Prečo malá nechce ísť ráno do škôlky? Prejde ju to?

helen
4. aug 2009

Ahojte,
prosím vás o radu. Moja dvojročná dcéra nastúpila do súkr. škôlky a ráno plače, keď sa má oddeliť odo mňa. Pred tým chodila rok k opatrovateľke, kde boli štyri deti a zvládala to v pohode. Dnes je v škôlke len druhý deň, minulý týždeň tam bola tri krát na hodinku až tri, aby si zvykla, a to bolo v pohode, ale včera aj dnes ráno začala dosť zúfalo plakať, kým ju odo mňa učiteľky zobrali. Jasné, že sa snažím, aby sme sa nijako dlho nelúčili, aby som ju niečím zaujala, no nepomohlo 😢 Poobede, keď ju vyzdvihnem, je veselá a spokojná a tvrdí, že ešte chce prísť. No ráno je to horšie :( Prejde to? Čo robiť? Pomôže, keď ju bude voziť radšej manžel? Mám pocit, že je na mňa teraz veľmi naviazaná... tak mi je strašne smutno z toho.

len.petra
15. mar 2011

Ahojte baby.. našej babuľke sa to podstatne zlepšilo, už ráno len pofňukáva, cez deň je v pohode, veselá, hrajká sa, papá, spinká.. Ale 6 týždňov odmietania škôlky, resp úplného odmietania jedla a pitia má za následok to, že chúďatko naše schudlo za jeden a pol mesiaca viac ako 1/2 kg ☹ Našťastie už papá, tak sa jej váha snáď upraví správnym smerom. Hlavne treba vydržať!

bevab
16. mar 2011

Ahojte, mala je dnes druhy den v skolke a cakala som katastrofu, ale nekonala sa az tak velmi. Vcera jedla polievku, druhe nechcela. Aj sa vykakala a spala. Sice len 30 minut, ale aspon nieco. Tak dufam, ze sa to nezhorsi a mala si na skolku zvykne.

jesing
18. mar 2011

😉 pripájam sa do diskusie. Helen pripomína mi to naše detičky, /keďže som učiteľka/ každé ráno sa nájde 1-2, ktoré si idú dušu vyplakať a len čo sa zavrú dvere a mammička je vo dverách budovi, dieťatko to prejde a v ppohode funguje celý deň, a od toho sme my učiteľky aby sme dieťatko zaujali a nemalo pocit, že mu mamina chýba. Veľa mamičiek robí obrovskú chybu, keď dávajú cvične dieťa na hodinu, potom dve atď. Takto sa dieťatko veľmi ťažko učí režim a má v tom chaoz, rovnako ako neuznávam dlhé lúčenie, v šatni, je to zbytočné a ubližuje sa tým dieťatku ešte viac než pomáha, ppohladkať, pomojkať a dať /aj ked niekedy nasilu/ dieťa učiteľke. Ono to prejde, treba je dať len čas a motivovať ju aká z nej bude šikulka, koľko sa naučí atd. veľa šťastia

mamavera
20. mar 2011

@jesing absolutne s tebou suhlasim 🙂

jesing
20. mar 2011

@mamavera tak to som rada, len čím ďalej tým viac mám pocit, že žijem mimo túto realitu 😀

mamavera
20. mar 2011

@jesing som tiež učiteľka 😀

janus32
21. mar 2011

@len.petra Ahojte vsetky maminky,ktore mate problem s plackanim deticiek.No priznam sa,ze my mame stale problem s plakanim.Prve dni nastupu boli o.k.mala sa tesila,bola v pohode,no stacila jedna facka od chlapceka a bola katastrofa na svete 😠 Podotykam,ze to bolo este v septembri.tyzden sme bili v skolke,tyzden doma kvoli kaslu,soplikom a takto to slo dokola.do decembra s placom.Od januara pohoda,bez placu,tesila sa,az do dnesneho dna ☹ vazne som z toho zufala.Ona nechce povedat,ci sa nieco stalo v skolke.No dalsi problem su pani ucitelky ☹
@mamavera
@jesing pisete ze ste ucitelky,tak mozno poradite,lebo ja uz fakt neviem co si mam mysliet.Syn chodil do inej skolky,ako teraz dcera a ja som maximalne sklamana z pristupu uciteliek a tak isto mam pocit,ze tie deti tam len zabijaju cas.Neucia sa ziadny cudzi jazyk,nevidim ziadne prace ktore by robili.len kreslia-obcas.Smutne a o pristupe uciteliek ani nehovorim.mala som tu cest viac krat ich pocut,ako po detoch vrieskaju a slovnik maju tiez tak do IV.cenovej....nemam moznost dat ju do druhej skolky,lebo byvam na dedine 😒

