Rektálna rúrka. Aké sú vaše skúsenosti s ňou?

nikeske
16. máj 2007

ahojte maminy! Ake mate skusenosti s touto delikatnou pomockou? Myslim kedy davat, dokedy davat a tak....Ja davam uz len sem-tam, ked je to uz akutne, ale susedka ma uz 7 mesacneho synceka a dava skoro kazdy druhy den...

emka25
22. aug 2011

Pridávam našu skúsenosť. Môj krtko má 9,5 mesiaca a od narodenia sme mali problém s kakaním. Rúrku som používala dlho. I keď bol do 5,5 mes. len kojený, stále ho zapekalo. Čaj ani vodu mi vôbec nechcel. Už keď sme začali s príkrmami, snažila som sa do neho dostať aj nejaké tekutiny, no márne. Dr. povedala, že keď ho kojím (8x denneˇ) že mu to pokryje aj prísun tekutín a preto nechce piť nič iné. No ja som bola z toho dosť nešťastná, že ho tak moc zapeká, raz som dokonca vydržala 3 dni mu rúrku nepchať a skončilo to z riadnym revom a veľmi tvrdými hovienkami, čo sa nemohol vôbec vykakať a musela som mu ich ešte v ritke drobiť a odvtedy som mu radšej každý deň rúrkou podráždila konečník, kým sa nevykakal. Aj v lekárni som sa vypytoval, že či niečo nemajú ako je gutalax alebo také čosi, no vraj nie, ale poradila mi že z ovsených vločiek odvar aby pil. Ja som dávala 1 pol. lyžicu a 1,5 dcl vody uvariť cca 5min. aby vrelo. Keďže nechcel piť, tak som mu ho dávala do polievky a príkrmov. Vyčítala som aj že pomáhajú slivky, čo som mu kupovala a denne dávala aspon polku dojč. výživy od Hipp-slivkovú, no a úplne sme vynechali banány. Už cca mesiac ho dávam na nočník a už sa naučila do nočníka aj kakať. Len som ho keď sa vycikal, tak som mu ukázala že čo to tam je a začala som ho hladkať a bozkávať a chváliť aký je šikovný, ale už sám začal kakať do plienky. No a keď som chcela aby sa naučil aj kakať, tak som mu ukazovala ako sa tlačí a on ma napodobňoval. Teraz už stačí, keď ho na nočník posadím a poviem mu cikaj, tak už vie že čo má robiť a učím ho aj keď sme vonka cikať na trávičku.

monika15
22. aug 2011

hmmm teraz tu budem vyzerat ako puk, ale to co za rurku?
moja ma cez rok ale som nepocula o takom...
ked sa nevie kakat tak sa ma dat ryzovy odvar a slivkovy juice

hmm ci sa mylim?

pitik
22. aug 2011

@monika15 no my sme ryzovy odvar vzdy davali pri hnackach

monika15
22. aug 2011

@pitik
hmmm,
vraj to ucinkuje obojstranne.... tak neviem.......

happy3
23. aug 2011

ja rektalnu rurku poznam,ale namiesto toho vam odporucam uvarit kamilkovy cajik a ten robi zazraky,mam to vyskusane na mojom ´malom.Ta rektalna rurka moze pri castom pouzivani dietatu viac ublizit ako pomoct

m_o_n_c_a_k
24. sep 2011

Baby kedy sa zacali tie koliky u vasich zlepsovat my mame 6tyzdnou a uy je to asi vrchol ani cez den spat ani v noci od bolesti bude to horsie alebo uz íba lepsie alebo to bude este trvat a ak hej tak kedy sa to zlepsilo u vas.

nikeske
autor
29. mar 2012

hlasim sa ako zakladateľ tejto témy po piatich rokoch / to letí, čo? 🙂/
Takže u prvého syna sme rektálnu rúrku odhodili zo dňa na deň so zavedením prvých príkrmov...to sa mu úplne zmenil vzhľad aj konzistencia stolice a bolo po problémoch...síce teraz v piatich rokoch má občas tvrdšiu stolicu, to má po mne , bohužialľ, ale dodržujeme pitný režim a veľa ovocia, takže O.K.

