Rady ako byť lepšou mamou, ktoré vám vyvolajú depresiu.Zn.: Dojčenie.

jedencloviecik
1. sep 2019

Caute! Mam tyzdnove krasne babo, prosperuje fajn, kojim ho maximalne kolko sa da, prikladam vzdy ked je hore a je hladny. Ma vsak obcas taky stav, ze sa prebudi tak hladny, ze by ma zjedol. Kojila som ho v noci vyse hodiny striedavo. A stale nestacilo. Tak som mu napokon dala prikrm - vypil menej. Ale tym ze nezaspal (stikutka 20min, kakanie, cikanie) bol o nejaky cas stale hladny - vypil dalsich 30ml. Potom zaspinkal. Dnes zase ficime na prsniku, ale nemozem nikdy vediet ci mu bude stacit cely den. No a teraz k podstate - okolie, vratane mojej mamy mi priserne lezie na nervy. Viem ze reagujem uz velmi podrazdene na nu, ale asi 10x som dala jasne na javo, ze pokial sa nepytam na nazor, nezaujima ma. Radia totiz uplne vsetci v style: prikrmovat by si nemala, flasa ked raz naucis prides o mlieko, ako vies ze je hladny, treba nechat vyplakat, ty nemas dost mlieka ? Ide mi vybuchnut hlava a moj pocit aktualny je ze chcem byt izolovana. Ale nie kvoli dietatku. Ale tomu stresujucemu okoliu. Zazili ste to niektora? Ako to mam v pohode spracovat? Citim sa ako neschopna matka ktorej kazdy hovori co by mala a nemala (casto si tie info ak odporuju).

jedencloviecik
autor
1. sep 2019

@eliska13 presne tak som to striedala v noci, ale podla mna citil aj aka som nervozna z toho ze sa nam nedari. Ja dufam velmi, ze sa to rozbehne

dudos
1. sep 2019

@jedencloviecik ja som kojila syna len mesiac. Zo zdravotných a osobných dôvod. Manžel situáciu chápal, kúpil bez môjho vedomia najlepšiu možnú odsávačku mlieka a priniesol domov. No mlieko som postupne stratila. Prešli sme viacerými druhmi umelého mlieka až na koniec malému sadol sunar. No aby som sa dostala k veci, syn o mesiac oslávi krásne 4 narodeniny a ja doteraz v kuse od mojej maminy počúvam keď je chorý, že to pre to lebo som ho nekojila. A pri každej možnej príležitosti mi to s radosťou vždy pripomenie. Tým ti chcem len napísať, že staranie sa do vás tvojich blízkych nikdy neomrzí. U mňa pomohlo to, že ja som k tomu zachovala postoj vypočuť si a spraviť si podľa seba a manžela. A hlavne neobhajovať pred nikým svoje rozhodnutia čo sa týka výchovy. Ešte v živote nastane veľa situácií, ktoré ohľadom dieťaťa budete musieť riešiť vy ako rodičia a okoliu sa vaše rozhodnutia páčiť nemusia ale ich akceptujú.

thoughtfulweirdo
1. sep 2019

Uprimne, prve dva-tri mesiace som nezniesla ziadne rady, z kazdej poznamky som sla do vyvrtky, potom som revala, ze vobec neviem, co mam s deckom robit a vsetci ostatni to vedia. Aj hormony, aj zrazu tolka nepoznana zodpovednost, aj totalna zmena zivotneho stylu... Trvalo, kym som sa dala do normalu 🙂 Potom sa to zacalo zlepsovat a tak od cca pol roka zivota krpane (ak si dobre pamatam) som opat totalny pohodak, mozno este aj vacsi, nez som bola predtym. Teraz mam akekolvek rady rada. Aj od cudzich. Aj ked sa vobec nezhoduju s tym, co ja chcem robit. Ak to dava zmysel, vyskusam, prinajhorsom to nebude fungovat. Ak to povazujem za blbost, tak sa usmejem, podakujem za zaujem a pustam to z hlavy. Zlomove pre mna bolo uvedomenie si, ze ti ludia to hovoria preto, ze mi chcu pomoct, tak radia to, co fungovalo im a ruka v ruke s tym slo uvedomenie si, ze som pre moje dieta skvela mama, dokazem si so vsetkym poradit a nie je nijake zlyhanie obcas prijat pomocnu ruku 🙂

