Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prehnaný strach o dieťa ma ničí

kikaski
1. jún 2014

ahojte, chcem sa vyrozprávať, poprosiť o podporu, rady...moja dcérka sa narodila o 6 týždňov skôr...Boli sme 20 dní v nemocnici, potom sme prišli domov a odvtedy mám pocit, že strach o ňu sa stupňuje...všetko sa to začalo sledovaniami na povinných oddeleniach pre predčasníkov...následne cvičenie vojtovky...cvičili sme poctivo, stále som mala akoby pocit,že asi nieje ok, keď musíme cvičiť...Malá začala samostatne chodiť na prvé narodeniny, je veľmi zvedavá, všetko otvára, vyberá, roznáša, behá, ale moc toho nenahovorí a už ma prepadne strach, že jej niečo je...máme ísť očkovať MMR a všade čítam o autistoch...ako by som si to mala všimnúť teraz na 14 mesačnom dieťati? Inak rozumie všetko, čo chcem aby doniesla, donesie, rozumie zákaz aj reaguje na meno...veľa ukazuje na všetko okolo, na ľudí sa usmieva, aj keď na ruky nejde nikomu, len rodine...vie ťap ťap, napodobniť pár zvieratiek, tani tani, hovorí mama, tata a auto 🙂 čo ma znepokojuje je, že keď sa hnevá, alebo sa jej nepáči na rukách tak sa vypína do mostíka...cvičili sme ,ale toto sa akosi nezmenilo...ja už neviem, čo mám so sebou robiť, od narodenia sledujem každý prst na ruke, proste všetko...lebo mi to ako keby vsugerovali do hlavy, že je predčasník, tak predsa jej niečo musí byť...zväzuje mi to ruky a materstvo si vôbec neužívam...pritom na všetkých kontrolách je ok, iba v rizikových poradniach vždy niečo nájdu a už som zase nešťastná...sú vaše deti dokonalé podľa tabuliek?

macamac
1. jún 2014

@kikaski žiadne tabuľky, ktoré by platili presne na "sekundu" pre každé dieťa neexistujú a ak by aj, tak to je blbosť 😉
dobre vieš, že každé stvorenie je originál, jedinečné a nikdy sa už nezopakuje, aby sa narodilo identické k nemu
takže kľud, nepreháňaj to moc, uvoľni sa, nestresuj
ja som obe prenášala, tabuľky som nikdy nevidela - neriešila, neporovnávala som ich s nikým, lebo boli originál 😀 😉 🙂
a obe som prenášala a veru syn začal chodiť v 14-tich mesiacoch ( to aspoň jeden príklad, že vidíš, napr. tvoja je v tomto šikovnejšia 😉 )
hlavu hore, všetko je tak, ako má byť 🙂

drobcek26l
1. jún 2014

@kikaski Pokiaľ máš strach z toho, že malá nehovorí, asi ťa troška ukľudním. Môj malý sa narodil presne na dátum aký mi vypočítali. Nemali sme žiadne problémy, doteraz ešte nebol chorý. Behať začal presne jeden deň pred svojimi prvými narodeninami, je veľmi šikovný presne ako aj tvoja malá, vie presne ukázať čo chce, kam chce ísť, rozumie čo od neho chceme, reaguje na meno na zákazy, príkazy, ale nerozpráva. máme už 21 mesiacov a okrem mama a baba ešte nepovedal absolútne nič. Také veci ako vie tvoja malá že AUTO a Tani tani tak o tom môžem ja iba snívať.
Takže naozaj nestresuj a nedrž sa tabuliek tvoja dcéra je šikovnejšia ako môj syn o pol roka starší 🙂

mawka
1. jún 2014

niektore mamicky by z rocnych deti chceli mat skolkarov. a tabulky su sprostost. raz je dieta v niecom lepsie, v inom zase dobieha. v konecnom doledku to, co bolo vekym rozdielom v jednom roku, v skolke, skole uz nikto neriesi 😉

25daniela
1. jún 2014

@kikaski treba sa vykaslat na doktorov, ja som na to prisla az pri tretom dietati, dovtedy ma stresovali tak ako teba... ty ju poznas najlepsie, aj vacsinu soplikov a kaslikov zvladnes bez dr. Ja ked idem k dr detskej, tak vecsinou uz iba na preventivky a to si odtial donesieme stale neake cudo, koli comu moje deti ochoreju, preto som to zacala neznasat, ked tam musime ist...

