Tri deti krátko po sebe

momkomonika
28. sep 2017

Ahojte, chcem sa spýtať, či máte niekto skúsenosť s výchovou troch detí krátko po sebe.
Mám syna a dcéru - rozdiel medzi nimi rok a 7 mesiacov a pošťastilo sa nám tretie bábätko a to bude rozdiel medzi rok a 5 mesiacov. Bola som veľmi prekvapená, keď som prišla na to, že som tehotná. Ale bábätko chceme a tešíme sa, len mám obavu ako to zvládnem. Prosím tie, ktoré máte podobný osud, napíšte mi ako to zvládate, prosím. Čomu sa vyvarovať, ako beží deň, ako deti medzi sebou vychádzajú..no čo vás napadne. Neviem si ani len predstaviť, ako bude vyzerať náš deň. Starší by mal nastúpiť do škôlky, no to až od septembra 2018 a tretie bábo príde na svet v júny 2018.
Prosím nepíšte tie, ktoré ma budete odsudzovať, či negatívne nemotivovať.
ďakujem vám veľmi pekne

deti95060810
28. sep 2017

tiež mám 3 deti po sebe. a to sme ešte stavali som a varila som aj tým čo boli na stavbe. Musela som to zvládnuť. Jedno dieťa išlo do MŠ a s tými 2 som sa trápila doma....Utešovalo ma to, že bratranec mal s manž. 4 dievčatá do 4 rokov- takže bol tu ešte niekto kto to mal možno horšie ako ja....
Mne vždy pomáhalo, keď som si povedala, že od budúceho týždňa to už určite bude lepšie....alebo veď takto zlé to nemôže byť stále, už musí prísť niekedy aj to lepšie....
Držím palce....🙂

kellypiu
28. sep 2017

no tak prechadzka ruzovou zahradou to nebude, no isto to zvladnes. hlavne, ze sa z toho tesite, potom to pojde isto lahsie, ako keby to mal byt nejakym sposobom probem. ono sa ti tie deti v konecnom dosledku budu tak vyvojovo tahat, co je fajn, neboj sa date to lavou zadnou

janickacrazy
28. sep 2017

@momkomonika Mám kamošku, čo mala 2ročné dievča, 1ročného syna, ked sa im narodili dvojičky-chlapci, akože to bol záhul, ale zvládla to. Ked som prišla k nej, všade hračky, plienky, cumle, deti, ale bolo aspon veselo. Deti sa spolu vyhrali, ked trochu podrástli už to bolo lepšie. Určite to zvládneš aj ty, aj ked bolo by fajn, ak by si mala dáku pomoc od babičiek alebo inej osoby, myslím, že by ti bolo lahšie.

janulka1802
28. sep 2017

Začiatok bude ťažký, ale zvládneš. U nás v dedine čakajú trojičky. To je záhul!!!

oskvarka
28. sep 2017

@momkomonika Gratulujem.. bude to zaberacka a sami si najdete system... male deti su rozne takze kazdemu moze vyhovovat v konecnom dosledku iny system nedaj sa zdeptat a zaskatulkovat nejakzmi navodmi .. chod individualne len jasne ze inspiracia potesi.. ja sama by som to brala hned.. mi mame trochu problem otehotniet tak mame vecsi vekovi rozdiel ale zase nie o moc... zaberacka to bude len par rokov potom to bude len lepsie a hlavne pre nich mat surodencov v podobnom veku je super 🙂 drzim palceky... a hlavne sa neboj male deti su na druhej strane velmi prisposobive situacii takze bude to parada... 🙂;) hlavne je aby ste vseci boli zdravy to je zaklad ostatne sa zvladne vzdy .. ♥

alexi2211
28. sep 2017

Neviem prečo by sme ťa mali odsudzovať. Tie deti v budúcnosti to odcenia, že bude medzi nimi len taký malý vekový rozdiel. Bude to makačka, ale bude to stáť za to. To som si istá. Dá sa to, keď sa s polovičkou dohodnete, kto čo bude robiť, aby si aj ty mala šancu si oddýchnuť tak to pôjde 🙂