jasminet
1. sep 2019

@jedencloviecik u teba pracujú hormóny, u maminy/svokry/okolia skúsenosti 🙂 to, že dieťa je hodinu pricucnute na pešej neznamená, že hodinu aktívne pije... Počula pár hltov a od únavy zaspí, teba má ako cumel. Odtiahnes sa, zobudí sa... Nie každý plač je ozaj od hladu. Takže dieťa kŕmiť keď je naozaj hladné, nespí, podporovať v pití napríklad stuchanim pod bradou - vtedy vidíš, že naozaj prehĺta.

jedencloviecik
autor
1. sep 2019

@evittam ved ja mam take podozrenie, ze on co si potiahol aj spotreboval pri tom dudlani na prazdno. Tak mi to vychadza, lebo po prvom bol ospaly, dala som mu druhy - stikutka potom zase prvy a stale si cmulal ruky pasticky. Aj ked sa nachvilku po prsniku ukludnil, uz o 10 minut cmulanie. Vyhodnotila som to preto na prikrm. Lebo ok necham ho dalsiu hodinu na prsniku, ale podla mna by nezaspal a ja by som si tie bradavky uz ani necitila. Uz aj beztak ma to boli. Ale stale sa to da prezit.

jedencloviecik
autor
1. sep 2019

@thoughtfulweirdo dakujem. Asi mas pravdu. Vnimam to citlivo a isto je to zmes vsetkeho mozneho co popisujes. (Moje prve dieta) Dufam, to rozcarovanie prejde a budem sa neskor na tom smiat.

jedencloviecik
autor
1. sep 2019

@jasminet chapem, ale co v pripade ked neprehlta - ale dovodom je nedostatok mlieka? On dudkal, ale nespal. Maximalne mal privrete oci. Lebo ja som to vyhodnotila ako hlad, ked nasledne vypil 2 x 20ml

1gabriela13
1. sep 2019

@jedencloviecik presne viem o com hovoríte, moja dcéra detto, ešte aj teraz sa budí v noci 4-5x. To, čo povedali v nemocnici, som rýchlo radšej zabudla. Odporúča sa dojčiť na požiadanie. Prejde to, verte mi. Všetko potrebuje čas.

evittam
1. sep 2019

@jedencloviecik Najlepšie je byt sama doma s otcom dietata a hotovo. Nech sa kazdy stara sam o seba.

thoughtfulweirdo
1. sep 2019

@jedencloviecik Urcite to prejde. Je uplne logicke, ze si po porode citliva a dojcenie je este o to citlivejsia tema, ze sa to vsade rozobera ako to najlepsie, co mozes pre dieta urobit. Pravda ale je, ze sice je dojcenie super, ale nestoji a nepada na tom svet 🙂 ja som dojcila len mesiac, nemala som mlieko, aj ked som sa na hlavu stavala, riesila to s laktacnymi, pchala do seba bylinky, dieta prikladala, proste mlieka nebolo. Potom som jej dala flasu a uz sa na prso neprisala, tak som este 3 mesiace aspon co-to odsavala a striedala s umelym. Potom som vdakabohu dostala rozum a vykaslala som sa na tu mordu 😃 tiez som z toho bola zo zaciatku nestastna, ale teraz ma mala 1,5 roka a je uuuuuplne nepodstatne, ci bola alebo nebola kojena. Chora este nebola, je to normalne sikovne dieta, vnimava, rozumie, komunikuje, v nicom nezaostava, dokonca zacala sama chodit ako 8mesacna, takze som si 100% ista, ze ju nekojenie nijako neposkodilo 😃 tak sa neboj, aj keby nahodou aj tvoje bolo na UM (samozrejme to tak vobec nemusi byt), nic sa nedeje, vyrastie z neho uuuuplne normalne dietatko 🙂

evittam
1. sep 2019

@jedencloviecik Inak mas len tyzdnove dieta a uz ta tolko ludi stihlo zdeptat radami o dojceni a dokrmovani...Ved si len prišla z pôrodnice a mas byt doma v kľude so svojim dieťaťom.

