Trochu zúfalá mama...dcéra po mne nič neopakuje.

veverkaa00
6. feb 2020

Ahojte, chcem sa spýtať a možno trošku ukludniť pretože stále mi to vŕta v hlave. Moja dcérka bude mať koncom mesiaca 15m a problém je v tom že po mne nechce opakovať.. Snažím sa ju naučiť tie základné veci ako robia zvieratká a ako vyzerajú ale ona mi ani prstekom nechce na nic ukázať 😏 bojím sa aby nebola autista alebo čo. Keď jej ukazujem v knižke vníma ma, pozerá na dané zvieratko ktoré jej ukážem no ked jej poviem ukáž keď je havo tak vobec neukáže 😏 blabove si stále, ústa sa jej maloledy zatvoria no vie ukázať len ako robí ježko 😏 je to normálne?

veronikaszabova
6. feb 2020

@veverkaa00 neboj, je to normalne. Ma len nieco cez rok.

siska53
6. feb 2020

@veverkaa00 skús sa jej opytat skor, kde je havo? A ukaz ty, kde je, ked ona nic.. su deti, ktore nechcu opakovať, potom zrazu vedia vsetko.. ak inak drží dobre ocny kontakt.. ja som.to robila tak, ze najskor som ja vsetko hovorila a ukazovala. Kde je havo? Tu je havo! Ako robi havi? Hav-hav. Az neskor sa oni chytili. Ale kedze uz maju 9a 7, tak si nepamatam, kedy to bolo.. len jedno viem, ze dcerku napr.tie zvieratka az tak nezaujimali. A nebola ani taky knihomol v tom veku na rozdiel od syna.. teraz je to naopak. 🙂.

777januska777
6. feb 2020

Môj ide mať 2 roky a teda tiež sa mu moc nechce ukazovať a teda autista vážne nie je. 🙂 Nie každé dieťa bavia takéto hry akože ukáž toto a ukáž tamto a ako robí toto a ako robí tamto 😀 Nehľadaj je zbytočne choroby.

brita7777
6. feb 2020

kazde dieta je ine a zaujima ho nieco ine..tak ako aj ludia su niektori viac ni menej zhovorcivi, tak aj deti, si myslim, asi ti niekto povedal, ze bude autista, ci preco mas strach ? moj syn zacal rozpravat az okolo 3rokov, tiez som si vypocula, ci je to oka...ale bolo a teraz sa to rozbehlo riadne. Druhych si netreba vsimat, ak sa to da 🙂

ukulela
6. feb 2020

jeziiiiiiiiiiiis, moj ma 16 mesiacov a teda ani mi nenapadlo od necho chciet, ako robi havo, cica, .... ked vidime zvieratko, ukazem mu, poviem, co to je a on sa zasmeje, max si zatapka od radosti .... nehovori este nic. len teraz zacal poriadne chodi, ale vobec sa o neho nebojim. takze @veverkaa00, nerob prosim ta paniku.

evalin88
6. feb 2020

Maly ma skoro 2 roky, vie ukzat ak sa ho opytam kde je neake zviera, zvukov a slov vie malo, alebo ma 1 vyraz na viac veci, napr. baf môže byť pes, páv, bác.. a to je starší, alebo sa jednu vec naučí a inú akoby zmazal; napr kačka bola Dag Dag, najnovsie sa,naucil krasne vranu Krá krá a odvtedy akoby kacku zabudol, ked sa opytam ako robi, iba pokruti hlavou.

janickacrazy
6. feb 2020

@veverkaa00 nechápem, čo máte všetci s tým opakovaním, dieťa nie je cvičená opica, nemusí zopakovať všetko, čo si rodič zmyslí, tvoja je ešte fakt malinká, moj tretí syn do 3 rokov nepovedal ani slovo, vedel napodobniť len havka, ale v 15m som to rozhodne neriešila, teraz má 4 roky a rozpráva normálne v 5-6 slovných vetách, neboj sa, máte čas

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
deedol
6. feb 2020

mojho toto napr. nikdy moc nebavilo ani nebavi. aj ukazovat prstom zacal neskor. ak ti rozumie, drzi ocny kontakt, pripadne si nieco blaboce, podla mna je to ok.