zabina27
28. sep 2017

Naozaj ťa nemá kto prečo odsudzovať, a ak by sa predsa len našli rypalkovia, že načo 3 deti, tak povedz, že je to pre budúcnosť všetkých, aby mal kto na nás robiť 😉 všetci hundru, že sa rodí málo detí, ale ak má niekto viac, tak sa všetci čudujú... Ja mám len 2, takže poradiť neviem, ale držím palce a presne ako píše @oskvarka , hlavne, aby ste boli zdraví 🙂

redlola
28. sep 2017

22 mesiacov, 19 mesiacov, 18 mesiacov. To sú rozdiely medzi našimi deťmi.
Všetko sa da🙂 veselo u nás je, málokedy si sadnem, stále mám čo doma robiť, málokedy je upratané a v noci spim na etapy. Najmä napríklad teraz keď najmenšej idu stoličky, stále sa budí, je nepokojná, vrti sa, poplakava... snažím sa dohnať oddychom cez deň, napríklad teraz v čase poobedneho spánku deti - doma neporiadok, ale ja ležím s nimi na posteli, oni spia, ja si zdriemnem, čítam správy, noviny apod.
Deti sú ale rozkošne, pekne sa spolu hrajú aj neposlúchajú a vymýšľajú🙂 je fajn vyšetrovať kto popísal stenu voskovkou, keď to - NAOZAJ, VÁŽNE MAMINKA - nikto nespravil a potom zistíš, že to údajne to najmenšie babo spravilo, ktoré ešte ani voskovku neudrží v ruke... ;)
Všetko je o tom ako sa nastavis, či budeš hystericky upratovať každú ponožku, tanierik, či hračku zo zeme alebo sa naučíš vypnúť, chvíľu neriešiť, oddychovať a venovať aj čas samej sebe.
My sa snažíme s manželom aspoň raz za týždeň niekam si vybehnúť, na prechádzku, či do kina, aby sme mali čas len pre seba a mohli sa v pokoji porozprávať. Náš vzťah a psychika to potrebuju.
Ja osobne sa teším aj návštevám doktora keď môžem potichu sedieť v čakárni, či vyneseniu smetí alebo obchodu🙂 snažím sa stretávať s kamarátmi a známymi, ísť napríklad na kávu - tiež aspoň raz za dva týždne, kde neriešime deti.
Je pravdou, že mám tu babky, ktoré zavaruju deti, ak niečo treba vybaviť a ak majú ony čas. No J to max raz do týždňa na dve hodiny.
A ďalšou vecou je, že aj tie deti potrebuju byt občas osamote s rodičom - snažíme sa s manželom im aj individuálne venovať, vziať ich niekam so sebou iba po jednom. Napríklad take vynesenie smeti, či prechádzka do blízkeho obchodu je fajn spôsob trávenia individuálneho času, kedy ti vedia povedať svoje malé tajomstva a trápenia bez toho, aby im iný surodenec do toho skákal, či strhával pozornosť na seba.
Ja by som sa nebála na tvojom mieste, moji prví dvaja majú 4,5 a takmer 3 a sú super partaci, krásne sa spolu hrajú, aj si zle robia a hádajú sa (to by som rada eliminovala, ale fakt neviem ako na to 🙂)), ročná sa už k nim pridáva a babo zatiaľ čučí v bruchu🙂
Dobré to bude🙂 neboj sa

bosoriak
28. sep 2017

@momkomonika Osobne si myslim, ze je uplne jedno, aky je medzi detmi vekovy rozdiel alebo kolko ich je. Dolezite je, ako sa k tomu staviate vy zucastneni, ostatni ti mozu vyliezt na hrb.