chellina
1. sep 2019

Syn má už rok aj 8 mesiacov a stále je kojeny. Mlieka je dosť, každá mamina ma mlieka dosť treba ho len rozbehnúť. Je to proces a vždy to nejaký čas trvá. Niekomu kratšie niekomu dlhšie. Pre mňa bol horor prve tri mesiace. Okrem toho ze to bolelo, prsia sa nalievali, bradavky rozkusane bol to horor aj po psychickej stránke. Ale zvládla som to. Vtedy som si myslela ze nič náročnejšie neexistuje ale vďaka môjmu mužovi sme to skvelo zvládli podporoval ma a aj stále podporuje a teraz je to úplne krásny vzťah medzi mnou a mojim synom držím palec

jasminet
1. sep 2019

@jedencloviecik cucať päste si bábo vie aj keď je prejedené, mlieko sa mu vracia hore, ono vypije čo mu dáš, ale dobre mu to nerobí. Je nervózne, plačlivé,potrebuje si odgrgnúť aj viac krát za sebou. A tým, že namiesto kojenia dáš fľašu nepodporujes tvorbu mlieka. Takže zo začiatku radšej kojit než skúšať dokrmovat. Ale aktívne kojit, nie dudlat.

eliska13
1. sep 2019

@jedencloviecik nemusel byť hladný to si iba myslíš😉dala som prvé prso odgrgnut a druhé, ak plakal, keď som vzala prvé prso bol veľmi hladný tak som ho odgrgnut nedala a rovno cucal druhé.niekde som čítala, že bábo sa naje prvé 2,3 minúty a potom spí, odtiahnes sa rýchlo cicne a zase spí...áno preto Ti hovorili v pôrodnici, že najesť a preč z prsa, lebo je na jedenie nie hranie, cmulanie....jasné, že sa bojíš, že bude hladný len týmto štýlom sa naje, pol hodinu pospi na prse, znova vyhladne troška cucne a tak dokola.Najest by sa malo raz a normálne.naucite sa obaja😆 možno, keby si mu dala z oboch znova Ti vytiahne fľašu len pozor niektorým deťom to robí zle na trávenie nech ho koliky nechytia.mas svoje mlieko neboj sa rozbehne sa

biela_sova
1. sep 2019

@jedencloviecik Ahoj, podporim Ta aj ja. Dojci na poziadanie, ked nejdesa mliecko, prikrmi, dolezite je napapane babo. Ked sa spolu zzijete, upokojite sa a mliecko sa spusti pravidelne tak, ze uz umele mlieko nebudes ano potrebovat. Co sa tyka okolia, tu Ti poradim jedno: milosrdna loz. Aaano, kojim, annno, kazde tri hodiny. Strigy budu pocut, co chcu, a daju vam s babom pokoj ;)

janynyna
1. sep 2019

Mňa tak stresovala svokra a švagriná. Ale u mňa bol problém, že ja som nemala skoro vôbec mliečko a tým stresovanim som prišla aj o to. Stále mi vraveli, že ako ich druhá nevesta kojila a podobne hovadiny. Začala som malému dávať UM a bol spokojný. Malý bude mať za dva týždne rok a je to úplne kľudne bábätko. Teraz rozprávajú stále, že ako mohla aj ich druhá nevesta prikrmovat lebo mala stále plakala. Tým nechcem povedať, že máš hneď malému dávať UM ale rob si po svojom. Ako to cítiš ty a hlavne nevesaj im hneď všetko na nos. Držím palce aby si to zvládala.ono je to niekedy
ťažké ak sa všetci do všetkého montujú.

