Skoro trojročné dieťa nenávidí spánok

diana_81
11. aug 2014

Ahojte zienky, chcem sa poradit ohladom zaspavania mojej dcery. Neriesim ani tak zaspavanie osamote ako zaspavanie celkovo. Moja dcera totiz spanok akoby nenavidi... Vzdy len spusti "Nie haji, prec, idem dole" a podobna atmosfera nas sprevadza kazdy obed a kazdy vecer. Minule dala rekord ze od 19:30 nezaspala do 22:30, cize tri hodiny. Celu dobu sa mrvila a rozpravala a vrtela... Nie a nie vypnut hlavu, nie a nie zaspat. Podla mna by i zvladala zaspavat sama keby jej to slo rychlo, ale kedze to tolko trva zacne nas volat a kedze je unavena tak zacne byt stale viac umrncana.

Mame problem odjakziva, neviem ci ma nejaky "zdravotny" problem, je to uzasne dievcatko ale z tohoto niekedy nevladzem. Uz sme skusali posuny casov (ten rekord bol ked som ju skusala vedome ulozit skor, inokedy sme ju davali tak 20:30 ale chcela som skusit ci to nie je prilis neskoro a uz je pretazena). Zvazujem i zrusit poobednajsi spanok uplne, ale byva unavena, chyba jej. Zmoli si oci a nie a nie zavriet usta a oci a poddat sa spanku. Zacalo to uz davno, ked sme sa este uspavali na prsniku, vtedy ju aspon ten udrzal v posteli. Ale postupne jej nepomahal zaspat, potom sa pridal vzdor, ale nech som dosledna akokolvek jej spravanie sa nemeni a aj ked z vymyslania "nic nema lebo nepovolim" aj tak nevzdava boj. Unavena vsak je, vidim to na nej.

Zazili ste nieco podobne? Co vam pomohlo? Doteraz sme boli dosledni a snazili sa nepovolit, ale niekedy mam chut ju nechat tak a pockat kym sa sama pride pritulit a zaspi. Pride mi nezodpovedne nechat ju ponocovat, ale nervy, hadky a jej kopanie v hysaku ked jej nedovolime ist z postele lebo je uz pomaly noc tiez nie su moc vychovne. Ked uz raz zaspi spi vacsinou celu noc. Zobudi sa na cikanie ci smad, otoci sa na druhy bok a spi dalej. Chcem byt jej opora, prajem si aby sa tesila na oddych a po nasom rituale spokojne a uvolnene zaspala. Momentalne je to utopia.

diana_81
autor
11. aug 2014

@25daniela podla mna je tiez naprd, ze ich nutia (teda spat nedonutia, musia byt v posteli bez hraciek a lezat, lenze od 12:00-14:30??? To by i mna porazilo), no ale problemy sme mali uz predtym, ale toto to iste predlzilo. Chcem aspon cez vikend ubrat natlak, poobede jej to ponuknut a ked nezaspi ide sa dalej ale konkretne minuly vikend sme si povedali, ze ideme do mesta ne cely den a spanok neriesime, ved i tak nechce, mala si vidiet tu selmu, ustvanu, zurivu, uplakanu... (ale keby sme boli doma tak spat nebude chciet ani tak).

Podla ,na som ale mozno bola prilis snaziva ked bola krpec a aj ju naucila, ze som tu pre nu stale. Ja viem, vztahova vychova je asi super vec ale teraz mam synceka a proste obcas musi mat s nami trpezlivost lebo sa skratka neroztrhnem - neviem sa venovat obom naraz a neviem, ci to je povahou ale zaspava sam vacsinou. To sa mi u malej nestalo NIKDY. Ale mozno som jej vlastne poriadne nedala sancu?

diana_81
autor
11. aug 2014

@dorys mna to tiez napadlo, ze by ju zamestnalo pocuvanie a tak znemoznilo kecanie, co jej zamestnava hlavu a nedovoli spat. Skusim, aj ked moj drahy zase je v tychto veciach prekazkou lebo s takymito vecami zase nesuhlasi on.

