Rektálna rúrka. Aké sú vaše skúsenosti s ňou?

nikeske
16. máj 2007

ahojte maminy! Ake mate skusenosti s touto delikatnou pomockou? Myslim kedy davat, dokedy davat a tak....Ja davam uz len sem-tam, ked je to uz akutne, ale susedka ma uz 7 mesacneho synceka a dava skoro kazdy druhy den...

jesenka
4. dec 2007

a este tanja: ta rurka ma zvycajne na jednej strane taku vacsiu dierku, tak ta cast ide von, ta opacna dnu - to je prave na tie prdiky

bobulka34
5. dec 2007

moja mala sa nevykaka vobec sama, proste cvicenia, cajiky a ine veci nepomahaju. rozmyslam ci nezmenit mlieko . mame nutrilon comfort

tanja61
6. dec 2007

dakujem za navody baby 😉 ale ked nam nepomaha teplomer tak myslite ze rurka nam pomoze?

susik77
6. dec 2007

bobulka: tiez nam to robil ten nutrilon comfort-vymenili sme ho za premium a v pohode 😉

emjee
10. okt 2008

jaja64 • Dnes o 11:04
AHojte, chcem Vas poprosit o radu, či používate rektálnu rúrku a ako často ? Niekedy mám trochu obavy, či mu tým nejako neublížim. Synček má 2 a pol mesiaca, papkáme tak všelijako, dost často sa mi pri papaní trhá a nevie sa napapať súvisle, tak neviem, či má vtedy pri papaní nejaké kŕče, používali sme aj Espumisan, teraz som kúpila aj Infacol, ale zdá sa mi že je to stále rovnaké, stále sa nejako tak zvíja, sem tam mrnká a vie mať aj také kruté chvíľky. V noci spí pekne, sme asi jeden dva krát hore, ale zase ked sa napapá a položím ho začne sa zvíjať, tak cvičíme a prebalíme, použijem aj rektálnu rúrku, poprdká si, niekedy sa vykaká, a v poslednom čase je to dosť hustá stolica. A ked je hore, tak je dost nepokojný a mrnká.

gucz • 1d • Dnes o 11:11
jaja ja som tiež používala pri malej rektálnu rúrku, a to od tretieho mesiaca do asi šiesteho. Používali sme ju denne. Malá mala škaredé koliky, po infacole sa jej to nezlepšilo, tak sme dávli espumisan do každej fľaše a keď sa jej polepšilo, tak sme espumisan trošku obmedzili. Bez rúrky sa mi nechcela vôbec vykakať, mala záchvaty plaču.... a nenavykla si na ňu. Po šiestom mesiaci po zaradení vareného jabĺčka do jej stravy sa naučila kakať aj sama a rúrku sme odložili. Nieje pravda, že si na ňu dieťa navykne, môže mu len pomôcť

zuza.m • 1d • Dnes o 11:13
aj my mavame problemy s bruškom a prdikmi.použivam aj tu rurku.zo začiatku som ju použivala dost časo skoro po každom jedeni.tiež sa stale zvyjal v bolestiach a nevedel sa vyprdkat.cez tu rurku to fakt išlo.a tiež dost často kakal.predca sa mu to draždilo..teras použivam kvapky sab.... a rurku použivam už menej.aj kaka asi tak raz do dna a niekedy ani to nie.sem tam sa tiež spina a tak natieram bruško cvičim s nožkami a dam aj rurku ale nie vždy mu cez nu ide.niekedy stači ked ho rozbalim z tych nohavičiek a popušta si sam.a ked velmi plače tak mu pomožem.niekto vravy že by sa to nemalo robit nietko zase že ano.terba ju poriadne natriet a neist hlboko a nemalo by s anič stat a hlavne ked mu pomožeš stym že sa mu ulavi ked si poprdi.

