Som na bábätko sama. Ako to zvládate vy?

niki285
5. okt 2008

Moja rodina je odomna daleko cize na ich pomoc sa spolahnut neviem. Manzel je cele dni v praci. zatial to super zvladame len ma napada ze nase dievcatko cez den takmer nespi. Ked od nej odbehme co i len na zachod tak spusti plac. Ako to riesite? Beriete dieta vsade so sebou? A ked uz su starsie a mozu si aj ublizit ako fungujete cely den? ja si neviem predstavit ze ju necham co i len na sekundu samu. ved moze spadnut ci si udriet hlavicku. napisete mi vase skusenosti? Dakujem

katmi
5. okt 2008

niki 😅 ano, vsade ju beriem so sebou.. este aj na wecko 😅 😀 a nemozes sa tolko stresovat.. ved kazde dieta spadne, udrie sa.. neboj nic.. to bude v pohode.. a okrem toho,ked budu vacsie,tak to bude zase o niecom inom.. 😉

sipcek
5. okt 2008

ahoj,ja som malu tiez brala vsade,ale davala som ju do kociara ked som uz nevladala,mame tak zle rieseny dom,kuchyna,toaleta a kupelna je dole a na poschodi ostatne izby,takze zakazdym ked ju potrebujem umyt musim ist dole,tie schody mi lezu na nervy,no a ked bola mensia tak v kociari aj ked niekedy plakala,tak proste musela som ju nechat.Ked som sa potrebovala osprchovat,mam sedacku s hrazdickou,tak tam mi tiez chvilu vydrzala ale samozrejme musela som sa na nu skerit a usmievat,proste mat kontakt.Teraz je to horsie,lebo uz plazi kade tade,tak nemozem len tak ju nechat na posteli,tak mi sedi v kociari ked sme dole.Urobim co mi treba v kuchyni a potom sa uz len hrame hore v izbe alebo ideme vonku.Uvidis,ze si nejaky system najdes 😉

pietra
5. okt 2008

ja som malu tiez najprv nosila uplne vsade so sebou. Potom som ju na chvilu nechavala v postielke alebo v kresielku, a po case vedela, ze sa hned vratim, tak ani neplakala. Ked sa zacala plazit, davala som ju na chvilku do ohradky.

angua27
5. okt 2008

ahoj nika,
ja som malého, kým nelozil mala všade zo sebou, buď na deke na zemi, alebo v hojdacom poľohovateľnom kresielku a to ja v kúpeľni, keď som sa sprchovala, alebo pred otvoreným WC. 😀 keď začal loziť, všade sa doplazil za mnou, teraz keď už chodí, tak všade dobehne. takže ani na WC nemám kľud, musím mať otvorené dvere, aby ma mohol prísť skontrolovať. to, že sa buchne, padne je normálne. treba prispôsobiť byt tak, aby malá nemohla naraziť na hranu, alebo na seba niečo stiahnuť. dá sa to. a neboj, deti sú ako z gumy, väčšinou sa im nič vážne nestane. 😉

sue
5. okt 2008

Áno, aj na wecko a do sprchy 😀 stále...ale i tak sa stane,že spadne a udrie sa...tomu sa zabrániť nedá a podľa mňa by to ani nebolo dobre - potom by nevedel odhadnúť čo môže a čo nie - keby sa neudrel, keď po hlave skočí z postele, robil by to stále... takže zabraňujem tomu, čo by mu mohlo naozaj ublížiť - zástrčky, schody a podobne...ale rohy neolepujem...

niki285
autor
5. okt 2008

joj dakujem dievcata za reakcie, ste hrozne mile. asi prilis stresujem. ked mala sa mi uz teraz hocikedy hodi a udrie si hlavicku. som z toho na nervy. je to len sekunda. co bude dalej? akurat sa zaciname pretacat takze sa snazim byt opatrnna.