acer11
11. aug 2014

my sme nechceli spať keď bolo teplo-skús riadne vyvetrať a pomáha nočné svetielko so zvukom mora,cvrčkov apod.

dorys
11. aug 2014

Prečo nesúhlasí? Nerozumiem čo je na tom zle. Ale keď to nechce, tak nech ide s ňou do izby on, podľa mňa po pár dňoch zmení názor. Možno už aj po prvom uspavani. 🙂 Nech vie aké to máš každý večer. Ináč, keby ju uspaval on (aspoň každý druhý deň), tak ty by si mala viac času na iné veci (domácnosť alebo aj na seba).

diana_81
autor
12. aug 2014

@dorys mam dva a pol mesacneho syna a od navratu z porodnice uspava manzel 🙂 nazor aj zmenil (teda ze treba nieco podniknut ale je proti CD a DVDckam). On jej rad spieva, v podstate by som povedala, ze je trpezlivejsi ako ja, no tiez nakoniec ked vyjde ma nervy. On taha z posledneho, uz by aj spal a teda rezignoval na odchod z izby (mala spi uz na velkej posteli) ale krpata len melie a melie, ked manzel uz pomaly spi tak zahlasi, ze cikat a vidim na nom, ze on uz davno spal a ona ho zobudila, zatial co ona ako mala sova. Ja mam medzi tym robotu s mensim... Ten je super spac a uspava sa v poslednom stadiu sam, ma vsak este taky posunuty rezim a kym sa dostane do fazy, ze moze byt ulozeny do postielky chce sa vela dojcit. Cize vecery mame vyplnene obaja. Teraz sme u svokrovcou lebo manzel pracovne odcestoval tak uspavam ja.

jafnka
12. aug 2014

@diana_81 ahoj. mne to pripomína to, čo mala mama so mnou 😀 telo som mala dávno unavené, ale mozog ešte nebol. raz mama už stratila nervy a zalepila mi ústa lepiacou páskou a čuduj sa svete ako som zavrela ústa tak som aj hneď zaspala. vtedy to pomohlo, no ako výchovný prostriedok to určite neodporúčam. ale ja som bola k tomu aj námesačná.
viac telesnej aktivity podľa mňa nepomôže. musí to byť skôr psychická aktivita kde musí zapájať rozum

diana_81
autor
12. aug 2014

@jafnka slubujem ze lepiacu pasku nepouzijem ;) ale verim, ze je to i o tom, ze ona sama seba akoby hecuje tym kecanim, proste az na urovni mozgovej aktivity sa mi to zda, ze presne ako pises hlava a telo nie su zosynchronizovane a hlava sa nevie vypnut. Kedysi som uvazovala, ci nie je hyperaktivna ale velmi rada kresli, cita si, sklada puzzle a podobne a pri tych cinnostiach je uplne pokojna a sustredena. @dorys mi spominala pustit jej CD s rozpravkou - nad tym som uvazovala. Mozno by ju to pocuvanie prinutilo nerozpravat a tym padom by jej hlavka vypla? Neskusila som este ale zvazujem. Ma niekto dobre tipy na rozpravky pre jej vek, cize s jednoduchym a pokojnym pribehom, jednoduchymi vyrazmi aby rozumela?

kristina39
12. aug 2014

nas maly bude mat tiez tri roky..a ja som ho nikdy neukladala len ked bol este babetko..teraz ho necham kedy zaspi sam on najlepsie vie kedy chce spat..poobednajsi spanok je u nas uz asi tabu..ked rano vstane po 6 tak na obed spat jednoducho nechce a nijako ho nedonutim tak je hore do vecera a zaspi okolo 20-tej..ak rano vstane zarovno mladsim tak si poobede pospi..ja to nechavam namom

jafnka
12. aug 2014

@diana_81 tak aj mňa sa poobede snažili uspávať počúvaním rozprávky. lenže vtedy boli ešte platne a kazety takže keď skončila prvá strana tak som budila ocina aby mi to prehodil na druhú stranu 😀 ale pri druhej som už väčšinou zaspala.
alebo nech najprv prečíta rozprávku ona tebe a potom ty jej keď chce rozprávať

diana_81
autor
12. aug 2014

@kristina39 Uvazovala som nad niecim takym, len teda keby sa vypytala o 20tej tak neriesim. Ona by sa aulozila asi az o 22:30. Ako to u vas prebieha? Umyjete zubky, date pyzamo a potom ho nechas... Hra sa dalej a ked je unaveny idete ho ulozit?