jesing
21. mar 2011

@janus32 no tak toto je ten najsmutnejší prípad ☹ v tomto prípade pomôže fakt len dieťatko preložiť, pokiaľ nie je možnosť ,tak asi by som radšej dieťa vozila do inej najbližšej škôlky ako by som sa dívala na to, že mu tá školka nič nedáva. Nie je učiteľka ako učiteľka, ale to je v každom odbore aj my mami sme každá iná, treba len nájsť riešenie, kt. mi vyhovuje. A úprimne o tom vrieskaní ....ja netvrdím, že učiteľky majú po deťoch vrieskať ako najaté , ale či sa to niekomu páči alebo nie tak ten hlas musíme zdvihnúť, lebo by nám tie deti skákali po hlave. A to nehovorím, že si ani jedna mamina nevie predstaviť čo je to mať a vychovávať pr.20detí, ktoré je každé iné a to pekné slovo nie vždy pomôže.. Všetko je to len o prístupe. Možno by nebolo na škodu, prehovoriť v dobrom so starostom obce pod ktorú škôlka patrí, kedže ste na dedine, aby im trošku dohovoril...ja neviem čo s deťmi sk§r robiť, toľko toho máme. Každý deň je niečo na nástenke, lebo sama viem aká som rada. ked vidím niečo od dcérky na nástenke. Deti sú už také naučené, že keď náhodou niečo nerobíme tak sa nudia a padá len otázka ,,kedy ideme"....
S cudzími jazykmi je to tiež tak, rodičia si sami na náš podnet odsúhlasili, že chcú , ale mi sme to nechali len na predškolákov, keďže ako malá škôlka nemáme financie na kvalifikovaného lektora, robí to jedna z nás a je to na úrovni akou učia deti na ZŠ, tak aby sa im to nezunovalo, keď nastúpia na prvý stupeň, lebo by sa tam učili to isté...
Je to náročné, ale vždy sa na to treba pozerať aj z druhej strany 😉 Za chyby sa ospr. ale je to rada narýchlo....pekný deň

janus32
21. mar 2011

@jesing so vsetkym suhlasim,aj s tym cudzim jazykom,ale u nas sa ani len nespomenulo,ze ci by sme nieco take chceli.A o tom zvysovani hlasu je to asi tak,ze aj ja doma zvysujem a riadne,ale mne nevadi zvysovanie,mne vadi taky vreskot,ktory aj mna ako dospelu nadhodil,tak som sa zlakla ☹ Chcela som ju prelozit do vedlajsej dediny,ale tam maju plno...U nas maju dokopy 45deti-ked je plny stav-myslim dokopy v oboch triedach,mala aj velka.A styri p.ucitelky 😒 .Uvidim co bude dalej,len ma to velmi trapi...dakujem za odpoved 😉

jesing
21. mar 2011

No tak to je fakt divné, to už by som sa nad nimi zamýšlala aj ja.... treba sa s rodičmi dohodnuť a skúsiť sa porozprávať na rodičku, ok idem do práce, lebo už nestíham, pekný dníček nech je kľud 😉

