Svokra a moje dieťa

ppetinka
23. dec 2013

Milé mamičky, hlavne tie, ktoré bývajú so svojimi svokrovcami (našťastie alebo bohužiaľ) 😀
Neviem, či túto záležitosť nazvať začínajúcim problémom alebo už skutočným problémom. Ide o to, že moja svokra strašne miluje deti, a momentálne sa hrozne vyžíva v mojej dcérke, nakoľko je to Bohu vďaka veľmi pokojné bábätko a takmer vôbec neplače (narozdiel od synovca, ktorý reval vkuse) ... Keď je svokra doma, tak príde ku nám (máme oddelené bývanie) aj 3 x cez deň pozrieť malú. Keď som priśla z pôrodnice, tak ma svokra učila, ako mám masírovať a kúpať maličkú ... atď ... lenže mám pocit, že to už začína vážne presahovať určité medze - napr. ideme kúpať malú ( a ona je v 99 % pri nás) tak ona automaticky zoberie malú, vyzlečie ju, začne masírovať a potom mi povie - ach, veď ja som sa ťa ani neopýtala, že či ju nechceš masírovať ty ?? Mne to príde akokeby veľmi dobre vedela, čo robí ... alebo tie jej komentáre typu /ak sa hrá s maličkou/ : A ty si čia ? mamkina či babkina ?? Ty si babkinaa a sa smeje... alebo že si ju zoberie dole k sebe atď ... Najhorśie na tom je to, že malá na ňu pekne reaguje, smeje sa, rozpráva sa s ňou.. a ja by som sa nerada dožila toho, že jej nebodaj začne hovoriť mama a nie baba. :(( Nechcem svokru uraziť, lebo je milá, pomáha mi ako vie a to nielen s malou, ale aj s domácnosťou, ale jednoducho rada by som jej naznačila nejako taktne že odtiaľ potiaľ sú hranice. Nemám nič proti tomu, aby za malou chodila, hrala sa sňou, ale tak byť pri každom kúpaní ??? Včera sa nám dokonca stalo, že sme malú okúpali bez nej a keď dorazila k nám hore, tak bola taká vyhúkaná, že akoto, že sme ju nevolali ... alebo keď malú nakojím, tak mi ju hneď berie z rúk na odgrgnutie a povie, že nech si ja oddýchnem, lebo mám toho veľa a bla bla.

lili_mia
23. dec 2013

@ppetinka Odsťahovať sa 😀 svokra prepla na režim mamička a Teba nenápadne odsúva. Nemusí to byť cielené, niektoré ženy proste majú takýto program v hlave. Robia to aj matky svojim dcéram, už som čítala, že sa to stalo druhej manželke jedného pána a na pár dní im prišla pomôcť jeho bývalá a tá kompletne vykočírovala matku malého, samozrejme, že chlapovi to nevadilo.
Skúšaj okamžite zasiahnúť ako bude niečo robiť. Pri kúpaní nech iba stojí. Fakt natvrdo, ak sa bude po nej naťahovať, nie pani, teta, mama, či ako ju voláš, ja to urobím. Bude ju brať na odgrgnutie? Nie, nechajte ju tu. Aj si s ňou pohovor, možno je to len situácia, že si svokra neuvedomila čo robí a stiahne sa. Len mám obavy, že začne nariekať, že ju odsúvaš. Ak áno, to je ešte ok. Proste treba dookola, prepáčte, je to moje dieťa, chcem sa o ňu starať.

csikike
23. dec 2013

@ppetinka skus sa nato pozriet z ine stranky, je to od nej mile, ze sa stara, a mysli pritom aj na teba, ona si to asi ani neuvedomuje, ze by ti tym ublizovala, ak ti nieco vadi, skus sa s nou otvorene porozpravat, myslim, ze by to pochopila, alebo si stanovte pravidla, ze napr. kedy moze prist
myslim, ze to nemysli v zlom, len ti chce pomoct 😉

ppetinka
autor
23. dec 2013

možno to nerobí cielene, ale tak ... nemám 5 rokov, žeby som sa nevedela postarať o dieťa, aj keď to je moje prvé ...však nejaké tie materinské inštinkty snáď mám 🙂)) Ono možno preto je taká, lebo takto sa starala o syna jej dcéry, nakoľko myslím, že malý bol pre švagrinú veľkou záťažou .. ale tak ja taká nie som. Jasne, keď potrebujem niečo vybaviť tak malú dám strážiť či už mojej mamke alebo svokre, ale keď som doma, tak nepotrebujem byť až tak oblietavaná...

