Škôlka - štátna vs. súkromná?

29simona29
29. máj 2019

Mile mamicky,

aktualne rozmýšľame nad tým, či dáme naše dieta do statnej alebo súkromnej škôlky. Manzel ma možnosť príspevku od zamestnavatela na súkromnú škôlku, ktorá je v mieste jeho prace. Zaujímali by ma najmä skusenosti tých, ktorí mali dieta aj v statnej aj súkromnej škôlke..
Čítala som, že zápisy sú vždy okolo mája na nasledujúci školský rok, potom prevažná časť deti ma v case zápisu len 2 roky, však?
Ďakujem veľmi pekne.

mladenca
29. máj 2019

@29simona29 presne ako hovoris, v sukromnej skolke je menej deti a uplne iny pristup k detom aj samotnym, to co si zaplatis je bohuzial dnes uz tak ze je lepsie ako to statne zariadenie...

sandri
29. máj 2019

Ahoj, vacsina rodicov, ktorych poznam a mali svoje dieta v statnej aj v sukromnej skolke ti povie, ze sukromna bola ovela lepsia. V sukromnej zvykne byt na deti viac uciteliek ako v statnej. Kedze su tam ucitelky lepsie platene, nie su vyhorete a su k detom milsie. Pre nas bol prechod zo sukromnej do statnej doslova studena sprcha. Kym sukromnu syn miloval, statnu nemusi. Velmi sme zvazovali navrat do sukromnej, ale nakoniec sa syn adaptoval. Ale trvalo to 3 mesiace ☹ ucitelka po nich vrieskala ako zmyslov zbavena ☹ kamoska svojho syna po tyzdni v statnej skolke vratila do sukromnej.

29simona29
autor
29. máj 2019

@sandri dakujem veľmi pekne☺️

lenka188
29. máj 2019

Ahoj, budem trosku opacny pripad. Tiez som mala dceru aj v sukromnej skolke a aktualne je v statnej. Statna je za mna o 100 bodov lepsia ako bola sukromna. V sukromnej mi dcera zacala po 3 mesiacoch chodit domov dokusana, posledny krat na tvaricke pod okom. Dieta, co to robilo samozrejme nevylucili, ved im rodicia platili 500eur mesacne. Tak dceru preradili do inej triedy, cim vlastne potrestali ju a nie to dieta. Podotykam, ze dcera bola uplne bezproblemove dieta, ucitelky si ju chvalili. Tak teda isla do vyssej triedy, vraj uz je dost vyspela a bla bla, az neskor som pochopila, ze ju tam dali aby nemuseli riesit problem v nizsej triede. Po prestupe bola nestastna, nemala kamaratky, pretoze tam boli pokope 3 rocne deti s 6 rocnymi. Vzdelavaci proces ani nekomentujem, 3 rocne dieta nemoze stihat 6 rocnym, 6 rocne deti zaostavali a 3 rocne nestihali.. Mala ziskala uplny blok v kresleni, prestala sa do akolky tesit. Ked som sa jej pytala s kym sa hrala, tak vzdy odpoved, ze sama. Ucitelka neriesila.. Tak sme starostlivo vybrali statnu skolku a ja mam doma jedno spokojne dieta, co sa kazdy den tesi do skolky, ma tam kopu kamaratov a krasne napreduje. Dokonca zacala znovu kreslit a malovat. Asi som sa trochu rozpisala, ale musela som sa podelit o tuto skusenost... Nie vzdy vsetko zlato, co sa blysti..

nelinka2009
29. máj 2019

@29simona29 Ahoj... Do štátnej chodila dcéra pred cca 4 rokmi, katastrofa... Ak chces pošli ip, budem konkretizovať... Syn navštevuje teraz súkromné jasle, od septembra ide do súkromnej ms... Ale teda to sa nedá porovnať... Za mňa určite bervtu súkromnú ak máš možnosť... V štátnej mala každé dva týždne chorá, syn začal chodiť v januári a ochorel až teraz aj to bol doma, lebo dcéra bola v SvP... Ja som v šoku, že škôlkari vie byť 4 mesiace v kuse zdravý...