bambusko • 3d • Dnes o 11:14
jaja, rektalnu rurku som nepozila nikdy, vobec neviem ako to vyzera. mladsia dcera mala problemy s kakanim pri uzivani maltoferu, to nam vzdy pomohlo par lyziciek fenikloveho caju. vsetky 3 deti mame len dojcene

jaja64 • Dnes o 11:22
Ten feniklový čajík vyskúšam, a doktorka mi úpovedala že skúsiť mam aj kamilkový, že ten by mohol pomôcť kakaniu. Tú rúrku použijem niekedy aj tri krát za deň, niekedy nie, niekedy sa sám pekne vykaká, tak neviem, či to ni je aj tým aké mliečko si potiahne, lenže to sa tiež nedá presne, lebo niekedy sa napapá pekne, a niekedy menej lebo sa stále zvíja. A teraz keď som použivala ten Infacol , sa mi zdá že od vtedy má takú hustejšiu stolicu a také tvrdšie prdíky. Tiež s ním cvičím, masírujem bruško, a ked aj plače a zoberiem ho na ruky, hned to prestane, ale niekedy už ma riadne bolia ruky.

bambusko • 3d • Dnes o 11:33
jaja, na prdiky este pomaha dietatko vyzliect z plienky a podrzat ho pred sebou v polohe klbko, najlepsie nad lavorom alebo umyvadlom, keby pritom aj nieco vyslo

bambusko
10. okt 2008

urcite by som rektalnu rurku pouzila jedine v krajnom pripade, ak zlyhali vsetky ostatne moznosti. podla mna je to dost neprijemne dietatku, navyse je to bezpecne? ved na takom drobcovi mozete lahko poskodit zvierace.

http://fit.server.sk/zdravie/choroby/detail/113...

annag
10. okt 2008

jaja,

treba dobre rozlíšiť, o aký problém sa vlastne jedná a či ich nie je niekoľko dokopy. Dôležité je prísť na príčinu nepokojného papania. V noci dojčíš v rovnakej polohe ako cez deň? Nemáš príliš dlhé intervaly cez deň a nie je už malý veľmi hladný, keď ide papať ? Ak je príliš hladný, tak sa môže hnevať, že mu mliečko netečie hneď.

Okrem iného mám pocit, že má aj malý tichý reflux, tým, že sa mu vracia späť mliečko s kyselinou, tak ho to môže štípať a jedovať, ale pritom vracať vôbec nemusí. ukľudní sa, keď je na rukách, vo vyvýšenej polohe. Keď leží na rovnej podložke, tak ho páli záha a je nervózny, lebo sa mu časť už kyslého mliečka dostáva do pažeráka.

dididi30
10. okt 2008

annag, maly mi zas nechce papat cez den, len v noci papava, je to normalne....on cez den sa prisaje tak,ze ho nejako donutim a prisaham,ze len 5 krat si cucne ako keby od smadu a potom nic ☹ , takto nepapa aj 10 hodin denne 😕 co mam robit?
prikladam ho vzdy, kazdu chvilu , on sa len rehli alebo reve od jedu, ze co ho otravujem s cicou, bojim sa aby sa mu nezprotivila 😕

dididi30
10. okt 2008

ale toto tu nepari,ze?? ospravedlnujem sa som sa sekla z temou, ale nasledovala som anku 😀

annag
10. okt 2008

dididi, dala som odpoveď do laktačnej krízy

zuza.m
10. okt 2008

ja som prave feniklovy čaj prestala davat.mojmu nerobilo dobre pretože prdiky sa mu sice tvorili ale on ich nevedel dostat von a to ho vlastne jedovalo.teras rurku použivame menej

zuz11
2. mar 2009

a.d.r.i.k.a • 2d • Dnes o 10:30
Zaujímalo by ma,či ste túto "pomocku" používali.Sú totiž dost rozdielne názory na ňu,aj ked neviem akým sposobom by mohla dietatku ublížit alebo poškodit...(samozrejme,ak sa používa opatrne) Tiež si nemyslím že by mala nejaky negatívny vplyv na neskoršie "kakacie návyky" 😀 dietatka.

dominka11 • 1d • Dnes o 10:39
my ju používame, aj doktorka nám ju odporučila. Radšej ako by sa malo babo trápit 😉

luciaakubko • 1d • Dnes o 10:47
adrika, nema ziadny vplyv na kakacie navyky 😀 my sme ju tiez pouzivali, ked bolo treba a vsetko je ok.

