Rotavírusové ochorenie - prevencia

belicita
18. júl 2019

Rotavírusové ochorenie - prevencia:
MÁTE NIEKTO SKÚSENOSTÍ S KVAPKAMI?
DÁVALI STE ICH???
Celkovo to vyjde 80€

Na trhu sú dostupné 2 očkovacie látky, ktoré sa podávajú do úst vo forme kvapiek. U jednej vakcíny sú potrebné 3 dávky vakcíny, kedy sa prvá dávka aplikuje medzi 6. a 12. týždňom veku dieťaťa. Medzi dávkami musí byť interval najmenej 4 týždne. Najvýhodnejšie je podanie 3 dávky do 20.- 22. týždňa. Všetky tri dávky tejto vakcíny by mali byť podané najneskôr do 26. týždňa veku dieťaťa. U druhého typu vakcíny sú potrebné 2 dávky. Prvá dávka sa podáva od 6. týždňa veku. Interval medzi dávkami má byť najmenej 4 týždne. Obe dávky vakcíny by sa mali podať pred dosiahnutím 16 týždňa veku.

arcticcode
18. júl 2019

My sme nedavali. Uplne nam stačili zakladne povinne očkovania. S chlapcom sme zavše chodili aj do obchodov a medzi ľudí (bol napr. na kare, kde bolo tristo ľudí, vo fórume v poprade, v obi a lidli sme boli každú chvíľu...) a prežil 🙂

renatka100
18. júl 2019

@belicita ci chces alebo nechces deti dostanu nejaky typ virusu, a to ci uz v skolke alebo neskor v skole. Tych virusov je velke mnozstvo a preto nie je efektivne ziadne ockovanie proti tomu. Skor si treba nastudovat ako sa zachovat pri hnackovych ochoreniach aby dieta neskoncilo dehydrovane.

a_da99
18. júl 2019

Každá ti poradí iné. Ta, čo nikdy problém u deti nemala bude tvrdiť že je to zbytočne. Moja skúsenosť: dcérka dostala v 15dni života adenovirus a skončili sme v nemocnici na infuzii (u malých deti sa to tak vždy konci pretože prestanú jesť a rýchlo by sa dehydratovali). Odvtedy (už je tomu 4 mesiace) ma tak strašne problémy s trávením že každý druhy deň plačem. Hospitalizovaná bola už 2x, spravili jej všetky testy sveta a nic nezistili. Za mna - dám jej všetky očkovania sveta ak by som mala aspoň trochu minimalizovať že sa jej kvôli tomu ešte niekedy niečo stane! Rotarix mame už prvú dávku za sebou a keby to stalo aj 1000€ tak jej to dám. Darmo sa budeš učiť čo treba robiť keď ma dieťa hnačku, pokial je veľmi male, tak s tebou spolupracovať nebude.

martinellacka
18. júl 2019

@belicita podla mna to nie je az tak zbytocne ockovanie, ale taketo ochorenia dostane kazdy niekolko x za zivot, ale myslim, ze tym nic nepokazis a mozno znizis to ako to to bude prebiehat a zvysis sancu aby to nedostal, drzim palce

lubi40
18. júl 2019

@belicita ja som davala tusim rotarix. Boli to 2 oralne ockovanie. Jedno dieta malo po tom 2 dni hnacky (ale nic strasne) a druhe ziadnu reakciu. ja som davala ockovat, lebo kamoskina dcera chytila rotavirus a skoncila s 1.5r dcerou v nemocnici na 2x2tyzdne...
Samozrejme viem, ze vo vakcine niesu vsetky druhy rotavirusov, tak ale zatial ani jedno moje dieta nic nechytilo aj ked v skolke aj jasliech rotaviri boli

nikusiak9
18. júl 2019

My sme davali a nelutujem

nikusiak9
18. júl 2019

@belicita a poistovna ti preplati bud 3/4 alebo cele

lula313
18. júl 2019

S mužom sme chytili 2x rotavirus a dcéra jediná z nás nemala žiadne prejavy. Ockovana nebola, kojena v tom čase Ano.

uzanka16
18. júl 2019

Ja ani 1 dieťa nemám očkované proti rota,moje 2 kamošky dali zaočkovať a aj tak ich deti dostali silný rotavirus že skončili v nemocnici na infuziach,je to hop alebo trop.Preto som ani nedala .

belicita
autor
18. júl 2019

O peniaze nejde. Samozrejme zaplatím čo treba. Len ked dám tie kvapky aby to nebolo horšie ako lepšie .

renatka100
18. júl 2019

@belicita moze dostat rotavirus aj z ockovania

nikpa
18. júl 2019

@belicita my sme dali, syn bol ok, žiadne nežiadúce účinky. Najprv som myslela že nedám nič čo nie je povinné ale keď mal 2 mesiace boli sme v nemocnici a vedľa nás lezalo dievčatko, mohlo mať tak do roka, rotavirus ju totálne skolil. Keď som videla ako to dieťa vyzera a pritom je na to očkovanie ktoré mohlo znižit silu toho ochorenia, neváhala som. A som rada, suseda nedala, mala ho behom roka dvakrát niekde chytila, raz skončili v nemocnici. A môj malý aj keď su skoro dennodenne v kontakte, v pohode. A čo je plus, poisťovňa mi ho cely preplatila

arcticcode
18. júl 2019

@renatka100 Tak, o tomto málokto hovorí ;) ale je to tak, môže sa stať. Podľa mňa je prioritnejšie decku vybudovať dobrú imunitu a neriešiť očkovania.
Pokiaľ je dieťa kojené, že nežije z fake mlieka, tak má o dosť lepšiu imunitu ako dieťa s fake mliekom.
Ďalšia vec je aj ako sa organizmus prispôsobuje prostrediu. My nášho rozhodne nebabušime, ak ma studené ruky, alebo nohy, nejdeme sa hneď z toho pokakať, proste nenecháme ho mrznúť, ale keď mne mama hovorila, že keď ja som bol krpec, tak naobliekala hruby sveter, kombinezu, do deky a to cele ešte do fusaka kočiara... tak toto je obliekanie, pri ktorom môžeš ten kočiar dať na dve hodky do kryokomory.
Výsledok je ten, že mi je stále zima. Človek predsa musí vydržať aj dakus chladnejšie. A ne že doma vykurene na 27 stupňov a ešte nútim decko behať v ponožkach teplakoch a s dlhym rukavom. Máme doma 22 a hocikedy chlapec behá s kratkym rukavom a plienkou. Má chladnejšie ručky aj nôžky, no a čo teraz? Na to sa neumiera. Zo zimy sa NEDÁ dostať angina, ani chrípka a keď budeš žrať veľa sladkostí, NEDOSTANEŠ z toho cukrovku. Tieto a podobné babkovské bludy by sa mohli už raz a navždy stratiť z povrchu zemského.

No ale čo tým chcem povedať, je to - že lepšie než kdejaké očkovania je bábätku budovať dostatočnú imunitu a to tak, že nedržať ho v sterilnej bubline, ale dať mu trošku okoštovať aj reálny svet.

Ako hovorím, ja bábätko brávam aj do lidlu, tam sedí vo vajičku v košíku a obchytkáva košík, kde sa predtým opieralo trebars surové mäso, alebo ho obchytkavali (akože ten vozík) cigani so žltačkou typu C. Dakedy mu spadne ovocná tyčinka na zem, nuž tak zdvihnem a spapa. Nepokakam sa z toho, že to dve sekundy ležalo na zemi. A takýmto štýlom sa podľa mňa postupne vybuduje kvalitná imunita. Samozrejme za podpory kvalitnej stravy (MM + príkrmy z kvalitných surovín a kvalitne pripravené) a vhodného, nie príliš sterilného prostredia a nie vysokej teploty.

Dakedy som až kukal. Teraz čo pred 2 týždňami boli tie štyridsiatky. Ta ja som kočíkoval naboso len v kraťasoch, hore bez a oproti mne šli matky s kočiarmi, babetka s čiapkami, ponožky nababušene, dlhé tepláky, bábätka červené jak raky a spotené, ale "hlavne že im nebola zima".

uzanka16
18. júl 2019

@nikpa ako som vyššie písala kamošky dali aj zaočkovať a vôbec nemali ľahší priebeh obe deti v nemocnici na infúziách.takze očkovanie nezaručí že bude ľahší priebeh.

sofiia87
18. júl 2019

Ja som dala malu zaockovat, dale sme rotarix. Ano, stale je riziko, ze chyti zrovna nejaky virus, ktory nebol v tych ockovacich latkach, ale takto som aspon znizila sancu, ze ho dostane. Mam par kamosiek, ktorym deti kvoli rotavirom skoncili v nemocnici, cize ak si toto viem usetrit, preco nie.

jaja23
18. júl 2019

My sme dávali, dôvera nieco preplatila. Malý nemal žiadnu reakciu na očkovanie.

adkoalauri
18. júl 2019

Ja som zaplatila u starsieho syna,predsa sme sa dostali na infekcne na 3 dni do nemocnice.U druheho som nic okrem povinnych nedavala.

adkoalauri
18. júl 2019

@sofiia87 syn sa aj ako zaockovany dostal do nemocnice

domisha02
18. júl 2019

Mi sme dávali a žiadnu reakciu na to nemal čoho som sa bála že bude mať a nič mu nebolo ani horúčka nič. Samozrejme každé dieťa je iné.. mi sme platili 42,88 €

nikpa
18. júl 2019

@uzanka16 možno nezaručí ale je tam možnosť ľahšieho priebehu. Každé dieťa je iné a každá matka to má na svedomí či dá alebo nedá očkovať. Človek nikdy nevie čo urobí dobre.

sofiia87
18. júl 2019

@adkoalauri ja netvrdim, ze sa to nestane, len ze minimalizujem riziko

adkoalauri
19. júl 2019

@sofiia87 ano,ja viem 🙂