janage
29. máj 2019

@29simona29 ahoj ja ponuknem pohlad dvoch rozdielnych sukromnych skolok a statnej skoly. V kazdej skolke mas plusy aj minusy. Odporucam pri vybere stanovit si priority co ocakavas od skolky. Napr. Vzdelavanie, volna hra, stabilny personal, vacsie zapajanie rodicov dochodu skolky, ci ziadne. Obe nase skolky pripravili deti vyborne. Chorobnost ako v statnej ale ekzematicky obe. Mladsiu dokonca sme museli vybrat na dva mesiace pre ekzem. Skolu maju statnu obe tu istu. Mne velmi chybala priama komunikacia. Napr. nedali vediet alebo neskoro ze sa stal uraz. Teraz ale pri mladsej sa to velmi zlepsilo. Druzinarka uplne uzasna. Ja som skor mala tendenciu porovnavat tie dve sukromne. By som taky mix z nich urobila😁 aj statna skolka moze byt uzasna a opacne. Napis si priority. U mna pri druhej statna skolka stroskotala na nemoznosti bezmliecnej vyvazenej stravy. Pani riaditelka zlata ze ano nedaju jej ked bude aj prihlasku som dala a potom som sa dozvedela ze v praxi by to znamenalo ze zlozku kde je mlieko jej nedaju, ale nicim ju nenahradia. Takze jogurt nedaju ale nic ine miesto toho. Masko ak by bolo v smotane nevedia oddelit cize by dostala ryzu iba al. zemiaky ciste. A bolo vymalovane😁

nelinka2009
29. máj 2019

@janage to je ale kruté... Chudá malé...

janage
29. máj 2019

@29simona29 a uz len doplnim ze,skola vari diety a dokonca aj ti prisposobia ak sa nevojdes do klasickych troch predpisanych. Veduca SJ zlata zena. Prevazna vacsina ucitelov na vybornej urovni. Mladsia uz teraz "reve" ze preco su prazdniny az dva mesiace😁

nelinka2009
29. máj 2019

@janage mám to doma podobné a to máme voľno tri mesiace...

eliska13
29. máj 2019

@29simona29 ak môžeš, tak súkromnú.len nemáš pravdu s tým zápisom na zápis chodia deti čo by mali mať v čase nástupu v septembri uz 3 roky aspoň u nás to tak je, takže väčšina detí má v máji takmer 3 roky.plus su tam deti, ktoré nevzali takže aj staršie.
V súkromnej máš menej detí na učiteľku, viac aktivít, lepší program, jazyk...

eliska13
29. máj 2019

@29simona29 choré bude všade rovnako:(hlavne si v súkromnej zistí ako to je, ak bude 2,3 t doma či platíš poplatok, alikvotnu cast, či vsetko

janage
29. máj 2019

@29simona29 a treba pripustit aj moznost, ze napriek sukromnej skolke bude dieta castejsie chore. Na rozdiel os statnej sukromnu platis aj v tom pripade. A nie malu sumu. Plus ostavas s dietatom na ocr ci platis pani, ktora,sa pocas choroby stara. Teda fin. narocnost stupne. Pri mensom dietati by som volila pani. Chorobnost takmer ziadna a mozu navstevovat aktivy pre deti, ktorych je neurekom dnes takze deticky mu chybat nebudu.

