Rozhovor s deťmi o sexe. Ako a v ktorom veku?

dveronika
4. jan 2009

Ahoj mamičky, chcem sa spýtať ako hovoríte s deťmi o sexe, v akom veku čo vedia, akou formou a tak. Ja mám s tým dosť problém, so mnou rodičia nehovorili vôbec ☹ . Poraďte!

bibula
4. jan 2009

dcera vie vsetko-so synom zatial nie 😀 😀 😀

ale zacinali sme,ked zacala chodit do skolky, ze babatko ,ze tam rastie, vznika,ked sa ocko a mama moc lubia. potom ide von -male dieta nezaujima ako sa von dostane,to az neskor-najprv cez brusko a potom asi vo veku 7 rokov sa da povedat odkial sa vlastne dostane von.

myslim,ze sex samotny nebol- vzdy to gbolo len "robenie" babatka

oststne sa nauci v skolke a v skole.

aky vek mas doma?

dveronika
autor
4. jan 2009

8 rokov - chlapec, to ako vznikne, že rastie v brušku máme za sebou, aj pôrod a menštruáciu, len teraz chce vedieť ako sa bábätko presne dostane von, čo je kondóm a podobne 🙂

dveronika
autor
4. jan 2009

dostane dnu, sorry preklep

luciauk
4. jan 2009

bibula, tak u nás sme museli skôr. ako som mala 4-ročným vysvetliť, ako pôjde miminko von? museli sme s pravdou von.

ale ani 9-ročnu zatial nezaujímalo, ako sa dostane dnu 😅 inak vedia obe všetko, aj na nete si pozerali videá a pôrody. každý musí sám zvážiť, na čo je jeho dieťa pripravené. so mnou tiež rodičia nehovorili a mala som dosť šok, ked som dostala menštruáciu v 13 rokoch. moje dcéry teda taký stres nečaká.

extrém je, ako moja kamarátka sa nikdy s manželom pred deťmi ani neobíjmu, ani nepobozkajú, vraj to je choré. a tiež ich 10r dcéra si myslí, že deti nosí bocian. tak to ich asi o pár rokov čaká poriadne prekvapko 🤐

jaduska
4. jan 2009

S nami tiež rodičia na takú tému nerozprávali, ale to asi s málokým z mojej generácie - voľakedy to bolo tabu...
Našej staršej som hádam už ako dvojročnej rozprávala o menštruácii, lebo všade chodila so mnou, aj na WC, tak videla, čo sa deje .... 🙂 O tehotenstve a pôrode som jej rozprávala, keď som otehotnela s druhou, to mala 3,5 roka. Stále sme si prezerali knihu o tehotenstve a rozprávali sa o tom - samozrejme nie do podrobnosti, ale primerane veku. 😉

roasha
4. jan 2009

tak ako jaduska,-primerane veku 🙂

edita33
4. jan 2009

moj syn tiez vie ze nenosi deti bocian, ked som bola tehotna z mladsim tak som citala knihu,a videl ako sa rodia,,len ma lutoval ze to muselo boliet,,a vie ze mamka a ocko sa musia lubit,,a o vlozkach vie ,ze musim mat .lebo tak moze mat zena deti,Mna tiez rodicia,nepripravili na vec,a menzes som dostala ako 13,rovno v obchode,,hanba,,,isla som na nakup,a vtedy to vybuchlo,tak veduca ma zobrala do zadu na zachod ,dala vlozku,,,a domov som prisla z placom ze zomriem,vtedy mi az mama povedala ze som uz zena,,a tak ja nechcem aby moje deti boli hlupe v takych veciach v dnesnej dobe,,nehanbim sa mu o tom rozpravat ,ked bude mat silnejsie otazky,,

vinka
4. jan 2009

To niekedy bolo tabu.Ved nás doniesol bocian. 😀 😀 Aj starká mi vravela,že niekedy detom nevraveli,že mama je tehotná tajili to jednoducho dieta bolo...priniesol bocian. 😀 😀 A môj syn vedel aj vie,že teraz som tehu a narodí sa nám bábo.Ale nepýtal sa ma na menštruaciu.Dveronika to odkial má tvoj syn.A načo ho toto zaujíma ved to mat nebude. 😀 😀 Môj syn zo školy vie,že bábo sa narodí v brušku z vajíčka.Tak sa mu to ani nesnažím vysvetlit ináč. 😀 😀 A vie aj,že chlapci majú pindura a dievčatá pindurku. 😀 😀 Akurát minule ma pobyvil lebo mi oznámil prečo sa neožení.Lebo predtým je frajovanie. 😀 😀 a vtedy sa bozká a to nemá rád. 😀 😀 On sa vela nepýta lebo oni vela už v škole si povedia medzi sebou. 😀

dveronika
autor
5. jan 2009

Vinka, k menštruácii sme sa dostali cez vložky v reklame 🙂 A na kondóm sa pýtal, keď sme spolu pozerali Priateľov, povedala som len, že mu to vysvetlím neskôr, lebo neviem ako mu to povedať. A vie, že dieťa rastie v brušku z vajíčka, len, sa pýta,ako sa tam dostalo. Som totiž tehu.

