Skúsenosti so vzťahovou výchovou

erienka
27. aug 2013

Ahoj mamicky aplikujuce vztahovu vychovu. Zaujimalo by ma, ake mate s touto vychovou skusenosti, zazitky, ci vidite nejake pokroky...hocico vas napadne. Ja sa snazim touto metodou "vychovavat" svoju dcerku, tak by som rada prehodila slovko-dve 🙂
Pre tie, co neviete, co je to vztahova vychova, tu je clanok, ak by vas to zaujimalo: http://www.mamila.sk/domain/flox/files/clanky/v...

Šesť nástrojov vzťahovej výchovy:
1. Vytvorenie počiatočnej väzby po pôrode
2. Dojčenie
3. Nosenie dieťaťa
4. Spanie v blízkosti dieťaťa
5. Dieťa má na plač dôvod
6. Rovnováha

basburianka
27. aug 2013

@vavrenka Možno by to bez tvojej pozornosti bolo všetko ešte horšie, nikdy nevieš...;)

vavrenka
27. aug 2013

@basburianka hej, niekedy nad tym takto premyslam. ja s tou vychovou proste suhlasim. jedine, co lutujem je, ze som nenasla odvahu budovat s hankou takyto vztah od zaciatku, islo to postupne a opatrne. velmi som si musela obhajovat aj nosenie, aj dojcenie a ked s nami zacala spavat v posteli, tak to bol vrchol - v ociach niektorych som uplne zlyhala ako matka.. teraz si to uz nedam vziat, lebo som si fakt vybojovala "vztahovu" vychovu nielen sama so sebou ale ja s okolim a veru, viac krat som si porevala z toho, co som si vypocula. nehovoriac o tom, ze teraz chodim na kurz efektivneho rodicovstva, kde sa ucim chapat spravanie a reakcie mojho dietata a reagovat na ne s pochopenim, uctou a respektom. 😉 . takze, az sa narodi maly, budem mat trosku pokoj, lebo uz bude moje okolie pripravene na "moje uchylky", ale aj tak to bude zabava, lebo uz teraz mi rodina (nie mm, ten ma jednoznacne podporuje) prizvukuje- ze uz som skusenejsia, takze hadam nebudem tolko dojcit a dve deti a nebudem nosit a tak. ale kaslem na nich. kolko zvladnem, tolko dam, musim sa setrti, lebo som zdravotne na tom vlemi krehko ale uz si nedam kecat do tychto veci.
neuveritelne, ako dokaze ludi podrazdit odlisnost. nosenie, caste dojcenie, iny, nie autoritativny prisup k dietatu.. preco?

canama
28. aug 2013

@vavrenka presne toto iste mam aj ja, dcerka sa mi snazi zaborit v noci hlavku do krku alebo hrude a vzdy ked sa trosku posuniem, tak ona sa priplazi. niekedy sa snazi na mna nejako vydriapat, a vola mamina, mamina....a ked ma nepokojny spanok tak sa na posteli toci ako ventilator. dost sa desim toho co bude robit ked zacne spavat vo svojej samostatnej posteli. nuz ale kazda minca ma dve strany. zase ked by bola v postielke tak by som musela zakazdym k nej vstat na nohy a to teda nieeee. v podstate kazda zena ktora v noci dojci sa podla mna zakonite musi dopracovat k spolocnemu spaniu.

vejula
28. aug 2013

@terezka1947 no ved aj o tom prehadzovaní vyhybky na inu kolaj sme sa s tou kočkou bavili. A ona hovorila, že jej to robili rodičia cele detstvo, že ked chcela pre niečo plakať alebo sa hnevať, hned sa snažili odviesť jej pozornosť na niečo iné a že to vôbec nebolo dobre podla nej.
Sme sa zhodli na tom, že to dieťa potrebuje vedieť, že ja ako matka jeho emocie ustojim a zvladnem, že ma pravo plakať aj sa hneva a ja to budem akceptovať a prečkam kym to zo seba jednoducho nedostane . nevyplače nevyzuri...

