Prečo malá nechce ísť ráno do škôlky? Prejde ju to?

helen
4. aug 2009

Ahojte,
prosím vás o radu. Moja dvojročná dcéra nastúpila do súkr. škôlky a ráno plače, keď sa má oddeliť odo mňa. Pred tým chodila rok k opatrovateľke, kde boli štyri deti a zvládala to v pohode. Dnes je v škôlke len druhý deň, minulý týždeň tam bola tri krát na hodinku až tri, aby si zvykla, a to bolo v pohode, ale včera aj dnes ráno začala dosť zúfalo plakať, kým ju odo mňa učiteľky zobrali. Jasné, že sa snažím, aby sme sa nijako dlho nelúčili, aby som ju niečím zaujala, no nepomohlo 😢 Poobede, keď ju vyzdvihnem, je veselá a spokojná a tvrdí, že ešte chce prísť. No ráno je to horšie :( Prejde to? Čo robiť? Pomôže, keď ju bude voziť radšej manžel? Mám pocit, že je na mňa teraz veľmi naviazaná... tak mi je strašne smutno z toho.

mariala
12. sep 2013

:(( naš malý ma 2,4 roka pre školku sme sa rozhodli hlavne koly reči aby sa rozbehol v kolektíve lebo jeho slovna zasoba je pars lov, prvy tyždeň v školke bol super, večer sa chystal a tešil rano taktiež, druhý tyžden je uplne zvrat rano plače ešte sa len oblieka a v šatni už sa ma nechce ani pustiť, ked vidi pani učitelku už šalie a srdce rvuuco plače, z čoho mi ide puknuť srdce, byva tam len na 4 hodinky potom pride domova ked sa ho pytam na školku teši sa na kamaratov an hračky a rano znova plače.....v školke mi učitelka vravi že velmi rad pomaha , hra sa s inymi detičkami skače, tancuje len rano ten plač....kym nezmiznem, rozmyslala som nad odkladom ale je mi luto brat ho od deticiek ked je tam spokojny alebo mam vydržať ten plač???

prosiiim poradte, skusim nejaku tabulku čestnosti, alebo nieco motivačne uvidiiim či to zaberie :((

mariala
14. sep 2013

naš maly ma 2,4 roka pre školku sme sa rozhodli len na par hodin do obedu. Prvy tyzden bol uplne super maly sa do školky tesil prisiel vikend a v pondelok prve slzy pri luceni len mama mama :((( trha mi to srdce ale učitelka ma vzdy ubezpeči že ked odydem maly sa zapaja do tancov do kreslenia a pod. plč trval len par minut po mojom odchode som za dverami načuuuvala 🙂) len mi puka srdce ked natrča rano ručky a plače nemate niekto nejake triky aby sa rano tešil dufam že to časom prejde pls nejake rady :(((

riskoninka
4. dec 2013

@ivamera To je dobrý nápad,lebo môj synček už plače 3 mesiac,len 2 krát išiel bez plaču som z toho zúfalá.

katmi
17. dec 2013

dievcata, ak vam deti placu tak dlho v skolke, problem moze byt uplne niekde inde.. skuste sa s nimi porozpravat.. primerane veku samozrejme.. niekedy staci dieta len pocuvat... 😉 viem o com hovorim..

urbanovapatricia
17. dec 2013

ahoj,aj naša Paťka začala chodiť do škôlky druhý týždeň,a strašne plakala.Nikdy som si nemyslela,že to bude také,lebo syn skôr plakal "kedy ma už prezuješ,nech môžem ísť do škôlky" a ona plače,dokonca si začala ohrýzať nechty.Opatrovala som chlapca,ktorý mal tiež problém zvyknúť si aj u nás.Deti sú v dnešnej dobe veľmi chytré a tak to na nás skúšajú ,kde sa dá.Najlepšie je nechávať deti odrazu v škôlke na celý deň.Keď ich dáš na štyri hodiny,zvyknú si na 4 hod.,a zase bude problém dlhšie ostať.Ja som sa s Paťkou o škôlke nemohla ani rozprávať,ani vysvetľovať,lebo hneď nariekala,že tam nejde.Nerozprávať sa,len ju vždy uistím,že pre ňu prídem.Prídeme do škôlky,prezlečiem ,prezujem,dlho sa nebavíme,rozlúčime sa,odovzdám učiteľke a hneď odchádzam,kýva mi cez okno.Po dvoch týždňoch,je to v pohode.Ráno povie,že bude plakať,potom aj zabudne,že mala plakať,a nakoniec vie,že keď vojde do triedy,nie je cesty späť,takže aj keď začala,hneď prestala.Deti si vraj môžu zvykať až 3 mesiace.Takže vydrž,aj učiteľky vravia,že najhoršie sú prvé 2 týždne.

