Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Skoro trojročné dieťa nenávidí spánok

diana_81
11. aug 2014

Ahojte zienky, chcem sa poradit ohladom zaspavania mojej dcery. Neriesim ani tak zaspavanie osamote ako zaspavanie celkovo. Moja dcera totiz spanok akoby nenavidi... Vzdy len spusti "Nie haji, prec, idem dole" a podobna atmosfera nas sprevadza kazdy obed a kazdy vecer. Minule dala rekord ze od 19:30 nezaspala do 22:30, cize tri hodiny. Celu dobu sa mrvila a rozpravala a vrtela... Nie a nie vypnut hlavu, nie a nie zaspat. Podla mna by i zvladala zaspavat sama keby jej to slo rychlo, ale kedze to tolko trva zacne nas volat a kedze je unavena tak zacne byt stale viac umrncana.

Mame problem odjakziva, neviem ci ma nejaky "zdravotny" problem, je to uzasne dievcatko ale z tohoto niekedy nevladzem. Uz sme skusali posuny casov (ten rekord bol ked som ju skusala vedome ulozit skor, inokedy sme ju davali tak 20:30 ale chcela som skusit ci to nie je prilis neskoro a uz je pretazena). Zvazujem i zrusit poobednajsi spanok uplne, ale byva unavena, chyba jej. Zmoli si oci a nie a nie zavriet usta a oci a poddat sa spanku. Zacalo to uz davno, ked sme sa este uspavali na prsniku, vtedy ju aspon ten udrzal v posteli. Ale postupne jej nepomahal zaspat, potom sa pridal vzdor, ale nech som dosledna akokolvek jej spravanie sa nemeni a aj ked z vymyslania "nic nema lebo nepovolim" aj tak nevzdava boj. Unavena vsak je, vidim to na nej.

Zazili ste nieco podobne? Co vam pomohlo? Doteraz sme boli dosledni a snazili sa nepovolit, ale niekedy mam chut ju nechat tak a pockat kym sa sama pride pritulit a zaspi. Pride mi nezodpovedne nechat ju ponocovat, ale nervy, hadky a jej kopanie v hysaku ked jej nedovolime ist z postele lebo je uz pomaly noc tiez nie su moc vychovne. Ked uz raz zaspi spi vacsinou celu noc. Zobudi sa na cikanie ci smad, otoci sa na druhy bok a spi dalej. Chcem byt jej opora, prajem si aby sa tesila na oddych a po nasom rituale spokojne a uvolnene zaspala. Momentalne je to utopia.

sendy182
11. aug 2014

ahoj....o ktorej ti ráno vstáva....koľko spí cez deň.....a koľko asi trvá spánok v noci....?...........

kkkatkaaa
11. aug 2014

náš synátor tiež odmietal ísť do postele načas, stále špekuloval, naťahoval čas, no zaviedli sme si taký svoj rituál zaspávania, malý to volá, že ,,šalenotkovanie", najprv sa spolu rozprávame, čo zažil cez deň, šteklíme sa, chichoceme, nasleduje ,,vymýšľaná rozprávka"- tému zadá on a ja vymýšľam... 😉 niekedy je to 10 minútovka, inokedy dlhšie, ale zvykli sme si a funguje to.

diana_81
autor
11. aug 2014

@sendy182 rano ak sa nezobudi skor tak najneskor o 7:15 ju budime lebo chodi do jasiel na 8:00. Tam mi vravia ze spi, max 12:30 az 14:30 ale to je skor vynimka. Tam tvrdia, ze zaspi tak do 20 minut (ale pocula som casto o detoch, co sa v kolektive prisposobia ale doma uz odmietaju spat). Od septembra budu mat v skolke max hodinu a pol k dispozicii na oddych, cize tam sa to skrati. Zaspi v priemere tak o 22:00.

Suma sumarum 9 hodin v noci a 2 cez den ked ide podla toho co popisujem. Momentalne sa snazim ukladat ju skor, ale nezaspi rychlejsie, len teda ked zacnem povedzme 19:15 tak zaspi o 20:30, cize ma sancu na viac hodin spanku. Len je to fakt o drzku takto s tym denne bojovat, mna najma boli ze je potom agresivna, stucha ma, picha do mna prstom, skusala som i dosledne ju nechavat samu po takom spravani - vyvadzat vie potom DLHO. Pripadne chce dirigovat ako mame lezat, ako mat ruku a podobne, v com jej tiez neustupujem lebo to k nicomu nevedie. Keby povedala maminka drz ma takto a potom bola spokojna neriesim.

