Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Robím, čo môžem

liave
31. aug 2012

drahe mamicky dovolim si skopirovat sem tento clanok a vytvaram diskusiu pre matky ktore sa v tomto clanku ani naaaahodou nenasli 🙂 matky a zeny ktore by rady pokecali o normalnych veciach a o normalnom dni...je to nieco ako "netabulkove" ale toto nebude len o vyzive ale o tom ako dokazeme lubit svoje deti aj bez toho by sme boli "stroje" 😉 Súboje mamičiek
Na detských ihriskách sa odohrávajú rôzne vojny. Tú najtvrdšiu bojovú líniu však nájdete v tábore rodičov dohliadajúcich na svoje ratolesti. V bitke o supermamu sú povolené zbrane najtvrdšieho kalibru.

Mestský park, príjemné slnečné popoludnie, džavot detí. Dve ženy sa nesmelo púšťajú do nezáväznej debaty. „Pozerám, že vaša dcérka už krásne džavoce. Skúšate aj cudzie jazyky?“ pýta sa prvá.

„Zatiaľ vie len päť slovíčok po španielsky,“ odpovie druhá. „Vydržte, za chvíľu bude možno rozprávať ako naša Hanka. Má len tri roky a ovláda tri svetové jazyky vrátane mandarínskej čínštiny,“ odpovedá pani, ktorá ašpiruje na titul supermamy.

Scénka pochádza z animovaného videa, ktoré pred časom obletelo celý svet. Ak ste rodičom malého dieťaťa, niečo podobné ste zrejme zažili aj na vlastnej koži. Materská rivalita sa stala natoľko rozšíreným fenoménom, že v po anglicky hovoriacich krajinách získala špeciálne pomenovanie – mompetition.

S rodičmi, ktorí majú pocit, že ich potomok má výnimočný talent, sa často stretáva aj detská psychologička Mária Tóthová-Šimčáková. „Väčšinou im obligátne odvetím – no a čo? Aj moje dieťa má na všeličo nadanie,“ hovorí. „Každý človek je jedinečný a nikto sa nevyvíja podľa jednotnej šablóny. Je len prirodzené, že niektoré veci idú deťom lepšie, v iných sú zasa pomalšie.“

Plienky miesto kariéry
Naše staré mamy to mali o niečo jednoduchšie. Svoje dieťa porodili kdesi na poli, nakŕmili, pričlenili k zvyšným deviatim súrodencom a vrátili sa k okopávaniu zemiakov. Ich rola bola presne vymedzená, boli matkami a vedeli jasne, čo sa od nich očakáva.

Dnešným ženám komplikujú život mediálne obrazy dokonalých mamičiek s perfektnými domácnosťami, ale aj nepreberné množstvo často protirečivých výchovných prístupov. Netreba sa preto čudovať, že sú pod tlakom.

„Materské povinnosti získali v rebríčku najstresovejších povolaní na svete siedme miesto hneď za lekármi, vojakmi alebo leteckými dispečermi. Starostlivosť o dieťa vyžaduje obrovskú zodpovednosť spojenú s psychickým a fyzickým vypätím, ktoré trvá 24 hodín denne. Je len prirodzené, že sa chcú matky pochváliť so svojimi úspechmi a podeliť o skúsenosti. Nič by sa však nemalo preháňať,“ hovorí Mária Tóthová-Šimčáková.

Podľa americkej psychoterapeutky a autorky výchovných príručiek Stacy Kaiser sa za prehnanou rivalitou môže skrývať aj vnútorná neistota matky, ktorá nie je zvyknutá, že sa jej svet zrazu točí výlučne okolo dieťaťa. Niekdajšie pracovné ambície a záujmy teda presmeruje na rodičovstvo a výchovu, ktoré vykonáva rovnako cieľavedome ako kedysi svoju profesiu.

Zakódované odkazy
Dokonalé matky využívajú internetové rodičovské fóra a sociálne siete. Stačí zverejniť inzerát ponúkajúci detskú chodúľku a diskusia sa zaplní plamennými prejavmi o jej škodlivosti pre zdravý vývin dieťaťa.

Na sociálnych sieťach sú zasa obľúbené nevinne znejúce statusy, ako napríklad: „Petrík mal dnes náročný deň – najskôr bicyklový výletík, mňamková biojahňacinka so zelerovým pyré na obed, večer príjemná vernisáž. Kto sa pridá nabudúce?“

Podprahový odkaz je jasný: 1.) Som aktívna, športovo založená matka a v tomto duchu vychovávam aj svoje dieťa. 2.) Potomok mi nebráni v kultúrnom vyžití a čulom spoločenskom živote. 3.) Nežeriem také svinstvá ako vy.