A mám už aj druhého "kolikára" , tomu zas pre zmenu nepomáhala ani rektálna rúrka, ani masáže, ani mastičky, ani čajíky, ani kvapky /Espumisan, infacol, Saab.../, a už som bola úplne hotová....
až sme skúsili kvapky Bio Gaia, sú to voľne predajné probiotika, ktoré natoľko zriedili stolicu, že začal kakať sám a ak to nešlo, ak pomohla rúrka...teraz má štyri mesiace a je to v pohode...
/ poznám plno ľudí, ktorí rúrku používali, a nikto nemá žiadne problémy, takisto aj detská lekárka povedala, že to nemá ako uškodiť, samozrejme, keď sa dodržuje hygiena a používa sa opatrne/
a ak niekomu zaberie napr. čaj alebo masáže, tak si može len gratulovat
my sme bohužiaľ ten prípad, ktorému to nepomohlo ani u jedného syna, takže vďaka za rúrku a za Bio gaiu...lebo inak by som asi bola už na psychiatri...

takže držím palce všetkým mamičkám, aby sa netrápili ani oni, ani drobci 🙂

glowix
29. mar 2012

Aj ja sa pridam, aj my sme pouzivali rurku do 5 mesiacov, zo dna na den zacala malinka sama kakat a bolo po probleme, pred tym to proste neslo ,až prve prikrmy to vsetko zmenili..rurka nie je navykova vobec, nemozeme predsa nechat dietatko trapit ked sa nevie same vykakat viac ako 7 dni..ked je plne kojene..ako bola moja

gabulka15
29. mar 2012

ahoj , dnes som kupila mojmu synackovi rektalnu rurku ktoru mi odporucila aj lekarka . v lekarni som sa chcela poinformovat ako sa to zavadza atd. teda aby som na 100% vedela ako to mam malemu strcit do zadocku . Lekarnicka mi moc toho nepovedala , len s ktorej strany sa to strka do zadocku , aj to povedala tak neisto . Tak som sa chcela spytat , ten sirsi koniec musi byt z vonkajses strany a ako hlboko sa to ma dat dovnutra ?

sisaha
29. mar 2012

@gabulka15 do zadku ide ten uzsi koniec s takou bocnou dierkou. Zavadza sa kusok, tak 1cm

ewisam
29. mar 2012

Ja dam jednu taku mozno sprostu otazku, no ale nikde som to nenasla a zaujima ma to. Pri 5 dietati to uz budem secko vediet 😀 Naco su v rurke dva otvory po stranach? jeden nizsie, druhy vyssie, ma to nejaky suvis s hlbkou zavedenia?

monicka23
29. mar 2012

My tiez pouzivame rurku,maly sa vykaka v pohode aj sam ale niekedy ked vidim ze ma nafuknute brusko a je nespokojny a strasne napina nozicky tak pouzijem rurku. To by sa clovek cudoval co vsetko dostane von taka rurka z takeho maleho telicka 😀 a hlavne u nas strasne vela vzduchu - vyslovene ako keby mal bublifuk v crievkach ☹

monicka23
29. mar 2012

@gabulka15 ako pisala @sisaha zavadza sa ten koniec kde su dierky,na nasej rurke su dve. Vlastne cez tie dierky sa dostane vzduch do crievka a pohne stolicu...........aspon tak mi to vysvetlil moj mm 🙂 A ja zavadzam pokial ma to pusti,niekedy viac,niekedy menej..... 😎

sisaha
29. mar 2012

@ewisam ano, niekedy treba zaviest hlbsie, tak aby aj cez tu vyssiu dierku mohol vyjst vzduch a uvolnili sa krce.. 😉 Ja som ju pri mladsej uz nepouzivala a zabudla som, ze su tam dve dierky.. 😀, myslela som, ze len jedna...

maca_p
29. mar 2012

baby, kludne tu rurku mozete nechat babatku v konecniku aj dlhsie napr. 30 min. a mozete ju zaviest aj 10 cm do konecnika. mne to tak ukazovala obvodna sestricka. tak tie dierky po bokoch su tam logicky na to, aby vychadzal nahromadeny vzduch.