Moze to byt uplne v pohode a moze to byt zle. To ti nikto vopred nepovie. Jedine, co ti viem zarucit je, ze sa to casom bude velmi menit, zlepsovat, zhorsovat, pridu choroby, zuby, bitky a hadky, ziarlivost, ale aj milion nadhernych okamihov (a teraz nemyslim tie, ked vsetky deti KONECNE spia 😀 ). Hlavne si treba povedat, ze na neporiadok este nikto neumrel, ale na nedostatok oddychu ano. Treba sa naucit pit kavu a citat si dennu tlac uprostred bordelu doma napriklad. Ano, obcas budu mat deti na obed parky alebo pizzu a vies co? Nikomu to neublizi. Obcas bude treba nohou odhrnut hracky, aby clovek presiel na WC. Ale kym budes mat v zasobe taku zdravu davku sebectva, tak to zvladnes. Mama moze davat len dokym ma z coho, na to pamataj. Velakrat mi to zachranilo zdravy rozum.

Nemam taky maly rozdiel, ale napriklad zijem v zahranici bez rodiny a bez pomoci. A mam pocit, ze cim viac deti mam, tym viac volneho casu, netusim ako je to mozne.

Zvladnete to, neboj. Hlavne sa netreba strachovat vopred. Riesit budes situacie ako pridu. Z mojej skusenosti - mne tie prve mesiace ubehli mega rychlo, lebo bolo furt treba nieco riesit so starsimi. A teraz je uz aj najmladsia dost velka, takze mame tazku pohodu. Ale zas, mne nevadi bordel 😀

Drzim palce.

jana_eyre
28. sep 2017

A ked si cakala druhe po prvom nebala si sa? Ja veru ano.. A zladili sme sa.. Tak som sa bala aj ked som cakala tretie..

Nie, lahke to nie je ale u mna to vobec nie je tym, ze su traja, ale tym, ze najmladsi je hrozne nervozne a uplakane dieta (do nedavna aj velmi chorlavy).. Ale aj tak su dni krasne a vsetko ide.. Neboj, ked zvladas dve deti, zvladnes aj tri.. Vsetko chce len system a ten si najdete, ked to bude aktualne.. Hlavne zelam kludne az drave babo..

momkomonika
autor
28. sep 2017

@zabina27 ďakujem ... som sa zasmiala a asi tu odpovede pre tých rypálkov ozaj použijem.. vďaka

tianka
28. sep 2017

Mam 3 rozdiel 22m a 17 m , teraz maju 5r 3r a 19m , prv som myslela ze to nedam ale teraz hovorim ze lavou zadnou . 😉

momkomonika
autor
28. sep 2017

@redlola
@jana_eyre
@bosoriak

@zabina27
@alexi2211
@oskvarka
@janickacrazy
@kellypiu
@deti95060810
Maminky ďakujem Vám... take povzbudenie potrebujem počuť teraz...
A aj to že aj niekto iný má neporiadok a rozhádzané hračky a napriek tomu si sadne s oddýchne... 🙂

lubicana
28. sep 2017

5, 4, 3 a 3 mesiace. To že sú hneď po sebe oceniš hlavne keď sa ti narodi štvrté🙂....Ani neviem či to bolo náročne, či to ešte len bude náročne ale teraz je to super. Sú užasná trojka, držia spolu proti všetkým, vyhrajú sa, pobiju sa. Veci sa riešia za pochodu, sú dni ťažšie, sú dni úplne v pohodke, podľa toho ako sa ktoré vyspí, či napapá... a preto to dopredu netreba riešiť...S každým ďalšim prišlo ďalšie požehnanie pre celu rodinu. Toto je môj prvy príspevok tu na MK no neodolala som. Mame teda 4 detičky za 5 rokov a ide to. Sme s mužom šťastní a žijeme pre nich, pre ich šťastie

zabina27
28. sep 2017

@momkomonika no vidíš, ja mám teda len 2, aj neporiadok mám aj rozhádzané hračky a sedím a oddychujem 😀 kým sa to nezobudí.... Takže budeš lepšia 😉