baboobchod
6. feb 2020

A ako robí ježko? 😳 ja to neviem, som autista? 😁

andrejka19
6. feb 2020

Moj syn ma 3.5roka,uz rok riesime autizmus, jeden doktor potvrdi, druhy hned vyvrati, aj ked tych priznakov je uz stale menej. Vie pocitat do 100 v troch jazykoch, pozna abecedu, a este vela toho ale nebude ukazovat na obrazku ani macku ani psa ani nic co on sam nechce. A nebude ani robit ako robi psik a macka len ked on sam chce. Ja som mu tiez nutila tieto ukaz na obrazku, ako robi a podobne a uplne zbytocne som sa trapila. Ako 2rocny este nerozpraval a za dva mesiace uz ako papagaj. Nebojte sa. Vsetky deti su inaksie. Niekoho nebavia zvieratka. Nasho najprv cisla potom abeceda a teraz konecne aj auticka a vsetko ostatne. Chce to len cas.

katuska3101
6. feb 2020

Toto vaše zlahcovanie častokrát narobí viac škody ako osohu, matka sa bude ukludnovat do 4r lebo však potom povedia že riešiť až po 3r ak nebude rozprávať, a blabla samé drísty . Ak dieťa nedáva papa, neopakuje, nezdieľa pozornosť, môže to byť aj ten autizmus .

1gabriela13
6. feb 2020

@veverkaa00 preboha🤭nič jej nie je, nemáš sa prečo strachovať.

1gabriela13
6. feb 2020

@katuska3101 autizmus ma iné príznaky. Nie takéto😀

veverkaa00
autor
6. feb 2020

@brita7777 ano kamoška mi to povedala a zacala som sa obávať.. Lebo jej malá je o 3m staršia a ona ju zacala s mojou porovnávať ze jej ked mala 15m tak uz to vedela atď 🤷‍♀️ viem že každé dieťa je iné.. Celkom ste ma tu ukludnili ďakujem všetkým 😊

veverkaa00
autor
6. feb 2020

@baboobchod 😀😀😀 jezka robí tak že pokrčí noc a funí 😀😀

katuska3101
6. feb 2020

@1gabriela13 tak asi viem lepšie keď mám autistu 🙏

veverkaa00
autor
6. feb 2020

Ďakujem baby 🙂 malá ma sleduje všetko aj co robím a aj zdieľa očný kontakt 🙂 nebudem sa stresovať, nemyslím si že má nejaké iné príznaky len toto ma zaujímalo..ale viac ste ma upokojili ako znepokojili takže ju to nebudem nútiť robiť budem jej to nadalej ukazovať a čítať s ňou a myslím že začne sama 🙂 aj moj muž mi stále nadáva že malá je v poriadku že sa nemam nad tým pozastavovať 🙂

brita7777
6. feb 2020

Bohuzial pri detoch sa porovnAvaniu nevyhnes 😑

lula313
6. feb 2020

Chodila som s dcerou na play wisely a tam sme začínali tak, ze pani si sadla oproti nej a sledoval sa najprv len pohlad, či dcéra najde obrázok zrakom, to mala asi 5 mesiacov, ukazovala už potom možno v 7 mesiacoch prstom, tak možno skus najprv takto, že jej správ biele kartičky(15x15cm) a sadni si oproti nej a sleduj, či sa vie koncentrovať a vôbec obrázok najst. Možno si to ešte nevie spojiť, čo po nej chces.. dcéra po verbálnej stranke bola sikovna(zvieratka už napodobniť vedela), ale teraz má 23 mesiacov a ešte nie je odplienkovana, takze každé dieťa je dobre v niečom inom..