diana_81
autor
12. aug 2014

@jafnka ona mne citat, ci rozpravat nechce, skusala som ale to nefunguje. Ona si proste triedi veci z celeho dna, opakuje dialogy ci co sme jej povedali... Nechce ma ani tak za ucastnika dialogu ale ako talizman 🙂 zacina sa i viac bat, napriklad ked susedovie deti o poschodie vyssie buchocu. Kedysi to ignorovala, teraz ppvie ze ma strach lebo tam niekto robi bum bum. Manzel ma na stene v spalni taku masku, kedysi jej bola ukradnuta, teraz tvrdi ze ma strach. Ved ale ja by som ani nemala potrebu odist keby to bola otazka povedzme pol hodiny. Skusime teraz este u svokry vylovit nejake knizky s rozpravkami na dobru noc, takymi co nie su prilis dobrodruzne, maju tu pekmy vyber este z manzelovho detstva.

diana_81
autor
12. aug 2014

@jafnka PS u nas mi ona pripomina platnu. Pokazenu 😀

janinka007
12. aug 2014

môj malý spával poobede do 1,5 roka a večer xodí spávať okolo 22-ej,aj to ho musíme zahnať 😀 A nikdy sa to na ňom neprejavilo,že by bol umrnčaný,unavený z nedostatku spánku (teda ked bol taký maličký,teraz má 10) Ja som nikdy neriešila,či by mal spať,alebo nemal...proste spal podla svojej vlastnej potreby,žiadne znásilňovanie 🙂

0silvia0
12. aug 2014

@diana_81 ahoj, keď čítam o tvojej dcére, akoby som čítala o sebe a o svojom detstve. Ja som bola odjakživa takýto nespavec, nemohla som zaspať už od útleho veku a rodičia mi rozprávali historky o tom, ako mali kočík pri manželskej posteli a zo spánku ma hojdali, ako som v noci vykrikovala a keď ku mne prišli, robila som divadlo že spím a keď odišli zasa som vrieskala atď. Moja nespavosť ma sprevádzala celé detstvo. Večer som jednoducho nemohla zaspať a ráno som vstávala do školy nevyspatá, ale aj tak som ďalší večer nezaspala skôr. Častokrát až do polnoci (to už som poznala hodiny) nie a nie zaspať, bolo to hrozné, veľmi som chcela spať a nešlo to. V hlave mi bežali úryvky celého dňa, rozprávala som sa sama so sebou, fantazírovala som o tom, čo sa stane, čo by sa mohlo stať atď., keďže som nemohla spať, zabávala som sa vlastnou fantáziou a preto som mala strach z obrazov, z tieňov, duchov atď. Keď som potrebovala ísť na záchod, na chodbe som videla čertov atď.
Dobrá správa pre teba: v puberte to prestalo, moje hormóny napravili vydráždenú nervovú sústavu a už som mohla spať kedykoľvek 🙂
Moja mama to nikdy neriešila, nechala ma aby som sa s týmto problémom vysporiadala sama. Prešlo to samo, dnes je to minulosť, myslím si, že som mala asi citlivejšiu nervovú sústavu, ale keďže som na žiadnom vyšetrení nikdy nebola, je to len moja dedukcia 🙂