tara
3. jan 2014

@urbanovapatricia ak si dieta zacne obhryzat nechty, je to signal, ze sa trapi a ma traumu. urcite by som pri takomto prejave volila ine riesenie, ak je mozne.

tara
3. jan 2014

@silvia0709 ahoj, ako to s odstupom casu vnimas? chodil maly dalej do skolky, alebo si mu dala prestavku? nasho maleho tiez pri placi az napina na zvracanie a od utorka ide do skolky prvy krat. dost sa toho obavam a mam riadne zmiesane pocity, lebo aj rano som mu hovorila, ako pojdeme do skolky a budu tam deti, bude sa tam hrat. pocuval ma asi 10min bez slova a potom mi len povedal: maminka, ja chcem byt doma prosim.

silvia0709
3. jan 2014

Ahoj,no najprv som ho dala len do obeda a mesiac pred letnými prázdninami som ho nechala doma,lebo uz pretal aj jesť.V septembri normálne nastúpil,samozrejme s plačom a napínaním,ale len v šatni kým som ho prezliekla a už ked vošiel do triedy,bolo všetko v poriadku aj učiteľka povedala,že nemá s ním žiadný problém.Ešte aj teraz chodíme ráno s plačom,ale už to nieje také hrozné...

urbanovapatricia
3. jan 2014

@tara nemám inú možnosť,keď ju do škôlky nedám,stratím miesto a potom, keď pôjdem do práce ,ju dám kam?Do škôlky nastúpila v septembri,bola tam 3 dni,potom bola zo zdrav. dôvodov doma a nastúpila až v decembri,na upozornenie p.riaditeľky,že chodia kontroly a že mi môžu miesto zrušiť,lebo je veľa detí,kt.by do tej škôlky chodili.A nechty si ohrýzam aj ja od malička,prestala som až na strednej,keď som sa hanbila,a chcela som mať tiež krásne nalakované nechty.Ale dodnes si okusujem zádery a neviem sa toho zlozvyku zbaviť.Možno,keby sa mi zádery nerobili a všade nezadrhali,by som to nerobila.V decembri je to trvalo 7 dní a potom bolo dobre.Ja nehovorím,že má každý robiť,to čo ja,každé dieťa je iné aj každá maminka je iná a určite robí každí pre svoje deti,to najlepšie,čo vie.Iná som bola pri synovi,iná som pri dcére,ale snažím sa byť spravodlivá,dať rovnako obom,aj ich rovnako vychovávať.Ale vidno,že keď som trochu citlivejšia a viac im povolím,že mi za pár dní skáču po hlave.Malá opakuje všetko po staršom,a on ide do puberty,začína papuľovať a ona sa učí veľmi rýchlo.Neviem,čo by som ti ešte na tvoju reakciu odpovedala,ale mala som pocit odsúdenia,že som asi necitlivá a neviem sa vžiť do pocitov svojich detí.Ale život je už taký,a treba bojovať.Ako budú naše deti žiť ,keď my tu už nebudeme a oni sa nebudú vedieť s ničím sami vyrovnať,napríklad aj s nástupom do škôlky?

