Robím, čo môžem

liave
31. aug 2012

drahe mamicky dovolim si skopirovat sem tento clanok a vytvaram diskusiu pre matky ktore sa v tomto clanku ani naaaahodou nenasli 🙂 matky a zeny ktore by rady pokecali o normalnych veciach a o normalnom dni...je to nieco ako "netabulkove" ale toto nebude len o vyzive ale o tom ako dokazeme lubit svoje deti aj bez toho by sme boli "stroje" 😉 Súboje mamičiek
Na detských ihriskách sa odohrávajú rôzne vojny. Tú najtvrdšiu bojovú líniu však nájdete v tábore rodičov dohliadajúcich na svoje ratolesti. V bitke o supermamu sú povolené zbrane najtvrdšieho kalibru.

Mestský park, príjemné slnečné popoludnie, džavot detí. Dve ženy sa nesmelo púšťajú do nezáväznej debaty. „Pozerám, že vaša dcérka už krásne džavoce. Skúšate aj cudzie jazyky?“ pýta sa prvá.

„Zatiaľ vie len päť slovíčok po španielsky,“ odpovie druhá. „Vydržte, za chvíľu bude možno rozprávať ako naša Hanka. Má len tri roky a ovláda tri svetové jazyky vrátane mandarínskej čínštiny,“ odpovedá pani, ktorá ašpiruje na titul supermamy.

Scénka pochádza z animovaného videa, ktoré pred časom obletelo celý svet. Ak ste rodičom malého dieťaťa, niečo podobné ste zrejme zažili aj na vlastnej koži. Materská rivalita sa stala natoľko rozšíreným fenoménom, že v po anglicky hovoriacich krajinách získala špeciálne pomenovanie – mompetition.

S rodičmi, ktorí majú pocit, že ich potomok má výnimočný talent, sa často stretáva aj detská psychologička Mária Tóthová-Šimčáková. „Väčšinou im obligátne odvetím – no a čo? Aj moje dieťa má na všeličo nadanie,“ hovorí. „Každý človek je jedinečný a nikto sa nevyvíja podľa jednotnej šablóny. Je len prirodzené, že niektoré veci idú deťom lepšie, v iných sú zasa pomalšie.“

Plienky miesto kariéry
Naše staré mamy to mali o niečo jednoduchšie. Svoje dieťa porodili kdesi na poli, nakŕmili, pričlenili k zvyšným deviatim súrodencom a vrátili sa k okopávaniu zemiakov. Ich rola bola presne vymedzená, boli matkami a vedeli jasne, čo sa od nich očakáva.

Dnešným ženám komplikujú život mediálne obrazy dokonalých mamičiek s perfektnými domácnosťami, ale aj nepreberné množstvo často protirečivých výchovných prístupov. Netreba sa preto čudovať, že sú pod tlakom.

„Materské povinnosti získali v rebríčku najstresovejších povolaní na svete siedme miesto hneď za lekármi, vojakmi alebo leteckými dispečermi. Starostlivosť o dieťa vyžaduje obrovskú zodpovednosť spojenú s psychickým a fyzickým vypätím, ktoré trvá 24 hodín denne. Je len prirodzené, že sa chcú matky pochváliť so svojimi úspechmi a podeliť o skúsenosti. Nič by sa však nemalo preháňať,“ hovorí Mária Tóthová-Šimčáková.

Podľa americkej psychoterapeutky a autorky výchovných príručiek Stacy Kaiser sa za prehnanou rivalitou môže skrývať aj vnútorná neistota matky, ktorá nie je zvyknutá, že sa jej svet zrazu točí výlučne okolo dieťaťa. Niekdajšie pracovné ambície a záujmy teda presmeruje na rodičovstvo a výchovu, ktoré vykonáva rovnako cieľavedome ako kedysi svoju profesiu.

Zakódované odkazy
Dokonalé matky využívajú internetové rodičovské fóra a sociálne siete. Stačí zverejniť inzerát ponúkajúci detskú chodúľku a diskusia sa zaplní plamennými prejavmi o jej škodlivosti pre zdravý vývin dieťaťa.