erienka
autor
28. aug 2013

@snopkulka dakujem, nevedela som, ze je tu taka skupina. Idem pohladat 🙂

domak2
28. aug 2013

@canama no s tym spolocnym spanim, ja si neviem predstavit vstat zakazdym ked sa preberie, ved by som chodila ako zombie. Inak uz ma cez rok, tak som si povedala, ze mozno skusime oddelene spanie vo svojej izbicke a podobne a vydrzala som presne jednu noc 😅 Chuda stalo uplakane medzi dverami, kym som sa zobudila, co sa nestane ked spi so mnou, lebo sa zobudim na kazde suchnutie, tak mi jej bolo luto, ze som si povedala, ze nabuduce skusim ked pojde na strednu 😀
A strasne nemam rada ked niekto rozprava, ze nosenie a dojcenie a spolocne spanie, je len pre zeny co nerobia a su 3 roky na materskej a podobne 😝 Ja som v UK a pekne po roku som nastupila sice len na polovicny,ale niekedy musim ist z domu o 6 rano, pripadne ak mam poobednu prichadzam vecer okolo 7. A o to viac si uzivam ked som doma a mozem malu nosit, dojcit , spat. Ved prave ze sa potrebujem vyspat a bez tohto si to ani neviem predstavit. Aj ked teraz radsej pouzijem kocik, ale to len preto ze trepem zo sebou formicky, vodu, keksiky , hracky.... no proste je to tak sem tam jednoduchsie, ale ked mala do roka, tak som kocik sem tam aj mesiac nevytiahla 😀

terezka1947
28. aug 2013

@vejula ved jasne....ale zalezi od okolnosti...ked som niekde v obchode a moj huncut zacne trucovat,je pre mna rychlejsie riesenie odvratit jeho pozornost na nieco ine.
ked som doma alebo niekde,kde mam viac casu a priestoru na "riesenie"jeho emocii,mam cas na rozpravanie a vysvetlovanie,atd....tak sa snazim veci riesit opat inak...myslim,ze aj riesenie toho isteho problemu v roznych situaciach sa meni a nie je vzdy rovnake.

kacena4
28. aug 2013

@erienka uff fakt som nevedela ze praktizujem vztahovu vychovu, viem ze existuje vztahova vazba ale vychova nie 😀 😀 ale vsetky deti presli presne taktou vychovou u mna je to prirodzene a hlavne nedam si radit od inych je to moje dieta a ja viem co je pre neho najlepsie deti s nami spali aj 3 rocne kojila som pokial to slo 😀 😀 deti mi neplacu bez priciny snazim sa najst ju. uff stuplo mi sebavedomie ked uz viem co praktizujem 😀 😀 😀 a hlavne nerob si hlavu z mamy je to stara skola dnes je ina doba. ja pouzivam kocik lebo mam problem s chrbtom ale aj satku je to super pre spojenie s dietatom najma malickym manduka mi pride dost "hruba" nie moc telo na telo a nema moc variacii
drzim palceky nech sa ti dari vo vsetom co si si predsavzala. neboj pri prvom dietatku je to intenzivne pri dalsich si uz okolie zvykne 😀 😀 😀

