Syn ešte nesedí sám od seba ani neštvornožkuje , ale už sa stavia na nohy

sonicka96
8. jan 2019

Ahojte. Mám doma skoro 7 mesačneho syna ktory je zdravý a šťastný. Stavia sa na nohy keď ho chytím za ruky,doktorka mi povedala aby som to doma raz za čas skúsila ho rukami 5akať do polosedu. Ale ešte sa mu nechce samému posadiť ani na 4 dať 🤦. Vôbec by som sa nad tým netrápila ale čo som v skupine na FB tak ostatné detí v synových mesiacoch už lozia,sedia.. máte aj vy takúto skúsenosť. Alebo mám ho to niejako učiť? Viem že ak sa nebude vedieť dať na 4 tak to spôsobí že nebude vedieť dobre čítať písmená a tomu chcem predísť :/ Ďakujem pekne za pomoc

dai
8. jan 2019

@sonicka96 nerieš... V skupinách budeš mat vždy deti co robia niečo rýchlejšie a ver ze tie skupiny slúžia mnohokrát mamka hlavne na pochvalenie sa🙂 to znamená ze tie ktorých deti to ešte nerobia sa tam nepretrcaju - a tých je väčšinou vacsina🙂
V 7mich mesiacoch dieťa nemusí ešte ani stvornozkovat ani sedieť, na všetko ms čas...
Daj na svoj vlastný pocit, pozri si všeobecne info vo by kedy malo dieťa robiť, konzultuj pediatrická... Hlavne svoje dieťa neporovnavaj... Poznám mamky ktoré supli dieťa do pavúka a následne rozprávali ako im už krásne chodí, či ho v 3och mesiacoch oblozili a šírili info že im dieťa už sedí...
Ja nepoznám zdravé 1.5 ročne dieťa co by nechodili ci nesedelo, ver ze to co chodilo prvé môže byť následne omnoho nesikovnejsie akk to co začalo chodiť v 16tich mesiacoch ci sedieť v 10tich🙂

mogaa
8. jan 2019

Ak sa ti plazí tak je to ok....Deti niektoré fázy vývoja preskakujú alebo si ich vymenia...Podľa správnosti by mal byť sed až keď sa dieťa postaví do stoja🙂 Ale máloktoré dieťa je tabuľkové...Veľa detí štvornoškovanie preskočí a idú rovno do stoja(ten samostatný sed by mal byť naozaj až nakoniec)...Preskakovanie alebo vnechávanie fáz vývoja je bežné, preto nestresuj. Podstatné je dieťa "neučiť" žiadny pohyb, ono začne skôr či neskôr samo....Veľa detí najskôr chodí a až potom štvornoškujú . Naša začala štvornoškovať až v 10mesiaci, dovtedy plazenie a také pološtvornoškovanie - ležala na brušku pokrčila nôžku a posunula sa ňou od predu....nerieš, naučí sa keď bude na daný pohyb pripravená🙂🙂🙂

sonicka96
autor
8. jan 2019

@mogaa ja som ho práveže nič neučila. On sám od seba sa začal dávať na nohy. Má ich strašne silné ale mne sa to teraz nepáči. Skôr som bola na neho pyšná že už sa ťahá na nohy ale teraz mi je už z toho smutno :/
@dai ďakujem skúsim pozrieť a trošku ho nejako naučiť aby sa dával na 4 :/ aspoň na 4

diewcatqoo
8. jan 2019

@sonicka96 ahoj, nerob si starosti, ma este len 7 mesiacov a kopu casu. Moj syn sa urcity cas len plazil.. dlho predlho. V 8-9 mesiaci ani naznak, ze by sa chcel zapriet o rucky. Chodili sme cvicit (kvoli inemu problemu) a fyzio ma ubezpecovala, ze je to ok, len je lenivy. A zrazu sa z nicoho nic postavil pri stole a hned na to vedel stvornozkovat a sediet 🙂 niektore deti jednoducho preskocia urcite vyvinove fazy a nic s tym nespravis. neporovnavaj deti, je to to najhorsie co moze byt. Kazde dieta je sikovne v niecom inom. Viem, ze sa mi to lahko pise, najma ak z kazdej strany pocuvas o tom, ze ich dieta v tomto veku dokaze to a hento.. ale naozaj si nerob starosti. Uzivaj si to, ze mas este relativne nepohyblive babo, lebo ak ti zacne stvornozkovat a behat, uz nikdy nebudes mat klud :D
Ak chces, kup si taky valec na lezenie a na tom s nim cvic pri hrani. Daj ho na brusko, chyt za chrbatik alebo nozky a posuvaj ho dopredu, tak aby sa dlanami dotkol zeme. Hlavne nic nerob nasilu, ani za rucicky ho netahaj do stoja alebo do sedu. Dieta ak je pripravene, samo sa da na styri, samo pojde do sedu, do stoja. A fakt neporovnavaj deti, lebo budes len sama seba stresovat ;)