adulik23
5. okt 2008

ja uz som tak vycvicena nezatvarat sa na zachode, ze som minule cikala pri otvorenych dverach aj u nasich. 😀 😀 😀
ked schadza z postele, tak sme mu stale hovorili, ze najskor daj dole nozicky a aj sme mu ich davali ku kraju, a od cca 11 mesiaca vie pekne schadzat sam
na rohy sme dali take plastove gulicky, ale v momente ako ich zbadal, tak sa od nich nepohol, kym ich nezlozil - tak sme bez nich a zastrcky mame v celom byte bezpecnostne. 😉
hrce neratam. radsej. 😉

eva4444
5. okt 2008

niki podla mna asi kazda maminka berie babo vsade so sebou 😝 na wecko, do sprchy proste vsade. ked este nelozil tak sme mali na koberci deku a tam mal svoje utocisko. nosila som si k nemu aj zemiaky supat, cistit zeleninu, vsetko. ked sa varilo som ho mala (- a stale mam) na rukach, to je asi u vsetkych babetiek rovnake ze chcu byt vsade kde je mama a kde sa nieco deje 😉

biba12
5. okt 2008

Ked bol mensi, skusala som ho davat do ohradky a tu som dala tak, aby videl do sprchoveho kuta, ze som nikam neodisla sprchujem sa. Chvilu to vydrzal. Inak ja som prvy pad z postele v 6 mesiaci prerevala s nim. Nastastie sa viac zlakol ako buchol. Aj ked pre mna to bola rana ako z dela. Padol na chrbat a udrel si aj hlavicku. Ale s kazdym dalsim jeho padom na zem, to bolo "lepsie", pretoze som pochopila, ze nemam oci vsade, aj ked sa snazim, musim ist aj na zachod... Aj ked si to potom vycitam. Ale ked zacal chodit, nie je mozne zabranit obcasnym padom.Nastastie sedacka je pre nho privysoko, nevysplha sa/zatial/. Postel v spalni tiez a v detskej je to rovnako. Vsade mame v zastrckach chranice, v suplikoch a komode poistky. Zrusila som v obyvke stol/funguje len pre navstevy/. Co lutujem, ze pracka nema poistku pre dieta, pretoze mi mame dotykovu a maly mi preprogramovava prania...

avanka
5. okt 2008

evi, tak ja maleho nenosim vsade, nemam problem ho nechat na velkej posteli v spalni, pokial idem na zachod alebo nieco urobit, niekedy ho beriem so sebou v kresielku do kuchyne, ale tam vydrzi len chvilu....
Myslim si, ze babatka si potrebuju od nas aj obcas oddychnut a nemam pocit, ze by som bola zla🙂
Tak a teraz sa do mna pustite 😀

susika
5. okt 2008

niki285 - ja som tiež sama s malou. niekedy aj 8 týždnov. tatino robí daleko, takže mne nepríde ani z roboty a trochu pomože, ani cez víkendy. ale malú som nechávala samú dosť. ma takú podložku, kde sa hráva, a nemá odtial kam padnúť. ked bola maličká, tak sa hrávala v postielke, asi tak do polovice 6. mesaica, potom na tej podložke sa prevalovala, teraz ju už nikde neudržím, príde za mnou, všade sa škriabe ale velakrát robím veci s nou na rukách,alebo sa na ne vykašlem, ked sa chce trochu ponosiť a poobzerať veci vysoko nad nou, alebo ozaj hrozne lieta, že ju nahánam. ale sprchujem sa iba ráno alebo doobeda, kedy je pri mne, pre prípad, že sa prebeire zo spánku večer. ked bola maličká, mávala som ju v autosedačke v kupelni.a všetko robím po večercoh, ked zaspí, alebo kým spí 30 minut cez den doma. a teraz ešte máme ťažké večery, že nechce spať ani jesť, tak chodí spať aj okolo 21:30, takže ja končím aj okolo pol noci a začínam skoro ráno. do obchodov chodím fakt iba ked potrebujeme a to potom natrepem do kočíka všetko možné.musím stíhať nákup do 15 minut aj s platením, lebo mi tam riadne vyvádza, takže nenávidím, ked obchodníci veci premiestnujú, lebo potom hladať to tam s nepokojným dieťaťom..... 🙂

biba - s práčkou mám len dobrúp skusenosť🙂 ked sa perie, malá sa pri nu posadí a díva sa, ako sa kruti a ako to tam všetko svieti🙂)aspon nejaká zábava🙂

diddi
5. okt 2008

ja som sama na dvojicky!!!...manzel robi 12hod. ma denne aj nocne...rodina je daleko 😒

