 😀 čo už ma strach-že čo chlap,to doktro / , vzala som mu druhy den skolyk cumliky,čo bez nich ani chodiť nevedel, narodil sa maly a viac ho kojim,ako sa venujem šimonovi....teraz školka,no same stresy 😖

mariabilla
26. sep 2010

Ahojte,

tiez mame problem zo skolkou prve dva dni bola na hodinku a na dve a uplne nadsena celkom v pohode tesila sa dokonca ma rano budila ze mami podme do skolky. Potom ochorela a dva tyzdne bola doma. Po chorobe rano reve odkedy otvori oci nechcem ist do skolky a jej najoblubenejsia veta je mami chcem byt s tebou. Takto to islo cely tyzden samozrejme ze nechce o skolke ani pocut. Mava dni ked fnuka od rana a potom sa mi zda byt v pohode rozprava co vyrabali a ucitelka povie ze spolupracuje a vsetko zje. Ale susedka ju videla aj vonku plakat a plakava aj zo spanku a vykrikuje chcem maminku. Vyberam ju zo skolky na obed a nemam odvahu ju nechat tam cely den ked vidim tie jej vyplakane oci. Mala tri roky v aprili a chodievali sme do MC a nikdy nemala problem. Mam pocit ze sa to kazdy den zhorsuje a ni zlepsuje. Kde je hranica? Bojim sa aby nemala zbytocny stres. Som doma tak teoreticky by mohla este byt aj ona. Poradte prosim!

filipal
26. sep 2010

@mariabilla napis trosku o skolke. o zvykoch v nej, o ucitelkach....mozno ani chyba nie je v tvojej dcerke, ale o pomeroch v skolke a v ucitelke. pozorovala si niekedy ako sa spravaju ucitelky k detom? (myslim inkognito, napriklad za plotom na dvore) su chapave? nekricia na deti? riesia ak niektore agresivne deti ublizuju druhym?

mariabilla
26. sep 2010

Ahojte,

nie nesmirovala som ucitelky ale myslim si ze chyba nie je v nich su dostatocne ustretove napr. rano ju vezmu na ruky a vidiet ze maju zaujem. To ze obcas pokricia je o.k. ja tiez kricim podla mna to jej nevadi. Vzdy ked pre nu pridem tak ma poinformuju co a ako bolo cez den co robila ci papala a pod.
Ja viem ze musim byt trpezliva ale ked si predstavim rano tak uz teraz mam stres.......

filipal
27. sep 2010

@mariabilla nenazvala by som to smirovanim. ved ide o to, ako sa ucitelky spravaju v tvojej nepritomnosti.
ver mi, ze inac, ako ked si tam ty.
ak ti nevadi, ze ucitelky kricia na tvoje dieta, tak ti asi niet pomoci.

denisocka
27. sep 2010

😉 @mariabilla ty maš asi doma moje dieťa ... presne tie veti-ja chcem byt s tebou doma, vykrikuje aj zo sna, len čo sa spomenie skolka tak reve aj cely den,že tam nejde. teraz bol týžden doma,čo bol chory tak bol hrdina,že ma prazdniny,ale vraj navždy,že tam nejde. dnes som ho zobudzala už zo stiahnutym žaludkom ako zareaguje,tak kým som ho obliekala nehovorila som kam ide,iba že na výlet,tak začal že k babke nie... potom pochopil a že do školky nie,že k babke.ale nekompromisne som mu povedala,že deti do školyk chodia,bo sa tam bude učiť ja neviem-kresliť,kadečo, dala som mu keksiky pre deti.... a vzal ho muž. tak nato,ako doteraz sme išli smykom, tak dnes šiel pekne,že sa rozreval až v dverach,ale deti ho ukludnili. ale doteraz reval ako tvoja ,presne !! ja som ho už fakt chcela nechať doma,ale po tom ako bol teraz chorý týžden a ako sa sprava doma ked sme spolu cely den -teda ako keby sa d kože nevedel zmestiť,tak ma to prešlo,zistila som že to proste skuša. za ten týžden som bola u neho zla,nechce ma,chce ma, chod preč,mami pod tu,mami bojim sa ta, mami zbijem ta s palicu ... ta čo to 😅 . aspon som pochopila jeho vety-bojim sa deti ,bojim sa pani učitelky---proste to skuša,aspon ten moj na mna .horšie bude zajtra,to užn bude vedieť kam ide