A snazime sa ju samozrejme vybehat, unavit... Nie je moc na pohyb, no ale dnes sme boli dokopy asi 5 hodin vonku a nic z toho.

monicka9
11. aug 2014

Ako náhle moje dcerky prestali mat denný spánok(prvá dcérka ako 3rocna a druha ako 2-ročná) tak večerne zaspavanie konećne bolo rýchle bez plaču a vymyšlania. Boli unavené a zaspali v priebehu 5-15 minút ale samozrejme som ležkala pri nich spievala uspavanku a hľadkala ich po chrbatiku. Spať išli vždy v rovnaký čas o 21.00,dodržiavanie režimu mi pri deťoch vsetko uľahčuje. Hodinnku pred spanim mali vždy kľúdovy režim a potom ľahko zaspali. A to že nepotrebujú už denný spánok som zistila ked večer vždy vymyslali so zaspavanim a uložiť ich bolo vycerpavajuce a velmi zdĺhavé.

diana_81
autor
11. aug 2014

@kkkatkaaa co znamena "funguje to"? Ja ju do postele dostanem, ale k tomu aby bola ticho a zaspala sa prepracovat neviem. Ona by totiz vykecavala dalej, pssst a budme tisko treba spinkat si mozem strcit za klobuk. Rovnako i hranie mrtveho (spiaceho) chrobaka. Istu dobu perfektne fungovalo po rituali ist von, ze musim si ist dat pyzamo a umyt zuby a pridem (a potom neprist) ale ani to teraz nefunguje. Ona proste musi zaspat z ustvania, prijemna unava nestaci...

asimama
11. aug 2014

maly mi chodi spavat o 10 vecer..niekedy zaspi aj o pol 11.rano mi vstava o 8 a poobedny spanok od 1 do cca 4.mozno len neni unavena..ja mu vzdy poviem jednu rozpravku a ideme. .niekedy protestuje,ale vie,ze mu to nepomoze..zaspava sam..ma tam malinkatu lampicku,ktora mu svieti celu noc..v noci sa mi zobudi len na cajik.je nauceny zaspavat sam..s postielky mi vynde mozno raz...dva razy..ale inak zaspinka vzdy krasne sam..

diana_81
autor
11. aug 2014

@monicka9 ja len ked si pozeram vlastne diskusie spatne mam tento problem tusim od porodu 🙂... Ale zvazujem, ze ju poobede cez vikend prestaneme davat a v skolke ta hodina a pol znie v pohode. Len neriesila by som keby nebola unavena, presne vidim ked je taka ako vystrelena z rakety ze nevladze ale vypnut ani za nic, za vsetko je uplakana... A Ty si len ako dospely clovek vravis, ved vidim ze melies z posledneho, daj si pomoct... Ked sme vonku cez vikend a mame v plane ju ulozit len to prepiskneme je to niekedy peklo, vtedy sa mi myslienka zrusit jej ten spanok vidi absurdna. Na druhej strane nevladzem uz nutit vlastne dieta k lezaniu. Fakt neviem ako na to tak aby bola oddychnuta.

diana_81
autor
11. aug 2014

@asimama len sa lahko vravi nepomoze, ked mi vypochoduje z postele za mnou. Trpezlivo ju vraciam spat a ona sa trpezlivo vracia do kuchyne. Nedonutim ju fyzicky za mnou neprist. Nikdy sa nejde spat hrat, nikdy jej necitam este dalsiu rozpravku, a podobne, napriek tomu to nevzdava.

