Prečo malá nechce ísť ráno do škôlky? Prejde ju to?

helen
4. aug 2009

Ahojte,
prosím vás o radu. Moja dvojročná dcéra nastúpila do súkr. škôlky a ráno plače, keď sa má oddeliť odo mňa. Pred tým chodila rok k opatrovateľke, kde boli štyri deti a zvládala to v pohode. Dnes je v škôlke len druhý deň, minulý týždeň tam bola tri krát na hodinku až tri, aby si zvykla, a to bolo v pohode, ale včera aj dnes ráno začala dosť zúfalo plakať, kým ju odo mňa učiteľky zobrali. Jasné, že sa snažím, aby sme sa nijako dlho nelúčili, aby som ju niečím zaujala, no nepomohlo 😢 Poobede, keď ju vyzdvihnem, je veselá a spokojná a tvrdí, že ešte chce prísť. No ráno je to horšie :( Prejde to? Čo robiť? Pomôže, keď ju bude voziť radšej manžel? Mám pocit, že je na mňa teraz veľmi naviazaná... tak mi je strašne smutno z toho.

denisocka
27. sep 2010

@mariabilla aj my mame už druhu učitelku, tak som zvedava,už sa striedaju konenčne

spachtos
6. okt 2010

@denisocka myslim, ze dadis ma pravdu, napisala to velmi pekne

alenanp
7. okt 2010

Ahojte mamicky,uf vidim ze niesom sama kto ma taky problem.moja mala chodi od pondelka do skolky,ale len doobeda,horsie je ze tam nechce vobec nic spapat vobeccc.tak mi to pekne balia domovb a chodim po nu naobed a papa doma,no mam z toho nervy rano tiez len opakuje,ze do skolky nechce ist a este k tomu tam ani nic nepapa.neviem ako dalej ,ci ju mam tam nechavat ,ci pockat so skolkou.

spachtos
7. okt 2010

@alenanp neboj sa, je to normalna reakcia, deti reaguju rozne na skolku, este je to kratky cas, na to, aby si zvykla.

alenanp
8. okt 2010

@spachtos no dufam,no dnes sme uz ostali doma lebo sme chorucky,tak sa preliecime a opat nanovo do skolky uff 😉 tak uvidime co bude ... 🙂

mirusa
9. okt 2010

ahojte...
tak toto je strasna tema...tyka sa uz aj nas...
vo stvrtok sme nastupili prvy krat do skolky...bolo to v pohode..
zacal plakat az ked deti isli do jedalni tam sa mu nepacilo...ale ja sm ho uz cakala pretoze isiel len na pol dna...
vecer zaspaval s tym ze on uz zajtra nepojde do skolky...takze som vedela co ma rano caka..
bol plac.....ucitelka mi ho musela vytrhnut z narucia...a mna len tak vyhnali..strasne..islo mi srdce puknut...
je to nenormalne aby sme taketo museli prezivat...
3 roky su 3 roky...stale nonstop spolu a zrazu toto???boze len nech prejde ten plac....poplacem si aj ja ale az doma....maly by ma nemohol vidiet...
takze mamicky musime sa drzat...a musime to zvladnut...☹

cibulkas
9. okt 2010

ahojte dievcata, co je velmi dolezite je naucit sa doverovat personalu skolky. Taketo placlive deti v skolke stale boli a stale budu. Je to velmi dolezite a narocne pre rodicov, a ak budete verit ucitelom, tak sa vam bude lepsie zit a nebudete na vase dietatko mysliet cely cas, ci place, ci spinka, ci papa. Je to tazke, ale da sa to a samozrejme to chce cas.
Ja som si tiez tym presla, tiez mala na zaciatku plakala (prvy tyzden) ale zvladli sme to. Dieta si musi na ucitelku zvyknut, takze je takzo posudzovat za paru dni, ci to dieta zvladne.
Ja tiez pracujem v skolke a uistim vas, ze detickam je tam dobre. Len to chce cas a zvyk a hlavne pevne nervy rodicom.

spevacka
9. okt 2010

no môj plakal celý rok, niekedy viac, niekedy menej, niekedy bol len zavesený do mňa, nechcel sa odtrhnúť, veľakrát som šla ja s plačom zo škôlky...ale učiteľkám som dôverovala (malé mesto-poznáme sa), no a už si ani nespomenie, má sedem rokov, chodí do školy a...neplače 😀

lula26
10. okt 2010

môj najstarší plakal celé tri roky. Nikdy som nevedela, čo ma v šatni čaká. Ale následky nemá žiadne, vie si život užívať..., teraz sa na tom už bavíme, ale boli to šoky.