Na sociálnych sieťach sú zasa obľúbené nevinne znejúce statusy, ako napríklad: „Petrík mal dnes náročný deň – najskôr bicyklový výletík, mňamková biojahňacinka so zelerovým pyré na obed, večer príjemná vernisáž. Kto sa pridá nabudúce?“

Podprahový odkaz je jasný: 1.) Som aktívna, športovo založená matka a v tomto duchu vychovávam aj svoje dieťa. 2.) Potomok mi nebráni v kultúrnom vyžití a čulom spoločenskom živote. 3.) Nežeriem také svinstvá ako vy.

Vražedný keksík
Dokonalé matky myslia na zdravie rodiny. Zbraňou silného kalibru je detská strava. Medzi mamičkami má každá mrkva zákonite predponu bio-, kurča musí byť z domáceho chovu. S obyčajným keksíkom zo supermarketu veľmi nepochodíte.

Svoje o tom vie aj Michaela Takáčová, prekladateľka a mamička 18-mesačného syna. „Chystala som sa s Dávidom na ihrisko. V ten deň som nestihla nakúpiť a tak som hodila do tašky obyčajné keksíky, ktoré zvyčajne používam na pečenie.

Na pieskovisku som urobila fatálnu chybu, keksíkom som ponúkla aj ostatné deti, ktoré sa hrali so synom. A začala sa panika. Od najbližšej mamičky som dostala okamžite prednášku o tom, že biela pšeničná múka je odpad medzi múkami.

Ďalšia z nich si vypýtala obal a začala z neho hystericky čítať zloženie oblátky: Stu-že-ný tuk???! Panebože, veď ten obsahuje škodlivé transkyseliny,“ spomína Michaela a dodáva: „Odvtedy mám v okolí nálepku krkavčej matky, ale je mi to jedno. Sama najlepšie viem, aký som rodič.“

Všetko pre teba
Dokonalé matky sú obetavé. Až tak, že sa pre dobro svojho potomka vzdajú vlastných záľub a snov. „Mnohé z nich chcú byť jednoducho najlepšími a nadobudnú presvedčenie, že sú pre svoje dieťa nenahraditeľné. Takýto prístup sa však o niekoľko rokov zvyčajne obráti proti nim. Výsledkom je vzdor dieťaťa a jeho odklon od neustálej starostlivosti a všadeprítomnej kontroly matky,“ upozorňuje psychologička.

Osobný priestor potrebujú nielen deti, ale aj rodičia. Pre mamičku na plný úväzok nebýva jednoduché vyhradiť si aspoň zopár hodín v týždni len pre seba. „Priznám sa, že v istom čase som takmer prestala chodiť do materských centier, pretože som komentáre a sebachvály ostatných rodičov nezvládala.

Matky totiž zvyčajne nezostanú len pri neutrálnych správach, ale rady začnú preháňať, zveličovať a prikrášľovať. A odtiaľ je už len veľmi blízko k rozpútaniu rodičovských súbojov, “ hovorí psychologička.

„Našťastie, na materskej dovolenke som bola naraz s kamarátkami, s ktorými sme si navzájom rozumeli. Dohodli sme sa, že keď sa stretneme samy bez detí, budeme sa striktne vyhýbať rodičovským témam. Len tak sme si oddýchli a v konečnom dôsledku načerpali ďalšiu energiu, ktorú sme mohli venovať rodine.“

Máte pocit, že ste sa nechali zatiahnuť do súboja matiek? Skúste vo svojom rodičovstve trochu poľaviť. Má to veľa výhod. Oddýchnete si, zlepšíte medziľudské vzťahy, podporíte dieťa v samostatnosti a nestane sa z vás nudná matróna, ktorá vie rozprávať len o vlastných ratolestiach.

A možno si aj zachránite duševné zdravie. Svoje by vám vedela povedať česká mamička Beáta Matyášová, ktorú hospitalizovali na psychiatrii v pražských Bohniciach. Dôvod? Z túžby po dokonalosti sa psychicky zrútila.

