Starostlivosť o novorodeniatko. Ako ste to zvládali?

lalitagopi
25. aug 2008

Mile mamicky! Chcela by som vas poprosit, ci by ste sa mohli podelit s vasimi skusenostami...ako sa to da zvladat...resp....da sa to zvladat?😕
Casto citam, ze pomoc matky ci svokry je fakt nevyhnutna...mna by zaujimali vase skusenosti..ked manzel chodi do prace...atd. ci je fakt nutna dalsia osoba...ako ste to vy zvladali?
Vdaka za komenty.

katmi
28. aug 2008

libka tak to si stastny clovek.. moja mala aj ked je hore,vyzaduje 200%pozornost.. musim sa jej nonstop venovat.. niekedy/vacsinou som priserne unavena.. a mam toho niekedy uz fakt plne zuby.. ako napr.aj dnes.. som rada,ze chvilku spi.. chcela som si ist lahnut s nou,ale nejak nemozem spat zase ja..
podla mna je to dost narocne starat sa sama o take male dieta.. moj nazor..

cmulinko
28. aug 2008

Ja som rodila v Irsku,takze mama ci svokra padla.Manzelovi nedali volno v robote,takze tahame to spolu tak ako sa to da,ale 90%som s malym iba ja.Niekedy som zrela na dusevnu ocistu,ale su chvilky,ked sa len tak z nicoho nic rozrevem,ked vidim maleho aky je nadherny. 😀

libka1
28. aug 2008

Ja dnes frajerím, manžel má dovolenku 😀 😀 A už nás prešli horúčky po očkovaní, od rána sme OK, tak super 😉

maurizia
28. aug 2008

este doplnim, ze pre tie navstevy sa stiha aj napiect, nachystat chlebicky a tak..stokrat pri tom clovek odbieha k malej, ktora je v hrazdicke a sam skonci na suchom rozku, ktory hlta pri tom pobiehani..a pri tom su vsetky domace prace porobene, vratane nakupov. som si celkom ista, ze keby som mala problemove alebo chore dieta, alebo viac deti alebo studium, tak by som sa na vela veci vykaslala a zvladla to aj tak, len trosku inak..s vacsim neporiadkom, bez zehlenia a pecenia..

to sa nevylucuje s tvrdenim katmi, ze clovek si chce pospat s malou cez den, ked nahodou nie je navsteva a ze sa mu prave vtedy neda, alebo ked sa mu podari konecne lahnut, tak sa mala prave vtedy rozhodne nespat..
a ze sa citi vycerpany..

a potom si ulavi na "konikovi" pri dojceni a pise pri tom jednou rukou
😀 😀

sue
28. aug 2008

99% úplne sama, bez ocka malého... prvá únava prišla asi po 4 mesiacoch, ale nebolo to nič kritické, zvládnuť sa do určite dá a pokiaľ nie je bábo choré (tým myslím aj koliky a iné bábätkovské trápenia), dá sa to v kľude a s úsmevom zvládnuť 🙂

katmi
28. aug 2008

sue maly ma aky pekny datum narodenia 😉

nadhera
28. aug 2008

moj drahy chodi domov vecer a nasi 80km daleko. zaujimave je to,ze ked tu bola mama na tri dni,stihla som menej,akokeby som bola sama 😀 uz som si zvykla , ze co neurobim ja,neurobi nik, na pratanie nemam cas,no neporiadok nemam,casto sme vonku,niekedy sa divim,ako to stiham. varim a zehlim v noci.

weroni
28. aug 2008

baby ja teda tiez vsetko zvladam od sameho zaciatku sama okrem - varenia 😅 prvy tyzden mi varila babicka kedze sme boli u nej a potom svokra lebo ja som sa kolkokrat od malej od rana do tretej poobedia nemohla odstavit co furt chcela cecat 😀 potom sme museli zapojit dudlik do vychovy, kupili babyvak a teraz aj satku a uz sa da toho zvladnut podstatne viac 🙂 uz aj varim 🙂
ale dovtedy tiez vsetko len to varenie som nemala sancu fakt, Esterka chcela len papat a papat, grgla a za 10 minut znova, a to som si musela stihnut este popritoma aj odsavat mlieko, vysterilizovat odsavacku, niekedy som sa okolo poobedia zbadala ze some este nestihla ranajkovat alebo umyt si zuby. Skoro vobec nespala cez den ale v noci od prveho dna uplne zlato 🙂 takze ja som vsetky upratovania a podobne veci riesila v noci ked hajkala 🙂
Teraz stiham vsetko uz cez den 🙂 ale napr. svokra mi vravi ze jej deti spali skoro cely den aj celu noc - Esterka cez den nevedela co je spanok a sama svokra mi povedala ze ona keby mala tak zive deti nevie co by stihla 😅
Ale ako vravim - teraz je to super ale zo zaciatku ta pomoc s varenim mi velmi pomohla inac by sme asi hladovali 😀