mirko
11. okt 2010

ahojte, my sme tiez plakavali zo zaciatku...a preto pisem MY, lebo obaja sme revali......len co som otvorila dvere na skolke, Patkovi skrivilo usta, slzy do oci....ani prezliect sa mi nedal, tak sme chodili rano tak , aby som ho prezliekat nemusela, len papucky horko tazko obut.....zo zaciatku som mu ja dohovarala, ze ako mu bude v skolke dobre a bla bla, no nezaberalo to...tak nastupila pani riaditelka, zobrala mi dieta, zabavila ho a ja som zatial nenapadne zmizla, samozrejme so slzami v ociach....
a teraz je to uz pohoda...dame si pusinku pri dverach do triedy, zakyvame cez okno.... a uz ma nepotrebuje 😉

veva55
2. dec 2010

ahojte,
my mame rovnaky problem, maly kazde rano hned jak otvori oci zacne srdcervuce plakat, ze neide do skolky. a trva to az kym ho tam neodovzdam, cize celu pol hodinu od zobudenia az po odovzdanie. to znamena, ze uz je total fialovy od toho revu, vrieska ako zmyslov zbaveny, v skolke sa na mna zavesi a neviem ho od seba odtrhnut. je mi do placu, zacal chodit v septembri, cely oktober bol v nemocnici, vraveli ze mu skolaboval imunitny system co moze byt aj zo stresu zo skolky 😢
v novembri zase zacal chodit , je to este horsie, vobec sa to nezlepsuje, prave naopak. chystam sa ist psychologicke, ale neviem, ci nam nejako poradi. ak ano, urcite vam dam vediet 🙂 inac urcite neni problem s ucitelkami, su velmi mile, aj ked obcas zakricia, ale to musi byt, pokial sa deti nevedia vpratat do koze. triedu maju peknucku, aj ihrisko maju nove a viem ze sa mu to tam paci, lebo vzdy mi povie co robili a ako sa pekne hrali. aj spinka pekne, a vraj mu aj chuti papat, co je super, lebo doma mi hocico nezje. dokonca sa zapaja uz aj do kolektivu, co predtym neexistovalo, odjakziva bol odlud a nezniesol pritomnost deti. vyhladaval len take starsie. dokonca je neporovnatelne samostatnejsi, predtym sa nevedel obliect, alebo vsetko pekne sam papa. doma papal len pokial mal nieco s lyzicou, ale napr. chleba do ruky nechytil, lebo ked sa zaspinil od masla, hned stres chytal. a teraz uplne v pohode. cez den v skolke neplace, ked pridem pre neho, je cely happy. takze skolka mu dava vela pozitivneho, len tie rana su katastrofalne a myslim si, ze ked ho to doteraz nepreslo, bude takyto cely rok. prinajmensom. a je jediny, kto v skolke place. teda reve. takze chyba bude asi len v nom. no snad to zvladneme casom.

alenanp
13. jan 2011

@mirusa tak musime to prekonat,ale verim ze je to uz lepsie .u nas je to uz lepsie len s tym papanim je stale problem. 😒

alenanp
13. jan 2011

@veva55 Ahoj neboj tom prejde,aj my sme mali taky rev ucitelka nas len rano od seba odtrhla,ale je to uz lepsie,len nechce mi papat 😒 na vsetko treba cas a trpezlivost hoci je to velmi tazke,ale bude to casom dobre.

len.petra
4. mar 2011

Ahojte dievčence.. naša babulka nastúpila od februára do škôlky a každé ráno plače, neustále sa ma pýta, či prídem, je ako verklík ☹ zakaždým ju uistím, že prídeme, keď sa vyspinká, ale jej to nestačí. Cez deň im nič neje, nepije, málokedy ide na záchodík, skôr len keď už to naozaj nevie vydržať, stalo sa už aj to, že celý deň nedokázala zadržať a pocikala sa 😔 Som z toho hotová, pani učiteľky sú perfektné, milé a chápavé, takže v nich problém nie je. Ešte im asi nedôveruje, ale kedy začne? 😒 Naozaj už neviem ako ďalej. Dokedy to bude trvať? Každé ráno mi ide srdce puknúť, ale snažím sa držať, nedávam na sebe badať smútok, vždy ju s úsmevom a povzbudením odprevádzam, ale začínam už strácať nádej, že sa jej začne v škôlke páčiť.