basburianka
28. aug 2013

@vavrenka Hlavne nič neľutuj, robila si pri dcérke najlepšie ako si v tej chvíli vedela ;) No a prečo ľudí dráždia niektoré veci? lebo patrí k základným črtám ľudskej povahy hľadieť nedôverčivo na všetko, čo je iné, neznáme a nerozumejú tomu. Proste je jednoduchšie mať všetko po starom, tak ako sme na to zvyknutí, ako sme to vídavali od detstva. Ty si pamätáš, že by si pravidelne vídavala dojčiace sa dieťa? A ešte k tomu nie bábätko, ale také, čo už samo behá? Ja veru nie, všade len samé fľaše a cumle. A veru, keď som prvýkrát zažila u kamošky, ako si jej dvojročný syn prišiel niekoľkokrát počas nášho stretnutia cucnúť, veru mi to bolo divné...Vrchol všetkého je jedna reklama, myslím, že avent predáva podušku na kojenie, a hádaj, čo je na fotke? Šťastná mamička kŕmiaca svojho KOJENCA (ploženého na tej poduške) z fľaše. Netvrdím, že kŕmiť dojča z fľaše je prečin, ale podľa mňa by to mala byť vždy až tá druhá možnosť (keď tá prvá z nejakého dôvodu zlyhala) Je vo všeobecnom povedomí, že deti majú dostávať dojčenské mlieko do 2-3 rokov, nuž ale ak si dovolíš dojčiť 2 až 3- ročné dieťa, už na teba mnohí hľadia cez prsty. Je v tom obrovský paradox! Ešte som sa zamyslela, že prečo všetky tie rady od okolia - asi na to majú rôzne dôvody. Niektorí si asi vážne myslia, že ťa treba zachraňovať, lebo sa rútiš do záhuby. No a iní zase sami o sebe pochybujú a potrebujú si takto neustále dokazovať, že ten "ich" spôsob je ten správny. Samozrejme, že aj vyrovnaní človek môže vyjadriť svoj názor a pochybovať o tom, či robíš dobre, ale akonáhle sú tie poznámky uštipačné, plné irónie a agresívneho nátlaku, tak tam niečo nebude s kostolným poriadkom a taký človek si takto rieši nejaký svoj problém. Končím, zas som sa rozohnila ;) A ty tiež neponocuj, spánok je dôležitý! 🙂

vavrenka
29. aug 2013

@basburianka 😀 😀 😀 , prave som sa zobudila, lebo som zaspala s malou a je mi zle od zaludku. snad, ked porodim, tak mi prestane byt 😝. vies, co asi najviac vadilo rodine? mama s ocom nemohli chodit kocikovat a krmit a strazit vnucku, ked spala- lebo som nosila, dojcila a nosila 😀 - to mi az teraz doslo. normalne boli kvoli tomu v rodine tvrde rozkoly - mama mi robila sceny kvoli kociku, ale nikdy nepovedala pravy dovod. jej sestra si vypiplala vsetky vnucata - sesternica aj bratranec jej deti odovzdavala ako do uschovne - ked chceli ist na dovolenku sup- dieta na tyzden az tri! k dedovcom (aj trojmesacne babo!!!!), nehovoriac o tom, ked si chceli ist niekam sadnut, popr. cez vikendy. aj sestrine deti nasi chodievali strazit a teraz boli zrejme asi "mimo hry", dalej sa bali o moje zdravie - boli presvedceni, ze prinasam pre dieta zbytocne obete. ja mam na to iny nazor. prve tri roky dietata tu proste chcem byt prenho. tak som sa vnutorne nastavila. takze aj ked to bolo niekedy na porazenie a narocne- neriesila som, ze nemam tolko volneho casu a nezavislosti ako zeny s tak starym dietatom. a to je asi nezvyk a aj asi to drazdi. ze sa niekomu zda, ze prilis malu cuckam, prilis okolo nej obehujem, lebo nevie sama zaspat, nema vlastnu postielku, nevydrzi nie ze den ale zatial ani pol dna bezo mna ci manzela, casto ju vraj nosime na rukach- takze je spohodlnela a ked bola mensia - nenechavali sme ju vyplakat, a tak. ale kvoli dojceniu osm is vytrpela najviac- dokonca sme mali vazny konflikt s najlepsou kamoskou. rozculovalo ju na dojceni vsetko. halvne to, ze som nebola "pouzitelna", lebo som bola vycerpana a esta aj to, ze som dojcila na verejnosti ☹ - podla nej absolutne nepristojne ☹ ☹, som ju proste vytacala, lebo som nemala energiu, ani cas ani chut na kontakty s okolitym svetom. no a ked som neprestala dojcit ani pri terajsom tehu, hoci som sa zastrajala, lebo mi bolo straaasne zle (bola som aj v nemocnici), ale som nemala to srdce, ked som videla malu zufalo plakat, tak to asi vzalo dych kazdemu, lebo postupne hlasy umlkli a mam pokoj. ale je to asi tym, ze aspon moja mama ocakava, ze, ked sa narodi maly, tak budem dojcit menej intenzivne, potom pekne v roku odstavim, ako je zvykom, nebudem nosit, proste- ze uz som sa poucila zo svojcih chyb 😀 😀 😀 😀 😀, to mi naznacila aj sestra. aj kamoska dufa 😉 a co sa tyka poznamok lekarov a uplne dudzich ludi - na to nebudem ani len minat svoju energiu, aby som o tom pisala. ale uzila som si tiez 😎 soms a rozpisala 😀, ale nemam sa s kym o tom pobavit , iba s mm, tak som velmi rada, ze to mozem aspon napisat a povzbudit sa totuto temou, ze nie som sibnuta 😀

