Som sebecká, keď ho nechám plakať?

lienka13ka
23. okt 2007

Ahojte,

mám 4ročného syna Martinka, ktorý chodí do škôlky a veľmi je na mne závislý. Som síce vydatá ale s manželom žijeme resp. bývame spolu len formálne zatiaľ len kvôli malému . Snažíme sa pred malým nehádať a naše problémy neukazovať.
Nemám skoro žiadne kamarátky, starám sa o domácnosť o malého, snažím sa mu dať všetko čo len môže mama pre svoje dieťa urobiť. Malý je trocha hyperaktívny a vyžaduje si stále pozornosť avšak to sa niekedy nedá, nakoľko musím oprať, ožehliť, uvariť , poupratovať..... Malý však stále potrebuje aby sním niekto bol či sa už hral alebo pozeral rozprávky. ja sa mu snažím vysvetliť, že mamaička má robotu teraz a nemôže ísť za ním, že sa musí aj sám vedieť zahrať... končí to však plačom resp. fňukaním malého. Trápi ma to avšak neviem sa rozdvojiť a všetko stíhať, ked človek chodí aj do práce. Ráno a večer pije mlieko ešte z flaše len pritom potrebuje aby som vedľa neho ležala a jeho ja tomu hovorím, že závislosť, je ťahať ma pri tom za vlasy resp. natáča si ich na prstíky ..lenže je to dosť deprimujúce pre mňa ked Vás iekto stále ťahá za vlasy a šklbe Vám ich, keby to bolo raz za čas ale to je pravidelne ráno a večer ked pije mlieko a ked zaspáva... Najprv som si povedala, že to vydržím lenže je to už 4 roky čo to robí denodenne a aj v noci ked spí....asi ho to upokojuje či čo....
Aj som mu vysvetlovala, že mamičku to bolí, skúšala som všeličo, plyšové hračky, príčesky, čapicu si dať na hlavu, aj som mu plesla po ručičke ked už ma to naozaj bolelo, len vždy si našiel cestičku aby ma začal ťahať.... Tak som si povedala, že koniec a preto sa snažím ráno ked vstane a pije mliečko a ja sa chystám do práce tak mu vysvetlujem že mamička teraz nemôže si ísť za ním lažkať lenže končí to plačom.... Som sobecká? trpí tým dieťa? Párkrát som vydržala a neustúpila, nechala ho plakať avšak bolí ma a trápi to..

Možno je to obdobím v ktorom momentálne je, možno naším stavom či rozpadom manželstva, možno tým, že je jedináčik neviem ale trápi ma to.....

lenadka
23. okt 2007

Nie si sebecka, nemoze to tak predsa byt navzdy, jednak to tahanie za vlasy a aj pitie s flasky...vsetko raz skonci, ale niekde to musi zacat-to oducanie. Viem pochopit ze ta to mrzi, ved aj mna mrzi ked mala kvoli niecomu place. Cudujem sa ti ze si dost dlho to tahanie za vlasy strpela=nie si sebecka.
Drzim ti palce nech maly prekona to obdobie a rychlo sa od tahania vlasov oduci 😉 a tebe prajem trpezlivost a pevnu volu vydrzat a nedat sa zase kamasat 😉

melory
23. okt 2007

dieta potrebuje matku, to v akej forme sa prejavuje, je na kazdom dietati ine. ja s hugom {bude mu 4} tiez zaspavam a ma moje vlasy, ale po case sa naucil motoriku ovladat a je to uz len jemnejsie a jemnejsie.

maryam
23. okt 2007

lienka, som prekvapena, ze tak rozmyslas - sebecka urcite nie si, preco by si si mala nechat ublizovat vlastnym dietatom, len aby malo vsetko na co si zmysli???

Teda ked je to tak ako pises a maly ma uz 4 roky, treba ho odnaucit byt takto priputany na teba. Nemas rodinu, mamu, otca, surodencov, ze by si maleho obcas nechala s nimi?
Urcite by to bolo zo zaciatku tiez s placom, ale uz nie je natolko maly, aby si nezvykol na druhych ludi.

Moja znama ma 1.5 rocneho synceka a aj ked je skoro stale s nim, predsa ho na jeden den dava do jasli, aby si zvykol na deti a dalsieho pol dna ho ma u jej otca a jeden cely den u jej mamy (jej rodicia su rozvedeni)

A maly akurat zaspava vedla nej, ale dava ho do postielky a ked nechce spat, tak ho necha sameho, on si chvilku poplace a potom ide zasa k nemu a zaspi hned.

lienka13ka
autor
23. okt 2007

Maryam: Práveže sem tam býva u moje mamy resp. babky lenže tá ho rozmaznáva a všetko mu dovolí a preto ja som tá najhoršia ked niekam idem a nedajbože malý predtým zaspí a ked sa zobudíja tam niesom, mala by si vidieť ten cirkus....plač, rev...až hysterický niekedy a potom mama mi vyvoláva že kde som, že ona to nemôže vidieť ako narieka.... a ja som zasa mama macocha, jednoducho mama mi stále vyhadzuje na oči, že ona sa obetovala pre rodinu, niked nechodí, nemá žiadne kamrátky, stará sa len o svoju 80r. mamu a ja ked jej poviem, že chcem ísť do fitka 2-3x do týždna, tak som sobecká a myslím len na seba....

lenadka
23. okt 2007

inak je to tazke pre tie deti, moja ked je unavena je mrzuta a hlavne zacne si natahovat usi-no jej vlastne nie moje-nastastie 😀 😝 stale ju napominam za to, ale proste je to zlozvyk, cinnost ktora ich upokojuje, asi si na to zvykol kym bol malicky pri krmeni a teraz pokracuje...nastastie ja som si vlasy zapinala aby mi ich mala nedociahla, musi si vystacit s usami, alebo jej dam do ruky dudu, potom stlaca tú 😉

zgurkaa
23. okt 2007

Nie si sebec. To urcite nie. Skor si myslim, ze to maly uz dost zneuziva. Nasa ma tiez 4 roky a je riadne presibana. Podla mna by si si mala postavit hlavu. Hlavne pri tom piti mlieka a nepopustit. Viem ze nie je nic prijemne pocuvat plakat vlastne dieta 😒 , ale ked to vydrzis, kazdym dnom to bude lepsie. 😉 Hlavne ked ho nechas plakat, uz nepovol, lebo maly zisti, ze si moze robit co chce. Prajem vela trpezlivosti a pevne nervy. 🙂

dadulka19
23. okt 2007

plne súhlasím s zgurkou.Ten plač treba vydržať,lebo si bude s tebou robiť čo chce 😠 .Daj mu do ruky obľúbenú hračku,alebo vedľa neho posad maca(alebo hocičo)a povedz,že sa bude na neho pozerať,ako pekne pije,....alebo niečo podobné 😉
No a ženy,ktoré "obetujú"život pre deti.....čo z toho tie deti majú?Mamu,ktorá sa vie síce postarať o domácnosť,deti,je navarené,napečené,ale nič viac.Pretože život je aj niečo iné.Napríklad,moja svokra je tiež ten prípad obety.No ale ak sa chce človek s ňou porozprávať o živote,nedá sa....proste je to len dobrá gazdiná,to je všetko....myslím,že je potrebné,aby bola mamina aj trochu "sebecká",resp.myslela aj na seba.Je dôležité,aby si vážila samu seba,aby si ju vážiť mohli aj jej deti... 🙂 ..pretože,deti u celýživot obetavej mamine,ani len netušia,že aká je obetavá,pretože je to pre nich normálne......
...snád ste pochopili,čo som to vlastne chcela povedať,lepšie to vysvetliť neviem.... 😒

..a Lienka,nie si sebec!!!!

ešte jedna vec:
..tak,ako rodičia nesmú ubližovať svojim deťom,tak ani deti nesmú ubližovať rodičom..!!!!

bibinka
23. okt 2007

lienka-
sebecká vôbec nie si. veď aj keď máš malé dieťa, potrebuješ priestor aj pre seba, potrebuješ sa realizovať, trebárs v tom fitku. Na druhej strane, syn nie je ani prešibaný ani nič nezneužíva ako tu dievčatá povedali. On len rieši váš prípadný rozvod či odlúčenie práve takýmto spôsobom. To ťahanie za vlasy, alebo neustály plač- to je signál!, že chce byť s tebou a strach, že by ťa mohol stratiť. Neubližuj mu viac tým, že ho budeš od seba odháňať. Neboj, ešte nejakú chvíľu to bude trvať, kým on pochopí, že by to už nemal robiť. Ale keď bude mať nejakých 10r., nepríde za tebou s tým, že sa chce túliť a maznať.A tebe bude ľúto , že "ťa už nechce len pre seba". Tak to vydrž, prosím ťa, "poupratuj si vzťah " s manželom a keď malý bude vidieť, že ste normálni dospelí ľudia, ktorí sa vedia porozprávať a niečo aj vyriešiť bez kriku a hádok, tak on pochopí celú vašu rodinnú situáciu a možno sa ukľudní. Babka by to tiež mala pochopiť a podržať ťa,nie ťa potápať pred vlastným dieťaťom.Je iná doba a ty si iná osobnosť ako ona. Nevysvetľuj jej kam ideš keď jej ho dávaš, povedz len, že si potrebuješ niečo vybaviť. viem, je to asi ťažká situácia, ale verím, že to zvládneš a že Martinko bude v poriadku.Hlavne si opakuj- nie som s e b e c k á 🙂 🙂 🙂

bibinka
23. okt 2007

môj 2r.syn mi od narodenia naťahoval uši pri každom dojčení a robí to doteraz pri zaspávaní aj pití mlieka z FĽAŠE. a deti mojej švagrinej pili večerné mlieko do 7 rokov. a sú tu. proste im to takto lepšie chutilo. a nie sú traumatizované ani inak postihnuté. 😉 😉 😉
nemôžeme chcieť od detí aby sa chovali ako dospelí. 😎

renca3
23. okt 2007

lienka...je tam toho viac, ale ked ti napr. prekaza to tahanie za vlasy, co by sa stalo, keby si mu to mlieko rano a vecer nedala? Vyzaduje si ho?
My uz mlieko nepijeme pravidelne. Obcas kakao alebo mlieko z pohara na ranajky.

zgurkaa
23. okt 2007

bibinka, ja som pisala ze moja je presibana, nie lienkina a tiez som pisala vypoteticky. 😖

mimma
23. okt 2007

Bibinka, ale lienka nepísala, že by sa s mužom hádali, nebodaj po sebe kričali...Práve naopak, sú spolu, vychádzajú spolu, akurát už nie sú partneri, ako sa patrí...Súhlasím s dadulkou, 4 ročné dieťa už veľa vecí chápe, aj to, že mame nesmie ubližovať, aj keď je to pre neho už taký rituál, ťahať ťa za tie vlasy...Všetko sa dá stopnúť, pokiaľ ti to začne vadiť...aj toto, neboj, pozri, skús malého učiť, že plačom, škriekaním, trucovaním a pod. si nikdy nič nevydobyje. Nenechávala som plakať deti, keď boli bábätká, ale tvoj syn už rozumie, vie komunikovať...Uzatvorte spolu dohodu- piť z fľašky- áno- ale tvoja prítomnosť- nie. Ak, tak by som mu dovolila si ľahnúť do obývačky, či do kuchyne, ty niečo rob, občas sa naňho usmej, ale neseď pri ňom ako pri miminku...Ja si myslím, že úlohou rodičov je postupne vychovávať deti k samostatnosti. Je to dlhý, predlhý proces... a postupný!Nie, ja nechcem, aby sa moje dieťa zmenilo na dospelého behom štyroch rokov...Ale tiež nechcem, aby to bolo na tej istej úrovni v dvoch a 4-och rokoch...Takže- nie si sebecká, určite nie. Nikto tu nepísal, že ho máš odháňať...Jednoducho vysvetliť a trvať na svojom, s tým, že ho ľúbiš, pomojkáš, ale na tom a tom trváš.Malý si zvykne, len to chce vydržať- najlepšie s kľudom angličana!Držím palce pri určovaní a dodržiavaní hraníc! Pa

bibinka
23. okt 2007

zgurka- prepáč,viem, že si to písala o svojej malej
mimma- lienka písala, že sa snažia nehádať a neukazovať problémy, ale ich syn cíti to napätie a aj vidí, že mamina s ocinom sa k sebe nesprávajú ako kedysi a preto takto protestuje. a nezdá sa mi, že by vedeli a dokázali hrať také divadlo vo všetkých situáciách a zakaždým, keď je ich syn prítomný. Nesmieme podceňovať deti v akomkoľvek veku.oni vnímajú oveľa viac ako si myslíme.

lienka13ka
autor
24. okt 2007

Ďakujem Vám za pomoc, potrebovala som len počuť či prečítať si názor aj iních mamín s podobným problémom.... len je to naozaj tvrdá drina niekedy stáť si za svojom a dodržiavať určité hranice pretože i kedˇsa snažím malému dopriať všetko, samozrejme ho veľmi nerozmaznávať i ked niekedy to nejde a popustím tak si myslím, že vo svojich 31r. by som mala myslieť aj na seba ved nerobím nič zlé len tiež chcem byť v živote šťastá a tým, že manželstvo je také aké je a posupom času sa budem musieť rozviesť tak je to o to ťažšie aspoň teraz nakoľko nechcem aby malý tým trpel i ked on to vidía cíti že mamina s ocinom sa nesprávajú k sebe ako by mali, žiadne, nežnosti, bozky a slovíčka mám ťa rád.... a potom ked vidíte resp. počujete od synčeka, ktorý príde za Vami objíme Vás z ničoho nič okolo krku a povie Vám mama ja Ťa mám strašne moc rád tak je Vám skôr od dojatia do plaču a musíte sa premáhať aby to malý nevidel ako do smiechu.....ale to je život!!!!!

lenadka
24. okt 2007

tá moja sa najradsej stíska ked vstane a ja ju obliekam je viac na mojom krku ako normalne stoji a ja sa bojim ze mi "zamrzne" kym ju tymto objímacim sposobom obleciem...ale je to strasne zlate, lebo inak neobsedi a nechce sa tulit-lebo "nema cas"
mne to tahani usi vadi, lebo je vidiet ako si ich vytahala 😅 sama vravi ze bude mat usi ako slon a teraz sa toho tesi...no uvidime co povie ked bude mat 13 😖 😅 ..no ked ju upozornime tak prestane-robi to podvedome 😉

zvedavamt
25. nov 2007

no zbohom ☹ sa ja uz hrozim co ma caka,ked pojde mala do skolky.(1/08) ties je na mna dost naviazana,bo som s nou sama a byvame u nasich. zacala som tento tyzden robit a robim skoro kazdy den aj vikendy. stara sa o nu babka. mala "potichu strajkuje. nekce chodit spat, v noci sa (ma) budi aj niekolko x,len tak a rano hore uz od 6h. je na mne nalepena a uz mi 3x povedala - babka ☹
dufam,ze ju to prejde . do skolky sa tesi,ale futr ju niekto strasi,ze ked bude ... nepojde do skolky a v skolke jej ukazu. ide ma z toho picnut 😠

bibinka
26. nov 2007

zvedavamt- nenechaj aby ti malú strašili, čo sú šiši? veď sa tam bude báť chodiť!! skús ju tam zaviesť len tak okukať pred nástupom do škôlky,určite sa jej tam zapáči a možno zmení názor-bude vidieť, že aj ostatné deti sú tam bez maminy. 🙂

ovaaa
4. sep 2018

4 rocny by snad uz mal pit napoje z pohara tak ako v skolke.Obe ruky bude mat zaneprazdnene drzanim pohara takze nebude mat s cim sklbat a tahat tvoje vlasy. Kludne mu rob pri tom spolocnost a daj si cajik aj ty...deti radi opakuju.Ak robis domace prace skus ho zapojit napr.dat pradlo do pracky, trosku povysavat, moze ti asistovat pri vareni....bude to sice trosku na dlho ale aspon sa nebude nudit a ty co to porobis.

bodkolienka81
4. sep 2018

@lienka13ka mlieko rano a vecer by som mu nechala, u nas to vecer funguje na ukludnenie pred spanim a rano je ''velmi'' hladny, tak kym sa preberiem a spravim ranajky, tak si vklude vypije mlieko a je dobre.. Plakat by som ho nenechala, ale ani nakrucat moje vlasy :D Treba vymysliet nahradnu cinnost, ktoru bude akceptovat, ale nebude nikomu ublizovat (nech si s nim lahne otec a cita mu knizku napr, pripadne kym sa oduci, dat novu zaujimavu hracku, nech obdivuje..). Domace prace/varenie robim, ked je syn zaujaty hranim, alebo ked sa mu venuje manzel, resp to robime na striedacku. Urcite by som sa vyhla tomu, ze dieta je cely den v skolke a po prichode domov zacnem upratovat a varit a dieta je nechane ''napospas''.. Ked chodi maly k babke, tak ju treba ''naucit'' ako reagovat na to, ked sa Ta zacne dozadovat a plakat (dobre finty na to maju v skolkach, treba sa spytat a skusit, co bude fungovat na Vasho). Inak, ked chodite do prace a skolky, tak tam vela priestoru na spolocnu zabavu nie je..takze by som v tomto obdobi radsej skusila cvicenie doma/pripadne aj s malym alebo sa prestriedala s muzom..

beky1813
4. sep 2018

@ovaaa
@bodkolienka81 viete citat? Ta tema ma skoro 11 rokov. Chlapec uz davno nema 4 roky

bodkolienka81
4. sep 2018

@beky1813 hehe dakujem za upozornenie :D tak hadam pomozem inej mamine, ktora riesi podobnu situaciu