victoryt
2. sep 2019

...No a nakoniec možno práve pre to nebudete mať mlieko, lebo Vás stresujú. Mne robili tiež stresy, nič nevideli, nevedeli, ale každý bol múdry. Nevedeli koľko žerem, ale vraj som jedla málo (pre ich reči som pribrala 15 kíl za 2 týždne a žiadne zázraky sa neudiali v kojení)...potom vraj pijem málo, čo na mňa nikdy nesedelo...potom som dostala vykričané, že namiesto Hroznových nápojov by som mala radšej čaj na kojenie piť, a to som pila už od začiatku, ale však hlavne že ony boli múdre...a nikto nikdy sa mi neospravedlnil, aj keď vysvitlo, že na mňa útočia neprávom, alebo radia kokotiny. A ja som sa na začiatku jak ovca chytala každej slamky a uverila všetkému, čo skúsenejšie hovorili. A v nemocnici zase za mojim chrbtom sestričky prikrmovali, lebo veď vizita je svätá a detský hlad a plač je druhoradý...jedna sestrička mi radila dávať fľašku, lebo však syn nepriberal, druhá ma zdžubala, že máme vydržať. Celé to bolo kocúrkovo. Vitaj vo svete hľúpich mamičiek...Inak teraz už si viete zavolať laktačnú poradkyňu, možno ona bude vedieť fakt poradiť k veci. Ja som o tejto možnosti ešte nevedela. A v nemocnici nebola žiadna, ani o žiadnej nevedeli v okruhu 60km :( Ja som inak okrem liekov ako kosti, či ako sa to volá, skúšala všetko (na srdce napr. môže mať nežiadúce účinky) a trápili sme sa 4 mesiace, kojila som, odsávala som, raz som nechala syna vyplakať sa 2 hodiny v kuse plakal a odvtedy už nebolo také pokojné dieťa ako predtým, tak že moja skúsenosť s tým nie je dobrá.

janifer
2. sep 2019

@jedencloviecik matky chccu obvykle to najlepsie pre svoju dceru, ale snaz sa vychutnat si momenty radsej bez nej a budes mat menej nervov. Alebo ako sa hovori jednym uchom dnu... ja som vybusna a ja sa vzdy povadim s mojou matkou, tak ale o dva tri dni je zas u nas za vnucatami

tanicka124
2. sep 2019

@jedencloviecik gratulujem k babatku!!
A bez urazky, nemyslim to v zlom...
Na jednej strane ok, chapem ze nechces aby ti do toho niekto kecal... ale na druhej strane.... ozaj nie je potrebne prikrmovat tyzdnove babo!! Mlieko sa este len tvori. Uz len to co pises, ze kojis hodinu je kravina. Babatko evidentne dudlalo a nepapalo. Treba skontrolovat uzdicky, zavolat laktacnu aby skontrolovala prisatie, aby viac spala s tebou koza na kozu, a kopec inych veci... a hlavne klud!! nestresuj a nenervac ze ti ludia chcu dobre. Oni ti ozaj chcu dobre a ty to beries takto ;) kukni skupinu laktacna poradna, su tam skvele rady a mozno to nebudes brat tak podrazdene ;) Stres pri tvorbe mlieka tiez nie je idealny!! Pekny den, materstvu zdar

masacka
2. sep 2019

Nadherne si to popisala! Presne tymto som si presla pri prvom dietati a skoncilo to tak, ze som moju tetu (ktoru mam inak velmi rada) ani nepustila cez dvere a vsetkym som rozposlala vecer sms, kamoskam, mame, svokre, ze ich mam rada, ale ziadne rady si neprosim! 🙂 Na chvilku to pomohlo... a potom som zistila, ze k materstvu patria nevyziadane rady. Drzim moc moc palce, nech to zvladnes 🙂 ps: a urcite nie si neschopna, precitaj si tento prispevok po sebe, kolko toho pre dietatko robis... si uzasna mama! 🙂