tara
3. jan 2014

@urbanovapatricia nie, urcite som ta neodsudila, ani si nic zle nemyslim. len som reagovala na obhryzanie nechtov, kedze z vlastnej skusenosti viem, preco si ohryzal nechty moj syncek. tiez som musela nastupit do prace, ked mal 2rocky. nastastie ostal s mojou maminou, ale aj tak nevedel pochopit, preco zrazu mama odisla a pol roka si hryzol nechtiky, az kym trosku nedozrel a pochopil, ze mama sa vrati, ze isla len do prace. teraz je to uz ok, je to stary harcovnik. tiez vsak ma nastupit od utorka do skolky a obavam sa rovnakych signalov, pretoze som za to, ze na dieta je skolka v 3rokoch prilis skoro. viem, ze v nasej spolocnosti nie je ina moznost, ale preto som pisala, ze ak sa da, treba hladat riesenie. ja som pripravena to skusit, ale ci bude pripraveny aj on? ked nie, budeme hladat riesenie.

tara
3. jan 2014

@silvia0709 tak ste to ako tak zvladli. hm, ale je to aj tak tazke... 😒

olivcek
22. jan 2014

...ahojte baby som rada, ze nie som sama co ma take problemy...ja som dala maleho, ma 2 roky a mesiace teraz v pondelok do skolky...vedela som ze bude plakat, je na mna dost naviazany...ale nechce tam vobec jest, aj ked ucitelky tvrdia, ze sa tam pekne hra obcas sa opyta kde som a poplace, ale nic strasne. Ale teraz vecer hodinu zaspaval s placom " Martin nie pa"...ze nechce ist do skolky...az mi srdce pukalo...myslite ze je to normalne? Nie ze mu sposobim nejaku traumu...Bojim sa normalne zajtrajska ako ho budem obliekat...asi ani dnes nezaspim.

anthea6
23. jan 2014

@olivcek môj mal 3 roky ,keď nastúpil do škôlky... trhalo mi srdce,keď plakal a takisto hovoril, že tam nepôjde, že bude doma... aj mne pukalo srdce,a nevydržala som to...zo škôlky som ho odhlásila,aj preto,že nám zo zdravotných dôvodov predĺžili rodič.príspevok.. tak či tak som ale musela nastúpiť do práce, varuje ho svokra,a poviem ti,má to s ním hrozne ťažké,máva záchvaty hnevu,amoky, volá mi do práce, pod domov...neviem... tiež mu nechcem spôsobiť traumu...myslím si,že každý dozrieva v inom veku a je pripravý na samostatnosť,a odpútanie sa od mamy, tiež stále nad tým rozmýšľam ,čo by bolo vhodné

anelehka
23. jan 2014

@katmi presne,zeny pocuvajte svoje dieta,nasho maleho v skolke sikanovali ☹

tara
23. jan 2014

@olivcek my sme zatial skolku prerusili. po 2dnoch placu a vykrikov zo spania, ranneho placu a prosenia, ze nechce ist do skolky, sme sa zhodli, ze uz tam nepojde. nema to vyznam. ostal doma s mojou maminou a skusime to opat v sept, ked bude mat skoro 4roky. dovtedy som stretla ludi, ktori mi potvrdili, ze som urobila dobre. v skolke som videla deti, ktore nastupili v sept a plakali za rodicmi este teraz v januari. ucitelky tvrdia rodicom, ze neplacu, ale ja som tam bola 3h a plakali. uz to bola taka rezignacia s tym, ze pod chvilou zacali plakat a pytat sa na mamu a ocka. potom prestali a o par minut znova. podla mna nie je normalne, ked takto dieta reaguje, a ako mi povedala jedna znama psychologicka, tak dieta sa adaptuje, lebo musi, ale ak nemusim, nech este pockam.

tara
23. jan 2014

@anthea6 a mas pravdu, kazde dieta dozrieva na odlucenie od matky v inom veku. ak dieta place, tak neplace len tak. ma pricinu. chce byt proste s mamou, nechce o nu prist pocas dna. pocuvaj svoje pocity.

tara
23. jan 2014

@anelehka kto ho sikanoval?