lucyka1
5. mar 2011

@len.petra ahoj. môj syn nastupil tento skolsky rok, cize skôlku navstevuje 6 mesiacov. najprv bol adaptacny program pocas ktoreho prve tri dni som bola s nim ale iba do dvanastej, potom uz bol sam dva tyzdne do dvanastej, potom uz cely den. ale zacal byt problem, plakal, nechcel byt bezomna, v noci sa budil a stale kontroloval ci som vedla neho, bal sa a tak som sa vratila k rezimu iba do dvanastej. takto som to nechala cely mesiac, aby si zvykol ze kazdy den prenho pridem, ze sa nemusi bat. stalee som mu hovorila ze tam ma vela hraciek, kamosov, vyborne papanie..... naucil sa i ked ho kolkokrat ucitelka brala nasilu, ale vydrzali sme a teraz mi nechce chodit odtial domov, musim aj pol hodinku cakat kym sa dohra 😅 verim ze cas vsetko vyriesi len nemôzes ustupit a dat to na sebe poznat, nech ta nevidi plakat... drzim palce. daj vediet ako si dopadla 😉

lucyka1
5. mar 2011

@len.petra a este jedna vec. u kazdeho je adaptacia individualna, niekomu to trva dlhsie inemu menej, pre ine dieta je cely den v skôlke strasne dlha doba a preto to potrebuje postupnost, nie hned ho tam supnut na cely den.... 😉

lucia.kl
5. mar 2011

@veva55 ahoj. ja som mala jedného chlapa v škôlke, ktorý takto ráno plakal od jasličiek až po predškolskú triedu, jednoducho to patrilo k jeho rannému lúčeniu sa s mamou a len čo sa zavreli dvere,tak chlapec už vystrájal s deťmi 🙂

len.petra
5. mar 2011

@lucyka1 naša babuľka tiež nastúpila najprv na dve hodiny, potom na tri, potom celý týždeň bývala doobeda a potom začala plakávať, ale ešte stále aspoň papala a chodila cikať, potom sme chceli začať aj so spinkaním, ale práve kvôli tomuto sme to radšej posunuli o ďalší týždeň. Ona je taká zvláštna, tá naša pusinka, ráno plače, naozaj srdcervúco, stále sa pýta, či pre ňu prídeme, potom vraj po chvíľke prestane, ale má momenty, kedy si zase spomenie na maminku a vypytuje sa pani učiteľky, či pre ňu prídeme. Ten blok v papaní, pití a cikaní je vec sama o sebe veľmi nepríjemná, jedla sa ani nedotkne, aj keď tento týždeň aspoň ochutnala a srkla si, čo je pre mňa posun dopredu, verím, že sa to pomaly dostane do správnych koľají. Zblížila sa s jedným dievčatkom, začínajú sa pekne zdraviť a to dievčatko ju povzbudzuje, aby neplakala a sedí pri nej pri papaní, aby mala "hnací motor". Verím, že to bude už len lepšie, uvidíme v pondelok. Snažím sa držať, aj keď je to strašné, celý deň na ňu myslím ☹ U staršej som tento problém nemala, plakala síce prvý týždeň, ale rýchlo si zvykla a nebol s ňou problém, aj napriek tomu, že šla do škôlky o 1/4 roka skôr ako mladšia.

alexandra17
6. mar 2011

Ahoj helen, matka je pre dieta stredobodom vesmiru 🙂 je uplne normalne ze place. kazde dietatko ma "narok" na 2 uplakane tyzdne pri nastupe do skolky, podla toho ako toto odlucenie a nove prostredie zvlada a prijima. podla mna bude urcite lepsie pre teba ak malicku bude par dni do skolky vozit tvoj manzel. nebude ti to trhat srdiecko a malicka sa bude rano lahsie lucit, ked tam nebude mat maminku