mamavera
30. mar 2011

@janus32 prepáč, že reagujem až teraz, bola som zaneprázdnená, ak nevidíš žiadne napredovanie u svojho dieťaťa, skús sa porozhliadnuť aj ďalej ako vo vedlajšej dedine. Viem, nie je to jednoduché ani časovo, možno ani finančne, ale predškolský vek je nesmierne dôležitý, mohla by si si to neskôr vyčítať. Inak tých detí je dosť na dve triedy, možno je to v súlade s vyhláškou, nepoznám ich vekové zloženie, ale o nejakom individuálnom prístupe sa dá viac menej iba snívať 😝 ...vôbec ale týmto nechcem ospravedlňovať učiteľky, detí je veľa, ale v žiadnom prípade im to nedáva povolenie kričať na ne. Ak si dieťa k nim nevytvorí dôveru, a to si trojročný drobec ťažko vytvorí k osobe, ktorá kričí, nikdy nenadobudne pocit, že u nej môže hľadať vždy pomoc a útechu. Minimálne by som sa na tvojom mieste snažila zistiť, čo každý týždeň s deťmi robia. Inak napriek tomu, že ja cudzí jazyk v MŠ učím, nemyslím si, že to je vo veku troch rokov nejako zvlášť dôležité, možno tu pobúrim stovky mamičiek a učiteliek, ale moje skúsenosti ukazujú, že v prvých mesiacoch, ktoré dieťa MŠ navštevuje, je najdôležitejšie si vybudovanie vzťahu učiteľky a dieťaťa, ako aj detí navzájom, Geometrické tvary a nemecký jazyk nie sú až také podstatné, keď je dieťa ustráchané, celý deň tam pretrpí, alebo sa nudí a len čaká, kedy ho vyzdvihnú. Keď má dieťa pekný vzťah s učiteľkami, má v kolektíve nejakých kamarátov, do materskej školy sa teší, lebo sa tam robí každý deň veľa zaujímavých vecí, napreduje veľmi rýchlo.

janus32
31. mar 2011

@mamavera Ahoj a dakujem velmi pekne za odpoved 🙂 momentalne sme doma,deti maju v skolke crevnu virozu,tak sme radsej doma zostali 🙂 akurat,ze zase sa nam bude tazsie vracat do skolky.Pytala som sa uciteliek,ci sa nahodou nieco nestalo,ci sa s niekym nebila-teda ona nie,ale jej mozno niekto vlasy vytahal a ona je priebojna len doma 😵 ucitelky vravia,ze nie,tak ja neviem 😖 v okoli nie su volne skolky,to sme uz zistovali,jedina volna je u nas-pretoze maminky deti beru z nej 😖 tak asi nebude chyba v mojeje dcerke,ale niekde inde.Tento skolsky rok nejak hadam dobojujeme a uvidime ako to pojde od septembra 😒

kacena78
21. apr 2011

môj syn nastúpil do škôlky od marca,začiatky hrozné plač chodí len na 4 hodiny som na predlženej materskej,malý velmi nemusí kolektív detí viac si rozumie s dospelákmi ,stačí mu tak 1- 2 dieťa ,začal bývať chorý chodí tam týždeň a potom 2 týždne doma ,už tretí krát začíname chodiť ani si tam nemá kedy zvyknúť ,s nikým sa tam nehrá stále chodí iba za učitelkou ,v triede sú aj staršie deti ,ktoré sa už vedia obliecť vedia viacej od neho ,tak sa mu trocha smejú lebo tam plače ,dnes ked som tam sním ráno prišla do triedy a učitelka ho zobrala tak jedno dieťa na celú triedu na neho spustilo "aha mrnčoš prišiel" tak ja neviem zdá sa vám to normálne ?strašne mi ho bolo lúto ,počúvala som za dverami neplakal ,dúfam ,ze dokončí tento školský rok a potom uvidíme ako bude v septembri

ivet1211
10. máj 2011

ahojte mamicky.....moj syn nastupil pred tyzdnom do skolky.Prvy den to bolo v pohode,dokonca aj spinkal,ale teraz tam nechce chodit...dnes som zazila plac..och to je napor na nervy a srdce.Pisete,ze to prejde,ja verim ,ze ano.Ostatne deti vobec neplacu.Pritom vzdy bol kamaratsky typ a dokonca isiel z hocijakou babkou za ruku,ked mu ju podala(az som sa zacala obavat).Odmieta v skolke spat....urobila som chybu,to som si vedoma,ze velax som zaspaval s nim,ked chcel.Nevim ako sa z toho vysomarit,aby neziskal averziu voci skolke.Ucitelka mi navrhla,aby som ponho chodila naobed a spal doma isty cas,ale nezda sa mi to dobre riesenie.Ved to nemoze byt stale takto...A potom i tak budeme bojovat od zaciatku......Len som sa chcela o tom s niekym porozpravat,lebo mi je tazko a manzel je nervozny,ze jeho dieta robi problemy.To mi nepomaha veru

