Problém so zaspávaním 6 ročnej dcérky

zeytin
11. jún 2018

Dievcata, prosim poradte mi z vasich skusenosti. Dcerka, 6r sa v noci prelakla, ked bola burka. Spavaju aj so starsou sestrou v detskej izbe. V tu noc som si ich nechala spat pri sebe, aby sa nebali. Ale od tej noci je zaspavanie a nocne spanie pre nas nocna mora. Vecer sa stazuje na bolest brucha, nechce ist spat, nechce ist do postele, boji sa zaspat. Vyskusali sme vsetky mozne pristupy a scenare, od objatia, pochopenia, vysvetlovania, ukazujem jej predpoved pocasia, ze ziadna burka nebude, cez motivaciu sladkostou az po kricanie... Nic nezabera. Az doteraz bolo zaspavanie a spanie ukazkove, naucila som ich zaspavat same, pekne po rozpravke zaspali. Teraz vecer zaspavam s nimi v izbe, potom odidem. Vecer aj v noci sa stale budi, s muzom nemozeme ani pozriet telku, ani mat chvilku jeden pre druheho. Vyzaduje, aby som tam spala, ale nemozem, lebo spim s najmladsim, ktoreho kojim. A okrem toho sa na matraci na zemi spi velmi zle 😐 Ziarlivost tam nie je. Z mojho pohladu ide o absolutne iracionalny, panicky strach. Ona to detskym pohladom vnima inak. Kazdopadne pre nas to je velmi unavne. Nemam zatial takuto skusenost. Viete mi nieco poradit? Som vdacna za kazdu radu. Neviete, co by som mohla vyskusat? Dakujem za kazdu radu.

cestovanie7
11. jún 2018

Ahoj. My sme si presli niecim obdobnym dcerka 2.5r mala nocnu moru ze ju pokusala mucha. Hrozny rev zo spanku strach hroza panika. Trvalo 4h ju ukludnit my sme nespali uz vobec. Budenie a strach ostal asi este tyzden. Museli sme spat s nou lebo sa v noci casto budila a plakala a volala nas. Ja mam 2m syna kojeneho takze som spala s nou odposluch a chodila kojit do spalne. Ked som uz nevladala siel manzel. Po tyzdni aj nieco sa to upravilo budi sa ale uz nie s placom ale rychlo zaspi. Uz netreba s nou spat. Strach z much ostal aj cez den uz sa ho asi nezbavi. Nedovolila som spat snami presne kvoli malemu kedze pri kojeni niekedy zaspim a spi so mnou. Zial asi tu pomoze len cas kym to najintenzivnejsie prejde. Budte pri nej dajte pocit bezpecia. Ak bude burka cez den skus jej to vysvetlit este raz pripadne ju vezmi von a ukaz ze sa jej nic nrstabe. Zelam vela sil a nech to cim skor dcerku prestane trapit.

zeytin
autor
11. jún 2018

@cestovanie7 Dakujem ti velmi pekne za tvoje slova, aj ja dufam, ze sa to casom spravi. Kazfopadne je to narocne, ktovie, co sa takym detickam deje v hlavicke. Chapem, ze aj dospeli maju rozne fobie, ale pevne verim, ze to prejde... Prajem ti vsetko dobre 😉

