Stav po pôrode

dadiiik
15. jún 2018

Ahojte maminky. Je to veľmi vážna situácia a citlivá téma. Chcem len vediet, či to, čo zažívam ja zažila Ahojte maminky. Je to veľmi vážna situácia a citlivá téma. Chcem len vediet, či to, čo zažívam ja zažila nejaka maminka.

Som mlada mamicka a mam 6 mesacnu dcerku. Chcela som dieťa, ale ani v kusku duše som necakala ze sa tak zmenim ako som sa zmenila. Som byvala fajciarka prestala som fajcit 3 mesiace pred tym ako som otehotnela, vzhladom na to ze mi byvalo zle som na cigaretu nepomyslela cele tehotenstvo a ani tie mesiace co som kojila aj ked som mala casto sny v ktorych ma to pokusalo aby som si zapalila.

Keď mala malá 4 mesiace stratila som mliečko, zo ďňa na deň. Snažila som sa aj malú si prikladať ale nešlo to tak sme skončili na umelom mliecku. priznam ze mliecko som stratila koli hadkam s priatelom stale som plakala trapila natož moja malicka je usmiate dievcatko. papame nutrilon.

v hlave mi zacali behat divne myslienky ktore neviem vysvetlit ... citim v sebe velke napätie na hrudi ma tlači .. pytala som sa na poporodne depresie ci to mozem mat ze tym ze som stratila mliecko ci mi nahodou do hlavy nevrazilo ze to byva len po porode.
nie raz som mala 100 chuti vojst do stanku a kupit si krabicku cigariet ... zo dna na den som zmenila svoj zivot .. nechybaju mi diskoteky ale sloboda mamicky v mojom okoli ju maju tiez .. staraju sa o svoje dieta podla toho ako oni uznaju za vhodne .. ja musim robit tak ako to je v jeho rodine zauzivane ked robim nieco tak ako to robil moj otec dedko mama babka tak to je zle.. natoz ze priatel je z katolickej rodiny a byvame u jeho rodicov chodime pravidelne do kostola keby sme nesli uz by bol ohen na streche .. ale nerobi mi to problem ...
citim sa utiahnuta .. na maleho som skoro sama .. priatel je bud v praci alebo beha po kamaratoch a ja som s malym doma... moja trpezlivosť ktora dosahovala maximalne hranice spadla na uplne dno ... byvam nervozna .. priatel mi vela krat aj vynadal citim sa menejcenna nepotrebna .. prestala som si farbit vlasy malovat sa lebo on si to tak prial .. ked si obleciem kratase to je zle lebo mi je vidiet rit ked si obleciem tricko to je zle lebo mi je vidno prsia .. asi mam nosit rolaky ??? nie som sama sebou nikdy som problemi nemala..
teraz uz 2 tyzdne je to ze nam to klape vo vztahu tak ako si praje kazda zena seka dobrotu vsetko som mu dala na oci von myslim ze sa uvedomil ale na kolko to neviem.. povdala som mu aj o mojich problemoch zacal si to vycitat ze to je urcite koli nemu .. moj stav zacne tak za sa mi zacnu triast nohy trpnut ruky citim v sebe silne napätie zvieranie na hrudi silny tlak .. zacnu mi zle myslienky behat v hlave pokusenie ..priatel je fajciar a to je to jedno pokusenie ktore mi kaze zapal si aj ty .. na druhej strane si vravim rok a pol nefajcim zacnem a uz neprestanem .. zas si poviem sak len jednu si dam ... mam pocit ze mam depresie ... zacala som sa viac aj báť byť sama .. do nedavna som bola rada len ja a malý .. tesila som sa na to kedy budeme doma konecne sami a teraz sa toho bojim .. bojim sa samoty.. bojim sa toho ze tymito problemi zlyhavam ako matka vsetko si vycitam placem ... vzdy ked som bola nervozna alebo som mala pred skuskami bola som v treme som si zapalila aj 2 po sebe a vsetko bolo ok .. teraz nemozem .. nemam kde..
nedokazem sa pretvarovat ze som ta najlepsia ked mam v hlave velke pokusenie.. nechcem ani na liekoch skoncit ale chcem to zacat riesit. Som na dne z toho ked mala place najedena napapana vykakana .. pravdou je ze jej idu zuby ale som z toho nervozna a chcela by som si zapalit.. mam to spravit ??? bude to spravne ??? budem aj tak najlepsou mamou ?? prosim o seriozne komentare.
mamin