maximilie
29. máj 2019

@29simona29 tak odpoved je jednoducha... v sukromnej skole si rodicia platia celkom slusne peniaze. Tzn.,ze skola,ucitelia,atd. sa poziadavkam rodicov prisposobuju ,resp.,,skacu ako rodicia piskaju'. Ak si dieta neprosi masko,nemusi masko,ak nechce poobede spinkat-nemusi spinkat.ak mamička chce chodit o pol 10-moze... ak sa dieta uspini,ucitelky vsetko vyperu,robia vsetko preto,len aby sa dieta nestazovalo a tym padom neprisli o ZDROJ PRIJMU. Zatiaľ co v beznom zivote to takto nechodi.vsade su pravidla,a uz od utleho veku je vhodne viest deti k tomu,ze vsade su pravidla a treba ich dodrziavat.teda ak v statnej skolke maju prist do 8:00 tak to plati pre vsetkych, vedu deti k tomu aby sa naucili jest vsetky potraviny,nie len podla rozhodnutia mamicky. V statnej skolke si urcuju pravidla pani ucitelky,nie rodicia. Splnaju standardy ktore musia dosiahnut, maju vela deti ktore hravo zvladaju,no nie je ich pracou opierat spinave gatky a pod. A to nehovorim o tom,ako som na vlastne usi pocula povedat riad. V sukromnej skolke-dievcata,kricte si na deti kolko chcete,ale nie v casoch kedy chodia rodicia....nech nevidno na nich ze revali... takze sukromna =prestíž. Je to moj nazor. Sukromne skoly budu robit vsetko preto,aby nestratili prijem, statne skoly robia vsetko preto,aby dosiahli co najvyssiu uroven a co najlepsie pripravili deti na vstup do ZS

meluela
29. máj 2019

@29simona29 su aj zle sukromne skolky, treba dobre vyberat. ale co mame skusenost tak to v sukromne bolo uplne o inom, snazili sa, venovali detom, s nicim nebol problem ..v statnej asi ako v skole ... vela deti, ucitelky unavene, obcas nejaka aktivita, ale v podstate v pohode, nic zleho sa nestalo. chore bolo dieta v statnej aj sukromnej rovnako, pomohlo jedine zostat doma a neskor prezit rok a pol permanentnych chorob celej rodiny

caculiq
29. máj 2019

Ja som mala dceru aj v sukromnej skolke a teraz je v statnej. Priznam sa, ze prechodu do statnej som sa obavala, kedze so sukromnou skolkou som bola velmi spokojna. Navstevovalo ju relativne malo deti, mali bohaty program, mile ucitelky, pekne priestory, rozne kruzky a hlavne dcerka to tam mala rada. Platila som ale skoro 500e. Vyskusali sme podat prihlasku do statnej skolky ked mala 3r a napriek tomu, ze som to neocakavala, tak ju vzali. Kedze viacero 3r deti tiez odchadzalo zo sukromnej do statnej, povedali sme si, ze to tiez skusime, lebo je to aj velka financna uspora. Dcerka si zvykla hned od prveho dna, tesila sa z novych spoluziakov, hraciek a obrovskeho dvora. So skolkou som velmi spokojna, dcerka to tam ma rada, ucitelky su prijemne, strava jej chuti a nikdy sme ziadny priblem neriesili. Vidno, ze sa detom pekne venuju. Moje obavy boli zbytocne a som rada, ze sme sa takto rozhodli.

janage
29. máj 2019

@eliska13 u nas v prvej skolke bol tzv. udrziavaci poplatok vo vyske 60%celkovej sumy skolneho. V druhej ked riaditelka videla ze robim co mozem a napriek tomu ekzem taky ze sme museli az vybrat na dva mesiace, vysla mi v ustrety. Chodila tam 4 roky a min. 5x uz som bola rozhodnuta ze koncime. Imuno mi ale odporucala vydrzat, aby zas potom nevypadavala v 1. roc. Kedze pri starsej to fungovalo, vydrzala som. A ejha, 1.rocnik a toto je prvy mesiac cocely absolvovala zdrava. Prvy polrok 99 hodin vymeskanych. Nenavidim domace ucenie😜