rodmenko
11. jún 2018

Toto je uplne typicke pre deti medzi 2. a 3. rokom. Nasa to mala po tom, ako sme sa po tyzdni vratili z nemocnice, kde bola napichnuta na infuzkach, denne jej brali krv a mala z toho velku traumu. Ta sa prejavovala, ze zacala velmi zle spavat. Po ulozeni nas aj hodinu vyvolavala a ked konecne zaspala, po hodine bola kazdych desat minut hore a volala nas. Dovtedy krasne bez problemov spala vo svojej izbe. Skusali sme vsetko mozne a jedine, co fungovalo, ked s nou muz spal v izbe. Najskor sme to odmietali, ale nedalo s inak, vsetci sme boli cele noci hore a pomohlo to. Ked bol v izbe ocko, spinkala pokojne postupne celu noc. Po par dnoch sa zlepsilo aj zaspavanie a asi po dvoch tyzdnoch skusil muz spat zase v spalni. Ked sa zobudila, isiel za nou. Pomer noci, kedy sa stahoval do detskej a tych, co nemusel, sa postupne preklopil k tym druhym, az sa postupne uplne prestal v noci stahovat a dcerka zase pekne spinka sama. Trvalo to par tyzdnov, no stalo to za to. Aj ked sa nam ich strachy zdaju iracionalne, presne ako pisete, deti to citia inak a musime to tak aj brat a prisposobit sa tomu. Drzim palce, aby to aj u vas rychlo preslo.

jumama
11. jún 2018

Spytaj sa jej, ci si chce s tebou nareslit duhu. Nakreslite oblucik a spolu ho vyfarbujte, najdite si ake je poradie farieb a porozpravaj jej ako duha vznika. Mozno to uz vie, tak si to len zopakujte ako po dazdi pride slniecko a jeho luce sa menia v kvapkach vody na duhu... Mozte na ten obrazok dat aj oblacik, aj slnko. Popritom sa mozes pytat aky je podla nej dazd, a aka duha - nech vyjadri, co citi. A nech si tu nakreslenu duhu potom da niekam do izbicky, nech jej pripomina, ze vzdy za dazdom pride zase pekne pocasie.

kukucka100
11. jún 2018

@zeytin kamarátka psychologicka mi poradila že nemám nič S dcérou riešiť pred spaním V čase ukladania do postele. Ak má problém tak všetko riešiť počas dňa rozhovorom. A toto jedine pomohlo počas dňa sme sa veľa O tom rozprávali vsetko som jej vysvetlila (my sme mali strach so zlodejov, hadov, včiel, komárov,... To tak postupne) keď začala pred spaním som jej povedala že nie teraz sa O tom baviť nebudeme preberieme počas dňa prebrali sme potom A fakt asi za týždeň aj skor bolo po problémoch.

betunka39
11. jún 2018

Toto musi samo prejsť...chvilku to ale potrva... u nas sa to stalo pri najmladšom synovi ,ked mal 12 rokov. Vtedy sa mu prisnil sen s nebohým švagrom, jeho oblubeným ujom, ktorý zomrel asi č roky predtým...odvtedy odmietal spať so stašou sestrou v izbe, chcel iba mna... cca...pol roka, kým sme to dali do poriadku a odvtedy mame pokoj...

cestovanie7
11. jún 2018

@zeytin ich spracovanie zazitkov je uplne ine. No zase aj rychlejsie zabudaju. Vydrzte a bude dobre. Nam pomohlo sa aj cez den o tom rozpravat.

zeytin
autor
12. jún 2018

@rodmenko To viem pochopiť, musel to byť traumatizujúci zážitok pre také malé dieťatko... Ako píšete medzi 2 a 3 rokom... preto som si myslela, že my už máme tieto problémy so zaspávaním za sebou... Moja ma už 6,5 roka. Asi nič iné, iba čas a uisťovanie, že ničoho sa nemusí báť... len je to vyčerpávajúce a niekedy sa musím veľmi ovládať, aby som nevybuchla hnevom. Vyžaduje to božskú trpezlivosť... Ďakujem Vám 🙂

@jumama To je dobrý nápad, vyskúšam to... my sme pred pár dňami aj videli krásnu dúhu na oblohe a vtedy sme si o tom presne rozprávali, ako vzniká dúha, že dážď je dobrý pre rastlinky, no čo ti poviem... hotový psychológ - amatér :D A nepomohlo.... Večer zasa plače, že ona ani do postele nejde...