denisocka
27. sep 2010

@filipal naša kriči určite,na tie staršie 😅 .sama mi po par dnoch vravela,že mali zle reaguje na zvyseny hlas 😕 ,že ked kriči na staršie,dojde za nou a pýta sa,či to na neho . no a nepaci sa mi to,bo dnes na toho,zajtra možno na mojeho_ale možem byt rada že mame školkui,doma by mi drblo s dvoma detmi,teda specialne s mojim 😀 . a pozorovala som 15min za oknom, ako sa sprava,kedže som došla velmi skoro pop neho a ešte olovrantovali,tak na moje prekvapenie ho krásne krmila,pekne mu dohovarala,srandovali .... no bola som prekapena

denisocka
27. sep 2010

@erika222 sranda že take deti,čo by sli s hocikym ,to tak hrozne beru . fakt,mojmu sa tieý kazdy cuduje,mam pocit že celý okres vie,že cestou do školky place . proste,každeho to prekvapilo

filipal
27. sep 2010

@denisocka ja viem, ze rodic s tym vela nespravi. ale verte, ze deti reaguju na krik uciteliek omnoho horsie ako si ludia myslia. cim je dieta mensie, tym viac ich stresuje nervozna ucitelka. 🙄
mozno to dieta ani nevie popisat, ale vytvara to v nom pocit nepohody a nechce tam potom chodit. ☹
najlepsie je dopredu, kym sa rozhodneme kam dieta zapisat, urobit si prieskum skolok a zapisat dieta tam, kde su chapave, mile ucitelky....

denisocka
27. sep 2010

@filipal ja viem,že je rozdiel ked na mojeho kričim ja a ked nejaka ženska čo ju vidi par krat . on začall domov chodiť a hovori mena deti - ondrej je zly, tereza je zla.... proste si pamata možno par výkvetov,na ktore učitelka kriči,to je moj nazor...potom hovori,že ondrej mu robi zle - tak asi mu nedal nejaku hračku,bo učitelka tvrdi,že oni dvaja sa ani nehraju spolu . ale určite viem,že ked učitelka skriči an deti,tak moj maly skrivý usta a ide sa jej pýtač,či to na neho

denisocka
27. sep 2010

@filipal a my tu na výber školky nemame,žial. mame v obci jednu,ktoru aj tak mali zavrieť a dakujem všemohucemu,že nezavreli,ale aj tak ak sa neupravi rozpočet,tak vraj konči v decembri 😒

filipal
27. sep 2010

@denisocka no to je tazke.....
ja som syna nosila autobusmi kazdy den do dobrej skolky, hoci jednu sme mali rovno pod domom.
ale ked som tam prisla a citila som ten smrad, hracky ako pre rocne deti.....proste strasna uroven... 😖 😖 .tak som radsej zvolila to denne cestovanie, len aby som bola spokojna.

denisocka
27. sep 2010

@filipal no to hej,ale ja teraz s 6týž.nesom schopna ho ani ranos nosit do školky. keby som mala jedno,tak ho beriem niekde kde mam robotu,že chodi so mnou 😖

filipal
27. sep 2010

@denisocka jaaaj ty mas malicke! tak to jasne!