len.petra
10. máj 2011

@ivet1211 Ahoj, podľa mňa je dobre, že v škôlke spinká hneď od začiatku. Určite by som ho nebrávala po obede domov, lebo si zvykne a bude to vyžadovať. Takto si zvykne na všetko naraz a bude to pre neho jednoduchšie. Naša so škôlkou bojovala 6 týždňov 😔 , každé ráno plač, v škôlke nejedla, nepila, necikala, nezapájala sa. Teraz do škôlky chodí rada, má rada pani učiteľky, pekne spinká, papá zapája sa do aktivít. 😵
Viem, že je to ťažké, vidieť svoje dieťatko utrápené, ale treba to vydržať a obrniť sa trpezlivosťou. Hlavne pred ním nedávaj svoj smútok najavo a snaž sa ho motivovať, napr. že po škôlke niekam pôjdete, alebo si bude môcť vybrať novú hračku, keď bude pekne spinkať. Ja som malej do skrinky nalepila hárok, spravila som tri stĺpčeky- jeden s tanierikom, jeden s pohárikom a jeden so záchodíkom (keďže so spinkaním sme nemali problém) a keď čo len trošku zjedla alebo vypila, prípadne sa vycikala, mohla si za odmenu nalepiť nálepku.. celkom to zabralo, najmä preto, že si ju mohla nalepiť hneď ..
DRŽÍM PALCE!!! 🙂 🙂 🙂

veronkaj
10. máj 2011

ahojte
čítam ako sa trápite zo škôlkou, moja dcéra plakávala ráno tak, že až vracala a musela som ju prezliekať v kúpelke škôlkárskej a to bol plač ked ju učitelky chytili aby som odišla ale potom už bolo dobre, bolo to aj v jasliach aj v škôlke, prestalo to až tak po pár mesiacoch v škole a nič nepomáhalo. takže nieste samé.

ivet1211
29. máj 2011

Dakujem vam. Uz je to vdaka bohu za nami.

zuzulik5381
7. sep 2011

ahojte chcem sa svami poradit a asi hned aj vyrozpravat moj davidko zacal chodit teraz od septembra do skolky a kedze nemam ine vychodisko musel na celi den prvi den bol fajn ale teraz prezivame tie najhorsie dni ako on tak aj ja uz rano ked sa zobudi mrnka po ceste do skolky pohoda ale v skolke strasne place a mne to ide srdce popukat a ked videm zo skolky placem aj ja.myslite ze to prejde?nemoze mu to nejako psychycky ublizit? aj ked odchadzam pocujem ten hrozny plac :o(((((((( potom ucitelka vravi ze pohoda ale sa to zopakuje ked ma ist spinkati ked mu stale vysvetlujem aj ja aj ucitelka ze ked nechce spinkat nemusi ale nech si len polezka proste znasam to hrozneee vselijak ked place sa snazim ho odputat ale on stale len to svoje :o(((( prejde to vobec? mozno to prezivam oto inteznivejsie ze mam len jeho a sme sami

syslica
7. sep 2011

@zuzulik5381 Zuzka, pridaj sa do témy "Do škôlky v septembri 2011", tam je detský (aj mamičkovský) plač teraz téma č. 1. Ja to teraz prežívam po druhýkrát a ver mi, aj Davidka to prejde 😉 . Z vlastných skúseností, poznám zatiaľ len jedno dieťatko, ktoré šlo pre tieto problémy s adaptáciou do školky nie ako trojročné ale až ako 4-ročné (no potom už bez problémov). Možno vám situáciu skutočne sťažuje vaša naviazanosť a fakt, že synček cíti tvoj smútok a reaguje naň... ale materinskému srdcu sa nedá rozkázať, ja viem....

