Prečo malá nechce ísť ráno do škôlky? Prejde ju to?

helen
4. aug 2009

Ahojte,
prosím vás o radu. Moja dvojročná dcéra nastúpila do súkr. škôlky a ráno plače, keď sa má oddeliť odo mňa. Pred tým chodila rok k opatrovateľke, kde boli štyri deti a zvládala to v pohode. Dnes je v škôlke len druhý deň, minulý týždeň tam bola tri krát na hodinku až tri, aby si zvykla, a to bolo v pohode, ale včera aj dnes ráno začala dosť zúfalo plakať, kým ju odo mňa učiteľky zobrali. Jasné, že sa snažím, aby sme sa nijako dlho nelúčili, aby som ju niečím zaujala, no nepomohlo 😢 Poobede, keď ju vyzdvihnem, je veselá a spokojná a tvrdí, že ešte chce prísť. No ráno je to horšie :( Prejde to? Čo robiť? Pomôže, keď ju bude voziť radšej manžel? Mám pocit, že je na mňa teraz veľmi naviazaná... tak mi je strašne smutno z toho.

hanka274
4. aug 2009

helen, je tu vela tem o tom...
to prejde, 80% mamiciek ma takyto zazitok...my nastastie opacny...neboj sa, to prejde...
presne ako pises, dat pusu, ahoj a odist...a ci pomoze manzel? za pokus to stoji ale niekedy hraju divadielko aj na oteckov a aj prave oni to tazsie znasaju a mozno ti dojde manzel domov s tym, ze ved jej tam asi ublizuju ked place... 😀 😀 😀 , neboj sa, prejde to, uvdis. 😉

helen
autor
4. aug 2009

Hani, ďakujem veľmi pekne, toto som potrebovala počuť. Viem, že tu isto o tom sú témy, ale ja som ich ráno nejako cez slzy nezvládla hľadať. Manžel je v pohode, on to zvládne lepšie ako ja, asi radšej pošlem jeho, aspoň kým si nezvykne. Ďakujem!

mimomu
4. aug 2009

ahoj helen,tak mi uz mame velku slecnu ale pamatam si dodnes na jej vstup do skolky.ja som ju tam nechala hned na cely den a spravila som dobre.odplakali sme si tyzden a potom v pohode.aj ucitelky maju na to taky nazor,ze dieta ktore neplace hned ale az po nejakych 2-3 tyzdnoch sa vacsinou adaptuje horsie ako tie co si to odplacu hned na zaciatku.takze nebojkaj,vsetko prejde......a o 4 rocky budete riesit skolu....ako my teraz. 🙂

helen
autor
5. aug 2009

Mimomu ďakujem, ja som tam nechala dcéru najprv len na pár hodín, ale samú, nebola som s ňou, aby nebola zmätená. Dúfam, že to zvládne rýchlo, lebo mi to trhá srdce... Držím palce na školu!

mimomu
5. aug 2009

helen.....neboj,je to aj pre jej dobro.....ocennis neskor 🙂

marianka79
8. aug 2009

aj my sme plakali tiež som ho dala hned na celý den žiadna skúška plakal týžden-dva a potom to bolo ok len vydrž neni si sama 😉

viera3
8. aug 2009

Moja starsia dcerka sla prvy den do skolky s usmevom, druhy den uz s placom. Ona si myslela, ze tam ja budem s nou cely den. Cele tri mesiace - rano, co rano - plakala. Niekedy sla do triedy sama, inokedy ju musela ucitelka odtrhnut odo mna. Povedali mi, ze plakavala rano len chvilu a potom sa cely den pekne hrala s detmi. Toto obdobie sa mi zdalo ako vecnost, zrazu to preslo a zacala sa do skolky tesit. Od septembra nastupuje do skolky mladsia dcerka a ja mam take tusenie, ze ma to caka znovu. 🙂 Ja si myslim, ze nase deti to na nas skusaju, ci si to nerozmyslime a oni ostanu pokojne doma. Helen drzim palce, aby ste to zvladli. 🙂 🙂 🙂