jana_eyre
28. sep 2017

Aha moja obyvacka a ja na nu kaslem.. Mam vylozene nohy a uzivam si, ze je v dome ticho (hodinu som.najmladsieho uspavala a reval teda riadne).. Poriadok bude, ked deti vyrastu.. A komu sa nepaci, nech si to somnou vymeni 😁

libawet
28. sep 2017

@momkomonika ja neviem, čo to je, ale odporúčam aspoň knihu od Simony Monyovej " Matka v krizi " - aj keď nepomôže, aspoň sa zasmeješ a trošku možno odreaguješ, tá hrdinka v nej tam má tiež tri deti krátko po sebe...len či budeš mať čas pri tých troch ju čítať ? 🙂 Želám pevné nervy a obdivujem Ťa, drž sa.

libawet
28. sep 2017

@jana_eyre vieš ako sa vraví : " bordel v byte, šťastné dítě. " 🙂 Nič si z toho nerob, čo robíš, robíš dobre.

jana_eyre
28. sep 2017

@libawet dakujem ♥

momkomonika
autor
28. sep 2017

@lubicana ďakujem aj my veríme že dieťa je dar a požehnanie pre celu rodinu...

oskvarka
28. sep 2017

@redlola jeeej klobuk dolu ja som este ani neporodila a muz ma uz nahovara na 4 a kedze niesme najmladsi samozrejme hned :d.. on si to rodicovstvo neskutocne uziva takze aj ked nemame babky po ruke tak sme v tom dvaja na plny uvezok sa da povedat tak sa to v pohode da aj ked niekedy je husto.. ja sa na to stvrte zatial necitim .. 3 som dopredu s istotou chcela (vlastne aj 4 ale zase vek uz mam vyzsi nezadarilo sa hned takze mam strach + pribudol mi strach ako napchat taku rodinu do auta ked nechcem aby bolo veke a dizlove :D).. si moja inspircia 🙂

k tomu poriadku ako ze to sa podla mna casom uprace ale hlavne ze sa vseci mame radi a sme zdravy

rutie
28. sep 2017

@momkomonika Ahoj, my mame medzi Synom a prvou dcerkou 13 mesiacov, medzi druhou a tretou 17 mesiacov a medzi tretou a stvrtou tri roky 🙂

Jasne, ze sa to da zvladnut, hlavne ak su deti zdrave. Je to o tom, ako sa ako rodina nastavite. Velmi pomoze, ak sa dokazes potlacit prirodzenu potrebu dokazovat svojmu okoliu a sama sebe, ze vsetko perfektne zvladas - ze su deti vzdy ciste, ze vzdy jedia nacas perfektnu stravu, ze mate upratane, ze ty si vzdy upravena a krasna. Uvedom si, ze mas obmedzene mnozstvo energie a k dispozicie len 24 hodin. Vramci toho si urci priority a to ste vy: Ty , tvoj muz, tvoje deti: zdravie, laska, rodinna pohoda. Vyspata mama, je najlepsia mama. Vsetko ostatne, dojem, ktory robis na druhych, to ako ta druhi vnimaju je az potom. Pre mna bolo toto asi najtazsie. Prijmi pomoc od kohokolvek, kto sa ponukne, aj ked len zo zdvorilosti (no a co, nema len tak trepat do vetra 🙂) Nehanbi sa o nu poziadat.
Spatne na ten cas, ked boli moje prve tri deti malinke spominam ako na strasne tazke, ale krasne obdobie. Ja som skolku pre najstarsieho zrusila, lebo nam bolo lepsie a jednoduchsie spolu, bez tych soplov, bronchitid, co odtial doniesol a nakazil aj zvysok, bez toho ranneho vstavania a budenia jednej, ci druhej dcery aby sme stihli ist vcas po syna. Potom sme dostavali dom (ano my sme v tom obdobi este stavali dom!) a skolka v novom meste nebola pre nas, tak sme boli doma velmi dlho vsetci a uzivali si dni bez hodiniek, na dlhych vyletoch, prechadzkach.
Moje deti su uz skolaci, a teraz to, ze su po sebe ma len vyhody. Jednoducho im spravime program, hraju rovnake spolocenske hry, v skole sa tahaju jeden za druhym. Ja som napriek velkemu poctu deti nevypadla na tak dlho z prace, ze by ma uz nikto nechcel, hadam, ze aj tak nejak naraz oni "vypadnu" z domu a my si este uzijeme s muzom trochu casu sami pre seba. Aj vnucata hadam budu hadam viac-menej naraz, tak budu mat podobnu zabavu ako nasa svorka, ked sa stretne so svorakami bratrancov a sesternic v podobnom veku u mojich rodicov na zahrade a babka len vari a pecie, lebo o program je samopostarane 🙂