syslica
7. sep 2011
len.petra
7. sep 2011

@zuzulik5381 ahoj. Viem, že to je ťažké a trhá Ti to srdce, ale prešlo len pár dní, určite si časom zvykne. Musíš vydržať! Viem, že sa to ľahko hovorí, ale je to tak. Skús mu dať so sebou obľúbenú hračku, ktorá ho bude v škôlke strážiť (ak pani uč. dovolí), že keď mu bude za Tebou smutno, nech ju vystíska. Držím palce 🙂

margot
27. sep 2011

Maminky pridám aj ja príspevok..nastúpili sme do škôlky na celý deň,malý má 3,5 roka,prvý týždeň nebol,lebo bol chorý,z druhého týždňa bol dva dni a už znova soplíkoval,zostal do konca týždňa doma a ešte aj ďaľší celý,lebo sme liečili nádchu zastavenú...včera a dnes už bol v škôlke,takže dnes tam bol štvrtý raz.prvé dva dni celkom v poho,ráno v škôlke veľký plač a za 15 minút ok,až kým som po neho neprišla..no včera už bojoval doma,že tam neide,pritom sa ráno krásne zobudí,že ide do škôlky a ako ideme preč z domu,tak začne s plačom vyjednávať..nehovorí,že tam nechce ísť,ale on chce,aby som tam bola sním ☹ včera tam plakal celý deň a keď som prišla o tretej po neho,mal také podliaté a opuchnuté očká ☹ ☹ ,hneď som sa opýtala učiteľky,že kde sa udrel a ona na to,že to má od plaču ☹ ☹ malinké moje zlatíčko ☹ ☹ povedali sme,že vyskúšame celý týždeň a uvidíme,či ho nebudem musieť brávať na obed domov(som na materskej s dcérkou), no ja sa bojím toho,že keď raz povolím a naučí sa,že na obed prídem po neho,tak už ho tam nedostanem na celý deň neskôr 😒 dnes to bolo o trošinka ráno lepšie a poobede som prišla a zase podliate očká,ale už nie natoľko,že plakal celé doobedie,ale po obede že už nie..doteraz som bola vcelku kludná,ale už sa obávam rána 😒 aj keď viem,že musím byť kludná,aby to zo mňa nevycítil,že som nervózna,lebo bude aj malinký...inak nie je moc naviazaný na mňa-teda aspoň doteraz nebol....bože,prejde to??Alebo ho mám brávať na obed domov?,Či mám ešte počkať a uvidí sa??Koľko mám čakať?? Týždeň,mesiac?? Inak tvrdí,že sa mu tam páči a aj papá pekne...ďakujem za všetky cenné rady!!!!! 😉

margot
28. sep 2011

No a zase sme od noci chorý 😢 soplíky ako hrom a z toho kašeľ,vrrrr 😠 takže zo septembra sme boli 4 dni v škôlke ☹ no a v pondelok môžem znova čakať,že bude plakať ako tarzan malinký 😖

jahody11
3. okt 2011

Ahoj, Moja mala ma 2 roky a teraz nastupila do jasliciek, prve 2 tyzdne boli celkom pohoda ale od min. tyzdna katastrofa, len plac a plac, rano sa nevie odtrhnut odomna, nechce ani jestu uz dokonca a pritom doteraz s jedlom nemala problem. A spanok? max 30 minut.... uz neviem co s nou robit, chodim po nu uz o 13:00, ocka opuchnute od placu, no jedna katastrofa... Nemate nejaku radu? pritom cely vikend slubovala, ze plakat nebude, ze sa bude hrat a podobne.... 😢

silvia0709
10. sep 2012

Ahojte,môj syn má 3 roky,chodí do škôlky druhý týždeň.No každé ráno strašne plače,že tam nechce ísť,niekedy ho napína až na vracanie.Ešte aj keď príde domov zo škôlky je nervózny,plačlivý,stále sa vypytuje či zajtra pôjde do škôlky,či pre neho prídem a dokonca sa v noci budí s plačom...