lucilaines
15. jún 2018

Ahoj, neviem ci je to tada, aku chces pocut, no myslim, ze u teba je najistejsia cesta stretnutie so psychologom..aj z tvojho statusu sa mi zda, ze si strasne zmatena, trapi ta milion roznych veci ale vlastne ani sama nevies, co konkretne ti sposobuje tie stavy, ktore mas..potrebujes si urobit poriadok v hlave a vo vztahoch na vsetky strany a predovsetkym sama v sebe..urcite to neodkladaj a vyskusaj aspon jednu navstevu, ked o tom zacnes s niekym nahlas hovorit, uvidis ze ti to pomoze sa zorientovat vo svojich pocitoch..

maminuska
15. jún 2018

@dadiiik tak ačo máš syna alebo dcéru , raz píšeš dievčatko raz malý ..., katolícka rodina ale sviatosť manželstva ste neprijali ... fakt čudné tam u vás .

lus83
15. jún 2018

@dadiiik moja mila, myslím si že si len zbytocne pripustas veci. Neber si to tak a trochu sa uvolni. Kazda zena je vyhukana po porode. Je to nova situácia pre par, nevedia co robit a ci to robia správne. Vies kolko parov sa po porode hada? Vela. Takisto je vacsina mamiciek cele dni osamotena doma a muzi v robote. Nie je to žiadna tragédia nekojit. Umelé mliecko je plnohodnotna nahrada a dieťa bude v pohode prospievat. A kedze nekojis, mozes si pokojne zapalit, aby si nebola nervozna. Ked sa to bude dat, pokojne si raz za cas zapal, ak ta to trochu uvolni. Nebud taka napätá a fakt si nepripustaj veci, ktore netreba zbytocne analyzovat dopodrobna. Trochu sa uvolni.

dadiiik
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dadiiik
autor
15. jún 2018

@lus83 dakujem za nazor

dadiiik
autor
15. jún 2018

aj na to som uz myslela a uz mam zajednane stretnutie aj ked teda to nie je psychologicka ani psychiatricka

lilyianka
15. jún 2018

@dadiiik no celé zle a príspevok je napísaný chaoticky....mas dcéru či syna? Raz píšeš tak raz tak....najvacsia chyba je, že bývate u jeho rodičov a ti sa do všetkého montujú plus, že on si ťa nezastane... ziarlivy bol aj predtým či začal až po pôrode? Rada je navštíviť lekára teda psychológ/psychiater ( kam sa chystáš ty?).. príde mi to ako úzkosť spojená s depresiou...
Takže
1. Lekár
2. Rozhovor s priateľom
3. Snažiť sa čo najskôr odísť bývať preč od jeho rodičov
4. Nabrať sebavedomie, skočiť kaderníčke a dieťa chvíľu nechať otcovi a podebatovat s kamoskami

dadiiik
autor
15. jún 2018

@lilyianka mam dcérku .. ja mam chaos v cele dni.. chystam sa k jednej pani ktora je v predmanzelskej poradni a pravda aj kadernicku by som potrebovala

beky1813
15. jún 2018

@dadiiik vies vobec, ci mas doma dievca, alebo chlapca? Vyzera to na dalsi rychly vztah bez poriadneho spoznania a bez zazemia. Kolko mas rokov? Tu pomoze jedine odbornik

sissi888
15. jún 2018

Potláčaš to,čo by si chcela ty..veľmi sa prispôsobuješ len aby boli spokojní všetci ostatní..a ty spokojná nie si... a z toho sú všetky tieto psychické problémy...vyzerá to na začiatok úzkosti alebo panickej poruchy..nenechaj to zájsť ďalej,potrebuješ nejaký ventil. Keď aj toho psychológa alebo cigaretu alebo jednať so všetkými na rovinu a nedusiť to v sebe. Nemusíš byť dokonalá. Držím palce..