Blahozelam! Budte zdravi, teste sa jeden z druheho. Teba vela sil, pevne nervy a vela podpory od manzela a blizkych.

rutie
28. sep 2017

@lubicana Jej, mame rovnake rozdiely medzi detmi, ale nase su o 6 rokov starsie ako vase 🙂 Drzte sa a vela sil.

Moje 4 deti minuly tyzden komplet sami upratali cely dom: lepsie ako upratovacia firma! Trvalo im to len 3 hodiny, este aj kvety do vazy odstrihli v zahrade a dali na stol. Som odpadla skoro. Prídu casy, ked ten pocet prestane byt zatazou a zacne byt vyhodou 🙂

lacibo
28. sep 2017

ahoj ja som síce presne opačný prípad vo vekovom odstupe/ deti - 18, 13 a rok /- tri deti sú super ! -..čiže celý život "vychovávam", ale ja sama som presne takto z troch detí rok po roku, ale iba dcér - najstaršia a zvládli sme to v pohode..dieťa je vždy dar, nech už sa pýta na svet kedykoľvek a za akýchkoľvek okolostí..pýtaš sa či sa to dá zvládnuť.. myslím si, že veľa robí systém, aký je v rodine, sú také, ktoré " nezvládajú" ani jedno a potom aj také s veľa deťmi, kde to "šlape" jedna rados´t..😉..mať súrodencov je úžasné a každý vekový odstup prináša aj výhody..v podstate budú tvoje deti vyrastať , objavova´t a prežívať spolu všetko naraz../ výlety, zážitky../..takže ani na sekundu nepochybuj a užívaj si to...prajem všetko dobré🙂

puklica13
28. sep 2017

@jana_eyre nechápem prečo sa tu chvalis? Taký poriadok ako ty som v obyvke nemala ani nepamätám...😂😂😂

jana_eyre
28. sep 2017

@puklica13 😂😂 no panoramaticku fotku som radsej nespravila..

momkomonika
autor
28. sep 2017

Som Vám taká vďačná za povzbudenia. Aj my staviame. Asi na jar sa budeme sťahovať a to sa veľmi teším. Teraz mame dve izby u svokrovcov a je to už malo pre nás. Dom sme si postavili veľký. Chceme mat viac deti. Je robený tak, aby tam mal každý priestor. Prvé a druhé dieťa sme chceli taký maly rozdiel vekový no pri treťom som chcela mat väčší. Ale podarilo sa a to už nezmením a ani nechceme. Manžela mám v tomto výborného. Veľa pomáha ale je živnostník takze sú dni ked je strašne dlho v práci. No ked potrebujeme tak si to vie zariadiť aj tak že je s nami, napr. k lekárovi.
Verím že to dáme, len nech sme zdraví a je všetko OK.

Veľmi ďakujem za každú radu a povzbudenie.