maya.h
11. sep 2012

@silvia0709 Ahoj, aj my máme podobný problém a tiež hľadám témy, pozerám, že mamičky tu písali ešte min. rok.
Moja malá začala chodiť teraz v sept. do škôlky, prvé 4 dni úplná pohoda, v piatok veeeľký plač, včera to isté, včera večer sa bála zaspať, aby sa nemusela zobudiť, tak dnes som išla pre ňu po obede, bola trošku lepšie na tom. Učiteľka mi hovorila, že by ani neverila, že doma plače, že cez deň s ňou žiaden problém, len ráno. Tak že skúsime tento týždeň chodiť pre ňu na obed a budúci zas na celý.Ona je veľmi spoločenská, ale na druhej strane strašne citlivá. Hrozím sa rána 😅 Ale dúfam, že sa to ukludní.Už aj barbiny sme kupovali za to že je škôlkarka, ale že ju radšej nechce, len ona nechce už ísť znovu do tej kandavej škôlky, ako ona hovorí 😀

shybaby
4. mar 2013

My máme tiež podobný problém. Malá nastúpila do škôlky minulý týždeň v stredu tiež len na pol dňa do piatka. Prvý deň v pohode. Druhý deň už plakala lebo vedela že už tam nebudem. Tretí deň že vraj tiež plakala keď ju bral manžel ale v triede že to už bolo lepšie. No dnes je pondelok zas sme ju tam brali, ale už na celý deň. Zas plakala a už teraz máme problémy aj s trávením,lebo nechce ani papať ani piť a keď sa chce vykakať tak ju to bolí. Boli sme u doktorky a vravela že to má zo stresu a bojí sa chodiť na veľký záchod v cudzom prostredí. Doma by sa aj vykakala ale bojí sa lebo ju to tam dole bolí. Už teraz mám z toho nervy čo s ňou bude keď mi vôbec nebude papať a ani piť. Doma s ňou zostať nemôžem lebo som nastúpila do roboty, musela som sa vrátiť. Ak to malá nezvládne asi sa budem musieť vrátiť naspäť na rodičovskú dovolenku, ak je to možné.
http://baby-web.topky.sk/clanky/a3021-Dieta-nec...

rainee
5. apr 2013

ahojte, my sme po nastupe do skolky chodili 2 mesiace bez jedineho placu, dcerka sa krasne adaptovala a s nicim nebol problem, do skolky sa vzdy strasne tesila. ale potom sme mali prerusenie dochadzky a zacali sme znova chodit az teraz.. po 2 dnoch v skolke sa tam nieco stalo (nedozvedela som sa uplne presne co, vraj nieco s hrackami) nasli sme ju uplakanu ked sme pre nu prisli a vtedy nastal zlom. o skolke nechce ani pocut, hned ako sa rano zobudi sa pyta ci nedajboze nejde do skolky, mam co robit aby som ju tam vobec dostala a ucitelka ju musi potom odomna odtrhnut ked ju dam do triedy 😒 proste jeden zly zazitok a je to cele v haji, neviem ako ju mam presvedcit ze to take zle nie je. pocas dna je uz vraj ok, ale tie rana su fakt strasne 😝

kaja444
5. apr 2013

@rainee neboj sa všetko bude ok.možno, že sa len v školke pobili o hračku.treba jej vysvetliť, že v školke je super sú tam nový kamaráti, hračky, knižky a pod.veľa sa tam naučí rôzne pesničky, básničky.Ty nebud hlavne strese ked ju ráno vodíš to, že ju učiteľka odtrhne je len dobré,lebo ked ta neuvidí tak o päť minút je po plači a to viem o čom hovorím.veľa šťastia 🙂

emilyz
5. apr 2013

no nas maly reval tak, ze som do prace chodila spotena ako mys, ale vedela som, ze to musim prezit, potom som mu dala jeho oblubenu hracku a postupne sa to zlepsovalo - teraz uz nie je ziaden problem. Kazdopadne som neustupila hned a on postupne pochopil cely system. Su aj deti, ktore rano zafnucia a mamy ich nechaju doma, a chodia do skolky raz za 2 tyzdne - tak sa to tazko naucia. Ale to si moze dovolit len ten, kto je doma...