katrinka8
29. máj 2019

@eliska13 - to nie je pravidlo. Nedá sa absolútne zovšeobecniť, ktorá škôlka je lepšia. Všetko vždy závisí od očakávaní rodiča a od konkrétnej každej jednej škôlky. Poznám pár prípadov súkromnej škôlky, kde sa za krásny "program" zakrylo, že predškolské deti neboli pripravené do školy (pretože v zmiešanej triede bolo jedno - dve predškolské a zvyšok 4-ročných, tak sa program prispôsoboval im), kde sa kvôli vysokému školnému neriešili problémy (lebo veď rodič platí, tak škôlka znesie všetko), Mnohokrát sa za "mega program", ktorý si súkromná škôlka píše ako niečo špeciálne, skrýva iba to, čo má obyčajná štátna ako absolútne bežný a samozrejmý program, ktorý nepovažuje za niečo špeciálne ale berie to ako bežnú výchovno-vzdelávaciu aktivitu overenú rokmi. Jazyky a krúžky sú v dnešnej dobe bežné aj v štátnych škôlkach.
Syn chodí do štátnej, kam aj dcéra chodila. Je ich v triede síce 21, ale nikdy nie sú všetci (vždy sa nájdu choré deti). Program majú vždy zverejnený na stránke aj na škôlke na celý mesiac deň po dni, čo budú robiť, čo sa idú učiť, kam sa ide, aká je téma mesiaca, na aké besedy sa ide, aké divadielka budú mať atď. Na stránke škôlky sa však nikde nenájdu na to špeciálne upozornenia, že škôlka má atraktívny program s vymenovaním všetkých tých besied, návštev, divadielok a neviemčohovšetkého. Treba hlavne pri výbere vytypovať konkrétne škôlky a pýtať sa v okolí referencie na ne, ľudí, ktorí tam majú/mali deti a ako to tam funguje. Takéto všeobecné diskusie pri rozhodovaní nepomôžu.

janage
29. máj 2019

@maximilie u nas ani v pripade jednej sukromnej skolky neplatilo, ze neboli pravidla a slepo sa prisposobovalo nezmyselnym narokom rodicov. V tej prvej sme aj skolku pomahali upratovat na jarnej a jesennej brigade, spinave veci nabalili tiez domov. Strava pri sucasnom raste vselijakych intolerancii a alergii je problemom, ktory ak sa nebude riesit niekde odzrkadli. Teraz nerozpravam o rozmaroch matky ale o odporucani lekara. A bohuzial pre tieto inak zdrave deti statne skolky riesenie nemaju. Tych par co vari diety vo vacsich mestach je zalostne malo.

janage
29. máj 2019

@maximilie a napr. neskutocne mi prislo vhod, ze ak sme pesedeli pol dna na gastre tak som dieta v klude mohla doniest aj o 12 a ja ist do prace este na pol dna a nebrat dovolenku na cely den, kvoli 3 hodinam u lekara. Nehovoriac ked vas objednaju na 10 a pod. Este som ju aj rano doniesla a z prace chybala len nevyhnutny cas. Tak mali menej deti dalo sa. Tiez fungovanie do 18 v case ked muz bol na sluzobke a ja som mala terminy v robote. Iba parkrat som vyuzila ale ten pocit ze o malu je postarane bol na nezaplatenie

katrinka8
29. máj 2019

@janage - pretože pri škôlkach, ktoré varia vlastnú stravu vo vlastných kuchyniach, to je problém. Čo tak pozorujem, štátne to tak mávajú ešte od čias bývalého režimu, lebo tak sa obvykle škôlky stavali aj s kuchyňou. Súkromné väčšinou riešia stravu tak, že im ju dovážajú stravu, tam je to iné, tam vedia objednať v podstate čokoľvek. Nám to presne riaditeľka vysvetlila, prečo sa nedá riešiť tieto veci škôlkou. V kuchyni by museli dodržiavať prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá - čo znamená, že by museli mať oddelené pracovné miesto a riady pre manipuláciu napríklad s bezlepkovými potravinami, bezlaktózovými a pod., aby sa nekontaminovala tá strava nejakými alergénmi z bežného jedla. A to je nemysliteľné, aby v jednej škôlke z priestorového hľadiska vedeli zabezpečiť. Plus to, že na prípravu týchto diétnych jedál by museli zabezpečiť osobitné kuchárky (čo sú náklady navyše, ktoré by hradil kto? rodič? škôlka? ostatní rodičia by sa skladali?), pretože tie, čo majú, by nestíhali variť klasickú stravu plus tie iné - "diétne" jedlá. Ono to vyzerá, že je to len tak, že škôlky nechcú. Ale v takomto prípade je to celkom zložité. Na to sa potom udeľujú obvykle výnimky, že stravu môže zabezpečovať rodič vlastnú pre dieťa (čo sa bežne vlastne kvôli hygiene nemôže).
Do našej bežnej štátnej škôlky predsa tiež môžem dieťa doniesť, keď potrebujem. Keď idem k lekárovi, je im jedno, stačí dopredu povedať, aby vedeli, že prídeme neskôr. Nerozumiem, prečo by to nešlo.
Plus to isté s otváracími hodinami, hádam keď rodič mešká kvôli zápche (stáva sa hocičo) alebo sa niečo udeje, stačí zavolať a učiteľky normálne počkajú. Hádam nezamknú úderom 16:30 a nenechajú deti pred bránou. Neviem ako inde, u nás je to samozrejmé. Bežná škôlka nemôže fungovať dlhšie, pretože by museli potom neskôr začínať. U nás sa na začiatku roka hlasovalo, či chcú rodička, aby sa otávracie hodiny posunuli s tým, že škôlka bude otvorená dlhšie s tým, že ráno sa otvorí neskôr. Neprešlo to. Z vyše 70 ľudí asi len 5 - 6 bolo za. Sú zákonom predpísané počty hodín, koľko času tam môže byť učiteľka, ak by jej to denne malo vychádzať o polhodinu - hodinu viac, tak by už museli prijať sily navyše. Toto možno v súkromnej škôlke nie je problém, v štátnej už áno. Platiť navyše personál kvôli tomu, aby sa o hodinu predĺžila dochádzka, je pre štátne škôlky nemožné za tie peniaze, ktoré za škôlku platia rodičia.