laculik
8. aug 2009

helen, spytaj sa uciek, ze kolko place, ked odides, spravilda sa deti do par sekund!!! ukludnia a neriesia dalej, zaujmu ich hracky a deti a je klud. neboj povoli to 😉

helen
autor
9. aug 2009

Baby ďakujem vám. Ona neplače veľa, ja ostanem v chodbe a počujem ju, takže viem, že prestane v podstate hneď ako ma nevidí. Len mi to TAK VEĽMI trhá srdce. Ja viem, že nie som sama a že si to odžije veľa detí a rodičov, no pre mňa je to nové a som z toho vyvedená z miery. Viete, ona bola zatiaľ úplne bezproblémová. Všetko išlo hladko, nie je hamblivá, vie byť aj s cudzími, dobre sa vyvíja, nikdy nebola chorá... jednoducho nie som zvyknutá báť sa o ňu. No čo, aj ja sa musím učiť 😀 😀 Všetkým vám veľmi ďakujem za povzbudivé slová!

zitaje
9. aug 2009

Ahoj Helen,
tak ja mam opacnu skusenost ako vacsina bab pise - davala som dceru na cely den hned od zaciatku, lebo mi tak poradili (mala 2 a 3/4 roka), a plakala a bola nestastna cely rok, vecne bola chora, az kym som ju nezacala bravat zo skolky hned po obede (pred spanim), potom sa to az upravilo a ako sibnutim carovneho prutika sa jej zacalo v skolke pacit. V skolke neplakavala, len tam strasne nerada chodila na cely den. Popoludni bola uz ok, aj vecer, ale rano vzdy ratala, kolkokrat este pojde do skolky kym bude vikend a stale mi hovorila, ako jej tam je dlho bezo mna a videla som, ako sa strasne trapi a premaha, aby neplakala a aj tak sa nakoniec rozplakala. Niekedy je lepsie, ked idu stresy von, nez ked sa dusia vnutri. Bolo to strasne, pri mladsej by som to uz takto nerobila, ale zda sa ze ona ma aj tak odolnejsiu psychiku. Inak skolka bola celkom fajn. Ale zaklad je ten, ze kazde dieta je ine a treba hlavne sledovat signaly od dietata, aby nemalo traumu. Drzim palce!

tilly
10. aug 2009

helen, je to normálna, bežná reakcia... to prejde 😉 tak do týždňa, max. dvoch

helen
autor
10. aug 2009

Všetkým veľmi pekne ďakujem za odpoveď a povzbudenia! Dnes ju do škôlky bral opäť manžel a mal pocit, že to bolo lepšie, ešte troška mrnkala, ale išla sama a s učiteľkou sa veselo zvítala. Azda to poľaví.
Zitaje, máš totálnu pravdu, že každé dieťa je iné a treba dať na inštinkt a signály od dieťaťa. Ďakujem!

lencul559
10. aug 2009

Aj môj malý plače v škôlke.3 dni.Potom z toho ochorie a stratí hlasivky.Trvá to už 4 mesiace. a stále čakám, že sa to upraví. Niekedy aj ľutujem učiteľky.Ale keďže je vlastne za tri dni vždy chorý a musí ostať doma s horúčkami ani nemá možnosť si zvyknúť. Najhoršie ale je, keď dá mamička najavo, že je jej ľúto dieťatka. Ono vycíti šancu dostať sa domov. 🙂

helen
autor
12. aug 2009

Lencul, pri tvojom počte detí si zjavne skúsená mamina a nestresuješ sa z toho 🙂 Ja som za to trochu vystresovaná, ale už to poľavuje, lebo malá už mrnká iba doma, že nechce do škôlky, no dá sa presvedčiť, že tam bude dobre a keď ju manžel vezie, tak mu rozpráva, čo tam všetko bude robiť a tam sa už doslova rozbehne k učiteľkám. Tak dúfam, že aj to oddelenie odo mňa už bude len lepšie. Držím palce aj tebe, aby sa malý trocha adaptoval. Tie choroby má isto aj zo stresu, tak isto reagoval môj brat, keď bol malý, dosť dlho, ale nakoniec si zvykol. Tak nech je to tak aj u vás! 🙂