katarinamarkova
11. aug 2014

@diana_81 ved to: Chcem byt jej opora, prajem si aby sa tesila na oddych a po nasom rituale spokojne a uvolnene zaspala. Momentalne je to utopia.
......z toho co citam mi jednoznacne vychadza, ze prave to tesenie sa na oddych tu velmi chyba......
zaspavanie nema byt boj
akosi si ju nechtiac naucila, ze zaspavanie je boj, ako pises sama, ze zaspavanie = krik, hisaky, stres....
toto treba zmenit!
nepojde to zo dna na den......
treba ju naucit ze zaspavanie je super vec 🙂 - navodit jej hodinku dve pred zaspavanim prijemnu kludnu atmosferu, nieco co ma rada, kludne aktivity....s usmevom si umyt zubky, do postielky krasnu hracku, krasnu lampicku, plysoveho kamarata co tam s nou bude kazdu noc, mozno si lahnut k malej pri zaspavani a chytit ju za ruku na chvilu....potom jej povedat, ze len ides upratat ze sa hned vratis jej dat este pusinku....prist za nou znovu ju pohladit....povedat, ze za chvilku znovu prides....tieto intervaly predlzovat....bude vediet, ze nie je sama, ze si pri nej, aj ked vlastne sama v tej postielke bude 🙂
ps: doslednost - neznamena dieta nechat tri hodiny pistat v posteli
treba vediet v com chceme byt dosledni, co je to podstatne

sendy182
11. aug 2014

@diana_81 tak je to náročnejšie dieťa.....ak dieťa vyspí cez deň viac ako 1,5 hod....tak potom večer môže nastať problém so zaspávaním.....skús si s ňou ujasniť pravidlá.....pred večerou už len aktivity kľudné....prechádzka, kúpeľ....rozprávka na DVD.....tlmené svetlá.....žiadne uštvanie.....kľud, rozprávanie....čo idete robiť ako sadne príde sníček na očká.......prečítanie rozprávky......puska na dobrú noc....pohladenie...novú plyšovú hračku čo si sama vyberie.....ak vyžaduje aby si bola s ňou v izbe tak len tak že bude v kľude ležať......ak sa bude vystrájať.....odchod z izby.....plač....?....rozhovor....je múdra šikovná.....atď.....proste budeš v izbe iba ak bude ležať a hotovo.......neustúp.....držím palce.....moje deti už od 2 rokoch spali cez obed výnimočne.....nechceli a ak zaspali tak sa niekedy budili s plačom že spali...... 😀 a automaticky večer zaspávali až po 21.30 a ja som mala dosť.....bola som viac unavená.....samozrejme treba pristupovať individuálne ku každému dieťu.....čo ja viem poniektorý rovesníci mojích detí chodili spať až po 22 hod.....v mš spali cez obed a ráno nebol problém vstať...... 😀 😀 😀 😀

aggnesss
11. aug 2014

My sme tiez maleho dlho uspavali a mal slaby nocny spanok,taj sme obedny spsnok vypustili od 16mesiacov na obed nespi.Spi od 19.30 do rana do tej osme sice v noci sa casto budi ale to je uz o niecom inom.Sice obcas ho vynimocne dame na obed spat.

diana_81
autor
11. aug 2014

@katarinamarkova dik za radu. Pokusim sa este viac sa uvolnit, viem kam svojim komentarom mieris ale nemam pocit, ze by to bolo v tom. Snazim sa zlava-zprava no nech moj navrh pride kedykolvek/akokolvek, pociatocny moment je o teseni, no vacsinou sa to zvrtne. Ideme do postele, precitame dve knizky podla jej vyberu, zhasneme, vykecame sa, zacne sa vrtiet a maminka ma lezat takto, potom hentak... A hodiny plynu a plynu, potom zahlasi, ze chce pit, chvilku na to cikat, potom na zachode zacne vymyslat ze ona nejde spat do postele. Proste akoby vobec nebola unavena, pritom mi pride az hyperaktivna. ja som tiez len clovek, tiez mi obcas prdnu nervy, priznavam, ale vacsina kriku byva z toho ze je unavena len si to nechce priznat.