1gabriela13
6. feb 2020

@katuska3101 tak by ste mohli vedieť ze jeden z hlavných príznakov je nedodržiavanie očného kontaktu a ten dieťa má ako opísala mamina. A navyše v 15ich mesiacoch čakať od dieťaťa aby po mne opakovalo co ja chcem nie je autizmus ale je to normálna. Niektoré deti začnú rozprávať az v 3 rokoch a takisto napodobňovať a ukazovať. Je to vysoko individuálne, moja ma 2 roky a vie už počítať do 10, susedina dcéra má 3 ale ešte ani nerozpráva a je to normálne zdravé dieťa (potvrdene pediatrom). Každé dieťa je iné, ale toto ani zďaleka nemá príznaky autizmu

veverkaa00
autor
6. feb 2020

@lula313 neviem presne ako to myslíš 🤔 ale keď jej v tej knižke ukážem napríklad že toto je sliepocka tak sa pozrie kam jej ukazujem a pozerá na tú sliepocku

veverkaa00
autor
6. feb 2020

@1gabriela13 ďakujem 😊 a ona aj povie mama, tati, de jee, mňam, baba, pa a také slabiky.. Niekedy sa jej podarí a urobí aj kravicku.. Ale ona aj stále blaboce, aj ked sa hrá tak ju sledujem a pekne aj ukladá do vkladacky podľa tvaru.. A citala som ze deti co maju autizmus si väčšinou len hračky otáčajú a že su ticho 🤷‍♀️

lula313
6. feb 2020

@veverkaa00 tak potom ju najst vie, ale možno nechape to, že má ukazat. Možno ju skus tak verbálne navádzať, že “teraz si ukážeme, kde je sliepocka”, pripadne jej zobrať ručičku a dotknúť sa sliepocky. Samozrejme všetko treba robit nenásilne.. keď dcéra napr nemá záujem, tak aj po minute odložíme aktivitu a nerobíme nič, do nicoho ju nenútim. A napodobňovať zvieratka som ju učila takou zábavnou zazitkovou formou žaba kvak(že sme skákali-čiže isli do podrepu a skok), sliepocku som učila tak, že som si dala ruky ako kridla a splasene behala na všetky strany a pritom som hovorila kotkodak). Keď si človek niečo spoji s emociou, rýchlo si veci zapamätá.

veverkaa00
autor
6. feb 2020

@lula313 ďakujem vyskúšam 😊

veverkaa00
autor
6. feb 2020

Ešte ma napadlo, ma obľúbenú babiku a keď jej poviem kde je bábo tak ju hľadá a ked ju nájde tak mi ju celá šťastná donesie, spytam sa jej kde má babo očko tak jej začne chytať očká 🙂 knižku mi tiež takto donesie ked sa jej spýtam kde je knižka 🙂.. Ju len teda asi nebaví ukazovať a opakovať 🤷‍♀️

katuska3101
6. feb 2020

@1gabriela13 ešte raz zopakujem , priznakom je hlavne nezdieľanie pozornosti , dieťa si ide svoje, neukazuje prstom, nezopakuje tapusky. A hlavný príznak vôbec nie je očný kontakt 😂 ale že absolútne. Áno keď nerozpráva alebo neopakuje tak môže byť zdravé v troch rokoch , ale ak je tam viac znakov t.j. narušená triada tak ide o autizmus . Opakujem , môže ale nemusí, no netreba to podceniť ako píše mamička že sa už ukludnila.. Ale tiež som sa ukludnovala áno a zrazu hups..a to môj sa veľmi rád tuli , zdieľa pozornosť ,aj očny kontakt ma., Zopakuje teraz už všetko.

veverkaa00
autor
6. feb 2020

@katuska3101 malá urobí aj ťap ťap tapusky.. Zatlieska si aj sama ked sa vycika do nocnika :D

katuska3101
6. feb 2020

@veverkaa00 ďalší mýtus...🤦ženy , prosím vás nečítajte mýty o autisme ..deti hračky neotacaju a nie sú ticho ...vkladacky vedel vkladať , teraz vie 60ks puzzle v 5rokoch. Ono ide o to zdieľanie, keď vidí napr lietadlo ukáže ti , alebo apson pozrie na teba ? Alebo keď niečo postaví s kociek alebo tak pozrie na teba ? Keď niečo dáš na vyššiu poličku čo má rada , ako si to vypýta? Ukáže prstom ? Keď sa hrá môžeš jej zasiahnuť do hry alebo kričí keď niečo chces jej pomôcť ?

0silvia0
6. feb 2020

@veverkaa00 ta fobia z autizmu uz ma aj nejaky odborny nazov? Lebo v kazdej druhej teme matky uzkostlivo a podozrievavo sleduju vyvoj dietata a hladaju autisticke crty.... zeny neblaznite