tara
23. jan 2014

mna este napadlo ist do montessori skolky u nas v meste. je to sukromna skolka, ale financne sa to da utiahnut. isiel so mnou aj maly, ale necakala som, ze ho dostanem dnu po skusenosti so statnou skolkou. ucitelka nanho ale nenaliehala, snazila sa ho len posunut tam, kam chcela, cize motivovat ho. zrazu isiel s nami do triedy a zapojil sa medzi deti. bola som tam asi hodinu, kym sme sa o vsetkom porozpravali a ked sme mali ist domov, tak mi maly povedal, ze mozem ist do roboty, ze on tu ostane 😅 takze preto vravim, ze dieta neplace bez priciny. nieco sa muselo stat, nieco sa mu nepaci, nieco proste nesedi tak, ako ma a jemu to vadi. tak ako aj my dospeli mame svoje pocity a v novom prostredi sme zufali, tak aj deti toto prezivaju. takze my rozmyslame, ze od sept 2014 by navstevoval tuto skolku. okrem ineho, deti sa mozu pohybovat kde chcu, robia aktivitu, ktoru si vybrali, zapajaju sa podla zaujmu. presne ako doma, take domace prostredie. ak vam deti placu v statnej skolke, skuste ju zmenit za inu, alebo skusit nejaku osvedcenu sukromnu.

daniela237
23. jan 2014

Ahojte mala chodi do škôlky od novembra a nič neje ani nepije celý deň až ked príde domov poraďte čo robiť lebo za 2 mesiace si už musela zvyknúť, ráno plače ked ju odnesem ale cez deň je v pohode, len to že nič neje a nepije a navyše všetko platím a nič z toho, jediné čo mi povie že ona v škôlke nechce papat, poraďte čo robiť, skúšala som už viac praktík, zatrhla som jej sladkosti aj telku no evidentne jej to nevadí

anelehka
23. jan 2014

@tara deti,zacal ako predskolak,jediny,oni sa poznali uz od malicka,tak si ho zobrali na musku chlapci,ale aj dievcata,zosmiesnovali ho,nepekne mu nadavali,strapnovali ho,nepozicali hracky,odstrkovali ho atd.napr.pri obede mu chlapec 5-rocny povedal,ze je koko....fakt,maly skoro odpadol,meno mu prekrucali na Samko-sunka,salat.kreslili mu obrazky na ktorych bolo akoze nakakane a to bol nas Samko,ak si zobral hracku-uz tam boli,ze ty sa nemozes hrat,to je nase,atd.plakal nechcel tam ist,v noci nariakal zo sna,ked som ho tam tahala,tak celu cestu mu bolo zle a zelal si,aby ochorel,no je toho vela,tak som ho v jeho zaujme odhlasila.ON vie,ze tie decka budu aj v skole,lebo sme na dedine,ale uz bude vetsi a nebudu si tam tak dovolovat.Syn nieje zle,ani konfliktne dieta,je zlaty,nema ziadny zdrav.problem,ja mam okuliare,takze som bola okuliarnik indicky 😝 ale aj tak padol deckam do rany...to by bolo velmi na dlho,ucitelka povedala iba nono ☹ ked jej hovoril,ze mu ublizuju,ked som sa jej na to pytala,tak to nepoprela...

anelehka
23. jan 2014

@tara myslim,ze si urobila dobre

olivcek
23. jan 2014

@tara @anthea6 ...dakujem, za rady, dnes to bolo celkom lepsie a myslim ze ucitelky neklamu ze by tam cely den plakal, a dnes spapal polievocku a jablcko 🙂...jupi..a ked pride domov je vesely tak snad to zvladneme...

tara
24. jan 2014

@anelehka hm, to je neprijemne. je to o detoch, velmi dobre v takom veku zvladaju davovu "psychozu", cize ked jeden zacne, pridaju sa ostatni, lebo sa poznaju. a neskusili ste inu skolku? velky podiel ma na tom aj ucitelka, mala by deti usmernit a upozornit, nie hovorit len no-no.