A píšte ešte. Dobrá rada nad zlato!
Potom si to budem v ťažkých chvíľach čítať dookola 😄

rutie
28. sep 2017

@momkomonika Mozno to je nahoda, ale moje tretie dieta, na ktore som mala najmenej casu, je take to najvacsie zlaticko. Myslim v tom, ze je to nase najmenej komplikovane, najvdacnejsie dieta. Tu trosku pozornosti, co sa jej dostala, vracia milionasobne, take to vdacne, pritulne, slnieckove dieta. Pritom uzasne na sebe pracuje, je velmi usilovna a ctiziadostiva, nikdy vsaj nie na ukor druhych. TAka priatelska, vrocna, laskava povaha. Rozmyslala som nad tym, co som pri nej robila inak ako u ostatnych deti, a myslim, ze moja starostlicost o nu sa najvacsi priblizovala takej tej prirodzenej starostlivosti aka je u menej "civilizovanych" kultur. Ja som ju v podstane cely den mala v satke na sebe, vytiahla som ju na prebalenie, alebo ked tuho zaspala. Ona ani postielku nemala vobec, lebo za nam tretia nezmestila a spavala len medzi mnou a muzom. Ale nebola to taka nacvicena starostlivost podla teraz modernych pouciek, ktora casto sklzne do otrocenia matky dietatu. Mala sa musela prisposobit. Bola pri mame, bola v teple a suchu a bola napapana. Vo vsetkom ostatnom sa prisposobovala ona tomu sialenemu tempu a rezimu v ktorom sme zili. Vobec si vlastne nepamatam, ze by sme sa jej cielene venovali. Ona v podstate cele dni cusala v tej satke, alebo spala, alebo kukala na koberci, co stvaraju surodenci. Vecer medzi desiatou a polnocou bol cas, ked sa vzdy zobudila a to bola taka chvilka, co sme pre nu mali aj s muzom. Cakala na nu trpezlivo cely den a vtedy s nami hodinu komunikoala, gagala, usmievala sa, kopkala, vyskala. Potom o polnoci zaspala a zase tak nejako preplavala dnom do dalsieho vecera. Ked si predstavim, co som sa syna nastimulovala hrackami, chodila s nim na babtkovske plavanie, cvicenie, neustale sledovala jeho vyvoj, citala mu knizly uz v perinke pomaly - a doteraz ho musim "stimulovat" aby si pisal ulohy, odovzdl ich nacas, stihal treningy, a svoj zivot celkovo (uz ma 12 pomaly). Tato moja tretia je najsamostatnejsia, ma najvacsiu vnutornu motivaciu, nejak mam pocit, ze ma z mojich deti najviac svoj zivot v rukach, aj co sa tyka vztahov a emocii. Netvrdim, ze deti nepotrebuju starostlivost. Ale teraz spatne mam pocit, ze ludske teplo, plne brusko, sucha prdelka a hodinka radostnej komunikacie je uplne vsetko, co zdrave dieta k zivotu potrebuje 🙂

puklica13
29. sep 2017

@rutie krásne si to dala...
Inak súhlas..tiež mám troch synov a veľmi podobne to bolo aj u nás...❤

lacibo
29. sep 2017

@momkomonika to si ani raz nepripusti, že budú ťažké chvíle..ber to len ako radosť..to veľmi pomáha..psychicky si to nastaviť tak, že dieťa napr. prespí celú noc / u nás od narodenia, ja som si to celé tehu "programovala" že keď už sme " starší" rodičia, nech nám dá oddýchnuť a funguje to..🙂/ aj celé tehu bolo super, aj malá je krásna, zdravá a múdra chvalabohu🙂 boli aj všelijakí v okolí, čo sa tomu divili, že čakáme tretie a rozmýšĺali negatívne, ale z toho si ja nič nerobím..uvidíš aj u vás že sa tretie v pohode začlení..aj síl budeš mať dosť...to tak býva, že čím viac dáš, tým viac aj dostaneš..podľa toho čo píšeš máš dobrého manžela a o chvíľu aj dobré podmienky na bývanie čo je super..užívaj si tehu a vôbec sa nestresuj ničím negatívnym..