@kukucka100 Ďakujem za radu, vyskúšam to.... máš pravdu, my sa väčšinou o týchto veciach bavíme pred spaním, v čase "keď to na ňu príde" a je to ešte horšie. Vidím, že aj ju to trápi. Nemala si už niekedy toho plné zuby? Keď sa ráno budím unavená, mám tendencie je vyčítať, že je to kvôli nej. Samozrejme, že to nerobím, ale chce to božskú trpezlivosť.... a ja taká trpezlivá nie som :D

@betunka39 Aj ja si na jeden sen pamätám z detstva, veľmi som sa bála, preto "nezľahčujem" ani tento jej problém... jediný rozdiel bol ten, že keď som mala zlé sny ja, nikto so mnou nezaobchádzal s takýmito "psychologickými" postupmi. Mama sa o tom so mnou porozprávala a či som chcela - či nie, musela som spať sama. Bola som najstaršia a musela som ísť ostatným príkladom... žiadne spanie s rodičmi, ani nič podobné...

kukucka100
12. jún 2018

@zeytin jasné že som toho mala plné zuby. Ona tiež vždy začala tieto témy keď si ľahla do postele A potom bola schopná hodinu dve tri hovoriť O tom istom. Úplne strach zo včiel A podobne neprekonala ale už zaspáva v pohode A sama vo svojej izbe. Ale je to beh na dlhé trate. Keď prešli hady prišiel zlodej... Treba vytrvat A vždy povedať porozprávame sa cez deň. Fakt nezacinat rozhovor večer veľmi nam to pomohlo. A cez deň trpezlivo vysvetliť A zodpovedať otázky. A fakt po pár dňoch to prešlo. Vždy pri každom novom strachu. A teraz rozmýšľam že za posledného pol roka sa nový strach neobjavil. Má sedem rokov.

cestovanie7
12. jún 2018

@kukucka100 este som citala ze pomaha spravit zmenu v izbe. Napr otocit postel nechat svietit lampu ak spala po tme. Kupit napr plisaka ktory bude burku "drzat" vonku pred oknom a vzdy k3d s nim bude spat sa nebude musiet bat. My sme kupili zabku so sietkou ku posteli, ktora chyta muchy a dali anjelika na okno, ktory strazi jej sny. A predatav si ze pomohlo. A topka je ze niektore noci si vypyta packu na muchy do postele. Alebo skus eate kupit slniecko alebo mesiac svietacie na strop aj hviezdicky su ked sa zobudi budu svietit a nebude mat uplnu tmu

dzupi898
12. jún 2018

@cestovanie7 to som akurat chcela napisat. je vhodne spravit nejaku tu zmenu, nech sa stane detska izba zaujimavejsou

kukucka100
12. jún 2018

@cestovanie7 ano mali sme také to svetielko do zásuvky A pred časom som jej kupila také svietiace drahokamy na baterky to je tiež super. Ale pevne verím že už sme Z najhoršieho vonku

zeytin
autor
12. jún 2018

@cestovanie7 Nieco vyskusam, aj ked postel neotocim, maju taku na mietu, s ktorou sa beda pohnut, anjelicka som jej uz dala, aj macka...keby len jedneho 😁 Nocnu lampicku maju so srdieckami a celu noc im svieti ledkove svetielko... Fakt neviem... 🙄🙄🙄

zeytin
autor
12. júl 2018

Dievcata, obnovujem svoju diskusiu, poradte mi, mala este stale nespava.... Skusame vsetko mozne, uz sme potom aj rezignovali a posledne 3 tyzdne pri nej spava muz.... Ale je to des, najskor ju uspat, potom potichucky odist... Lenze nestihneme pozriet ani film, ani sa poriadne porozpravat a uz je ori nas zasa a vyzaduje, aby sme tam s nou spali. Lenze aj my si potrebujeme po celom dni oddychnut, mat cas pre seba. Uz som zvazovala aj navstevu psychologa. Uz to nie je o strachu z burky, neviem co mam robit... Neda mi oddychnut, maly tyran a rano sa zobudi s usmevom ako keby sa nic nestalo. Kazda rada dobra, ale vravim, ze vyskusala som vsetko. Po dobrom, po zlom...