zrzulka
5. okt 2008

To ako dokazete varit s dietatom na rukach? Som poriadne v soku teraz. Ja si malu tiez vsade beriem so sebou ale varit s malym dietatom na rukach sa mi zda nebezpecne. ja varim tak ze si ju polozim na paplon v kuchyni. vecer si pripravim vsetko potrebne a potom uz len nahadzem do hrncov, obcas premiesam, pouzivam kuchtu takze prakticky na jedlo davat pozor nemusim. Mozem sa venovat malej a byt pokoj a ze sa mi nepopali.
Je to tazke ale kazda matka si svoj system casom najde. ja som zvyknuta mat malu stale pri sebe a napriek tomu sa obcas prasti. je velmi pohybliva. Inak super pomocnik je aj satka na nosenie. V satke s nou pekne vyvesim pradlo, poutieram prach a podobne bezpecne cinnosti🙂

jaja0110
5. okt 2008

niki285- tak ja som na nase baby tiez sama (rodiny mame mimo) manzel pracuje do podvecera, a kedze ich mam dve, nemam sancu ich bravat vsade so sebou, to by som este dalsie 4 ruky potrebovala 😝 😝
Vacsinou ked odskocim na WCko a vratim sa, tak jedna je zalezena pod postielkou a tu druhu hladam 😀 alebo ich najdem podla nareku 😉 😉 tiez sa uz poudierali, ale to k tomu patri... takze kliiiiidek, zvladnes to 😎 😎

kingstonka
6. okt 2008

...niki..ja mam podobne stare dievcatko... v kuchyni ju mam vacsinou v kresielku (ale dlho nevydrzi), ale dokaze sa velmi dlho hrat v obyvacke na zemi s hrazdickou ( na koberec dam deku a na to paplon) akurat ju musim pomerne casto chodit otacat ked sa pretoci na brusko ( spat to nejde tak mrnci ) 🙂 ... sprchujem sa ked ona spi... zo zaciatku som sa tiez bala od nej co i len na sekundu odist ale naucila som sa ze jednoducho musim, lebo by som nic nespravila...ale na druhej strane ked je nepokojna a uplakana tak vsetko ide bokom a som s nou... pekny den...

biba12
6. okt 2008

susika-ten moj si nastavi sam program,hodi tam slimaka a chysta sa akoze prat🙂 Popripade tam chce narvat velke auto.. A potom sa jeduje, ked to nejde. Strasne vsetko okukava,ale to je uz ina tema. 😉

maruskak
6. okt 2008

Ahojte, aj my dvaja sme bez tatina, resp. sa vidime rano, ked odchazda do prace a prichadza v noci, ked my dvaja uz spime, esteze vikendy má volne. Moja manca nie je daleko no nejako som ju nevolala aby mi dosla pomoct, to skor svokra sa nukala,no vzdy som vsetko sama stihla,vzdy som povedala ze je vsetko ok, aj ked zo zaciatku som nemala ziadne skusenosti s detickami, Damianko je moj prvorodeny 🙂. Ja som maleho nebravala so sebou ani na wc, ani ked som sa sprchovala, vzdy som ho dala do postielky, alebo na postel do stredu, ked este nevedel sa otacat a povedala mu, ze idem na vecko robit to a to a ked som sla do sprchy tak som mu povedala, ze idem "kupi-kupi" a pekne sa hral, pozeral, blabotal, dokonca som ho nechavala sameho na deke kde mal hracky a ja som sla do auta nalozit kociar,ked sme niekam sli a nemal mi kto pomoc 🙂 Zato ak som v kuchyni varila tak bol vzdy pri mne 🙂 Vsetko v pohode som zvladla, ak ked to bola zaberacka, no tak rychlo to preslo, ze clovek uz nato, raz-dva zabudne, len ked sa pozrie spat, vtedy mu dojde ako vsetko postihal 🙂 My zeny sme uz take,jednoducho musime to urobit a hotovo 🙂 To su maminky 🙂

majsan
6. okt 2008

aj ja som sama na dva deti.Ale ten starsi ma 7 rokov ta je uz samostatny.rodinu mame 1500 km daleko a nema mi kto pomôct.Syn chodi do skoly a musim ist ho odvies 2 krat a 2 x ist po neho.Tu totiz deti nejedia v skole ale maju pauzu 2 hodiny cez obed.Muz robi od rana do vecera este aj v sobotu. ale nejak to zvladam zatial 😉