alexandra17
6. mar 2011

@len.petra ahoj petka, mate to narocne....vsetci.. malicka je na teba asi velmi naviazana....asi by ste mali nieco vymysliet aby ti dcerka verila ze sa vratis..nechat jej hracku aby mala pocit bezpecia, istoty, kym nie si s nou ty... mala by si sa poradit s odbornikom, lebo to, co pises uz moze byt problem. deticky su velmi krehke stvorenia a prvych 6 rokov zivota je najdolezitejsich z kazdeho hladiska.. ak budes chciet pokojne sa zastav u nas v Ruzinove v SMILING FACES, radi pomozeme

alexandra17
6. mar 2011

naozaj strasna tema... ako som uz pisala, dietatko ma narok na 2 uplakane tyzdne, viac nie. potom je to uz problem ktory treba riesit, nehovoriac o tom, ze nepapa a nechodi na wc, kolaps....neberte to prosim na lahku vahu a poradte sa s odbornikmi. ide predsa o zdravy vyvin a zivot vasich najdrahsich. ps. ked nieco nevidime, neznamena, ze to neexistuje

len.petra
6. mar 2011

@alexandra17 udivíme ako to pôjde ďalej. Vo štvrtok, piatok bola cikať aspoň raz a aspoň ochutnala. Takže sa to trošku lepší, dúfam, že sa bude aj naďalej. Ona doma o škôlke nerozpráva negatívne, nevraví, že tam nechce chodiť, nemá k nej odpor, ani nočné mory, ktoré by nasvedčovali na nejakú traumu. Skôr mi opisuje, čo sa učili, čo kreslila a ako sa hrajkali. Keby mi povedala, že tam nechce ísť a mala tieto problémy, určite nástup presunieme na september. Keďže má "len" blok, dúfame, že sa stratí. Aj pani učiteľka mi povedala, že je na mňa príliš naviazaná, takže potrebuje viac času. Už sme sa obrnili trpezlivosťou, snažíme sa ju motivovať, dokonca som jej spravila do skrinky malú nástenku, kde má nakreslený záchodík, tanierik a pohárik a vždy, keď sa jej "zadarí" v tom či onom, môže si k príslušnému obrázku nalepiť nálepku. Je z toho nadšená, aj keď na to vždy zabudne 😀 a nalepíme spolu keď pre ňu prídeme. Musíme to už nejako dobojovať 😒 Dnes mi samozrejme nezabudla nasľubovať, ako bude papať, cikať, piť, spinkať, neplakať a pekne sa hrajkať 😀 Len keby na to myslela aj v škôlke 😒

len.petra
6. mar 2011

ešte som zabudla napísať, že hračku si berie každý deň. Vravím jej, že keď jej bude smutno, môže sa s ňou pomojkať ako so mnou. Vždy ju utvrdzujem, že pre ňu prídeme, neviem, prečo má v tomto obavy :( Snáď si čoskoro vybuduje dôveru a bližší vzťah k pani učiteľkám a začne sa nám do škôlky tešiť 🙂

majulienka79
10. mar 2011

Ahojte všetci.....ja som tu nová...a mame za sebou prvý týžden školky....preto som aj tu...malý maá o 2 mes.3 roky a prvý den v školke bol celkom dobrý..ale druhý to bolo hrozné...stlále plače,v noci sa budí, nevie kde je či doma či v školke..tvrdo zaspí a prudko sa zobudí a plače, ani ma nepozná...že chce mamičku...vravím mu, že som tu pri nom,že ja som mamička...upokojí sa tak po chvílke...neviem ako mám sa zachovať...učitelky vraj mám vydržať to prejde...už až ja plačem z toho všetkého...do školky by mali chodiť deti s radosťou,tešiť sa a nie ich tak týrať...asi ešte niesme na kolektív pripravený...fakt neviem...

len.petra
10. mar 2011

@majulienka79 vitaj, pani učiteľky majú pravdu, chce to čas, každé dieťatko si na škôlku zvykne, treba len vydržať a uvidíš, bude sa tam tešiť. Naša konečne po 6 týždňoch začína mať zo škôlky radosť. Našla si kamarátku, viac dôveruje pani učiteľkám, už je to na dobrej ceste, aj keď ráno ešte poplače. Držím palce 🙂