0silvia0
12. aug 2014

@diana_81 ešte som zabudla pripísať, že ani v škôlke som nikdy nespala. Poobedné spránky boli utópia...
Ale ja som mala problém aj s jedením, nikdy som nebola hladná a veľmi málo som jedla. Aj tento problém ustal nástupom puberty 😉

kaja73
12. aug 2014

@diana_81 moj starsi syn nespaval cez den od 20m,v skolke tiez 4 roky nespal a ak si napr raz do mesiaca co len zdriemol na 10 minut,tak vecer bolo doma rodeo do 22h minimalne-hned som vedela zi si tam trosku zdriemol.
Mladsiemu som zas ja cielene zrusila denny spanok v presne 3 rokoch-on spal cez den aj 3h a vecer do 23 cirkus a v noci sa bezne budil okolo 2h nadranom a bol hore aj 3h,potom si este zriemol na 1-2h a to bola nasa noc-som bola na prasky z neho.
Po zruseni denne spanku spi ---po tyzdni trapenia sa ked si musel proste zvyknut---v noci v kuse 11h .
Zaspi do 10 minut. Zo zaciatku musel chodit spavat uz okolo 18,30,neskor o 19,30 a dnes chodi o 20,30.
V lete je to ale ine- to ficime po vonku aj do 21h a spat chodi o 22.30h-ale rano spi do 9-10h.
Proste letny rezim mame iny.

diana_81
autor
12. aug 2014

@0silvia0 no cuduj sa svete moja dcera tiez neje. Ja odkedy som na MK zamierim bud do laktacnej poradne, do tem o jedeni alebo o spanku 🙂 ci skor :( . Krpec nema od zaciatku o jedlo prehnany zaujem. Nenadchne sa, zasyti hlad co najnutnejsie a fici dalej sa hrat. Ak sa snazime ju nutit, ze treba sediet za stolom je len zla... To je to iste ako v posteli. Cele tie hadky vychadzaju z toho, ze jednoducho nie je poslusna, lebo si podla mna nevie pomoct. Nechce robit zle, ale otravuje sa.

Ja neviem ako najst tu spravnu mieru a nenechat diktovat ju vsetko ale zaroven na numprilis netlacit ked proste viem, ze jest alebo spat nechce/nevie. S jedlom ma svoje oblubene veci, celkovo by jedla syr, vajicko natvrdo a maso na kvanta (co samozrejme nemozem nechat), miluje rybu a klasika sucha ryza a cestoviny. Ked chystam salat este si da do ruky uhorku, mrkvu ci papriku ale ked je z toho salat je tompre nu prilis komplexne. Cokolvek omackoidno- polievkovite je pre nu skratka prilis neista poda, je maly purista. v kaviarni odmietne napriklad i kolac a podobne, co by ine deti chceli, nie je to o sladkom.

Dost sa to podoba Tvojmu popisu, i s tym spankom. Mame problemy uz od mala, len kym bola mensia akoby ta fyzicka unava to male telicko a hlavu prevalcovala, cim je starsia tym tu hlavku tazsie vypina. Mo a kedze sme ju uspavali nedovoli nam odist lebo sa sama neciti dobre. Chvilku vydrzi, aj si sama rozprava, ale vydrzat hodinu a pol je pre takeho drobca pochopitelne prilis dlho.

Vies mi prosim podla seba poradit ako k nej co najcitlivejsie pristupovat? Asi sa na zazitky z jej veku uz nepamatas ale ako by bolo podla Teba vhodne sa zariadit?

diana_81
autor
12. aug 2014

@kaja73 dakujem za rady, pamatam si ze si mi radila uz v minulosti. Skusim zrusit aspon cez vikendy obednajsi spanok, skolka ma svoje pravidla. Chapem ako pises ze si bude musiet najprv zvyknut a prve ppobedia bude pretazena. Teraz ju uspavam od 19:15. Trva jej to sce tiez vyse hodiny ale aspon o 20:30 uz spi a ked ju nebudim do jasli sama od seba sa zobudi okolo 7:30, cize ma ako si pisala tych 11 hodin nepreruseneho spanku. Mozno to je cesta vpred