tinusi
8. okt 2008

Ja som tiez na maleho vacsinou sama. Ani moji ani manzelovi rodicia nebyvaju v nasom meste. Maleho si niekedy beriem aj na wcko... ale vacsinou ho ucim samostatnosti. Teda aby sa vedel sam zahrat a tak... nechavam ho bud na posteli (este sa nevie premiestnit) alebo v postielke. Niekedy je v kociku - ked varim a chce sa na mna pozerat. Ja to u mojho syna praktizujem tak, ze zabezpecim, aby nebol hladny, smadny, unaveny na spinkanie alebo aby ho nic nebolelo... ak aj tak place, tak vacsinou preto, lebo nechce lezat, alebo spekuluje. Vtedy ho velmi neriesim, ved on je dieta a ja som rodic. Jasne, ze ho nenecham srdcervuco plakat neviem ako dlho... ale vacsinou on prestane revat hned ako zisti, ze som odisla z izby a zacne sa spokojne hrat.

dasa80
9. okt 2008

ahojte,
aj ja som na malu sama, rodiny su prec a muz v praci do vecera.
ale zeny su tak nejak nastavene ze to vsetko zvladnu, inak si to ani neviem vysvetlit, dieta, domacnost, nakupy, program malej aj sebe 😉 .... obdivujem kocky co zvladaju dve babenka 😀
i ked niekedy to je na mozog ze je clovek na vsetko sam...

denduska
9. okt 2008

čaute, ja som tiež na malinkú sama, muž je v práci do večera, alebo má nočnú....a naši aj svokrovci sú v Košiciach, čiže len 300 km od nás 😀 takže mám na starosti okrem malinkej celý dom, minule som popritom všetkom ešte aj jablká stihla oberať 😵 no a ešte naša obrovská psica (presne taká ako z tej reklamy perfektný gauč, perfektná žena, a obrovský pes 😀 ) Niekedy ináč rozmýšľam, že čo som prepánajána robila predtým, keď teraz robím to isté, no väčšinu času strávim s malou....ženy sú jednoducho úúúžasné stvorenia 😉
A ja tiež väčšinou nosím malú so sebou v lehátku...aj keď spočiatku mrnčí, tak nakoniec sa ukľudní a len kukučkuje alebo spí...a keď plače veľmi tak vtedy ju mojkám a mojkám. Ale ešte je malinká, som zvedavá ako to budem zvládať až sa začne skutočne zaujímať o svet.

lucustek
30. jan 2009

ahojte tak ja maleho davam do choditka pokial si potrebujem odskocit na wc alebo mu urobit vecer kasu na noc...taktiez ked len odbehnem do kuchyne pre jeho vyzivku..no ale inak sme na tom vsetky rovnako..varim s malym na rukach alebo ho mam v choditku pri nohach lebo on sa ma musi niekedy aj drzat....a ked bol danielko mensi taky 3,4mesacny tak som s nim chodila aj na zachod ...inak maly mal tiez vsade deky a hracky ...a tak je to aj dodnes..cela obyvacka je jeho herna na zemi je velka deka ktoru stiahnem len ked ide papat..vtedy ho dam do choditka ktore je vzdy v kuchyni ...aby som mohla varit hehe

bobulka34
30. jan 2009

mne v tom obdobi jednoznacne pomohla ohradka, je aktivna, ale prehrala sa tam . Chvilku v ohradke, chvilu v stolicke.

stvura
31. jan 2009

Ahoj, no ja som tiez na maleho sama, lebo svokru mam maximalne neochotnu pomoct {hlavne nechce a nejavi zaujem kedze mame chlapceka} a manzel je bud v praci alebo v druhej praci, na nasom rozostavanom dome. Nakupy riesim bud "z ulice" alebo potom s malym v klokanke, varim az vecer ked hodinku strazi maleho tatino, vysavam a utieram prach s malym, umyvam riad ze maly sedi vedla mna vo svojej detskej stolicke na krmenie. Pokial chcem ist na wc tak sedi pred dverami v autosedacke a kukucka na mamu {morbidne, ale nepomozem si, v postielke nechce lezat ani nahodu}.
No deku s hrackami mame prakticky vsade, uz som roztiahla i gauc v obyvacke, lebo pri jeho aktivitach mi uz stihol i spadnut {zachytila som ho}, takze sa uz naozaj o neho bojim.

zoeno.1
31. jan 2009

ahojte,aj ja som sama na malu,rodina je 1800km daleko a muz je stale v praci.mala sa vie chvilu aj sama prehrat,hlavne teraz,ked uz sa naucila otacat na brusko 🙂 nikdy som ju so sebou netahala na wc a ani do kupelne 😕(no sprchujem sa az ked mala vecer zaspi a muz pride) no asi mam to stastie,ze mi vydrzi 😉 a ked sa jej to nahodou obcas nevidi,tak ma smolu 😀 ked varim ,tak si ju dam do kocika v kuchyni,alebo spi na balkone 😉 deku pouzivame aj my-odtial nema kam spadnut 😀 a este sme dali matrac na zem,tak aj tam byva 😉 ked upratujem,tak mala je bud na deke,alebo v kociku,alebo v klokanke....ale je to raz za cas,ked uz je bordel vsade 😀 ....a skoncila som so zehlenim 😀

patricia1971
31. jan 2009

ahojte, to si každá žena je na bábatko sama, to je už náš údel 🙂 🙂 🙂 ja tiež dosť využívam chodítko, malej sa v tom páči, stále v tom behá za mnou....ale neni v tom celý deň, len keď si potrebujem niečo urobiť...každý má na chodítko iný názor, ale pre nás je to super vec....mala som ho aj pri prvých 2 deťoch a bolo to super, chodili už v 10 mes.sami....takže to je taká naša záchrana, aj keď sa sprchujem, aj keď varím, aj keď upratujem, tak behá za mnou.... 😝 😝 😝

mata25
31. jan 2009

pripajam sa ku klubu "osamelych matiek". mojmu muzovi sa obcas zadari prist predtym ako ide maly do postele a rano je s nim asi hodinu ak krpec vstane o 6:00. ale aspon ze cez vikendy sme spolu. ale ja to mam relativne lahke, lebo na maleho nemusim davat prilis velky pozor, lozi po zemi a je dost stabilny na styroch a ked sa drzi o nabytok tak aj na dvoch nohach. a necha ma aj upratovat aj varit, len sa pri mne tmoli, ale ked zbada, ze mam tendenciu si sadnut k pocitacu, alebo casopisu tak v tu ranu ho mam pri nohach a dozaduje sa pozornosti. inak starych rodicov mame stale zarobkovocinnych takze nemaju tolko casu, aby si krpca bravali, ale snazime sa aby s nimi bol aspon raz za tyzden, nech si na nich zvyka. 🙂

mataaaaa
31. jan 2009

ja si beriem malu so sebou vlehatku.. ked sa idem kupat a ked nahodou nespinka, ale inak nastastie zatial cez den spinka pekne..🙂alevnoci je to tazsie, vtedy ked je tatinko doma pomoze,inak jetocele na mne.. ale zatial sa to da, i kedmi obcas prasknu nervy, ale hned to prejde🙂

casy30
31. jan 2009

ja to riešim tak, že maličkého dám do postieľky pod kolotoč....a keď tam aj chvíľku poplače, kým som na WC, tak z toho nerobím drámu...aspon trošku precvičí pľúcka 🙂 na chvíľkový plač ešte nikdo neumrel 😉

yasmina
31. jan 2009

sorry ale s tým precvičovaním pľúcok to nie je pravda...predpotopný názor...
V minulosti mnohí zastávali názor, že dieťa treba nechať vyplakať. Matkám sa tvrdilo, že bábätko si len precvičuje pľúca, alebo že svoje dieťa rozmaznávajú, keď ho neustále berú na ruky. Plač sa tiež využíval pri zavádzaní spánkového režimu. Tieto techniky skutočne fungujú, to nemožno poprieť. Kojenec v postieľke napokon skutočne prestane plakať, ak si ho nebudete všímať. Len za akú cenu! Stres z dlhotrvajúceho plaču kvôli odlúčeniu od matky totiž pôsobí veľmi negatívne na vyvíjajúci sa mozog dieťatka. Pri dlhodobom plači sa z nadobličiek do mozgu uvoľňuje stresový hormón kortizol, ktorý po určitom čase dosahuje toxickú hladinu a poškodí kľúčové štruktúry vyvíjajúceho sa mozgu.