veva55
14. mar 2011

ahojte, tak idem vas povzbudit, my v skolke konecne neplaceme, uz vyse 2 tyzdnov. a to je uz marec a do skolky chodi od septembra. Vodi ho moj muz, ja odmietam, bojim sa, ze by sa mu to vratilo. Ale riaditelka mi hovorila, ze mali uz deti, ktore plakavali rano pocas celej skolky (vsetky rocniky), ze aj jej syn bol taky, ze este aj v predskolskej rano plakaval. Ale pokial sa dieta po odchode rodica ukludni a cely den potom nema problem, v tomto pripade by som to neriesila. Takze sa netreba riadit tym, ze narok na plac maju deti 2 tyzdne, to je podla mna hovadina, kazde dieta je ine. riesila by som to az vtedy, keby to zachadzalo do takych problemov, ze dieta nepapa, necika, nespi, v noci sa budi a place....a pod. alebo nejake extremne zmeny v spravani.
Tak vam vsetkym drzim palce, aby sa vase deticky tiez skor ci neskor toho placu zbavili. Nam to naozaj trvalo vyse pol roka. Za tyzden ide na vyber mandli, 2 tyzdne bude doma, tak sa trosku bojim, ze zacne zase plakavat, ale snad nie, snad to zvladneme.

mirka414
14. mar 2011

Moja Leonie bude mat v septembri 5rokov.doteraz bola stale so mnou doma,lebo sa staram o ine deti takze malu skolku mame doma.minuly rok som ju davala v pondelok na 2hodiny do spielgruppe od 9-11 pekne si tam zvykla len sa mi nepacila budova kde sa to nachadzalo a tak som ju tam davala len tusim pol roka.potom bola zasa doma.teraz sme zacali chodit spolu cvicit kazdy stvrtok od 9-10hod muki turnen(mama a dieta)chodia tam deti co leonie dobre pozna mame velku srandu.V piatok zasa chodi do spielgruppe na 2hodiny od 9-11.Najprv par x plakala potom zacali vyrabat krasne veci a tesila sa tam ale teraz nam zacalo zasa placlive obdobie ked odchadzam.hlavne jej je smutno ze deti co strazim su v tom case u nas...ale zacala som jej na radu lekara davat homeopatika proti strachu a lepsi sa to a dokonca si nasla kamosku a uz dnes mi tu pili usi kedy sa pojde hrat s Emili tak dufam ze placlive obdobie skonci.

bevab
14. mar 2011

Ahoj Majulienka79. Nasa mala je v uplne rovnakom veku a nastupuje zajtra a rovno na cely den. Takze sa tiez tesime na ten cirkus :(

deirdra
15. mar 2011

No baby, vidim, ze v tom nie sme sami. Moj maly nastupil do skolky minuly mesiac, ale iba na dve doobedia v tyzdni. Dali sme ho kvoli tomu, aby si zvykal na kolektiv a zabavil sa, lebo doma uz som mu nevedela vymyslat animacny program🙂 Bol aj strasne vzdorovity a nesamostatny, chcela som, aby mal v skolke dobry priklad. No a vlastne prve tri tyzdne bol uplne v pohode, ani ho nenapadlo plakat, pekne sa so mnou rozlucil, az do obeda sa hral a vsetko bolo v poriadku. No a potom ochorel, tyzden bol doma a uz je zle - v piatok ho odo mna rano trhali a o dve hodiny, ked som volala, co a ako, este stale strasne plakal... Ucitelka mi povedala, aby som si prisla ponho, ak mozem, lebo si s nim nevedia rady. Tak som s nim dnes rano poslala tatka, nanho nie je taky naviazany a nebude mu tak luto, ze ho tam nechava. Rano sice neplakal, bol iba strasne smutny, ale potom skoro cely cas sedel na chodbe a cakal, kedy pride maminka. Velmi sa ani nehral s detmi, papal iba trosku... Mam z toho brutalny stres, ked si ho predstavim, ako ma caka na tej chodbe, nechce ist ani s detmi von, lebo sa boji, ze ho nenajdem, ked ponho pridem☹(( No katastrofen, teraz len rozmyslam, ci ho mam odtial zobrat a pockat do septembra, ked by mal ist do statnej skolky alebo mam vydrzat, co to spravi...

jahodka11
15. mar 2011

deidra, podla mna vydrzat ☹
u nas zacali place az teraz...a to tam chodi od seeptemba.....mussia ho odo mna odtrhat, co nikdy predtym nemuseli...ale vydrzime, ja z toho stresu schudnem...a ked sa stane, ze ide s usmevoom do skolky, som najstastnejsia na svete 😉