snopkulka
23. dec 2013

no joooo, by ma piclo 😀 ale je pravda, že keď sa na to pozrieš z pohľadu nezaujatého človeka, oceníš tú nezištnú snahu užiť si vnučku na max. - starí rodičia si totiž veľmi dobre uvedomujú, že práve oni budú v životoch svojich vnúčat najkratšie ☹ 😒 ale dokonale chápem tvoje pocity, takže... oceň babkinu snahu, poďakuj, aby sa necítila odstrčená, ale jasne povedz, že sú momenty, ktoré si chceš vychutnať ty ako matka, s manželom ako rodina... povedz svokre, že keď maličkú okúpete, nakŕmite, odgrgnete, prinesiete jej ju, aby sa z nej mohla potešiť, kým pôjde spinkať. Daj jej malú pokočíkovať, aby si si mohla porobiť a podobne 🙂 držím palce

csikike
23. dec 2013

tak ti zostava uz len uprimny rozhovor, ze tvoja malinka je uplne ina, ze ju zvladas a ze si moc cenis, ze sa na nu mozes spolahnut ked potrebujes, ale ze bezne to zvladnes aj sama

lili_mia
23. dec 2013

@ppetinka Aha 🙂 čiže u nich už bola takáto situácia. Tak okamžite to robí aj u vás. Treba jej jemne povedať, že to zvládaš, asi budeš musieť spôsobom napr pri kúpaní, dohodnúť sa, že to síce spravíš sama, ale bude pri Tebe stáť (kedže má obavy z minulosti so švagrinou), keby niečo. Je síce trápne, aby svokra dozerala, ale v rámci dobrých vzťahov by sa mohla upokojiť, že Tebe to ide, že nie si ako jej druhá nevesta.

ppetinka
autor
23. dec 2013

@lili_mia áno, svokra už zažila takúto situáciu, kedy bola viac menej matkou .. veď dokonca sa niekedy stane, že jej synovec povie mamka a nie babka 😀 ale potom sa opraví ... :D

akrim1311
23. dec 2013

ja si tiež myslím,že je pekné,že je taká,ale predsa...vy ste mama a isté veci a chvíle s dieťaťom si chcete predsa zažiť a skúsiť sama.Ak chce,nech príde hocikedy,ale nech neberie všetku starostlivosť na seba.Je to neprirodzené.Asi to pre ňu bude ťažké,možno sa aj urazí,ale ak je rozumná,časom to pochopí.Ak ju má malá rada je to pekné,že majú pekný vzťah,ale odtiaľ- potiaľ.

alexandra5
23. dec 2013

@ppetinka a zijete iba so svkorou alebo aj so svokrom? pretoze babky sa casto nudia,nemaju co robit a deti im robia radost tak nimi zabijaju kopec volneho casu...podla mna by bolo dobre aj svokre najst nejaku cinnost okrem malickej,aby si sa jej mohla venovat ty.napr. poprosim ci nenapecie atd... je velmi pekne ze vam chce pomahat ale urcite je to o nervy,ked nemate chvilku sukromia

alexandra5
23. dec 2013

zle som sa vyjadrila nebolo to myslene zabijala cas s malou -ze akoze je to strata casu ,to samozrejme nie..myslela som ako zabijanie casu-najst jej nejaku inu cinnost ..lebo takto nema co robit,tak automaticky ide k vam k malinkej

ppetinka
autor
23. dec 2013

@alexandra5 no práveže svokra má okolo domu roboty až až... a stíha aj malú. Najhoršie na tom je to, že má ešte 9r dcérku a jej sa už veľmi nevenuje, pretože lieta okolo mňa a malej. Dokonca svokra povedala pri jednej príležitosti, ako jej dcérka sama povedala, že sa jej nevenuje a že jej chýba.. len enchápem, či to svokru fakt netrápi, že tú malú posúva do ústrania ?? na úkor vnúčaťa ? Veď vlastné dieťa je vlastné dieťa a vnúča je vnúča.