Vražedný keksík
Dokonalé matky myslia na zdravie rodiny. Zbraňou silného kalibru je detská strava. Medzi mamičkami má každá mrkva zákonite predponu bio-, kurča musí byť z domáceho chovu. S obyčajným keksíkom zo supermarketu veľmi nepochodíte.

Svoje o tom vie aj Michaela Takáčová, prekladateľka a mamička 18-mesačného syna. „Chystala som sa s Dávidom na ihrisko. V ten deň som nestihla nakúpiť a tak som hodila do tašky obyčajné keksíky, ktoré zvyčajne používam na pečenie.

Na pieskovisku som urobila fatálnu chybu, keksíkom som ponúkla aj ostatné deti, ktoré sa hrali so synom. A začala sa panika. Od najbližšej mamičky som dostala okamžite prednášku o tom, že biela pšeničná múka je odpad medzi múkami.

Ďalšia z nich si vypýtala obal a začala z neho hystericky čítať zloženie oblátky: Stu-že-ný tuk???! Panebože, veď ten obsahuje škodlivé transkyseliny,“ spomína Michaela a dodáva: „Odvtedy mám v okolí nálepku krkavčej matky, ale je mi to jedno. Sama najlepšie viem, aký som rodič.“

Všetko pre teba
Dokonalé matky sú obetavé. Až tak, že sa pre dobro svojho potomka vzdajú vlastných záľub a snov. „Mnohé z nich chcú byť jednoducho najlepšími a nadobudnú presvedčenie, že sú pre svoje dieťa nenahraditeľné. Takýto prístup sa však o niekoľko rokov zvyčajne obráti proti nim. Výsledkom je vzdor dieťaťa a jeho odklon od neustálej starostlivosti a všadeprítomnej kontroly matky,“ upozorňuje psychologička.

Osobný priestor potrebujú nielen deti, ale aj rodičia. Pre mamičku na plný úväzok nebýva jednoduché vyhradiť si aspoň zopár hodín v týždni len pre seba. „Priznám sa, že v istom čase som takmer prestala chodiť do materských centier, pretože som komentáre a sebachvály ostatných rodičov nezvládala.

Matky totiž zvyčajne nezostanú len pri neutrálnych správach, ale rady začnú preháňať, zveličovať a prikrášľovať. A odtiaľ je už len veľmi blízko k rozpútaniu rodičovských súbojov, “ hovorí psychologička.

„Našťastie, na materskej dovolenke som bola naraz s kamarátkami, s ktorými sme si navzájom rozumeli. Dohodli sme sa, že keď sa stretneme samy bez detí, budeme sa striktne vyhýbať rodičovským témam. Len tak sme si oddýchli a v konečnom dôsledku načerpali ďalšiu energiu, ktorú sme mohli venovať rodine.“

Máte pocit, že ste sa nechali zatiahnuť do súboja matiek? Skúste vo svojom rodičovstve trochu poľaviť. Má to veľa výhod. Oddýchnete si, zlepšíte medziľudské vzťahy, podporíte dieťa v samostatnosti a nestane sa z vás nudná matróna, ktorá vie rozprávať len o vlastných ratolestiach.

A možno si aj zachránite duševné zdravie. Svoje by vám vedela povedať česká mamička Beáta Matyášová, ktorú hospitalizovali na psychiatrii v pražských Bohniciach. Dôvod? Z túžby po dokonalosti sa psychicky zrútila.

Nedajte sa zatiahnuť do súťaže o supermamu
Šesť rád, ktoré vám pomôžu prežiť rodičovstvo v plnom duševnom zdraví.

 Definujte si svoje vlastné osobné záľuby a túžby, ktoré sú nezávislé od rodiny a pokúste sa im vyhradiť aspoň zopár hodín týždenne. Výber vhodnej súkromnej škôlky ani konzervovanie príkrmov sem nepatrí.

 Nezaťažujte svojimi radami ostatné mamičky, ak o ne samy nepožiadajú. Ani vtedy, keď to myslíte naozaj dobre.

 Prestaňte navštevovať rodičovské fóra, ak nepotrebujete súrne radu.

 Neberte múdre články smrteľne vážne. Pravdepodobnosť, že bude vaše dieťa obézne z jedného hranolčeku, je naozaj mizivá.

 Používajte zdravý sedliacky rozum.