janciqa
8. jan 2019

@sonicka96 vobec sa tym nezatazuj. Syncek robi to, na co je pripraveny. A uz vobec sa nezatazuj tym, ze ine deti sedia uz od 2 mesiacov a chodia od pol roka 😂. Moj syn co sa motoriky tyka napredoval rychlo. Ani som nestihla evidovat a od 10m uz chodil. No co sa reci tyka tak to je kamen urazu. O 3m bude mat 2 roky a suvislu vetu nepovie. Iba par slov aj to mu len ja rozumiem. Dcera naopak. Motorika isla pomalsie. Uplne samostatne zacala chodit az id 14 ci 15m. Ale rozpravala uz ako ministerka od roka. Teraz bude mat 4 akrasne cisto rozprava. Taze sa vobec nestresuj a synceka ked chces motivuj nejako k plazeniu, sedeniu a tak. Inak mam pocit ze mojmu synovi k sedeniu dopomohol bazen s loptickami. Uz ked lozil, vzdy do nho vliezol, prevaloval sa a ani neviem ako a uz sedel. Lopticky ho akoby opierali a pomohli mu nevyvratit sa 😂

mogaa
8. jan 2019

@sonicka96 hlavne ho neuč dávať sa na 4 - to je blbosť.....Ak to nebude vedieť sám v 11-12 mesiacoch tak doktorka ho pošle na rehabilitáciu a fyzioterapeut ti ukáže ako to nacvičovať...ty ako laik nevieš presne ako sa daný pohyb učí...aby bolo dieťa schopné udržať sa na štyroch - musí mať dostatočné pevné rúčky, nôžky, chrbátik, bruško....pokiaľ sa ti plazí -tak si tieto svaly posiluje. Tým že ho budeš dávať do určitej polohy na ktorú nie je pripravený, mu skôr vývoj zbrzdíš. Treba ho len stimulovať. Daj ho na bruško a simuluj ho hračkami , ak ale plazí, tak ho stimuluj napr.loptou aby čo najviac liezol....Keď bude pripravený tak sa dá sám na štyri. Musí byť sám na to pripravený že zvládne daný pohyb.....Je to ako keď ti bude dieťa už stáť a ty ho budeš chcieš nasilu učiť chodiť - ale aj chodenie má fázy - dieťa sa anjskôr samo musí vedieť postaviť, postupne chodí bokom popri nábytku a až nakoniec ak sa osmelí má ísť krokmi vpred....Štvonoškovanie je dôležitý pohyb lebo si precvičuje obe hemisféry ale zároveň spevňuje celé telo....ale na to aby to dokázalo musí mať pevné ruky(na ktorých sa udrží), pevné nôžky, bruško aj chrbátik....Tvoj maličký ešte nie je pripravený aby to robil, preto netlač na pílu....Keď bude pripravený tak to urobí....Ak by to nerobil ani o 4-5 mesiacov tak ťa doktork pošle na rehabilitáciu a fyzioterapeut pozrie kde je problém - či je dieťa len lenivé alebo má slabý chrbátik či nôžky.....Ak zistí oslabené svalstvo tak najskôr posiluje tie svaly až potom dáva dieťa do tej polohy.....

bobula46
8. jan 2019

@sonicka96 ahoj, ja mám doma sedemmesačného syna a tiež ešte nesedí, neštvornožkuje, iba sa plazí za hračkami a aj to len občas keď sa mu chce. Vôbec neriešim či to už vie alebo nie. Ja som napríklad ako malá stvornožkovať nevedela, najskôr som sa naučila behať a až potom na štyri. Písmená čítať viem, dokonca som študovala slovenský jazyk. Nikdy som nič také nepočula, ale to je asi tým že neporovnávam syna so žiadnym rovesníkom ani nečítam milión článkov čo všetko majú deti vedieť, čo vplýva na deti, čo je dobré a čo zlé. Občas ma nahnevá keď mi niekto povie že toto alebo to má už vedieť. Veď to nie je cvičená opica. Venujem sa mu koľko môžem, tlieskame si spolu, blaboceme ale keď mu to nejde teraz tak možno o mesiac pôjde.
Byť tebou nesledujem žiaden fb. To, že jednej mamičke sedí, lozí a sám zaspáva v postieľke, všetko spapá, vie rozprávať neznamená že také musia byť všetky deti. No skrátka jedno je rýchlejšie v tom, druhé zase v inom.
Pokiaľ si nevšimla tvoja doktorka že by výrazne zaostával vo vývoji tak to nerieš.

jani321
8. jan 2019

v 7. mesiacoch ani moja dcerka nesedela. sama sa posadila koncom 8. mesiaca, štvornožkovať začala začiatkom 10. mesiaca a o mesiac, keď mala 11. mesiacov a 13 dní sa sama postavila na nožičky a začala chodiť. Plaziť sa nikdy neplazila, ani okolo nábytku nikdy nebehala.
Každe diaťatko je iné. 🙂

ellaafi
8. jan 2019

@sonicka96 aj môj malý bol taký........ Teda vôbec nechodil "po 4 ", on sa iba plazil, dostal sa k nábytku tam sa postavil a chodil okolo, takže tiež vynechal štvornozkovanie 😉Teraz má 2,5 a tiež toho veľa nenasedi 😉, je jednoducho stále v pohybe, je neposedny

lindusss2016
8. jan 2019

Baby, ja vam prisaham, ze som v skupine, kde 4 mesacne dieta uz rozumelo VSETKO, co mu mama hovorila a dokonca vedelo pomenovat najblizsich clenov rodiny, vcetne starych rodicov, aj nejake hracky, vedelo povedat, ze je pokakane 😂😂😂 nuz, co k tomu dodat... asi z neho vyrastie nositel nobelovej ceny...
Takze k tomu pretekaniu sa mamiciek asi len tolko, ze obcas sa tym detickam podaria naozaj zaujimave kusky, ale netreba z kazdej nahody urobit dalsi krok vo vyvoji. Napr.moj maly tiez v 4 m hovoril mama, ale urcite nerozumel, ze tym slovom ma pomenovat mna. Boli to proste nahodne zoskupene hlasky, co sa mu podarili vyslovit. Od zaciatku bol strasny kecalek. Starsia vobec, nikdy si velmi nebrblala,v dvoch rokoch nehovorila stale takmer nic, teraz bude mat tri a usta sa jej nezavru. Hovori normalne suvisle vety. Takze o nic neprisla, normalne sa vyvinula, aj ked to malo uplne iny priebeh.
V 7 m vedia sediet len tie "sikovnejsie" deti a presne ako pise @dai mamicky tych "menej sikovnych " (rozumej uplne normalnych) deti sa potom aj boja prispiet, lebo by pod fotkou 7 m plaziaceho sa decka museli citat kazdy druhy koment o tom, ze v tomto veku uz ine sami postavia hrad v piesku a pod... proste neries, @mogaa ti pekne opisala, co (ne)robit s dietatom, najlepsia pomoc je ziadna. Aj ked sa ti zda, ze sa stavia na nozicky, ty ho nijak netahaj hore. Nech sa pekne stavia o nabytok, ale nepomahaj. Rozvijaj a motivuj jedine hrackami. Nam sa pri stvornozkovani velmi osvedcil tunel.

beuss
8. jan 2019

@sonicka96 moj maly (9m) sa zacal plazit na 5m a dllllllho sa len plazil..na 4 sa postavil aj sa parkrat posunul ale stale len plazil. Potom v 8,5 mesiaci zacal 4nozkovat, z toho sa hnet posadil aj postavil a odtej doby chodi popri nabytku 😀 Neboj, oni vedia kedy su uz pripravene na dalsiu vec 🙂

mogaa
8. jan 2019

Naša malá mala teraz rok, štvornoškovať začala neviem či koncom 9.mesiaca alebo až v 10mesiaci....Teraz chodí okolo nábytku ale sama sa neodváži, teda bez držania, dokonca aj deď sa chytí za prsty(naše) neposunie sa dopredu, náhodne smse zistili že keď má taký ten vozík na chodenie tak pri ňom vie chodiť do predu.....len ak nemá oporu, že sa nemá pevne čoho držať taks si sadne , dá sa na štyri a odštvornoškuje kam chce....tým pádom ani nemá potrebu chodiť lebo sa dostane kam potrebuje....

mogaa
8. jan 2019

...inak smiešne je že aj keď ide dopredu že sa drží toho chodítka a má toho dosť alebo ju niečo zaujme tak hned je štyroch a odštvornoškuje si to

rozovykon
8. jan 2019

ja by som si hlavu nerobila, kazde dieta je indi vindi, moja napr. zacala sediet az v9 m sama skor som ju ani nedavala, ale krasne sa plazila, stvornozkovala....teda isla tabulkovo, chodili sme aj na take cvicenia a tam bolo jedno dievcatko ktore nestvornozkovalo a hned sa stavalo na nohy, vraj uz potom tazko dieta stiahnut dole, kedze uz ma inu perspektivu.