kkkatkaaa
11. aug 2014

@diana_81 funguje to u mňa znamená, že malý vie, že rozprávame rozprávočku na dobrú nôcku a skrátka musí ísť spať. predtým mal aj také pokusy, že ešte jednu rozprávku, alebo ešte raz cikanie , alebo ísť nanovo do obývačky, dať pusu tatovi, ale nepustila som ho, a zvykol si.
viem,že na tvoju malú to nemusí platiť, ale u nás to zabralo. opakujeme to každý večer, snažíme sa dávať ho spať každý večer zhruba v rovnaký čas, možno je to zvyku, možno v povahe dieťaťa, neviem. keď začal vymýšľať s večerným spaním, skúsila som vypustiť popoludňajší spánok, no neosvedčilo sa, už okolo šiestej večer bol unavený, protivný, plačlivý, tak sme teraz nastavení na hodinu, hodinu a pol spánku poobede, no a večer o pol ôsmej už kráča do kúpelne a potom do postele

diana_81
autor
11. aug 2014

@sendy182 zial to, ze ak nebude pekne lezkat tak odidem byva spustac hysaku. Snazim sa to nenechat vyhrotit tym smerom, lebo potom pokoj nehrozi uz vobec. Akonahle odidem spusti dramu, ked sa vratim behom chvilky je ustebotana. Skusime vypustit ten obednajci spanok a na radu @katarinamarkova sa vyzbrojit hrosou kozou a trpezlivostou a vyhnut sa hysakom vecer a uvidime, ci sa jej pristup zmeni. Ona sa do postele tesi, ale na vecerny program, nie samotny spanok 🙂

lillika
11. aug 2014

@diana_81 Ahoj.Tak ju cez den nedavaj spinkat,pusti jej rozpravku na Dvd-cku,nech len sedi a oddychuje.Moj Jakub cez den prestal spavat,ked mal 1 rok a Sara cca 2,5r.Vacsina deti nepotrebuje cez den spat,staci oddych 🙂.A vecer "neunavovat",len cez den.aspon hodinu pred spanim nahodit kludovy rezim.

diana_81
autor
11. aug 2014

@katarinamarkova inak aj v jasliach "musia lezat" a to dost dlho na moj vkus... Takze i to mohlo prehlbit jej odpor. Ja sa pokusim ukladat skor (ako dnes, sla spat bez obedneho spanku a uz po 19:15, zaspala 20:30), size s nou musim aj tak trcat tam ale aspon je skor v deliriu. A cez obed ponuknem pokojne aktivity, ked nepospi nech sa tulkame, pocitame knihy, "spomalime"

lillika
11. aug 2014

aha a ked ju ulozis,skus si k nej lahnut a rozpravat,citat jej rozpravky 🙂

sendy182
11. aug 2014

@diana_81 pozerám že máš ešte mladšie dieťa...... možno u nej nastal krok späť... vidí že sa staráš o mladšieho súrodenca........ chce na seba upriamiť pozornosť......dovtedy bola aká?.........

diana_81
autor
11. aug 2014

@lillika mozem citat 300 stranovy zvazok 🙂 proste jej strasne dlho trva kym zaspi. A mne je tazko nevypenit kedze sa to opakuje kazdy vecer...

katarinamarkova
11. aug 2014

@diana_81 ani moja 3 rocna uz nespava cez den....ale za to vecer okolo 7mej zalomi a taha do rana do siedmej....ked si vynimocne cez den pospi, zaspava okolo 8mej....a ako pises ze vidis na nej ze je unavena...
ved skus napr. aj vynechat ten denny spanok, mozno pomoze.
ale myslim si, ze ona si uz len akosi zvykla na to ze ritual zaspavania - je taky a taky 🙂 - viem snazis sa, ani mne kazdy pokus nevysiel 🙂 vsetko sa da napravit. zmente len ritual na iny 🙂

evina57
11. aug 2014

@diana_81 davas jej sladkosti? Aj to moze byt pricina. Ale aj ten obedny spanok :-/ moj syn nespava na obed od 2 rokov,pekne spi od 18tej do 6tej rana. Ale on je spachtos od narodenia. Drzim ti prsteky,hlavne nepovol!

katarinamarkova
11. aug 2014

@diana_81 hmmm....skuste este zredukovat tie dve knizky podla JEJ vyberu na jednu rozpravku podla JEJ vyberu.....vykecavanie pred tym ako lahne do postielky, rovnako ako aj cikanie a pitie...to jej vysvetli este pred tym ako pojde spinkat, najlepsie uz niekedy pooobede a vecer jej to zopakuj, ako budete zaspavat
....toto mi uz ako doslednost moc nepripada, po tom ako lahnete este kecat a pit a ist cikat a maminka bude lezat takto potom takto....
toto je skor malej doslednost 🙂 nie tvoja - pozor na to

diana_81
autor
11. aug 2014

@evina57

Sladkosti priamo ako cokolady ci cukriky a podobne nie, ale obcas susene ovocie a niekedy si po vecery vypyta taku 100g detsku vyzivu, co je tiez plne cukru, skusim vysadit.