vavrenka
29. aug 2013

@vejula uplny suhlas s tym prejavovanim emocii a afektov. ja malej davam , ked zuri hranice, ale necham ju nech zuri, aj tak mi ine neostava, ze ano 😀
vacsinou jej hovorim- mozes sa zlostit, dupkat nozkami a vykrikovat nie, nie, nechcem, nepaci sa mi to, nejdem tam, neupracem (podla situacie), ale nesmies hadzat veci na zem (u nas lietaju predmety, ked zuri) a nikoho bit. ani maminku, ani ocka ani seba ani nikoho ineho (ked to na nu pride, tak donendavna hladala koho mi riadne pacla, hlavne mm sa usli normalne facky!, takze sme museli jasne a razne pristupit ku korekcii)

susannah
13. okt 2013

@zuzanockamt chcela som sa pridat do skupiny Vztahova vychova, kontaktne rodicovstvo, ale nenasla som to ☹ potrebujem pozvanku?

zuzanockamt
13. okt 2013

@susannah pozvanku netreba ... tu je link https://www.modrykonik.sk/group/2043/ ... snad nebude problem

susannah
13. okt 2013

@zuzanockamt dakujem!

ivanka.7
14. okt 2013

@vavrenka vidis, toto som ani nevedela vsetko. Ale vies, ze ked ti bude treba podporu, tak jednu kamosku podobne uchylnu mas 😉

@basburianka u nas je to podobne ako u vavrenky, ale nase rodiny prijali nase rozhodnutia ohladom vztahovej vychovy lepsie. Asi uplne nesuhlasili so vsetkym, ale bud si to nechali pre seba alebo si posomrali alebo si niektore veci prisposobili tak, aby boli aj oni spokojni, aj sa nepriecili nasim zelaniam.
Dojcenie moja mamina neriesi, lebo sama dojcila moju najmladsiu sestru do 3 rokov, len sem tam kukala na hodinky, ked som Elianku krmila aj po polhodinach a hovorila, ze by mohla aj dlhsie vydrzat 😀 nuz, dnes vydrzi 😀 svokra mi do toho nekafre, je to uzasna zena a hoci si podla mna mysli, ze uz dojcim trochu zbytocne, tak ma na odstavenie nikdy nenahovarala, ved aj vie, ze by som to len tak neurobila.
Na nosenie pozerali vselijako, ale u nas to bola nutnost, kocik nefungoval, takze to sami videli. U svokrovcov mame druhy kocik, hojdaci, stary, tam ju oni sem tam kocikovali, ale kolkokrat sa aj vracali, ze mala revala - nastastie ju nikdy nenechali dlho, radsej dopelasili za mnou, ze dnes nefunguje. Ale zas sa fest tesili, ked fungovalo a mala zaspala na cerstvom vzduchu a ja som im tuto radost nikdy neodoprela, ked boli ochotni po nedelnom obede s nou skusat tieto kocikove pokusy. Dnes je naucena tam zaspavat v kociku a tak im ju mozem dat na strazenie aj na viac hodin (a aj cez obed, lebo v kociku logicky nepotrebuje dojcenie na zaspatie 😀).
K spolocnemu spanku sme sa museli dopracovat - od postielky pri manzelskej posteli cez ciastocne spanie s nami sme sa dopracovali k uplnemu spolocnemu spaniu 😀 rodina uz nekomentuje, respektuju to a podla toho nam zariaduju aj podmienky, ked ideme k nim spat. Vidia, ze ja mam viac energie a lepsie sa vyspim takto ako ked bola Elianka v postielke a ja som k nej x-krat vstavala.