emily76
16. aug 2009

Ahojte, moj syn isiel do skolky spolu s kamaratom. Prvy, druhy den uplne v pohode, zamaval mi a utekal... ani pusinku nedal. Ale potom kamarat zacal plakat a nas maly s nim.... drzalo ho to asi dva tyzdne a potom mi rano zacal este v postielke plakavat, ze ho boli brusko, nechcel jest, pit... boli sme aj u dr a ten usudil, ze je to asi z nervozity. A ze ak mam inu moznost, mozno by bolo pre neho lepsie, keby sme nastup do skolky o rok posunuli. A pretoze moznost bola, zostal syn ten rok u babicky. Na dalsi rok to uz bolo uplne v pohode. Neplakaval, tesil sa.... ziadne stresy a place. Niektore detiky nie su proste v 3 rokoch na skolku este pripravene. Mozno niekto povie, ze som mala vydrzat a nepopustit, ale ja si myslim, ze vypestovat v dietati odpor k skolke alebo aj nejaku psychozu... za to mi to nestoji...

helen
autor
19. aug 2009

Emily, určite si spravila to najlepšie, som si istá, že mama vždy vie najlepšie, čo je pre jeho dieťa správne a dobré. Takže ak u iného dieťaťa zaberie "nepopustenie", mama cíti, že nie je nezrelé, len nezvyknuté a zvládne to, u iného to treba riešiť inak, lebo psychický problém začne somatizovať. Ale je super, že si mala tú možnosť, lebo mnohé mamy ju jednoducho nemajú. Napríklad my máme oboch starých rodičov vzdialených viac ako 200 km. :(

ivamera
21. aug 2009

Ahojte, moja staršia dcérka nastúpila do skolky ako trojročná, prvé dva či tri dni boli ok, no potom začala pri rannom lúčení plakávať, a trvalo to takmer pol roka. V skolke sa jej pritom veľmi páčilo, poobede častokrát nechcela ani odísť, podľa učiteliek plač skončil hneď ako sa zavreli za mnou dvere, čo som si niekoľkokrát aj tajne overila. Nakoniec sme to vyriešili jednoducho. V papiernictve sme nakúpili krásne samolepky, pripravila som farebnú tabulku, zavesila na čestné miesto v dome a za každé ráno bez slzičiek si dcérka mohla nalepiť k príslušnému dnu nálepku, keď plakala kreslila som slzičky. Do týždňa bolo po plači.

A ako píše Zitaje, ten plač a choroby naozaj spolu súvisia, zo začiatku sme boli chorý každý druhý týžden.

helen
autor
22. aug 2009

ivamera, super si to vyriešila 🙂 nechám sa inšpirovať, ak bude treba! Našťatie, vyzerá to tak, že už to dcéru prešlo, že už sa tam celkom teší. Dúfam, že to vydrží a že s chorobami to tiež nebude príliš časté.

ivamera
22. aug 2009

Držím palčeky helen. 🙂

brmbula
22. aug 2009

ahojky,pridam svoju skúsenosť 🙂
Matrinko šiel do škôlky minulý rok v decembri, najskôr na zácvik, potom na štyri hodiny a plakal celý december ☹ ☹ ☹ . V januári už to bolo lepšie, ale mali sme obdobia kedy nechcel isť do škôlky vôbec.
Teraz bol cez prázdniny doma a do škôlky isť nechce, tak uvidím ako to zvládneme 😀 😀 😀

ivankaalenka
23. aug 2009

Ja placem uz pri citani, lebo aj my mame nastupit do skolky, straaaasne sa bojim. Aj ked pred malou nedam znat, tak som hotova, uplne...