vinka
5. jan 2009

Aj ja som tehu.A mám skoro 8 ročného ale nepýta sa ako sa tam to vajíčko dostalo.Aha on vie,že je maternica a tam sa narodí vajíčko ale nepýta sa ma odkial sa tam dostalo.No môj bratranec teraz má už 18 rokov ked mal 6 tak sa spýtal svojej mami čo je to sex.Počul to v telke a ona,že nevie presne či po anglicky alebo po nemecky to znamená číslo 6 a bol spokojný. 😀 😀

belanka
5. jan 2009

keď som otehotnela dcérka mala 3,5r.zaujímalo ju ako výde von.povedali sme jej,že pôjdem do nemocnice a tam ho mi pomôžu vybrať.potom prišla otázka kadiaľ,tak som jej to povedala.na otázku ako sa tam bábo dostalo,som povedla,že tato má semienko a to vo mne vyrástlo.ale ako sa do mňa dostalo,zatiaľ nerieši.ale asi jej poviem,že sme sa s tatom ľúbili alebo tak nejak.každopádne sa neoplatí klamať.môže sa to vypomstiť,keď sa to dozvie inde.

vinka
5. jan 2009

Belanka rozosmialo ma to ked som to čítala ale v dobrom.Prosím ta ako si povedala 3 ročnému dietatu kadial ide von.Mna teraz napadlo,že ked sme mi boli malé tak teta naša bola tehu.A mala cisarák.Ja som jej uverila,že z bruška vybrali bábo ved mi ukázala ranu ale najmladšia sestra povedala nie!A lahla si na postel a názorne ukázala a začala pritom aj tlačit.A povedala takto deti idú von.Naši sa z toho velmi dlho smiali. 😀

belanka
5. jan 2009

vinka jednoducho.povedala som jej,že medzi nožičkami mám takú dierku a jej to stačilo 🙂

andrea.m
5. jan 2009

aj môj syn sa ma už pýtal ako ide bábo vonku.bolo to v čase ked som otehotnela s tami a povedali sme mu že bude mať bračeka alebo sestričku. vysvetlila som mu to tak že pjdem do nemocnice rozrežu mi bruško a babo vyberu. na otázku či to nebude bolieť dostal odpoved že ma uspia. viac sa zatiaľ nevypytoval nič.

vinka
5. jan 2009

Sranda.Môj syn mal už kadejaké otázky ale ako vychádza bábo von ho nenapadlo.žeby to už vedel? 😀 😀 😀 No nevadí.Aspon ma ušetril rozmýšlania čo povedat aby som nevyzerala blbá a aby tomu aj pochopil. 😉

bambusko
5. jan 2009

nase dievcata si uz navzajom dotycny otvor aj obzerali a naverili mi 😀 ked prisiel manzel z roboty, hned sa ho pytali, ci si nevymyslam.

tiez zastavam nazor, ze treba povedat pravdu, ked sa dieta opyta. nezachadzat do podrobnosti a nerozvijat to, len odpovedat na konkretnu otazku. a pomozu aj knihy. mame encyklopediu ludske telo, kde je tehu a porod najoblubenejsia kapitola 🙂 je tam aj anatomia pohlavneho styku, ale to ich nezaujalo, tu kapitolu zatial preskakuju 😎

dveronika
autor
6. jan 2009

A ako mám vysvetliť ten kondóm??? ☹ ☹ ☹ . Fakt neviem, čo je primerané veku

luciauk
6. jan 2009

dveronika, máš to ťažké. moja 9ročná, čo chce vedieť všetko na svete sa ma to ešte neopýtala 😝 neviem ti poradiť. skús to zvaliť na tatina, že to je niečo mužské a nech sa opýta jeho. 😎 som ale beštia, čo?

bambusko
6. jan 2009

dveronika, no ved ked uz vie o ms a vlozkach, skus mu to vysvetlit podla toho. ze ked spermie nejdu k vajicku a nebude babo, tak sa na vajicko treba vlozky a na spermie kondom 😝

kili
6. jan 2009

myslím, že ja nebudem mať problém o tom rozprávať s dieťaťom po lopate, takže rady dávať fakt nebudem, lebo to asi každý viete aj sami 😀

bambusko
6. jan 2009

kili, sa netes, to budu otazky dvojmo 😀

dveronika
autor
7. jan 2009

Zatiaľ si nespomenul, že som mu neodpovedala, čakám, že ma možno ešte dovtedy osvieti 😀 . Nechcem mu povedať nezmysel, lebo aj tak na to príde a potom mi už nemusí veriť. Ale tiež nie som si istá, či mu popisovať ako končia spermie v kondóme ☹ no, už len keď to píšem to znie čudne. Ale ďakujem za rady.