aaale musim sa pridat este raz k @vavrenka - napriek noseniu, nenechaniu vyplakat, dojceniu a vsetkemu bola Elianka prve tri mesiace hlavne vecer velmi uplakane a nespokojne dieta. Potom sa to zlepsilo, ale musela som ju skoro nonstop nosit alebo mat aspon na rukach a sediet alebo dojcit, skratka byt stale s nou. Aj dnes si vyzaduje vela pozornosti, ale je pre mna uz lepsim "partakom" tie nase hry maju zmysel uz aj pre mna, takze mi to ide lepsie 😀

Nuz a hranice - staviame ako sa da 🙂

zuzik311
16. okt 2013

kočky ahojte mam na vas URGENTNU prosbu. praktizujeme BKM, vzťahovú výchovu - dojčenie na požiadanie, spoločné spanie, nosenie,... Malý je taký môj prívesok má 7,5m.. prosím Vás ked ho ulozim spat do našej postele - obcas by som rada ešte šla za mm pripadne si pozrieť telku, niečo porobit.. spi aj hodinu odídem a do 5min je hore.. proste kontroluje ci sme tam, najlepsie obidvaja.. ked je tam len muz je zle, ked som tam ja je to OK muz mu nechyba.. co sa s tym da robit? neake napady? aby aspon spal sam ked uz spi s nami?

ddanike
6. dec 2013

@zuzik311 tak toto by zaujimalo aj mna, co s tym 🙂 ja mam 13mesacnu dcerku a fungujeme presne tak isto - jednoducho nevie spat vecer sama... my to zvykneme riesit tak, ze drobec mi spi na rukach (lebo zaspava pri dojceni) a pozerame s manzelom telku - kazdy s jednym sluchadlom v uchu, aby sme ju nezobudili :D ale nie je to idealne, tiez by som rada travila vecery nejako inak, obcas treba aj nieco porobit a tak... tak nam snad niekto poradi. hm, maminy? 🙂

rory88
6. dec 2013

@zuzik311 @ddanike tak ja vam moc nepomozem, jedine tym, ze v tom nie ste sami u nas je to rovnake...ja si stale hovorim, ze babatka to proste citia mama je mama a nikto ju nenahradi. 😉

ddanike
7. dec 2013

@rory88 ved toto, co si poradime, ked sme skratka nenahraditelne 🙂 ja som si len myslela, ze to prejde skor... Ale dost dlho sme spavali aj cez den tak, ze som malu cely cas drzala na rukach, teraz si uz vie pospat aj v zaparkovanom kociku, tak aj to je nejaky posun🙂 Ale pomoze vediet, ze to tak nerobime len my a ze je normalne sa pre dietatko trochu obetovat. Snad sa to potom casom odzrkadli na nasom vztahu

duratlicka
7. dec 2013

Mne sa velmi pacila kniha Maly tyran.Od vztahovej vychovy je len krocik k vychove panovacneho dietata.Ja som tiez toto vsetko robila,kym sa mi v 15. mesiacoch nezacala hadzat o zem.