livka299
28. aug 2008

Nadhera, ja som na tom podone ako ty 😀 😀 😀 😀 Tiez som s nimi radsej vonku aby som nemala doma bordel...aj tak sa mi zda ze nic nerobim len pratam a pratam 😀
A tak isto ked pride mamka tak si sadnem a pijem kavu a samozrejme bordel sa zbera 😀 ked som sama aspon pracem..Tiez absolutne vsetko robim v noci 😀 Niekedy idem spat aj o druhej - tretej

diddi
28. aug 2008

ja som 14hod.bez manzela, kt.je v robote...mava aj nocne smeny do 8.00 a mam dvojicky... da sa to zvladnut!

lengyelka
28. aug 2008

ahojky tak asi mam v tejto teme co robit aj ja, ja som rodila v anglicku , to znamena ze 6 hodin po porode som s malinkym babetkom prisla domov , kde bol druhy syn samko a anzel ktory musel ist na druhy den do roboty , takze vsetko varenie a pranie a pratanie bolo na mne 😒 , bolo toho na mna strasne vela a to viedlo k tomu ze som mala uz asi 4 x laktacnu krizu ale dostala som sa s toho a stale kojim ........ zvladam to nejak aj ked tazko, uz sa len modlim kedy skoncia prazdniny a pojde samko do skoly 😅
aspon chvilku budem mat na starosti len jedneho zbojnika 😀

l.lara
28. aug 2008

ja sa pripajam, tiez som sa starala o prvu dcerku sama, manzel podnikatel, domov chodil okolo polnoci. teraz som "stastne" rozvedena a s priatelom mame babatko 😉 nema nam kto pomoct, tak si pomahame sami. horsie to bude cez prazdniny alebo ked bude malinke chore a uz budem chodit do prace. to neviem, ako budeme riesit.. ☹ vsetkym mamickam ktore sa same staraju o deti drzim paste a zelam vela stastia.. 😉

nadhera
28. aug 2008

livka 😀 😀 😀 ja sa snazim byt o jednej-druhej v posteli. nastastie babatko sa polepsilo a v noci nechce mliecko,takze si aj pospim. pri prvom som 3x za noc este vstavala-caj a mliecko.
asi som optimista,ale rada by som do prace-aspon cez vikendy. neviem ako vy babenky,ale cim viac mam povinosti-aj tak vsetko stiham. 😉 cim to je????

susika
28. aug 2008

no, tak ja osm na malú bola sama od začiatku...aj ked je pravda, že prvé 2 mesiace strávila v nemocnici, lebo bola veľký drobček ale potom to bolo iba na mne...ani partner nebol pri mne, lebo pracoval v zahraničí a nedalo sa to odložiť...ale našla som si systém, malá bola a je do teraz veeelmi dobre dieťa, aj ked ma v noci pravidelne budila...a to sa nechcela kojiť, tak som ešte aj mlieko odsávala...takže z noci som spala málo a počas dna som s nou chodila dosť von, nech sa vyvetrá.,.a potom tie ostatné veci..ale dalos a..chcelo to menje tu vysedávať a viac sa tomu povenovať ale zasa to nebolo každý den. ale je to za nami a aj tak budem na to len v dobrom spomínať....