esterba
29. máj 2019

@29simona29 ak máte nárok na príspevok v škôlke v mieste práce, tak si v prvom rade zožente referencie priamo k tejto škôlke, lebo to je rôzne od škôlky k škôlke. Ja som počula x dobre ze nie hororových storiek o súkromných škôlkach, ale naša je výborná, nad tými predsudkami, čo sa tu v diskusii voči súkromným objavili sa môžem s kľudom pousmiať. No sú bezpochyby aj zlé súkromné. A úplne rovnako je to aj so štátnymi. Akurát, že ak porovnáte výbornú súkromnú škôlku s výbornou štátnou, tak výhra, podľa mňa, vždy tá súkromná, pretože bude mať zaručene menej detí na učiteľku a x ďalších plusov, ktoré v štátnej objektívne dosiahnuť nemôžu.

tana85
29. máj 2019

viac sa dozvies ked sa spytas na konkretnu sukromnu skolku a konkretnu statnu, ktoru zvazujete. lebo to sa neda pausalizovat podla tohto. kamarati vzali dceru zo sukromnej do statnej a su stastn, ze sa tak rozhodli. mali lepsiu ruku pri vybere statnej, ale nikto nevie ci by neboli rovnako spokojni keby si vybrali inu sukromnu...

janage
29. máj 2019

@katrinka8 ved prave preto ze v statnej to problem je potom tym detickam s poziadavkou diety ostavaju len sukromne skolky. Na druhu stranu tychto deti pribuda a my ako rodicia sme vlastne vyluceni z moznosti vyberu statnej skolky. A nuteni do sukromnych. Ale dane platime rovnako ako ostatni. Na toto som poukazala ze to treba riesit systemovo. Ze rodic vybera podla priorit. K neskorej dochadzke, parkrat sme od lekara dosli v case ked uz deticky spali. Este aj obed jej zohriali. Co mam kamosky tak toto veru problem v statnej bol. A osobne nepoznam ziadnu matku coby do statnej ci sukromnej nosila dieta po 8.00 z dlhej chvile. Myslim ze takych pripadov bude minimum. Taktiez rozumiem tvojim argumentom preco v statnych nejde toto a hento lebo FINANCIE. A v sukrm. si prave za to ze,sa da ti rodicia doplacaju. U nas v statnej skolke napr. oznam ak dieta nevyzdvihnete do xx nechavame ho vedla v budove policie. Aj tak sa da😉 Dalsia vec v skolke c.2 ked aj len jedno zdrave dieta prislo lebo chripkova epidemia, bolo o neho postarane. V skolke c.1 to nebolo a velmi mi to stazilo zivot ked po dvoch tyzdnoch co bolo dieta doma, som uz drave nemohla dat do skolky lebo pre chripku zatvorene. Tak je to aj v statnych. Teraz chodia obe do statnej skoly a sme nadmieru spokojni. Ale jednym z kriterii vyberu bolo, ze skola vari diety. Uzasna ochotna veduca s paniami kucharkami je extra bonus. A su statne zariadenie. Na druhej strane v jednej ms mi vefuca nebola ochotna ani rozpisat, kde je mlieko ako alergen. Hoci zo zakona to uz davno bolo povinne. Ona to robit nebude a basta.