katharines
15. jún 2018

Cigareta ti problem nevyriesi, no psychoterapeut a asertivne spravanie ano. Sice na samotnej cigarete nezalezi, ci budes lepsou alebo horsou mamou, no pasivne fajcenie i splodiny z fajcenia, ktore budes vydychovat aj po fajceni ku zdravou malickej neprispeju.

mijunik
15. jún 2018

@dadiiik mojaaaaaaa... 😐 Je mi ľúto, že sa cítiš tak ako to tu popisuješ... Naozaj potrebuješ psychológa, on Ťa najlepšie nasmeruje. Sama sa z toho asi ťažko vymotáš. Čo sa fajčenia týka, ja Ti "jedno zapálenie" neschválim. Nefajčím, ale myslím si, že by si tomu zas po tej "len jednej" prepadla. Bola by to škoda. Aj dcérke by si inak "voňala", mohla by byť z toho nervózna. Prosím, nezapaľuj si. Vydrž to. A tak ako tu bolo spomenuté, je dôležité pokúsiť sa zabezpečiť si vlastné bývanie, odísť od rodičov. Ty sa upokojíš, budeš veci robiť po svojom, nikto Ťa nebude znervózňovať. Pokús sa žiť v rámci možností aspoň čiastočne tak, ako pred otehotnením. Napríklad zájsť s kamarátkami niekam, trošku sa odreagovať. Nemôžeš sa venovať v kuse len dcérke, musíš občas aj vypnúť. Držím Ti veľmi palce... 🤗🤗

lus83
15. jún 2018

@katharines jeezis, asi nebude fajcit pri malej nie? Pokojne nech si zapali napríklad večer, keď uz bude mala spat a da si aj trosku vinka. Preboha, ved tiez potrebuje nejaky relax, ked je stale doma nie? Hadam trosku relaxu si zasluzi. A inak psycholog je sice fajn, ale platit za hodinu debaty 40 e, kto ma na to na materskej? To uz lepsie psychiater, kt. aj vie predpisat liek. Alebo jednoducho dobru kamosku bud na telefone alebo osobne, ktorej sa moze vyrozpravat.

katharines
15. jún 2018

@lus83 fajcit pri dietati? To uz vobec nie. Ja som pisala o metabolitoch, ktore telo uvolnuje aj dlho po fajceni cez dych a kozu.

dadiiik
autor
15. jún 2018

@sissi888 dakujem ..ano prisposobujem sa aby som bola dokonala a pre svoje dieta tou najlepsou maminkou ..

21 rokov mam .. nikdy by som nefajcila pri svojom dietati a nikto nikdy ani nefajcil .. a ked som vonku sa tomu nevyhnem..
@mijunik pekne napisane.. dakujem za podporu .. ja fajcit zacat nechcem v mojej hlave je len to pokusenie na ktore myslim ...
@lus83 pri malej si urcite nezapalim keby som sa do toho az uplne ponorila

ale dakujem vsetkym za nazor

karmela
15. jún 2018

@dadiiik keď máš chuť kľudne si zápal ja mám dve deti nefajcila som v tehu vôbec a keď som už ani nekojila zápalila som si.Jasne že nie pri deťoch keď držím malú na rukách.A čo sa ostatného týka tak väčšina párov sa po pôrode hada.Ja keď uspim deti môj relax je káva a ciga 😛 A fungujem po väčšine sama,muž je v práci

beky1813
15. jún 2018

@dadiiik preco chces byt dokonala pre okolie?

dadiiik
autor
15. jún 2018

@karmela a ako casto si ju das cez den .. vies si to nejak regulovat ?? aj ti to naozaj pomoze ked si relaxujes ?

dadiiik
autor
15. jún 2018

@beky1813 pretoze vidim ake su dievcata v mojom veku ... nechcem sa im podobat .. stala som sa matkou a chcem mat uroveň matky.. chcem byt dokonala pre svoju dceru a svojho partnera a chcela som im ukazat ze nie som pojasena 21 rocna zena ako ine dievcata v mojom veku .. teraz skor sa moje druhe ja to aka som bola pred tym búri voči tomu kto som teraz .. ale ani tak som neni dost dobra davaju mi to jeho rodicia dost najavo ked stale do mna hucia ako sa mam starat pri tom som 24 hodin len s nim a aj von idem s nim ...