danu
11. jan 2010

janka07 • 1d • Dnes o 10:29
Ahojte, som uz zufala, tak preto pisem, mozno mi nieco poradite a mozno sa len vyrozpravam a aj to pomoze.....Zijeme v zahranici, nas Tobias chodi do skolky uz nieco vyse 2 mesiacov, z toho bol tyzden chory, potom sviatky a tak.....Kazde rano place, ze nechce ist do skolky, vymysla si kadejake dovody len aby nemusel, ale ked je v skolke, tak ze je vraj zlaty, hraje sa, papa, spinka.....to mi povedali ucitelky.....lenze ja mam pocit, ze kazde rano to je horsie a horsie, on uz sa rano budi s tym, ze mama deti nie......a place, place, je to taky zufaly plac....trva vlastne od kedy sa zobudi, az do kedy neprideme do skolky....samozrejme, nechce sa ma pustit, ale ked odijdem, tak ucitelky tvrdia, ze je v pohode......mali ste alebo mate aj vy taketo skusenosti s tymto rannym placom????

annika • 3d • Dnes o 11:59
Janka, toto na nás len čaká v septembri... Už som to prežila dvakrát pri dcérkach, bolo to veru najhoršie obdobie v mojom živote... aj som práve preto tolko čAKALA s tretím tehotenstvom...lebo som to už nevedela predstaviť tretíkrát... Vtedy mala tá staršia 2,5, potom furt bola chorá z tej škôlky, Anka mala tri roky,zvládli sme to o stupeň lepšie no a teraz sa z toho mám tiež paniku a veru dobrá by bola akákolvek rada, zatial ti držím palčeky, aby ste to zvládli s malým prežiť nejak toto obdobie... 😒

janka07 • 1d • Dnes o 12:03
hmmmm dakujem annika, drzim palce aj vam.....snad to nejak prezijeme.....

macca5 • 2d • Dnes o 14:13
janka07,náš Samko chodí do škôlky od polovice septembra,plakal asi prvých 6dní,oktober sme celí premarodili ,no a nástup v novembri bol hrozný,plač,výhovorky a proste to isté čo u vás.Najviac ma hnevalo,ked učitelka povedala,že ak sme odišli bol dobrý,pekne sa hral.Jednoducho to na nás skušal. 😝 Dnes sme boli po prázdninách prvý den v škôlke ,ráno bolo super,tešil sa na kamarátku,ale ked išiel do triedy vypadla mu jedna slzička. ☹Ešte nie sme za vodou,ale speje to k lepšiemu. Prajem Ti pevné nervy a vydržať,nepovoliť.V škôlke mu je predsa dobre.
S tým ranným plačom sme skušali všeličo,po dobrom aj po zlom,nakoniec sme ho pre jeho dobro klamali ,že do škôlky nejde,že ideme do obchodu.Bol klud až kým sme nesedeli v aute a nezabočili do inej ulice.Možno to nieje správne,ale bol kludnejší a to plakanie a jedovanie trvalo len chvílu. 😉

janka07
12. jan 2010

Ahojte, som uz zufala, tak preto pisem, mozno mi nieco poradite a mozno sa len vyrozpravam a aj to pomoze.....Zijeme v zahranici, nas Tobias chodi do skolky uz nieco vyse 2 mesiacov, z toho bol tyzden chory, potom sviatky a tak.....Kazde rano place, ze nechce ist do skolky, vymysla si kadejake dovody len aby nemusel, ale ked je v skolke, tak ze je vraj zlaty, hraje sa, papa, spinka.....to mi povedali ucitelky.....lenze ja mam pocit, ze kazde rano to je horsie a horsie, on uz sa rano budi s tym, ze mama deti nie......a place, place, je to taky zufaly plac....trva vlastne od kedy sa zobudi, az do kedy neprideme do skolky....samozrejme, nechce sa ma pustit, ale ked odijdem, tak ucitelky tvrdia, ze je v pohode......mali ste alebo mate aj vy taketo skusenosti s tymto rannym placom????