lillika
11. aug 2014

@diana_81 Hm 🙂,s Kubinom,ked bol malicky sme mali "dohodu"-3 rozpravky,porom cd-cko a zhasnut.so Sarkou je to zlozitejsie,tam pri nocnej lampe citam niekedy aj hodinu.musis sa naucit,uzivat si tieto chvile,ked mala zacne citat Pottera,uz ta k tomu nebude potrebovat 😉

diana_81
autor
11. aug 2014

@katarinamarkova no na druhej strane som stastna ze je bez plienky, tazko jej zatrhnem ist sa vycikat - budem riskovat mokru postel? Ona sa potom i fakt vycika. Pit - malo pije, som rada ked si cucne... A kecat - ona si keca sama, nepotrebuje ma k tomu 😀 a opakovat jej ze ma byt ticho vyusti do toho, ze sa napomina sama, ze ma byt ticho, "uz je noc, treba spinkat, nie rozpravat, haji, slniecko uz islo spat, je vela hodin.... Nooooooo.... vieeeeees, treba spinkat" a stale dookola... To kecanie je asi najhorsie, akonahle ju obklopi ticho tak ma potrebu nieco s tym robit az kym doslova neodpadne.

dorys
11. aug 2014

Inak, keď budeš chcieť zaviesť nový režim (napr. aby poobede nespala), tak to treba skúšať minimálne 4 dni (aj viac), aby si na to dieťa zvyklo. Po prvých neúspešnych pokusoch to nevzdavat.

diana_81
autor
11. aug 2014

@lillika ja by som si to uzivala keby nebola agresivna, proste so mnou bojuje a to je na tom to unavne. Ja uz niekedy sama nevladzem a po tom case vyleziem von ako zbity pes a uz nic nevladzem porobit. Pol hodinu si clovek uzije 1,5-2 tazko :(

25daniela
11. aug 2014

@diana_81 akoby si pisala o mojej najstarsej dcere, to si pamatam, ze som volala pediatricke, ked mala dva tyzdne, ze ona nespi cely den, co mam robit? Dr sa smiala, ze urcite spi, ale ja to nevidim. Nespala, to neodrbes...
Co som sa ja curbesu narobila, kym sa naucila zaspavat vecer ako tak, citania, nafukovania balonov, proste kadejakych blbosti aj lezania s nou, prezili sme...
Teraz ma 9 a spat chodi okolo 21 00 spolu s mladsimi sestrami, ja precitam, rozlucim a dovi dopo...
Este pomedzi to alebo potom prijde manzel dat pusu na dobru noc, popripade ich trosku posalit a ide sa spat. Zaspava tazko, ale uz nebojuje... Aj ked bola unavena v tom veku okolo troch rokov, bola zlostna, robila cirkus, nevedela zaspat... Teraz uz vie.
Nauci sa aj tvoja, zrus jej obedny spanok, ona to v skolke dobehne.
Tak sme to robili s prostrednou, doma nespala asi od styroch rokov, ale v skolke musela, takze potom bol vecer cirkus stale do 22 az 23 00, proste bola vyspata zo skolky... Takze ked som ju mala doma, na obed spat nesla a bol pokoj.
No, upravilo sa to so spankom u najstarsej asi okolo 5-6rokov, ked v skolke mala velmi mile pani ucitelky a nenutili ju spat na obed, ake iba kludne lezala v posteli. Ked bola predskolacka. Teraz vecer zaspi dost skoro ale rano vzdy vstava posledna, keby som ju nezobudila a nevyhnala z postele, tak tam je aj do 10tej 😀 😀 😀

dorys
11. aug 2014

Ešte ma napadlo, že by si jej mohla pustiť rozprávku, samozrejme CD-cko, aby len počúvala (môžeš nahrať rozpravku, keď jej budeš čítať, aby počúvala tvoj hlas) a odísť z izby. Možno, že by zaspala skorej, lebo ju nikto nepočúva, takže zbytočne by aj rozprávala. A aj tá rozprávka by mohla byť takto zaujímavejšia.