25daniela
1. jún 2014

A moja nerozpravala prva do dvoch rokov a tretia do dva a 4 mesiace... toto neovplyvnis. Tak do dva a pol roka by som rozpravanie, ked ako pises, je porozumenie, absolutne neriesila...

kikushka2386
1. jún 2014

Netrebah sa riadit tabulkami kazde dieta je ine.mne sa deti narodili jedna pred terminom druha po termine a ako sledujem s recou su na tom rovnako.uz ma 3 a este nevie krasne rospravat.ma taku svoju rec a podobne bola na tom aj starsia.do 5 rokov jej neslo poriadne niektore slova mala svoj jazyk a teraz krasne hovori niekedy az prilis 🙂. Takze nestresujem sa zenajmensej to moc nejde.dojde do toho.az ma prekvapilo ma 3 rocnej prehliadke sa malej pytala na farby.trosku cudne a priskoro podla mna.ktore dieta trojrocne vie farby.....

mawka
1. jún 2014

@kikushka2386 ale ano, trojrocne uz vedia farby, minimalne tie zakladne. moje vedeli obe skoro farby. ale rozpravanie, to bola katastrofa do troch rokov. pocitali tiez realitvne skoro - do desat, ale zase boli veci, ktore nevedeli a ine deti ano. proste naozaj kazde dieta je individualne. nikdy som nesla podla tabuliek, neporovnavala som a nesnazila som sa s detmi nasilu dohnat nieco, lebo tabulky, lebo lekar, lebo mamicky na pieskovisku.

googlinqa
1. jún 2014

ahojte chcem sa len informovat ako sa tu na modrom koniku zadava nova tema resp. otazka? neviem to nikde najst dakujem 😀

fabula
1. jún 2014

Neboj sa nicoho ,kazde dieta je ine ..to moje nehovorilo do 3 rokov nic iba 4 slova a teraz ma 6 rokov ... a je to katastrofa ..mele a mele s ustami ako drak ...
nikdy som nebola maminka ,ktora sa stretavala s dalsimi a rozoberala ako jej rocne dieta dokonale "tancuje" ,pozna pismenka a v 2 rokoch je tak velke ,ze nosi oblecenie na 5 rocneho ... a kazdy den sa zobudi to dieta s novou pouckou s knizky ,ktoru samozrejem precitalo cez noc ...
toto nikdy nerob a budes spokojna , mas svoje dieta ,ktore milujes , je krasne sikovne a robis vsetko preto aby bol dobry clovek a ostatne naozaj neries 🙂)) kazde dietatko am svoj cas na vsetko a dozreje postupom casu do vsetkeho 🙂)

kikushka2386
1. jún 2014

@mawka nasa ma dost problem s rospravanim samo o sebe nie to este farby.ratat sa snazi do 10 ale tiez take hatlaninky ktorym teda rozumiem asi len ja 🙂 a sestricka este do nej tlacila pritom ona ma problem sa rospravat s cudzimi.neviem ci taketo nieco byva dedicne pretoze svagor ten do troch ani slovo.az po 3 rokoch prve slovo mama.

moni244
1. jún 2014

@kikaski tabuľky? ani u nás nehrozia, sedela, stála pri nábytku a štvornožkovala ako polročná, potom sa zasekla a chodiť začala 2 týždne pred 1. narodeninami, tiež ako tvoja, rozumie, čo po nej chcem a jediné čo povie je mama, papa (to je aj jedlo aj mávanie) a tata(to je oco a aj že chce ísť von) a to je narodená týždeň po termíne, nikdy som pri nej žiadne tabuľky neriešila a rozprávanie? moja sestra ešte v 5 rokoch hovorila marťanskou rečou a teraz sa jej ústa nezastavia. Čiže treba určité veci a hlavne ľudí brať jedným uchom dnu a druhým von. Moja má 16 mesiacov a už sa ma pýtajú či odplienkovaváme, keď poviem, že ešte nemáme ani nočník, pozerajú na mňa ako keby som spadla z višne

googlinqa
1. jún 2014

@kikaski moja je tiez predcasna a poznam to, ako co jej stale nasili na rizikovej poradni? ja som s mojou bola raz na rizikovej poradni a kedze jej nic nevysetrovali uz sme tam ani nesli, chodime len k neurologovi aj to nie kazde tri mesiace ale raz za pol rok, prvy rok som poctivo vsade chodila kde bolo treba aj nam kazali cvicit vojtovku, sme trosku pocvicili ale urcite nie tolko kolko nam kazali, prosto sa nedalo, prehanaju vsetci doktori, jedno ti poviem, ak ma byt zdrava bude, ak nie, tak nie, som zvedava co teraz povie neurolog ak ju uvidi, ... co sa ockovania tyka kedze mi zle znasala synagis, stopla som secko, nedostala ziadne ockovanie, je to alergicka, a mentalne je pozadu, ziaden lekar mi nemoze prinutit dat ju ockovat, ked vidim, ze dietatko nie je uplne ok, to vycitis.... zial netreba precenovat to, co lekari dokazu, pretoze dokazu vacsinou len strasit... poznam x zdravo narodenych deti a u nich sa nikto necuduje, ze ako dva a pol rocne nerozpravaju, preco u predcasnych je to problem??? deticky su individualne a tak to treba brat, uvidime ako to bude dalej ale jedno viem, lekari nedokazu robit zazraky, vazne, dietatko musi napredovat same a svojim tempom

