Prečo malý slabo spí a je nervózny?

pizik
5. dec 2010

Máme malého synčeka, ktorý má 21 dní. V posledných dňoch nám veľmi málo spáva. Raz za deň aj v noci si pospinká aj 3 - 4 hodinky a spí ako zarezaný, ale inak sa veľmi často budí - každú hodinku niekedy aj každú polhodinku a má strašne nekľudný spánok - stále sa mrví, hemží ručičkami, otvára očká. Býva aj dosť nervózy, niekedy strašne hystericky plače a rozhadzuje rúčkami - jediná záchrana je prsník, niekedy však nervozita neprechádza ani keď je na prsníku. Stále len cucká a cucká a potom to zasa vyzvracia. Zaspať vie tiež len keď je na prsníku. Keď ho chcem potom uložiť do postieľky, tak sa preberie a celý kolobeh kojenia a uspávania začína odznova. Stále mu aj škvrkúta v brušku, tak neviem či mu troví alebo je stále hladný...keď plače neviem či od hladu alebo si len potrebuje poplakať. Neviem ako ho naučil zaspávať v postieľke a čo robiť aby nemal taký nekľudný spánok. Poradí mi niekto? Ďakujem

michaela80
5. dec 2010

Ahoj.Aj moja mala je taka a to mame skoro 5 mesiacov.Nam velmi pomohla satka alebo ergo nosic s novorodeneckou vlozkou a na noc som ju davala do miracle zavinovacky aby ju tie rucicky nebudili....Narozdiel od vas u nas nezabera prsnik..ta ked sa mi rozcerti a uvidi ze jej chcem dat prsnbik tak reve este viec....a zaspat na prsniku, tak to sa nam tslo mouno 5 ktrat..uspavam na rukach... ☹
Ja som sa zmierila s tym ze treba len vydrzat a musi z toho vyrast...tak drzim palce 😉

bosoriak
5. dec 2010

To caste jedenie moze byt to, ze v tretom tyzdni prechadza dieta rastovym spurtom, takze mas docasne menej mlieka, staci ho len par dni prikladat castejsie. Tak ako si pyta. Mlieko sa rozbehne a bude to ok. Ten nekludny spanok moze byt sposobeny kolikami, skus mu dat kvapky Infacol alebo fenyklovy caj par lyziciek. Ale mne mala nekludne spala stale do takeho pol roka.
S tou postielkou to poznam, ja som spavala vedla malej, iba tak sme sa trochu vyspali. Vtedy bola kludna. Niektore deti proste potrebuju citit maminu pri sebe viac ako ine. Od takych 8 mesiacov spi sama v postielke vo svojej izbe vacsinou bez problemov.

miluska.h
5. dec 2010

podla popisu moze mat tvoj syncek reflux. nas tiez trpel refluxom, musela som mu mliecko zahustovat a pod matracom mal taky klin, aby lezal vo zvysenej polohe. tiez bol nervozny a umrcany. mala by si sa poradit s pediatrom. ten ti da presne instrukcie.

katrinka8
6. dec 2010

@pizik - este mas velmi malicke babatko, nema ustaleny rezim spinkania a ani papania. Neboj sa, urcite sa to zlepsi. Pises, ze si pospinka 3 - 4 hodinky cez den aj v noci. To je dobre znamenie, ze sa aspon ako - tak vyspinka. Ako tu uz baby spominali, vysleduj si na nom ten reflux (grcka vzdy alebo len obcas?) Ak grcka vzdy po napapani, tak chod za pediatrickou a povedz jej to - ak je to reflux, su na to prostriedky, ktore by mu pomohli. Ak grcka len obcas - mozno si potrebuje po papani odgrgnut. Ak si neodgrgne, mozno ho to drazdi a brani mu to spinkat. Sice na prsniku zaspinka od unavy, ale potom tym, ze ho prelozis (lebo zrejme nespi este velmi tvrdo), ho preberies a jemu sa mliecko vracia do pusinky a vadi mu to. Neviem, len si tak tipujem. Nasej babulke sa to tiez obcas stavalo, ked bola taka malicka. Niekedy si nevedela odgrgnut a potom bola z toho nervozna a nemohla spat, pripadne spala velmi nekludne, "metala sa", poplakavala zo spania. Inak ale - kojene deti vraj nemusia vzdy grgat, lebo nie vzdy sa nahlcu vzduchu - je to velmi individualne. Skus si odsledovat to grganie a ten reflux.
Co sa tyka spania v postielke, my sme nasu malicku naucili spavat v postielke tak, ze vzdy vecer po kupani, napapani sme ju ulozili do postielky, precitali rozpravku, pomojkali, zapli "uspavanku" a ona sama zaspala. Robili sme to, odkedy sme prisli z porodnice kazdy den. Odvtedy ma takyto ritual, co sa tyka vecerneho spania a zaspava sama v postielke (ak nahodou nezaspi na prsniku, ale to len prelozime do postielky a bez problemov spi dalej). Ale ked sa uz v noci budi na papanie alebo je velmi nerovzna a nemoze spat, tak uz ju nechavame v nasej posteli, lebo je to pohodlnejsie 🙂 Cez den sme ju naucili spavat v postielke zaciatkom 3. mesiaca. Dovtedy spavala v obyvacke na gauci, kde ma svoje miesto na hranie doteraz 🙂 Tam sa nam ale nepodarilo naucit zaspat samej. Zacali sme ju ukladat, po cca 1 hod a 50 minutach bdenia cielene do postielky. Doteraz pri nej sedime, kym nezaspi a hladkame. Ale tak do cca 10 minut zaspi (ale len tak na 30 - 45 minut). Stale ale sledujeme dobu bdenia a cielene ukladame. Ale Tvoj syncek je este asi prilis malicky na takyto rezim, to pride az casom.

evickapooh
6. dec 2010

ja si myslim zenie je to celkom normalny jav .mozno je uz prejedeny ked po napapani grcka ,ty mu das prsnik aby sa ukludnil on taha aby sa ukludnil [aj ma este ten vrodeny saci reflex ke nema este ani mesiac] --mozno cumel by bol a lepsia alternetiva[nejaky latexovy plochy ]odporucam z vlastnych skusenosti] -mozno prsnik ho ukludni ale robi viac zla on sa nakrmi aj nechtiac a potom mu boli brusko preto place,mozno espumisan alebo sab simplex by bol tiez dobry! a este 1 otazka?mala si normalne tehotenstvo nemala si prilis vela stresu,neplakala si casto[samozrejme nie z naladavosti] ?to sa moze prejavit u neho.....[podla nasej psychologicky-on tvoje problemy prezival tiez a moze mat za nasledky mikro traumy v mozgu]

bambulkabambulkova
6. apr 2011

ahojte ja mam podobny problem moj mali mi spinkal celu noc od 21tej az do 6az 7mej ale teraz sa budi pred 4tou ja neviem co mu je neviem ale mam pocit ako keby ho muz budi skoro stava on od 4tej a mali ma slaby spanok mame 4mesiace a doktorka mi porodila nutril 2 dat ja neviem bojim sa sak to je od pol roka.....napiste mi internu postu dakujem pekne...