livka299
28. aug 2008

nadhera, moja malicka sa v noci este ani raz nezobudila, ani na krmenie, a to ide hajat okolo 20tej ale zas maly ide spat okolo 21ej ten sa zas aj sto krat v noci budi na cajik alebo mliecko 😖
Ja by som chcela ist do prace od 1.1 tak uvdiime 🙂
Tiez je to divne ale aj ja stiham vsetko, ale kmitam od rana takmer do rana 😉

waitinka7
29. aug 2008

Ja sa tiez pridavam k mamickam, ktore to zvladaju od zaciatku same ako ja. Ako som prisla z porodnice, manzel nemal ani jeden den dovolenku...moja mamina bola pozriet len na vikend, daco mi pomohla (byva 150 km od nas) a tie prve dni mi chodila pomoct svokra. Ta byva nedaleko, pomohla trosku pri kupani, vanicku nachystat alebo zvesat pradlo z balkona...aj to bola pre mna velka pomoc. Tie prve dni som sa fakt nemala kedy ani najest, nieto este varit, a upratovat, prve dva tyzdne som fungovala na vianocke s maslom...potom sme si uz nasli system, teraz je to celkom v pohode, hoci som stale bez pomoci. Manzel pomoze len pri drobnych pracach, vysypat smeti...alebo ide na nakup, sem - tam povysava a tak.
Takze nebojte sa baby, vsetky to zvladneme....
Co mali robit nase mamy a stare mamy, ked mali viac deti...nemali automaticke pracky atd.

marorlinko
29. aug 2008

ja som okrem manzela nemala nikoho na pomoc, vsetko sme zvladli sami, ked bol manzel v praci, bola som na vsetko sama, som hrda na seba, ked mi este porodna asistenka povedala,ze som skvela mamicka, este viac mi to dala na sebavedomi,takze vsetko sa da zvladnut,ak sa chce, vela som sa naucila co sa tyka dietata je to nase prve.

cvika
29. aug 2008

ahojte, my byvame v Irsku, takze pre man to bolo tazke si zvyknut hlavne ked rodina je 2000 km od teba,manzel bol s nami len3 dni doma lebo v praci mali vela roboty, zacinal o 9 akoncil o 21.00 tak si vies predstavit. no 2 tyzdnochh mi prisla pomoct svokra a potom mamina.Boloto super, hlavne som si mohla oddychnut,vsetko ostatne spravili.takze ja sa nestazujem na pomoc.... 😉

zulok
29. aug 2008

Manzel bol doma len 1. tyzden, potom som bola doma sama, dalo sa to zvladnut, ale nas drobcek vela hajkal, zlaticko. Ja by som bola nervoznejsia skor zo svokry alebo hocikoho ineho.. vsetko je casom lepsie, ja som bola dost gystericka, velmi som sa o drobca bala, ale aj toto forum mi pomohlo. veela stastiaaaa

vanilka8
26. máj 2010

no moje prve tehotenstvo som sama s partnerom v zahranici celkovo sa dost obavam ci to cele z zvladnem bez pomoci matky...s detmi bohuzial skusenosti nemam ,len dufam ze to zvladnem a neublizim babatku...mam s toho celeho strach ale verim ze to zvladnem 😖

vanilka8
26. máj 2010

pise tu niekto este k tejto teme??? rada by som sa podelila s ostatnymi
😉

kazdovci
26. máj 2010

ahoj vanilka, ja sice nebyvam v zahranici ale rodicov mame velmi vzdialenych, takze gro starosti o babo bola iba na nas a urcite sa neboj. zvladnete v pohode. dolezite je ze vy dvaja budete drzat pokope a pomahat si. zaciatky budu tazke, ale casom budes na seba hrda ako si to cele zvladla aj bez pomoci

lenocka84
26. máj 2010

ahojte
ja som mala prve 2 tyzdne starost o maleho uplne sama, nakolko mm bol v bratislave, rodicia na dovolenke, tak sme to so synomzacinali sami dvaja, a zvladli sme to

vanilka nemusis sa bat, to pride same

lucyso
7. jún 2010

Ahojte, ja mam 2mesacnu dcerenku a chcela som zvladnut vsetko sama.. a nakolo zijeme so svokrovcami pod jednou strechou, tak rasej sama 😀 😀 😀 ...
a v pohode som to zvladla.... tiez som sa trasne bala, ze ako to zvladnem, ci budem vediet babo okupat, zistit preco place atd... ale oo to vsetko islo nejako samo 🙂 🙂 🙂 , takze v pohode....

