Rektálna rúrka. Aké sú vaše skúsenosti s ňou?

nikeske
16. máj 2007

ahojte maminy! Ake mate skusenosti s touto delikatnou pomockou? Myslim kedy davat, dokedy davat a tak....Ja davam uz len sem-tam, ked je to uz akutne, ale susedka ma uz 7 mesacneho synceka a dava skoro kazdy druhy den...

absolutka
16. nov 2016

@bambusko urcite to nie je nebezpecne :D to mas odkial

zuzanafabrici
14. jan 2017

Podľa dátumu je toto už staršia téma, ale rozhodla som sa zapojiť do diskusie so svojou skúsenosťou s rektálnou rúrkou. Pri prvom dieťati (dievča) sme ju nepoužili ani raz, dokonca som ani netušila, že niečo také existuje. I keď bolesti bruška u nej boli, trvali krátko, avšak poskakovaním na lopte a prikladaním teplého obkladu na bruško pomerne rýchlo prestali.
Pri druhom dieťati (chlapec) nepomáhali žiadne predchádzajúce skúsenosti, teda nezaberala fitlopta, teplé obklady, hojdanie, spievanie, kočíkovanie, kvapky ani jedny (skôr som mala pocit, že je to opačný efekt), moja prísna diéta, masáže bruška, pravidelné cvičenie... Nič z týchto vecí u nás pri chlapcovi nefungovalo. Od 2 mesiaca sme začali používať rúrku a skončilo to cca v 7.mesiaci. Používali sme každý deň, každý druhý deň, raz za týždeň, stále inak, ale podľa môjho názoru dosť často. Na začiatku nám pomohla uvoľniť nahromadený vzduch v malých črevách, neskôr pomohla aj k "vytlačeniu" stolice z nášho dieťaťa. Keď sa 2 dni nevykakal, bol plačlivý celý deň, museli sme to z neho dostávať, aby sa dalo vôbec fugovať. Samozrejme, bála som sa, aby jeho trávenie rozbehlo do normálneho stavu, teda aby sa vedel vykakať a "vyprdieť" sám. Aktuálne má 10 mesiacov a všetko zvláda sám, úplne úplne bez problémov. Dá sa povedať, že zlom nastal zo dňa na deň, kedy zrazu začal sám "prdieť a kakať". Jednoducho, jeho tráviaci trakt musel dozrieť. Z mojej skúsenosti mi vychádza, že ak skúsite všetky možnosti a ostane vám naozaj iba rúrka, tak pomôžte dieťatu, keď sa trápi.

eririka
29. okt 2017

@zuzanafabrici prosím ťa, akú rúrku si používala ? a ako často ?

zuzanafabrici
6. dec 2017

Používali sme každý deň, každý druhý deň, raz za týždeň, stále inak, ale podľa môjho názoru dosť často.

A boli to klasické rektálne rúrky kupované v lekárni.

slnecnica2018
8. máj 2019

Keďže som si aj ja hľadala info tak pridám aj svoju skúsenosť. Naša už keď prišla z pôrodnice nekakala 3 dni. Plakala mala koliku , Dr povedľa aby sme pomohli rúrkou. Najprv som nechcela ale neskôr som na odporučenie doktorky skúsila. Neskôr sme rektalnu robili pravidelne. Aj 3x denne, potom 1x denne. Malička mala koliky, revala myslela som si že sa nevie vykakat.. používali sme tak asi mesiac. Keď mala 2 mesiace povedala som si že dosť a jedného dňa som jej ju proste nedala.Nič sa nestalo a po 3 dňoch mojej paniky sa mala sama krásne vykakala a bolo všetko ok. Časom som zistila že možno ani neplakala od potreby kakat ale skôr kvôli zastavenym vetrom. Nato nám pomohol pupik a babycalm a pravidelne cvičenie. Plus dávam biogaiu. Myslím si že rúrka vôbec nie je návyková to s tým niekto začal a ostatní len opakujú. Keď ju treba použiť určite som za no z vlastnej skúsenosti by som ju použila naozaj ako poslednú možnosť až keď by som vylucila všetko ostatne a hlavne až keď by som si bola istá že naozaj nejde kakat. Žiadne “pre istotu” by som už nerobila. A tobôž nie každý deň. No ak ste si iste že nevie kakat a reve určite treba pomôcť koniec koncov aj pri rektalnej musí babo zatlačiť nejde to samé.

zlaticaadam
7. mar 2020

Ahojte chcem poprosiť o radu môj syn je na nutrilon alergy deizin care a zahustujeme nutritonom dávame Simplex a probiotika tiež sme rurkujeme každý druhy deň ale stolica nieje tvrdá ide taka pastovita meka pasta problém je že tlači tlači a nevie sám to hovienko vytlačiť je to normálne keď podstate stolica ma dobru konzistenciu? Ďakujem... Masírovanie cvičenie nemajú úspech ale prdký mame normálne niekedy sa mi zdá ze až dosť prdy ale nevie kakat neviem kde je chyba a problém pediatrická to vie ale povedala tak len rurkujte keď treba aj každý deň... Som zúfalá s jeho kakania

lila59
7. mar 2020

@zlaticaadam my sme to mali uplne rovnako...rurku som musela pouzivat kazdy den asi od 2,5 mesiaca do 5 mesiaca...bola som z toho zufala, vyskusali sme vsetko mozne a nic. A potom zrazu jedneho dna zacal kakat sam. Niektore deti maju ten GIT proste nedovyvinuty a chce to cas...

eririka
19. mar 2020

@zlaticaadam Ahojky, kludne treba rurkovat kazdy den, mozes aj viac krat, to velmi pomoze ....