Rituály pri zaspávaní bábätiek.

nerrynka
9. okt 2019

Ahojte. Chcela by som sa opýtať, či máte s deťmi vytvorené nejaké rituály pred spaním. Môj drobec má síce ešte len 4 týždne ale pomaly by som ho chcela učiť návykom pred spaním. Rada sa inšpirujem od vás. 😊

patriciaprotskiv
9. okt 2019

@nerrynka ja mám síce už pomaly 2 ročného chlapčeka ale funguje v podstate rovnako od narodenia ☺️ O 7 mu dávam napapat potom kúpať a o 8 už spi s tým že vstáva ráno 7-8 hodine ☺️ Na obed to iste o 11 najest o 12 už spinka do takej 4 ☺️

dnld
9. okt 2019

@nerrynka ako si naučíš tak budeš mať, prvú dcéru sme málo nosili po rukách a od narodenia sme ju uložili do postieľky a išli preč. Vždy zaspáva sama aj v škôlke prvá spi. Ale keď bola chorá alebo niečo tak s nami v posteli nevedela spať a ani my s nou. Ale syn skôr po rukách, sám zaspáva ťažko. Ale zase hocikedy ho vezmem na ruky a zaspi, dcéra mi nikdy na rukách nezaspala. Všetko ma svoje plus a mínus

rata
9. okt 2019

My máme dvojčatá narodené v 31tt, boli mesiac a pol v nemocnici, kým sme si ich mohli vziať domov, takže tam mali taký 3-hodinový režim (prebaliť, nakŕmiť, spať), keď sme prišli domov, tak to vôbec tak ružovo nefungovalo😂. Začali sme si teda robiť vlastný režim. Čo sa týka spania, tak večerné kŕmenie je vždy v spálni v prítmí, dáme odgrgnúť, uložíme do postieľky, jeden potrebuje cumlík a plienočku cez hlavičku a druhý zasa potrebuje mať plienku pri hlave a držať si ju v ruke. Pred krmením samozrejme kúpeme, potom sú ešte chvíľku v obývačke, ale už v kľude, už sa nehráme, nebláznime.

hapipa
9. okt 2019

@nerrynka ja byť tebou žiadne rituály nerobím, dieťa si na to tak rýchlo zvykne,že keď bude treba ísť spať bez rituálu tak to nepôjde a budete trpieť z toho všetci, napríklad si vytvoríš rituál, že o 18.30 kúpanie, večera, rozprávka, nedaj bože zaspávanie s tabletom pri starších deťoch alebo mobilom, tak to už je mega prúser, uvediem príklad pôjdete na svadbu kde budete prespávať lebo pôjdete napr. na opačný koniec republiky, budeš chcieť dať dieťa spať, lebo už to na neho bude veľa, ale môžeš ho len ospršiť alebo prezliecť, nebude tam telka a ty sa budeš chcieť ísť ďalej zabávať, tak nemôžeš

yanni
9. okt 2019

@hapipa Tak nejaku telka, tablet, mobil zakladatelka pri 4 tzyzdnovom dietati asi nemyslela, nemyslis?

hapipa
9. okt 2019

@yanni ale veď v poriadku, veď som uviedla pri starších deťoch a je rozdiel rituál a režim, rituál aspoň pre mňa je niečo špeci, a moja kamoška ma tiež asi mesiac bábo a stále mu ukazuje na tablete spievajúce zvieratká keď ide uspávať :D

yanni
9. okt 2019

@nerrynka Je dobre mat ritual alebo lepsie povedane "kazdy vecer zhruba rovnako". My mame 5 deti a nikdy sme nepoterbovali ani telku, ani nic podobne. "Ritual" mame pri kazdom dietati rovnaky plus kazde dieta si este nieco k tomu pridalo. Cize: pri uplne baby kupanie, nakojenie a spanie. Neskor sme pridali citanie tesne pred spanim. Plus kazde dieta si casom vytvorilo este tu jeho "potrebu". Najstarsi si bral plysaka (jedno akeho, len nech je to chlpate). Druhy nepotreboval nic. otocil sa a spal. Treti si zmloli šal s uzlom v strede. Stvrta sa potrebuje pomojkat este v posteli, potom sa otoci chcrbot a do 2 minut spi. Najmladsia ma 9 mesiacov, kojim ju v posteli, zmoli si bavlnenu plienku (cim väcsia tym lepsia). Naje sa, dam do postielky, pobozkam a so minuty ju uz nepocujem, len ako odfukuje.

yanni
9. okt 2019

@hapipa tak ale to je uz jej problem. Ked je tak trosku na hlavu. Co ma z toto to mesacne dieta?

Ritual a rezim nemaju az tak daleko od seba. My straaasne vela cestujeme, mame dva domovy v dvoch rotznych krajina, kde zijeme na striedacku plus este nejake tie hotely, navsteva u mojich rodicov, u svokrovcov, ine prostredie, ine postele. Ale zaidny problem. tu knihu, plienku, plysaka atd, to ma cloveks tale so sebou. Sprcha ci vana? Tu ide o ten pocit "mokra". Postel? Jedno ci postielka drevena, cestovna, ci uzka postel alebo siroka.