lady511
12. aug 2014

@diana_81 Moc to riešiš,,,ja toto mam od narodenia pri malej,,teraz máme 2R a 8m a nenapadlo ma to riešit tu lebo mi to príde ako banalita,,ved dieta zaspí ked chce spat!!! a to mi nikdy mala nezaspala o 8 večer..čest niakym výnimkam ...vždy neskoro,,okolo 22 00 a neskor je ako na batersky,,treba obedný spanok skrátit nenechávat ju spat dve hodiny,,ale u nás je to tak že ju dam do postielky a neriešim či sa tam rozpráva alebo číta,,,ma tam knižku,,niekedy si aj spieva,,nebudem hadam na nu ziapat nech nasilu spí,,a ked si naša počíta,,alebos a porozpráva s plyšakmi,,,pekne zaspí,,ja som to tiež kedysi chcela riešit NESPANKOM na obed ale to nieje riešenie teda aspon u nas nie,,lebo potom je mrzutá,,,neoddýchnutá

diana_81
autor
12. aug 2014

@lady511 lenze ako to nemam riesit ked si sice lahnut nevhce ale place za kazdu blbost, stale robi na priek v zmysle ze robi veci co nema ako vytahovat noziky z pribornika, rozhadzovat hracky po celej miestnosti... Ocividne je pretazena ale spat ist nechce. A ako to mam neriesit nespankom na obed ked ju neviem dostat do postele a ked aj hej tak nezaspi a len tam tvrdnem? Ak odidem vyjde za mnou. Od detstva kamoskam deti zaspali ked boli unavene za pochodu, v kociku, pri jedle, v sede kdekolvek. Moja nie. Myslim, ze by si mi nedavala take rady keby si mala podobnu skusenost. Neda sa to ignorovat lebo nam to zasahuje do kazdodenneho zivota. Nechat nacasovanie na nu totiz nema za nasledok pokojne dieta co konecne nenutime ale unavenu uplakanu osobku. Plus kedy teda zacat uplatnovat pravidla? Kedy zacat s hladanim niekoho na opateru? To mam babke/opatrovatelke/ komukolvek povedat ze sa od neho ocakava ze bude 2 hodiny lezat s nou?

lady511
12. aug 2014

@diana_81 TREBA SYSTEM..u nás nedavam spat malu len ja ale aj priatel,,,a to je hlavné ked si na to len ty možeš sa aj zblaznit,,pretože aj manželka či priatelka by si mala niekedy oddýchnut od týchto povinnosti,,teda ak je pri nej ten manžel/priatel,,,samozrejme že aj nam to zasahuje do každodenného života,,,sukromia atd ale to je DIETA,,,je sučast nás ,,aj ked už si poviem že o 22 00 chcem mat konečne pokoj,,no ale ako som písala mi máme takéto živé dieta odmalička,,a to mala už nespí v postielke,,takže tiež kedykolvek može vyliezt z postele,,ale mame určite pravidla,,ked nie dostane po riti,,okupeme ju,,,trošku sa pomazname ešte všetci pekne spolu v posteli,,niečo nam porozpráva,,ja jej vysvetlím,,že musí spinkat lebo detičky o takej neskorej hodiny už spinkaju,,a nikdy sa nam nestalo,,,aby prišla za nami do obyvky,,dáme jej oblubeneho zajačika,,mliečko do ruky,,a leží,,dokonca ked jej treba cikat ani nejde sama,,,(lebo je tlmene svetlo a bojí sa ) tak zakričí že jej treba čuru čuru,,,treba zaviest určité pravidlá,,ritualy ale hlavne mantinely!!!! ...a čo sa týka obedného tak ju spat nedávaj,,nech si len oddýchne,,,ty sama vieš ako má íst na svoje dieta,,niečo na nu musí platit!....a čo sa týka opatrovatelky,,,takéto "problémy " ja neriešim,,lebo nepotrebujem hladat opatrovatelku a ani so žiadnou by mala nebola,,je na nás priliš naviazana,,,jedine s mojou mamou,,,ta vie ako na nu,,,ako ju uspat,,,zabavit atd...zdá sa mi to akoby si nepoznala svoje dieta,,,,ked nevieš ako ju uspat,,, 😒