beky1813
15. jún 2018

@dadiiik no to vela stastia, dokonalou nikdy nebudes. To sa neda a fakt si ujasni, ci mas dievca, alebo chlapca.
A radsej ako cigarety zvaz odbornika

cuttina
15. jún 2018

@dadiiik Ak to mas podobne ako ja, prilezitostne ti cigareta stacit nebude. Ja nefajcim rok a pol a som si ista, ze ked si jednu zapalim, je jedno, ako dlho to bude trvat, za chvilu budem hulit ako predtym. Som proste zavisla a som si toho vedoma. Takze radsej ani sluk. Co sa tyka tvojej situacie, je toho na teba vela. Potrebujes odreagovat. Skus si najst chvilu Ien pre seba, vybehnut niekam s kamoskami. Ak nepomoze, porozpravaj sa s psychologom, su aj na poistovnu, nemusis platit. Drzim palce!

karmela
15. jún 2018

@dadiiik áno pomôže mi to je to moja chvíľa kľudu samej pre seba.Fajcila som dlhé roky predtým aj keď som mala vyše ročne pauzy počas tehu tak som začala potom.A neregulujem to keď mám chuť a čas mala mi spinka staršia je v škole tak si zapalim a fungujem ďalej.Ale hlavne večer keď už deti spia sadnem si na terasu a mám svoj relax 😛

lindusss2016
15. jún 2018

Presne tak, zapalis si jednu a za chvilku kupujes pakel denne. Cigarety neskodia len priamo pri dietati. Zapalis si a dym sa este dlho drzi v tvojej pokozke, vlasoch a v obleceni a takto nutis dieta nepriamo dychat tie humusy. Ak si uz vydrzala tak dlho, tak to nerob. Radsej si vecer nalej pohar cerveneho vinka, ked mala zaspi, to je este aj zdraviu prospesne. Ale pohar, nie flasu. Zajdi za svojim vseobecnym lekarom a da ti listok k psychologovi, za to sa neplati nic! Urcite by som to najskor skusila bez liekov, mozno ti bude stacit, k ta niekto usmerni. Kym budes cakat na termin, chod ku kadernicke a aj sa namaluj. Frajerovi vysvetli, ze nemusis vyzerat ako obluda, lebo si matka. Ak ma problem so ziarlivostou, nech navstivi psychologa aj on. Nie je normalne, aby ti zakazoval kratase a tricko, vonku su horucavy, tak snad sa mozes podla toho aj obliekat. Si mladucke dievca, nesnaz sa spravat ako dama v rokoch, lebo ti z toho sibne. To, ze mas dieta, neznamena, ze sa uz nemozes spravat blaznivo, ci byt vesela. Si matka, musis byt zodpovedna, ale inak bud kludne sama sebou.

andy241
15. jún 2018

Akoze tu je cely problem ci si mas zapalit? 😀 Teda ja som nefajciarka ale kto toto riesi??? Ved nemusis fajcit s dietatom na kolenacj kristepane..ked bude spinkat odbehni si zapali 😀 Ci ako v com je problem?

momane
15. jún 2018

@dadiiik chod si prosim ta zapalit!!!!

renatik91
15. jún 2018

1. zapáľ si
2. vyfajči celú krabičku
3. namaľuj sa, daj si kraťasy a tričko s výstrihom
4. priateľovi povedz, že si sa takto rozhodla a je Ti úplne jedno, či je s tým stotožnený
To je všetko - problém vyriešený 🙂

mijunik
15. jún 2018

@dadiiik pre svoju dcérku SI DOKONALÁ. A to stačí. Výhody materstva v mladom veku oceníš postupne- napr. fyzicky malej budeš stačiť oveľa viac, niektorí starší rodičia trebárs už toľko nevládzu. Ďalej-keď malá príde do puberty, Ty nebudeš s nervami v koncoch. Časom budeš možno mladá babička, ktorá si naplno a aktívne, pri super kondičke užije vnúčatá. To predbieham, ale toto sú samé výhody. A nesnaž sa správať nasilu nejako vážne alebo superdôstojne alebo tak ako si to vyžaduje rodina Tvojho partnera. Ja si myslím tak- ak je malá spokojná, ak si máte čo čisté obliecť, ak máte primerane upratané, ak máte čo jesť, základné potreby rodiny sú tým vybavené a Ty môžeš relaxovať. Choď trebárs s malou von, nájdeš tam ďalšie maminy, skamarátite sa. Bude to veselšie. Nerob všetko tak ako to chcú ostatní. Prispôsob sa len dcérke a čiastočne partnerovi, ale s ním to musí byť obojstranné. Nenechaj sa komandovať. Ľahko sa to povie, viem... Lenže Tvoja dcérka Ťa potrebuje veselú, šťastnú a kľudne aj veku primerane pojašenú. Pokúste sa nájsť si naozaj to vlastne bývanie, veľmi Ti to pomôže. Svokrovci sú možno dobrí ľudia, ale neustále komandovanie z ich strany Ťa ubíja. Tvoj partner je od Teba starší? Či Ťa nemá tendenciu vychovávať... Ako vravím- osamostatnite sa čo najskôr. ☺️

zuzmka
15. jún 2018

@dadiiik ahoj, dievca mile....nebudem sa vobec vyjadrovat na margot cigariet, myslim, ze to je v tvojom pripade uplne nepodstatne....neznamena, ze ak je zena fajciarka, tak by mala byt zlou matkou, alebo ta ktora je nefajciarka, je ta najlepsia.....ale k veci...to, ze si mlada, to je uplne super(ani nevies ako), to ze mas dievcatko, tak to este viec, len.....nehraj sa nikdy na nikoho, s nikym sa nesnaz porovnavat, nech sa deje co chce, vzdy bud sama sebou, uplne vzdy!!!....nech si manzel/priatel mysli o tebe co len chce, o svokrovcoch neni ani reci, nech sa vsetci strcia vies kam.....mozno to vyzneje sebecky a egoisticky, ale na prvom mieste si vzdy ty, nikdy nikto neni pred tebou, pamataj si - spokojna mama = spokojne dieta, nijak inak to nefunguje....zameraj sa na seba a na svoje potreby, rob to, co citis, nepocuvaj ani muza a uz vobec nie svokrovcov, ktori vedia byt "neskutocne mudri"....ako som napisala, rob to, co citis....tak aby si bola spokojna ty...
podla toho co pises, tak nevidim, ze by si mala oporu v priatelovi, o svokrovcoch zase nemoze byt rec.....ti nech radsej riesia seba, ale nie teba a ich syna....pride mi absolutne scestne, aby si mala ty sediet doma a tvoj priatel siel von s kamaratmi....chodenie do kostola, robenie veci, ktore vyzaduje jeho rodina...fuuuu, nech si s tym vytru rite...pardon za vyraz, ale si predstav, ze ty by si od nich vyzadovala nejake svoje preferencie...ako by sa tvarili? ako by sa podvolili? a najhlavnejsie, ako by sa citili??? juuuuj.....nerob to, co sa ti prieci, nech sa na teba pozera kto chce, ako chce.....cele toto je tvoj zivot, nikdy ho nikto nebude zit za teba....
dievca moje mile, ked si neplesknes po stole ty, tak ver, ze dobre to nebude...jedine ty sa musis postavit na nohy a ist si za svojim...ziadne pretvarky, ziadne hry a divadlo - na to tu mame umelcov....
to, ze byvate u svokrovcov na nicom nepridava, aj ked verim, ze v dnesnej dobe zaobstarat si byvanie je komplikovane...ale vsetko je mozne....a ak sa ti da, mozno by nebolo odveci ist na par tyzdnov (mesiacov) k rodicom...vykecat sa, prist na ine myslienky, doma je vzdy doma...
psycholog alebo hocaky profesional v tejto oblasti moze byt dobra vec...skus...vypocuj si.....
ale vzdy daj len a len na svoje pocity....
a ako sa hovori, kazdy je strojcom svojho stastia, tak hor sa do toho 🙂
velmi, ale ze velmi ti drzim palce a verim ze to das, nech je z teba stastne dievca, ci uz s cigou alebo bez ;)