Starostlivosť o novorodeniatko. Ako ste to zvládali?

lalitagopi
25. aug 2008

Mile mamicky! Chcela by som vas poprosit, ci by ste sa mohli podelit s vasimi skusenostami...ako sa to da zvladat...resp....da sa to zvladat?😕
Casto citam, ze pomoc matky ci svokry je fakt nevyhnutna...mna by zaujimali vase skusenosti..ked manzel chodi do prace...atd. ci je fakt nutna dalsia osoba...ako ste to vy zvladali?
Vdaka za komenty.

bihan
25. aug 2008

Ja som pri sebe mala manžela len prvé dva týždne po pôrode, mamča aj svokra 11tis km ďaleko a zvládla som to 😉 Občas z toho zašibáva, takže je fajn, keď partner môže prebrať štafetu, aby si mohla vypnúť ale dosť záleží aj na tom, aké je mimčo.. Sára je zlatíčko, nikdy nijako extra neplakala a krásne spinká.

katka.m
25. aug 2008

Tak ja sa starám o mladšieho syna sama už skoro 6 mesiacov. K tomu mám jedného školáka a mamku po mozgovej príhode. Manžel chodí do práce od 7 do 15.30. Som však spokojná, zvládam to v pohode ale pravdou je, že niekedy by som do všetkého kopla. Varím na dva dni dopredu, žehlím a periem 2x týždenne, v rámci prechádzky nakupujem. Starší syn chodí do družiny, tak úlohy len skontrolujem. Mamu vidím 3x denne, keď je hladná, ináč na ňu nemám čas a v podstate ona chce byť len sama. Keby že som doma sama, len s novorodencom, tak si to hádam dokážem aj užiť. A zabudla som, že máme aj psa a morské prasiatko. Takže milá lalitagopi, ver mi, dá sa to zvládnuť a o to je sladšie "víťazstvo" 😀

alififi
25. aug 2008

jasne v pohode to zvladnes, telo sa naprogramuje na vyssie obratky. nic ine ti totiz neostane 😉
mojama 9m a nikto mi nepomahal
boli sme na nu sami s muzom ( ked prisiel z prace pomahal samozrejme )

hellosona
25. aug 2008

byvam v ba a nemame tu ziadnu rodinu... moja mama mi vsak prisla pomoct tesne po porode na par dni (to bolo fakt super) pomohla mi navarit, upratat, s malym atd. a ja som sa mohla plne venovat dojceniu. potom som uz bola sama a viacmenej som tiez na vsetko sama, kedze manzel xodi vecer z prace. ale podla mna sa to da uplne v pohode a mne to aj vyhovuje. robim si po svojom 😉 akurat by som niekedy brala, aby mi mama semtam mohla maleho povarovat, kedze som napr. u kadernicky nebola ani nepamatam 😀

zajo79
25. aug 2008

Ahoj. Poviem Ti vlastnu skusenost...radsej sama ako s mamou ci so svokrou....spravis si podla seba a hotovo....a aj mas vacsi oddych. Ja mam skor dilemu, ako zariadit byt sama, nepotrebujem mat niekoho doma nonstop nasackovaneho. Hlavu hore, zvladnete to.

arieska
25. aug 2008

no, mne tiež drahý sľuboval, že po narodení drobca si zoberie 2 týždne dovolenky. ako na protiveň ho od prvého povýšili, takže keď sa Oliver 15-teho narodil, nemohol si zobrať dovču. mal len jeden deň keď bol po nás v nemocnici a na druhý deň mal iba pol dňa, aby sme vybavili papiere po úradoch. od vtedy to bolo iba na mne. mama zamestnaná, svokra býva v susednom meste. a môj drahý navyše začal robiť nadčasy, takže chodil domov tak o 18,30 kedy už išiel malý pomaly spať. takže o nejakej pomoci nemôže byť ani reč. mne veľmi pomohlo iba to, že som si ešte pred pôrodom navarila do plnej mrazničky, takže som prvé dni iba vyťahovala hotové jedlá a rozmrazovala a ohrievala. ale keď sa zásoby minuli, často sa stávalo, že som stála pri hrncoch aj o pol desiatej večer.

alififi
25. aug 2008

kadernicku stiham v sobotu doobeda. bolo to medzi kojeniami, panacek kocikuje. teraz je to uz lepsie - mame uz prikrmy 😉
v nedelu mam takto masaz

bihan
25. aug 2008

Tak také prkotiny ako varenie a žehlenie som v prvých týždňoch úplne vynechala 😅 a šatka je super pomocníkom 😉

lefika
25. aug 2008

neboj, da sa to. my sme vtedy byvali u svokry, ale ta mi nepomahala, len robila naschvaly a posmievala sa, ze som unavena 😠 viac-menej som spala vtedy, ked aj mala. ked bola hore,venovala som sa jej alebo som ju nosila v satke a urobila nevyhnutne prace v domacnosti. inak ta satka pomohla asi najviac: mimino spokojne a ja som mala volne ruky 😉 ale priznam sa, prva 3 mesiace som chodila spavat s malou o 8, takaaa som bola unavena 😔

alififi
25. aug 2008

suhlasim so zajom, asi by ma to skor obtazovalo, keby som mala stale niekoho nasackovaneho v byte

arieska
25. aug 2008

lefika, tak gratulujem k takej "milej" svokre 🙄

lefika
25. aug 2008

arieska, vdaka 😝 mozes is ju pozicat, ked budes chciet 😉 ale neopovaz sa ju vratit 😀

inak, este mi velmi pomahali polotovary: sackove polievky sa robia aj bez glutamanu(keby nahodou prechadzal do mlieka) a bolo to o uroven lepsie ako treska s rozkami na intraku 😅

lalitagopi
autor
25. aug 2008

Perfektne! vdaka moc vsetkym za povzbudenia 😵
bo rodina sa tak nadsene ponuka, ze pridu, budu chodit kazdy den....atd...ale som vycerpana uz len z tej predstavy ze este aj o niekoho extra sa budem musiet doma starat a bavit sa snimi o veciach o ktorych sa mi vobec nechce 😝

emogeon
25. aug 2008

ja som to zvladla tiez v poho, sice prvy mesiac bol tazky, manzel bol prvy tyzden doma a potom to uz slo samo..
upratovanie bolo vzdy na druhom mieste a varil manzel 🙂

svokru by som urcite nechcela pri sebe a 😝

gangulienka
25. aug 2008

ja som tiez bola sama moj manzel bol sice prve dni doma lebo boli vianoce ale o nejakej velkej pomoci nemozem povedat, svokra sa nukala ze bude u nas tyzden byvat no uz len to by mi chybalo (inak ju mam velmi rada ) ..ale bolo to v pohode...prve dni mala len jedla a spala tak pocas jedneho spanku som navarila pocas druheho popratala a zvysok dna som spala s nou 😉 az tak po mesiaci zacali nocne vrieskania 😀

kasis
25. aug 2008

Tiez radsej sama, bo pravdu povediac, prve 2tt som bola tak nenormalne unavena, ze by mi aj vlastna mama vadila,spala som tiez s malym, varila rychlovky,upratoval MM, ked z roboty dosiel a vsak male mimino vela bordelu nenarobi a pracka operie, horsie je to teraz, hurikan malo 😀 .
Navstevy myslim skor vycerpaju, ako pomozu,bo nevedia,co kde mas a ja aspon nemam velmi rada, ked sa mi niekto iny hrabe, co i len v linke

stvura
25. aug 2008

Ahoj, no ja som cerstvo doma tri dni a zatial este neodpadavam od unavy. Vela spravilo vsak to, ze manzel ma tento tyzden volno a pred nasim prichodom vsetko upratal, takze sa tym teraz nemusim zatazovat.
Jednoznacne ale varit rychlovky, striedmo popratat a spat co najviac ked spi maly.
Navstevy som zatial vo velkom pocte zatrhla, tak po jednej osobe, lebo vazne vycerpavaju a i dobre mienene rady obcas zle vypalia....

roasha
25. aug 2008

tiez sama....,manzel v praci,samozrejme niekedy toho bolo uz "dost",ale ....ked musis,tak musis... 🙂
vyhoda bola,ze prespala v pohode noc,ale cez den spavala len 1/2h,to som nevedela ci sa najest,bleskovo upratat,alebo hodit do hrnca... 😖 🙂 teraz mi to pride,ako by to uz nebola ani pravda,ale fakt som toho mala niekedy plne zuby.vobec nespavala asi od jedneho roka. 🙄
neboj,najdes si system...aj ked niekedy je to o drzku... 😝 😀

luciar79
25. aug 2008

tiež sama---už prvý deň čo som prišla s malým, mužík ho išiel zapíjať. Hnevalo ma to ale čo už....šitie ma dlho bolelo, keď som nevládala poriadne chodiť objednala som si jedlo domov. Mojej školáčke som nariadila viacej samostanosti a zvládli sme to. našťastie deti veľa spia teda na začiatku.Domáce práce som trochu odsunula a prežili sme to.

bubatinko
25. aug 2008

myslim ze to v pohode zvladnes ja som bola na maleho tiez sama manzel bol s nami len v den prichodu z nemocnice doma a bolo to v pohode manzel chodil na nakupy takze sa staral o zasobovanie 😀 varila som ked som stihla nerobila som si z toho tazku hlavu a manzel po mne nikdy nechcel aby musel mat teplu veceru abo tak doma ... vacsinou som varila ked sa vratil z prace vtedy bol s malym on a ja som si mohla porobit co bolo treba ale aj cez den som si dost postihala ked som uz ako tak lepsie vladala cca po 3dnoch neboj vsetko sa naucis najdes si system moj bol ze prvorade je babatko a potom vsetko ostatne ale hlavne mi pomohlo ze manzel sa sam zapajal nemusela som ho o nic prosit akosi to slo automaticky samo 😉

pravdu povediac ja by som vtedy nikoho ineho z rodiny nezniesla 😎

annabell
25. aug 2008

mne najprv pomahal manzel takze spolocne sme to zvladli ale teraz mam taku dobru svokru co si chodi bravat malu von kazdy den na prechadzky od 3hod do tej 6hod 😀 😀 😀 a to si stihnem doma aspon upratat

kaskya
25. aug 2008

Ahoj, mne nepomohla ani mamka, ani svokra. Všetko som sa naučila sama z knižiek a z internetu ešte počas tehu. To sa dá zvládnuť ako zaopatriť dieťatko, ako sa o neho postarať, okúpať, nakŕmiť... Ale v prvých týždňoch ide o emocionálnu podporu - to znamená mať pri sebe niekoho o koho sa môžeš oprieť a kto ti pomôže v noci ukľudňovať bábätko, keď stále plače a ty nevieš prečo, ked je najedené, prebalené... ☹
Mne pomohol manžel. Neviem si predstaviť, že by nebol tie prvé týždne pri nás 😕

bubba
25. aug 2008

1.tiez som bola sama a som sama na malu uz dva roky(manzel na tyzdnovkach)
2.po porode mi dosla pomoct mama a tu som poslala na druhy den lebo osm bola strasne vycerpana odpovedat na otazky typu,toto mam dat kde,co mam robit?kde dam toto?co chces jest?kde je vsetko??????pomooooooc...

neboj,po porode ti bude babatino 2 mesiace viacmenej spat zobudi sa len na krmenie medzitym si skvele oddychnes(ja som 6 tyzdnov spavala s malou kazdy krat ked som mohla)
ja by som ani nedokazala oceint inu pomoc ako manzelovu...nuz,ale manzel bol doma len tyzden po narodeni tak nam pomahal akurat spat 😀 😀 tym ze bol ticho.
tiez som sa vsetko naucila z knih a brozur od dr.

bashka
25. aug 2008

Ja som mala ponuknutu pomoc aj od mamy aj svokry, ale nechcela som, prave naopak, trvalo hodnu chvilu, kym som im vysvetlila, ze chceme byt s babatkom sami s manzelom. Cez den som bola s nou sama a ked prisiel mangel tak spolu, pripadne ju zobral na prechadzku a ja som si bud porobila, co treba, alebo pospala. Kazda mama to zvladne. Ved je nejaka MAMA, nie? Drzim palce 🙂

deina
25. aug 2008

Tiez som mala ponuknutu pomoc (mama a svokra), ale odmietla som. Manzel mal dovolenku, takze sme to dvaja pekne zvladli. Maly zozaciatku vela spal, v noci sme sa pri nom striedali. Jedina pomoc, ktora by sa mi mozno aj bola zisla bolo, keby nam niekto bol navaril, ale to akosi nikoho nenapadlo. 😅

zucha
25. aug 2008

ja som tiez nikoho nemala pri sebe. Dokonca ani hned po porode. Manzel normalne chodil do prace a ja som bola doma. Ono to bolo v pohode, lebo prve dva tri tyzdne dieta naozaj len papa a spi a kym spalo, ja som si bud pospala s nim a ked nie, tak som si rychlo povysavala a tak. Ono, bola som tak strasne ubolena po zasivani, ze sa mi lahsie stalo a upratovalo, ako sedelo. Ked uz pominuly bolesti, tak to bolo uplne v pohode. Raz prisla moja mama a len som mala nervy, ze mi nieco organizuje v domacnosti, tak to nakoniec dopadlo tak, ze si dala len kavu, kukla babatko a bolo.
Prve dieta je v pohode, ale ja sa skor obavam, ako to bude, ked pride druhe a bude sa treba starat o obe naraz. Ale na druhej strane, zvladli to nase matky, zvladneme to aj my 😉

dididi30
25. aug 2008

baby ja som byvala u svokry, tam sa mi narodila dcera, hm to bolo....nemohla som ju ani len minutu nechat poplakat v postielke, a ked som jej to povedala , tak hned bola urazena 😒 ........
teraz byvame sami a som takaaaaaaaaa rada, sama si deti vychovavam a s malim som bola hned na druhy den po porode doma(anglicko) a na treti den sme uz boli v meste 😵 proste moja psychika sa otocila o 100 stupnov a ja dokonca kojim!! co pri malej som nemohla ☹ som stastna ako pes a muz mi straaasne pomaha, ako nam je fajne 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

maruskak
25. aug 2008

Ahojte, ked som dosla z nemocnice doma na mna uz cakali svokrovci ☹ a to som im jasne povedala, ze nech nechodia, mam manzela (ich syna),ktory vsetko zvladne, manzel bol tyzden so mnou, ale bud doobeda, alebo poobede musel odist do prace,velmi mi to nevadilo,pretoze maly sa napapkal a spal, tie prve tyzdne su v pohode,lebo babatko len papka,kaka a spinka 🙂 je to take mile,ale potom az do dnesneho dna, som na vsetko sama, uz som si zvykla a nepotrebujem pomoc,no niekedy padne vhod,ked potrebujem povyhadzovat vela veci.Ale po takom namahavom dni odpadnem do postele ako hruska. Domace prace UZ velmi neriesim,predtym mi velmi vadilo, ze som nic nestihala, zehlenie, varenie, utieranie prachu, cistenie, no teraz mi je to fuk 🙂 maly je na prvom mieste. My zeny si zvykneme na vsetko, je to uz v nas a ani o tom nevieme 🙂 Ja som sa velmi bala, ako to zvladnem, aj ked to este nie je super, ale zvladam vsetko,ved maly nebude vecne maly 🙂 Drzim palec,vsetko sa da, ked sa chce 🙂

asitka
25. aug 2008

no...moja svokra aj keby tu bola...tak je nepoužiteľná...tá s deťmi vie len odfotiť....a moja mama pracuje...prišli sme z pôrodnice a na druhý deň bol sviatok...tak bol predlžený víkend...no a potom som ostala s mimčom sama...ono je dôležíté asi si nejaký režim s bábatkom vytvoriť....a ono to pôjde...prvé dva týždne sú asi najhoršie...ale potom, keď si už na seba zvyknete...tak je to fajn....taaaak veľa šťastia 😀

lalitagopi
autor
25. aug 2008

Vdake este raz za mile komenty a rady...
Zda sa, ze je zaver dost jednoznacny..... 🙂
hmm...a co tak po cisarskom?