janulik38
29. mar 2012

My sme boli vcera u pediatricky a tiez nam kazala len rektalnu rurku, ziadne kvapky, kedze je to v urcitom zmysle chemia a moze viac uskodit ako taka rurka. Presne ako sa pise v celej historii prispevkov, malinka dava cez rurku neskutocne prdiky, kaka uzasne klop klop klop do kazdej plienky zltucke 🙂, ale cez rurku este vyjde vela a najma prdy. Lekarka nas ucila, ako davat rurku a strcila ju tam celkom hlboko, ako sa dalo, pretoze ako ju davate do zadocku, stane sa, ze chvilku nejde, treba pockat a pokracovat. S jednourukou je vyhodne stlacat brusko palcom a strednym prsto z bokov k sebe. Tiez nam odporucala pouzit ju, len akje brusko tvrde a velke. Odporucila najviac 3x denne, tiez odmietla teoriu navykovosti. Do 3 mesiacov by to malo ustupit, zajtra mame meiac, tak som velmi zvedava. Skusala som aj Espumisan, feniklovy cajik a nic nezabralo....tak uvidime, a raz denne ju davam spinkat na brusko a velmi jej pomaha ak ju prevalim na lavy bok a masirujem jej chrbatik, tesne nad zadockom a jasne po kazdom prebudeni cvicenie s nozickami...drzim vsetkym maminam palce a tisko zavidim tym, co s tym problem nemaju..ale aspon si cvicime trpezlivost pre obdobie zubkov hihi..vo vsetko zlom treba hladat nieco pozitivne 🙂)

baschmil
31. mar 2012

@janulik38 ahoj, my mame 2 mesacneho chlapceka, mame koliku aj reflux a dva mesiace placeme nonstop.. ☹ jedine cez rurku sa mi vyprdi a vykaka ale hrozne sa bojim ze si tou rurkou len naublizujeme a nebude chciet kakat vobec ...pouzivam ju kazdy den lebo sa neda pozerat ako place a od bolesti az modrie

janulik38
1. apr 2012

@baschmil Ahoj, my rurku pouzivame aj niekedy dva - tri krat denne ☹ ked ju nepouzivame tak malinka kaka uplne v pohode, takze toho by som sa neobavala, trva to zevraj do 3-5 mesiacov, potom cely zivot rurku nebudes musiet pouzivat, takze pochybujem, ze tychto par mesiacov by to mohlo tak radikalne ovplyvnit. Drzim palce, sme na rovnakej lodi, a je nas vela..pevne nervy a najma trpezlivost 🙂 neboj to prejde...

strociatka
2. apr 2012

@baschmil ahoj, uplne chapem tvoje obavy. Moja starsia dcerka mala masivny reflux a velmi tazku dojcensku koliku (bezne si vytlacila hrube crievko az von do plienocky - na pohotovosti sme mali pomaly prechodny pobyt). Bez rektalnej rurky som ani nikam necestovala, pouzivali sme ju v tazsich dnoch aj 10x denne, ked bolo lepsie tak len 2-3x. Dolezite je vediet ju spravne pouzit. Dnes su rurky makkulinke a netreba sa bat ju pouzit spravne. Treba ist pomalicky, zasuvat opatrne a nikdy, naozaj nikdy nie proti tlaku babatka, ked nepusti, treba pockat, pripadne skusit neskor, ale rurku pokial je to mozno - tak zasuvame celu az takmer po okraj, kolko len ide. Ked je rurka zasunuta, treba opatrne babatko masirovat na brusku v smere hodinovych ruciciek, pripadne aj pocvicit nozickami. Neboj, ono to prejde, vyzera to hrozne, ale babatku treba pomoct. Ak kojis, treba si aj poctivo sledobvat stravu a nezhorsovat babatku stav. Dnes ma starsia 4 roky a s kakanim nemame ziadne problemy, nemusis sa obavat. Rurku urcite nepouzivat preto, lebo ti to vyhovuje a chces aby sa babo vykakalokedy ty chces, ale len, ked ma problem a treba mu pomoct.

Druha dcerka tento problem vobec nema a rurku nepouzivame vobec, je to skvele mat zdrave dietatko a v pohode, le ked to inak nejde, predsa ho nenechame trpiet. Drzim palce.

baschmil
2. apr 2012

@strociatka ja rurku pouzivam niekedy kazdy den niekedy kazdy druhy, no niekedy netereba aj dva dni tri..ked je spokojny tak ho netrapim ked dojcene deti nemusia kakat kazdy den tak preco by som pouzivala rurku, no ked vidim niekedy uz od rana ako sa trapi tak mu pomozem presne tak ako si to napisala..ked ju uz dam dnu tak ju opatrne tocim a cvicim aj nozickami aj brusko masirujem... mne fakt nezabrali ziadne kvapky, cajiky ci hocico ine jednoducho ked to na neho pride tak je to hrozne, pozerat ako place az nedycha ... ale uz mavame aj lepsie dni chvalabohu 🙂 😀 🙂

strociatka
2. apr 2012

@baschmil asi je este malicky, ale prechodom na tuhu stravu sa to vyrazne zmeni, neboj k lepsiemu 😉