 Narazili ste na supermamu, ktorá vás obťažuje rodičovskými témami? Začnite rozoberať vnútropolitickú situáciu, prípadne posledný album White Stripes.

daniela000
31. aug 2012

Skvelý článok...nemohla som ho neukradnúť na svoj FB pre moje kamošky!!!! 😉 😉 😉

tinki
31. aug 2012

@liave som rada, že si to tu dala..mnohým nám ozaj trocha pootvorí oči.. 🙂

liave
autor
31. aug 2012

tak tak ..len mam obavy ze tu budu hadky i ked tema je zalozena za umyslom pokecat a vymenit si nazory bez hadok a odsudzovani 😉 mudrovani a inych "superlativov" 😀

lenosko
31. aug 2012

dufam ze to tu nezamknu 😎

liave
autor
31. aug 2012

to dufam aj ja
@lenosko 😉 a hlavne ze sa tu najdeme par normalnych mozgof 😀

cerez
31. aug 2012

V mojom okolí som sa stretla s takýmito maminkami, neviem či sú to supermatky pretože si myslím, že všetko čo je extrémne nemusí byť pre dieťa super. Vypočuť si vypočujem, pousmejem, ale do debaty sa nezapájam. Myslím, že by som do ich super kruhu nezapadla.

daniela000
31. aug 2012

🙂)) No...mne skôr došlo, že asi nie som tak úplne normálny mozog...tých šesť rád si idem nalepiť na chladničku (to vymyslela už moja kamočka z FB...chi🙂 ), pretože často riešim také kraviny...To : "Používajte zdravý sedliacky rozum"...tak to si zvýrazním zvýrazňovačom! 😀

macamac
31. aug 2012

@liave veľký LIKE 🙂 🙂 😉 😀 konečne super téma 😵
som zvedavá /ale to sa nedá dozvedieť, bohužiaľ/ ktorá supermatka to už nahlásila adminovi 😀
len neviem, čo zaškrtla 😀 alebo čo napísala do kolonky " iný dôvod" 😅 😉

liave
autor
31. aug 2012

no ved uvidime ;)
@macamac a propo ja hladam kamosky 😉

titkovamiriam
31. aug 2012

🙂 perfišné 🙂 liave

Neberme život priliž važne,lebo nás zabije 😉

macamac
31. aug 2012

@liave 😉
a aké kamošky? virtuálne?
neboj, myslím, že dosť sa ich tu zapojí 🙂

liave
autor
31. aug 2012

@macamac na chladne zimne vecery pokecat aj s vyrtualnymi o vsetkom moznom nie len o tom aka som "neschopna" 🙂 alebo o tom ze bude niekto akceptovat moj nazor nech je aky je 😉 ci uz tu na MK alebo aj na ihriskach..i ked ja sa v UK s tym dost malo stretavam kedze tam to az taky booom nezaznamenalo byt "supernajhyperperfectmasinou" 🙂 ale tu mi teda riadne zamiesali karty 😖 ale tak dufam ze sa tu najdeme 😀

janano
31. aug 2012

no baby a co rada c. 3 Prestaňte navštevovať rodičovské fóra, ak nepotrebujete súrne radu. ??? 😀

rainbow0508
31. aug 2012

Ani my presne pre ten suboj matiek nechodiem do centier...lezie mi na nervy to prediehanie sa, co ktore dieta vie, ake je v com dokonale a pod. Ideme radsej do prirody.
...i kde aj ja dostanem niekedy zabrat pri tych "mudorvaniach" tych "uzasnych supermam"...ale snazim sa jednym dnu, druhym von. Pre mna je vzdy smerodajny nazor mojej matky a mojich 6ich (vlastne uz len 5ich) sestier. ...vypocujem, zhodnotim...a zariadim sa podla najlepsieho vedomia a svedomia...

liave
autor
31. aug 2012

@janano ja surne zijem mimo sk a tak to forum obcas potrebujem na "klebety" pokecat aj o vlozkach a nechuti na sex 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 alebo o tom ako straaasne som s anudila na kurze anglictiny 😅

janano
31. aug 2012

@liave ved to, to... 🙂 a ako pokracujes s malou o zdraveni cudzich ludi?