Nedajte sa zatiahnuť do súťaže o supermamu
Šesť rád, ktoré vám pomôžu prežiť rodičovstvo v plnom duševnom zdraví.

 Definujte si svoje vlastné osobné záľuby a túžby, ktoré sú nezávislé od rodiny a pokúste sa im vyhradiť aspoň zopár hodín týždenne. Výber vhodnej súkromnej škôlky ani konzervovanie príkrmov sem nepatrí.

 Nezaťažujte svojimi radami ostatné mamičky, ak o ne samy nepožiadajú. Ani vtedy, keď to myslíte naozaj dobre.

 Prestaňte navštevovať rodičovské fóra, ak nepotrebujete súrne radu.

 Neberte múdre články smrteľne vážne. Pravdepodobnosť, že bude vaše dieťa obézne z jedného hranolčeku, je naozaj mizivá.

 Používajte zdravý sedliacky rozum.

 Narazili ste na supermamu, ktorá vás obťažuje rodičovskými témami? Začnite rozoberať vnútropolitickú situáciu, prípadne posledný album White Stripes.

janano
31. aug 2012

@liave no moja tiez odpoveda na vsetko moje, doma, vonku, na navsteve...vsade. Boli sme blahozelat kamaratkinej dcerke na narodeniny, davali sme darcek, tak ho doslova tiez rozbalovala s nou, a ani jej ho nechcela dat. No vysvetlovali sme do aleluja, aj nam to trapne bolo, az som jej ho nakoniec musela ja vytrhnut a dat ho dievcatku. Ale v tu rodicia tej malej chapali, teda aspon sa tak tvarili, ze ta nasa je este mala. My stale dokola vysvetlujeme a vysvetlujeme, ze sa musi o hracky podelit. Kazdopadne, ked sme na ihrisku a nejake ine dieta vezme nasu hracku, nemame s tym problem, teda my rodicia, aby si ju ine dieta pozicalo.

titkovamiriam
31. aug 2012

@janano vidíš a ja som proti uniformám,mne sa to nepaci a som rada že to sem zatial nedorazilo-ja si hned spomeniem na pioniersku a zväzacku uniformu a že brrr...,ale zasa sa mi paci ked starsi reprezentuju skolu a vtedy nosia oblečenie aby školu reprezentovali
ja som rada že sa dnes deti mozu obliekat ako chcu,mne dokonca nevadi ani to ze sa dievcata maluju,maju melir a podobne

titkovamiriam
31. aug 2012

@liave dobrú 😉

wieruska1
31. aug 2012

Jeeej tie manualove na vsetko mam najradsej..... Ja sa tu s takym uskrnom niekedy zacitam ze do mna musi manzel drgnut ;)
@liave

janano
31. aug 2012

@titkovamiriam mne sa prave hrozne pacia, tie suknicky a kosielky a podkolienky 😀 Ale narazala som na to hlavne preto, ze deti, ktore nemaju na take drahe oblecenie byvaju preto dost mobovane. U nas su dokonca stvrte, kde su skoly, kde chodia deti z velmi bohatych rodin aj s tymi menej bohatymi, a fakt nosia velmi drahe znacky Hugo Boss, Armani, D&G atd.
Malovanie, melir atd. to mi vobec nevadi, najviac vidno to oblecenie.

evkakorcek
31. aug 2012

ešte by som do tejto témy pridala, že "niesom matka, korá pri každom drobnom zakašlaní a soplíku ide na pohotovost (alebo k lekárke) s bábätkom" niektoré malé trampty so soplíkmi vieme vyriešiť aj doma 😉

titkovamiriam
31. aug 2012

@evkakorcek veru niekedy ma ide porazit z dotazmi tohto typu.a fotia každu vyražku 😅

wieruska1
31. aug 2012

@evkakorcek
@titkovamiriam
Ja pridavam " rodinny prislusnici z manzelovej strany su tiez len ludia" lebo niektore tie staznosti na svokry ma stavaju zo stolicky. Akoze otazky tipu: dovolite svokre aby pobozkala vase dieta?

janano
31. aug 2012

@titkovamiriam no niekedy ich aj trosku chapem, ja ked som mala prve, tiez som sa isla pokakat zo vsetkeho, teraz pri druhej to zvladam lavou zadnou, vela veci robim inac. Clovek sa uci na vlastnych chybach.

janano
31. aug 2012

@wieruska1 PRESNE. Ta tema je jedinecna. Ono, najdu sa aj strigy svokry, ale mnohe zdaleka nie su take zle, ako to tie baby prehanaju, doslova prehanaju. Ale to sme mimo temu.

titkovamiriam
31. aug 2012

@wieruska1 bože tak strašne budu trpieť moje nevesty!!!a to mozem byt svokra ,,coby dup,,

@janano 😉

soldi
31. aug 2012

ten uvodny clanok je trapny a otrepany a nechapem, ze ho niekto moze pouzivat ako mantru.
hlavne, ze si treba zvyraznit, ze pouzivat sedliacky rozum 😀

nechapem, preco mate potrebu riesit, kto je aka matka??? vsak ak za mnou niekto pride a zacne sa chvalit ake je jeho dieta sikovne, tak ho pochvalim, nie? to je slusnost. nebudem sa predbiehat predsa, ze ja to robim lepsie.

pokial ma niekto nutkanie sa chvalit, ze ako nieco robi, alebo nerobi, tak asi trpi nejakymi komplexami skrytymi.

janano
31. aug 2012

@soldi Ja rozmyslam, preco riesis, co riesime my, tak to neries a mas vyriesene 😉 .

wieruska1
31. aug 2012

@janano
@titkovamiriam
Odbocili ale ktovie ci este zajtra vobec bude o com?
Ako treba to brat sportovo... V telke nci nedavaju, mala spi, manzel unaveny z prace... Ja som vdacna za premotivovane mamicky a ich problemy.... Nasmejem sa a zistim ze moje problemy tipu co dnes budem varit su nic oproti inym ;)

soldi
31. aug 2012

@janano lebo mi to lezie na nervy, niekto napise uplne stupidny clanok a teraz ho kazdy omiela ako najvacsiu mudrost sveta. a este ho da na uvod temy. ten clanok je znoska povrchnych kecov 🙂

titkovamiriam
31. aug 2012

@wieruska1 presne tak 😉 život je tak kratky a tak si ho komplikujeme 🙂

janano
31. aug 2012

@soldi inac, sedliacky rozum nema nic so sedliakom, ale ide o prirodzemu inteligenciu.
A v clanok vystihuje dnesnu spolocnost, kde sa vacsina chce vystatovat, ze ma lepsie, krajsie, mudrejsie, atd. A nielen deti.

janano
31. aug 2012

@soldi Ale ved ked ti to ide na nervy, jednoducho chod do inej temy a mas po PROBLEME. No bodaj by to bol tvoj jediny. 😅

titkovamiriam
31. aug 2012

@soldi ved ked ti tema nesedí tak nereaguj,myslim si neriesime kto je aka matka ale nechceme brat zivot priliž važne 😉

wieruska1
31. aug 2012

@soldi
@janano
Skoro dve hodiny udrzala tato tema zakopanu sekeru..... Ja neviem ci mam plakat alebo sa smiat..... Akoze ked mam problem s tym ci davat decku presnidavku z dmky tak nebudem nikoho v teme kupovane prikrmy presviedcat o tom ake su krkavcie matky ze detom nevaria..... Naco treba prist do temy zhodit uz jej uvod a tvarit sa ze my vsetky co sme sa do nej zapojili sme minimalne padnute z visne? Uplne zbytocne a smiesne ale tak nejako konikovske.... Takze damy idem si zapalit..... Prosim upalte ma za to na hranici!