lady511
12. aug 2014

@diana_81 inak čo sa týka obedné spanku,,napr moj ju uspat nevie,,na obed,,lebo mala ho bere ako kamaráta,,,čo sa týka spanku neberie ho ako autoritu,,len endávnos a to zmenilo ked jej už dal po riti ked moc vymýšlala,,, 😒 . ...ja mám rituaál ktorý učinne zaberie,,,dam ju na postel,,do ruky mlieko,,,ku nej zajaca,,,zapnem jej na mobile,,uspávanku,,jej oblubený,,,poviem jej nech si da ruku na oči,,a tak nech spí,,a som pri nej kým nezaspí,,,samozrejme treba aj zvýšiť hlas,,ked sa nevie zmestit do kože,,,ae pomáha to,, 😉

diana_81
autor
12. aug 2014

@lady511 zijeme mimo Slovenska, cize okrem navstevy rodiny (kedy sa tak pevny vztah ako pri pravidelnych stretnutiach vybudovat velmi neda), cize bez niekoho ako opatrovatelka nepojdeme s manzelom nikam este niekolko rokov. Doteraz sme nemali, po skoro troch rokoch sa mi nezda prehnane take nieco zvazovat. Rovnako ak teda jeden z nas uspava je jasne ze moc spolocnych chvil si neuzijeme. Opat sa mi to po 3 rokoch nezda. U nas mliecko do ruky nevidim dobre zavadzat, do 2,5 roka som ju dojcila a vytahovat teraz flasu sa mi nezda dobry napad uz len kvoli tvaru a zdraviu zubkov. A po riti tiez nepraktizujeme. Vec presvedcenia uz z principu lebo podla mna to nie je spravne a priznavam obcas ked ma uz fakt vytocila mi ruka usla a capla som ju - vysledok bol este vacsi hysak takze som si nepomohla. Len ma to spatne mrzelo. Plus potom je tazko mozem povedat ked capne naspat ze to sa nerobi, lebo by to znamenalo ze to mozem ja ale ona nie. Doteraz ju knizky moc nebavili, cize nechat ju samu malo za nasledok ze sa nudila a chodila za nami, pripadne sa bala a plakala. Teraz ked uz zacina sama citat zvazujem ako pises ze ju necham citat samu az kym neodpadne. Len ako vravim mojej ocividne tak malo spanku nestaci, cize nebudem ju nutit ale aspon natolko svoje dieta poznam aby som videla ze je ocividne pretazena.

lady511
12. aug 2014

@diana_81 tak neviem ako ti pomoct ked ku každej rade maš protiargument,,,takto asi nevyleziete z domu kým mala nepojde do školy

25daniela
12. aug 2014

@diana_81 nemyslim, jednoducho je taka, nezmenilo sa to ani teraz, iba dieta prestalo bojovat.. A ked som mala druhu, jednoducho, ona spala sama a ju obtazovalo, ked sme ju brali na ruky... To prva by bez toho nezaspala a nosila sa do devet mesiacov na rukach, kym nezacala chodit sama po styroch... U nas to bolo povahou a tym, ze nevie pomenovat svoje potreby, jednoducho ked je hladna alebo smadna, uvedomi si to az sttasne neskoro a potom je zle a zachvat zurivosti je na svete aj teraz, v deviatich... Iba spanok som prestala riesit, ona bola taka, ze ked ucitelky v skolke kricali, ona zaspala pod tlakom, ale vecer uz nevedela spat. Porozpravala som sa s ucitelkami a jedine jej dovolili nespat, ale ona bola schopna potichucky lezat a nikoho nevyrusovat, to napriklad prostredna nieje schopna, preto som to s nou preckala a neriesila a ked pojde do skoly teraz, nebude problem, nieje unavena na obed ako niektore deti, co by este aj ako prvaci radi pospali poobede.
Tou selmickou zurivou si mi pripomenula vela 🙂 Nic sa s tym neda robit. Skusala som aj homeopatiu, trosku to pomohlo ale nie vyrazne. Moja mala velmi nevyrovnany vyvoj, najviac jej pomohlo, ked som s nou chodila na eeg bio feedback, ale to az ako predskolacka a bolo to dost casovo aj financne narocne ale dost to pomohlo aj s pomocovanim aj trochu sa ukludnila... podla psychologa uz v piatich rokoch niektore jej funkcie mozgove boli na urovni 9 - 10 rocnych deti, ale telesny vyvoj bol presne na urovni tych piatich, motorika vyrazne zaostavala. Ak dieta ma problem so spankom, tak zvycajne neaky problem ma aj iny...