danusskaaa
2. apr 2012

baby, ja tiez musim pouzivat rurku! velmi pomohli kvapky BabyCalm /vyskusali sme aj Espumisan, ale nic/. niekedy mala kaka pekne sama, ale ked vidim, ze moc tlaci a nic nejde tak dame rurku a na jej tvaricke vydno, ze je jej lepsie. tiez niekedy pouzijeme rurku ran, niekedy aj pri kazdom prebalovani, podla situacie. myslim, ze nam pomaha aj to, ze sme na brusku /malej sa to moc nepaci, lebo sa "trapi" so zvyhanim hlavicky, ale ulavi sa jej, lebo si prdka/ a taktiez masirujeme brusko s kremom PUPIK v smere hod. ruciciek a cvicime s nozickami. skusame vsetko, aby bolo dobre lebo vidiet svoje babo ako sa trapi je pre mna a asi aj kazdu maminu hroza!!!

veronikabv
27. apr 2012

Ahojte,môj 5 mesačný syncek ma problemy s bruskom a vykaka sa len s rekt.rurkou,všetci mi hovoria,že to nemám robit že ho mám nechať tak že on sa raz vykaka,ale nemôžem sa pozerať ako sa trápi keby som mu nepomohla s kakanim tak by sa ani nenapapal ani nevyspinkal.s rurkou sa aj vyprdka aj vykaka a potom je spokojný.len ja sa bojím,že sa mi sám neskôr nevykaka.viete mi niekto poradiť dakujem

lymfy
3. jún 2012

Ahojte. Moj maly tak isto presne do 3,5 mesiaca sa sam nevykakal len s trubickou a potom naraz to ustupilo a zacal sam kakat. Takze baby nebojte sa a trubicku urcite pouzivajte babetku tak velmi ulavite a nema to vedlajsie vplivy. Proste babetka musia len s toho vyrast.

nadulka88
17. aug 2012

Ahojte, mam podobny problem.. Mala ma 1 mesiac a kakame vacsinou s rurkou. Hned mi ju odporucila pediatricka. Mala kakala sama v porodnici iba 2 krat.. potom sme davali rurku ked jej bolo tazko a velmi plackala.. potom prislo obdobie ked sama kakala kazdy den, ale opat sme sa dostali do toho, ze nekaka... teraz nekakala aj tyzden a bola v pohode, tak som nic neriesila.. ale dneska sa uz velmi trapila tak sme dali rurku, vykakala sa ale nezda sa mi, ze by sa jej uplne ulavilo.. trosku ano.. a to z nej vyslo naozaj vela... Co je zvlastne a nechapem, ze raz vobec nekaka, potom kaka sama a potom zasa nic a pritom tlaci a snazi sa... u nas je zvlastne to, ze prdikuje dost... 😕 doktorka nam kazala davat aj cajik detsky s rumancekom. Tak jej davam denne tak 20 a pije to ale vysledny efekt ziadny 😖 teraz som kupila baby calm kvapky tak som zvedava. Inak som uz zufala.. Ja chcem aby malinka nalozila do kazdej plienocky 😅

penn
20. okt 2013

Inak ja som necakala zaviedla som vsetko, bio gaia denne, espumisan vecer, chamimilla vulgsris..ked zacnu krce... a nakoniec rektalnu rurku. Doktorka by mi kazala vyckavat iba s masazami, co samozrejme nevynechavame.. ale ja mam doma druhe dieta, ktore musim prilezitostne aj dokrmit aj obliect...a nemozem nespat napr od 20-04 alebo ho aj cely den masirovat a hojdat. Takze vcera sme prvykrat rurku a aj sme pospali.

penn
20. okt 2013

No a co sa tyka diety. Fakt neviem kde zacat. Vynechavam mlieko a psenicu. Ale potrebovala by som skor zacat s jednou potravinou a pridavat. Ale neviem cim. Ked hovorite, ze aj jablko, mrkva naduva. : (

penn
20. okt 2013

Sorry kocky omyl.

jurly
20. okt 2013

Nam pediater povedal, ze ked uz pouzit, tak opatrne 😒 lebo sa stretol 2x s poskodenym crievkom od rurky. Jeho odporucanie bolo namazat rurku vazelinou, strcit ju zadocku ako je ta druha dierka a trosku dalej a drzat. Nejazdit s nou hore dole. My ju tiez pouzivame. Myslim, ze nik z rodicov nie je stastny z pouzivania, ale tiez si myslim, ze je to lepsie ako chemia...

ninkaaaa
25. nov 2014

Ako hlboko ju treba zaviest.dakujem