janano
31. aug 2012

@liave ja tiez zijem mimo sk, tak dobre padne si poklebetit, alebo aspon precitat tie temy, na niektorych sa tak pobaviiiim 😀

titkovamiriam
31. aug 2012

@liave 🙂 tak na kurze anglictiny sa nenudím,ved som z nej sprosta ako tágo esteze mam deti 😀 ,nechuť na sex-občas je aj chuť 😅 a vložky použivam 😉

titkovamiriam
31. aug 2012

@janano
@liave baby ja som na SK no aby som k vam pasovala často som v mederi a to je male madarsko u nas 😀

janano
31. aug 2012

@titkovamiriam ok, to berem, ja som ako dieta bola na dovci v Sturove (ako cela republika vtedy, okrem Siravy 😉 ) a tiez som to povazovala za cudzinu (tety v obchode sa na mna vtedy velmi skaredo mracili, ked som spustila na Slovensku po slovensky 🙄 )

liave
autor
31. aug 2012

@janano noo momentalne sme ostali na bode mrazu lebo navsteva rodnej hrude je uuplne znicujuci experiment 😠 vseeetko sa pokazilo deti su uz jak z divych vajec takze teraz riesim trosku doelzitejsie veci zas...nooo dolezitejsie musim ich trosku krotit al emyslim ze bambulk apochopila ...lebo nedavno mi usla so susedovou dcerou 😠 😠 😠 😠 😠 ani nepocedala skoro som umrela od strachu...ale nasla som ich velmi rychlo a som jej povedala ze to nesmie ze keby s astratila tak by sme obe velmi plakali a boli smutne ja z anou a ona za mnou 😢 a cuduj sa svete odvtedy ked ju lanary hoc jake dieta tak ona je ta co krici ..stoooj tam nejdeme 🙂 tak mozno aj to vyliezanie cudzim ludom na kolenka ju preslo lebo odvtedy noic podobne nevyrobila a pekne sa bavi s cudziakmi ale ked jej poviem pod ideme (stretli sme opilca) ujo je unaveny tak bez debaty ideme prec 😀 no mame co robit kym vyrastu tie nase lasky 😉

aby ma tu niekto neukamenoval...odisli do arealu skoly pri ihrisku aj s jej dedkom(sused) ale ja som bola nahnevana ze mi nic nepovedala a ono to je naozja sekunda niekedy a dieta je fuc :/ a zase drzat ju namotuze nemienim takze som jej dala doveru...sklamala a teraz vie ze ako sa veci maju tak jej opet zacinam nechavat doveru ;)

wieruska1
31. aug 2012

Najst tu zlatu strednu cestu byva tazke ;)

janano
31. aug 2012

@wieruska1 aku zlatu strednu cestu...predsa ta moja je najkrajsia, nie 😀

janano
31. aug 2012

@liave no ono to treba opakovat a opakovat a opakovat, najlepsie aspon do 18. Potom nech si uz robia co chcu.... 😝

wieruska1
31. aug 2012

Sak ved totok.... Ale zas niektore veci co sa tu na mk riesia a vsetci sa hadaju to je lepsie nez telka ...

liave
autor
31. aug 2012

no zienky pre dnesny den davam zlatu strednu cestu vyspatu mamu 😉 nechsme vsetci spokojny 🙂 tesim s ana vas opet dobruu nocku 🙂 hadam to tu zajtra nenajdem zamknute 😎

janano
31. aug 2012

@liave no dobru.

janano
31. aug 2012

@wieruska1 no ja som uz pomaly aj telku prestala pozerat, niekedy len citam a citam a nejde prestat.

janano
31. aug 2012

no k teme...mne sa velmi paci system skolskych uniforiem, ziadny problem medzi detami, co maju znackove a ine nemaju, co vy na to?

liave
autor
31. aug 2012

@wieruska1 no hlavne by nemali ludia posudzovat niciu vychovu 😉 aj to je zlata stredna cesta...priklad uvediem...boli sme s kamaratkou na kupalisku a jej dcerka si bez opytania vzala vodnu pistol isteho dietatka 😉 a mamicka toho dietatka prisla z anou...vrat mi tu pistol ...noo a ako odpovie 2,5 rocne dieta?mojeeeee 😝 a ta mamicka najprv zacala na nu ze ale ty si si nevypytala 😅 a ked ani po 2 minutovom dohovarani sa k pistoli nedopracovala zacala ju malej vytrhat z ruk ako 5 rocny karolko 😅 😅 😅 nooo neviem...a ked sme to konecne aj my doriesili a pistolku vymamili od malej tak sme dostali pucunk ze mame nevychovane decko 😠 no neviem ci by som si ja dovolila siahat na cudzie dieta a davat mamicke rady o tom ako ma svoje dieta naucit delit sa???ked ona dospela sa natahovala s malim dietatom ako by sama nemala dost rozumu 😎 nooo tolko na uvod "dokonalych" zien ktore maju manual asi na vsekto 😉

dobruu nocku 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli