Starostlivosť o novorodeniatko. Ako ste to zvládali?

lalitagopi
25. aug 2008

Mile mamicky! Chcela by som vas poprosit, ci by ste sa mohli podelit s vasimi skusenostami...ako sa to da zvladat...resp....da sa to zvladat?😕
Casto citam, ze pomoc matky ci svokry je fakt nevyhnutna...mna by zaujimali vase skusenosti..ked manzel chodi do prace...atd. ci je fakt nutna dalsia osoba...ako ste to vy zvladali?
Vdaka za komenty.

asitka
25. aug 2008

lalitagopi...neboj....oni ťa v nemocnici rozchodia.. 😀 ..mám dva cisárske za sebou...a kým som prišla domov....rozchodené...ver mi 😀

dididi30
25. aug 2008

myw, aj sezam je velmi dobry, ma vela vapnika ja ho davam vsade do jedla ako aj rascu 😀 tiez si dam par mandli denne, tam je vitamin b.. 🙂

zuzanat
25. aug 2008

ja som po porode isla k rodicom, vysackovali sme segry z izby a byvali sme tam my aj s manzelom, rodicia chodia do prace, ale mama kedykolvel pribehla a sestra je doma na invalidke, ta mi velmi pomohla a som im strasne vdacna. mala som tazky porod a este mesiac som si poriadne nesadla, a u nasich som len kojila, jedla a spala, vsetko ostatne bolo na rodine. muz si dovolenku nemohol vziat a z prace chodi az okolo 18hod. byvame od rodicov 30km, tak bolo lepsie ostat u nich,svokra sice byva hned pri nas, ale na tu sa spolahnut nemozem. a mama ta mi do nicoho nekecala, urobila som si ako chcela. boli sme tam 3tyzdne, aj ked som planovala len jeden, ale velmi mi pomohli 🙂

dididi30
25. aug 2008

zuzi mas stastie,ze mas este mamu ja uz nemam ☹ .....a svokra je uplne nieco ine ako mama, teda posla mna 😉

asitka
25. aug 2008

dididi30....Tamarka má tuším dnes narodeniny 😀 že všetko najlepšie 😀

bambusko
25. aug 2008

lali, aj ked mam mamu aj svokru blizko, o vseky 3 deti som sa starala sama. neviem, co by akoze mali u mna tie dve robit alebo ako mi pomahat 😕 manzel chodil trochu skorej domov ako zvycajne, cize nie az za tmy 😀 ja som pobehovala do poobedia v nocnej koseli. ale nechcela som dat ani nikomu kocikovat, povedala som im, ze ked budem potrebovat pomoc, dam vediet - a fakt pomohli, nosili mi navarene jedlo. ani ma nechodili v sestonedeli otravovat, najlepsie je predsa si zaviest nejaky system, aj ked pri prvom to bol dost narocne, ale kazde dalsie parada 🙂

teraz, pri tretom, sa mojej mamy pytala susedka, ci mi chodi maleho kupat 😨 lebo ona dcere chodila. som sa zasmiala, ked mi to mama povedala, ze uz mi nic ine nechyba 😀 som taky typ, co si radsej sam urobi veci po svojom a bola by som akurat nervozna, ak by mi tu niekto zavadzal 😀

no s tym jedlom to bola dost pomoc, predsa len nie som ziadna superzena

dididi30
25. aug 2008

asiska dakujeme ,je to od teba mile 😵 odovzdam 😉

blcha
25. aug 2008

ja som bola sama manzel v robote mama bola chora a svokra prec zvladla som to v pohode sama a po svojom malinka je ukazkove babo no ale svokra obcas poslala nieco navarene tak pomohla.

sipcek
25. aug 2008

ahoj,neboj,ked som to zvladla ja,tak aj ty to zvladnes.Mala som poporodnu depku asi 2 tyzdne,len som vkuse plakala,uz v nemocnici.Stale som malu pozorovala,az mi zasibavalo,som rada,ze ma to preslo.Nanestastie mala spala od narodenia minimalne,tak som oddychovala spolu s nou.A aj teraz musim,lebo spi 15 minut a potom sa budi.Teraz je z nej maly sibal,a stale nestiham byt perfektnou manzelkou,nestiham nic,ale neva,ved nie som jediny rodic,ked chcem nieco urobit,tak az ked zaspi vecer.A mam aj dost vysoky ucet za tel.ale snazim sa menej volat 🙂 Tak sa drzte 🙂

fialkas
25. aug 2008

ahoj, neboj, aj ja som viac-menej s malou sama. vydata zatial nie som, takze nemam ani manzela a s priatelom zatial spolu nebyvame. byvam u rodicov a ked sa mi mala narodila, tak mama si zobrala tyzden dovolenku a pomahala mi, hlavne mi teda varila a chystala ranajky. moc mi to poohlo. po tyzdni vsak isla do roboty a ja som nevedela co skor. ubolena po porode som bola jak fras este aj problemy s kojenim som mala. velakrat sa stalo, ze sme boli s malou hore uz od 6.00 a k ranajkam som sa dostala aj o 10.00. no vsetko sa to casom upravilo, malinka vela spavala, tak uz som potom ako tak stihala aj nejaky ten kolac upiect. takze hlavu hore, najkritickejsie su tie prve 3 tyzdne, potom sa uz urcite zabehnes a budevam spolu fajn. 😉

jahodka11
25. aug 2008

lalitagopi-neboj, zvladnes to 🙂 ja uz nemam maminu, takze mi ziadna zena nepomohla.....najskor bol asi 2 tyzdne doma s nami manzel a potom sama....a to manzel chodi na smeny, takze cely tyzden chodi o jedenastej vecer domov, takze som musela zvladat aj kupanie, co som sa bala...ale zvladla som to a vies co, aj som na seba hrda, ze sme to zvladli sami a nikoho tretieho sme nepotrebovali 🙂
asitka-u nas zasa prve 3 tyzdne boli najlepsie 🙂 ptom malemu zacali koliky a to bol boj, ale nic to, prezili sme a mame z danielka radost 🙂
lalitagopi-hlavne si treba uvedomit, ze to dietatko je vase, je odkazane len na vas a ze ste ho chceli, ze to nie je pritaz a pojde to, uvidis 🙂 ja napr nechapem, ako mi vsetci hovorili, ked som boal tehotna, ze vyspi sa, lebo sa tak dlho nevyspis.....tak celkom vyspana som, ale ide o to, ze to vsetci hovorili, ako keby som sa nemala vyspat kvoli niekomu cudziemu....a ved to je moje babatko!!! doteraz to fakt nechapem!!!

hettie
25. aug 2008

mne chcela pomáhať mama, ale sme s manželom odmietli, teda bola u nas asi 2x že ide kúpať, ale osobne myslím, že je lepšie nastaviť si vlastný režim, aj sebe aj babatku. Mne tada pomáhal manžel, chodil do práce, ale ked prišiel velmi mi pomáhal.
Da sa to zvládnuť, len najťažšie pre mna bolo zvyknúť si, že babatko je tu a cely zabehnutý systém je hore nohami. Teda že sa celkom treba podriadiť potrebám babatka, ono je prvoradé, domácnosť a ostatné veci musia počkať.

bublinkajasminka
27. aug 2008

ja som to zvládla v podstate v pohodke.....nemôžem povedať že úplne sama - mám rodičov blízko od nás a maminka je domka teda nepracuje ale ja som si myslela, že ak to budem zvládať bude lepšie ak to zvládneme samy s drahým. Malinká bola ako novorodenec veľmi zlatá, spinkala, papala a zase spinkala - trošku sa pohrala - takže mami mi chodila občas cez deň postrážiť malinkú ale všetky práce a iné veci som zvládala sama

janis8
27. aug 2008

ja sa tiez staram uplne sama, ak nepocitam to, ze manzel mi obcas pomoze.. a inak by som to tiez ani nechcela.. je to moje prve dieta a nemala som ziaden problem, preto si myslim, ze pritomnost svokry, ci mamy nie je vobec nevyhnutna.. uznavam, ze pre zacinajuce mamicky sa skusenost a pomoc moze zist.. ta pomoc hlavne pocas unavneho sestonedelia.. ale da sa to aj bez toho zvladnut, ved nic netrva vecne a na tych malych drobcov a ich potreby sa velmi rychlo zvyka.. myslim si, ze kazda zena to ma prirodzene v sebe, tu schopnost postarat sa o vlastne dieta, aj ked to nikdy predtym nerobila..
navyse niekedy je pritomnost svokry, ci matky skor na skodu.. tie nazory ako nechat vyplakat, najlepsie mu je v postielke, krmit len kazde 3hodiny, ci ine praktiky a rady ako vychovavat pochadzajuce od starej skoly zbytocne len stresuju dietatko aj neskusenu mamicku..
ale samozrejme kazda zena je individualna, viac ci menej samostatna, takze kazdej vyhovuje nieco ine..

kingstonka
27. aug 2008

...ja som bola od zaciatku sama- manzel nedostal dovolenku kedze nastupil do novej prace a maximalne mi to vtedy
tak vyhovovalo- s malou som si to uzivala, spala som ked ona spala.... prve tyzdne potrebujes hlavne odpocinok a kaslat na varenie a upratovanie...

greta24
27. aug 2008

Tiez som bola sama, muz robi v zahranici, doma je len cez vikendy a skru s mamou mam tiez v zahranici, tak som varila len nenarocne jedla, upratovala malo a spala biedne 🙄 Ale uz je to lepsie, zvyknes si 😀

tribitka
27. aug 2008

ja som bola najprv týžden s malou v nemocnici, kde mi všetko podstatné ukázali, no a ked som si domov priniesla ani nie dvojkilové bábo, tak som na to bola sama.... zvládla som to,a som na to pyšná.... každá z nás to zvládne, materinský pud fakt existuje...... 😵

womenne
27. aug 2008

ja som bola sama s dvojičkami a prežila som to 😀 musela som varit prat,upratovat,o deti sa starat,cvičit s nimi,cestovat na rehabilitacie autobusom 34km a ešte sa aj hadat so svokrou 😀 sice som chodila s vyplazenym jazykom 😀 porod som mala aj normalny teda otvorena na 9cm ale potom na cisarsky 😒
Neboj sa prideš do svojho režimu ani nebudeš vediet ako 😉

dididi30
27. aug 2008

womene,ze wow 😉

jahodka11
28. aug 2008

teda womenne, si perfektna mamina 😉 ja niekedy (dost casto) nic nestiham a ty mas dve deti a stihas 🙂 a beries to s humorom, to je asi to najdolezitejsie 🙂

womenne
28. aug 2008

dakujem ale to zvladaju asi všetke maminy 🙂
mavate často depky teda ja často najme večer ked maly spia a ja čumim na bednu alebo žehlim, no des.
Tento tyžden mi maly tak zle spia dnes preplakali celu noc som sa tak tešila rano na kavu neviem čo im je spavali mi tak dobre a teraz no des.

miriamka
28. aug 2008

Ahojte,
tak ja mam aj maminku aj svokru blizko,a aj tak som po porode tuzila byt doma s malym sama.Ponukali mi pomoc,ale chcela som si to najskor vyskusat sama a ak by to neslo prosila by som o pomoc.
A zatial v pohodicke,zvladam aj maleho,aj ako tak poupratovat...proste ja som si nikdy nepripustala ze by som to sama nemala zvladnut 🙂

hiha
28. aug 2008

Ahojte,pripajam sa k vam.Ja som pristahovalec a v Ba nemam rodinu.Prve 2tyzdne bol s nami nas ocik,potom dosla moja mamka a odvtedy sme sami.Treba si najst urcity denny rezim a ide to.Pekne poupratujem,navarim,dokonca aj nieco upeciem.Svokra nie je mama,ta sa aj tak stara iba o svoju dceru a vnucku,my sme niekde na 39.mieste.Nevadi,vsak raz sa vsetko obrati.Esteze mame dobrich kamaratov okolo seba 🙂

kacenqa
28. aug 2008

ahoj lalita, ak uz teraz mas stres z tej predstavy, tak si v ziadnom pripade nikoho nevolaj. ta zmena je taka vyznamna, ze na nu musis sustredit vsetky svoje sily a aby ta vycerpavalo nieco ine, to teda nie.

ked sa ti ponukaju, ze chcu pomoct, popros ich, nech ti navaria a donesu to, pripadne aj zmrazene, nech mas aspon na dva tyzdne co jest. to je najlepsia pomoc, aku ti mozu poskytnut. no a po tom tyzdni cca, ked zacnete von chodit, mozes vyuzit aj to, ze ti malu zoberu von oni, a ty si v klude pospis a oddychnes. ak je rodina z ineho mesta, tak to sa asi moc nebude dat.

ja som rodila cisarskym, ale ja som sa snazila uz v porodnici maximalne sa dat dokopy, aj malu mat co najviac pri sebe (po cisarskom ju prve 3 noci beru prec na novorodenecke), lebo ved som si bola vedoma, ze doma mi ju nikto nevezme, ked bude plakat. takze domov som odchadzala uplne v pohode, jasne, ze niektore pohyby mi robili problem, ale vramci moznosti som co najiac chodila a hybala sa. manzel bol prvy tyzden s nami doma, ale ten prvy tyzden je aj tak len spat-kojit-prebalit-spat-kupat, no ale na zabehnutie to bolo fajn.

ja si myslim, ze je lepsie, ked sa nikto domov k novorodeniatku nehrabe, podla mna je potrebne, aby rodinka mala svoj klud, aby si na seba zvykli a nie ze este aby tam bol dalsi clovek, na ktoreho treba brat ohlady, aj keby to bola moja mama, aj tak by som sa necitila prijemne...

ale zas ja mam extremne dobre babo, od narodenia krasne spava cele noci, kojili sme od porodu len 2x v noci, teraz uz len raz nad ranom okolo piatej, takze ja som sa dobre vyspala celkom, a to strasne vela urobi. mozno, keby som vstavala kazde 2 hodiny, tak by som to ocenila tu pomoc viac...

pikoko
28. aug 2008

no ja som bola na malu sama.Manzel bol doma 3 dni , ked som sa vratila z porodnice. Moja mama bola prave v tom case na skoleni, inak byva od nas 25 km. Svokra byva len 2 km od nas/ spolu sme v jednom meste/, ale vobec ju ani nenapadlo opytat sa, ci nepotrebujem pozehlit, navarit..... ☹ dokonca hned prvy vecer, ked sme prisli z porodnice domov- tak sa k nam svokrovci nasackovali na navstevu- a trcali tu cca do 21.00hod. Vobec ziadna empatia.....mysleli len na seba.Prve tyzdne neboli lahke, ale zvladli sa. Bala som sa hlavne , aby som nestratila mlieko....snazila som sa ako-tak pravidelne jest, vela pit...casu na vyvaranie prve tyzdne nebolo vela, aj ked manzel sa snazil- vzdy vecer nieco rychlo navaril, aby som aspon nieco varene jedla/chodi inak z prace o 18.00h./.A hned po tyzdni, co sme boli doma , sa ma svokra opytala, ci k nim v nedelu neprideme na obed?.... 😉 dobreee, co????s 2 tyz. babom,trepat sa niekde na obed, .....este som bola ubolena po siti......no hroza. Tak strasne som prve tyzdne tuzila aspon po tom, keby mi ju zobrala aspon na 1 hod. von pokocikovat....ju to vobec ani netrklo....prvy krat ju kocikovala tusim, ked mala 2 mesiace. Moja svokra je proste kapitola sama o sebe 😠
ale zvladla som to , aj bez pomoci a teraz som rada, aspon jej nemusim byt za nic vdacna a mozme si robit , co chceme.Aj to ma nejake vyhody.

diddi
28. aug 2008

jedno babo?????? 🙂 ...pohodicka 😉 😉 😉 ...skuste mat dvojicky!!!

pikoko
28. aug 2008

tak toto pocuvam casto. Moj manzel je totisto z dvojiciek a svokra mi to casto pripomina, ze ona mala taketo dve ...

maurizia
28. aug 2008

lalitagopi, moj manzel si zobral 3 dni dovolenky, vybavil papierovacky, a zaviezol nas s malou na vysetrenia, ktore nestihli spravit v nemocke. keby mal viac dovolenky, musela by som vymyslat, co varit na obed pre neho. nasi sa mi ponukali, ale je to presne, ako hovoris. tiez ma unavuje travit cas siahodlhymi rozhovormi o nicom. ale tuto situaciu som zvladla asi tak, ze tu stale mam na navsteve niekoho z rodiny, kto sa chce potesit z malej. 😔 co uz, zakaz im to..najvacsia pomoc je, ked Ti niekto prinesie navarene.

urcite su najtazsie prve 2 tyzdne, kym sa ako tak zahojis a zvyknes si na tu zmenu. clovek je sam zo seba prekvapeny, co vsetko dokaze, ked nema na vyber 😀

famfrla
28. aug 2008

lalitagopi

mne sa mala narodila na zaciatku 4 rocnika VS byvam v zahranici takze uplne bez mojej rodiny a manzelova rodina zije tiez daleko. Manzel chodil z prace o 18 a tu som sa este ucila do skoly popri malej potom aj na statnice a pisala diplomku.....a samozrejme domacnost 😉 ..s malou som bola uplne sama cez tyzden a dalo sa to v pohode zvladnut. Tiez je otazka ake je dieta mala bola velmi dobra ale keby to bol opak tak neviem neviem ci by som to zvladla bez pomoci... 😉

libka1
28. aug 2008

Mama mi pomohla prvý týždeň, keďže býva ďaleko, potom týždeň manžel a odvtedy som sama... som spokojná, niekedy som rada keď muž príde domov a zoberie ju na 2 hodiny preč a ja mám ticho v byte, ale nejaký veľký ponorkáč nemám....
Lalitagopi vôbec by som sa toho na tvojom mieste nebála... a keď budeš mať šťastie a bude bábo spavé, tak si budeš ešte aj pochvaľovať 😀 ja mám taký stred, ale určite je to stres a namáhavé keď má bábo koliky, reflux a podobne... vtedy to asi nie je med lízať... 😅