soldi
31. aug 2012

@janano toto:"sedliacky rozum nema nic so sedliakom, ale ide o prirodzemu inteligenciu" som nepochopila na co si mi pisala. si skutocne myslis, ze taku elementarnu vec mi treba vysvetlovat? no dakujem pekne 😀

a nie, clanok nevystihuje dnesnu spolocnost. mozno len nejaku miniaturnu skupinu. resp. mozno Ty sa s podobnymi ludmi stretavas, ale ja nikoho podobneho nepoznam a ani som nikdy nezazila nic, co by len vzdialene pripominalo obsah clanku.

a problem nemam ziadny, ale kedze je toto diskusia, tak sa zapojit mozem, nie? 🙂

@titkovamiriam tema mi praveze sedi, to, ze nesuhlasim s uvodnym clankom na tom hadam nic nemeni, vsakze? 🙂

soldi
31. aug 2012

@wieruska1 fuu, ake expresivne vyjadrenia 😀 ja nezhadzujem nikoho okrem toho clanku, ktory je vazne stupidny. 😅

titkovamiriam
31. aug 2012

@soldi jasne 🙂 každý ma právo vyjardiť svoj nazor 😉

wieruska1
31. aug 2012

@soldi
Tu je tooolko stupidnosti, ze na rebricku sa tato nedostane ani do prvej stovky ;-D bud rada ze nepoznas premotivovane mamicky.... Ja ich par chtiac nechtiac stretavam a niekedy sa mi nozik otvara vo vacku

soldi
31. aug 2012

@titkovamiriam dakujem, tiez si to myslim 🙂

@wieruska1 pointa je, ze ano, asi existuju matky, o ktorych je ten clanok, ale zalozenie tejto temy mi pride vyslovene ako: podme niekoho ohovarat a ukazat, ze my sme dokonalejsie ako tie druhe, chapes?

janano
31. aug 2012

@soldi ja by som netvrdila, ze je to miniaturna skupina. A ze ty si nikoho takeho nestretla? Mne je to uplne fuk. Ja poznam dost ludi, co porovnavaju...a moja sa uz otocila, a moj uz sedi, a tvoj ma uz zubok? Ja sa tiez doma snazim varit zdravo, ak sa da, kupujem bio vyrobky, ale nikomu to nepotrebujem vesat na nos. Ak sa ma niekto spyta, tak poradim. Ale NENUTIM. A o to tu ide.

wieruska1
31. aug 2012

@soldi
Ono to tak moze posobit, ale naozaj si nemyslim, ze to mal byt ten ucel

ellit
31. aug 2012

Velmi dobry clanok, nech je okopirovany od kohokolvek a z cohokolvek. Matky zabudaju byt matkami a uzivat si to......a to by sme sa mali naucit. Presne tak ako to tam bolo napisane....v minulosti sme boli MATKAMI, teraz musime byt matkami, manzelkami, milenkami, priatelkami......popri tom vsetkom stihat deti, domacnost, pracu....svet ocakava, ze budeme fungovat 25 hodin denne a na 120%. A same medzi sebou si vytvarame neprijemne sutazenie ktorej dietatko co spravilo prve, co uz dokaze skor ako ostatne.....a stresuju nielen seba, ale aj svoje dieta.
A komu sa tato tema nepaci....nikoho nenutime ju predsa citat, je tu plno inych tem v ktorych sa najdu....tak sup sup odtialto, pokial nemate nieco k danej teme. Kritizovat nieco, ze je to traaaapne vie kazdy 😀

titkovamiriam
31. aug 2012

@soldi Mne to pride že zakladatelka si prave chcela pokecat o bežnych veciach,bežných problemoch a živote...určite nie niekoho ohovarať a už vôbec tvrdiť niečo o dokonalosti...len poukazala na to ako si niektore maminy komplikuju život nepodstatnými vecami

ellit
31. aug 2012

@soldi ak dokazujes, ze si dokonalejsia ako ta druha.....presne o tom bol ten clanok....o porovnavani sa a o tom, ze by sme sa mali zacat viacej tesit z toho, ze sme matkami SVOJICH deti a nie deti nejakej maminky na ihrisku. Ze to nase dieta je pre nas to NAJ dieta aj ked nerozprava tromi cudzimi jazykmi ako Jozko ci Alenka 🙂