janage
29. máj 2019

@29simona29 toho, že sú menšie deti s väčšími by som sa vôbec nebála. Ak škôlka funguje ako má nijako to prípravu neovplyvní. V škôlke č.1 to bol jeden z princípov fungovania, že deti sú ako v rodine spolu - samozrejme aktivity počas dňa robia aj oddelene. V škôlke č.2 boli jasle oddelené úplne, ostatné detičky sa počas dňa premiešali hlavne ráno a poobede. Mladšia dokonca v prípravke bola v septembri iba dva týždne potom sme ju museli vybrať, keď mala nastúpiť dostala som ja a staršia vírusový zápal pľúc - ja aj s nemocnicou a bála som sa aby nám do toho nedovliekla bacil zo škôlky. Nastúpila opäť tuším vo februári. Márne som sa snažila zohnať učiteľku na dôchodku čo by bývala blízko a prešla s ňou prípravu do školy. Napriek tomu to dala. Dokonca sa sama naučila čítať všetky písmená a písať tlačené tiež. A nie nie je mimoriadne nadaná 🙂 Ja práve ten mix detí vnímam veľmi pozitívne. Naučia sa malí fungovať s veľkými a opačne. Mladšiu ešte teraz keď stretne taký malkáč zo škôlky na ihrisku a kričí šušlavo jej meno a beží k nej tak to radosť pozerať ako on sa teší a ona rastie od pýchy lebo JEJ Maťko. Škôlka jej dala možnosť zažiť vzťah s o dosť mladšími detičkami. Keďže má len staršieho súrodenca mohla zažívať ten pocit byť starší aspoň občas

katrinka8
30. máj 2019

@janage - tak ale to je vždy vec konkrétnej škôlky. My okrem tej stravy, ktorá sa, bohužiaľ, u nás zabezpečiť škôlkou nedá, žiadne problémy nemáme ani s donesením detí kedykoľvek počas dňa, ani s prípadným strážením v nutnom prípade, ak sa ničo vyskytne po zatvorení škôlky. Preto ozaj treba konkrétne škôlky riešiť, lebo aj v štátnych môže človek natrafiť na blbý prístup personálu, neochotu a pod., ale aj v súkromných.
Napríklad kolegyňa v štátnej škôlke mala dcéru, ktorej zle vychádzali roky, v menšej triede (u nás napríklad takéto deti chodia 2x do predškolskej triedy, niekde ich nechávajú napríklad 2x v strednej) a dievčatko sa začalo správať ako tie malé detičky. Oni doma už z toho boli na prášky, proste sa prispôsobila malým deťom až kým ju nepreradili do vyššej triedy k predškolákom. Preto je to také individuálne, kamoške sa toto stalo v súkromnej - firemnej, chlapcovi - predškolákovi sa nevenovali ako predškolákovi, lebo ich bolo málo v triede s menšími deťmi a tak aktivity prispôsobovali menším, a chlapec potom podľa psychologičky nemal primerané zručnosti/vedomosti. Keď sa to vysvetlilo, museli ho preradiť do inej škôlky - tiež súkromnej - a tam to v pohode dobehol, lebo sa mu učiteľky špeciálne viac kvôli tomu venovali.

poopsie
10. nov 2019

@sandri teda prepac ale ja mam info od bab ktore robia v sukromnych skolkach a jaslach ze chcu sa dostat do statnych koli zarobku ..koli tabulkovemu platu ..asi zalezi dost od regionu..nedalo mi nereagovat