luciauk - už ma napadlo to zvaliť na ocina, ale on ma vždy taktne odpálkuje naspäť 😖

On k tomu kondómu tiež prišiel náhodou, lebo ho v jednej sérii priateľov spomenuli asi tri krát, inak si myslím, že to ešte nepočul, ani by ho to inak nenapadlo, ale keď mu to bolo takto podsunuté, tak jasné, že sa opýtal

kili, myslím, že ty to budeš mať s chlapcami dva krát zaujímavejšie ( 2x viac otázok) 😀 😀 😀

kvetinka33
28. jan 2009

pisete sem velmi dobre a usmevne veci.moje dievcata to zacalo zaujimat,ked zacala ordinacia v ruzovej zahrade.u nas slovo menstruacia a porod je celkom zrejme.len ako sa babetko dostane dnu,zatial neriesia.len obidve hovoria,ze deti mat nebudu,lebo to velmi boli.vlozky to je tiez samozrejme. 😉

monkula
28. jan 2009

no, môj jark osi predstavoval pôrod takto:
Chiarka zaklope na bruško, že cche ísť von, tak ma tata zoberie do nemocnice, a pán doktor bude mať špeciálny kľúč, ktroý mi strčí do pupku a tam sa urobia dvierka a Chiarku vyberú a pán doiktor zamkne.. 😅 😅 😀
no a vie, že bbáetk ávznikajú tak ,že sa tatinko a maminak muckajú a tatinko dá mamičke do bruška semienko a bude bábo.
ale zatiaľ sa nepýtal, skade t osemienko a kade do bruška 😅

hasleerka
28. jan 2009

monkulka, moja zuzka to vie tiež tak niako podobne, ked sme čakali bábo, len náš pan doktor nemal kluč, ale urobil rez pod bruchom a odtial ho vybral ... aj to že vznikajú ked sa ocka a mama lubia, ale až teraz niekedy sme jej vravili že to vzniká z maličkého semienka ... našťastie sa tiež nepýtala odkial je tam 🙂

titkovamiriam
30. jan 2009

tak milan v tom mal jasno uz ako 4r. /samozrejme vysvetlene k jeho veku/lebo mal brata.a michal na toho sa to niak nalepilo od brata 😀 .inak uz aj v skolke mavali taketo temy 🙂 a na skole samozrejme tiez.no urcite je lepsie ak to vysvetlia rodicia ako keby im nieco nahovorili sikovnejsi kamarati 😀 .inak pri tych vselijakych serialoch sa toho dozvedia dost aj z televizie 😀 a o pc ani nehovorim 😲

kyska
30. jan 2009

s malou /2,5r/ sa bavime tak priebezne 😀 chlapci maju pipika, dievcata susurku, babatko rastie v brusku lebo tato a mama sa velmi majz radi. Proste ked je vhodna konstelacia a dieta sa pyta tak prijatelnou formou odpoviem a objasnim. S manzelom sa jeho rodicia nebavili o sexe vobec a na zaciatku vztahu boli prekvapenia lebo chalan sa hambil/bal spytat ci odpovedat. Teraz je to uz prekonane a sex ci nahota su sucastou zivota tak ako dychanie ci spanok len treba veci spravne nacasovat 😉

greta24
2. feb 2009

No, mojmu bratrancovi sa narodil bracek, ked mal asi 6 rokov, myslel si, ze sa narodil cez koleno 😀 😀 😀

akejka
5. feb 2009

tak moja dcéra vie od 3 rokov o menštruácii, lebo ma pár krát načapala na WC v čase cyklu a mala z toho hrôzu, tak som jej to rovnno vysvetlila. V 6 rokoch hrala nejakú hru na PC a prišla mi povedať, že deti sa rodia "cez riťku", prišlo nám to s manželom hrozne smiešne. Tak sme šli s pravdou von...ale len o pôrode (ja mám obe deti sekciou, tak vie o obidvoch spôsoboch pôrodu).
O sexe ešte nevie úplnú pravdu, aj keď neviem ako dlho...stále jej nejde do hlavy, ako sa počne, vysvetlila som jej len o vajíčku, že sa usadí v maternici...ale stále vŕta do toho, akú úlohu v tom zohráva otec.

akejka
5. feb 2009

dveronika:
kondóm by som vysvetlila takto : moja dcéra vie o hormonálnej antikoncepcii, povedala som jej, že to užívam preto, bay som neotehotnela, že to bráni vajíčku usadiť sa...a kondóm je tiež ako hormonálna anikoncepcia by som jej povedala, keby sa ma na to pýtala...