dadis
27. sep 2010

@denisocka u nas je to podobne, aj ked dnes sa mi zda, ze to bolo lepsie...najhorsie to bolo po tyzdni choroby doma...dnes rano vyjednaval...maminka ja nechcem ist do skolky, mne sa skolka nepaci, mne je tam smutno...ja mu hovorim: Matko ked prestanes byt v skolke smutny, skolka sa ti zacne pacit...vsetkych kamaratov a hracky si uzijes, ked sa budes usmievat, lebo vies, ze na obed pre teba pridem...a furt dookola...a zobral si moju fotku z detstva, kde mam asi 1rok, ze ked bude smutny pride sa na mna do skrinky pozriet...lebo ked som bola ja taka malicka, tak som chodila do jasliciek 😀 😀 (to som mu nedavno k tej fotke povedala) ...u nas mame skolku spojenu so sukromnymi jaslickami, ked to zistil, cely rozradosteny mi povedal, ze sestricka Saska tam moze chodit, lebo tam chodia male deticky, ako ona..inak rano plakal az medzi dverami, lebo to trvalo dlhsie, platila som ZRPS, tak sme dhsie stali vo dverach a asi skusal, ci si to nakoniec nerozmyslim, ale videla som, ze kamarati Sofinka a Nicolasko, uz "poskakuju" pred dverami a nevedia sa ho dockat, kedy uz pride dovnutra, to ma potesilo, pretoze tychto dvoch aj z casu na cas doma spomenie, asi su to jeho kamarati 😵 😵 od dnes uz verim, ze to bude fajn

denisocka
27. sep 2010

@filipal keby sme ho nemalio,tak šimon neni v školke. chcela som ešte vydržať do jeho 3r.,ale toto čo sa začalo diať po narodeni,resp. teraz jak začal do tej školky chodit,že skončili prazdniny a nemam tu ani sestwernice čo by ho pobavili vonku -to je des. jediny liek na jeho hyperaktvitu je kolektív a režim,nejake pravidla,lebo za 9mes.čo som ja musela ležať a pomahal mi s ním kadekto u neho zavladla anarchia a teraz ked proste musi niečo urobit,alebo byť ticho ked maly spí,alebo nemožem mu dať to,čo chce ked trebars kojim -tak to je des a sodoma gomora čo yvstraja 😎 . preto aj teraz ten týžden čo bol chory bol hrozny, dokonca jeden den manžel osta doma,čo som ho proste nezvladala,teda - neda sa kojit,ked mi on tu vrieska a hadže po mne kadečo aby som si ho všimla a zas najmenši nevie piť,kd je tu krk,takže sa u nás revalo a plakalo 7dni 😅

dadis
27. sep 2010

@denisocka myslim ze iba bojuje o svoje miesto pod slnkom 😎 neboj to prejde, inak mozno to znie paradoxne, ale mozno prave odklad skolky by mu pomohol...dovod si mozes vymyslet akykolvek...napr ze ti musi doma pomahat s babatkom atd...aspon na cas, kym si zyvkne na to, ze nie je stredobodom vesmiru, lebo toto zistenie nikto neprijma lahko...ja mam 2 rocny rozdiel a takmer 14 mesiacov som s nimi bola dvoma doma a dalo sa to zvladnut...ved rezim moze byt aj doma...a mozno sa budes cudovat, aka pride zmena v jeho spravani, ked ho budes zapajat do starostlivosti o babatko.. (napr.mne ovela lepsie zobral, ked sme isli von akoze kocikovat Sasku, a ze mi s tym pomoze, ako len tak ist von)..a das mu najavo, ze ho potrebujes, aby bol pri tebe...mozno uz v januari bude utekat sam do skolky...

mariabilla
27. sep 2010

Ahojte,

tak dnes rano to bol zase cirkus a poriadny tiez sme sa pred dverami zastavili a nie a nie vojst dnu. Ten isty scenar ucitelka ju vzala na ruky a odniesla prec ja som zavrela dvere a pocuvala som a mala revala uplne az hikala proste hystericky. Potom som odisla. Teraz na obed som zo stiahnutym zaludkom isla pre nu a na moje prekvapenie prvy krat bolo v skolke dobre a druha ucitelka nie ta co bola rano povedala ze uplne v pohode a ze zajtra ju mozem nechat na cely den samozrejme ak by nieco bolo tak mi zazvoni a ja pribehnem skolka je cca 5 min. od nasho domu.
Mala je uplne v pohode mala som moznost ju chvilu sledovat bez toho aby ma zaregistrovala. som zvedava na rano ale aj tak mi padol kamen zo srdca. Dam vediet ako to zajtra dopadne. Dufam ze dobre.

denisocka
27. sep 2010

@dadis jááj,nie nie,doma nie.prisaham že by si sa obesila, na mojho plati iba rozprávka a priputanie v detskej jedálenskej stoličke,ale tam sedieť cely den nemože,že? 😀