sissy27
23. dec 2013

@ppetinka určite je na mieste rozhovor, a taký normálny, milý... že si vďačná za jej pomoc,ale že rada by si si niektoré chvíľky vychutnala osamote, napr. kojenie, kúpanie, ale že budeš veľmi rada, ak ti ju zoberie napr. na prechádzku s kočíkom, a ty si zatiaľ porobíš iné, alebo nejakú inú aktivitu... neviem, či svokra ešte chodí do práce, ak nie, tak je dosť možné že sa cíti zbytočná a takto si to vynahrádza...
a tvoje obavy, že maličká začne hovoriť mama jej a nie tebe, nie sú na mieste - bude hovoriť mama najprv plechovke od kávy alebo niečomu podobnému, skrátka kým si nebude uvedomovať význam toho slova, tak hocičomu, a keď už si ho uvedomovať bude, tak budeš mama len ty 😉
zober si z tejto situácie to pozitívne, že svokra má snahu, chuť a čas, očividne aj skúsenosti, tak to využi v prospech seba a malej... je tu kopec báb, ktorým nemá kto pomôcť, ktoré keby svokru aj na kolenách prosili aby im pomohli, tak nepomôže... nežiarli na ňu, nie je tvoj súper, ber ju ako ženu, ktorá vychovala svojho syna tak dobre, že si si ho zobrala za muža 😉 a hľadaj v nej spojenca, nie nepriateľa...

ppetinka
autor
23. dec 2013

@akrim1311 súhlasím, čo sa týka toho kúpania. Myslím si, že to kúpanie a masírovanie bábätka má byť akási "intímna" chviľa medzi dieťaťom a matkou resp. dieťaťom a rodičmi .. na čo diváka navyše ? Veď to sú práve také chvíle, kedy si to dieťa upevňuje vzťah s matkou ... a nie s babkou :(

ppetinka
autor
23. dec 2013

@sissy27 ja ju neberiem ako nepriateľa, ale som typ človeka, ktorý si určité veci chce urobiť sám a nepotrebujem k tomu 3. osobu 😠 ... Už som to písala, že svokra si na seba zobrala asi rolu matky z toho dôvodu, že sa viac menej ona starala o syna jej dcéry ... ale ja taká nie som. Nechcem svokru "využívať" a hlavne chcem dokázať jej i sebe, že som dobrá matka a nepotrebujem svoje dieťa presúvať medzi rodinnými príslušníkmi ako horúci zemiak, lebo je pre mňa príťažou (čo nie je) 🙂

alexandra5
23. dec 2013

takze ona ma 9rocnu dcerku? jezisi ved to je este male dietatko,ja mam 7rocnu a neviem si predtavit ze o 2 roky by som sa jej uz nemala venovat.... to potom nechapem ako to vsetko stiha,ale vidis ona si cas na malu aj tak najde..ja by som tiez nepretrpela ak by niekto pri ne pri kupani stal,to urcite nie..mozem sa opytat aka stara je tvoja mala? tu pomoze jedine rozumny rozhovor,svokra bude urcite spociatku urazena a nahnevana,ale tak casom sa to upravi a vyborne vztahy so ssvokrou ti nestoja za premrhanie najkrajsich chvil s malou,ktore spat nevratis.urcite si to naplno nevychutnas,ked budes koli nej nervozna a nahnevana.

ppetinka
autor
23. dec 2013

@alexandra5 moja malá má 2 mesiace 🙂
Veď toto, ja som nervózna aj keď moja mamka je pri kúpaní, lebo mi do toho hovorí (svokra našťastie nie), tak pri kúpaní mám byť len ja s manželom a nie ďalší diváci. Dokonca svokra minule šla na nočnú, takže mi "nanútila" kúpanie už o 17 hod (inak kúpem o 19 hod), aby ju stihla ona pokúpať alebo vymasírovať.. však keď sme dve, tak ona sa ma normálne opýta že či chcem kúpať alebo masírovať 😠 Akokeby som to nemohla robiť všetko sama.

sissy27
23. dec 2013

@ppetinka no ako tak čítam, tak svokruš bude asi nejaký mladší ročník 😉 skús sa s ňou normálne porozprávať, to bude najlepšie, lebo tu to naozaj nevyriešiš...

mimake
23. dec 2013

Ja svokru nemam ale to co popisujes mam so svojou mamou a malej krstnou. S manzelom mame vlastnu domacnost takze o to je ten problem mensi. Tiez ma niektore veci vytocia ( ty si babkyna, ty si krstnej, poucanie, preberanie vychovy atd. ) manzel to vnima viac lebo mala sa sem tam namiesto k nemu pyta ku krstnej..... Sem tam ma tak pichne pri srdiecku ked vidim s akou laskou sa mala privinie ku babke alebo krstnej ale stale si poviem ze je to len dobre. Ved to som si priala najviac aby mala moja dcerka okolo seba ludi ktori ju budu milovat. Z pohladu mna ako matky to niekedy zaboli ale ked sa na to pozriem z pohladu mojej dcery som stastna ze si vytvara taky krasny vztah aj s niekym inym. A som vdacna ze mam okolo seba ludi ktori ju miluju a pomozu mi ked to potrebujem. Ze moja mala bude mat milujucu rodinu.... Skus sa na to pozriet aj takto

miruska2308
23. dec 2013

Nie nie nie, musis dat slusne ale jasne najavo co moze a co nie lebo sa to casom bude len zhorsovat, my byvame s nasimi ale svokra je 20 km od nas a ked sa maly narodil bola u nas aj 4 krat do tyzdna, od prebalovania, cez mojkanie po kupanie samozrejme zo vsetkym chcela pomahat vsetko chcela robit, tiez to zacinalo nevinne ako pomoc ale je jednoducho nevyhnutne aby babka vedela kde je jej miesto, moze byt zlata mila ale musi v tom mat jasno ty si mamina ty mas byt prva respektive aj s ocinkom samozrejme 🙂 pomojkat zabavit postrazit raz za cas je fajn ale toto co pises uz podla mna dobre nie je, takze slusne vysvetlit co robia babky a co robia maminky :D Aj pre teba samu je lepsie ked si okolo babatka robis veci sama, s ocinom aj to predsa patri k vytvaraniu spolocneho vztahu, mozno budem zniet ako radikal ale ja nedam ani pokocikovat babky ci moja ci manzelova su s malym len pri nas 🙂

martina28p
23. dec 2013

@ppetinka pokial ťa to trápi,tak to rieš,darmo ti tu budú mamičky vypispvať,.aby si to brala z lepšej stránky,,,,ty si matka a ked chceš mať chvílku so svojím dieťaťom,tak je to len tvoja vec,nemusí byť pri všetkom...proste si to vysvetlite,povedz jej,že aj ty chceš byť s malou sama pri určitých veciach a že to zvládaš.mne raz svokra snažila pomáhať pri kojení a viac mi nebolo treba...ja som to dieťa neporodila na to,aby mi ho niekto bral,pokým o pomoc nepožiadam sama.,ja som toho názoru..ona mala možnosť byť matkou a nech nechá aj teba byť mamou,nie je na tom nič zlé....ja som si užila dosť negatívnych zážitkov so svokou,tak možno preto mám taký názor...aj moji chlapci milujú starkú,a z jednej strany som rada,lebo vždy si pritom spomeniem na svoju starkú ako velmi sme ju lúbili a bola to svokra mojej mamy....mám kamarátku,ktorá bývala s deťmi so svojou mamou a synček starkej hovoril potom mama,a hovorila mi,že to velmi bolelo,aj ked jej mama sa tomu smiala,ale potom sa odsťahovali a zmenilo sa to,,,,,ale to je o inom...

martina28p
23. dec 2013

@miruska2308 :D zdielam tvoj názor,aj u mňa to tak bolo

winka99
23. dec 2013

och, co by dali niektore maminy za svokru co ma zaujem 😒 niekto nema ziadnu a niektore zas nemaju zaujem o svoje vnucence
cloveku nevyhovies, vzdy sa budeme stazovat, lebo nikdy nam nieje dobre a stle namnieco vadi...strasne...len aby si raz nefnukala, ked ju budes potrebovat a nebudes ju mat pri sebe
a nemyslim, ze by si sa mala bat ze ju zacne volat mama...predpokladam, ze si s dcerou viac ako jej babka a to ze sa dieta pomyli ...ako pise vyssie mamina....je normalne, aj mne moj syn kolko krat povie tatik a takikovi mamka a raz dokonca kamaratovi povedal tati ...netreba to brat tak vazne

winka99
23. dec 2013

svokra nevie strikovat hackovat? popros ju, nech malej nieco vyrobi, asi ma vela volneho casu...treba ju niecim zabavit,.ked ti to prekaza

syrik
23. dec 2013

Presne tak, čo by niektoré dali za to, keby im prišli babky aspoň pokocikovat.Skôr vládne nezáujem u tejto generacii babiek a to nemajú 80 rokov. Váz si ju, naozaj.A keď niečo prehana,treba jej slusne povedať 🙂

sashabb
23. dec 2013

@ppetinka zrejme by som to otočila na jej dceru, že jej je luto a chýba jej, aby sa jej viac venovala. Povedala by som, že jej ďakujem za pomoc, ale zvládam to sama a ak by som niečo potrebovala zavolám ju.

Vela Vás tu napíše, že má byť len rada, no mne osobne to príde ako dosť velké obmedzovanie. Je to jej dieťa, svokra má svoje má sa venovať jej. Zakladateľka si tiež chce užiť svoje dieťa samé, aj pri tom kúpaní. Veď nieje neschopná aby nevedela svoje dieťa okúpať a musela mať vždy za zadkom svokru 😒

jahodka8
23. dec 2013

To je taká generácia babiek - keď je bábo malé, tak by ho mali stále a keď začne chodiť, tak už nie je taký záujem. No aspoň si môžeš trochu odpočinúť. Ja by som to robila tak, že by som dala babke okúpať, obliecť, a bábo zobrala do postele a tam sa s ním maznala, aj spolu s ním spala v posteli, keď máš takú pomoc od svokry, aspoň si môžeš pospať.

zuzanockamt
23. dec 2013

@ppetinka a preco este stale byvate spolu, ked ti to vadi? ... jasne je to vyhodne, aj financne aj inak, ale vidis sama, ako to dopadlo

ppetinka
autor
23. dec 2013

@sashabb presne tak - veľa mamičiek mi tu píše, že mám byť rada. Ja som, ale odtiaľ - potiaľ. Zatiaľ našťastie nepadám od únavy z nôh, ani nie som inak telesne indisponovaná, žeby som si nemohla malú "obriadiť" sama. Najhoršie na tom je to, že moja sestra (krstná malej) to začína tiež vnímať ako problém - veď niekedy svokra malú nechce nikomu dať z rúk, resp. len horko - ťažko. A stále dáva poznámky typu, že si ju zoberie dole k sebe alebo že jej ju máme dať na noc k nej a my sa vyspíme 😀D Preboha, veď to je choré !!! Malú kojím a nedám ju od seba na noc a na fľašu k nej. Keby som bola niekde preč, tak je to iné, ale takto ??? Pritom sama má ešte jedno malé 9r dieťa, ktoré odsúva na vedľajšiu koľaj. Ja osobne to tiež beriem ako určité obmedzovanie - keď má byť pri kúpaní, masírovaní, dokonca mi malú aj dáva na kojenie, keď je pri mne. Akokeby som si malú nevedela zobrať do rúk ja.

ppetinka
autor
23. dec 2013

@zuzanockamt prečo bývame u nich ? pretože momentálne pri našej finančnej situácii nikde ísť nemôžeme a navyše muž má veľký problém ísť bývať do bytu. On bytovku nenávidí a jednoducho buď dom alebo nič. Ťažko mu to vyhovorím. Aj keď on sám už uznal, že mohli sme ísť bývať niekde ďaleko od jeho rodičov ako aj našich 😀DD

janie80
23. dec 2013

@ppetinka uplne ti rozumiem, byvame u svokrovcov a zazivala som si presne to iste... Maleho mi kupala svokra, lebo ja som si na rukach doniesla cosi z nemocnice, tak som pre istotu nemohla... Tak si myslela, ze to tak bude stale... Teraz mi pomaha pri kupani jedine vtedy, ked manzel nie je doma... Jednoducho to musela akceptovat, ze tu chceme byt my sami... Na odgrgavanie dobehla a hned mi ho vytrhla z ruk... To som jej tiez x krat musela povedat, ze mam pocit, ze len kojim a kojim a nic cely den a noc nerobim len kojim, tak si ho na odgrgnutie chcem nechat, nech mi ho neberie... Dokonca, ked sme isli prvy krat k pediatricke (isla s nami, lebo sa chcela doktorke podakovat, ze nas protekcne cez nu vzala), tak ho mala na rukach ona, vyzliekat ho isla ona a ja som bola len ako taky statista pri tom... Tak som sa nastvala a opytala jej, ci mam ist do auta... Ona na mna, ci sme nieco zabudli, tak som jej odpovedala, ze mam pocit, ze som tu navyse a ze to nie je moje dieta, ale jej... 😝 ja som si poziciu mamy vybojovala behom sestonedelia, kedy som nemala dobre obdobie, co sa psychiky tyka a teda som mala viac odvahy jej povedat svoje (samozrejme v ramci slusnosti) a ukazat jej, ze ona je babka a mama som tu ja... Nebudem ti klamat, stale sa najdu dni, kedy je to vselijake, ale ovela horsie by to bolo, keby som jej neukazala, kde je jej miesto, uz na zaciatku. Doteraz mame chvile, kedy sa nepohodneme, lebo silou mocou presadzuje svoje, ona sa potom par dni nerozprava, ale myslim, ze uz pochopila, ze ja jej nedovolim to, co jej dovolila jej dcera - teda byt mojmu synovi v podstate mamou, teda presne ako u teba.
Aby sme si rozumeli, svokru si fakt velmi vazim, vychovala uzasneho syna - mojho muza 😀, spravam sa k nej vzdy velmi slusne, s malym su aj so svokrom fakt velmi casto, ale ona je "len" babka, mama som tu ja, tak si to musi uvedomit.