a.d.r.i.k.a • 2d • Dnes o 10:48

Aj mne ju odpor.naša detsá lekarka este pri prvej dcerke,a obcas som ju použila aj pri drobcovi...
Len som počula také názory-aj od odborníkov-"že si na to dieta zvykne,nebude sa neskor vediet bez nej vyprazdniť..."a pod.
Tak ma zaujímaju skusenosti iných mamičiek,lebo napr.moja dcera sa neskor,ked preslo obdobie "prdkania",pekne vykakala aj bez rurky...čiže žiadny zvyk

yasmina • 2d • Dnes o 11:02
pouzivali sme od narodenia do pol roka ...potom zacali kakat bez rekt.trubky...mali sme strasne koliky...zapchy...bez tejto pomocky si to neviem predstavit...ked sa koniec namoci do oliv.olejceka...pravidelne sa vyvara...dodrziava sa hygiena...a pouziva opatrne neviem preco by to malo byt zle...
cize ked pomaha pouzivaj!!!

egyptanka
15. máj 2009

baby, ako pouzivat rek.rurku? do kedy sa ma vykakat? ako hlboko ju zasunut? a z ktorej strany, tam kde je ten otvor? PLS. potrebujem surne HELP.

dadex
15. máj 2009

Ja som tiez parkrat pouzila rek. rurku, no bolo to neprijemne nielen malemu, ale aj mne. Radsej by som volila cvicenie, masaz bruska. Trva to dlhsie kym sa to uvolni, no castejsie to treba robit a potom sa aj kakanie a prdiky upravia. Nam sa to upravilo do troch tyzdnov.

zuza.m
16. máj 2009

ja som ju použivala jeden čas na denom poriadku a malemu velmi pomohla.plakaval pravidelne hodinu po jedle a zvyjal sa v krčoch .dala som rurku a bolo počut ako prdka.potom sa ukludnil.vrele doporučujem.pocvičit s nožkami natret pupikom pomasirovat bruškostrčit rurku a jemne pridvihnut zadoček.rurku som zasuvala len par cm ako som citila že som prešla cez zvierač.svokra mi vždy hundrala že sa to nesmie.nakoniec sme skončili v nemocnici koly alergii(ta mu vytvarala tie brušne krče)a tam mu strčila sestra tu rurku celu do zadku.mne až oči vyskočili.nechala mu to tam 15minut a potom došla,tak že myslim že sa to len tak to opatrne na kuštiček zasunutia použivat može.rektarna je na prdkanie nie na kakanie,.tak že ja som ju dala fakt len na taku chvilu ako som počula odchadzat vetry.s akkanim nemal problem

pastuska
16. máj 2009

Ja som ju do šiesteho mesiaca používala takmer stále, malý sa nevedel vykakať vôbec. Potom dostal Duphalac a upravilo sa to a je všetko ok.

helenkasabinka
16. máj 2009

tato rurka je super-my sme ju obcas museli pouzit ked malinka mala koliku a nemohla sa vykakat ale pomohlo

pasoa
21. máj 2009

baby, keďže môj malý má silný reflux a Nutriton rozrobený v MM ho hroozne zapeká (to je daň za to, že konečne normálne priberá a nevyvracia všetko, čo spapaá), tak používam rr už mesiac.
BOli sme aj na chire (ako všetky deti, čo majú problémy s vyprázdňovaním)a chirurg mi povedal, že rr môžem používať aj 10x za deň, že ešte nikdy nepočul, že by to niekomu uškodilo alebo si na to nebodaj niekto zvykol. že nemám nikoho počúvať, kto ma od toho odhovára, že sa to nemá, nemôže a pod. lebo že on s takýmito deťmi robí celý ´život a má s tým skúsenosti.
a iná dr. mi povedala, že zapekanie a rr môjho malého ohrozujú určite menej ako reflux.

takže sa rr nebojte 😉

maalinkate
4. júl 2009

ahojte, chcem sa len spytat niektorej z vas, aky je navod na pouzitie rektalnej rurky, bo dnes som ju kupila a neviem ako ju pouzit..ktorou stranou ju vlozit, na jednej su take dva otvory, na druhej nie.. kolko asi ju mam zastrcit a na aku dobu?za rady dakujem

zuza.m
4. júl 2009

zastrč ju len kuštik najskor budeš citit taky tlak (zvierač)a ked prejdeš cezneho už nemusiš dale.ale ja som nemala taku kde boli dva otvori na jednej strane.mala som jednu stranu tak ako keby dnu ohnutu aby sa neporanil konečnik a druhy konec bol taky ako keby rozšireny ale len malinko.tak dnu stym koncom kde je ta strana ako keby vyhladena.

maalinkate
4. júl 2009

tak potom ty mas asi nejaku inu...neviem, ta moja je taka oranzova..a fakt teda neviem ktorym koncom ju dat, a ako pouzit,vlastne na ako dlho by som ju tam mala mat vlozenu aby to tomu mojmu drobcovi pomohlo? bo niekedy mi fakt uz nepomaha ani pupik, ani cvicenie nozickami, ani cajik ci espumisan..malinky len place a place.tak by som chcela vyskusat tu rurku..len neviem ako nato. a to ma zatial iba 6 tyzdnov.

macka23
5. júl 2009

maalinkate,
dnu ju musis dat tou zaoblenou hladsou stranou, tam kde mas dve dierky, predtym ju vsak natri kremikom alebo niecim /ja pouzivam olivovy olej/ aby sa lahsie zasunula, skus tak dva cm, tazko povedat, ale to uvidis sama, hlavne opatrne s tym aby si malinkemu neublizila. Nasho ked bolievalo takto brusko a mal ho tvrde a dala som mu rurku hned vyleteli prdiky a aj sa vykakal, uvidis sama ked sa mu ulavi tak ju vyberies.

millada
3. jan 2010

ked sa pouziva ta rektalna rurka, tak babo kaka, kym ju ma vnutri alebo ju treba vytiahnut a tak sa vykaka??? 😕

lenka1smejka
3. jan 2010

milada-ja som pouzivala teplomer strkala som jej ho a najprv isli plyny a potom uz tlacila a kakala sama.Kamaratka do 4mesiacov pouzivala rektarnu rurku 9x za den a od 4mesiaca maly jej kaka sam takze je blbost,ze si na to deti zvyknu

millada
3. jan 2010

lenka, dakujeeeeeeem 😉

laydy
22. jan 2010

Ahojky, pridam sa. Ja som mala s malickou problemy od malicka bolesti bruska, nafuknute tvrde brusko., zastavene vetry a plac, prebdene noci a k tomu sa nevie sama vykakat a zase plac, urcite to poznate. Skusala som vsetko a nic. Skoncili sme 2X na pohotovosti, robili jej rongen bruska a vsetko v poriadku, mala si toho zazila a naplakala sa. Neviem si predstavit, zeby som nemala po ruke teplomer, tak to by boli zase hodiny placu. Pouzivala som a vlastne pouzivam doteraz teplomer s ohybnou spickou. Mala ma 5 mesiacou, vetry sa nam upravili, ale pouzivam Espumisan pre kojencou, ale stale nevie kakat sama, pritom ma makku stolicu, jednoducho ju nevie vytlacit. My zase ficime na homeopatikach. Davam jej opium- je na povzbudenie motility crievka, ked je lenive a dalej hepar sulfur- ten je nato ked nevie vytlacit makku stolicu. Tak potomto sa mi obcas vykaka sama, ale ziadna slava. Ja nekojim, papame Nutrilon 1HA. dufam, ze ked teraz zacnem prikrmovat tak to uz konecne pojde samo. vsetkym mamickam drzim palce, nech to ide ako po masle, a nech Vam kakaju, papaju, spinkaju a priberaju ako z knizky.

a inac tiez uvitam nejake rady.

mikella
13. júl 2010

@laydy infakol je super lahko sa dava len kvapnes aplikatorom do ust a mozno aj dlhodobo aj viac kvapiek neskodi espumisan nam nepomohol my mame uz 5 mes a stale kakame s rurkou keby som si to neprezila u prvých 2 detoch tak isto tak uz sa zblaznim od strachu ze nekaka sam ale aj tak mam obavy preco uz nekaka sam ale stale ma vodnatu stolicu z materskeho mlieka tak asi zato ked bude jest ine rak snad probiotika sme davali mlasdsej ale nic ja teraz papam vela bryndze cisto ovcej a tam je spusta probotik ake nikde inde niesu 😝

lenkablaskova
9. aug 2011

ahojte, tiez chcem pridat svoju skusenost s kakanim a rektalnou rurkou. Mam synceka, hned z nemocnice sme si doniesli rotavirusovu hnacku, takze moj chlapcek mal prvy mesiac a pol riedku zelenu stolicu a kakal skoro do kazdej plienky. Nastastie sme mali ten lahsi priebeh - nemal ani teplotu ani nebol dehydrovaný, tak sme brali len probiotiká BioGaiu a Sab Simplex na prdiky. Ked vsak po mesiaci hnacka neprestavala, zmenila som probiotika na Infant Dophilus od 0 mesiacov. Trosku sa to zlepsilo, ale stale sme mali stolicu zelenu, pre zmenu vsak nie zltozelenu ale tmavozelenu. Maly bol cim dalej placlivejsi a uz aj ritku mal podrazdenu, tak som mu dala trosilinku Smecty asi tak za pol cajovej lyzicky s prevarenou vodou a cuduj sa svete, konecne hnacky prestali 🙂
stolica sa upravovala postupne, zrazu zacal kakat raz za dva, raz za tri dni, no dlho som sa netesila. Zrazu sme zistili, ze po tolkych hnackach nevie tlacit a kakat sam. Bola som nestastna, lebo asi dva tyzdne sme kakali s rektalnou rurkou kazdy den a niekedy aj dvakrat do dna (uz som bola zufala, nehcela som mu tolko drazdit konecnik), potom to bolo raz za 4 dni, neskor raz za 7 dni. Ked sa nad tym spatne zamyslim, mozno to stazoval aj sab simplex, robil stolicu trusku hustejsou a tahavejsou. Postupne som sab simplex vysadila a prestala som pouzivat rekatlnu rurku. Nekakali sme 17 dni!!! a potom sa vykakal sam. Dovtedy vobec neplakal a nemal stopy po tom, ze by mal plne brusko- Proste som mala take mlieko, vsetko sa mu jednoducho vstrebavalo. No uz som takto dlho nechcela mat pauzu a tak som mu v 5 mesiacoch zacala davat trosku mrkvicky a niekedy aj mliecnu kasu Nutrilon od 4m, lebo som uz zacala mat problemy s mlieckom. Odporucala mi to moja pediatricka, ze niekedy to pomoze. A cuduj sa svete pomohlo!!! 🙂)) a este asi aj kolac z cerstvych sliviek. Maly kaka skoro kazdy, resp. kazdy druhy den a sam, len mu pomasirujem brusko 🙂)) Takze, ak mate niekto taketo problemy, mozno vas moj prispevok povzbudi 🙂

zebra41
10. aug 2011

no my sme pouzili rektalnu rurku raz, ked maleho zapiekol sirup Gastrotuss....ja som nemala na to odvahu,tak sa podujal mm. maly len trosicku vykakal,tak sme boli prekvapeni,ze ako malo. zobrala som ho do obyvacky, polozila na deku a potom to slo...letelo cez celu obyvacku 😀

ducci
14. aug 2011

no my tiez obcas pouzijeme rektalnu rurku - ked uz to nevydrzim ja - lebo mala je nervozna a prehadzuje sa.. najhrosie je to niekedy v noci, to som bola raz hore asi 10x a pri tom moja mala spinkala doteraz uplne krasne -iba 1x sa v noci budila.. ale snazim sa ju pouzivat co najmenej.. :( aby si na to mala nezvykla...