shilla23
2. sep 2019

Ked ti mam poradit ja tak za mna babatko potrebuje prsnik nie len pre hlad ale aj pre pocit blizkosti, bezpecia maminho tepla .. ja som zozaciatku tiez dokrmovala v mylnej predstave ze je hladny a on papal ale potom sa mi znizila tvorba a maly strajkoval lebo sa musel nemahat kde pri flaske mu tieklo dole krkom.. moja rada kasli na flasu, cumlik ale aj vahu SLEDUJ POCIKANE PLIENKY to je smerodatne..dojci aj kazdu hodinu ak to bude babo potrebovat tym sa stimuluje tvorba a vyplnaju sa babatku vsetky potreby.. zaciatky su tazke mala som dojem ze nic ine nerobim len dojcim.. tiez som myslela ze maly je stale hladny ale jemu v 3tyzdnoch zacal tichy reflux tak to bol aj 3x do hodiny na ciciku.. ver sebe svojmu telu a instinktom ! Vela oddychuj s babom spite spolu alebo si priraz postielku bez bocnice a koj v noci v polospanku ( teda mat v noci dieta pri sebe je pre kojaciu matku vykupenie pretoze ozaj nemusis vstavat a namahat sa a znova uspavat.. v noci sa najviac stimuluje tvorba tym ze ta babatko citi neupada do tvrdeho spanku potom nieje take hladne a nehlta tolko vzduchu plus tym ze nepada do tvrdeho spanku znizujes riziko nahleho umrtia) drzim ti silno palce

derdia
2. sep 2019

No volakedy k sestonedielke nemal pristup nik....mala klud a mohla sa prirodzene starat o svoje novorodeniatko....teraz je to cisty grc ako sa vsetci pchaju a vobec im nedopn3 do hlavy,ze zena v prvom rade potrebuje klud a pokoj...ku mne denno denne chodili avokrovci na 3 az 4 hodiny na navstevu, sedeli tu,vrieskali na cely byt, tv noviny pustene na plne pecky a ja ?vysledok depka, ktora tvrala 4 mesiace.Takze ak by sa NAHODOU stalo,ze budem este niekedy tehotna,porodim,a budem v sestonedeli....k nam n3pachne za tych 6 tyzdnov NIKTO!!!A vyhodim kazdeho a kazdeho s tym oboznamim este pocas tehotenstva...asi tak.toto by som si uz nidky nedala nikym prekazit....

dominyca9
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ribelina
2. sep 2019

Ako keby som čítala o sebe, ja som tiež prvých desať dní dokrmovala kým som sa zladila s babom a ten prechod cisto na materské mlieko vyzeral tak ze som kojila prekticky celý deň. Moja mama mi tiež dávala nevyžiadané rady ako nemôžem mať na prsníku malú celý deň atď. A pritom sama ma kojila asi dva týždne. Ja kojím dcéru dva roky a 9 mesiacov. najlepšie je byť s dieťaťom sama s manželom v kruhu vašej malej rodinky, aspon tých prvých 6 týždňov, obmedziť návštevy a užívať si to malé klbko lásky, lebo veľmi rýchlo vyrastie. držím palce

majulino
2. sep 2019

Nechcem ti radit ako ostatny, no skus dat babu trosku vodicky, rodila som v auguste vonku bolo 36-38 stupnov a tiez maly v kuse na cicke, tak mi pediatricka poradila dat sa napit, ze mu je horuco a je smadny, zabralo to, kojila som ho nakoniec 2 roky a 4 mesiace

red_cat
2. sep 2019

@jedencloviecik presne ako pred dvoma rokmi u nas😁 mala som z toho az depresie ako na mna vsetci tlacili kvoli dojceniu a riesili krmenie. Bolo toho na mna az tak moc, ze som preplakala niekolko dni a cele dni a noci som odsavala mlieko.. Toto nedopust. Nepripust si to tak k telu. Ja som kvoli tym stresom prisla o mlieko. Paradoxne to bol moment, ked sa mi ulavilo a maleho som zacala plne krmit UM ked mal 2 tyzdne🙂