mawka
1. jún 2014

@kikushka2386 nemaj obavy, maly tiez nic, uz som to tu niekde aj spominala, do troch rokov nic a potom z tyzdna na tyzden suvisle vety. a mala strasne hatlala snad do tri a pol roka, v skolke sa to zacalo zlepsovat, ale ja som jej fakt mala problem rozumiet, blabotanie, hruza. do zrozumitelnej podoby sa to upravilo okolo 4. roku, teraz bude mat na jesen 5 a uz je to ok. a ver, ze su v skolke deti, ktore maju tiez pomaly 5 a neni im rozumiet teda vobec..

moni244
1. jún 2014

@kikaski jaj a to hnevanie, čo ťa znepokojuje, keby si videla, čo robí moja, keď nie je po jej, tak by si si myslela, že je iná 😉 to s tým rozčulovaním, keď nie je po jej bude ešte horšie

mawka
1. jún 2014

@fabula to ja som sa vzdy stazovala, ze je tak velka, ze nosi oblecko vacsie, lebo je problem kupit take oblecko. maly bol zase chuducky ako z koncentraku, jemu vsetko padalo. cize ja som skor riesila, kde zozeniem na extra chude a baculate dieta a nie sa predhanat v tom, ze juj moje dieta je vyssie o 10 cm. to ako s nadanymi detmi, nie je sa cim chvalit, lebo nadanie ma aj druhu stranku /rozne dys.-/ a pracovat s tym nie je sranda a uz vobec nie je sranda pokryt mentalne naroky nadaneho dietata, ked mas moznosti skoro nula. kto nezazil, tak si nevie predstavit. podla mna vsetky deti su uzasne a je jedno, ci je niektore dopredu alebo meska s niecim. a nie sa este porovnavat ze ja mam vacsie dieta, sikovnejsie, superske, cita, pise, pocita, baleti, a ja neviem co. tieto predhanacky idu mimo mna a nevidim v tom ziadny zmysel.

sosanna88
1. jún 2014

@kikaski tvoja malinka je sikovna a problem mas jedine ty...
ale viem sa vzit..bola som rovnaka. a pritom mala bola v termine, zdrava,secko ok...
az ked mala nejake 4mesiace, tak som si povedala, ze ak okamzite neprestanem s tym co aj ty opisujes tak skoncim na psychiatrii...da sa to. zmenit myslenie. tak ako myslis na to vsetko co jej moze byt a co sa moze stat, tak si to myslenie zmen na mam krasne,sikovne,zdrave,mudre dievcatko...
apropo...moja ma 16,5mes. a povie tata,mama,ňam,ba (balon), baba, koko (kohut), aaaa (to ma byt akoze macka prosim pekne), pupu (sliepka a vsetko co ma kridla), ha (havo)...jaaaaa ti nevim, ale to je asi tak vsetko.
potrebu robi do plienky, je vzdorovita,trucovita, dost hlucna, upistana...
ale napriek tomu je extremne vsimava, rozumie vsetko co jej vravim, atd atd....a ked aj pocujem ustipacne poznamky zo strany rodiny sem-tam, tak si to nevsimam. moje decko je vynimocne a tvoje tiez. vidis ze rozumie a to je hlavne. aj k chodeniu ti mozem povedat ze zacla az v 13tich....
proste zmen myslenie aby sa ti lepsie dychalo. a ak tak, aspon na mesiac vypni modreho kona a celkovo internet, nic necitaj radsej...🙂))-hovorim z vlastnej skusenosti. pa pa

kikaski
autor
2. jún 2014

Ďakujem vám dievčatá...no divili by ste sa, čo všetko na takej rizikovej poradni vidia...napr. keď bola menšia tak nám hovorili, že dieťa nesmie dávať veľký palec dovnútra ruky, keď ju uzatvára...no naša to robí doteraz...a neviem, veď vyzerá byť zdravá...potom, že dieťa nesmie prekrižovať nohy...samozrejme, nesmie sa zakláňať, ani otáčať cez záklon...aj to nám ešte niekedy robí napriek tomu, že sme cvičili...keď sa začala stavať, tak stála na špičkách, mala 9 mesiacov a to bolo tiež zle...pritom to robí veľa detí...teraz už chodí, dostupuje na celé chodidlo, ale začala ako keby poskakovať, to bude isto zase zle...dokedy sa vyvíja chôdza??? keď ide pomaly tak pekne chodí, ale keď chce zrýchliť tak si poskakuje ako karkulka v lese 🙂 no a zase bude depka...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli