Sedenie a státie v 9m

ericka89
21. aug 2018

Milé maminky, idem si k Vám po radu. Môj drobec ma 9 mesiacov a ešte nesedí sám. Je to ok? Čo počúvam, už by deti mali v jeho veku sedieť samé. Keď ho dám ja sadnúť, tak ešte padá do strán, vydrží len pár sekund. Nasilu ho nechcem dávať, aj keď popravde ho dám niekedy do hombalky alebo stoličky. Počula som, že vraj by mal sám zo štvornožkovania. No ešte neštvornožkujeme ale plaziť to áno. A čo sa týka státia, viem, že tiež nasolu by som ho nemala dávať, ani nedávam, ale on nič iné ani nechce len stáť. Sám sa postaviť nevie, ale keď ho mám na rukách a idem ho dať akoze postavit, hned usmev na tvari, a potom uz nic ine nechce. Aj ked mi sedi na rukach, zacne sa stavat na nohy, neposedi mi tak, zapiera sa a vstava. Lekarka vravela, ze kym sa nepostavi sam, nemam mu davat ani prilezitost stat. Co si o tom myslite vy? Mate podobne skusenosti? Dakujem

zuzik307
21. aug 2018

@ericka89 nedavat ho stat, ani pasivne sediet...nechat ho na brusku, z tejto polohy vychadzaju vsetky dalsie pokroky v motorike...

pribinak
21. aug 2018

pytaj sa na rehabilitácie, nech mu skontroluj svalovy tonus. mozno treba trosku pocvicit a uvidis ako sa rozbehne
urcite ho nedavaj pasivne sediet, sam sa musi posadit

saska.t
21. aug 2018

Kazde dieta ma ine tempo a to treba respektovat, tabulky su na nic , ani jedno z mojich deti sa neposadilo a nepostavilo skor ako po 10 mes. , chodili az okolo 14 mes. a rozhodne nic nepremeskali a su z nich sportovkyne , takze by som to nijak zasadne neriesila, do roka nie je co riesit, to len dnesny trend je velmi rychli zivot a velke ocakavania

evulienkaslx
21. aug 2018

urcite ziaden pasivny sed, ani statie , ani chodulky, pavuky a pod., co najviac na zemi, po styroch, na lozenie sa da nastimulovat cestou rehabilitacie, ale este je v norme, niektore deti nestvornozkuju a hned sa stavaju, idealne ale je pre vyvoj dietata, ak stvornozkuje
pouzivala si nosic alebo satku, ked bol mensi?

ericka89
autor
21. aug 2018

@evulienkaslx Áno, používame ešte stále šatky aj nosič. Chodáky ani nič také nepoužívame. Ako čo sa týka plazenia, tak sa plazí.

ericka89
autor
21. aug 2018

@saska.t A ako si prvýkrát sadli? Z bruška?

beky1813
21. aug 2018

Nepozeraj na ine deti, kazde ma svoje tempo. Ked sa ti nieco nezda, konzultuj to s pediatrickou.
Co je prosim hombalka?

ericka89
autor
21. aug 2018

@beky1813 Hojdačka 😄

lubik87
21. aug 2018

@ericka89 môj syn sám sedel asi až po 9 mesiaci a postavil sa mesiac na to chodiť začal ako ročný..dcéra má 8 mesiacov a už kráča za ruku..sedí od 5.5 mesiaca...každé dieťa je individuálne..mala sa ponáhľa za bratom ...nerob nič na silu nechávajú veľa nech posilňuje na brušku nech lozi...nedávaj sedieť ani do pavúka hopsadla do ničoho ...užívaj si ešte kľud keď ho dáš do postieľky a hrá sa a nechce ti z nej vyskočiť :D

ankare
21. aug 2018

Netrap sa, moj v 9.m. sa ani neplazil este. Kazde dieťa ma svoje tempo, toboz chlapci. Nechaj ho vela na brusku, nedavaj ho ani sediet, ani stáť. Posadi sa sam z polohy zo styroch. Drz sa!

ankare
21. aug 2018

A hlody mojej mamky...
Ako sa ma naucit sedieť, ked ho sediet nedavas? 🙈

saska.t
21. aug 2018

@ericka89 stvornozkovali - ciastocne a zrazu sedeli, tak zacali aj chodit, stvornozky odpochodovala do kuchyne a vratila sa po stojacky

evulienkaslx
21. aug 2018

@ericka89 satky a nosice by sa mali pouzivat na prenos na 2-3 hod denne, treba dieta nechat co najviac na zemi, aby malo stimuly, oporu, aby sa pekne vyvijalo

lubi40
21. aug 2018

@ericka89 myslim, ze dieta ma samo sediet v roku, lezenie a stvortozkovanie nie je dolezite. Sedenie napoveda nieco o vyvoji nervovej sustavy, ostatne nie. Su to prirodzene statia, to ano, ale vela deti niektore z nich preskoci. Isla by som k lekarke s tym, ze same nesedi, ci je vsetko ostatne v poriadku (uchopenie predmetov a pod) a ak ano, tak netreba stresovat. Inak moj sa posadil az ked sa postavil, proste zo stoja spadol na zadok a zrazu sedel.

evulienkaslx
21. aug 2018

@lubi40 aj stvornozkovanie je dolezite, hoci ho par deti preskoci, je super na vyvoj chrbtice, spravneho postavenia panvy a klbov, tie, ktore nestvornozkovali , maju potom castejsie ochorenie chrbtice od skolioz po vertebr. algic. syndromy a pod., samostatny sed je okolo 9 mes, ale tolerancia je +- 2 mes.

ericka89
autor
21. aug 2018

@evulienkaslx Tak asi tak aj používam, viac nie.

ericka89
autor
21. aug 2018

@ankare Presne toto poznám plus hlody, že musí si spevniť chrbátik tým, že sedí, takto si ju spevňuje 🤦‍♂️

lubi40
21. aug 2018

@evulienkaslx nemyslela som to tak, jasne, ze kazda faza je dolezita. Plazenie je napr dolezite pre vyvoj zrakoveho nervu, stvortozkovanie ma vplyv na rozvoj logiky.. Myslela so to tak, ze som tusim niekde pocula, ze sedenie je indikacia vyvoja nervoveho systemu (stvornozkovanie ani plazenie nie).

siska53
21. aug 2018

@ericka89 nechaj to na nom. Ak ti povedala,ze je vsetko ok,tak neries. Nasa robila veetko pozadu (stat a sediet okolo roka -sed trosku skor),ma slabsi svalovy tonus a hypermobilitu. Aj chodit zacala az tyzeen po 18.m. ma uz 6r.a lieta jak siron uz davno. 🙂. Syn sa v tom veku plazil,ale stat uz vedel a tusim aj sediet? To si nepamatam uz.. ale on j zdatny,behal uz v 11.m.vidis,dve deti surodenci a aky rozdiel 🙂

livka_
21. aug 2018

Tak moj stoji sam, sedi sam, ma 10mes ale plazit alebo 4nozkovat som ho teda este nevidela -))) ako pisu zienky..nestresovat..male si same najde cestu

lenzas
21. aug 2018

@ericka89 My sme zacali sediet po roku, a stat bez opory az potom, ked zacala chodit. Niektore dieti nesedia a hned idu do stoja, vraj je to normalne. Ani neurologicku nezaujimalo, ci sedi, skor ju zaujmalo ci stvrnozkuje. A obvodna tvrdila, ze nie kazde dieta stvrnozkuje a vraj je to tiez normalne.

saxana000
23. aug 2018

@ericka89 ahoj ani moja nesedela.doktorka nam kazala nasilu davat na styri hucala z toho az bola modra tak som rezignovala a viac ju netrapila.ona sa aj pretacat zacala dost neskoro.dllllho sa plazila ako chroma liska ze nohy vliekla za sebou potom zrazu sa posadila o tyzden sa o ohradku postavila a asi za dva tyzdne stvornozkovala.. A obchadzala stol a nabytok.potom ked zacala tlacit pred sebou kos a krabicu s hrackami prisiel cas na choditko(tlaciace) s tym sme hrkotali po dome aj po vonku az do 15 mesiacov.potom sa rozbehla. Proste bola spomalena ale nic jej neujde.a to sme sa tiez napocuvali preco nesedi preco nelozi preco nechodi...teraz zase pocuvame preco nerozprava..a ja len s kludom odpovedam: nebojte sa ved raz bude 😀

katmi
24. aug 2018

@ericka89 j to veľmi individuálne.. s kamoškou máme deti narovnako, kým naša už v 8smich mesiacoch sama chodila, ich ešte ani poriadne sám nesedel... takže netreba hned vyrábať paniku 🙂

luxikate
29. aug 2018

@ericka89 nedavaj ho stat,ked sa mu tontak paci,nech na to sam pride.S tym sedenim este to nie je zle,moja mala napr v 6m sa plazila,v 7m 4nizkovala a hned sa aj postavila ale sediet sama zacala az v 10mes.

zuzka38
29. aug 2018

@ericka89 moje dve deti z troch si same sadli az koncom 10m. Zo stvornozkovania sikmy sed.
Moja dcera ako tretie dieta zacala chodit presne v 16m.
Poznas svoje dieta najlepsie a vies ci je ok..mna jedna matka na ihrisku s malou posielala kdr.lebo ved v 15m.nechodi len som.ju nechala lozit..prislo mi to smiesne lebo som videla ako lozi, vyliezla tam kde ine deti ani v 2r nie 😉 ja svojr deti nechavam "volne pohodene" 😁 naucili sa sami svojim tempom..okolie si nevsimam..

dai
29. aug 2018

@ericka89 ahoj. Moj maly je hypotonicky - v 10tich mesiacoch sa len pretacal... boli sme len 2x na reha - cvicili sme bobatha, ukazali mi nejake hmaty a polohy na hranie - po 2och cviceniach mi zacal stvornozkovat, v 11tich meaiacoch sa posadil, v 12tich postavil - v 14tich chodil sam... ziaden pasivny sed ani vodenie za rucicky sme nepraktizovali...