zuzik311
7. dec 2013

@ddanike my tak isto.. uspavam na rukach pri vine.. hlas ide normalne 🙂

barcelona94901
7. dec 2013

@duratlicka obdobie vzdoru je predsa prirodzené,to nemá s tyranom nič spoločné

ddanike
7. dec 2013

@zuzik311 tak z pohladu lenivej matky sa mame vlastne dost luxusne, uz si to len obhajit pred okolim 🙂

ddanike
7. dec 2013

@duratlicka ono vztahova vychova nema byt o tom, ze mama dovoli, aby jej dieta skakalo po hlave. myslim, ze faza vzdoru pride vo vacsej alebo mensej miere u kazdeho dietata. takze ak tvoja dcerka zacala vzdorovat, urcite to nebolo pre to, ze by si spravila chybu a prilis sa jej venovala.

zuzanockamt
7. dec 2013

@duratlicka obdobie vzdoru je normalne vyvinove stadium u kazdeho - aj kontaktneho dietata 😉

jolinka
12. dec 2013

@duratlicka no ak si myslis, ze by si sa vyhla hadzaniu o zem neuplatnovanim vztahovej vychovy ...tak si na omyle. 🙄 🙄 😉 😉 😉 😉 😉

susanne5
13. dec 2013

ahoj, maleho som kojila do 2rokov 2mesiacov a ktovie kedy by sme sa odstavili, ale zistila som ze cakame druhe babo tak som pre istotu a bezpecnost baba prestala dojcit. maly s nami spaval od pol roka, pretoze sa casto budil v noci na kojenie ked bol mensi a stale spi pri nas🙂 ma aj svoju izbu a postielku ale teraz ked su dvaja, aspava v spalni kym ja uspavam malu. v noci sa niekedy prebudi a ja som pri nom tak hned zaspi. mala je zvyknuta na postielku, inu moznost nema kedze postel obyva este stale jej brat ( a to bude mat 4 roky) 🙂 mala zas nevie len tak lezat v posteli ona ked vidi postel tak zacne po nej lozit. nenosila som ani jedneho, lebo som bola leniva naucit sa tu techniku viazania, na manducu som nemala a klokanka vraj kazi klby takze bud ruky alebo kocik. a tak velmi som chcela.
baby co tu pisete ze dieta zisti ked nie ste v posteli... asi len vydrzat kym nebude vacsie alebo nejak naucit ze tak to je ale ako neviem.
som rada ze mamicky dnes su take laskave a pozorne k svojim detom urcite sa to na detoch odrazi, moj maly je zlaty a citlivy chlapcek, a ma ma velmi rad, je naviazany velmi a je rad doma, nechodi do skolky 9 zacali sme ale potom sme to kvoli chorobe vzdali a som aj rada aspon si ho este uzijem aj ked je to s dvoma detmi narocne a mam vela vycitiek ze pre nich nerobim dost).
takze prajem vela sil aby sme v tomto trende pokracovali🙂

duratlicka
14. dec 2013

@zuzanockamt , @jolinka , @danikee
Chcela som len povedat,ze vsade sa pise,ze dieta do roka neskusa rodicov,ale nie je to pravda.Nasa mala asi 10 mesiacov,ked zacala skusat,co si moze dovolit.Keby som vtedy riesila veci "vztahovo" a skakala,ako ona piska,tak by sa mi hadzala o zem doteraz.
Dobre si vsimajte svoje deti a to,ci naozaj nieco potrebuju alebo chcu len presadovat svoju volu,lebo z nich vychovame rozmaznane zrudy,ktore budu druhym len ublizovat a same nebudu v zivote stastne.

jolinka
14. dec 2013

@duratlicka no asi si nepochopila co to znamena "vztahovo" 😉 ...to urcite nie je skakanie ako dita piska, ci rozmaznavanie.
ved vychovavat vztahovo znamena budovat si dobry vztah...dobry vztah je ked ty respektujes dieta a ono respektuje teba, je tam laska ale aj vzajomna ucta...a nie manipulacia.

proste dietatu treba dat najjavo, ze ano tvoje potreby ja uspokojim, takisto ze ta mam rad, ale hadzanim ci vreskom si NIC nevydobyjes.

mne ked si dieta zacalo nasilim nieco vynucovat...tak uz to nedostalo a neustupila som, aj keby som mu to povodne chcela dat.