juliagregor
15. jan 2010

ahoj mne malý prestal plakať pred dvomi týždňami, osvedčilo sa mi, že sa s ním stále rozprávam a učiteľka mi ho príde zobrať do šatne tak, že sa najprv rozprávame spolu a potom tak, aby rozprával syn a on jej kecá a zabudne, že už je vlastne v škôlke a ja idem preč...

dinah
18. jan 2010

Ahojte,

ja sa pridavam, ale u nas viac ako plac znie otazka, ci pre neho pridem, kazde rano sa to spyta aj sto krat a ja mu trpezlivo odpovedam, nikdy sme mu nikto nepovedali, ze ho tam necham, alebo ze po nho nepridem, citim sa pri to strasne. Potom si trosku aj poplace, ucitelky vravia, ze prestane ale horsie je, ze po obede nechce spinkat a niekedy place a placom budi ostatne deti. Minule sa rozplakal aj ked som po neho prisla. Od septembra do vianoc tam bol sice malo, lebo vzdy ochorel ale bolo to aj pred tym a je to rovnake aj teraz po vianociach. Teraz zacal druhy tyzden co chodi v kuse, cakam, ze mozno ked bude dlhsie, ze ho to prejde ale dnes manzel hovoril, ze to bolo najhorsie doteraz. Tak neviem co robit. Nemate podobnu skusenost s tym,ze sa vas drobci pytaju, ci pre nich dojdete?

juliagregor
19. jan 2010

ahoj dinah,
mňa sa to tiež pýta a stále, a presne ako píšeš vysvetľujem a vysvetľujem. Vodím ho do škôlky len ja a aj chodím pre neho. Ráno ked ideme do škôlky snažím sa vymyslieť program, čo budeme robiť poobede a tak cestu prekecáme. Poobede musím vždy splniť, čo som ráno sľúbila. V škôlke je rád aj ked ešte ráno plače. Ja som doma na materskej a jemu je síce v škôlke dobre, ale chce byť so mnou. Doma ho nechávam, len ked je chorý. Aj nato už prišiel a ráno mi hovorí, maminka je nemôžem ísť do škôlky, lebo som chorý.

denisse
27. jan 2010

ahojte ... chcela by som sa podelit so svojou skusenostou, mozno ma niekto podobnu ...

dcerku som dala do jasliciek pred rokom a pol, to mala 15 mesiacov - chodila tam len dvakrat v tyzdni na pol dna ... na zaciatku to bolo hrozne, plakala uz celu cestu tam, davala som ju tetam doslova nasilu, po case si trosku zvykla, co u nej znamenalo, ze nebola nadsena, ale poslusne isla, sice plakala ked som ju davala, ale v priebehu dna uz nie a plakala aj ked som po nu prisla, hned ked ma zbadala ... potom ochorela, bola dlhsie doma a ked som ju tam po chorobe niesla znova, tak sme zvykali od zaciatku ... a tak to slo cely rok ... trosku privykla, ochorela, zase plakala, privykla, ochorela ...

teraz od septembra chodi dvakrat v tyzdni na cely den a okrem jedneho tyzdna choroby a vianocnych prazdnin este nevynechala ... kedze je uz vacsia, tak tam chodi do hudobno-tanecneho kruzku, ktory sa jej velmi paci, rano uz vobec neprotestuje, neplace, aj cez den je vraj v pohode, papa, spi, .... teda tak to bolo pred vianocami ... od noveho roku sa cosi zmenilo a ja neviem co ... videla som, ze je to zase horsie .. znova plac, ked som po nu prisla (rano vobec, v pohode ide), smutne oci ... proste to vesele dievcatko z pred vianoc akoby zmizlo ...