cestovanie7
13. júl 2018

@zeytin a spytala si sa preco chce spat s vami ? Este ma napadlo len neviem ci mate kapacitu v spalni ze jej supnete postel ku vam. Bude tak spat s vami ale zaroven vo svojej a vy budete mat aspon klud vecer ked ju ulozite. Kupel s aromaterapiou ste skusali? Spi cez den? Nenastala jej zivotna zmena daka ako nastup do skoly a pod?

zeytin
autor
13. júl 2018

@cestovanie7 Ďakujem ti za záujem... áno, pýtala som sa... zo začiatku to bol strach z búrky, teraz mi už povedala, že sa jej pri nás dobre spinká... Tak sme sa skúsili dohodnúť, vravím jej, že mne sa dobre spinká pri tatinkovi, tak aby to bolo spravodlivé, budeme sa striedať, jednu noc budem spinkať s ňou, druhú noc s tatinkom.... Najskôr súhlasila, ale na druhý deň nechcela, začal sa večerný ceremoniál s plačom... Stála na chodbe a plakala... prišlo mi to ako kto z koho... Aj som ju nechala, či ju to neprejde, ale neprešlo....
V spálni už nie je miesto, máme tam detskú postieľku a ak by som tam dala spať aj dcérku, tak najstaršia by zasa žiarlila, prečo jedna môže spať s nami a ona nie... zostala by v detskej izbe sama... Cez deň už nespí, takže večer by mala byť unavená, aj ich cez deň poriadne vybehám, stále niekam chodievame... Do školy síce ide teraz od septembra, ale ona sa tam veľmi teší... možno podvedomie, neviem. A kúpeľ som neskúšala... varím medovkový čaj, teraz som dokonca aj kúpila medovkový sirup, má vyššiu koncentráciu medovky, ale nejako nepomáha... Venujem sa im úplne narovnako, dokonca mám pocit, že najmenšiemu sa venujem najmenej... nemá dôvod žiarliť a myslím si, že ak by išlo o žiarlivosť, tak by sa to prejavilo nazačiatku... nie až po roku. Ja chápem, že to je dieťa, ale dôležité sú aj potreby mamy, nielen dieťaťa. Spokojná mama, spokojné dieťatko 🙂

cestovanie7
13. júl 2018

@zeytin starsia dcera ma kolko rokov?keby jej dohovorila ona? V zmysle ako im je v izbicke dobre. A vyzaduje spat a vami aj inde? Napr dovolenka ked by ste sli?

zeytin
autor
13. júl 2018

@cestovanie7 Jeeeeej, si zlatá... rozmýšľaš presne ako ja. Vyskúšala som, staršia jej dohovára, ona je taká starostlivá sestrička (je o 16 mesiacov staršia, bude mať 8 rokov v auguste). Dokonca som ich nechala spinkať v jednej posteli, držali sa za ruky... Nepomohlo ☹ Na dovolenku ideme na prelome júl/august. Máme apartmán, som veľmi zvedavá, ako to bude tam... Stále verím, že raz sa to zlomí a začne spinkať rovnako dobre ako predtým. Fakt neviem, čo sa stalo. Až donedávna to bol absolútny ideál... zuby, rozprávka a spať... pomojkali sme sa, dali si pusu na dobrú noc a odišla som... Zobudili sa až ráno... Brala som to ako samozrejmosť. Ale teraz vidím, že to taká samozrejmosť nie je....

cestovanie7
13. júl 2018

@zeytin drzim ti palce aby bola ta dovolenka zlom a vsetko sa vratilo do normalo. Bude vsak dolezite aby ste na dovolenke neustupili. Ak budu nadalej tieto problemy pretrvavat este dlho (co dufam mebude) tak sa skus ty poradit s psychologom malu by som k nemu este nebrala