diana_81
autor
12. aug 2014

@lady511 ja to tak negativne nevidim, vyvija sa to. Neosvedcilo sa mi na nu kricat a zvysovat hlas ci dat po riti a podobne, hlavne pred spanim ked sa potrebuje upokojit, to je vsetko. skusim urcite Tvoju radu a necham ju samu si citat a podobne, urcite je to lepsie ako byt pri nej ked aj tak nezaspi skor. A spojim to so skorsim ukladanim, teraz mi zaspava posledne dni o 20:30 co znamena o 2hodiny viac spanku pre nu! Hladam riesenie a som rada za kazdy postreh.

kaja73
12. aug 2014

@lady511 ale ono je ozaj kazde dieta ine-mojho starsieho by si nedonutila lezat ani za svet-odbehoval,reval a nic na neho neplatilo,len tam zostat s nim kym nezaspi.
A to niekedy trvalo aj 3h,ked si cez den zdreimol v skolke.
Dake ze rituly...no iste...teda ano---ja som tam musela lezat a on drzal moje vlasy....to bol jeho neznicitelny ritula vela rokov.
Mladsi zas je iny,on od 15m zaspaval sam,nikdy nevyliezol ,ma svoje samostatne ritualy....a to som sa ani dako nemusela snazit...proste je iny.
Teraz sice spim s nim-posledny rok,ale to boli jeho zdravotme problemy co ma k tomu donutili....to nebudem teraz rozpisovat.
Ale dako mi to neprekaza...viem ze to raz prejde a bude mi to aj chybat---skusenost so starsim synom...je teraz samostatny az moc.

0silvia0
12. aug 2014

@diana_81 aj ja doteraz neznášam príliš prekombinované jedlá - som citlivá na to, čo jem a všetko bytostne osobne prežívam. Neznášam v šaláte zmiešané mnohé chute - som ako tvoja dcéra 🙂 Doteraz mi to zostalo, hoci dnes si jedlo viem vychutnať - ale v súčasnosti nejem mäso, mám rada zdravú výživu, pohyb a som stále štíhla - takže výhody to má určite 🙂
Mám citlivé vnímanie - cítim z ľudí ich emócie, akoby som dokázala vnímať ich myšlienky, viem, čo chcú povedať a viem kedy zahmlievajú a klamú...
Dnes som vďačná mame že neriešila u lekárov spánok a moje nejedenie. Dosť by som u nej ocenila, keby prejavila ku mne ako dieťaťu dôveru a podporila moju individualitu a nesnažila sa meniť na svoj obraz 😒 a hlavne mi celá rodina vždy vyčítala aká som chudá a prečo nejem že môžem umrieť. Zastrašovali ma a to mi nerobilo dobre. Liezlo mi na nervy, keď všetci riešili moje nejedenie.
Ak by som dnes mala takéto dieťa, nenútila by som ho do jedla, ale snažila sa predostrieť čo najpestrejšiu stravu aby si dieťa samo vybralo, čo jej telo potrebuje (ja som jedla oveľa menej ako tvoja dcéra). Prejavila by som ľútosť a spoluúčasť na tom, že sa jej nedá zaspať, ale že ak keď nemôže zaspať, aspoň nech si poleží a vysvetliť jej, že aj takto si jej telo oddýchne. V žiadnom prípade nenútiť jesť ani spať, skôr by som sa naučila dôverovať jej intuícii, ktorá určite vie, čo jej malé telo potrebuje.
Prečítaj si charakteristiku indigových detí, ja som sa v nej trochu našla, myslím, že aj ty máš doma takéto dieťa - ber ju ako výnimočnú, daj jej to pocítiť. Ja som si v detstve myslela, že som čudná, divná, chorá (tak mi to moje okolie dávalo najavo) a preto moje sebavedomie bolo hrozné. Nedovoľ aby si tvoja dcéra myslela to isté, len preto, že má iné vnímanie a iné potreby ako väčšina. Si jej mama, tak ju podpor, snaž sa pochopiť a daj jej najavo, že všetko je v poriadku.

http://www.tetakaterina.cz/154-co-to-je-/423-vs...

http://www.pluska.sk/zena/astro/indigove-deti-v...

bubelko
12. aug 2014

@diana_81 no v podstate si si na vas problem odpovedala sama - ked si pisala, ze s mladsim tento problem nemas - no nemas, pretoze sa venujes aj dcerke a vela veci nestihas tym padom riesit. ale to je normalne 😉
my sme to mali opacne - starsi syn bezproblemovy spac, ale u mladsieho som mala problemy a mam v podstate stale (sice o dost mensie ako ty) - ako nahle cez obed zaspi, vecer ho do polnoci nedostanem do postele. v tom veku, co je tvoja mala, sme mali aj noci, ze vsetci uz v posteliach a on medzi nami este spieval, kvakal a my s muzom k.o. vedla neho, aby nezliezol a nebudil brata...

neviem, ci mate rezim - ale ak nie, skuste zaviest pravidelnost. nemusi byt na minuty, ale priblizne na hodiny by to malo sediet.
napr: ranajky o 8.00, desiata o 10.00, obed 12.30, olovrant o 15.00, vecera 18.00.
zavedte ritualy - po veceri okupat, precitat rozpravku/pozriet vecernicek/vypocut cd (co vam vyhovuje) a ist spat.
ak spava po obede - skuste zrusit obedny spanok, nam to vydatne pomohlo. miesto zaspavania o desiatej, chodi jonas spavat medzi 19.00-19.30 (uz zacal skolsky rok, rano vstava o 7,00).
ja som prve 4,5 mesiaca kojila na poziadanie a nefungovalo to, tak nespokojne dieta ako bol som nezazila - urevany, vecne nevyspaty, no des. po 4,5 mesiaci sme presli na pravidelnost (aj v kojeni, co sa vas uz ale myslim netyka), zaviedli prvy prikrm (zeleninovy) a upravili denny rezim. dovtedy mi totiz revali dve deti - na striedacku. potom sa to na dlho upravilo, az kym nezacal dlho spavat po obede (okolo 2r). tak sme zrusili poobedny spanok a odvtedy je to fajn. ale ako nahle cez den zaspi - staci 30min - je minimalne do 22.00 hore...
a ak nic nezaberie, mozes povedat, skusili sme vsetko, treba len prezit 😉

a k tej flasi s mliekom (cajom) - nedavaj, znicis jej zuby. a ked ju doteraz nepouzivala, je to v jej veku uz naouzaj zbytocne 😉

diana_81
autor
12. aug 2014

@25daniela zaujala ma Tvoja myslienka s komunikaciou, pomenovanim potrieb... Vyrasta trojjazycne cize ma to o to tahsie sa vyjadrit, a ked je taka rozjasena a nechce ani za stol (jedlo moc nemusi) velmi neskoro si uvedomi ze ma hlad... Uplne vidim ako je nervna a po jedle sa upokoji, sama by si vsak nevypytala, plus akonahle zasyty minimum fici dalej. Musim ju sledovat a nehnevat sa na nu.

Ja som len vahala, ci som ju nenaucila sama. Druhorodeny sa teraz obcas musi vyrovnat so samotou, s mrncanim lebo nemam cas hned byt pri nom. Uvazovala som ci som ju nenaucila ja na to ze som stale pri nej... Ale to by malo vyznam ze nezaspi sama, ale nie ze nezaspi podla mna. Je to podla mna jej povahou. U teba je to v ktorom paradi dieta?