Ty si dala trochu nestastny priklad.

hapipa
9. okt 2019

@yanni samozrejme nič, ale to ja viem, ale ja som nemyslela, že to ona bude robiť, myslím, že sa tu nemusíme chytať za slovíčka, všade som napísala, že uvediem príklad... nič viac a každý máme iný systém 🙂 a isto záleží aj na tom ako je to prispôsobené a niektoré deti zvládajú zmeny horšie niektoré lepšie a niektorím je to úplne jedno 🙂

yanni
9. okt 2019

@hapipa Ved jasne, ale aj tu plati alo zijes a ako si dieta naucis. Ked je dieta zvyknute prakticky od narodenia na zmeny, nema s tym problem. Ked ale trcis s dietatom 3 roky len doma, no lebo s babom sa nesmie cestovat, väcsie dieta ma problemy sa prisposobit atd,. tak to potom aj tak dopadne, ze dieta ma potom naozaj problem.

Podobne je tvoj priklad. Ked si dieta naucim na telku, tak bez telky chyti amok. Ked si dieta naucim na jedenie pred telkou, tak v restike bude robit dramu hodnu na Oscara. Atd.

hapipa
9. okt 2019

@yanni presne o tomto hovorím! poznám ľudí, čo takto majú s deťmi, a nemôžu nikam :O a ja si myslím, že za to že máme deti neznamená, že sme väzni vlastného života :O

sapetka
9. okt 2019

My mame od narodenia to iste. Kupanie mlieko a ide spat. Kedze ma uz 2r popri mlieku mu pustim macka uska vecernicek a ide sa spat . Chodi spavat od narodenia relativne v rovnakom case o 19tej ked bol male babatko tam isiel trosku skor cca o polhodku.

oomina
9. okt 2019

@nerrynka nie je zlé mať nejaké zvyky, ale treba to naučiť tak aby to fungovalo aj inde, ako písala napríklad hapipa, niekam pôjdeš a budeš mať niečo čo sa nebude dať poriešiť a decko nezaspí? To vôbec!

nerrynka
autor
9. okt 2019

Ďakujem za každý názor. Samozrejme som myslela klasické zvyky, presne to kúpanie, papanie, nejaké prítmie v spálni a možno nejakú rozprávku čítať alebo uspávanku pustiť. Rozhodne nechcem dieťa učiť na tv, tablet alebo mobil. 🙂 chcela som sa len inšpirovať

sapetka
9. okt 2019

@yanni hm vsetko zalezi id dietata a od toho co a sko si uvedomuje. Moje dieta zvykne jest pri tv viem nie je to vyhra a krajsie by bolo keby jedol pri stole ale hold co uz.. no ked cestujeme a sme na navsteve alebo v restike alebo hocikde inde tv mu vobec nechyba. Takze je to vsetko aj o niecom inom ako len o tom “k comu dieta naucime”.. tiez doma je zvyknuty pred spanim pri mliecku pozriet v tv ropravku ale ked nie sme doma rozoravka mu nechyba vypije mliecko a ide spat. Za tie dva roky je nastaveny tak ze sam sa pyta do postele ked sa to trosku casovo pretiahne

simona92101
9. okt 2019

@nerrynka mame od narodenia ritual-zvyk,pred spanim ideme aspon na hodinku von,o 18 uz sme doma,hrame sa v klude,nejasime.o 19tej okupeme,pomasirujem (mavala koliky tak sme museli a uz to zostalo,drzi jak hluchy dvere),obleciem,dam mlieko,odgrgne a polozim do postielky a odidem.chvilu sa prehadzuje kym si najde polohu,ak mrauci tak pridem,pohladkam popfipade podam buvkaca abo dudu ked jej vypadla a odidem.o 20tej uz v klude s muzom pozerame telku.nosenie na rukach sme zrusili,inak by som prisla o krize. Je fajn dieta naucit aspon na daky rezim,susedove deti este o 22:00 su vonku,hulakaju,nemozu ich dostat dovnutra a to maju 2 a 3 roky.starsie im potom rano robi cirkusy lebo ani za boha vstat do skolky.

siska53
9. okt 2019

@nerrynka v tom.veku nic.. zaspavali na prse. Neskor som im citala ci spievala. ( U syna po roku, u dcery od 22m - vtedy som ju odstavila od vecerneho dojcenia - zaspavacieho). Teraz uz len citam, ale uz davno nie su babatka.

yanni
9. okt 2019

@sapetka No to co pises je naozaj len o tom, ako dieta naucime. Naucila si dieta na rozpravky pro jedeni, tak to mas. Ja som naucila deti sediet za stolom a vychutnavat, co jedia a aj vediet co jedia a ko co chuti a komunikujeme. Hlavne pri veceri sa rozpravame aky bol den. Co sme kto robili, ako bolo v skole, v robote atd. U nas su od pociatku ranajky a vecere spolocne, obedy maju v skole/skolke, cez vikend doma alebo ideme do restiky. Nic take cumakovat do niecoho. Najmladsie z piatich deti ma 9 mesiacov a sedi s nami pri stole. A neprotestuje, lebo to inak nepozna. A my jej tiez davame priklad. My sme vela na cestach, vela sa stravujeme v restauraciach a vidim to casto. Deti sedia sice pri stole ale pred nimi oprety mobil ci tablet a laduju. Ak laduju same, to je este ten lepsi priklad. Casto su este chovane. To dieta ani nevie co a kolko coho zje, pomlcime o rozoznavani chuti.

Ale tak nech si kazdy robi ako chce.

sapetka
9. okt 2019

@yanni moj vie co papa sam si aj vyberie a sam je od 1r s lyzickou😊 a ked jeme mimo domova nepotrebuje ziadny tablet ani telefon pred seba. Chcela som povedag ze to neplati plosne na vsetky deti.