paulimauli
2. sep 2019

Anooo presne viem o com pises, nenavidim do teraz ked sa niekto stara, a to maly ma 2 roky, a to ked som prisla z porodnice tak najblizsi ludia ma nechapali, mama ma stresovala debilnymi recami, a stale len "zaprazene musis jest," a uz mu daj cajik, a med nech lepsie spi a my sme toto takto a toto takto,,,, a nerev mlieko stratis,
Ja som v podstate nepotrebovala radu len som sa potrebovala vyrozpravat, mala som take to baby blues a stale som mala chut plakat ci od radosti ci od neradosti a jediny kto ma chapal bol mm ,, ostatmy mi teda na psychicku pohodu teda nepridavali,,,, a svokra hned vybozkavat maleho,, tak ked ma raz neppcuvla som jej ho uz ani na ruky nedala ,a doteraz som na smiech ako som to strasne s malym prezivala a neviem co ,,, keby mozem vratit cas tak zabuchnem dvere nedvyham mobil a nech si kazdy zije svoj svet ked nevie ppchopit ze jedna dospela zena nepotrebuje 1000 rad od kazdej inej zeny
PS zaprazene som nejedla, caj som zacala davat az s prikrmami kojila som do 16 mesiacov a takmer celych 6 tyzdnov po porode som revala a mlieko som nestratila,,, taketo emocne vycicavaky treba hodit trochu bokom, drzim palce

honey402
2. sep 2019

1 RADA NAD ZLATO:
- prestan hladat riesenia na m.koniku a podobnych forach, kde ti kazda dava 'zarucene' informacie ako kojit, kedy kojit, ako (ona) kojila, ,,
- prestan pocuvat 'rady' od matky, sestry a dalsich ludi, kt.ti hovoria do kojenia a pritom same nekojili ani rok.
- chod na mamila.sk kde je milion rad od laktacnych sestier a odbornikov na dojcenie.
TAM NAJDES ODPOVEDE na svoje otazky.
Pozvi si k sebe laktacnu poradkynu zo svojho okolia (najdes na mamila.sk). Zarucene ti do tvojho (momentalne) hektickeho obdobia vnesie klud a naozaj ti poda pomocnu ruku.
SAMA SOM TAKTO RIESILA PROBLEMY S KOJENIM.
Je naozaj dolezite tvoje rozhodnutie a tvoja pevna vola ci chces al. nechces dojcit.
Dojcenie je krasne. Avsak TY si matka a nikto nema pravo ta posudzovat za to ci dojcis ci prikrmujes, kolko papa, kedy papa.........
.
.
P.S. Nekupuj si ziadnu vahu. Iba ta tie cisla budu stresovat. Riad sa svojim instinktom.

Drzim palce aby to dopadlo tak, ako si zelas!

pitusa
2. sep 2019

Moje deti majú 5 a 8 rokov.. a rady mojej mamy mi idú na nervy doteraz 🙂 Obrniť sa, osobne odporúčam tiež radšej nedávať fľašu a len si urobiť čas a priestor na seba a dieťa. Týždeň je hrozne málo na rozbeh a ustálenie. Navyše ten žalúdoček je tak malý, že si neviem prestaviť, kam ten príkrm ide 🙂 To skrátka nejde zo dňa na deň, všetko je individuálne, ale NAJVIAC musí byť matka v pohode, aby bolo aj dieťa. Veľa šťastia 🙂

teri512
2. sep 2019

Ja som bývala dva mesiace so svokrou keď sa mala narodila ( kvôli prerabke bytu) stačilo mi. To môžeš to nemôžeš to je alergén, máš dosť mlieka nechceš prikrmovat atď. Šla mi hlava vybuchnúť. Ako sme sa odsťahovali ...robila som si ako som vedela a ja chcela a začala som jesť všetko. Keď som chcela radu tak som sa sama pýtala. Takže kľud a rob ako sama uznas za vhodné 🙂 veľa šťastia 🙂