verini
24. jan 2014

Presne, ak máš pocit, že je to lepšie keď ide s manželom, a jemu sa dá ju vodiť do škôlky, tak nech to robí on. Podľa mňa sú deti viac naviazané na nás, matky. tak to aj ťažšie znášajú. a povedzme si pravdu, je to šok, keď sú s nami koľko rokov, a zrazu ich mama odvedie k cudzím ľuďom a nechá ho tam......na to si dieťa musí zvyknúť. Každé dieťatko je iné, takže sa neupínaj na to, že ti nejaká mamička povie že to prejde za mesiac, alebo za dva týždne. najskôr si zvykne, potom ochorie a ste možno zasa na začiatku , zasa ti bude ráno plakať...ale to patrí k tomu. nechcem tu byť teraz za najmúdrejšiu, ale viem o čom hovorím, prešli sme si svojím tiež, dcéra si zvykala asi rok, takže to, že teraz mladšia dcéra chodí bez problémov do škôlky, teší sa, tak to je také moje zadosťučinenie. lebo ďaľšie také problémové chodenie do škôôlky by som už asi nezvládla.. 🙂 Koľkokrát som plakala aj po ceste domov zo škôlky, aj doma, čo mi bolo tak ľúto...a potom prišiel čas. že ráno som jej povedala že či ideme do škôlky, otrasne vonku fukalo,, mali sme doma mladšiu dcéru, a ona otvorila oči a hovorí "ja chceeeem ísť do škôôôlkyyy", tak sme sa museli obliecť a išli sme...takže hlavne vydrž, dieťatko si zvykne, neboj sa..len musíš byť veľmi trpezlivá

lumajkova
4. sep 2014

ahoj, precitala som si tvoj príspevok a neda mi nereagovat. moj syncek nastupil do skolky v utorok a nenechala som ho na cely den lebo je na mna uplne naviazany a velmi citlivy. nikdy neprestal hned plakat ked som odisla rano zo skolky, place aj pocas dna hocikedy si spomenie a ked sa blizi obed znova place. Uz odmalicka zle doma papa, vzdy to boli boje, sluby, vyhrazky ale velmi zle. ma len par oblubenych jedal asi tak 4 a v skolke nic neje a ani ked ho krmia nechce. bravam ho po obede pred spanim domov a aj ucitelky si myslia ze cely den nie je dobry napad. budeme to stale skusat a dufam ze to jedneho dna prejde, zacne jest a bude dobre. maj sa pekne

sonka35
20. máj 2015

Ahojte pridam sa mam problem asitak vysse tyzdna mala chodi do skolky 2 roky a nikdy neplakala vzdy sa tesila velmi ale stalo sa v skolke ze si nejake dievcatko umylo s jej kefkou zuby tak strasne plakala kefku sme zahodili kupili novu a dava si ju do skrinky a este nejake dievcatko si kychlo a oprskalo ju a od vtedy po tychto incidentoch alebo ako to nazvat nechce ist do skolky ked ju tam zanesiem place stale ze vsetci na nu budu slintat nechapem co to do nej voslo ani neviem ako to mam riesit aj jej vysvetlujem dohovaram a nic stale nechce ze ona sa tam boji hm poradte prosim uz bde mat 5 rokov a buduci rok je predskolacka

silwinkakukiova
30. apr 2018

Ahojte mam teraz tazky pripad mam 5 rocnu dceru ako chodi do skolky a pohode. Lenze mali sme ext piatelom vsud skuska prespanim a zacala sa pocikavat sa skolke a ma ju kazdy neparny tyzne a parny tyzne to ze piatok pred skolkou 15:30 do nedele 6:30 ako dojde domou a nic mi nehovori furt je nervozna a uplakana je a stredu ze 15:30 pred skolkou a svtok rano polocne rodičia zoberu dieta do skolky cice ona sa vzdy vyhovara vzdy stredu a piatok tedy ked ju ma on ze nejdem do skolky boli ma brucho a vsimla som stredu ked ju ma on hovorim ze je skolka a pojdes tatovi a pocikala sa skolke.

mooonika1975
30. apr 2018

Dam pohlad z druhej strany, aj my učiteľky plačeme a trhame si vlasy za dverami pri 15stich placucich detoch😂😂😨😂😨😎