naty
8. jún 2010

já se o malýho starám na 99,9% sama...všechny rodiny daleko, mm sice doma, ale podnikatel a na starost o malýho si netroufá, takže to zvládnout musím...ale kupodivu sem to čekala horší... 😅 ...vůbec sem se toho před tím nebála, prostě sem se snažila zjistit co nejvíc info, co a jak dělat, nedělat a šla sem do toho s tím, že nejsem úplně blbá 😀 , a pokud něco nevím, tak se případně zeptám nebo to udělám intuitivně...péče o malýho je v pohodě, co mě trošku vysiluje je opravdu ta 100% závislost, která se podle mě pořád stupňuje... 😀 ...pokud neusne, tak prostě nemám šanci něco udělat...někdy pomůže lehátko, ale jen na max 10 minut...krizi sem měla 2x, ale to už se nakupilo víc věcí najednou, šla sem se uklidnit a za 15 minut sem zas byla v pohodě...ale hodně mi pomáhá hudba...když už sem fakt mrtvá a malej mrčí, tak pustím písničky, vezmu ho do náruče a prostě ho utancuju... 😀 ...různě se kolíbáme, zpívám a myslím, že se mu to moc líbí a já taky chvíli myslím na něco jinýho... 😉

lucyso
9. jún 2010

my uz mame zavedeny rezim, ale pred tym to tiez bolo o drzku.... tiez som nevedela kam s cim.... ale nejako sa to samo urovnalo a bolo vsetko v pohode... asi to chce len cas... a citat konika 😀 😀 😀 .veru a ten mi pomohol, vela som sa docitala a tak mame teraz krasny rezim. od siedmej vecer spinka a taktiez na obed ide vzdy na hodinku spinkat do postielky... takze mam cas aj pre seba.... a to je super 😉

anulienka166
9. jún 2010

ahojte ..ako citam tak lucyso ty taktiez byvas so svokrovcami ako ja...a tiez mi nikto nepomahal....najma ja som nechcela..neviem preco ale povedala som si preco by mi mala pomahat svokra?co som nejake B-cko 🙂 Mam 20 rokov byvam so svokrovcami zaital 🙂 a nikto mi nikdy neukazoval ako okupat, prebalit, nakrmit, obliect...ale vsteko sa da v pohode zvladnut... 😉

lucyso
10. jún 2010

veru, ja som nechcela od nej nic vlastne nikdy 🙂 . ja si drzim od nej taky riadny odstup a vyhovuje mi to.
ved ja sa o svoju rodinu viem postarat.. ved nie sme B-cka. ked sme chceli mat deti, tak sa aj starajme 😀 😀 😀 ...

nkaps
10. jún 2010

myslím si, že manželov z výchovou o dieťa netreba zanedbávať, veď je to predsa aj jeho dieťa!?! 🙂 mne manžel dokonca pomáhal aj v pôrodnici aj doma s malým až dva mesiace... ale len kvôli tomu, lebo momentálne nemali zákazky... a zaobchádzal s ním možno ešte lepšie než ja... dokonca sa ho párkrát pokúsil aj sám okúpať, ale zamestnávam ho aj tým, že treba vaničku napustiť a vyliať, keď je doma dávam mu ho popestovať a prebaľovať,ked niekam ideme autom tak sa stará o malého vzadu aj vyberá kočík atd...

lucika09
10. jún 2010

ahojte, ak smiem, rada by som napísala svoj názor 🙂 Tiež sa o malého od malička starám sama, teda s manželom, ale ten je aj tak väčšinu času v práci. Síce sme mali ponuku od maminy, že by prišla pomôcť, ale odmietla som to a teraz neľutujem. Viem presne kedy čo mám robiť, rozumiem mu, aj keď nevie rozprávať. Prvé 3 mesiace boli kruté, malý bol strašne uplakané dieťa (koliky, reflux), ale teraz je to už dobré 🙂 Z vlastnej skúsenosti Vám ešte poviem, že je dobré ak aj manžela od malička zapájate do každodenných úkonov. Pokiaľ si zvyknú, že netreba pomáhať, tak sa toho už nechytia 🙂 Napr. môj mm sa o malého stará, keď príde z práce (berie ho von, hrá sa s ním alebo ho kúpe) a ja si môžem oddýchnuť 🙂 Držte sa maminy 🙂