a vcera, ked som po nu bola, tak mi teta hovori, ze mi musi nieco povedat ... nela vraj cely den (s vynimkou jedla a spanku - to je v pohode) sedi na schodiku, pozera na hodiny, co su tam na stene a caka kedy pridem
za celucky den nevezme do ruky jedinu hracku okrem svojho macika ... ked niekto zazvoni alebo pride a zisti, ze to este nie som ja, tak place ... ked som si ju predstavila, ze tam tak sedi cely den a kuka na hodiny, ktorym vobec nerozumie, len vie, ze su to oni, co ukazuju, kedy pridem, tak mi je do revu
vedela som, ze tam nie je stastna, ale ze je to az tak, to som nevedela

proste sa to nejak zhorsilo, ked sa jej na to pytam, tak hovori len, ze jej tam je smutno ...
okrem toho sa mi aj doma zda nejaka ustrachana a smutna .. casto tvrdi, ze sa niecoho boji, v noci sa obcas budi a zo sna place, musim ju zobudit, aby si uvedomila, kde je a ze je vsetko ok, potom znova zaspi ...

snad je to len nejake obdobie a prejde to ... nemate niekto podobnu skusenost?

inak, dcerka je skor introvertnej povahy, ma sice rada ludi, ale v novom prostredi a spolocnosti sa skor hanbi .... ale to tych jasli chodi uz fakt dlho a tety dobre pozna ...

anica
27. jan 2010

No Denisse, mate to tazke....Aj mne je luto, ze tvoja malinka je smutna...Ked si predstavim moju malu, zeby cely den cakala na mna, tak by mi srdce puklo ☹ Asi nemas na vyber- dcera musi chodit do jasliciek, lebo asi pracujes. Niekde som citala, ze kazde dieta je zrele do kolektivu v inom veku....Niekto uz v 2 r, ine dieta az ako 5r
Najlepsie je si dieta nechat doma, dokial sa neodvazi ist do kolektivu, ale malokto ma taku moznost. Ja by som sa poradila s psychologickou, ako na nu.
Moja dcera je velky extrovert, ma 4 a pol roka, ale do skolky tiez nechce chodit. Na zaciatku sa tesila, potom bola stale chora a minuly rok viac bola doma...potom zacala plakavat, ze nechce chodit do skolky / chcela byt so mnou doma, kedze som na materskej so synom /...Aj teraz vyjednava, ze aby som po nu prisla na obed. Kazde rano mi hovori- nedavaj ma do skolky, ma smutne oci...ale ked pre nu pridem poobede, tak sa hra, skace...
Asi ti neporadim, mozno ju to prejde, ale kedy? Tak male dieta tazko pochopi, ze musi chodit do jasliciek....Ona sa asi citi ohrozena, ked nie je s tebou, preto aj zo sna place. Asi tu treba iba trpezlivo dookola vysvetlovat, ako ju mas rada, venovat sa jej, ked je doma....Inak ma napadlo, ze ked som bola mala ja, tak nas rodicia nechali v skolke a nebola ziadna adaptacia- proste sme tam museli chodit a basta. Nebola ina moznost.

denisse
27. jan 2010

anica ... ja prave neviem, ci to je nezrelostou byt v kolektive, kedze to uz urcite bolo ovela ovela lepsie a teraz sa to odrazu zhorsilo ...
a na vyber mam, lebo sice chodim do prace, ale mam aj opatrovatelku ... ale bola by som rada, keby tie jaslicky zvladala, kedze o chvilu ma ist do skolky ... stale verim, ze je to len prechodne zhorsenie ...

juliagregor
28. jan 2010

denisse a nie je tam nové dieťa, ktoré by jej ublížilo? alebo niekedy dospelí povedia slovo, vetu a dieťa si myslí, že je v škôlke za trest, alebo má len horšie obdobie...
ja som si u svojho syna všimla, že v pravidelnom slede sa opakujú stavy, ked je v pohode a kedy sa s ním nedá...ja viem je už starší a tiež ráno so mnou cvičí, že chce byť so mnou doma, ale ja neustúpim, doma ho nechám len ked je chorý...